Заключення

1. Без знання причин виникнення та розвитку конфліктів тяжко розраховувати на їх ефективне регулювання. Визначення системи причин є результатом головним образом системно-генетичного аналізу конфліктів. Необхідно розрізняти причини конфліктів ти причини зміни у їх характеристиках. Фактори та причини конфліктів мають об`єктивно-суб`єктивний характер і можуть бути об`єднані у чотирьох групах: об`єктивні, організаційно-керувальні, соціально-психологічні, особові.

2. Головними об`єктивними факторами виникнення конфліктів є: натуральне зіткнення інтересів людей у процесі їх життєдіяльності; слабка разработанність та використання в Україні нормативних процедур вирішення соціальних суперечностей; недолік і несправедливий розподіл важливих для нормальної життєдіяльності людей матеріальних та духовних благ; сам спосіб життя українців, пов’язаний з матеріальним неулаштуванням і радикальними, швидкими змінами; традиційні для нас стереотипи конфліктного вирішення соціальних суперечностей та ін.

3. Головними організаційно - керувальними причинами конфліктів є: структурно - організаційні, функціонально-організаційні, особистісно-функціональні та ситуативно - керувальні.

4. До типових соціально-психологічних причин конфліктів відносяться: втрати та перекручення інформації у процесі міжособистісній та міжгруповій комунікації; розбалансована рольова взаємодія людей; вибір різних засобів оцінювання результатів діяльності; різний підхід до оцінювання тих самих важких подій; внутрігруповий фаворитизм; змагання та конкуренція; обмежена здатність до децентрації та ін.

5. Головними особистісними причинами конфліктів є: суб’єктивна оцінка поведінки партнера як недосяжного; поганий розвиток емпатії; неадекватний рівень зазіхання; акцентуації характеру та ін.

6.Вплив конфлікту на його учасників та соціальне оточення має подвійний, суперечний характер. Це пов`язано з тим, що відсутні чіткі критерії розрізнення конструктивних і деструктивних конфліктів, важко дати узагальнену оцінку результатів конфлікту. Крім цього, ступінь конструктивності конфлікту може змінюватися по мірі його розвитку. Також треба ураховувати, для кого з учасників він конструктивний, а для кого – деструктивний.

7.Серед конструктивних функцій конфлікту можна відокремити: усунення суперечностей у функціюванні колективу; більш глибоке пізнання учасниками конфлікту один одного; послаблення психологічної напруги; сприяння розвитку особистості; покращення якості діяльності; підвищення авторитету учасника у випадку його перемоги. Негативне діяння конфлікту це, що він: помітно погіршує настрій; призводить до вбивств та гибелі людей; руйнує між особистісні стосунки, викликає хвороби; може погіршити якість індивідуальної діяльності; сприяє закріпленню соціальної пасивності особистості.

8.Позитивний вплив конфлікту на соціальне оточення це те, що він: активізує соціальне життя, показує невирішені проблеми, актуалізує гуманістичні цінності, може сприяти об`єднанню групи перед зовнішньою небезпекою та ін. Негативний вплив конфлікту це порушення системи відносин, погіршення соціально-психологічного клімату, якості спільної діяльності, зниження об`єднання групи.

9. Динаміка конфлікту це хід розвитку, його зміни під впливом внутрішніх механізмів конфлікту, а також зовнішніх факторів та умов. У динаміці конфлікту відокремлюють ряд періодів та етапів. Передконфлікт вмикає: виникнення об`єктивної проблемної ситуації, усвідомлення її суб`єктамі взаємодії, спроби сторін вирішити ситуацію неконфліктними засобами і виникнення передконфліктної ситуації. Відчинений період, який часто називають конфліктом, вмикає: інцидент, ескалацію конфлікту. Іноді відокремлюють післяконфліктний період, який складається з двох етапів: часткової та повної нормалізації відносин.

 

Питання для самоконтролю:

1. Що з себе являють основні і неосновні учасники конфлікту?

2. Що означає поняття "ранг опонента"?

3. Що таке середовище конфлікту? Які бувають різновиди середовища конфлікту?

4. Які Ви знаєте основні психологічні домінанти поводження особистості?

5. Що з себе являють ціннісні орієнтації, цілі, мотиви, інтереси, потреби особистості? У чому полягає їхній внутрішній зв'язок?

6. Що означає поняття "акцентуйована особистість"? Дайте психологічну характеристику акцентуйованій особистості.

7. Як впливає розбіжність етичних цінностей на виникнення конфлікту?

8. Що з себе являють основні і неосновні учасники конфлікту?

9. .Що таке середовище конфлікту? Які бувають різновиди середовища конфлікту?

10.Які Ви знаєте основні психологічні домінанти поводження особистості?

11.Що з себе являють ціннісні орієнтації, цілі, мотиви, інтереси, потреби особистості? У чому полягає їхній внутрішній зв'язок?

12.Що означає поняття "акцентуйована особистість"? Дайте психологічну характеристику акцентуйованій особистості.

13.Як впливає розбіжність етичних цінностей на виникнення конфлікту?

 

Питання для самостійного опрацювання:

1. Особистісні причини виникнення конфліктів.

2. Об’єктивні фактори виникнення конфліктів.

3. Позитивні та негативні функції конфліктів у суспільстві.

 

Теми рефератів:

1. «Види і роль учасників у виникненні, розвитку розв’язанні конфлікту».

2. «Риси характеру і типи особистості людини як фактори, що впливають на виникнення конфліктів»

3. «Роль і вплив середовища на виникнення й умови проходження конфлікту».

4. «Конфлікти і конкуренція в суспільстві».