Методи розвідувальної (польової) геофізики

Пошуково-розвідувальні роботи на нафту і газ складаються із зв'язаних між собою етапів, що включаютьгеолого-геофізичну розвідку певної території, буріння пошуково-розвідувальних свердловин, геофізичні дослідження розкритого свердловинами розрізу.

До основних методів розвідувальної геофізики відносяться гравірозвідка, магніторозвідка, сейсморозвідка і електророзвідка.

Гравірозвідка заснована на вивченні сили гравітаційного тяжіння тіл до поверхні Землі. При проведенні гравіметричної розвідки просліджують аномалії сили тяжіння, обумовлені неоднорідностями щільності гірських порід. Гравірозвідка найчастіше використовується для геологічного картування.

Магніторозвідка заснована на вивченні елементів геомагнітного поля гірських порід. Магнітні властивості гірських порід визначаються головним чином вмістом в них феромагнітних мінералів. Відхилення магнітного поля називаються магнітними аномаліями.

Сейсморозвідка – провідний геофізичний метод, що використовують при пошуках родовищ нафти і газу. Вона заснована на дослідженні характеру поширення в земній корі пружних коливань, що збуджуються на поверхні за допомогою вибухів або невибухових джерел.

Електророзвідка заснована на вивченні природних і штучно створених в осадовій товщі електричних і електромагнітних полів. За допомогою методів електророзвідки вивчають питомий електричний опір, його зворотну величину - питому електропровідність, діелектричну і магнітну проникність гірських порід.