рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ГРОШІ ТА КРЕДИТ

ГРОШІ ТА КРЕДИТ - раздел Философия, Міністерство Освіти І Науки України ...

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Колодізєв О. М.

Яременко О.Р.

"ГРОШІ ТА КРЕДИТ"

Конспект лекцій

Для студентів усіх спеціальностей напряму

підготовки 0501 "Економіка і підприємництво"

Усіх форм навчання

Укладачі: Колодізєв О.М.

Яременко О.Р.

Відповідальний за випуск Колодізєв О.М.

Харків, ХДЕУ, 2004


УДК

 

ББК

 

 

Рецензент: доцент, к.е.н. кафедри статистики, обліку та аудиту Харківського Національного університету ім. В. Н. Каразіна Т. Л. Слюніна

 

Затверджено на засіданні кафедри банківської справи.

Протокол № 6 від 23.12.2003 р.

 

Колодізєв О. М.

Гроші та кредит. Конспект лекцій / О. М. Колодізєв, О. Р. Яременко – Харків: Вид. ХДЕУ, 2004. – 114 с. ( Укр. мов).

Висвітлено теоретичні аспекти функціонування в ринковій економіці таких економічних категорій, як гроші, кредит, грошовий та валютний ринки; визначені на цій основі методологічні засади формування, розвитку та діяльності банків. Розкриваються особливості використання кейнсіанських і монетаристських методів грошово-кредитного регулювання.

Розраховано для студентів напряму підготовки 0501 "Економіка і підприємництво" усіх форм навчання.


ВСТУП

Підвищення ролі грошей і кредиту в економіці України обумовлено розвитком ринкових відносин і поступовим переходом до повноцінної цивілізованої економіки. Неможливо уявити ефективну роботу економіста без ґрунтовних знань закономірностей і перспектив розвитку грошово-кредитної сфери економіки, вивчення законодавчих і нормативних документів, що регулюють її функціонування.

Зміна політичної ситуації в Україні, чітке усвідомлення нагальної потреби в проведенні економічних реформ, накопичення власного досві­ду та вивчення світової практики дали змогу кардинально змінити підходи до розв¢язання проблем грошово-кредитного регулювання. Поста­ла необхідність з урахуванням особливостей економічного роз­витку України систематизувати накопичений досвід, виявити основні тенденції та закономірності грошово-кредитного регулювання, чітко визначитися у виборі методів та інструментів і обґрунтувати теоретичні й практичні засади та перспективи формування й розвитку монетарної політики в Україні.

Відповідно до Закону України "Про Національний банк України" функції розробки та реалізації грошово-кредитної політики покладено на Національний банк, який формує загальні засади, визначає методи та конкретні інструменти її реалізації, розробляє відповідні нормативні й інструктивні інструменти, а також здійснює контроль за виконанням цих інструкцій уповноваженими банками.

Курс "Гроші та кредит" є одним із базових у підготовці спеціалістів-фахівців у галузі економіки, бухгалтерського обліку, банківської справи.

Вивчення навчального курсу є важливою складовою підготовки висококваліфікованих фахівців-економістів. Наукове розуміння проблем грошей, грошового обігу, кредитних відносин, банківської справи є необхідним компонентом становлення професійних економічних знань студентів.

Поняття, що аналізуються в даному конспекті лекцій, є фундаменталь­ними й розглядаються в умовах переходу до ринку, в умовах транс­формації економіки України, коли за допомогою грошей, фінансів та інших вартісних важелів стає можливо цілеспрямовано здійснювати структуру суспільного виробництва, підвищувати його ефективність.

Викладений у конспекті лекцій матеріал згруповано у логічні за змістом модулі, що допомагає студентам узагальнити знання.

 

ТЕМА 1. СУТНІСТЬ І ФУНКЦІЇ ГРОШЕЙ

Наявність в економіці України характерних проявів ринкових відносин свідчить про глибокі економічні перетворення, спрямовані на побудову якісно… Формування ринкових відносин викликає необхідність перетворень існуючої… Враховуючи особливості економіки сучасного періоду, можна чітко визначити напрямки подальших перетворень у фінансовій…

Необхідність грошей

1) сутність економічних категорій "гроші", "кредит", "фінан­си", "при­бу­ток", "собівартість",… 2) специфіку вияву суті грошей у різних економічних системах; 3) специфічний характер вартості грошей;

Гроші як загальний еквівалент і абсолютно

Ліквідний актив

Подібний погляд на гроші лежить в основі особливого підходу до теорії грошей, а саме портфельного підходу. Він є основою всієї сучасної грошової…   Wt = Mt + Bt. (1.1)

Форми грошей та їх еволюція

У процесі своєї еволюції гроші мали вигляд: повноцінних (товарні і металеві);неповноцінних – паперові і кредитні. Повноцінні – це гроші, номінальна вартість яких відповідає вартості… Еволюція повноцінних грошей подана на рис. 1.2.

Рис. 1.3. Еволюція неповноцінних грошей

 

Кредитні гроші– це гроші особливого типу, що не розмінні на золото, а в обіг випускаються Центральним (Національним) банком як банкноти.

Паперові гроші – грошові знаки, що випускаються для покриття бюджетного дефіциту і зазвичай нерозмінні на метал, але наділені державою примусовим курсом.

Вперше паперові гроші були випущені в Китаї ще в XIII ст., у Франції емісія їх розпочалася з 1716 р., в Англії – наприкінці XVIII ст., в Росії – з 1769 р.

Депозитні гроші - це вид кредитних грошей, що створюються на ос­нові банківських вкладів і системи спеціальних розрахунків, які здій­снюються між банками шляхом переносу сум з одного рахунка на інший.

Успішне функціонування депозитних грошей можливе лише за високого рівня розвитку банківської справи, коли кожний суб¢єкт грошового обігу може вільно покласти свої гроші в банк, взяти їх звідти, швидко перевести в будь-який пункт ринку і йому гарантується повне їх збереження. За цих умов власник грошей на рахунку в банку може дати доручення останньому перерахувати всю суму чи частину її своєму контрагенту і у такий спосіб погасити борг. Переміщуючись по рахунках у банках, депозитні гроші успішно виконують функції купівельного та платіжного засобів, а відтак включаються в загальний грошовий обіг. З метою розширення переваг депозитних грошей використовуються дебетні картки. Зокрема законодавством держави та нормативними актами Центрального банку вирішуються такі питання до використання депозитних грошей:

створення системи страхування банківських вкладів юридичних і фізичних осіб;

створення системи міжбанківських розрахунків, що підлягає контролю з боку Центрального банку;

визначення режиму використання грошових коштів, що зберігаються на банківських рахунках;

регламентація принципів організації безготівкових розрахунків між економічними суб¢єктами тощо.

Квазігроші (або майже гроші) – це специфічні грошові форми, у яких грошова суть істотно послаблена, відхиляється від загально­прий­нятих, стандартних форм. З їх допомогою можна розраховуватися за товари і послуги спрощеним методом.

Використання квазігрошей має позитивний вплив на економіку:

дає можливість зменшити масу платіжних засобів в обороті за рахунок вилучення їх у довгострокові депозитні вклади, що сприяє оздоровленню кон¢юнктури ринків;

дає можливість підвищити ліквідність ринку за рахунок запровадження в обіг додаткових платіжних інструментів квазігрошових форм, передусім векселів;

робить управління грошовою масою, а отже пропозицією грошей, більш гнучким і ефективним.

Квазігроші мають тривалу історію. Так, вексель з¢явився і почав використовуватися як платіжний інструмент. Чек з¢явився після того, як банки стали приймати гроші на вклади. Власник вкладу міг двояко реалізувати право на свої гроші:

взяти розписку банку і використати для платежу за своїми зобов¢язаннями. Така розписка відкрила шлях для банкнот;

домовитися з банком, що він даватиме йому письмові накази про видачу всієї чи частини суми вкладу певній особі, а банк виконуватиме їх. За таким наказом розвинувся чек.

Електронні гроші - це безготівкові розрахунки між продавцями і по­купцями, банками і клієнтами, банками і банками, що здійснюються за допомогою комп¢ю­тер­ної мережі, систем зв¢язку з використанням способів кодування інфор­мації та її автоматизованої обробки.

Фактично, це гроші, які обертаються не у формі паперових грошей, а через впровадження до сфери розрахунків комп¢ютерної технології і сучасної системи зв¢язку.

Пластикові (платіжні) картки – це вид платежів за дебетом в тому розумінні, що після підписання платником документа або повідомлення ним про свою згоду електронним каналом одержувач платежу або його банк одер­жують від банку платника необхідну суму шляхом дебатування його рахунка.

Пластикові картки бувають: дебетні картки; кредитні картки; "електронний гаманець"

Дебетні картки – пов¢язані з відкриттям кредитної лінії в банку, що дає можливість власнику користуватись кредитом при купівлі товарів і при отриманні касових позик. Картки надають власникові можливість здійснювати трансакційні операції з власного банківського рахунку та користуватися іншими послугами. У розрахунках вони забезпечують можливість використання різної валюти, ними здійснюють розміщення готівки з наступним поновленням рахунку в реальному часі.

Кредитна картка – призначена для отримання готівки в банківських автоматах або купівлі товарів чи послуг з розрахунком через електронні термінали. При цьому гроші списуються з рахунка власника картки в банку. Умовою отримання кредитної картки є платоспроможність клієнта. Кожна картка видається з встановленням ліміту кредитування, переважно безкоштовно чи за невелику плату. Від операцій з кредитними картками банк отримує дохід, який складається з комісії при оплаті рахунків за відпущені товари, щорічної плати клієнтів за кредитні картки, якщо вона є, і відсотків за кредит, що надається власникові картки в межах ліміту кредитування.

"Електронний гаманець" – призначений для використання готівкових коштів, внесених на саму картку, при оплаті за товари або послуг у багатьох підприємств торгівлі та сфери послуг.

У 30-х рр. ХХ ст. кредитні гроші перестали обмінюватися на золо­то і срібло – відбувся процес демонетизації золота. Причинами демо­не­ти­зації золота є: 1) заміна товарного виробництва на усус­пільнене вироб­ництво; 2) витіснення золота кредитними грішми з обігу в розряд скарбів; 3) невідповідність золотих грошей економічним по­требам і перетворення їх на "золоті пута", що стримують експансію монополій і т. п.

 

Поняття про функції грошей та їх еволюція

Функція міри вартості– це функція, в якій гроші забезпечують вираження і вимірювання вартості товарів, надаючи їй форму ціни. Але не гроші роблять товари порівнянними, а кіль­кість витраченого на їхнє… Формою прояву вартості товару є його ціна. Однак вартість товару перетворює мінові відносини в можливість кількісних…

Функція засобу утворення скарбів, накопичень і заощаджень Функцію накопичення скарбів раніше виконували повноцінні і реаль­ні гроші – золото і срібло. Оскільки гроші є загальним втіленням багат­ства, то виникає прагнення до їх накопичення. Але для цього необхідно перервати продаж одного товару і купівлю іншого товару. У цьому про­цесі гроші випадають з обігу і перетворюються на "золоту лялечку", тобто в скарб.

Особливість кредитних грошей як засобу накопичення полягає в тому, що вони накопичуються в процесі постійного обігу. Якщо вони осі­дають у скринях, то перетворюються з грошей у паперові символи.

Функція засобу платежу -цефункція, в якій гроші обслуговують погашення різноманітних боргових зобов¢язань між суб¢єктами економічних відносин, що виникають у процесі розширеного відтворення.

Ця функція виникла в результаті розвит­ку кредитних відносин у капіталістичному господарстві. У цьому випадку гроші використовуються під час:

продажу товарів у кредит, необхідність якого пов¢язана з неоднако­ви­ми умовами виробництва і реалізації товарів, різною тривалістю їхнього виробництва і обігу, сезонним характером виробництва;

виплати заробітної плати робітникам та службовцям.

Отже, гроші, виконуючи функцію засобу платежу, мають свою специфічну форму руху, відмінну від форми руху грошей як засобу обігу.

Функція світових грошей– це функція, в якій гроші обслуговують рух вартості в міжнародному економічному обігу і забезпечують реалізацію взаємовідносин між країнами.

Ця функція грошей виникла в капіта­лістич­них формаціях, але набула повного розвитку зі створенням світо­вого ринку. На цьому ринку гроші скидали "національні мундири", тобто виступали у вигляді зливків золота (995 проби). Паризькою угодою 1867 року єдиною формою світових грошей було визнане золото.

Таким чином, у сучасній економічній системі, яка постійно підда­ється дії інфляційних факторів, гроші виконують наступні функції:

посередника під час обміну товарами і послугами. Вони рухаються назустріч потокові товарів і послуг, а також факторів виробництва;

одиниць рахунка, тобто з їх допомогою оцінюються всі товари і послуги, а саме: національний обсяг виробництва, економічне станови­ще нації, її успіхи і невдачі. У сучасних умовах гроші ніяк не пов¢язані із золотом, на їхню купівельну спроможність, у першу чергу, впливає кількість власних грошей в обігу;

засобом накопичення багатства, оскільки гроші, безперечно, зруч­ніші для збереження, ніж будь-які інші товари (тільки в тому випадку, якщо купівельна спроможність їх не знижується).

 

Роль грошей у ринковій економіці

 

Гроші відіграють ключову роль у ринковій економіці. Виявляється це в наступному.

1. Суспільна роль грошей, їх функція в економічній системі полягає в тому, що вони виступають сполучною ланкою між товаровиробниками.

2. Гроші відіграють і суттєво якісну роль – вони стають капіталом, або само зростаючою вартістю.

3. За допомогою грошей відбувається утворення і перерозподіл націо­нального доходу через Державний бюджет, податки, позики й інфляцію.

4. Гроші є об¢єктом грошово-кредитного регулювання економіки про­мислово розвинутих країн, заснованого на монетаристський теорії грошей.

Грошово-кредитне регулювання, як правило, спрямоване на стри­му­вання зростання грошової маси, подолання інфляційних процесів і сти­мулювання збільшення валового національного продукту

 

ТЕМА 2. ГРОШОВИЙ ОБІГ І ГРОШОВА МАСА

Поняття грошового обігу як процесу руху грошей

Грошовий обіг – це процес безперервного руху грошових знаків у готівковій і безготівковій формах, що обслуговує реалізацію товарів, а та­кож товарні…    

Сектори грошового обігу

 
 

 


Грошовий обіг Фінансовий сектор Кредитний сектор
Характеризується екві­ва­лентним, але безпово­рот­­ним рухом грошей від спо­живача до виробника. При цьому гроші відда­ляються від вихідного пункту Охоплює фінансові від­носини, що обумовлюють безповоротний і не екві­валентний характер ство­рення і використання кош­тів Відповідає економічним від­­но­синам, у яких пере­роз­по­діл грошей між гос­по­дар­ськими суб¢єктами здій­сню­ється не на екві­валентній, а на зворотній платній основі

Рис. 2.1. Сектори грошового обігу

 

Грошовий обіг взаємопов¢язаний з такими ринками:

ринком продуктів;

ринком ресурсів;

фінансовим ринком;

світовим ринком.

 

Основні сфери грошового обігу

Безготівковий обіг – сума платежів за певний період часу, які здійснюються без використання готівки шляхом перевищення готівко­вих коштів на… Основними принципами організації безготівкових розрахунків є: обов¢язковість зберігання грошових коштів на розрахункових, поточних та інших рахунках банків;

Поняття грошового потоку та критерії класифікації цих потоків

Система грошового обігу складається з ряду окремих підсистем, що виділяються за певними критеріями. Критерієм для виділення підсис­те­ми слугують… 1) функціональна, за якою підсистеми формуються відповідно до форми грошей… 2) економічна, де рух грошових потоків можна розглядати у таких сферах – фінансовій і кредитній;

Маса грошей, що обслуговує грошовий обіг, її склад та факто­ри, що визначають її зміну

Грошова маса –це сукупність готівкових і безготівкових купі­вельних та платіжних засобів товарів, що забезпечують обіг товарів і послуг у народному господарстві.

Структура грошової маси наведена в табл. 2.1.

 

Таблиця 2.1

Структура грошової маси
Активна частина Пасивна частина
Грошові кошти, що реально обслу­говують грошовий обіг Грошові накопичення, залишки на ра­хун­ках, що можуть служити платіжними засобами

 

Грошова маса створюється Національним банком України (НБУ). Процес створення має 2 стадії, які подані в табл. 2.2.

 

Таблиця 2.2

Стадії створення грошової маси

Грошовий агрегат –це показник обсягу і структури грошової маси. У структурі грошової маси виділяють такі агрегати: М0, М1, М2, М3. М0 –включає готівку в обігу (банкноти, казначейські квитки, монети).

Темпи зростання грошової маси з січня по грудень 2003 року

  Рівень грошово-кредитного мультиплікатора залежить від норми обов¢язкового резервування:

Закон кількості грошей, необхідних для обслуговування маси товарів, його сутність, вимоги та наслідки порушень його об¢єктивності

У зв¢язку з цим виникає запитання: а яка саме кількість грошей необ­хід­на на ринку в певний час для безперебійного забезпечення товар­ного… На це запитання в найбільш загальному плані дає відповідь від­критий К.… Отже, закон грошового обігу – загальний економічний закон, який ви­ра­жає внутрішньо необхідні, сталі і суттєві…

ТЕМА 3. ГРОШОВИЙ РИНОК

Суть грошового ринку

Передача грошей від одного суб¢єкта грошового ринку до іншого здійснюється тоді, коли в одного з них є вільні гроші і він не має потреби їх…      

Інституційна модель грошового ринку

      Рис.3.2. Структуризація грошового ринку

Попит на гроші

Попит на гроші виступає як запас грошей, який хочуть мати у своє­му розпорядженні економічні суб¢єкти на певний момент. Якщо такий запас грошей… Після Кейнса його ідея спекулятивного попиту на гроші знайшла свій розвиток у… Попит на гроші тісно пов¢язаний зі швидкістю грошового обігу обер­нено пропорційною залежністю. У міру зростання…

Пропозиція грошей

Пропозиція грошей виражається формулою:   М1 = mmб, (3.5)

ТЕМА 4. ГРОШОВІ СИСТЕМИ

Суть грошової системи, її призначення та місце в еконо­мічній системі країни

У міру розвитку товарно-грошових відносин і капіталістичного вироб­­ництва система зазнала наступних змін: скасовано офіційний золотий зміст: забезпечено обмін банкнот на зо­лото,… здійснено перехід до нерозмінних на золото кредитних грошей, що перетворюються в паперові гроші;

Основні типи грошових систем, їх еволюція

За характером економічної системи, в межах якої здійснюється гро­шовий обіг, грошові системи поділяються на системи ринкового і нерин­кового типу. … За характером регулювання валютних відносин в країні розрізняють відкриті та… Розглянемо дані системи більш детально.

Національний банк України як орган державного регулю­­вання грошової системи країни

Історія Національного банку незалежної України веде свій початок з 1991 року, коли Верховна Рада України затвердила Закон "Про банки і… Подальший розвиток банківської системи забезпечений щодо зако­ну "Про… Регулювання грошового обігу – сукупність заходів, що проводяться у сфері грошового обігу з метою забезпечення його…

ТЕМА 5. ІНФЛЯЦІЯ І ГРОШОВІ РЕФОРМИ

Інфляція: суть, форми вияву, причини та наслідки

відкриту, або цінову; придушену, або приховану. Перша виявляється в системному підвищенні загального рівня цін.

Грошові реформи: поняття, цілі та види

1) у вузькому розумінні – мова йде про проведення заходів із заміни існуючої грошової одиниці і відповідної стабілізації грошей без якісної… 2) у широкому розумінні – мова йде про проведення принципово нової за… Основними формами стабілізації грошового обігу є грошові рефор­ми й антиінфляційна політика.

ТЕМА 6. ВАЛЮТНИЙ РИНОК І ВАЛЮТНІ СИСТЕМИ

Поняття валюти

Поняття валюти включає готівкові і депозитні гроші, чеки, векселі, сертифікати, акредитиви, акції, облігації. Учасниками валютних відносин можуть бути: уряд або його окремі структури;

Валютний курс та конвертованість валют

Така ціна може встановлюватися, виходячи зі співвідношення попи­ту та пропозиції на певну валюту в умовах ринку, або бути чітко регла­ментованою… Зміни валютного курсу впливають на розвиток внутрішньогоспо­дарських процесів… зовнішня торгівля;

Валютний ринок: суть та основи функціонування

Валютний ринок є офіційним фінансовим центром, де зосереджу­ється купівля-продаж валют і цінних паперів у валюті на основі попиту та про­позиції на… З функціональної точки зору валютні ринки забезпечують своє­часне здійснення… З інституційноїточки зору валютні ринки є сукупною урівноваженістю банків, інвестиційних компаній, бірж, брокерських…

Валютні системи: поняття, структура, призначення

Валютна система поділяється на три види. 1. Національна валютна система – форма організації валютних від­носин країни,… Складові елементи і призначення національної валютної системи:

ТЕМА 7. КІЛЬКІСНА ТЕОРІЯ ГРОШЕЙ І СУЧАСНИЙ

МОНЕТАРИЗМ

 

Класична кількісна теорія грошей та сучасний монетаризм

Давід Рікардо (1772 – 1823), представник трудової теорії вартості, визначав вартість грошей затратами праці на виготовлення їх , однак розумів, що… Для повного розгляду необхідно зазначити, що в період первісного накопичення… Меркантилісти вважали дорогоцінні метали головним багатством нації, що повністю відображало погляди купців того часу.…

Кембриджський варіант кількісної теорії грошей

Якщо в трансанкційному варіанті І. Фішера гроші виступають тільки у функціях засобу обігу і засобу платежу, то А. Пігу надавав особливого зна­чення…   M = PRQ, або P = M/RQ, (7.5)

Внесок Дж. Кейнса у розвиток кількісної теорії грошей

Дж. Кейнс звернув увагу на такі підрозділи, як дохід, зайнятість, попит, пропозиція, заощадження, інвестування. Особливу увагу він приділяв грошовим… Для Дж. Кейнса головним фактором функціонування економіки є обсяг… 1) як джерело всієї купівельної спроможності суспільства сукупного попиту;

Сучасний монетаризм як альтернативний напрямок кіль­кіс­ної теорії.

Мета монетарної політики – зміна сукупного попиту за допомогою збільшення або зменшення грошової маси з наступним скороченням або підвищенням… Сучасний монетаризм виник як опозиція, насамперед, кейнсіанству. Головна ідея М. Фрідмена зводилася до того, що ринкова економіка найкраще функціонує тоді, коли відсутня система…

Зближення позицій монетаристів та неокейнсіанців у їхніх поглядах на грошово-кредитну політику в сучасних

Умовах

Кейнсіанці основним засобом стабілізації економіки вважають фіскальну політику, тому що державні витрати на товари і послуги є ком­по­нентом сукупних витрат і тим самим безпосередньо впливають на змі­ну загального рівня виробництва (чистий внутрішній продукт). Податкові надходження прямо впливають на доходи, що йдуть на споживання і заощадження, а отже, через споживання вони також впливають на об­сяг чистого внутрішнього продукту.

Монетаристивважають,що фіскальна політика не може служити надійним засобом стабілізації економіки. Вони припускають, що збільшення державних витрат призведе до дефіциту бюджету і звертання держави за позиками до банків. Коли на фінансовому ринку збільшується попит на гроші, то під­вищується процентна ставка. У результаті цього зменшується попит на гро­ші для інвестицій, у результаті чого скорочуються сукупні витрати, що при­зводить до зменшення чистого внутрішнього продукту. Підприєм­ства для стабілізації економіки не досягають своєї мети, оскільки дер­жава, вдаю­чись до позик на фінансовому ринку, витісняє на ньому приватний бізнес.

 


ТЕМА 8. КРЕДИТ У РИНКОВІЙ ЕКОНОМІЦІ

Теорія кредиту

1. Натуралістична. Представники цієї теорії розглядають кредит як форму руху продуктивного капіталу, використання відносно самостій­ного позичкового… Ця теорія була розроблена Смітом і Рікардо. Їх положення: об¢єктом кредиту є натуральні матеріальні блага;

Суть кредиту

Кредит у ринковій економіці необхідний для: коливання потреб в обігових коштах суб¢єктів ринку; виникнення потреби в створенні і відновленні основного капіталу.

ТЕМА 9. ФІНАНСОВІ ПОСЕРЕДНИКИ ГРОШОВОГО РИНКУ

Сутність, призначення та види фінансового посередництва

на ринку з’являються нові фінансові інструменти і загальний асор­тимент їх значно розширюється, що посилює стимули для формування вільних грошових… урізноманітнюється трансформація грошового капіталу, що сприяє кращій… скорочуються витрати економічних суб¢єктів на забезпечення руху свого грошового капіталу.

Банки як суб’єкти фінансового посередництва

на банки припадає більша частка в перерозподілі позичкових капі­та­лів на грошовому ринку, ніж на будь-який інший вид фінансових посе­редників; банки за своїм функціональним призначенням беруть участь у фор­муванні… банки мають можливість надавати економічним суб¢єктам широкий асортимент різних послуг, тоді як інші посередники…

ТЕМА 10. ЦЕНТРАЛЬНИЙ БАНК

Центральні банки, їх походження, призначення, функції та операції

Банки є юридичними особами. Вони є економічно самостійними і цілком незалежними від виконавчих і законодавчих органів державної влади в рішеннях,… Банківська система – це сукупність різних видів взаємозалежних банків і інших… Діюча грошово-кредитна політика в організаційному відношенні сфор­мувалася в ході кредитної реформи, що почалася у…

Контроль та аудит у Центральному банку

За суб¢єктами контроль поділяють на зовнішній і внутрішній. Зовнішній контроль – це державний нагляд за діяльністю цент­раль­них банків,… Внутрішній контроль– внутрішній банківський аудит (ревізійні від­ді­ли банку, ревізійні комісії), який має особливе…

ТЕМА 11. КОМЕРЦІЙНІ БАНКИ

Комерційні банки: походження, види, правові основи орга­нізації

З падінням Римської імперії занепав і початок банківського ремесла. Розвиток виробництва і торгівлі в середині століття сприяв відро­дженню… У сучасних умовах банки відіграють важливу роль у фінансовій систе­мі держави. З виділенням України як незалежної…

Операції комерційних банків, їх класифікація та загальна характеристика

депозитні операції; розрахункові-касові операції; кредитні операції.

ТЕМА 12. МІЖНАРОДНІ ВАЛЮТНО-КРЕДИТНІ УСТАНОВИ ТА ФОРМА ЇХ СПІВРОБІТНИЦТВА З УКРАЇНОЮ

Міжнародні валютно-кредитні установи та їх призначення

Найважливішу роль серед них у сучасний період відіграють Між­на­родний валютний фонд (МВФ) та Міжнародний банк реконструкції та роз­витку (МБРР),… Міжнародний валютний фонд – це міжнародна наднаціональна валютно-кредитна… Міжнародний банк реконструкції і розвитку – це міжнародна фінансово-кредитна установа, яка надає довгострокові кредити…

Регіональні валютно-кредитні установи

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) є регіо­наль­ним міжнародним банком. Головною особливістю ЄБРР, що відріз­няє його від інших… Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) створений спеціально для… Міжамериканський банк розвитку (МаБР) створений для фінан­су­вання програм розвитку в країнах Латинської Америки.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

Основна Боринець С. Я. Міжнародні валютно-фінансові відносини. Під­руч­ник. – 2-ге… Валютне регулювання: Навч. посіб­ник для студ. екон. факультетів вищих навч. закладів. / В. А. Ющенко, В. І. Міщенко.…

Додаткова

Алисов Е. А. Правове регулювання валютних відносин в Украї­ні. – Харків: Фірма "Консул", 1998. – 144 с. Гальчинський А. Теорія грошей: Навч. посібник. – К.: Основи, 1998. – 416 с. … Гро­шово-кредитна політика в Україні В. С. Стельмах, А. О. Єпіфанов, Н.І. Гребеник, В. І. Міщенко / За ред. В. І.…

ЗМІСТ

 

Вступ
Тема 1. Сутність і функції грошей 1.1. Предмет й завдання курсу "Гроші та кредит" 1.2. Необхідність грошей 1.3. Гроші як загальний еквівалент і абсолютна ліквідність актив 1.4. Форми грошей та їх еволюція 1.5. Поняття про функції грошей та їх еволюція 1.6. Роль грошей у ринковій економіці Тема 2. Грошовий обіг і грошова маса 2.1. Поняття грошового обігу як процесу руху грошей 2.2. Основні сфери грошового обігу 2.3. Поняття грошового ринку 2.4. Маса грошей, що обслуговує грошовий обіг, її склад та фактори, що визначають її зміну 2.5. Закон кількості грошей, необхідних для обслуговання маси товарів, його сутність, вимоги та наслідки порушень його об¢єктивності Тема 3. Грошовий ринок 3.1. Суть грошового ринку 3.2. Інституційна модель грошового ринку 3.3. Попит на гроші 3.4. Пропозиція грошей Тема 4. Грошові системи 4.1. Суть грошової системи, її призначення та місце в економічній системі країни 4.2. Основні типи грошовий систем, їх еволюція 4.3. Національний банк України як орган державного регулювання грошової системи країни Тема 5. Інфляція і грошові реформи 5.1. Інфляція: суть, форми вияву, причини та наслідки 5.2. Грошові реформи: поняття, цілі та види Тема 6. Валютний ринок і валютні системи 6.1. Поняття валюти 6.2. Валютний курс та конвертованість валют 6.3. Валютний ринок: суть та основи функціонування 6.4. Валютні системи: поняття, структура, призначення Тема 7.Кількісна теорія грошей і сучасний монетаризм 7.1. Класична кількісна теорія грошей та сучасний монетаризм 7.2. Внесок Дж. Кейнса у розвиток кількісної теорії грошей 7.3. Сучасних монетаризм як альтернативний напрямок кількісної теорії 7.4. Зближення позицій монетаристів та неокейнсіанців у їхніх поглядах на грошово-кредитну політику в сучасних умовах Тема 8. Кредит у ринковій економіці 8.1. Теорія кредиту 8.2. Суть кредиту Тема 9. Фінансові посередники грошового ринку 9.1. Сутність, призначення та види фінансового посередництва 9.2. Банки як суб¢єкти фінансового посередництва Тема 10. Центральний банк 10.1. Центральні банки, їх походження, призначення, функції та операції 10.2. Контроль та аудит в Центральному банку Тема 11. Комерційні банк 11.1. Комерційні банки: походження, види, правові основи організації 11.2. Операції комерційних банків, їх класифікація та загальна характеристика Тема 12. Міжнародні валютно-кредитні установи та форма їх співробітництва з Україною 12.1. Міжнародні валютно-кредитні установи та форми їх співробітництва 12.2. Регіональні валютно кредитні установи Рекомендована література                          

 


 

НАВЧАЛЬНЕ ВИДАННЯ
"ГРОШІ ТА КРЕДИТ"

Конспект лекцій

Для студентів усіх спеціальностей підготовки 0501 "Економіка і підприємництво" усіх форм навчання.

 

Укладачі: Колодізєв Олег Миколайович

Яременко Оксана Романівна

 

 

Відповідальний за випуск Колодізєв О. М.

 

Редактор Замазій О. Е

Коректор Бриль В. О.

 

План 2004р. Поз. № 432.

Підп. до друку Формат 60х90 1/16. Папір ТАТRА.

Друк на RISО: Ум. - друк. арк. Обл. - вид. арк.

Тираж прим. Зам. №

Свідоцтво про внесення до Державного реєстру суб¢єктіввидавничої справи Дк №481 від 13.06.2001 р.

Видавець і виготівник-видавництво ХДЕУ, 6100, м. Харків,пр. Леніна, 9а

 

– Конец работы –

Используемые теги: Гроші, кредит0.046

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ГРОШІ ТА КРЕДИТ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Необходимость кредита. Сущность и функции кредита. Формы и виды кредита
Однако эта тема актуальна, поскольку кредитные отношения в современных условиях достигли наибольшего развития.В настоящее время речь уже идет не о… В настоящее время назрела необходимость в полной мере использовать… В начале 1987 года кредитные вложения банков достигли аксиальной величины, составив 593,2 млрд. рублей, но к 1998 году…

Методичні рекомендації з дисципліни Гроші та кредит
КАФЕДРА ФІНАНСІВ І КРЕДИТУ... Реєстр Методичні рекомендації з дисципліни Гроші та кредит напрям підготовки Економічна...

Методичні вказівки по виконанню контрольної роботи з дисципліни «Гроші та кредит»
Методичні вказівки...

ГРОШІ ТА КРЕДИТ
Сумський державний університет... ГРОШІ ТА КРЕДИТ Конспект лекцій...

ГРОШІ ТА КРЕДИТ
Д І Коваленко ГРОШІ ТА КРЕДИТ Теорія і практика НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК Рекомендовано Міністерством освіти...

З дисципліни Гроші та кредит. МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
ПРИДНІПРОВСЬКА ДЕРЖАВНА АКАДЕМІЯ БУДІВНИЦТВА ТА АРХІТЕКТУРИ...

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ з дисципліни ГРОШІ І КРЕДИТ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВОДНОГО ГОСПОДАРСТВА ТА ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ... Кафедра фінансів і економіки природокористування...

Розглянуто та схвалено на засіданні циклової комісії фінансово-економічних дисциплін Опорний конспект лекцій з дисципліни Гроші та кредит Протокол № 2 від 18 вересня 2012 року
Опорний конспект лекцій з дисципліни Гроші та кредит охоплює теми які... Опорний конспект лекцій призначений допомогти студентам оволодіти сучасною методикою розрахунку індексів інфляції...

Формы кредита в экспортно-импортных операциях: форфетирование, кредит по открытому счету и овердрафт
Форфетинговые операции учитываются в бухгалтерском учете аналогично факторинговым. Возникновение рынка форфетирования определено изменениями в… Это время характеризуется снижением уровня таможенного противостояния,… Более того, появление этих новых рынков пришлось на время, когда существующие банки были не в состоянии предложить…

Денежное обращение, финансы и кредит
С помощью Ф удовлетворяются различные государственные и общественные потребности 1 Образование 2 Наука 3 Военные потребности 4 Затраты на социальные… Они образуются в результате последующего распределения или перераспределения… Функции Ф 1 Сущность Ф как особой сферы распределительных отношений проявляется прежде всего с помощью…

0.032
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам
  • Деньги и кредит II. i m*n Бс = Ф * ( 1 + ) m 1) Будущая стоимость по сложному проценту в банке А (БсА сл.): 4*5 БсА сл. = 3.1 * ( 1+ 1.31/4) = 895,47тыс.грн.… З А Д А Н И Е N 2 Акционерное общество «Юниор» приглашено для участия в… Вариант Fn (тыс.грн.) l (%) n=2года (лет) m (раз) 14 4,9 123 6 2 m*n Fn Fn = Ф * (1+i/m) Ф = mn (1+i/m) n = 2 : n = 6…
  • Деньги Кредит Банки М0 = наличн-е Д-ги в об-нии. М1 = М0 + средства на расчетных и текущих счетах + вклады до востребования. М2 = М1 + срочные вклады в Сбербанке и… М1 - + ф-я платежа. М2 - + ф-я накопления начин-ет чувствоватся. М3 - + ф-я… Ден.база включает: 1. наличные деньги в обр-ии. 2. обязат-е резервы коммер-х банков, хранящ-ся в ЦБ. 3. остатки…
  • Денежное обращение и кредит Методы исследования: метод статистического анализа, экономико-математическое моделирование, метод моделирования социально-экономических процессов.… День¬ги - од¬но из ве¬ли¬чай¬ших че¬ло¬ве¬че¬ских изо¬бре¬те¬ний.… Называются ли они долларами, рублями, фунтами или франками, деньги служат средством оплаты, средством сохранения…
  • Кредит, его необходимость и сущность Средства и предметы труда в стоимостном выражении на предприятиях в каждый данный момент времени находятся в денежной, производительной и товарной… На третьей стадии реализуется готовая продукция. Товарная форма переходит в… Ресурсы нерационально накапливать про запас, они все время находятся в движении , в обороте.Для того, что бы…
  • Обеспечение банковского кредита В кредитной сделке участвует два субъекта — кредитор и заемщик. Банковское кредитование осуществляется на основе следующих основных принципов… Принцип срочности означает, что кредит должен быть не просто возвращён, а возвращён в строго определённый срок.…