Організація як об’єкт управління

За визначенням Честера Бернарда: «Організаціягрупа людей, діяльність яких свідомо координується для досягнення загальної мети або спільних цілей».

Для більшої точності скажемо, що приведене вище визначення справедливо не просто для організації, а для формальної організації. Існують також неформальні організації, групи, які виникають спонтанно, але де люди вступають у взаємодію один з одним досить регулярно. Неформальні організації існують в усіх формальних організаціях, за виключенням, можливо, дуже маленьких.

Всі організації мають загальні для них характеристики.

1) всі організації використовують чотири види ресурсів (рис. 1.2):

— людські ресурси;

— фінансові ресурси;

— фізичні ресурси (сировина, устаткування тощо);

— інформаційні ресурси.

 

Рис. 1.2. Концепція підприємства як «відкритої» матеріально—речовинної та соціально—економічної системи

2) підприємство є «відкритою» матеріально—речовинною системою, оскільки його діяльність можна описати з погляду моделі «вхід — вихід»: на «вході» підприємства є всі види матеріальних і нематеріальних ресурсів (сировина, техніка, персонал, фінанси, інформація тощо), які організація використовує для виробництва продукції (надання послуг) вона отримує із зовнішнього середовища; а на «виході» — продукція, що виробляється організацією також реалізується у зовнішньому середовищі. «Вхідні» та «вихідні» потоки сполучають організацію з відповідними ринками.

Будь—яку організацію можна розглядати як систему взаємозв’язаних у єдине ціле окремих елементів. Одночасно організація є і частиною (елементом) системи більш високого порядку — зовнішнього середовища.

До основних компонентів внутрішнього середовища організації відносяться: виробництво, дослідження та розробки, технологія, сировина, матеріали, фінанси, робітники тощо.

Зовнішнє середовище в широкому розумінні є сукупність господарських об’єктів, економічних, природних, суспільних умов, національних та міждержавних інституціональних структур і інших зовнішніх чинників, що діють у глобальному оточенні. Зовнішнє середовище поділяють на мікро- та макросередовище.

Зовнішнє середовище прямого впливу (мікросередовище) включає постачальників, споживачів, конкурентів та інших економічних партнерів (наприклад банки).

Зовнішнє середовище опосередкованого впливу(макросередовище охоплює матеріально-технічні та економічні умови, суспільні відносини та інститути і інші чинники, що впливають на підприємства та їхнє мікросередовище опосередковано. Всього є 7 інтегрованих факторів макросередовища:

1) Природні(Наявність ресурсів за видами. Ступень освоєння і використання ресурсів). На підприємстві враховуються при обґрунтуванні власних і зарубіжних інвестицій, розвитку виробництва відповідних видів продукції, політики ресурсозбереження.

2) Демографічні(Чисельність і статевий склад населення. Территориальний розподіл. Частка активного населення). На підприємстві враховуються при виборі перспективних напрямків підприємницької діяльності щодо задоволення потреб різних верств населення та забезпечення виробництва необхідними трудовими ресурсами.

3) Науково – технічні ( Науково – технічна політика держави. Рівень технології. Технічний рівень і якість продукції). На підприємстві враховуються при визначенні попиту ринку, пріоритетів інвестування інноваційних проектів, організації нових виробництв з використанням новітньої технології.

4) Економічні (Ступінь державного регулювання економіки. Система оподаткування. Мінімальний розмір заробітної плати і пенсії). На підприємстві враховуються шляхом постійної діагностики і оцінки можливих для підприємств наслідків зміни економічних важелів та регуляторів.

5) Екологічні (Екологічна безпека оточуючого довкілля. Екологізація виробництва). На підприємстві враховуються при обґрунтуванні і реалізації проектів екологізації виробництва, включаючи забезпечення безпечних умов виробництва і виготовлення екологічно чистої продукції.

6) Політичні (Політична стабільність у суспільстві. Вза”ємодія законодавчої і виконавчої влади. Професійний рівень політиків). На підприємстві враховуються шляхи впливу на владні акції держави.

7) Міжнародні (Науково – технічне співробітництво. Обсяги експорту і імпорту продукції. Підготовка кадрів). На підприємстві враховуються при встановленні прямих контактів з закордонними партнерами і створенні спільних підприємств, розробці стратегії розвитку виробництва і підготовки кадрів.

Незалежно від того як будується взаємодія підприємства із зовнішнім середовищем виокремлюють:

- організації з механіcтичним типом управління;

- організації з органічним типом управління.