Менеджмент як вид професійної діяльності

Менеджмент часто розглядають і як вид професійної діяльності. З цієї точки зору для розуміння сутності менеджменту важливо знати, хто такі менеджери і чим їх діяльність відрізняється від діяльності інших категорій робітників.

Директор, керівник групи, начальник, завідувач тощо — всі ці слова позначають посади. Люди, які обіймають ці посади можуть бути об’єднані загальним поняттям «менеджер», оскільки можна визначити наступні спільні для них ознаки діяльності:

1) менеджер має хоча б одного підлеглого;

2) менеджер управляє частиною або всією організацією, в якій він працює;

3) менеджер отримує певні повноваження та приймає в їх межах рішення, що матимуть наслідки для інших співробітників організації.

Тобто, менеджер – це людина, яка займає постійну керуючу посаду, наділена повноваженнями і приймає в їх межах рішення за певними видами діяльності організації.

Бізнесмен і менеджер — це не тотожні категорії. Бізнесмен — це той, хто "робить гроші", власник капіталу, що знаходиться в обороті, приносить доход. Їм може бути ділова людина, в підпорядкуванні якого ніхто не знаходиться, або великий власник, який не обіймає ніякої постійної посади в організації, але є власником її акцій і, можливо, перебуває членом її правління. Менеджер же обов'язково обіймає постійну посаду, в його підпорядкуванні знаходяться люди.

Розрізняють наступні сфери менеджменту (рис. 1.3):

1) виробничий менеджмент;

2) фінансовий менеджмент;

3) управління персоналом;

4) управління дослідженнями та розробками;

5) облік;

6) маркетинг;

7) загальна адміністрація.

Менеджер може: 1) керувати будь—якою з них (або її частиною); 2) керувати кількома одразу; 3) керувати всією організацією в цілому.

 

 

Рис. 1.3. Співвідношення сфер і рівнів менеджменту

 

В залежності від того, скількома компонентами (сферами) організації управляє менеджер розрізняють три рівні менеджменту: