рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Економіка торгівлі як галузева економічна наука

Економіка торгівлі як галузева економічна наука - раздел Философия, Вступ   ...

ВСТУП

 

Економіка торгівлі як галузева економічна наука

У нашому курсі галузева економічна наука розглядається як навчаль­на дисципліна, мета якої полягає у формуванні в студентів сучасного еко­номічного… —дати студентам глибокі теоретичні знання з питань суті економіки торгівлі, її… — показати можливості розробки та реалізації управлінських рішень господарської діяльності;

Зміст, структура, послідовність вивчення та зв'язок курсу з іншими економічними дисциплінами

Курс "Економіка торгівлі" має чітко визначену, суворо продуману, нау­ково обґрунтовану послідовність, яка дає можливість викладачу більш гли­боко розкрити, а студентам краще засвоїти зміст навчальної дисципліни.

Зміст курсу визначається предметом вивчення, а також його про­грамою.

Програма курсу "Економіка торгівлі" складається з вступу і 4-х розділів. У вступі — розгляд торгівлі як галузі господарювання, її місця в системі економічних наук.

У першому розділі — "Торгівля в період розбудови ринкової економі­ки в Україні" - розглянуто економічну сутність, соціально-економічні форми, роль та значення торгівлі в народногосподарському комплексі країни, а також споживчий ринок товарів та послуг.

У другому розділі — «Організаційно- економічні основи функціонуван­ня торгових підприємств» - розглянуто роздрібні торгові підприємства як основну ланку роздрібної торгівлі, їх організаційно-економічні особ­ливості, державне регулювання діяльності торгових підприємств в умо­вах переходу до ринку.

Окремо виділено товарооборот торгових підприємств як економічну категорію, його сутність і значення в системі соціально-економічних відносин. Передбачено розгляд оптової торгівлі як форми товарного обі­гу, оптового товарообороту підприємств. Самостійною темою виділено вивчення товарообороту місцевих ринків.

Третій розділ — це "Економічні ресурси торгових підприємств та ефективність їх використання", в якому заплановано вивчення тем "Пер­сонал торгових підприємств і його матеріальне стимулювання", "Мате­ріальні ресурси торгових підприємств", де значне місце приділено ви­вченню матеріально-технічної бази, її сутності, соціально-економічної ролі.

Останній розділ передбачає вивчення фінансово-економічних резуль­татів та ефективності діяльності торгових підприємств. Тут окремо було розглянуто валові доходи торгових підприємств, витрати обігу, прибут­ки і рентабельність, соціально-економічну ефективність діяльності тор­гових підприємств, ризик у діяльності торгових підприємців.

Засвоєння цього курсу дає можливість визначити суть, природу і місце торгівлі в системі ринкових відносин, її роль і місце в економіці держави.

Наш курс має тісний зв'язок з іншими дисциплінами. Він базується на вивченні курсу політичної економії, макро- і мікро- економіки, мате­матики для економістів, статистики, бухгалтерського обліку, товарознав­ства продовольчих і непродовольчих товарів та інших навчальних дис­циплін. Належні знання цих дисциплін дають можливість глибше роз­крити зміст окремих проблем і конкретних питань вказаного курсу.

Цей курс є основною профілюючою дисципліною не тільки для спе­ціальності "Економіка підприємства", але й для інших економічних спе­ціальностей. Він покликаний дати глибокі та стійкі знання з економіки торгівлі, ознайомити вас з закономірностями розвитку сфери товарного обігу, забезпечити оволодіння методами аналізу і планування окремих по­казників розвитку торгівлі як в цілому, так і споживчої кооперації зокрема.

Успішне вирішення цих важливих завдань вивчення курсу, крім на­ших зусиль, передбачає творче і систематичне вивчення курсу кожним студентом. Перехід до ринку вимагає, щоб при підготовці спеціалістів

І вищою економічною освітою серйозна увага приділялася формуван­ню у студентів наукового методу пізнання, творчого підходу до оволоді­ння науками, відповідального ставлення до навчання, самостійної роботи над курсом.

Особи, які закінчують вищу школу, повинні бути зразком виконання державного та громадського обов'язку.

 

Порядок вивчення і форми навчальної роботи над курсами

Основною формою навчальної роботи є лекції, семінари, практичні заняття та самостійна робота. З метою більш глибокого вивчення окре­мих питань курсу… Важливе місце у вивченні курсу займає самостійна робота. Вона постійно повинна… Важливою і досить дієвою формою самостійної роботи над курсом є участь у роботі наукового студентського гуртка при…

Розділ І

ТОРГІВЛЯ В ПЕРІОД РОЗБУДОВИ РИНКОВОЇ ЕКОНОМІКИ В УКРАЇНІ

 

Тема 1. Економічна сутність, соціально-економічні форми, роль і значення торгівлі в народногосподарському комплексі країни

Підтема 1. Суть, природа торгівлі та її місце в народному

Господарстві держави

 
 

 

Економічні передумови виникнення і розвиток торгівлі. Торгівля як форма товарного обігу

Важливим стимулом розвитку обміну був перший великий суспіль­ний розподіл праці — це відокремлення скотарства від землеробства. Поступово обмін стає… Значний поштовх у розвитку обміну дало виникнення міст. Поряд із цим, важливою… І предмети праці. Поява приватної власності й поступовий розвиток об­міну сприяли глибоким перетворенням у всьому…

Місце торгівлі в розвитку товарно-грошових відносин у період функціонування ринку

розвитку виробництва 1 торгівлі. Товар­ний обіг обумовлений, перш за все, наявністю товарно-грошових відносин ї є формою товарного обміну. Оскільки… Обмін у широкому значенні, як взаємозв'язок між людьми за результатами… 1) зовнішні форми;

Торгівля як галузь господарювання

В основу поділу народного господарства на галузі покладено суспіль­ний розподіл праці. Під галуззю народного господарства розуміють су­купність… Всі галузі народного господарства діляться на галузі матеріального виробництва… Торгівля як галузь народного господарства здійснює просування товарів від виробника до споживача і виконує операції,…

Підтема 2. Торгівля в системі ринкових відносин

 

Органи керівництва торгівлею

Усім народним господарством держави, в тому числі й торгівлею, керує Кабінет Міністрів України під керівництвом Прем'єр-міністра. Кабінет Міністрів… Безпосереднє керівництво торгівлею здійснюється спеціальними… Загальну політику розвитку торгівлі в державі розробляє Кабінет Міністрів. Будучи провідним державним органом у галузі…

Організаційні форми торгівлі

Державна торгівля здійснюється різними торговими системами, які відрізняються своєю організаційною структурою, характером торгової діяльності,… Державна роздрібна торгівля здійснюється: 1) системою об'єднань промислових підприємств і транспорту;

Функції торгівлі й товарного обертання

Перш за все, тут виділяють функцію з реалізації вартості, потім функ­цію з продовження процесу виробництва в сфері товарного обертання. Деякі… Найбільш складні форми прояву мають притаманні функції торгівлі й товарного… Оскільки сам товар поєднує вартість і суспільну споживчу вартість, з допомогою якої задовольняється потреба в товарі,…

Тема 2. Споживчий ринок товарів і послуг

Підтема 1. Ринок товарів народного споживання та

Особливості його розвитку в сучасних умовах

Товарні ринки як економічна категорія

У зв'язку з цим розрізняють внутрішній товарний ринок і зовнішній. Внутрішній товарний ринок з'являється тоді, коли є товарне господар­ство, а… Ринок товарів як економічне явище існує в певних, конкретних… виробництва. Місце та роль товарних ринків в економічній системі, за­кономірності їх функціонування визначаються,…

Характеристика ринку товарних ресурсів в Україні

Товарні ринки формуються з товарних ресурсів. Товарні ресурси пред­метів народного споживання — це вся маса продукції, яка використо­вується для… Виробництво продукції промисловості за 2002 р. порівняно з 2000 р. збільшилося… Збільшення частки імпортного товару значною мірою пов'язане з існу­ванням так званого тіньового обороту і його…

Розділ II

ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНІ ОСНОВИ ФУНКЦІОНУВАННЯ ТОРГОВИХ ПІДПРИЄМСТВ

Тема 3. Роздрібні торгові підприємства, їх характеристика

Особливості функціонування роздрібних торгових підприємств

Закон України "Про підприємства" передбачає функціонування та­ких видів підприємств, залежно від форми власності:

1. Підприємства, засновані на приватній власності.Об'єктами при­ватної власності є:

- індивідуальні підприємства, засновані на особистій власності фізичної особи та виключно на її праці;

—сімейні підприємства, засновані на власності та праці громадян —
членів однієї сім'ї, що проживають разом;

—приватні підприємства, засновані на власності окремих громадян
України, з правом найму робочої сили;

—підприємства, засновані на власності іноземних громадян.

Підприємства, що засновані на колективній власності.

користується та розпоряджається об'єктами власності, які йому належать. Вищими органами управління суб'єктів колективної форми власності є загальні… Суб'єктами права колективної власності є:   —орендні підприємства;

Підприємства, засновані на загальнодержавній власності.

4. Підприємства, засновані на комунальній власності.Суб'єкта­ ми права комунальної власності є: — Автономна Республіка Крим; - адміністративно-територіальні одиниці (обласні, районні, міські, селищні, сільські ради народних депутатів).

Тема 4. Товарооборот торгових підприємств

-

Соціально-економічна характеристика роздрібного товарообороту

Роздрібний товарооборот--це реалізація товарів населенню для особистого споживання в обмін на його грошові доходи, а також продаж товарів ринкового… Обсяг роздрібного товарообороту державної, колективної та приват­ної форм… Будучи тісно пов'язаним із загальним станом економіки, роздрібний товарооборот розвивається відповідно зі зростанням…

Сутність значення товарообороту підприємства як економічної категорії та показника діяльності

Значення товарообороту потрібно розглядати на рівні держави та на рівні конкретного торгового підприємства. На державному рівні значення показника "обсяг та структура… Роздрібний товарооборот є одним із важливих показників соціально-економічного розвитку країни, який характеризує…

Склад і структура роздрібного товарообороту

Роздрібний товарообіг за складом можна розглядати у трьох основ­них аспектах: 1. Як систему суспільних відносин відтворення. 2. Як систему відносин обміну грошових доходів населення на това­ри народного споживання.

Тема 5. Товарооборот роздрібних торгових підприємств.

Підтема 1. Взаємозв'язок ринку споживчих товарів та товарообороту

Місце роздрібного товарообороту в процесі ринкових відносин

Роздрібний товарооборот має важливе народногосподарське значен­ня. З ним пов'язана реалізація вартості товару, створеної у виробництві, завдяки чому… В =Р (Т + Г) С, де В — виробництво; Р — розподіл; О — обмін, який складається з Т (роздрібного товарообороту);Г—оборот громадського…

Класифікація товарообороту роздрібних торгових підприємств

1. Роздрібний товарооборот, який характеризує обсяги продажу то­варів безпосередньо населенню для власного користування. Тут виділя­ють товарооборот… - товарооборот роздрібної торгівлі, який здійснюється через спе­ціалізовано… -товарооборот підприємств громадського харчування (їдальні, кафе, кафетерії, бари, ресторани тощо).

Показники роздрібного товарообороту, їх взаємозв'язок та місце у плані економічного і соціального розвитку підприємства

Оборот з реалізації товарів (Р) є основним у роздрібному товарообо­роті, визначальним показником, від якого залежать усі інші показники. Оборот з реалізації товарів у загальному обсязі відображає плато­спроможний… у товарах в тій частині, яка задовольняється через торговельну мережу. Крім загального обсягу роздрібного…

Підтема 2. Фактори, що визначають обсяги, структуру та перспективи розвитку роздрібного товарообороту підприємства

 

Класифікація факторів

Обсяг, структуру та перспективи розвитку товарообороту конкретно­го підприємства визначає певна сукупність факторів зовнішнього та вну­трішнього… 1. Обсяги та структура споживчого ринку. Цей фактор визначає можливість… 2. Обсяг та структура пропозиції споживчих товарів. Цей фактор обу­мовлює можливості підприємства щодо закупівлі…

Характеристика окремих факторів, що визначають обсяги та структуру роздрібного товарообороту

Другий фактор— цінова та маркетингова політика підприємства. Успіхи підприємства в реалізації товарів та послуг значною мірою зале­жать від… Зростання обсягу товарообороту можливо при: —зростанні ціни реалізації окремих видів товарів, хоча можливості використання цього резерву обмежені конкурентною…

Вплив факторів на обсяг реалізації товарів та управління роздрібним товарооборотом

У складі факторів, що регулюються торговим підприємством, виді­ляють чотири групи: - ресурсного забезпечення; - пов'язані з організацією торгівлі;

Використання результатів вивчення факторів у процесі управління товарооборотом

—найбільш детальну систематизацію факторів; —встановлення кількісного або логічного зв'язку між факторами та обсягом… — визначення граничних оцінок дії кожного фактора;

Підтема 3. Обґрунтування обсягу роздрібного товарообороту на плановий період, вибір пріоритетної мети, аналіз обсягу і структури реалізації товарів

Вихідні передумови, принципи та порядок розробки стратегії розвитку товарообороту підприємства

- взаємоузгодженість темпів розвитку товарообороту з розвитком регіонального споживчого ринку та зміни його кон'юнктури; - планування обсягу реалізації товарів, який забезпечить отриман­ня… - забезпечення в процесі планування товарообороту ефективного використання наявного ресурсного потенціалу при потребі…

Аналіз обсягу та структури товарообороту підприємства

Проведення економічного аналізу дозволяє: - вивчити стан виконання плану товарообороту, ритмічність та се­зонність… — визначити склад товарообороту за формами, видами, методами про­дажу, асортиментною структурою;

Методи планування роздрібного товарообороту

забезпечить фінансову стійкість та платоспроможність підприємства, його конкурентоздатність. Можливий плановий обсяг товарообороту підприєм­ства… 1. Визначається очікуване виконання плану роздрібного товарообо­роту за… 2. Розраховуються середньорічні темпи зростання товарообороту і то­варного забезпечення загалом за підприємством та в…

Підтема 5. Характеристика товарних запасів та основні етапи їх формування

Суть та склад товарних запасів торгового підприємства

Товарний запас являє собою масу товарів, призначену для подальшо­го продажу, що знаходяться в сфері обігу в процесі переміщення від виробництва до… 1. Запаси готової продукції на складах підприємства. 2. Товари в дорозі (від виробника до оптової ланки, від оптової до роздрібної ланки).

Залежно від чутливості до зміни товарообороту підприємства.

— змінною, розмір якої обумовлюється розміром та динамікою това­рообороту підприємства; — умовно-постійною, розмір якої не залежить від зміни товарообо­роту… До товарних запасів, розмір яких не залежить від обсягів товарооборо­ту підприємства, відносять також товарні запаси…

Показники, що характеризують стан товарних запасів торгового підприємства

—абсолютні (у натуральних чи вартісних одиницях); —відносні (у днях, разах, відсотках до товарообороту). Показники натурального виміру товарних запасів використовуються для планування товарних ресурсів, отримання товарів,…

Фактори, що визначають розмір та швидкість обороту товарних запасі

Всі фактори, що визначають розмір товарних запасів, можна поділи­ти на зовнішні та внутрішні. Найважливішими зовнішніми факторами, що визначають розмір то­варних запасів… 1. Співвідношення між попитом та пропозицією. В умовах, коли по­пит населення на окремі товари перевищує його…

Підтема 6. Нормування і планування товарних запасів

Необхідність, принципи та значення нормування товарних запасів

- розробці планів товарного забезпечення, запасів та надходження товарів; - визначенні обсягів оборотних коштів та потрібного розміру кре­диту для їх…  

Методи нормування товарних запасів

- метод техніко-економічних розрахунків;   — економіко-статистичний метод; - метод експертних оцінок; Метод техніко-економічиих розрахунків.Суть нормування товар­них запасів з…

Планування обсягу товарних запасів, оперативне регулювання та контроль за утворенням товарних запасів

Розрахунок суми товарних запасів у цілому на підприємстві та в розрізі окремих груп товарів проводиться шляхом множення нормативу запасів товарів… Розробка проекту плану за товарними запасами поточного зберіган­ня… Встановлюється норматив товарних запасів на І квартал планового пе­ріоду шляхом сумування нормативу чи зниження…

Тема 6. Оптова торгівля як форма товарного обігу

Місце оптової торгівлі у формуванні товарного забезпечення та її організаційна побудова

Оптову торгівлю виконують промислові підприємства, оптові фірми, товарні біржі, агенти із закупівлі та збуту, дилери, офіційні дистриб'ютори… Пропозиція опту формується за рахунок таких надходжень товарів: 1. Продукції галузей народного господарства України, які виробля­ють товари народного споживання, а саме: сільського…

Передумови та зміст стратегії формування товарного забезпечення оптової торгівлі

Формування товарного забезпечення в опті вимагає послідовного ви­конання таких видів робіт.

Вивчення ринку закупівлі та каналів розподілу торгових ресурсів.

Метою проведення цього етапу роботи є збір та аналіз інформації про стан та кон'юнктуру ринку необхідних торговому підприємству то­варних ресурсів, обсяги пропозиції товарів, місце їх розташування, ста­тус тощо.

При вивченні ринку закупівлі товарних ресурсів потрібно чітко визна­чити канали розподілу товарних ресурсів, якими користуються виробники окремих видів товарів. Під каналом розподілу в логістиці розуміють су­купність організацій або окремих осіб, які беруть на себе або допомагають надати іншому право власності на конкретний товар чи послугу на шляху від виробника до споживача.

Протяжність каналу визначається за кількістю проміжних ланок між виробником та споживачем, розрізняють:

1. Однорівневий канал: виробник — роздрібний посередник — спо­живач.

2. Дворівневий канал: виробник — оптовий посередник — роздріб­ний посередник — споживач.

3. Трирівневий канал: виробник — оптовий посередник — дрібнооптовий посередник — роздрібний посередник — споживач.

Слід виділити такі типи оптових посередників:

1. Дилери— вони ведуть операції від свого імені та за свій рахунок.Товар закуповується ними за договором постачання. Таким чином, ди­лер стає власником продукції після повної оплати поставки. Відносини між виробником та дилером закінчуються після виконання всіх умов за договором поставки. У логістичному ланцюгу дилери займають поло­ження найбільш близьке до кінцевого споживача. Розрізняють два види дилерів. Ексклюзивні дилери є єдиними представниками виробника в регіоні, вони наділені виключними правами щодо реалізації його про­дукції. Дилери, які співпрацюють із виробником на умовах франшизи, називаються авторизованими.

2. Дистриб'ютори— це оптові посередники, що ведуть операції від імені виробника за свій рахунок. Як правило, виробник за свій рахунок надає дистриб'ютору право торгувати своєю продукцією на визначеній території протягом певного терміну. Таким чином, дистриб'ютор не є власником продукції. В логістичному ланцюгу дистриб'ютори знаходять­ся між виробниками та дилерами.

3. Комісіонери— це оптові посередники, що ведуть операції від свого імені та за рахунок виробника. Комісіонер не є власником продукції, яку продає. Виробник (або комітент) залишається власником продукції до її передачі та оплати кінцевим споживачам. Договір про поставку продукції укладається від імені комісіонера. Таким чином, комісіонер є посеред­ником тільки для комітента, а не для кінцевого споживача, кошти якого перераховуються на рахунок комісіонера. Ризик випадкового псування чи втрати продукції лежить на комітенті. Комісіонер зобов'язаний забез­печити збереження товару.

4. Агенти— це оптові посередники, які виступають в якості пред­ставника або помічника сторонньої особи (принципалу). Як правило, агенти є юридичними особами. За обсягом повноважень агенти поділя­ються на дві категорії. Це універсальні агенти, які здійснюють будь-які юридичні дії від імені принципалу. І генеральні агенти, які укладають угоди лише в межах, визначених у дорученні. Найбільш розповсюдже­ний вид агентської винагороди — це відсоток від суми укладеної угоди.

5. Брокери— це посередники, які при укладанні угоди зводять контр­агентів. Брокери не є власниками продукції, як дилери чи дистриб'юто­ри, та не розпоряджаються продукцією, як дистриб'ютори, комісіонери й агенти. На відміну від агентів, брокери не перебувають у договірних відносинах з однією із сторін, що укладають угоду, та діють лише на підставі окремих доручень. Брокери отримують винагороду тільки за продану продукцію, їхні доходи можуть формуватися як визначений відсо­ток від вартості проданих товарів або як фіксована винагорода за кожну продану одиницю (партію) товару.

Важливою передумовою стратегії товарного забезпечення є аналіз надходження та закупівлі товарів оптової торгівлі.

Проведення аналізу надходження та оптової закупівлі товарів має за мету вивчення обсягів, динаміки та складу оптового товарного за­безпечення обороту роздрібних підприємств, його відповідність об­сягові та структурі роздрібного товарообороту, оцінки якості та надій­ності постачальників, ефективності укладання з ними комерційних угод, вибір комерційних зв'язків. Проведення цієї роботи дозволяє визначити основні проблеми товарного забезпечення для зростання товарообороту підприємства.

 

Планування обсягу та структура надходження (закупівлі) товарів

Плановий обсяг закупівлі товарів визначається на основі планового обсягу надходження товарів на підприємство. Різниця між цими показ­никами полягає… Розрахунки планового обсягу закупівлі товарів проводяться окремо за кожною… Загальний обсяг потреби підприємства у товарних ресурсах може бути забезпечений різноманітними методами проведення…

Порядок узгодження та укладання угоди на закупівлю товарів і контроль за виконанням договорів та надходженням товарів

Для проведення закупівельних операцій торговельні підприємства мо­жуть використовувати різні види угод: угода постачання (товарний кон­тракт), угода… —визначення предмета угоди; —кількість та якість товару;

Тема 7. Товарооборот оптових підприємств

Суть, функції оптового товарообороту, його стан та напрями розвитку

Особливості оптового товарообороту порівняно з роздрібним поля­гають у тому, що: - оптовий товарооборот відбувається у сфері товарного обігу і то­вар не… - продаж відбувається між підприємствами (організаціями) за без­готівковими розрахунками;

Показники оптового товарообороту та мета їх аналізу. Методика аналізу плану оптового товарообороту

Залежно від використання товарних ресурсів за призначенням, опто­вий товарооборот набуває трьох видів: —продаж товарів роздрібним, промисловим підприємствам, а також на експорт; —внутрішньосистемний продаж (одні оптові підприємства іншим);

Аналіз структури товарообороту і коефіцієнта ланковості окремих груп товарів

товарооборот із транзитним і роздрібним товарооборотом, визначають тенденції розвитку обороту за кілька років, встановлюють питому вагу кожної групи… Окремим напрямом аналізу є аналіз товарних запасів у сумі і в днях обороту… При розрахунках товарних запасів у днях на конкретну дату або швидкості обігу за звітній період користуються такою ж…

Особливості та вихідні передумови планування оптового товарообороту

В умовах стабільності економіки оптовий товарооборот прогнозується на довгий період, що необхідно для розробки перспективних планів роз­витку… В умовах кризи, нестабільності та інфляції план на рік доводиться коригувати з… У пострадянській практиці застосовують деякі підходи до визначен­ня планового обсягу оптового товарообороту з різними…

Форма методики розрахунку плану оптового та оптово-складського товарообороту

    План надхо-           дження   … Цей спосіб планування використовується в умовах стабільної еконо­міки й… Реальним, але орієнтованим не на потреби роздрібної мережі і насе­лення, а на власні можливості, є спосіб визначення…

Нормування товарних запасів і визначення обсягів надходження товарних ресурсів

Перший спосіб— дослідно-статистичний, суть якого полягає в пе­ренесенні тенденцій у розвитку товарних запасів у минулому на май­бутній, плановий… Другий спосіб— це техніко-економічні розрахунки. Його суть полягає у… Н = 3п + 1/2 Ч+С + Зд,

Праця як засіб існування і життєва потреба, її соціально-економічна суть

Сучасна практика господарювання виявила зовсім нові проблеми, по­няття, підходи до праці при наявності прямого (фіксованого) і прихова­ного… Аналіз сучасного стану господарської діяльності показав, що зовсім… Проблема праці з позиції зацікавленості, обов'язку чи задоволення потреб хвилювала людство віддавна, але як засіб…

Особливості поділу праці в умовах переходу до ринку

Відомо, що розвиток поділу праці почався майже з появою людини на землі. Чоловіки займалися мисливством, а жінки — збиранням плодів, рослин. На… Світовою наукою і практикою доведено, що цей суспільний поділ праці є дуже… Наукою обгрунтовано і практикою доведено, що поділ праці в суспіль­стві є об'єктивною закономірністю, яка проявляється…

Ринок праці як економічна категорія, його кількісний та якісний аспекти. Відкритий і прихований, офіційний та неофіційний ринки праці

За своєю суттю соціальне ринкова економіка має три основні скла­дові: ринок товарів, ринок капіталу і ринок праці. Розглядаючи зміст поняття "ринок праці", насамперед слід зіставити… Існує також думка, що ринок праці — це сфера виробництва, обліку й оцінки робочої сили, узгодження попиту на працю з…

Сегментація ринку праці та проблеми його

Вдосконалення

У науковій літературі останніх років часто виділяють такі основні сегменти сучасного ринку робочої сили, як: перший — ринок кваліфі­кованої робочої… Сегменти ринку праці складаються залежно від контингенту праців­ників,… Можна виділити три основних типи сегментації ринку: перший — у географічному розрізі, коли йдеться про функціонування…

Підтема 2. Трудові ресурси (персонал) торгового підприємства

Характеристика персоналу торгового підприємства

Якість персоналу підприємства є одним з головних факторів, який обумовлює темпи розвитку підприємства, зростання його конкурентних переваг, якість… Для характеристики сукупності працівників підприємства в сучасній економічній… Так, термін "трудові ресурси"використовується з метою характери­стики працівників підприємства як одного з…

Продуктивність праці працівників торгового підприємства, система показників, методи оцінки та резерви зростання

У загальному розумінні продуктивність праці характеризує її резуль­тативність, тобто оцінює результат праці, отриманий на одиницю ви­трат,… одиницю робочого часу (годину, зміну, добу, місяць, квартал, рік) або… Різноманітність підходів до вивчення результатів праці в торгівлі та оцінки розмірів використання трудових ресурсів…

Матеріальне стимулювання праці персоналу торгових підприємств, його форми, особливості вибору та напрями вдосконалення

статусу підприємства, його стратегічних цілей та завдань передбачає здійснення радикальних змін у питаннях оплати та стимулювання праці працівників… Матеріальне стимулювання праці в умовах ринкової економіки ба­зується на таких… По-перше, оплата праці є ціною робочої сили. Оскільки робоча сила, як і інші фактори виробництва, є товаром, вона має…

Підтема 3. Система організації оплати праці

Вибір форми та системи організації заробітної плати

Оплата праці персоналу торгового підприємства може здійснювати­ся за погодинною або відрядною формою оплати праці. Форми оплати праці відрізняються… При відрядній формі оплати праці оплата проводиться за нормами та розцінками,… Основними умовами застосування відрядної форми оплати праці є наявність кількісних показників роботи, що безпосередньо…

Економічне обґрунтування розмірів тарифних ставок (окладів), відрядних розцінок та система додаткового

Стимулювання персоналу. Основні елементи преміювальної системи

При розробці системи посадових окладів здійснюють диференціа­цію окладів залежно від рівня кваліфікації, складності виконуваної ро­боти, стажу… Посадові оклади можуть встановлюватися в абсолютному розмірі або в коефіцієнті… Визначення розмірів посадових окладів здійснюється підприємством самостійно, виходячи з господарської необхідності та…

Види заробітної плати та їх характеристика

витрати на оплату праці поділяють на: — основну заробітну плату; — додаткову заробітну плату;

Підтема 4. Аналіз і планування показників з праці і заробітної плати працівників торгових підприємств

Метою проведення аналізу формування та використання фонду оп­лати праці торгового підприємства є оцінка доцільності та ефективності запровадженої… Аналітична робота починається з аналізу загального обсягу та дина­міки оплати… Крім абсолютного розміру фонду оплати праці, його розмір може бути охарактеризовано відносними показниками, а саме: …

Характеристика плану з праці торгового підприємства та методика його розробки

Загальна логіка та послідовність розробки плану з праці починається зі створення інформаційної бази планування. Інформаційною базою планування для розробки плану з праці торго­вельного… 1. Матеріали аналізу стану використання трудових ресурсів, продук­тивності праці в регіоні діяльності торговельного…

Особливості коригування чисельності персоналу та планування коштів на оплату праці

Якщо порівняння вказує на додаткову потребу в персоналі, то розпо­чинають розробку програми залучення персоналу. У ній визначають організаційні… Додаткова потреба в персоналі може бути задоволена також за раху­нок… Якщо чисельність персоналу, врахована штатним розкладом, менша за фактичний персонал (є надлишок), то розробляють…

Тема 10. Матеріальні ресурси торгових підприємств.

Підтема 1. Основні фонди торгового підприємства. Класифікація, оцінка, аналіз.

Поняття основних фондів та їх економічна характеристика.

Під терміном "основні фонди"розуміють матеріальні засоби, що ви­користовуються у виробничій діяльності підприємства впродовж періо­ду,… 1. Використання їх у натуральному вигляді впродовж тривалого часу. 2. Схильність до зношування, яка виявляється у поступовій втраті можливої подальшої експлуатації у зв'язку з…

Класифікація основних фондів та їх структура

Оскільки натурально-речовий склад основних фондів підприємства дуже різноманітний, для їх обліку, аналізу та планування використову­ють різні ознаки класифікації.

Класифікація основних фондів підприємства.

1. Основні виробничі фонди основного виду діяльності підприємства. 2. Основні виробничі фонди інших галузей, які безпосередньо не по­в'язані з… 3. Невиробничі основні фонди, використання яких пов'язане з діяль­ністю, що відноситься до галузей невиробничої сфери…

Оцінка та відтворення основних фондів підприємства

Натуральні показники характеризують кількість одиниць, що входять у склад кожного виду основних фондів, їхні параметри — потужність, продуктивність,… Натуральні показники використовуються для оцінки технічного ста­ну та… Кожна одиниця основних фондів має також визначену грошову вар­тість. Вартісні показники оцінки основних фондів…

Аналіз стану та ефективності використання основних фондів торгового підприємства

Інформаційною основою аналітичної роботи є матеріали бухгалтер­ського обліку (обігові відомості з рахунку 01 "Основні засоби", 07… Завданням аналізу стану та ефективності використання основних фондів є: 1. Встановлення забезпеченості підприємства та його структурних підрозділів основними фондами.

Підтема 2. Планування розвитку матеріально-технічної бази торгівлі

Визначення розміру потреби у прирості основних засобів

Першим із них є визначення розміру потреби в прирості основних засобів. Потреба в прирості основних засобів у плановому періоді ви­значається як… Загальна потреба в основних засобах на плановий період може бути визначена… Розрахунки потреби в окремих видах та елементах основних фондів торговельного підприємства узагальнюються в спеціально…

Форми задоволення потреби у прирості основних засобів, раціоналізація експлуатації основних фондів підприємства та оптимізація термінів їх експлуатації

Потреба у прирості основних засобів підприємства може бути задо­волена різними шляхами:

- придбанням потрібних основних засобів у власність (нових або таких, що були у використанні);

— будівництвом основних фондів (підрядним або господарським спо­собами);

- орендою (лізингом) потрібного обладнання та площі.

Кожен із названих способів задовольняє потреби підприємства в по­повненні його основних фондів, але розмір витрат підприємства на ко­жен із них різний.

Великий вплив на обсяг витрат має структура їх фінансування: за ра­хунок власних або залучених фінансових ресурсів. Вибір найбільш до­цільного способу розвитку основних фондів підприємства здійснюється шляхом співставлення проведених витрат підприємства на їх реалізацію. Для економічного обгрунтування того чи іншого варіанта розробляється бізнес-план відповідного інвестиційного проекту та оцінюється еконо­мічна ефективність його реалізації. Тут важливою є раціональна експлуа­тація; підвищення ефективності використання основних фондів підприєм­ства на стадії їх експлуатації досягається за рахунок:

—здійснення раціонального розміщення основних фондів, підвищен­ня коефіцієнта змінності (тривалості корисного використання) роботи підприємства;

—покращення контролю за дотриманням правил експлуатації та тех­нічного обслуговування обладнання;

—удосконалення добору та підготовки кадрів, що здійснюють екс­плуатацію та технічне обслуговування обладнання;

—впровадження системи матеріального стимулювання працівників за безаварійну роботу обладнання, продовження ремонтного циклу та періоду експлуатації.

Одним із основних завдань управління основними фондами є визна­чення оптимальних термінів їх експлуатації.

Скорочення термінів експлуатації дозволяє забезпечити прискорен­ня оновлення основних фондів, зменшує рівень техніко-економічного старіння, підвищує технічний рівень підприємства, забезпечує зростан­ня продуктивності праці та зниження ремонтно-експлуатаційних витрат. Негативним наслідком такої політики є зростання поточних витрат за рахунок амортизаційних витрат, зростання потреби в інвестиційних ре­сурсах, обтяження підприємства борговими зобов'язаннями.

Продовження терміну експлуатації дозволяє зменшити обсяг щоріч­ної заміни спрацьованих основних фондів, збільшити обсяги викорис­тання інвестиційних ресурсів для розширеного відтворення основних фондів, але обумовлює зниження продуктивності діючих основних фондів та застосування витрат на їх утримання та ремонт.

Оптимальний (економічно доцільний) термін експлуатації може бути визначений як період експлуатації, в якому забезпечується максимізація нагромадження коштів для відновлення основних фондів за рахунок амор­тизаційних відрахувань з урахуванням обсягів їх використання на прове­дення ремонтних робіт.

Визначення оптимального терміну експлуатації може бути здійснене графічним методом. Визначається оптимальний термін експлуатації ок­ремих груп та видів основних фондів підприємства, він дозволяє спла­нувати щорічний обсяг заміщення основних фондів для забезпечення їх простого відтворення.

Обґрунтування ремонтної політики підприємства

Підприємство може використовувати різні підходи до проведення ре­монтів основних засобів: - запобіжну ремонтну політику, що передбачає проведення… —аварійну ремонтну політику, при якій ремонтні роботи проводять­ ся лише під час виходу основних засобів з…

Тема 1. Доходи торгових підприємств, їх характеристика та резерви збільшення

 

Поняття доходів торгових підприємств

Різниця між товарооборотом за цінами ринку (роздрібними й опто­вими) і товарооборотом за цінами їх закупівлі, взятих без ПДВ і акциз­ного збору,… Торгова надбавка визначається торговим підприємством, виходячи з кон'юнктури… числі транспортні й інші розходи роздрібних торгових організацій і підприємств, а також ПДВ.

Склад та джерела утворення доходів торгового підприємства

Водночас можливості підприємства щодо успішного продажу про­дукції й отримання доходів залежать від ефективності організації торго­во-технологічного… Глибоке вивчення доходів, максимізація їх розміру вимагає їх си­стемної… І. Залежно від виду діяльності, яка дозволила отримати доходи, ви­діляють:

Характеристика доходів торгового підприємства

Абсолютний розмір доходів відображає загальну суму доходів, отри­маних торговим підприємством загалом та від окремих видів діяльності в грошовій… Склад доходів характеризується питомою вагою доходів за окреми­ми напрямами… Валовий дохід торгового підприємства від реалізації товарів харак­теризується сумою та рівнем.

Фактори, які визначають розмір доходів торгового підприємства, резерви їх збільшення

Практична реалізація самостійності підприємства з питань встанов­лення цін на товари (продукцію, роботи, послуги), які реалізуються, пе­редбачає… Розробка ці нової політики підприємства покликана забезпечити умови досягнення… Виходячи з принципів, покладених в основу ціноутворення, розріз­няють стратегії, які групуються на:

Підтема 2—3. Аналіз, прогнозування і планування доходів

Підприємств та їх особливості в сучасних умовах

 

 

Стратегія аналізу доходів

1) обгрунтуванням цін на товари, які закуповуються; 2) раціональністю умов комерційних угод; 3) встановленням економічно обгрунтованих цін продажу товарів, які стимулюють збільшення попиту і, відповідно,…

Передумови та методичні підходи до аналізу доходів підприємства

Кожне підприємство повинно чітко уявляти мету аналізу доходів і ви­значити перелік завдань, вирішення яких дозволить досягти поставленої мети.… Метою аналізу доходів є оцінка кінцевих результатів діяльності підприємства,… Для досягнення цієї мети торгове підприємство повинно вирішити такі завдання:

Аналіз доходів підприємства

Зовнішній аналіз базується на звітних даних і тому містить обмежену частину інформації про діяльність підприємства. Метою такого аналізу є оцінка… Для того, щоб виключити факти навмисного перекручування інфор­мації,… Найбільше значення в оцінці доходів, фінансових результатів і ви­значенні заходів зі збільшення прибутків і підвищення…

Методи обґрунтування плану-прогнозу доходів торгового підприємства

Дохід від реалізації товарів (валовий дохід) планується залежно від наявності на момент розробки плану потрібної інформації за допомогою методу… При застосуванні факторио-аналітичного методу визначення плано­вого розміру… —оцінювання тенденцій зміни рівня валового доходу на основі по­будови та аналізу динамічного ряду;

Прогнозування і планування доходів торгових підприємств і напрями їх збільшення

—метод техніко-економічних розрахунків; —встановлення планової суми і рівня доходів з орієнтацією на за­безпечення… —дослідно-статистичний метод.

Тема 12. Витрати обігу торгових підприємств

Підтема 1. Економічна характеристика витрат підприємств і тенденції їх зміни

Поняття затрат і витрат обігу торгового підприємства

У процесі створення продукції (товарів) визначається їх фактична ви­робнича собівартість, що включає суму затрат на виготовлення продукції. Затрати,… Витрати обігу мають місце у збутових структурах промисловості у вигляді… У конкретній діяльності поняття затрат є багатофункціональною ка­тегорією. На підприємствах торгівлі розрізняють…

Класифікація витрат обігу

Метою витрати коштів, різних ресурсів є досягнення високих кінце­вих результатів, тобто відповідного обсягу товарообороту і потрібних прибутків.… За участю витрат у створенні вартості всі витрати ділять на чисті та… Додаткові витрати обігу— це витрати, що пов'язані з виконанням операцій з продовження процесу виробництва в сфері…

Показники, що характеризують витрати обігу

1. Абсолютну суму розходів. 2. Рівень витрат за загальним обсягом і окремими статтями. 3. Показник економічності витрат.

Підтема 2. Регулювання витрат торгового підприємства з допомогою номенклатури статей

Номенклатура витрат обертання та її характеристика

В обліку, аналізі й плануванні витрат обігу використовують таку но­менклатуру за економічними елементами і статтями витрат та видами діяльності. Для більш глибокого вивчення суті витрат і забезпечення можливості їх… Єдина для всіх сфер обігу номенклатура статей витрат включає 15 різновидів.

Фактори, що визначають розмір витрат обігу торгового підприємства

До факторів зовнішнього середовища функціонування підприємства (загальноекономічні фактори) належать: 1. Стан ринків виробництва. Вплив цього фактора на витрати обігу пов'язаний… - формуванням його матеріально-технічної бази, що визначає про­гресивність торгово-технологічних процесів та їх…

Нормування витрат обертання як нормативна база їх прогнозування

Є відповідні відмінності нормування витрат обертання. Вони зводять­ся до того, що нормування ведеться в розрізі окремих груп товарів у ме­жах… Нормування витрат обертання в розрізі окремих товарних груп пе­редбачає… Для нормування з товарно-групових розходів з урахуванням кожної статті витрат обертання використовують різні показники…

Методичні підходи до розробки планів-прогнозів витрат обертання

З подоланням кризових явищ у нашій економіці роль прогнозів, а са­ме прогнозів витрат обертання, буде збільшуватися. Сам процес прогно­зування… 1. Аналізу показників витрату поєднанні з кінцевими результатами роботи за 3—5… 2. Визначення тенденцій зміни витрат обертання за загальним обся­гом і в розрізі окремих статей.

Підтема 3. Аналіз, прогнозування і планування витрат підприємства

Передумови та методичні підходи до аналізу і планування витрат обігу торгового підприємства

Інформаційною основою проведення аналізу витрат обігу підприєм­ства є матеріали бухгалтерської звітності ф. № 2 "Звіт про фінансові ре­зультати… Аналіз витрат обігу підприємства проводиться в декілька етапів, які… 1. Загальної оцінки змін у розмірі та рівні витрат обігу, які відбулися порівняно з попередніми аналітичними…

Аналіз витрат обертання торгового підприємства

Для досягнення вказаної мети підприємству потрібно: - оцінити величину витрат обігу підприємства в сумі і в відсотках до… — вивчити розходи за окремими статтями в сумі І в процентах до товарообороту, встановити їх частку (оцінити структуру)…

Тема 13. Прибуток і рентабельність підприємств

Підтема 1. Прибуток і рентабельність від торгової діяльності

Економічний зміст прибутку торгового підприємства та джерела його утворення

В умовах ринкової економіки основним показником господарської діяльності торгового підприємства є прибуток. Це пов'язано з тим, що для підприємства, яке несе повну матеріальну відповідальність за ре­зультати своєї торгово-господарської діяльності, основною метою є не забезпечення найбільшого обсягу товарообороту, а отримання макси­мально можливих прибутків. Прибуток представляє собою різницю між сукупними доходами і сукупними витратами торгового підприємства, або між ціною реалізації та собівартості продукції, товарів, послуг.

Прибуток характеризує кінцевий результат діяльності торгового підпри­ємства.

Найбільш повно економічна суть прибутку торгового підприємства проявляється через виконання конкретних функцій:

1. Оціночна функція. Прибуток підприємства використовується як по­казник, що характеризує ефект його господарської діяльності. Викорис­тання цієї функції повною мірою можливе тільки в умовах ринкової еко­номіки, яка передбачає свободу встановлення цін, вибору постачальни­ка і покупця. Прибуток — це головна мета підприємницької діяльності і фактор підвищення матеріальної зацікавленості працівників.

2. Розподільча функція, її зміст полягає в тому, що прибуток викорис­товується як інструмент розподілу чистого доходу суспільства на части­ни, що акумулюється в бюджетах різних рівнів та залишається у розпо­рядженні підприємства.

3. Стимулююча функція полягає в тому, що прибуток є джерелом формування різних фондів стимулювання (заохочення, виробничого та соціального розвитку, виплати дивідендів, пайового тощо).

Прибуток як економічний показник дозволяє поєднувати економічні інтереси держави, підприємства як господарюючого суб'єкта, працівників і власника підприємства. Вирішення цього завдання, перш за все, пов'я­зане з пропорціями розподілу та використання прибутку.

Об'єктом економічних інтересів держави є частина прибутку, яка ви­плачується у вигляді податків та обов'язкових платежів.

Економічний інтерес підприємства як товаровиробника знаходить своє узагальнення в обсязі прибутку, який залишається у розпорядженні підприємства і використовується для вирішення виробничих та соціаль­них завдань його розвитку.

Економічний інтерес працівників підприємства пов'язаний передусім з розміром прибутку, який спрямовується на матеріальне заохочення, со­ціальні виплати та соціальний розвиток. Власника підприємства ціка­вить в першу чергу розмір фонду виплати дивідендів, а, отже, та частина прибутку, яка пов'язана з виробничим розвитком, і відповідно, прирос­том капіталу підприємства.

У зв'язку з тим, що прибуток є єдиним джерелом реалізації економіч­них інтересів усіх перелічених сторін, жодна з них не може мати пріоритетів в задоволенні, оскільки це призведе до обмеження інтересів інших сторін. Наприклад, надмірний податок з прибутку підприємства знижує економічну зацікавленість підприємства у його збільшенні, що призво­дить до зменшення надходжень до бюджету.

Прибуток є якісним показником, оскільки в його розмірі відображаєть­ся зміна обсягу товарообороту, доходів підприємства, рівня використан­ня ресурсів, величини витрат обертання. Таким чином, прибуток синте­зує всі сторони діяльності підприємства, характеризує ефективність його господарської діяльності в цілому. Для розкриття економічного змісту прибутку використовують різні класифікації.

1. Залежно від виду діяльності, завдяки якій отримано прибуток, ви­діляють:

—прибуток від реалізації товарів та платних торгових послуг, тобто прибуток від торгової діяльності;

—прибуток від реалізації продукції неторгової діяльності (виробни­чої, транспортної, посередницької тощо);

- прибуток від реалізації майна, що є власністю підприємства (ос­новних фондів, нематеріальних активів);

— прибуток від проведення позареалізаційних операцій, у складі якого виділяють: прибуток від інвестиційної діяльності, прибуток від оренд­них операцій, прибуток від інших позареалізаційних операцій.

Обсяг прибутку за кожним видом діяльності формується як сальдо доходів та витрат на її проведення.

2. Залежно від порядку визначення розрізняють:

—балансовий прибуток, який характеризує кінцевий результат про­ ведення всіх видів діяльності та є сумою отриманих прибутків (збитків). Обсяг балансового прибутку визначається за даними бухгалтерського
обліку та відображається на рахунку 80 "Прибутки та збитки";

оподаткований прибуток, обсяг якого визначається як різниця між валовими доходами та валовими витратами підприємства-платника по­датку на прибуток, зменшений на суму амортизаційних відрахувань. Роз­міри валових витрат та доходів з метою їх оподаткування визначаються шляхом організації спеціального податкового обліку на основі первин­них облікових документів. Визначений таким чином обсяг прибутку, що
оподатковується, фіксується в Декларації про прибуток підприємства, яка подається в податкові органи та є підставою для визначення суми подат­кових зобов'язань підприємства.

— чистий прибуток, який характеризує обсяг прибутку, що залишаєть­ся в розпорядженні підприємства після сплати податку на прибуток та інших податків, обов'язкових платежів та зборів, що сплачуються за ра­хунок прибутку. Отриманий чистий прибуток є власністю підприємства, розподіляється та використовується на його розсуд. Права окремих керів­ників щодо використання отриманого чистого прибутку фіксуються в ста­туті підприємства.

3. Залежно від методики оцінки визначають номінальний та реаль­ний прибуток.

Номінальний прибутокхарактеризує фактично отриману величину прибутку.

Реальний прибуток— це номінальний прибуток, перерахований з урахуванням інфляції. Він характеризує реальну купівельну спро­можність чистого доходу, отриманого підприємством.

4. Залежно від мети визначення розрізняють бухгалтерський та еко­номічний прибутки. Бухгалтерський прибутоквідповідає обсягу ба­лансового прибутку. Економічний прибутокявляє собою різницю між
виручкою від реалізації та всіма витратами підприємства, в тому числі витратами втрачених можливостей. Витрати втрачених можливостей (або альтернативні) прийнято ще характеризувати витратами на споживання
якогось ресурсу, які вимірені з позиції вигоди, що "втрачена" через неви­користання цього ресурсу найкращим альтернативним шляхом.

Альтернативні витрати підприємства відповідають розміру втраче­ної вигоди у результаті використання цього ресурсу замість найкращого, альтернативного.

Неправильний вибір ресурсів, а також нераціональне використання власних ресурсів призводить до збільшення витрат обертання підприєм­ства і зменшує потенційно можливий розмір отримання прибутку при даному обсязі діяльності.

Економічний прибуток менший від бухгалтерського на величину не­явних витрат підприємства.

5. Залежно від розмірів прибуток підприємства характеризується як
мінімальний, цільовий і максимальний. Такі види прибутку пов'язані з визначенням обсягів діяльності, досягнення яких обумовлює знаход­ження підприємства в зоні збитковості, беззбитковості або прибутковості. Підприємство може мати обсяги діяльності, при яких доходи від реалі­зації менші за витрати, але сума збитків може бути за розміром менша, ніж постійні витрати. У такому разі підприємству вигідніше функціону­вати, ніж нести збитки в розмірі постійних затрат. Беззбитковості підпри­ємство досягає при таких обсягах діяльності, коли при інших рівних умо­вах доходи від реалізації дорівнюють загальній сумі витрат обігу.

Рентабельність торгового підприємства та показники, що її характеризують

Рентабельність— це відносний показник ефективності роботи підприємства. У загальній формі він обчислюється як відношення при­бутку до витрат.… Оскільки це відносний показник, він визначається у відсотках. Рівень… 1. Рентабельність характеризується системою показників. Першим і основним показником є рентабельність товарообороту…

Фактори, що формують прибутки і рентабельність торгового підприємства

Прибуток, як кінцевий результат господарської діяльності підприєм­ства, залежить від співвідношення між розміром доходів торгового підприємства і… Розмір одержаного прибутку залежить від ціни реалізації і закупівлі товарів,… Основним фактором, який визначає величину прибутку, є рівень ціни закупівлі товарів. Підприємство при здійсненні…

Підтема 2. Аналіз і планування прибутків і рентабельності підприємств

Стратегія аналізу і планування прибутку підприємства

Стратегія управління прибутком може бути представлена такими ета­пами: 1. Правильне визначення суми прибутку підприємства, величина якої залежить від… 2. Обґрунтування стратегії визначення обсягу товарообороту, який забезпечує одержання цільової суми прибутку. Для…

Аналіз прибутковості торгового підприємства та оцінка факторів, що впливають на неї

Аналіз формування та використання прибутку підприємства прово­диться в декілька етапів. Перший етапзводиться до аналізу обсягів та динаміки формування балансового… Другий етап— це аналіз динаміки прибутковості обороту торгового підприємства. Рівень прибутковості обороту…

Обгрунтування прогнозу і плану прибутку підприємства

Величина прибутку, як цільова функція діяльності підприємства, за­лежить від обраної стратегії. Вона може бути мінімальною, нормальною і… Для визначення мінімального і нормального прибутків як цільової функції… Необхідна величина прибутку підприємства розраховується, виходя­чи з потреби підприємства в фінансуванні його…

Розподіл та використання прибутку підприємства. Планування розподілу прибутку

Отриманий підприємством прибуток направляється на виплату по­датків та обов'язкових платежів, що сплачуються з прибутку, і на утво­рення чистого… Діючий порядок розподілу прибутку підприємства виглядає таким чином:

Балансовий прибуток

  Прибуток, що залишається у розпорядженні підприємства (чистий прибуток)     Податкові платежі, що сплачуються з прибутку   …   На виробничий розвиток   На соціальний розвиток     …

Тема 14. Економічна ефективність господарської діяльності кооперативних підприємств

Поняття ефективності господарювання

1) персоналу (робочої сили); 2) засобів та предметів праці; 3) коштів.

Показники ефективності господарської діяльності підприємства

Основним принципом формування системи показників ефективності й вираження її суті на всіх рівнях управління економікою (держава, га­лузь,… Практичне використання системи показників економічної ефектив­ності в галузях… 1. Орієнтацію підприємства чи галузі на інтенсивний шлях розвитку і досягнення більш високого рівня ефективності в…

Оцінка соціальної ефективності

Для об'єктивної оцінки соціальної ефективності потрібно: по-пер­ше, виходити з того, що соціальна ефективність повинна визначатися на двох рівнях:… - збільшення розміру оплати праці понад встановлений державою мінімальний… — оплата значної частини вартості або надання безкоштовних путі­вок до лікувально-оздоровчих закладів;

– Конец работы –

Используемые теги: Економіка, торгівлі, галузева, Економічна, наука0.078

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Економіка торгівлі як галузева економічна наука

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

ПРЕДМЕТ, ОБ’ЄКТ І ЗАВДАННЯ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ. Предмет економічного аналізу та його роль в умовах ринкової економіки. Основні поняття, об’єкт і завдання економічного аналізу
ПРЕДМЕТ ОБ ЄКТ І ЗАВДАННЯ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ... Предмет економічного аналізу та його роль в умовах ринкової економіки... Основні поняття об єкт і завдання економічного аналізу...

З дисципліни Економічна теорія Економіка з дисципліни Економічна теорія Економіка КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ
МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ... ХАРКІВСЬКИЙ КОМП ЮТЕРНО ТЕХНОЛОГІЧНИЙ КОЛЕДЖ... НТУ ХПІ...

ПОНЯТИЕ, ПРЕДМЕТ, МЕТОДОЛОГИЯ И ИСТОЧНИКИ НАУКИ КОНСТИТУЦИОННОГО ПРАВА. КОНСТИТУЦИОННОЕ ПРАВО КАК УЧЕБНАЯ ДИСЦИПЛИНА КП ® юридические науки ® общественные науки
ПРИМЕРЫ СОБЫТИЙ И ДЕЙСТВИЙ... Событие смерть Президента РФ новые выборы... Правомерное действие принятие законопроекта в м чтении ГД передачу его на рассмотрение СФ...

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ до виконання курсового проекту"Економіка виробничо-господарської діяльності підприємства" з дисципліни"Економіка підприємства"
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ до виконання курсового проектуЕкономіка виробничо господарської діяльності підприємства...

Билет 1. Объект и предмет теории коммуникации Объект науки – некоторый элемент, объективно существующей реальности, которую данная наука выбирает для изучения
Коммуникация эффективное опосредованное субъект субъектное синхронное и диохронное взаим е в ходе которого от одного субъекта к другому... Объект науки некоторый элемент объективно существующей реальности которую... Объект существует независимо от процесса познания и от факта наличия самой науки...

Основное отличие науки экономики от других наук
Приведупример, экономика - это общественная наука об использовании редких ограниченныхресурсов в целях удовлетворения не ограниченных… Основное отличие науки экономики от естественных наукзаключается в отсутствии… Верность философских подходов и концепций проверяется,даже не поколениями, а веками чтобы узнать, верна ли та или иная…

Предмет, завдання та структура психології як науки Психологія –наука і система знань про закономірності, механізми, психічні факти і явища в житті людини
Психологія наука і система знань про закономірності механізми психічні факти і явища в житті людини... Основними механізмами психіки людини є відображення проектування і... Об єктом вивчення психології є психіка як функція мозку Предмет психології закономірності розвитку і проявів...

ТЕМА 1 Предмет, метод і завдання дисципліни Об’єкт та предмет дослідження регіональної економіки Методологія регіональної економіки
Об єкт та предмет дослідження регіональної економіки... Сторія розвитку регіональної економіки... Методологія регіональної економіки...

Наука и власть. Наука в условиях тоталитаризма и доктринальной идеалогии
В качестве вступления мне хотелось бы привести отрывок из фильма, однажды виденного мною. Пожилая пара приглашает своего внука к себе в гости.… Как же мы еще плохо знаем друг друга. Так часто нам трудно понять отдельного… Это наука или власть? Скорей всего, и то, и другое. Но тем не менее есть точки, когда эти явления противоположны,…

«Економіка ветеринарної справи» з дисципліни "Організація і економіка ветеринарної справи"
Міністерство аграрної політики України...

0.038
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам