рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Номенклатура витрат обертання та її характеристика

Номенклатура витрат обертання та її характеристика - раздел Философия, Економіка торгівлі як галузева економічна наука Згідно Із Постановою Кабінету Міністрів Від 18 Березня 1996 Р. № 334 Затвердж...

Згідно із Постановою Кабінету міністрів від 18 березня 1996 р. № 334 затверджено "Типове положення про склад витрат обігу та порядок їх планування і розподілу в торговельній діяльності". Це Положення пе­редбачає єдину облікову номенклатуру статей витрат обігу та порядок їх планування і розподілу у підприємствах незалежно від форм власності й організаційних форм, які займаються торгівельною діяльністю. До скла­ду витрат обігу включають витрати підприємств торгівлі (опту, роздрібу, громадського харчування), що виникають у процесі руху товарів до спо­живача.

В обліку, аналізі й плануванні витрат обігу використовують таку но­менклатуру за економічними елементами і статтями витрат та видами діяльності.

Для більш глибокого вивчення суті витрат і забезпечення можливості їх регулювання розроблена система номенклатури статей. Вона, в першу чергу, базується на групуванні затрат за елементами, які визначені Типо­вим положенням про склад витрат обігу (матеріальні, на оплату праці, відрахування на соціальні заходи, амортизація основних фондів і нема­теріальних активів, інші витрати). Це дозволяє безперервно контролю­вати і аналізувати витрати за їх різновидами, слідкувати з їх динамікою, виявляти зміни, тенденції з метою подальшого управління ними.

Єдина для всіх сфер обігу номенклатура статей витрат включає 15 різновидів.

Стаття 1.Витрати на перевезення. У більшості підручників вона на­звана як транспортні розходи. На мою думку, друга назва ширша, більш обґрунтована. В цю статтю включають витрати на перевезення продуктів, сировини всіма видами транспорту. Сюди відносять витрати транспор­тування як залученими, так і власними засобами. В цю статтю, крім ви­трат з перевезення включають різні оплати, збори за подачу вагонів, їх обладнання, фрахт суден, а також оплату послуг за завантаження, роз­вантаження, перевезення, супроводження вантажів. Окремо виділяють вартість матеріалів, що використовуються для переобладнання вагонів, нарощення кузовів. В цю статтю включають також плату за тимчасове зберігання вантажів на станціях, пристанях, аеропортах, але в межах нормативного часу. Окремо виділяють витрати з виявлення й аналізу якості продукції, яку перевозять. Сюди включають витрати, що пов'я­зані зі зміною колії. Не відносяться до цієї статті фактична собівартість послуг, які вже один раз включені, штрафи, сплачені за простій транс­портних засобів, та інші порушення умов при перевезенні, транспортні витрати на подальше переадресування товарів.

За своїм економічним змістом транспортні розходи представляють собою оплату послуг інших галузей народного господарства.

Стаття2. Витрати на оплату праці. До цієї статті відносять витрати па виплату основної та додаткової заробітної плати як штатним, так і позаштатним працівникам. До фонду основної заробітної плати відно­сять:

1. Заробітну плату, нараховану за виконану роботу (відпрацьований час) за відрядними розцінками, тарифними ставками, посадовими окла­дами.

2. Вартість санспецодягу, який відповідно до законодавства надаєть­ся безкоштовно працівникам підприємств торгівлі та залишається в осо­бистому постійному користуванні.

3. Надбавки і доплати до тарифних ставок і посадових окладів у роз­мірах, передбачених законодавством.

4. Оплату щорічних і додаткових відпусток відповідно до законодав­ства; надання грошових компенсацій за невикористані відпустки (крім оплати відпустки у відповідній частині заробітної плати, яка виплачується за рахунок прибутку, що залишається у розпорядженні підприємства).

5. Оплату спеціальних перерв у роботі у випадках, передбачених за­конодавством.

6. Оплату за роботу у вихідні і святкові (неробочі дні) в понаднормо­вий час за розцінками, встановленими законодавчими актами.

7. Оплату робочого часу працівників, які залучаються до виконання
громадських обов'язків, якщо ці обов'язки виконуються в робочий час відповідно до законодавства.

8. Доплати за шкідливі умови праці, роботу в нічний час.

 

9. Оплату днів відпочинку працівників, що надаються їм у зв'язку з роботою у понадробочий час.

10. Інші доплати.

Не включаються в цю статтю, а відносяться за рахунок прибутків ви­трати, що пов'язані з виплатою винагороди за підсумками роботи за рік, одноразові заохочення окремих працівників, оплата щорічних відпусток у тій частині, що відповідає частці витрат на оплату праці.

Стаття 3. Витрати на оренду та утримання основних фондів. У цій статті відображається плата за оперативну оренду окремих об'єктів ос­новних виробничих фондів, плата за взяті в оренду приміщення нежит-лового призначення для забезпечення основної діяльності. Якщо це орен­довані основні засоби, то на цю статтю відноситься тільки сума, яка на­лежить орендодавцю і в розмірах, що відповідають величині амортизації. Орендну плату орендар вносить орендодавцю згідно з укладеною між ними угодою. До угоди можуть бути включені витрати на опалення, освіт­лення, водопостачання, каналізацію та інші комунальні послуги. Сюди відносять також витрати на утримання чистоти приміщень, прибирання прилеглої території, утилізацію та вивіз сміття, вартість предметів, за­собів за доглядом за приміщеннями, вартість електроенергії, використа­ної для приведення в дію ліфтів, холодильників, витрати на дотримання протипожежних заходів. Сюди відносять витрати на устаткування, утри­мання, ремонт, експлуатацію сигналізації, плату за охорону об'єкта за договорами, укладеними з окремими товариствами, погашення затрат на закінчення капітальних ремонтів, орендованих основних засобів, якщо це передбачено договором. У цю статтю відносять всі витрати з експлу­атації та обслуговування легкового автотранспорту, витрати, які раніше включались у фонд соціального розвитку. Це витрати на транспортуван­ня працівників до місця роботи і назад, у напрямах, що не обслуговують­ся пасажирським транспортом загального користування. В цю статтю не включають витрати з надання пільг працівникам для оплати їх проїзду до місця роботи транспортом загального користування, включаючи при­міський електротранспорт.

Стаття 4. Амортизаційні відрахування на повне відновлення основ­них фондів і нематеріальних активів. Ця стаття передбачає відшкодування коштів на повне відновлення власних основних фондів (крім інвентаря, тари та тарообладнання), капітальних затрат на оренду будівель, при­міщень, що підлягають відновленню у відповідний період згідно з дого­вором оренди.

Розмір амортизації розраховується, виходячи з норм амортизаційних відрахувань та середньорічної вартості основних фондів і нематеріаль­них активів. Середньорічна вартість основних фондів, які вводитимуть­ся в дію протягом періоду, на який визначаються витрати, розраховуєть­ся шляхом ділення їх вартості на 12 і множенням отриманого результату на кількість повних місяців, протягом яких вони експлуатуються. Серед­ньорічна вартість основних фондів, які вибудуть, розраховується шля­хом ділення їх вартості на 12 і множенням на кількість повних місяців, які залишилися до кінця року з часу їх вибуття.

Середньорічна вартість основних фондів визначається з урахуванням введення в експлуатацію новопридбаних, з урахуванням ліквідованих і тих, які стали непридатними для використання, або проданих (переда­них) основних фондів. Для розрахунку середньоквартальної вартості основних фондів, вартість введених і тих, які вибули, враховується за показниками третього місяця кварталу, який передує тому, на який роб­ляться розрахунки.

Стаття 5. Амортизаційні відрахування на капітальний ремонт і ви­грати на поточний ремонт основних фондів. Ця стаття включає амортизаційні відрахування на капітальний ремонт і розраховується, виходячи ч норм та середньорічної вартості основних фондів. Розрахунки витрат на поточний ремонт проводяться відповідно до потреб на ремонт окре­мих приміщень, обладнання, інвентаря шляхом визначення вартості ма­теріалів і їх доставки до місця проведення ремонту, заробітної плати осіб, що залучаються для виконання ремонтних робіт тощо. Зазначені витра­ти зараховуються до витрат обігу згідно з кошторисом і графіком ремонт­них робіт.

Стаття 6.Знос та утримання малоцінних та швидкозношуваних пред­метів. На цю статтю відносять зношення предметів у процесі їх експлу­атації, крім власного інвентаря та тари обладнання, витрати від биття посуду, пошкодження приладів, але в межах норм, плату ремонтним май­страм за ремонт столової білизни, санітарного одягу, спецодягу, спецвзуття, санітарних приналежностей, вартість матеріалів (мила, миючих засобів, голок), витрачених на ремонт, послуги прання, хімчистки, пра­сування, крохмалення, витрати господарського інвентаря. Витрати, по­в'язані зі зношенням санітарного і спеціального одягу, взуття, білизни, посуду, наборів, а також килимів, доріжок розраховують, виходячи з по­треби в них, вартості одиниці та терміну служби. Витрати, пов'язані зі зношенням предметів, інструментів, інвентаря, визначаються, виходячи з вартості одиниці термінів служби. Вони плануються з урахуванням фізичного зношування малоцінних предметів, які є в наявності на поча­ток планового періоду їх надходження і вибуття.

Стаття7. Витрати на паливо, газ, електроенергію для виробничих потреб. Ця стаття має місце переважно на підприємствах громадського харчування, виробничих підприємствах. У торгівлі її немає.

Стаття 8. Витрати на зберігання, підсортування, оброблення, паку­вання і передпродажну підготовку товарів. На цю статтю відносять фак­тичну вартість матеріалів (паперу, пакетів, конвертів, шпагату тощо), що використовують при доробці, переробці, пакуванні, зберіганні товарів. Сюди включають плату за послуги фасувальникам, витрати на утриман­ня обладнання, а також оплату послуг стороннім організаціям за техніч­не обслуговування холодильного обладнання, собівартість води, льоду, фреону, аміаку для заправки холодильних установок. Сюди включають плату за час зберігання товарів на складах інших організацій, а також відносять витрати, пов'язані з дотриманням відповідних санітарно-гігієнічних умов.

Стаття 9.Витрати на рекламу. В цю статтю включають вартість оформ­лення вітрин, вивісок, зразків, вартість розробки і друкування реклам­них видань, ілюстрованих проспектів, альбомів, прейскурантів, етике­ток, фірмових пакетів, вартість рекламних оголошень у пресі, на радіо, телебаченні, вартість розробки та демонстрації окремих моделей, дегус­тації продукції, виготовлення муляжів, рекламних щитів, втрати товарів за морального старіння (частково). Не відносяться на витрати обігу ви­трати підприємства на проведення реклами в разі визнання її недобросо­вісною відповідно до законодавства.

Стаття 10.Проценти (відсотки) за користування кредитом. Ця стат­тя відображає проценти, зняті закладами банків за користування корот­костроковими кредитами, крім відсотків за прострочені й відстрочені позики, а також позички, отримані на поповнення забраклих власних оборотних коштів. Сюди відносять проценти, сплачені з суми боргових зобов'язань за векселями, виданими постачальником іншим контраген­там. Сюди також відносять проценти, оплачені за надання постачальни­ками й іншими контрагентами позик без оформлення договірних зобов'я­зань векселями, а також проценти, утримані банком при обліку векселів (дисконто). У зменшенні витрат з цієї статті відображають суму процентів, триманих від покупців за продаж товарів у кредит. Отже, до цієї статті підносять витрати на сплату відсотків за користування кредитами, одер­жаними для поповнення власних оборотних коштів, а також для прид­бання основних виробничих фондів і нематеріальних активів для поточ­ної діяльності, незалежно від терміну кредитування.

Стаття 11.Втрати товарів у межах норм природного збитку під час перевезення, зберігання та реалізації. Ця стаття частково дублює ст. 8 «Витрати на зберігання, підсортування, оброблення, пакування і пере­продажну підготовку товарів". На цю статтю відносять витрати товарів і продуктів при залізничних, водних, автотранспортних, гужевих пере­несеннях і при зберіганні їх у пунктах перевезення. До втрат товарів і про­дуктів у межах норм природних втрат відносять: втрати з перевезення, зберігання; втрати, пов'язані з усушкою, вивітрюванням, розпилом, розливом при продажу, втрати від биття при перевезенні, зберіганні скляно-І о посуду, фаянсу, фарфору, скляної тари. На цю статтю відносять втрати металевих приборів в їдальнях. Для списання цих втрат встановлюють норми природних втрат. Таке списання здійснюється у випадку, коли при інвентаризації встановлено факт нестачі.

Стаття 12.Витрати на тару. Сюди відносять амортизацію власної інвентарної тари і тари-обладнання, витрати на ремонт власної інвен­тарної тари, тари-обладнання, витрати на перевезення, навантаження та розвантаження порожньої тари у разі повернення її постачальникам або здачі підприємствам, які займаються збиранням тари, витрати на чищен­ня, промивання тари, вартість тари, списаної внаслідок зношування, за вирахуванням вартості утилю та брухту. Отже, в цю статтю включають­ся безпосередньо всі витрати, пов'язані з тарою.

Стаття 13.Відшкодування на соціальні заходи. Це стаття, в яку відно­сять відрахування на обов'язкове соціальне страхування, включаючи відрахування на обов'язкове медичне страхування; відрахування на обо­в'язкове пенсійне страхування (до Пенсійного фонду України), а також відрахування на додаткове пенсійне страхування; відрахування до Фон­ду сприяння зайнятості населення, а також Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального за­хисту населення. Відрахування на обов'язкове соціальне страхування, обов'язкове пенсійне страхування та Фонд сприяння зайнятості населення здійснюється за встановленими законодавством нормами. Відрахування на обов'язкове соціальне страхування й обов'язкове пенсійне страхуван­ня не нараховується на доходи громадян від володіння корпоративними правами. Відрахування на додаткове пенсійне страхування та обов'язко­ве медичне страхування з віднесенням до витрат обігу здійснюється згідно з законодавством.

Стаття 14.Витрати на обов'язкове страхування майна. До складу цієї статті відносять платежі з обов'язкового страхування майна підприєм­ства торгівлі, передбачені законодавством.

Стаття 15.Інші витрати. На цю статтю відносять: витрати, пов'язані з забезпеченням нормальних умов праці й дотриманням правил техніки безпеки праці, поточні витрати на обладнання й утримання вентиляцій­них систем, кип'ятильників, баків і установок для газування води; відра­хування до фондів охорони праці згідно з законодавством, виплати на відшкодування збитків, завданих працівникові у зв'язку з ушкодженням здоров'я, пов'язаного з виконанням ним трудових обов'язків, витрати, пов'язані з управлінням торговельною діяльністю, оплата послуг пошто­вого, телефонного, телеграфного та інших видів зв'язку; витрати на придбання, виготовлення бланків документів, пов'язаних із фінансово-господарською діяльністю підприємства, придбання канцелярського при­ладдя; витрати на передплату спеціальної преси, придбання прейску­рантів, каталогів, інструктивних та інших службових матеріалів, витра­ти на службові відрядження в межах норм, передбачених законодавством; представницькі витрати (організація прийомів, конференцій та інших офіційних заходів) згідно з чинними нормами, оплата послуг комерцій­них банків та інших кредитно-фінансових установ; витрати на експерти­зу, лабораторний аналіз товарів; витрати на перевезення працівників підприємства торгівлі до місця роботи і назад у напрямах, що не обслу­говуються пасажирським транспортом загального користування; витра­ти, пов'язані з набором робочої сили, передбачені законодавством тощо. Така єдина для всіх сфер обігу номенклатура статей витрат обігу дає змогу більш детально і глибоко пізнати суть витрат, виявити резерви їх зниження, які пов'язані з придбанням, доставкою, зберіганням товарів і реалізацією їх споживачам.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Економіка торгівлі як галузева економічна наука

Економіка торгівлі як галузева економічна наука У нашому курсі галузева економічна наука розглядається як... Зміст структура послідовність вивчення та зв язок курсу з іншими... Курс Економіка торгівлі має чітко визначену суворо продуману нау ково об рунтовану послідовність яка дає можливість...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Номенклатура витрат обертання та її характеристика

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Економіка торгівлі як галузева економічна наука
Ринкова система господарювання, яка формується в Україні, обумов­лює зміну форм та методів управління галузевим господарюванням. Вона вимагає нових кадрів для визначення місця та ролі кожної галузі

Порядок вивчення і форми навчальної роботи над курсами
Порядок вивчення й основні форми навчальної роботи над курсами встановлені навчальним планом і програмою, в якій подано назву розділів І а перелік питань, кількість годин, виділених для вивчення ку

Економічні передумови виникнення і розвиток торгівлі. Торгівля як форма товарного обігу
Торгівля виникла на відповідному етапі розвитку суспільства, а саме тоді, коли окремі виробники почали виготовляти продукції більше, ніж їм було потрібно для своїх власних потреб. Попередником торг

Місце торгівлі в розвитку товарно-грошових відносин у період функціонування ринку
К умовах функціонування ринку рівень розвитку товарно-грошових мі шості визначається рівнем розвитку виробництва 1 торгівлі. Товар­ний обіг обумовлений, перш за все, наявністю товарно-грош

Торгівля як галузь господарювання
Торгівля як самостійна галузь народного господарства відіграє важ­ливу роль у розвитку всієї економіки. В основу поділу народного господарства на галузі покладено суспіль­ний розподіл прац

Органи керівництва торгівлею
Говорячи про торгівлю як галузь народного господарства, мають на увазі всі форми торгівлі (за організаційною побудовою, власністю, форма­ми обслуговування, підпорядкованістю). Види форм торгівлі зу

Організаційні форми торгівлі
Зараз існують три організаційні форми торгівлі. Це державна, коопе­ративна (колективна) і приватна торгівля. Державна торгівля здійснюється різними торговими системами, які відрізняються с

Функції торгівлі й товарного обертання
Під поняттям "функція" слід розуміти коло питань, які відносять до господарської діяльності, що вирішуються тільки цією галуззю народ­ного господарства. Функції торгівлі й товарного обігу

Товарні ринки як економічна категорія
Дослідження сутності та механізму функціонування ринку є одним з найважливіших завдань в економічній науці, оскільки ринок — це сере­довище, в якому відбуваються господарські процеси. Ринок — це ка

Характеристика ринку товарних ресурсів в Україні
В умовах ринкової економіки надходження товарів до торговельного підприємства здійснюється шляхом вільного вибору на ринку товарних ресурсів. Товарні ринки формуються з товарних ресурсів.

Підприємства, що засновані на колективній власності.
Право колективної власності виникає на підставі: добровільного об'єднання майна громадянина, юридичних осіб для створення коопера­тивів, акціонерних товариств, інших господарських товариств, об'єдн

Підприємства, засновані на загальнодержавній власності.
Об'єктом загальнодержавної власності є майно державних підприємств, а суб'єктом — держава. 4. Підприємства, засновані на комунальній власності.Суб'єкта­ ми права комун

Соціально-економічна характеристика роздрібного товарообороту
Одним із основних показників розвитку торгівлі є роздрібний това­рооборот. Він визначає економічні відносини, які виникають на кінцевій стадії руху товарів зі сфери обігу в особисте споживання шлях

Сутність значення товарообороту підприємства як економічної категорії та показника діяльності
Економічні відносини, пов'язані з обміном грошових коштів на това­ри, відображають економічну сутність товарообороту. Значення товарообороту потрібно розглядати на рівні держави та на рівн

Склад і структура роздрібного товарообороту
Рух товарів до споживача здійснюється у вигляді множини актів купівлі-продажу. Роздрібний товарооборот віддзеркалює сукупність усіх одинич­них актів купівлі-продажу, що здійснюється протягом певног

Місце роздрібного товарообороту в процесі ринкових відносин
Подальший розвиток промислового і сільськогосподарського ви­робництва ставить підвищені вимоги і до торгівлі, що відображається в роздрібному товарообороті. Роздрібний товарооборот має важ

Класифікація товарообороту роздрібних торгових підприємств
Залежно від специфіки операцій з купівлі-продажу товарів у складі товарообороту торгового підприємства виділяють такі види: 1. Роздрібний товарооборот, який характеризує обсяги продажу то­

Класифікація товарообороту роздрібних торгових підприємств
Залежно від специфіки операцій з купівлі-продажу товарів у складі товарообороту торгового підприємства виділяють такі види: 1. Роздрібний товарооборот, який характеризує обсяги продажу то­

Класифікація факторів
Процес формування роздрібного товарообороту здійснюється під впливом соціально-психологічних факторів, національних особливос­тей, звичаїв та традицій населення. Обсяг, структуру та перспе

Характеристика окремих факторів, що визначають обсяги та структуру роздрібного товарообороту
Першимі основним факторомє місцезнаходження торгового підприємства. Дія цього фактора обумовлює інтенсивність потоку по­тенційних покупців підприємства. Чим вища і

Вплив факторів на обсяг реалізації товарів та управління роздрібним товарооборотом
Завдання управління обсягом та структурою товарообороту в умо­вах ринкової економіки визначають доцільність вивчення можливос­тей підприємства активно впливати на дію окремих факторів з метою довед

Використання результатів вивчення факторів у процесі управління товарооборотом
Використання результатів вивчення передбачає: —найбільш детальну систематизацію факторів; —встановлення кількісного або логічного зв'язку між факторами та обсягом товарообороту;

Вихідні передумови, принципи та порядок розробки стратегії розвитку товарообороту підприємства
Розробка стратегії управління товарооборотом підприємства здійс­нюється, виходячи з мети діяльності підприємства та забезпечення потріб­них темпів розвитку торгового підприємства, найбільш повного

Аналіз обсягу та структури товарообороту підприємства
Вивчення існуючих тенденцій та можливостей підприємства щодо реалізації товарів, визначення факторів, які позитивно чи негативно впли­вають на обсяг товарообороту підприємства, досягається в процес

Методи планування роздрібного товарообороту
Сутність методів планування, що можуть застосовуватися при обґрун­туванні кожного варіанта плану такі. Необхідний обсяг товарообороту, що забезпечує отримання цільової суми прибутку, розраховується

Суть та склад товарних запасів торгового підприємства
Забезпечення безперервності процесу реалізації товарів та обслуго­вування покупців потребує створення на торговому підприємстві по­трібного обсягу товарних запасів. Товарний запас являє со

Залежно від чутливості до зміни товарообороту підприємства.
Ці товарні запаси можуть за певною мірою умовності бути представлені двома частинами: — змінною, розмір якої обумовлюється розміром та динамікою това­рообороту підприємства; — умо

Показники, що характеризують стан товарних запасів торгового підприємства
Для обліку, аналізу та планування товарних запасів використовують різні показники вимірювання: —абсолютні (у натуральних чи вартісних одиницях); —відносні (у днях, разах, відсотка

Фактори, що визначають розмір та швидкість обороту товарних запасі
Динаміка товарних запасів та час обертання товарів складаються під впливом великої кількості факторів. Вивчення характеру факторів та ме­ханізму їхнього впливу є необхідною передумовою для обгрунту

Необхідність, принципи та значення нормування товарних запасів
Центральною ланкою механізму управління товарними запасами на рівні торгового підприємства є нормування та планування їх обсягу. Ме­тою нормування товарних запасів є визначення їх оптимальних розмі

Методи нормування товарних запасів
При нормуванні товарних запасів часто використовуються такі ме­тоди: - метод техніко-економічних розрахунків;   — економік

Планування обсягу товарних запасів, оперативне регулювання та контроль за утворенням товарних запасів
Планування обсягу товарних запасів проводиться на основі розра­хункових нормативів створення запасів поточного зберігання, а також, виходячи з умов та потреб формування інших видів запасів: сезонно

Місце оптової торгівлі у формуванні товарного забезпечення та її організаційна побудова
Оптова торгівля— це форма економічних зв'язків між підприєм­ствами й організаціями, які здійснюються з метою доведення товарів від підприємства-виробника до роздрібної торгівлі або

Планування обсягу та структура надходження (закупівлі) товарів
План обсягу та асортиментної структури надходження (закупівлі) товарів є похідним від плану товарообороту підприємства на відповід­ний період та плану формування товарних запасів. Обсяг необхідного

Порядок узгодження та укладання угоди на закупівлю товарів і контроль за виконанням договорів та надходженням товарів
В умовах ринкової економіки регулювання господарських відносин між торговими підприємствами та їх постачальниками відбувається са­мостійно та фіксується в угоді, що укладається. При цьому угода є о

Суть, функції оптового товарообороту, його стан та напрями розвитку
Основними показниками обсягу діяльності оптової торгівлі є опто­вий товарооборот, що характеризує продаж товарів народного спожи­вання і виробничого призначення для подальшого їх перепродажу або пе

Показники оптового товарообороту та мета їх аналізу. Методика аналізу плану оптового товарообороту
Основним показником оптової торгівлі є оптовий товарооборот. За­лежно від суб'єкта (джерела) продажу товарів він поділяється на оптовий товарооборот виробників і оптовий товарооборот торгових орган

Аналіз структури товарообороту і коефіцієнта ланковості окремих груп товарів
    Структура Коефіцієнт Середньо- Коефіцієнт   товарообор

Особливості та вихідні передумови планування оптового товарообороту
Оптовий товарооборот як посередницький, допоміжний у цілому в країні не планується. Він визначається за кожним оптовим підприєм­ством і затверджується торговельною організацією, якій підпорядковуєт

Форма методики розрахунку плану оптового та оптово-складського товарообороту
'     План надхо-          

Нормування товарних запасів і визначення обсягів надходження товарних ресурсів
Процес планування товарних запасів складається з двох етапів. Пер­ший етап — це визначення норм товарних запасів у днях, а другий -розрахунок планових сум товарних запасів (нормативів). Мета норму­

Праця як засіб існування і життєва потреба, її соціально-економічна суть
В умовах переходу до ринку особливої актуальності набуває вивчен­ня проблем становлення праці як першої життєвої потреби й основного джерела існування людини. Нині на перший план виходить питання з

Особливості поділу праці в умовах переходу до ринку
У науковій економічній літературі термін "поділ праці" і "спеціалі­зація" вживаються як близькі за змістом, тобто за сукупністю відобра­жених у них ознак. Найсуттєвішою ознакою

Ринок праці як економічна категорія, його кількісний та якісний аспекти. Відкритий і прихований, офіційний та неофіційний ринки праці
Зараз Україна вирішує проблему побудови нового суспільства, яке передбачає суттєві переваги соціальне орієнтованої ринкової економіки. Більшість західних учених вважають, що соціальне орієнтоване р

Вдосконалення
Макропростір ринку праці при детальному вивченні перетворюється на комплекс мікропросторів, пов'язаних багатоаспектною взаємодією. Можливість вивчення ринку праці, проведення повного і результативн

Характеристика персоналу торгового підприємства
Під персоналом підприємства розуміють сукупність осіб, що працю­ють на певному підприємстві та вкладають свою працю, фізичні та розу­мові здібності, знання та навички в проведення господарсько-фіна

Продуктивність праці працівників торгового підприємства, система показників, методи оцінки та резерви зростання
Найбільш загальним та універсальним показником, який відображає ефективність використання трудових ресурсів (персоналу) підприємства є продуктивність праці працівників. У загальному розумі

Матеріальне стимулювання праці персоналу торгових підприємств, його форми, особливості вибору та напрями вдосконалення
Ефективність використання трудових ресурсів підприємства залежить певною мірою від існуючої системи матеріального стимулювання праці. Тому перехід до ринкової економіки, зміна організаційно-правово

Вибір форми та системи організації заробітної плати
    Оплата праці персоналу торгового підприємства може здійснювати­ся за погодинною або відрядною формою оплати праці. Форми о

Стимулювання персоналу. Основні елементи преміювальної системи
Другим етапом роботи з розробки системи матеріального стимулю­вання праці є визначення розмірів тарифної частини заробітної плати, тобто витрат, які встановлюються на тривалий проміжок часу.

Види заробітної плати та їх характеристика
. Згідно з чинним законодавством для обліку, аналізу та планування витрати на оплату праці поділяють на: — основну заробітну плату; — додаткову заробітну плату;

Підтема 4. Аналіз і планування показників з праці і заробітної плати працівників торгових підприємств
1. Аналіз формування та використання фонду оплати праці торгового підприємства Метою проведення аналізу формування та використання фонду оп­лати праці торгового підприємства є оцінка доціл

Характеристика плану з праці торгового підприємства та методика його розробки
План з праці торгового підприємства є невід'ємною частиною загаль­ного плану господарсько-фінансової діяльності підприємства. Метою його розробки є визначення потрібної чисельності та складу персон

Особливості коригування чисельності персоналу та планування коштів на оплату праці
Розроблений штатний розклад порівнюється з фактичною наявністю працівників відповідних професій, посад та рівнів кваліфікації. Якщо порівняння вказує на додаткову потребу в персоналі, то р

Поняття основних фондів та їх економічна характеристика.
Для здійснення будь-якого виробничого процесу, крім самої праці як доцільної діяльності людей, потрібні предмети праці, тобто матеріаль­но-технічні ресурси та засоби праці. Сукупність засобів праці

Класифікація основних фондів підприємства.
За характером ви­користання виділяють основні виробничі та невиробничі фонди: 1. Основні виробничі фонди основного виду діяльності підприємства. 2. Основні виробничі фонди

Оцінка та відтворення основних фондів підприємства
Оцінка наявності та руху основних фондів торговельного підприєм­ства проводиться за окремими інвентарними об'єктами основних фондів у натуральному та вартісному вимірах. Натуральні пока

Аналіз стану та ефективності використання основних фондів торгового підприємства
Необхідною передумовою удосконалення формування, використан­ня та відтворення основних фондів торговельного підприємства є прове­дення аналізу їх сучасного стану та ефективності використання.

Визначення розміру потреби у прирості основних засобів
Стратегічною метою управління основними фондами підприємства є забезпечення максимально ефективного їх використання при мінімаль­них витратах на їх утримання та обслуговування. Досягненням стратегі

Обґрунтування ремонтної політики підприємства
Збереження споживчої вартості основних фондів та продовження мож­ливого терміну їх корисної експлуатації визначається ефективністю ре­монтної політики підприємства. Підприємство може викор

Поняття доходів торгових підприємств
Реалізація товарів торговим підприємством здійснюється переважно за вільними роздрібними цінами. Однак цінову політику на ринку знач­ною мірою обумовлюють виробники чи зарубіжні постачальники, виби

Склад та джерела утворення доходів торгового підприємства
Згідно з Законом України "Про підприємства" в умовах ринкової еко­номіки підприємства здійснюють свою діяльність з метою отримання відповідного доходу (прибутку). Отримання доходів свідчи

Характеристика доходів торгового підприємства
Доходи, які отримує торгове підприємство, характеризуються абсо­лютними, структурними та відносними показниками. Абсолютний розмір доходів відображає загальну суму доходів, отри­маних торг

Фактори, які визначають розмір доходів торгового підприємства, резерви їх збільшення
Розмір доходів торговельного підприємства, який отримується від різних видів діяльності, є функцією від обсягу проведення відповідних операцій (торговельних, виробничих, посередницьких) та рівня ці

Стратегія аналізу доходів
Аналіз доходів — це частина економічної стратегії торгового підприєм­ства. Він спрямований на створення економічних умов, що забезпечу­ють відшкодування постійних витрат підприємства, покриття змін

Передумови та методичні підходи до аналізу доходів підприємства
Розробка стратегії аналізу доходів торгового підприємства передба­чає попереднє дослідження процесу формування доходів, визначення основних тенденцій та закономірностей, виявлення та кількісну оцін

Аналіз доходів підприємства
На практиці здійснюють зовнішній і внутрішній аналіз доходів. Зовнішній аналіз базується на звітних даних і тому містить обмежену частину інформації про діяльність підприємства. Метою тако

Методи обґрунтування плану-прогнозу доходів торгового підприємства
Розробка плану доходів підприємства здійснюється за основними дже­релами їх утворення з подальшими узгодженнями. Дохід від реалізації товарів (валовий дохід) планується залежно від наявнос

Прогнозування і планування доходів торгових підприємств і напрями їх збільшення
На практиці використовують різні методи обґрунтування планової ве­личини доходів від торгової діяльності, це: —метод техніко-економічних розрахунків; —встановлення планової суми і

Поняття затрат і витрат обігу торгового підприємства
Господарська діяльність завжди пов'язана з виробництвом товарів чи послуг, виконанням різних видів робіт, а також їх реалізацією, тобто просуванням від виробника до споживача. На всіх цих етапах ма

Класифікація витрат обігу
Класифікація взагалі представляє собою впорядкування вивчення складних економічних явищ за основними ознаками. Витрати обігу є якраз досить складною економічною категорією, яка у вартісній формі ви

Показники, що характеризують витрати обігу
Характеризуючи витрати обігу, розрізняють: 1. Абсолютну суму розходів. 2. Рівень витрат за загальним обсягом і окремими статтями. 3. Показник економічності витрат.

Фактори, що визначають розмір витрат обігу торгового підприємства
Витрати обігу є якісним показником діяльності торгового підприєм­ства, тому що їх розмір і рівень формуються під впливом факторів як зовнішнього, так і внутрішнього середовища підприємства.

Нормування витрат обертання як нормативна база їх прогнозування
Як аналіз, так і планування витрат обертання базуються на відповід­них нормах і нормативах. Вони представляють собою суспільно-необ­хідний рівень розходів для ефективності торгівлі при забезпеченні

Методичні підходи до розробки планів-прогнозів витрат обертання
Метою розробки прогнозів витрат є визначення очікуваних прибутків на майбутній період. Без знань своїх можливостей щодо отримання відпо­відних прибутків підприємство не може приймати рішення про ма

Передумови та методичні підходи до аналізу і планування витрат обігу торгового підприємства
Витрати обігу як економічна категорія вимагають вивчення впливу процесів їх формування при здійсненні господарської діяльності, визна­чення тенденцій їх розвитку та закономірностей, кількісної оцін

Аналіз витрат обертання торгового підприємства
Метою аналізу витрат є оцінка їх з позиції раціональності викорис­тання і виявлення можливостей щодо їх економії у поточному та пер­спективному періодах. Раціональним вважається таке використання з

Рентабельність торгового підприємства та показники, що її характеризують
Оскільки прибуток показує абсолютний ефект діяльності без ураху­вання використаних при цьому ресурсів, він доповнюється показником рентабельності. Маса прибутку може зростати при недостатньому вико

Фактори, що формують прибутки і рентабельність торгового підприємства
  Прибуток, як кінцевий результат господарської діяльності підприєм­ства, залежить від співвідношення між розміром доходів торгового підприємства і витратами на здійснення торгово-фін

Стратегія аналізу і планування прибутку підприємства
Досягнення мети діяльності підприємства пов'язано з глибоким ана­лізом та оцінкою досягнутих результатів. Найчастіше головна мета фор­мулюється як досягнення відповідного рівня рентабельності на вк

Аналіз прибутковості торгового підприємства та оцінка факторів, що впливають на неї
Аналіз прибутковості торгового підприємства починається з дослід­ження динаміки прибутку та рентабельності, оцінки факторів, що обу­мовлюють їх величину, а також визначення достатності прибутку для

Обгрунтування прогнозу і плану прибутку підприємства
Ефективність управління процесами формування прибутку значною мірою залежить від якості аналізу, його глибини, реальності виявлених резервів збільшення прибутку, економічного обґрунтування прогнозі

Розподіл та використання прибутку підприємства. Планування розподілу прибутку
Використанню прибутку передує його розподіл. Це важливий еко­номічний важіль, що забезпечує гармонізацію економічних інтересів держави, підприємства як господарюючого суб'єкта ринку, його трудо­вог

Балансовий прибуток
    Прибуток, що залишається у розпорядженні підприємства (чистий прибуток)    

Поняття ефективності господарювання
Процес господарської діяльності на будь-якому підприємстві здійс­нюється при певній взаємодії трьох визначальних його чинників: 1) персоналу (робочої сили); 2) засобів та предметі

Показники ефективності господарської діяльності підприємства
Ефективність с складною економічною категорією, яка охоплює різні рівні господарювання (загальнодержавний, галузевий, рівень підприєм­ства) і знаходиться відповідно під впливом багатьох як внутрішн

Оцінка соціальної ефективності
Слід відзначити, що зростання соціальної ефективності є кінцевою метою загальної виробничо-господарської і комерційної діяльності підприємств. З огляду на це, економічну ефективність відносно соціа

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги