Макетування в художньому конструюванні.

План.

1. Методика макетування.

а) поняття про макетування і макети.

б) функції макетів.

в) класифікація проектних макетів.

г) пошукове макетування

д) доводочне макетування.

е) демонстраційне макетування.

2. Засоби і техніка макетування.

а) склад макетних робіт.

б) основні макетні матеріали та засоби їх обробки.

в) болванки та каркаси.

г) шаблони.

д) операції макетування: масштаб та масштабність, імітація.

3. Практика рішення проектно-дослідних задач засобами макетування.

 

Художнє конструювання в матеріальному втіленні є макетне проектування і його основний результат – це макет, який зовні не відрізняється від виробу, що одержаний промисловим способом.

На відміну від креслень, рисунків, схем та різних описів макет дає повну зорову уяву про виріб що створюється.

Макет можна розглядати з різних точок зору, повертаючи його, або змінюючи позицію спостерігача. Макет можна розібрати і зібрати подібно реальному виробу в процесі виробництва і експлуатації. Їм можна керувати, імітуючи дії оператора з реальним об’єктом.

Головна перевага макету в тому, що він надає можливість вести проектування в звичних для зовнішньої уяви об’ємних формах, а не в умовах плоских зображеннях.

Відомості про взаємне розміщення частин машини, особливості їх переміщення, відповідність розмірів виробу розмірам людини та інші все це макет надає в наочному вигляді, дозволяє доцільно і економічно розв’язувати проектні та технологічні задачі.

В порівнянні з креслярським проектуванням макетування значно скорочує процес створення нового виробу – строк розробки зменшується майже в вдвічі при цьому значно підвищується якість проекту.

Таким чином макет є засобом, якщо дозволяє здійснювати проектні дії (формувати і реалізувати задум, виконати вимоги технічного завдання та стандартів, визначати варіанти та інші і в той же час дослідити їх результати: встановлювати здійснюваність ідей та пропозицій, визначати сумісність різноманітних вимог, реагувати на пропозиції інших фахівців та інші).

 

а) поняття про макетування і макети.

Макетування – це метод і процес об’ємного проектування виробів, їх частин та деталей. Воно дає художнику-конструктору наочну інформацію про створений об’єкт, дозволяє зробити висновок про відповідність про відповідність процесу проектування, його проміжних та кінцевих результатів.

Макет – об’ємне матеріальне зображення, що дає відомість про особливості проектуємого виробу (об’ємно - просторовій структурі, типології та фактурі поверхонь, розмірах, пропорціях, функціонуванні та інше).

Повністю або частково виготовлене із спеціальних матеріалів, доступне для огляду і практичної дії використовується в майстерні художника-конструктора для розв’язку попередньо поставлених або ** виникли в процесі роботи проектно-дослідних задач.

Макет та промисловий виріб не пов’язані між собою, так як виготовлені із різних матеріалів і різними способами, мета виготовлення макета і промислового виробу різні.

Макети розрізняють по степеню наближення до реального виробу, по масштабу, по використаним матеріалам і т.д.

Макет, який найбільш повно імітує зовнішній вигляд промислового виробу і деякі його функціональні якості, в інженерній та художньо-конструкторській практиці часто називають моделлю.

Поняття моделі дуже широке: моделями є графічні зображення, описи, системи вимог до виробу та інше. Тому при проектуванні об’ємних матеріальних зображень доцільно називати їх макетами. Макет може моделювати ті чи інші властивості промислового виробу у відповідності до проектних задач.

В процесі художнього конструювання використовують різні макети – від пошукових, за допомогою яких матеріалізуються перші уявлення про створений виріб, до демонстраційних, які є результатом проектування.

За допомогою макета розв’язують творчі (формування та відпрацювання задуму), дослідницькі (проводять випробування макетів **)

В процесі виготовлення макету використовують розрахунки та нормативні дані для наближення властивості макету до властивостей промислового виробу.

Наочність макета досягається включенням в роботу: ергономістів, матеріалознавців, конструкторів, технологів, економістів та інших.

Макет допускає різні переробки, тому люба пропозиція спеціалістів може оперативно перевірятися і враховуватись.

 

Макетування тісно пов’язане з графічними засобами художнього конструювання, то макетування та графіка в методиці художнього конструювання розглядаються разом.

Графіка відрізняється простотою засобів і в той же час забезпечує оперативність та мобільність проектного пошуку, дозволяє переходити швидко від однієї ідеї до іншої. Графічно можна розмірковувати, фантазувати, варьірувати проектну задумку під впливом багатьох факторів.

Графічні зображення можуть мати різний вид: нариси, ескізи, пошукові рисунки, демонстраційні рисунки, художньо-конструкторські креслення.

До мети і задач макетних робіт ближче за все пошукові рисунки.

Виготовляючи макети різного призначення, художник-конструктор моделює мислення і дії спеціалістів та споживачів, набуває додаткове обґрунтування свого задуму.

Разом з тим досягнення повноцінних результатів в художньому відношенні проектування вимагає систематичного переключення уваги від макетних робіт до графічних і навпаки. Бо довга робота з макетами притупляє образне мислення художника-конструктора. Так як сказується необхідність керуватись об’єктивними закономірностями конструювання макетів і обробки макетних матеріалів. Крім того, засобами графіки краще і швидше розрізняти багато часткових задач таких як пошук і уточнення деталей, розробка схем і компоновок, критичний аналіз.