Класифікація проектних макетів

Ця класифікація умовна, пов’язана із особливостями роботи художника-конструктора на різних етапах проектування виділяють два виду за призначенням макетів чорнові та чистові, по функціях: пошукові…

Типи макетів визначають в залежності від конкретних дій художника-конструктора і морфологічної специфіки макетів.

Чорнові макети відносять до професійних засобів роботи художника-конструктора.

Виготовляють їх звичайно з м’яких матеріалів, що деформуються (пластилін, папір, дерево, пінопласт) без оздоблення тому і чорнові. Такі макети довго не зберігають. Вони призначенні для спільної роботи художника-конструктора і спеціалістів, що приймають участь у створенні виробу. Їх ще називають робочими.

За допомогою чистових макетів знайдене раніш рішення закріплюють в макетах (оргстекла, стеклопластик, полістирол, гіпс) і реальних матеріалів, що дозволяють точно передати ознаки виробів промислового виробництва і забезпечують довге їх зберігання. По чистовим макетам фахівці оцінюють результати проектування.

Є ще планувальні макети – особливий різновид макетів, що використовують при створенні комплексних об’єктів: обладнання цехів, оснащення функційної служби, сукупності машин для механізації робіт.

Планувальні макети створюють з метою показу об’єктів при розміщенні їх на якійсь площині, щоб визначити чи будуть ці об’єкти вписуватися в обстановку.

Пошукові, доводочні і демонстраційні макети в процесі проектування змінюють одні одного, створюючи ланцюжок. Число макетів з кожній ланці ланцюга може бути різним.

Демонстраційні макети можуть бути одні…

В залежності від методу пошуку пошукові макети ділять на комбінаторні та монтажні.

Доводочні класифікують залежно від методів доводки на скульптурні та посадочні. Демонстраційні макети класифікують за степенем наближення до реального виробу і ділять на чистові і повні.