рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Тема 1. ОСНОВИ ТЕОРІЇ ДЕРЖАВИ

Тема 1. ОСНОВИ ТЕОРІЇ ДЕРЖАВИ - раздел Философия, Тема 1. Основи Теорії Держави ...

Тема 1. ОСНОВИ ТЕОРІЇ ДЕРЖАВИ

 

1. ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ ДЕРЖАВИ.

2. ОСОБЛИВОСТІ ВИНИКНЕННЯ ДЕРЖАВ У РІЗНИХ НАРОДІВ СВІТУ.

3.ТЕОРІЇ ВИНИКНЕННЯ ДЕРЖАВИ.

4.ПОНЯТТЯ ДЕРЖАВИ І ЇЇ ОЗНАКИ.

5.ФУНКЦІЇ ДЕРЖАВИ.

6. МЕХАНІЗМ ДЕРЖАВИ Й АПАРАТ ДЕРЖАВИ.

7. ФОРМА ДЕРЖАВИ.

 

ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ ДЕРЖАВИ

Перший етап - додержавний, іноді іменований у літературі первіснообщинною епохою. На даному етапі держава ще не створена. Основною ознакою… Первісна людина не мала достатні знання й здатність глибокої переробки… Другий етап розвитку людського суспільства характеризується появою особливої організації влади - держави.

ОСОБЛИВОСТІ ВИНИКНЕННЯ ДЕРЖАВ У РІЗНИХ НАРОДІВ СВІТУ

Розвиток первісного суспільства у всіх регіонах свту спочатку проходив приблизно однаково. Проте, на стадії переходу до держави шляхи різних первісних суспільств розійшлися.

Розрізняють два основних шляхи виникнення держави:

- європейський (Афіни, Рим, старогерманські держави);

Східний, азіатський (Єгипет, Вавилон, Китай, Індія й ін.).

В Стародавньому Сході, в Азії й Африці (східний, азіатський шлях виникнення держави) перші держави виникли в зонах поливного землеробства ще в епоху бронзи. Проведення більших суспільних робіт з будівництва каналів і інших іригаційних споруджень зажадало збереження сільськогосподарської громади й суспільної форми власності на землю. Поступово суспільна власність перетворилася в державну. Приватна власність не придбала важливого значення.

Потреба в спорудженні й експлуатації іригаційних систем, необхідність у надійному їхньому захисті створювали природне підґрунтя для самостійної публічної влади. Основою її стало родоплемінне вельможне панство - общинне «чиновництво», що виступало організатором виробництва й виконувало адміністративні функції. Ця особлива група посадових осіб створила апарат державної влади, що поступово будувався.

Східні держави - деспотичні монархії - не мали ясно вираженої класової диференціації. Тут держава стала й організатором виробництва, і правителем над членами громади, їхнім визискувачем. Родоплемінне вельможне панство привласнювало не самі засоби виробництва, а керування ними. Маючи у власному розпорядженні якісь матеріальні блага, воно втрачало їх разом із втратою посади. Значення приватної власності, що займала певне місце в країнах Стародавнього Сходу, було невеликим. Раби, як правило, були власністю держави або церкви, але не приватних осіб.

Особлива роль приділялася божественному освяченню влади. Родове вельможне панство прагнуло зберегти своє положення й владу як дані Богом. Правитель проголошувався носієм Божої волі, посередником між Богом і людьми. Так відбувався процес сакралізації влади - проголошення її священної, непорушної, недоторканної.

Особливості виникнення держав східного типу:

1 - основу економічних відносин становить державна форма власності;

2 - приватна власність має другорядний характер;

3 - державна влада є деспотичною;

4 - існує потужний чиновницький апарат;

5 - відбувається сакралізація (освячення) влади;

Встановлюються застій і нерухомість у суспільстві, що протягом сторіч не розвивається.

В Афінах появу держави нерідко називають класичною формою походження держави. Вона виникла безпосередньо із внутрішніх, класових протиріч, які… У Стародавньому Римі процес формування класів і держави внаслідок цілого ряду… У Стародавній Спарті поява держави була обумовлена не тільки внутрішньоекономічними причинами, а й завойовницькими…

ТЕОРІЇ ВИНИКНЕННЯ ДЕРЖАВИ

Договірна теорія. ( ХVІІ-ХVIІІ ст.) (Гуго Гроций, Спіноза, Джон Локк, Томас Гоббс, Жан-Жак Руссо, Радищев). Суть зводиться до того, що держава й… Патріархальна теорія (Аристотель) виводить виникнення держави від родини, яка… Органічна теорія.Її обґрунтував англійський філософ Г. Спенсер. Він проводив аналогію між державою й біологічним…

ПОНЯТТЯ ДЕРЖАВИ І ЇЇ ОЗНАКИ

Найчастіше, говорячи про державу, мають на увазі певну країну, якесь територіальне утворення з населенням і особливим суспільним ладом. У… Ленін розумів державу як «машину для підтримки панування одного класу над… Н. М. Коркунов розглядав державу як суспільний союз вільних людей, а Г. Ф. Шершеневич - як союз людей, що осіли у…

ФУНКЦІЇ ДЕРЖАВИ

Функції держави – основні напрямки діяльності держави, які розкривають її призначення в суспільстві. Можна класифікувати функції сучасної держави за різними критеріями. 1. За територією здійснення:

Характеристика внутрішніх і зовнішніх напрямків діяльності (функцій) держави

Держава на різних етапах свого розвитку виконує певні завдання, здійснює різноманітні обов'язки. Таке виконання завдань та обов'язків характеризує… Діяльність держави характеризується певними напрямками в економічній,… Звідси можна зазначити, що до основних ознак, які характеризують функції держави, слід віднести: такі, що…

МЕХАНІЗМ ДЕРЖАВИ Й АПАРАТ ДЕРЖАВИ

Механізм держави -це система всіх державних організацій, які здійснюють її завдання й реалізують функції. Серед організацій є державні органи, які наділені державно-владними… Потрібно відрізняти державні органи, які мають владні повноваження, і державні підприємства й установи, які не мають…

Апарат держави як система державних органів. Місце апарату в механізмі держави

Для здійснення своїх завдань і функцій кожна держава створює різноманітні організації. Така система всіх державних організацій, що беруть участь у здійсненні завдань і функцій держави, називається її механізмом. Серед названих організацій є державні органи, що наділені державно-владними повноваженнями. Систему таких органів і називають апаратом держави. Звідси механізм держави криє в собі:

- апарат держави;

- державні підприємства;

- державні установи;

- інші державні організації.

Державні підприємства - вид державних організацій, які безпосередньо реалізують функції та завдання держави у сфері матеріального виробництва. Сюди слід віднести державні підприємства з виробництва товарів, надання послуг, торгівлі, громадського харчування та ін. Державні установи - вид державних організацій, на які покладено завдання з реалізації функцій держави у сфері нематеріального виробництва. До них слід віднести установи у сфері культури, охорони здоров'я тощо. Це, наприклад, державні дошкільні дитячі установи, школи, училища, середні й вищі навчальні заклади, система лікарень, санаторіїв та інших установ охорони здоров'я.

Апарат держави - система всіх державних органів, які здійснюють завдання та виконують певні функції держави.

Основними принципами державного апарату України є: демократизм; національна рівноправність; законність; суверенність; поділ влади; соціальна справедливість; гуманізм і милосердя; поєднання переконання і примусу; гласність, відкритість і врахування громадської думки тощо.

Принцип демократизму в Україні характеризується тим, що державний апарат формується з волі більшості населення, виражає та виконує волю громадянського суспільства.

Як корінна, так і решта національних груп, що проживають на території України, є рівноправними. Держава гарантує всім здійснення, охорону, захист і відтворення політичних, економічних, громадських, соціальних і культурних прав.

Державний апарат організується й діє на підставі законів. Його діяльність спрямовується на виконання законів у порядку, передбаченому чинним законодавством.

Державний апарат є єдиним носієм влади на засадах самостійності й незалежності, виразником суверенітету народу і нації.

Державна влада в Україні здійснюється за принципом її поділу на законодавчу, виконавчу й судову. Єдиним органом законодавчої влади є Кабінет Міністрів. Правосуддя в Україні здійснюється виключно Конституційним, загальними та господарськими (арбітражними) судами.

Принцип соціальної справедливості державного апарату означає, що його завданням є забезпечення соціальної злагоди, консенсусу між різними частинами суспільства, балансу різноманітних інтересів усіх соціальних прошарків, груп та інших верств населення.

Державний апарат визначає, гарантує, допомагає здійснювати всім верствам населення їхні суб'єктивні права, охороняє та захищає основні права людини і громадянина, віддаючи пріоритет загальнолюдським цінностям, забезпечує гуманне й милосердне ставлення до всього населення України і кожного, окремо взятого, індивіда.

Важливим принципом державного апарату України е поєднання методів виховання і примусу. Примус до осіб застосовується лише тоді, коли вичерпано всі методи переконання, але особа не підкорилася загальнодержавним інтересам та інтересам громадянського суспільства.

Свої функції державний апарат виконує відкрито, співпрацює з різними громадськими об'єднаннями і рухами, вивчає громадську думку і враховує її в організації та здійсненні покладених на нього завдань.

Отож, державний апарат (вибраний чи призначений) є системою державних органів, що здійснюють свої функції, реалізуючи волю громадянського суспільства, всього українського народу.

Первинною клітинкою державного апарату є орган держави. Це окремий службовець чи структурно оформлений колектив державних службовців, наділений владними повноваженнями, відповідними матеріально-технічними засобами, утворений на законних підставах для виконання конкретних завдань і функцій держави.

Один службовець як орган держави - це, скажімо, Президент України, що є главою держави і виступає від її імені. Структурно оформлений колектив службовців має керівників і виконавців. Керівник виступає від імені певного органу. Кожний орган наділяється на підставі закону владними повноваженнями, які полягають у тому, що орган держави спроможний встановлювати формально обов'язкові правила поведінки (як нормативні, так і індивідуальні) та домагатися їх здійснення.

В юридичній літературі розглядають різні підстави класифікації державних органів. Розрізняють, наприклад, такі види органів держави: - за місцем у системі державного апарату; первинні (створюються через вибори всім населенням або його частиною); вторинні (створюються первинними, походять від них і підзвітні їм);

- за змістом або напрямками державної діяльності: органи державної влади, глава держави, органи державного управління чи виконавчо-розпорядчі органи, судові органи, контрольно-наглядові органи;

- за способом утворення: виборні, призначувані, ті, що можуть успадковуватися;

- за часом функціонування: постійні, тимчасові;

- за складом: одноособові, колегіальні;

- за територією, на яку поширюються їхні повноваження: загальні, або центральні; місцеві, або локальні. Державна влада в Україні здійснюється за принципом її поділу на законодавчу, виконавчу й судову. Вдосконалення органів державної влади реалізується в Україні на основі Конституції України.

До системи державних органів України належать: законодавчий орган - Верховна Рада України; глава держави - Президент України; виконавчі органи, що поділяються на вищі Кабінет Міністрів України, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, центральні (міністерства, державні комітети і відомства України та Автономної Республіки Крим), місцеві (обласні й районні, міст Києва і Севастополя, районів у містах Києві й Севастополі державні адміністрації на чолі з головами цих адміністрацій та їхні відділи й управління, а також адміністрації державних підприємств і установ); виконкоми й голови сільських, селищних, міських (міст районного та обласного підпорядкування) рад у частині виконання державних повноважень, що були їм делеговані органами державної влади.

Органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ і міст, тобто обласні й районні ради, а також органи місцевого самоврядування: міські, сільські, селищні ради та їхні виконавчі органи є самостійною системою об'єднань громадян у громадянському суспільстві.

Система судових органів охоплює: Конституційний Суд України; загальні [Верховний Суд України, суди Автономної Республіки Крим, обласні, міські (міст Києва і Севастополя) суди, міжрайонні, районні, міські (міст обласного підпорядкування), районні в місті народні суди]; арбітражні [Вищий арбітражний суд України, арбітражний суд Автономної Республіки Крим, обласні, міські (міст Києва і Севастополя) арбітражні суди, інші спеціальні суди].

У самостійну систему органів держави виокремлюються контрольно-наглядові органи України. До них належать: Генеральний прокурор України і підпорядковані йому прокурори; податкові адміністрації, санітарні, пожежні, контрольно-ревізійні та інші державні інспекції. Отже, апарат держави посідає головне місце в системі організацій державного механізму, оскільки здійснює державну владу і управління в суспільстві.

ФОРМА ДЕРЖАВИ

Форма держави представляє собою державно-правову конструкцію, що складається із трьох елементів: форми правління, форми державного устрою, форми… 1) залежно від форми правління розрізняють монархічні йреспубліканські… 2) залежно від форми державного устрою розрізняють унітарні, федеративні й конфедеративні держави;

– Конец работы –

Используемые теги: Тема, основи, теорії, держави0.077

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Тема 1. ОСНОВИ ТЕОРІЇ ДЕРЖАВИ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Модуль 1. ПРИРОДНИЧОНАУКОВІ ОСНОВИ УЯВЛЕНЬ ПРО НАВКОЛИШНЮ ДІЙСНІСТЬ Тема 1. Основи концепцій представлення детермінованої фізичної картини макросвіту
Тема Основи концепцій представлення детермінованої фізичної картини макросвіту... Лабораторная работа... Дослідження моделей геометричних і динамічних уявлень про об єкти...

Лекція 22 Тема: ОСНОВИ ТЕОРІЇ НАДІЙНОСТІ
Тема ОСНОВИ ТЕОРІЇ НАДІЙНОСТІ... План...

Рабінович П. М. Основи загальної теорії права та держави. Видання 5-те, зі змінами. Навчальний посібник
ЗМІСТ... ЧАСТИНА ПЕРША ПРАВА ЛЮДИНИ І ПРАВОВА ДЕРЖАВА ТЕОРЕТИКО МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ Тема Основні права людини як загальносоціальне явище...

Основы планирования. Теоретические основы управления проектами. Основы планирования. Планирование проекта в MS Project 7
Использованная литература В В Богданов Управление проектами в Microsoft Project Учебный курс Санкт Петербург Питер г...

Тема 1. Предмет і метод економічної теорії 1.Зародження й основні етапи розвитку економічної теорії як науки
План... Зародження й основні етапи розвитку економічної теорії як науки... Предмет економічної теорії та еволюція у його визначенні різними школами...

Модуль 1. ЕСТЕСТВЕННОНАУЧНЫЕ ОСНОВЫ ПРЕДСТАВЛЕНИЙ ОБ ОКРУЖАЮЩЕЙ ДЕЙСТВИТЕЛЬНОСТИ Тема 1. Основы концепций представления детерминированной физической картины мира
Модуль ЕСТЕСТВЕННОНАУЧНЫЕ ОСНОВЫ ПРЕДСТАВЛЕНИЙ ОБ ОКРУЖАЮЩЕЙ ДЕЙСТВИТЕЛЬНОСТИ... Тема Основы концепций представления детерминированной физической картины... Из наблюдений установлять теорию через теорию исправлять наблюдения есть лучший способ к изысканию правды...

ТЕМА 3. Основи теорії прийняття управлінських рішень
На сайте allrefs.net читайте: ТЕМА 3. Основи теорії прийняття управлінських рішень. План лекції...

Экономические основы технологического развития тема “ Основы технологического и экономического развития”
Особенностью современного развития технологий является переход к целостным технолого-экономическим системам высокой эффективности, охватывающим… В практической деятельности экономиста и финансиста технология является… Именно за счет прибыли, полученной от своевременно и разумно вложенных в технологию средств, и достигается…

ОСНОВИ НАУКОВО-ДОСЛІДНОЇ РОБОТИ ОСНОВИ ТЕОРІЇ ПЛАНУВАННЯ ЕКСПЕРИМЕНТУ
Рубаненко О Є... Лук яненко Ю В...

0.042
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам