рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

II. НАЙВАЖЛИВІШІ ПРОСТІ СКУПЧЕННЯ

II. НАЙВАЖЛИВІШІ ПРОСТІ СКУПЧЕННЯ - раздел Философия, ЛЕКЦІЇ III-lV НАЙВАЖЛИВІШІ ПРОСТІ СКУПЧЕННЯ   جè âوه ïîï...

 

جè âوه ïîïهًهنَ îçيà÷èëè ïًîٌٍ³ ٌêَï÷هييے, à ٍهïهً ïهًهمëےيهىî ؟ُ ïî ÷هًç³ â³ن çàêًèٍèُ نî â³نêًèٍèُ. حà першому місці поставимо групи біологічні (вроджені), бо вони якраз закриті. Їх можна перерахувати так: расові, статеві, вікові, шлюбні пари, родини, родиі ін.

 

1. РАСА

Расамиабо породаминазивають основні скупчення людські, що відрізняються фізичними вродженими ознаками. Ці різниці між людьми були давно, ще з початку четвертинного періоду (кілька десятків тисяч років тому), і самі люди, навіть примітивні дикуни, добре відрізняють людей по расах (породах). Різниці між расами двох родів: соматичнірізниці або різниці в будові тіла, та психічні^1 - цебто різниці у характері духовннх функцій, словом раси відрізняються будовою тіла і своїми вдачами.

 

Раси не можна порівнювати ані з видами, ані навіть з підвидами тварин, які розмножуються кожен вид і підвид окремо, не змішуючись, тоді як людські раси є лише п_о_р_о_д_а_м_и одного виду, які можуть схрещуватися і розмножуватися. Розвиток людей не підлягає голому принципові добору, бо людина вже зв'язана багатьма винаходами (хоч би, напр., вживання вогню), вийшла із рамок чисто біологічної природної боротьби.

كê âèيèêëè ًàٌè? ؤهٍُî ç àيًٍîïîëîم³â (يàïً. ثهًٍَيî, طهيê, رهًنو³ ³ ³ي.) ٌèëêَâàëèٌے نîâهٌٍè, ùî ًàٌè âçےëèٌے ³ç ً³çيèُ îٌهًهنê³â, ùî ë‏نè, ىîâëےâ, ï³ّëè يه ç îنيîمî ًîنَ, à âèيèêëè ٌàىîٌٍ³éيî ً³çيèىè مًَïàىè â ê³ëüêîُ ى³ٌِےُ çهىë³, îٍوه ï_î_ë_³_م_ه_ي_ه_ٍ_è_÷_ي_î, ِهلٍî ç لàمàٍüîُ îêًهىèُ ًîن³â (ïîë³ٌ - لàمàٍî, مهيîٌ - ً³ن).Більшість же вчених доводить, що людина виникла з одного коріння, отже м_о_н_о_г_е_н_е_т_и_ч_н_о (монос - один). Доводять вони це двома доказами: а) люди всіх рас можуть розмножуватися, схрещуючи кров, даючи потомків, і б) люди всіх рас підлягають розумовому розвитку і можуть переймати одні від одних винаходи і думки, витворнвши за прадавнини приблизно однакову культуру. Це очевидні факти, бо бачимо м_і_ш_а_н_ц_і_в різних рас

 

1:: Термін «психічний» тут і надалі вживається здебільшого у значенні «псuхологічний».

41---------------------------------------------------------------------------------------------

(напр. м_е_т_и_с_и, м_у_л_а_т_и, к_р_е_о_л_и та ін.). Це вказує, що людський рід є із зоологічного погляду один вид. На засаді полігенезу соціолог Гумилович силкувався витворити цілу теорію про одвічну боротьбу рас, як основний зміст історично-суспільного процесу. Це очевидна помнлка. Осередками виникнення людей і культури наука вважає тропічний пояс, звідки люди поширилися далі.

 

ذàٌè ïîًٍîَُ çى³ي‏‏ٍüٌے âيàٌë³نîê هâîë‏ِ³؟. ùî âèيèêà؛ ï³ن âïëèâîى ً³çيèُ َىîâ ³ٌيَâàييے (يàïً., ىèٌëèâٌüê³ і скотарські народи дуже далекозорі, мисливці - можуть невтомно ходити: мандрівні^1 (номади) не можуть довго ходити і т. п.). Різниці між расами: в розмірі і формі черепа, в розмірі і формі очей, в кольорі і структурі волосся, в пігментації (кольорі) шкіри, в пропорціях тіла. Наука дещо вивчила анатомічні особливості рас, але ще дуже мало вивчила фізіологічні та психологічні прикмети. Цікаво зазначити, що установлено різницю в кровообігу у різних рас (напр., живчик^2 б'є нормально у європейців 71-72 рази за хвилину, у американських індіан - 73-76, у киргизів - 77 р.; негри дуже експансивні, монголи - апатичні, мляві).

 

دًîô. ہ. إ. ذîٌٌ يà îٌيîâ³ ٌïîٌٍهًهوهيü àىهًèê. هى³مًàِ³éيèُ êîى³ٌ³é êàوه, ùî ٌ³ِ³ë³éِ³ يهçâè÷àéيî هêٌïàيٌèâي³, وèنè - ٌهًéîçي³ ³ âèًٍèىàي³, à ٌëîâ'ےيè - ٍَï³.Негри (плем'я йолафів та сонгаїв) мають хворобу «сплячку», нижчі раси зовсім не хворіють на жовту пропасницю, малайці при зворушеннях вибухають припадками сказу.

 

Класифікацій рас є багато, але деякі з них цілком незадовільні, а деякі задовільні не цілком. Найдокладнішу класнфікацію подав Блюменбах (із поправками Г. Вагнера). Ця класнфікація виглядає так:

 

1) С_е_р_е_д_з_е_м_н_а або і_н_д_о_а_т_л_а_н_т_и_ч_н_а (біла) раса : шкіра загалом біла, помітно виступають рум'янці (у інших рас рум'янці непомітні), на півночі шкіра цілком біла, на півдні - трохи смаглява, бурі - араби, ще темніші - хаміти (єгиптяни, бербери), очі ясні або темні, борода довга і ін.

 

2) ج_î_ي_م_î_ë_ü_ٌ_ü_ê_à ًàٌà - ّê³ًà ےٌيî-وîâٍà (ç білим відтінком, напр., у фінів^3 і темними відтінками у народів Азії), череп брахицефальний (круглий), вилиці

 

1:: Мандрівні тут слід розуміти як кочові.

2:: Живчик - пульс.

3:: Автор помилково відносить фінів де монголоїдів. У дійсності вони належать до європеоїдів, тобто індоатлантичної раси.

42-----------------------------------------------------------------------------

дуже випнуті, очі вузькі і косі, ніс невеликий, обличчя плескате, рот великий, волосся чорне, грубе, жорстке, борода ріденька, малорозвинена, зріст середній або низький.

 

3) М_а_л_а_й_с_ь_к_о - п_о_л_і_н_е_з_і_й_с_ь_к_а раса: шкіра жовто-бура аж до оливково-бурого, череп брахицефальний, обличчя плескувате, вилиці випнуті, очі вузькуваті, ніс невеличкий, іноді приплеснутий, волосся чорне, м'яке, гладеньке, на обличчі волосся дуже мало. бороди не буває, зріст середній, будова тіла не міцна. За часів великих відкриттів (XV ст.) ця раса була ще на становищі доби кам'яного віку (неоліту).

 

4) А_м_е_р_и_к_а_н_с_ь_к_а раса:шкіра жовто-бура, ніс орлячий, волосся чорне, гладеньке, жорстке, зріст великий (патагонці) і малий (у Центральній Америці), бороди не буває, будова тіла не міцна, до тяжкої роботи не придатна. На півночі (ескімоси) обличчя монголоїдне. Раса дуже помішана з європейцями, чистих не більш половини.

 

5) А_ф_р_и_к_а_н_с_ь_к_а (негритянська чи ефіопська) раса: шкіра темно-брунатна і чорна, череп круглий, волосся чорне , дрібнокучеряве, шерстисте, ніс широкий, плескуватий, рот великий, губи товсті, будова тіла міцна, витривала, шкірні і внутрішні залози дуже збільшені - тому від негрів несе специфічний дух. Багато мішанців (мулати). Поза цими расами стоять так звані залишні народи: д_р_а_в_і_д_и (в південній Індії та Белуджистані) - первісні мешканці Індії; п_а_п_у_а_с_и (Малайський архіпелаг, Філіпінські острови, в Новій Гвінеї, на островах Маланезії) , а_в_с_т_р_а_л_і_й_ц_і (в Австралії).

 

Середземна раса числить - 885 міл. - біла раса - 885 міл.

Малайсько-полінезійська - 50 »

Американська - 37 » - жовта » - 587 міл.

монгольська - 500 »

Африканська - 125 » - чорна » - 193 міл.

дравіди - 65 »

Папуаси, австралійuі - 3 »

________________

Разом 1665 міл.

د³ن âïëèâîى çàيهٌهيèُ ؛âًîïهéِےىè ُâîًîل (ٌèô³ë³ٌ,туберкульоз) та горілки нижчі раси вигибають. Найбільше вигибає, розуміється, від терору і насильства, якими європейці обдарували «дикунів». В Америці йде жорстока расова боротьба (суди «Лінча» на негрів), взаємна антипатія відділяє білих від чорних і жовтих. Це скрізь видно: в південних державах Півн. Амер. Союзу^1 для нег-

 

1:: Південні держави Півн. Амер. Союзу - південні штати США.

4􀁝---------------------------------------------------------------------------

рів окремі місця, ресторації, потяги; іх не приймають у тред-юніони, заборонено шлюби між білими і чорними, і т. п.^1. Причиною ворожнечі - расові ознаки.

 

Анатомо-морфологічні різниці викликають почуття антипатії. В склад «антисемітизму» входить і расовий антагонізм, що виявляється в насмішках з носів, вух тощо. Чисто зоологічне відношення помічається у нижчих верств (де майже не буває мішано-расових шлюбів), але при вищій культурності людина може перемогти расові несимпатії. Проте, й тут є винятки: ідеологами расової ненависті виступають якраз освічені представники буржуазії.

 

Расовий антагонізм витворює спеціальну диференціацію (зрізничкування) і тому треба визнати, що расові прикмети з'єднують або роз'єднують людей по цій власне расовій лінії. Раса - скупчення реальне, закрите, неорганізоване, просте.

 

Кумуляція расової прикмети має місце в державі, родині, правових скупченнях, маєткових, релігійннх і ін. Касти, напр., витворились (в Індії існують ще й досі) на расовій основі: войовнича раса захопила туземців Індії і витворила з них нижчі касти, а сама зорганізувалася у вищі (пануючі) касти. Дехто з учених вважає, що мандрівники-цигани є залишком однієї з індуських расових груп - паріїв.

 

دîٌê³ëüêè ًàٌîâ³ â³نى³يè ³ٌيَ‏ٍü ³ âèêëèêà‏ٍü â³نٍّîâَُâàييے ً³çيîًàٌîâèُ îنèيèِü, îٌê³ëüêè ًàٌîâ³ àيٍàمîي³çىè ³ٌيَâàٍèىٍَü àو نî ÷àٌَ çى³ّàييے ًàٌ ³ âèٍâîًهييے однорідного расового вигляду людей. Нейтралізація расових антипатій може відбутися і шляхом виховання - прищеплення рефлексів «симпатії» до всіх людей. Одначе доки в сучасному суспільстві будуть різні культурні класи, то загострювання антагонізмів (і расових у т. ч.) буде сумним заняттям пануючих паразитів, які енергію незадоволення поневолених і визискуваних соціальних скупчень старатимуться направити по расовій, релігійній і національній лініях. Це їм буде не раз вдаватися, бо в суспільних відносинах має місце закон сублімації (підмінювання) почупань: незадоволені почуття одного роду шукають виходу в почуттях іншого роду, які можна задовольнити.

 

Поширений приклад сублімації: у бездітних жінок, незадоволений материнський інстинкт виливається часто

1:: Все це мало місце в минулому.

44----------------------------------------------------------------------------

в любов до тварин, особливо до малих - цуценят, кошенят, пташок і ін. В суспільному житті незадоволену енергію ненависті проти пануючих ці пануючі зручним агітаційним шляхом направляють проти інших расових, національних і релігійних скупчень, видаючи їх за «причину» всіх нещасть, які терплять соціально-поневолені і визискувані трудові скупчення.

 

2. СТАТЕВІ СКУПЧЕННЯ

Стать утворюється природою по законах, ще не відкритих наукою. Чоловіків і жінок родиться приблизно однакове число. Статистика відмітила, що слідом за великим винищенням чоловіків (у війнах) родиться значно більше число хлопців, ніж дівчат - природа ніби «відчуває» зменшення чоловічої субстанції і старається його поповнити. Статеві різниці, з якими в парі стоять різниці анатомічні і фізіологічні, відбиваються своєрідно на поведінці індивідів. Чоловіки більш активні, наступаючі, жінки більш пасивні, підлягаючі, а тому і участь у суспільному житті їх різна. Відбувся розподіл суспільної праці між статевими скупченнями: одпі заняття більш властиві чоловікам (напр. ведення війни), інші - жінкам (виготовлення страв, виховання дітей і ін). Участь жінок у політичному житті інша, ніж чоловіків: в більшій частині світу жінки позбавлені права на участь у політичному житті, навіть і в деяких «цивілізованих» країнах Європи.

 

جà‏÷è çيà÷يî âَو÷ه êîëî وèٍٍ؛âî؟ ïًàêٍèêè, و³يêè ىهيّ îٌâ³÷هي³, ل³ëüّ êîيٌهًâàٍèâي³, ل³ëüّ ًٍèىà‏ٍüٌے старих «традицій» і тому в передових країнах вони є основою політичного консерватизму і назадництва. В Бельгії, напр., робітнича соціалістична партія ще й досі боїться дати жінкам виборче право, боючися, що це право, принесло б перевагу консерватизму (тепер робітнича партія має 49 % мандатів), бо жіноцтво йде за попівством і з релігійних мотивів може спричинитися до peaкцiї, поставивши під загрозу всі здобутки робітничої партії за півстоліття.

 

Загальновідомо, що перемогу монархіста Гінденбурга на президентських виборах у Німеччині влаштувало жіноцтво. Переміг консерватист Гувер на президентських виборах у Сполучених Штатах Америки завдяки жіночим голосам, які рішуче підтримали Гувера за те, що він обіцяв охороняти «сухий закон», цебто закон про заборону алкогольних напоїв.

 

45-----------------------------------------------------------------

Жінки, загалом беручи, мають більш розвинену емоційну (чуттєву) основу, а тому відзначаються передовсім в таких подіях чи заняттях, де панує така рушійна сила, як почуття: в революції, в мистецтві (не архітектурі).

Підпорядковане становище жінок виявляється і в правах: родинне, маєткове і спадкове право навіть в Європі носить ще багато слідів нерівності між чоловіками і жінками, тому постійно точиться глуха, але вперта боротьба во ім'я рівноправності. Невелнка здібність жінок до суспільно-організованого ведения боротьби спричиняється до того, що часто ідеологами «жіночої емансипації» з більшим успіхом виступають чоловіки.

 

Статеві скупчення є реальні, закриті, неорганізовані.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ЛЕКЦІЇ III-lV НАЙВАЖЛИВІШІ ПРОСТІ СКУПЧЕННЯ

РОДИНА... Родиною називаємо легальну спілку що складається з подружньої пари і дітей Характерною прикметою родини є кревний...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: II. НАЙВАЖЛИВІШІ ПРОСТІ СКУПЧЕННЯ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ВІКОВІ СКУПЧЕННЯ
  Літа впливають на утворення вікових скупчень. Діти більш охоче купчаться самі з собою, підлітки також, дорослі і старі також. Це очевидно помітно при іграх і розвагах, у праці, у рі

Запитання до 1-2 лекції.
1. Що таке суспільство? 2. Що треба розуміти під системою взаємочинності? 3. Що таке аналіз соціального явища? 4. На які основні частини поділяється соціологія, та що вон

Запитання до 3-4 лекції.
1. Які групи звемо біологічними? 2. Що таке раса? 3. Як класифікував раси Блюменбах, яка кількість кожної раси? 4. Які причинн і форми расових суперечок? 5. Опиш

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги