Робота з найпростішими базами даних

Мета роботи: Ознайомитись з типами та характеристиками медичних даних. Засвоїти основні принципи інформаційної обробки даних та принципи і функції систем управління базами даних .

 

Теоретична частина

 

Типи даних та їх характеристики.

В своїй професійній діяльності лікар має справу з різними типами даних:

o цілі числа: деяке дискретне число (напр., число лейкоцитів у зразку крові, які спостерігають під мікроскопом);

o дійсні числа : деяка вимірювана змінна (напр., температура або тиск крові);

o код: умовне позначення деякої змінної (напр., біль);

o текст: розмовна мова (напр., текст історії хвороби або документація подій під час моніторингу)

 

В основі концепції бази даних лежать наступні основні ідеї:

§ ізолювати будь-яку прикладну програму від впливу змін в інших програмах через спільні дані шляхом розмежування логічних записів, що використовуються прикладними програмами, від записів, що фізично запам'ятовуються на магнітних носіях

§ усунути надмірне дублювання даних.

§ централізувати управління даними.

 

Всі дані розміщуються в єдиному сховищі. Користувачі мають можливість звертатися до будь-яких даних, що їх цікавлять. Ті самі дані можуть бути в різних комбінаціях і по-різному представлені відповідно до потреб користувачів (прикладних програм). Це забезпечується за рахунок системи управління базами даних (СУБД). Відмітимо, що проста сукупність файлів не є базою даних. Щоб сукупність файлів утворювала базу даних, файли повинні бути взаємопов'язаними; інтегрованими (за умови мінімальної надмірності); незалежними (від програм, у яких вони використовуються, від процесів, у яких вони підтримуються); мати єдину централізовану програму управління, що забезпечує логічну незалежність програм від даних, які зберігаються у файлах.

Базою даних (БД) називається поіменована сукупність даних, з тією мінімальною надмірністю, що необхідна для взаємопов'язаності даних, яка адекватно відображає стан об'єктів та їхні відношення у предметній області, що розглядається.

Система управління базами даних СУБД називається сукупність мовних і програмних засобів, призначених для створення, управління і сумісного використання БД багатьма користувачами.

Розглянемо основні вимоги до баз даних та систем управління базами даних:

- простота й оперативність доступу до даних, можливість пошуку інформації;

-можливість одночасного ефективного обслуговування великої кількості користувачів.

-забезпечення режиму розмежованого доступу до даних і програм, виключення можливості їхнього несанкціонованого застосування.

-забезпечення необхідної продуктивності розв'язування задач при обмежених витратах ресурсів комп'ютерів.

-забезпечення захисту інформації у БД від збоїв і відмов у роботі технічних засобів та помилок користувачів.

Мета будь-якої інформаційної системи - обробка даних про об'єкти реального світу. У широкому розумінні база даних - це сукупність відомостей про конкретні об'єкти реального світу в якій-небудь предметній області. Створюючи базу даних, користувач прагне упорядкувати інформацію про різні ознаки об'єктів і швидко одержати вибірку даних з довільним сполученням ознак. Зробити це можливо тільки якщо дані структуровані. Структурування - це введення угод про способи подання даних. Неструктурованими називають дані, записані, наприклад, у текстовому файлі. Наведемо приклад неструктурованих даних, що містять відомості про студентів (номер особистої справи, прізвище, ім'я, по батькові та рік народження):

Особиста справа № 16493 Сергєєв Петро Михайлович, дата народження 1 січня 1976 р.; о/с № 16593, Петрова Ганна Володимирівна, дата народження 15 березня 1975 р.; № особистої справи 16693, дата народження 14.04.76, Анохін Андрій Борисович.

Легко переконатися, що складно організувати пошук необхідних даних, які зберігаються в неструктурованому вигляді, а упорядкувати подібну інформацію практично неможливо.

Щоб автоматизувати пошук і систематизувати ці дані, необхідно виробити певні угоди про способи подання даних, наприклад дату народження потрібно записувати однаково для кожного студента, вона повинна мати однакову довжину і визначене місце серед іншої інформації. Ці ж зауваження справедливі і для інших даних (номер особистої справи, прізвище, ім'я, по батькові). Тоді, наведений вище приклад можна представити у вигляді таблиці:

 

Таблиця 3.1.

 

№ особової справи Прізвище Ім'я По батькові Дата народження
Нікулін Петро Михайлович 01.01.76
Петренко Ганна Володимирівна 15.03.75
Анохін Андрій Борисович 14.04.76

структурованих даних, що

Отже, база даних (БД)- це іменована сукупність відносяться до визначеної предметної області.