Дані та статистика. Типи даних

Мета більшості досліджень полягає в зборі даних, які згодом допомагають отримати інформацію у будь-якій галузі знання. Дані грунтуються на спостереженнях однієї або декількох змінних; термін «змінна» означає кількісний показник, здатний змінюватися. Наприклад, ми можемо зібрати основну клінічну та демографічну інформацію про хворих зі специфічною хворобою. Змінні, які викликають інтерес, можуть включати стать, вік і зростання хворого. Зазвичай ми отримуємо дані з вибірки індивідуумів, які представляють популяцію. Наша мета полягає в тому, щоб згрупувати ці дані і отримати від них потрібну інформацію. Статистика використовує різні методи, наприклад збір даних, їх узагальнення, аналіз та підведення підсумків, заснованих на отриманих даних; щоб досягти мети, ми використовуємо статистичні методи. Дані можуть мати різні форми. Перше, що ми повинні знати, перш ніж ми виберемо статистичний метод, це до якого типу відноситься кожна змінна. Кожну змінну та результуючі показники можна розділити на два типи: категоріальний (якісний) або числовий (кількісний).

Категоріальні(якісні) дані.

Дані цього типу зустрічаються тоді, коли індивідуум може належати тільки до однієї з безлічі категорій змінної.

Номінальні дані- ті, в яких категорії не впорядковуються, а просто мають назви. Наприклад, група крові (1, 2) і сімейний стан (заміжня, вдова, не заміжня і т. д.). Немає підстав вважати, що бути заміжньою краще (або гірше), ніж бути не заміжньою.

Ординальні (рангові, порядкові) дані - ті, в яких категорії (градації, рівні) можуть упорядковуватися. Це стадії хвороби (запущена стадія, середня, початкова стадія хвороби або відсутність хвороби), вираженість болю (сильна, помірна, слабка, відсутність болю) і т. д.

Категоріальна (якісна) змінна - це бінарна, або дихотомічна, змінна, що включає тільки дві можливі категорії: «так / ні», «помер / живий» чи «хворий має захворювання / хворий не має жодних захворювань».