Цензуровані дані

Визначити цензуровані дані допоможуть наступні приклади.

• Якщо ми проводимо лабораторні вимірювання, використовуючи прилад який може виявити значення тільки вище певного рівня, будь-яка величина нижче цього рівня не. буде виявлена. Наприклад, при вимірюванні рівнів вірусу кількість нижче межі вимірювання дає привід для твердження "вірус не виявлено", хоча в зразку всі ж може перебувати якийсь вірус.

• цензуровані дані отримуємо тоді, коли деякі хворі вибувають з дослідження до того, як це дослідження буде закінчене.

 

Статистичні методи дослідження являються потужним інструментом обробки великих масивів інформації з метою виявлення закономірностей, що лежать в основі досліджуваних явищ і перевірки обґрунтованості пропозицій, що висуваються. Кінцева мета всякого дослідження або наукового аналізу полягає в знаходження зв'язків (залежностей) між змінними. При дослідженнях подіям, процесам або вимірюваним величинам ми присвоюємо певні числа (змінні). Змінні - це те, що можна вимірювати, контролювати або що можна міняти в дослідженнях. Одним із факторів, що визначає кількість інформації, що міститься в змінній, являється тип шкали, в якій проведено вимірювання. Розрізняють наступні чотири типи шкал вимірювань:

1) 1-номінальна;

2) 2- порядкова;

3) 3- інтервальна;

4) 4-відносна (шкала відношення).

Відповідно, маємо чотири типизмінних: номінальна, порядкова, інтервальна і відносна.

 

Номінальні змінні використовуються тільки для якісної класифікації. Це означає, що дані змінні можуть бути виміряні тільки в термінах належності до деяких, істотно різних класів, при цьому ми не зможемо визначити їх кількість. Наприклад, стать, група крові, національність. Часто номінальні змінні називають категоріальними.

Порядкові змінні дозволяють ранжирувати (упорядковувати) об'єкти, вказавши які з них більшою чи меншою мірою володіють якістю, вираженою даною змінною. Проте вони не дозволяють сказати "на скільки більше" або "на скільки менше". Типовий приклад порядкової змінної – стадії хвороби. Відповідні спостереження можуть бути представлені впорядкованими категоріями "добре", "середнє", "погано".

Інтервальні змінні дозволяють не тільки упорядковувати об'єкти вимірювання, але і чисельно виразити і порівняти відмінності між ними. Наприклад, температура, виміряна в градусах Фаренгейта або Цельсія, утворює інтервальну шкалу. Ви можете не тільки сказати, що температура 40 градусів вища, ніж температура 30 градусів, але і що збільшення температури з 20 до 40 градусів удвічі більше збільшення температури від 30 до 40 градусів.

Відносні змінні дуже схожі на інтервальні змінні. Тут, на додаток до всіх властивостей змінних, виміряних в інтервальній шкалі можливе з’ясування питання "у скільки разів". Типовими прикладами шкал відносних змін є вимірювання часу або простору. Наприклад, температура по Кельвіну утворює шкалу відношення, і ви можете не тільки стверджувати, що температура 200 градусів вища, ніж 100 градусів, але що вона і удвічі вища. Можливі математичні операції в різних шкалах вимірювання приведені в таблиці 1.