Основні статистичні терміни, що використовуються при медико-біологічних дослідженнях

Досягнення сучасної медицини неможливі без аналізу великої кількості фактичного матеріалу – даних клінічного. лабораторного. рентгенологічного. радіологічного та інших методів дослідження.

Методи статистичного аналізу є універсальними і можуть застосовуватися в самих різних областях людської діяльності, зокрема, в медицині. Приведемо статистичні терміни і показники що використовуються для представлення результатів медико-біологічних досліджень.

Вибірка - група елементів, вибрана для дослідження зі всієї сукупності елементів. Завдання вибіркового методу полягає в тому, щоб зробити правильні висновки щодо всіх об'єктів, їх сукупностей. Наприклад, лікар робить висновок про склад крові пацієнта на основі аналізу її декількох крапель.

Вибіркове середнє ()- центр вибірки, навколо якого групуються елементи вибірки.

.

Медіана - елемент вибірки, при якому число елементів вибірки із значенням більшим і меншим від нього одинакові.

Мода - елемент вибірки значення якого зустрічається найбільш часто.

Розмах -це різниця між максимальним і мінімальним значенням змінної в наборі даних

Дисперсія (D)- параметр, що характеризує ступінь розкиду елементів вибірки щодо середнього значення. Чим більша дисперсія, тим далі відхиляються значення елементів вибірки від середнього значення. Дисперсія визначається за формулою:

.

Нормальний розподіл - сукупність об'єктів, в якій крайні значення деякої ознаки - найменше і найбільше - з'являються рідко; чим ближче значення ознаки до середнього арифметичного, тим частіше воно зустрічається. Наприклад, розподіл пацієнтів по їх чутливості до дії будь-якого фармакологічного агента часто наближається до нормального розподілу.

Стандартне відхилення (або середнє квадратичне відхилення) – параметр, аналогічний дисперсії, але він має ту ж розмірність, що і середнє значення, а тому і зручніший для використання:

.

Помилка вибіркового середнього або стандартна помилка () - параметр, що характеризує ступінь можливого відхилення середнього значення, отриманого на досліджуваній обмеженій вибірці, від дійсного середнього значення, отриманого на всій сукупності елементів.

Довірчий інтервалвизначає межі, в яких з певною ймовірністю знаходяться істинні значення досліджуваної величини. Для середнього значення генеральної сукупності () довірчий інтервал визначається по формулі:

,

де - нормований показник, що залежить від довірчої ймовірності (р), числа ступіней вільності (), і визначається за допомогою критерію Ст’юдента, або -критерію.

Випадкова подія - подія, яка може відбутися або не відбутися без видимої закономірності.

Випадкова величина - величина, що приймає різні значення без видимої закономірності, тобто випадковим чином.

Рівень значущості - максимальне значення ймовірності появи події, при якій подія вважається практично неможливою. У медицині найбільшого поширення набув рівень значущості, рівний 0,05. Тому якщо ймовірність, з якою подія, що нас цікавить, може відбутися випадковим чином р < 0,05, то прийнято вважати цю подію малоймовірною, і якщо вона все ж таки відбулася, то не випадково.

Змінна - будь-яка варійована величина.

Незалежна змінна (фактор) змінна, варіювання якої відбувається незалежно від інших величин.

Залежна змінна (відгук) величина, що змінюється при зміні однієї або більшого числа незалежних змінних.

Асиметрія - величина, що характеризує несиметричність розподілу елементів вибірки щодо середнього значення. Приймає значення від - 1 до 1. У разі симетричного розподілу рівна 0. Коефіцієнт асиметрії, або третій центральний момент розподілу, є кількісною характеристикою ступеня скошеності розподілу. Вибірковий коефіцієнт асиметрії визначається по формулі:

Як випливає із даної формули, коефіцієнт асиметрії є безрозмірною величиною і рівний нулю у симетричних розподілах. Якщо розподіл має довгу частину, розташовану праворуч від вершини, то асиметрію називають позитивною, а розподіл з довгою частиною кривої густини, розташованої зліва від вершини, називають негативною асиметрією.

Ексцес - ступінь вираженості "хвостів" розподілу, тобто частоти появи віддалених від середнього значень. Коефіцієнт ексцесу, або четвертий центральний момент, кількісно характеризує гостровершинність розподілу. Вибірковий коефіцієнт ексцесу обчислюється за формулою: