Представлення результатів аналізу даних в наукових публікаціях

Мета роботи: засвоїти методи ефективного представлення медичної інформації в наукових статтях та дисертаціях.

Забезпечення: персональний комп’ютер IBM PC AT, операційна оболонка Windows XP, текстовий процесор Word, редактор формул Microsoft Equation, електронні таблиці Microsoft Exel.

 

Теоретична частина

Кінцевим етапом технології аналізу даних в медицині є представлення і оформлення результатів роботи у вигляді звітів, журнальних статей, монографій. Саме з публікації в медичних журналах і монографіях лікарі дізнаються про нові методи діагностики і лікування. Тому факти, що приводяться в цих публікаціях повинні бути представлені в зручній для сприйняття формі. Причому важливе значення має повнота і рівень описання як самого аналізу, так і результатів та їх інтерпретацію.

Найважливіші компоненти якості наукових публікацій - коректність застосування методів статистики при аналізі спостережень і повнота опису даного аналізу. Недооцінка цього приводить до того, що неповні або некоректні описи роблять дослідження поверхневими, або недостатньо достовірними. У середовищі учених, зайнятих біомедичними дослідженнями, мова статистики стає такою ж міжнародною мовою, як і англійський. Наукова публікація не тільки закріплює за авторами повідомлення пріоритет отриманих результатів, але і дає читачеві можливість порівняти висновки, приведені в публікації, з своїми власними результатами. Для цього в роботі повинен бути необхідний мінімум статистичної інформації, що дозволяє читачеві провести таке порівняння. Крім того, для багатьох читачів статті і дисертації мають самостійну цінність - як матеріал для підвищення кваліфікації. Це вимагає ясного і повного викладу методів аналізу і інтерпретації результатів досліджень.

Безграмотне застосування статистичних методів перетворює помилкові результати в науковоподібні твердження, що може завдати величезної шкоди не тільки науці, але і цілком конкретним хворим. Такі твердження, опубліковані в дисертації (статті), можна порівняти з помилковим лікарським діагнозом. Посилення ролі наукових принципів в медичних дослідженнях привело до появи в 80-х роках так званої “науково-доказової медицини“.