Загальні вимоги до представлення статистичних даних в наукових публікаціях

Всі статті, прийняті до публікації, повинні перевірятися на адекватність застосування статистичних методик і статистичної інтерпретації даних. Описувати статистичні методи потрібно настільки детально, щоб кваліфікований читач, що має доступ до оригінальних даних, зміг перевірити отримані результати. Представляти отримані дані необхідно у вигляді середніх величин, з відповідними показниками стандартних відхилень або стандартної помилки середнього значення. Необхідно також вказати величину довірчого інтервалу, який прийнятий за статистично достовірний в даному дослідженні. Якщо вказується величина довірчого інтервалу то необхідно указувати також і рівень довірчої імовірності, для якої був побудований даний довірчий інтервал. В медицині прийнято використання таких статистичних методів, як розрахунок критеріїв та -квадрат. Це той мінімум, який повинна містити практично кожна наукова робота в області медицини. Зокрема, якщо передбачається публікувати результати наукових досліджень в закордонних журналах, то необхідно провести дисперсійний аналіз даних, оскільки, як правило, наявність дисперсійного аналізу при обробці даних входить в основні вимоги для публікації.

При використанні складніших статистичних методів, ніж розрахунок критеріїв , -квадрат, коефіцієнтів кореляції і коефіцієнтів лінійної регресії, ми повинні вказати, якою статистичною програмою користувалися та вказати номер її версії. Зазвичай при використанні ширшого круга методів, чим «мінімальний стандартний набір», прийнято указувати литературу з описом методів, що застосовувалися.

Особливо відзначимо необхідність активного використання методів візуалізації і графічного представлення матеріалу при оформленні результатів статистичного аналізу. У тому випадку, коли такі результати представлені в наочній формі, полегшується систематизація і аналіз масиву даних, взаємозв’язки між якими відразу ж стають помітними, зростає легкість сприйняття роботи для того, хто знайомиться з нею і, відповідно, її переконливість. Як засіб представлення інформації графіка не має собі рівних. Графіка сприяє підвищенню якості, дозволяє швидко і ефективно створювати виразні, дохідливі і переконливі зображення. Тому необхідно основні результати аналізу даних відобразити у вигляді графіків, які найяскравіше підтверджують доводжувані в роботі висновки.