рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Опорний конспект лекцій

Опорний конспект лекцій - раздел Философия, НАВЧАЛЬНА ДИСЦИПЛІНА «ФІНАНСОВИЙ АНАЛІЗ» Необхідність Та Порядок Перетворення Бухгалтерського Балансу В Ана...

Необхідність та порядок перетворення бухгалтерського балансу в аналітичний баланс-нетто. Економічна оцінка балансу підприємства.

 

 

Значення й методи аналізу майна підприємства. Класифікація та порядок розрахунку й методи оцінки показників, що характеризують стан використання майна підприємства. Основні напрямки поліпшення використання майна підприємства та оптимізації джерел його формування.

Стабільність фінансового стану підприємства залежить від правильності і доцільності вкладень його фінансових ресурсів в активи. Тому для його оцінки необхідно вивчити структуру майна і причини зміни його складових .

Майно підприємства – це сукупність всіх його активів.

Для аналізу майна підприємства застосовується така модель :

1. Визначення питомих складових майна та джерел його придбання в загальній вартості майна на початок і на кінець періоду.

2. Зіставлення даних на кінець звітного періоду з даними на початок та визначення причин зміни.

3. Визначення причин зміни складу і структури майна.

4. Усунення виявлених недоліків.

Можна виділити такі етапи аналізу майна підприємства:

І. Загальна оцінка стану майна підприємства і його складових частин.

ІІ. Розрахунок і аналіз основних показників оцінки майнового стану підприємства.

ІІІ. Аналіз отриманих даних та прийняття заходів щодо покращення становища.

За даними балансу вартість майна підприємства можна визначити як підсумок активу балансу.

До складу майна входять основні і оборотні засоби.

Основні засоби – це матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, виконання робіт, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративно-культурних та інших функцій очікуваний строк корисного використання яких більше одного року або операційного циклу. Основні засоби включають: 1) земельні ділянки; 2) капітальні витрати; 3) будинки, споруди та передавальні пристрої; 4) машини та обладнання; 5) транспортні засоби; 6) інструменти, прилади та інвентар; 7) робочу і продуктивну худобу; 8) багаторічні насадження; 9) інші основні засоби; 10) тимчасові споруди та ін.

Оборотні активи – це грошові кошти та їх еквіваленти, що необмежені у використанні, а також інші активи призначені для реалізації чи споживання протягом операційного циклу чи 12 місяців з дати балансу. До оборотних активів відносяться: 1) виробничі запаси; 2) готова продукція; 3) незавершене виробництво; 4) товари; 5) дебіторська заборгованість; 6) грошові кошти; 7) поточні фінансові інвестиції; 8) інші оборотні активи.

Майно підприємства - це сукупність всіх його активів. З метою аналізу майна його класифікують за наступними ознаками:

- за ступенем ліквідності: абсолютноліквідні активи (товарні розрахунки з дебіторами), малоліквідні активи (запаси) і неліквідні активи (необоротні активи);

- за характером обслуговування видів діяльності: виробничі активи або операційні (всі активи, які безпосередньо беруть участь у виробничому процесі) та інвестиційні активи (незавершені капіталовкладення, довго- і короткострокові фінансові інвестиції);

- захарактером джерел формування активів: валові активи (формуються за рахунок всього капіталу, різних джерел) і чисті активи (формуються за рахунок власного капіталу);

Від того в якому стані перебуває майно підприємства, якою є його структура, значною мірою залежать кінцеві результати діяльності, умови праці.

Класифікація та порядок розрахунку й методи оцінки показників, що характеризують стан використання майна підприємства.

З метою аналізу стану всього майна підприємство визначає наступні показники:

- віддача всього майна підприємства, яка визначається як відношення вартості виробленої або реалізованої продукції до середньорічної суми всього майна підприємства. Даний показник характеризує суму виробленої або реалізованої продукції, яку було отримано при використанні однієї гривні майна;

- завантаження майном, яке визначається як відношення середньорічної суми всього майна підприємства до вартості виробленої або реалізованої продукції.

Характеризує суму майна, яку було використано для виробництва

або реалізації однієї гривні виробленої продукції;

- середній термін експлуатації майна, який визначається як відношення середньої за період суми всього майна до одноденної вартості виробленої або реалізованої продукції за період.

Характеризує середній вік майна підприємства.

 

З метою аналізу ефективності використання майна визначають наступні показники:

- абсолютна сума прибутку на одну гривню майна підприємства, яка визначається як відношення суми прибутку до середньої за період суми майна. Характеризує суму прибутку, яку було отримано від використання однієї гривні майна;

- рентабельність майна, яка визначається як відношення прибутку до середньорічної суми майна у відсотках. Характеризує рівень прибутковості від використання майна підприємства.

З метою аналізу стану необоротних активів розраховують показники:

- віддача необоротних активів підприємства, яка визначається як відношення вартості виробленої або реалізованої продукції до середньорічної суми необоротних активів. Даний показник характеризує суму виробленого або реалізованої продукції, яку було отримано при використанні однієї гривні необоротних активів;

- завантаження необоротними активами, яке визначається як відношення середньорічної суми необоротних активів до вартості виробленої або реалізованої продукції.

Характеризує суму необоротних активів, яку було використано для виробництва або реалізації однієї гривні виробленої продукції;

- середній термін експлуатації необоротних активів, який визначається як відношення середньої за період суми необоротних активів до одноденної вартості виробленої або реалізованої продукції за період.

Характеризує середній термін служби необоротних активів.

 

З метою аналізу ефективності використання необоротних активів визначають наступні показники:

- абсолютна сума прибутку на одну гривню необоротних активів підприємства, яка визначається як відношення суми прибутку до середньої за період суми необоротних активів.

Характеризує суму прибутку, яку дуло отримано від використання однієї гривні необоротних активів;

- рентабельність необоротних активів, яка визначається як відношення суми прибутку до середньорічної суми необоротних активів у відсотках.

Характеризує рівень прибутковості від використання необоротних активів.

 

Показники, що характеризують використання основних засобів поділяються:

- показники забезпечення основних засобів;

- показники стану основних засобів;

- показники ефективності використання основних засобів.

 

Показники забезпечення основних засобів:

- фондомісткість, яка визначається як відношення середньорічної суми основних засобів до вартості виробленої або реалізованої продукції.

Характеризує суму основних засобів яку було використано для виробництва або реалізації однієї гривні продукції;

- фондоозброєність, яка визначається як відношення середньорічної суми основних засобів до середньоспискової чисельності працівників.

Характеризує суму основних засобів, що припадають на одного працівника;

- коефіцієнт реальної вартості основних засобів, який визначається як відношення залишкової вартості основних засобів до вартості всього майна.

Характеризує частку основних засобів в майні підприємства.

 

Показники стану основних засобів:

- коефіцієнт оновлення основних засобів, який визначається як відношення суми нових основних засобів до суми основних засобів на кінець

періоду.

Характеризує частку нових основних засобів в загальній їх сумі;

- коефіцієнт вибуття основних засобів, який визначається як відношення суми вибулих з експлуатації основних засобів до суми основних засобів на початок періоду.

Характеризує частку виведених з експлуатації основних засобів в загальній їх сумі;

- коефіцієнт приросту, який визначається як відношення суми приросту вартості основних засобів до суми основних засобів на початок періоду.

Характеризує як зростають основні засоби

- коефіцієнт зносу основних засобів, який визначається як відношення суми зносу основних засобів до первісної вартості основних засобів.

Характеризує ступінь зносу основних засобів;

- коефіцієнт придатності основних засобів, який визначається як різниця одиниці і коефіцієнту зносу. Характеризує придатність основних засобів.

 

Показники ефективності використання:

- фондовіддача, визначається як відношення вартості виробленої або реалізованої продукції за період до середньорічної суми основних засобів.

Характеризує, яку суму виробленої продукції отримано від використання однієї гривні основних засобів;

- абсолютна сума прибутку на одну гривню основних засобів, яка визначається як відношення суми прибутку до середньої за період суми основних засобів.

Характеризує суму прибутку, яку було отримано від використання однієї гривні основних засобів;

- рентабельність основних засобів, яка визначається як відношення суми прибутку до середньорічної суми основних засобів у відсотках.

Характеризує рівень прибутковості від використання основних засобів.

Суть, склад і структура оборотних активів. Аналіз обертання активів та ефективності їх використання.

Оборотні активи – це грошові кошти та їх еквіваленти, що необмежені у використанні, а також інші активи призначені для реалізації чи споживання протягом операційного циклу чи 12 місяців з дати балансу. До оборотних активів відносяться: 1) виробничі запаси; 2) готова продукція; 3) незавершене виробництво; 4) товари; 5) дебіторська заборгованість; 6) грошові кошти; 7) поточні фінансові інвестиції; 8) інші оборотні активи.

Оборотні активи класифікують за наступними ознаками:

1) за функціональним призначенням: оборотні виробничі фонди і фонди обігу;

2) залежно від планування – нормовані і ненормовані;

3) за джерелами формування – власні, позичені та залучені;

4) за ступенем ліквідності – абсолютноліквідні, середньоліквідні та малоліквідні;

5) за ступенем ризику:

– з найменшим ризиком (грошові кошти);

– з середнім ризиком (товари, дебіторська заборгованість, виробничі запаси, готова продукція);

– зі значним ризиком (незавершене виробництво, витрати майбутніх періодів);

– найбільш ризиковані (сумнівна дебіторська заборгованість, залежалі виробничі запаси, готова продукція і товари, що не користуються попитом) та ін.

Склад і розміщення оборотного капіталу залежать від того, в якій сфері він функціонує: виробнича, торгово-посередницька, сфера по­слуг (у тім числі фінансових). До виробничих фондів належать: сировина, основні й допомі­жні матеріали, напівфабрикати, паливо, тара, запасні частини для ремонтів, малоцінні і швидкозношувані предмети, незавершене ви­робництво, напівфабрикати власного виготовлення, витрати майбу­тніх періодів.

Господарсько-підприємницька діяльність неможлива без оборот­них коштів. Ця потреба є одним з об'єктів фінансового планування і відображення в обліку та звітності. Розмір оборотного капіталу, який утворює кожну складову поточних активів, має відповідати потребам і можливостям підприємства зі створення й реалізації продукції.

Крім того, виникає необхідність у плануванні фінансових ресур­сів для допоміжних і підсобних, житлово-комунальних господарств, соціально-побутових та інших закладів непромислового характеру.

Аналіз стану оборотних активів здійснюється за допомогою наступних коефіцієнтів:

- коефіцієнт вільних матеріальних засобів, який визначається як відношення виробничих запасів до загальної суми оборотних активів.

Характеризує частку виробничих запасів в загальній сумі оборотних активів:

- коефіцієнт залежності матеріальних запасів, який визначається як відношення виробничих запасів до поточних зобов'язань. Аналіз обертання активів здійснюється за допомогою показників:

- тривалість одного обороту оборотних активів, оборотність дня. Який визначається як відношення середніх залишків оборотних активів до одноденної виручки від реалізації готової продукції.

Характеризує кількість днів протягом яких здійснюється один оборот оборотних активів;

- коефіцієнт оборотності оборотних активів, кількість оборотів, який визначається як відношення виручки від реалізації продукції до середнього за період залишку оборотних активів.

Характеризує кількість оборотів, що здійснюється оборотними активами за період;

- коефіцієнт завантаження сукупного обороту оборотних активів, який визначається як відношення середнього за період залишку оборотних коштів до виручки від реалізації продукції.

Характеризує суму оборотних активів, що були використані для отримання однієї гривні виручки від реалізації продукції;

- сума вивільнених або залучених коштів внаслідок прискорення або сповільнення оборотності оборотних активів, яка визначається як добуток відхилення тривалості обороту оборотних коштів звітного періоду від попереднього на одноденну виручку від реалізації продукції в звітному періоді. Якщо показник зі знаком “-“, то кошти залучені, а якщо зі знаком “+” вивільнені. За даними цього показника оборотні кошти можуть вивільнятися з обороту, що свідчить про підвищення ефективності їх використання, при цьому при ефективному господарюванні вільні оборотні кошти повинні знову залучатись в обіг.

З метою аналізу ефективності використання оборотних активів розраховують наступні показники:

- абсолютна сума прибутку на одну гривню оборотних активів, яка визначається як відношення суми прибутку-до середніх залишків оборотних

активів. Характеризує суму прибутку, яку було отримано від використання

однієї гривні оборотних активів;

- рентабельність оборотних активів, яка визначається як відношення суми прибутку до середніх залишків оборотних активів у відсотках характеризує рівень прибутковості використання оборотних активів.

Нераціональне використання оборотних активів найчастіше виражається у нагромадженні понаднормативних залишків запасів і у зростанні дебіторської заборгованості. Свідченням порушення фінансової дисципліни є іммобілізація оборотних коштів, вилучення їх з обігу, довгострокові фінансові позиції.

Аналіз оборотності загальної суми запасів здійснюється за допомогою показників:

- тривалість одного обороту загальної суми запасів, оборотність дня, який визначається як відношення середніх залишків запасів за період до одноденної виручки від реалізації готової продукції (або одноденної собівартості). Характеризує кількість днів зберігання запасів на склаїд від моменту їх надходження до моменту передачі у виробництво;

- коефіцієнт оборотності загальної суми запасів, кількість оборотів який визначається як відношення виручки від реалізації продукції (або собівартості) до середнього за період залишків загальної суми запасів. Характеризує кількість оборотів, що здійснюється запасами за період;

- коефіцієнт завантаження загальної суми запасів, який визначається як відношення середнього за період залишку, запасів до виручки від реалізації продукції (або собівартості), характеризує суму запасів що містяться в одній гривні виручки від реалізації продукції (або в одній гривні собівартості і реалізованої продукції.

- сума вивільнених або залучених коштів внаслідок прискорення або сповільнення оборотності запасів, яка визначається як добуток відхилення її тривалості оборотності запасів звітного періоду від попереднього на одну душу виручку від реалізації продукції (або одноденну собівартість) в звітному періоді. Якщо показник зі знаком “-“, то запаси збільшились, а якщо зі знаком “+” - вивільнені.

З метою аналізу ефективності використання запасів розраховують наступні показники:

- абсолютна сума прибутку на одну гривню запасів, яка визначається як відношення суми прибутку до середньої за період суми запасів. Характеризує суму прибутку, яку було отримано від використання однієї гривні запасів;

- рентабельність запасів, яка визначається як відношення суми прибутку до середньої за період суми запасів у відсотках. Характеризує рівень прибутковості використання запасів.

Аналіз розрахованих показників здійснюється шляхом порівняння їх значень зі значеннями минулого періоду, з показниками інших, підприємств, з показниками галузі.

Значний вплив на результати діяльності і фінансовий стан підприємства здійснює якість виробничих запасів. Нагромадження значних виробничих запасів свідчить як правило про спад активності підприємства. Значні понадпланові виробничі запаси призводять до заморожування оборотного капіталу, сповільнення його оборотності, виникнення проблем з ліквідністю, збільшення кількості зіпсованої сировини і матеріалів, збільшення складських витрат, що негативно впливає на кінцеві результати діяльності. В той же час нестача виробничих запасів також негативно впливає на фінансовий стан підприємства, тому що зростають ціни за терміновість поставки, скорочується виробництво продукції у зв'язку з простоями, підвищується чутливість до зростання цін на сировину, зменшується сума прибутку.

З метою аналізу оборотності виробничих запасів розраховують показники:

- тривалість одного обороту виробничих запасів, оборотність дня, який визначається як відношення середньої за період суми виробничих запасів до одноденної виручки від реалізації готової продукції (або одноденної собівартості). Характеризує кількість днів зберігання виробничих запасів на складі від моменту їх надходження до моменту передачі у виробництво;

- коефіцієнт оборотності виробничих запасів, кількість оборотів, який визначається як відношення виручки від реалізації продукції (або собівартості) до середньої за період виробничих запасів. Характеризує кількість оборотів, що здійснюється виробничими запасами за період;

- коефіцієнт завантаження виробничих запасів, який визначається як відношення середньої за період суми виробничих запасів до виручки від реалізації продукції (або собівартості). Характеризує суму виробничих запасів, що містяться в одній гривні виручки від реалізації продукції (або в одній гривні собівартості реалізованої продукції);

- сума вивільнених або залучених коштів внаслідок прискорення або сповільнення оборотності виробничих запасів, яка визначається як добуток

відхилення тривалості обороту виробничих запасів звітного, періоду від попереднього на одноденну виручку від реалізації продукції (або одноденну

собівартість) в звітному періоді. Якщо показник зі знаком “-“, то кошти вивільнились і збільшилась оборотність, а якщо зі знаком “+” то кошти залучені і зменшилась оборотність.

З метою аналізу ефективності використання виробничих запасів розраховують наступні показники:

- абсолютна сума прибутку на одну гривню виробничих запасів, яка визначається як відношення суми прибутку до середньої за період суми виробничих запасів. Характеризує суму прибутку яку було отримано від використання однієї гривні виробничих запасів;

- рентабельність виробничих запасів, яка визначається як відношення

суми прибутку до середньої за період суми виробничих запасів у відсотках. Характеризує рівень прибутковості використання виробничих запасів.

Аналіз оборотності готової продукції здійснюється за допомогою показників:

- тривалість одного обороту готової продукції, оборотність дня. який

визначається як відношення середнього залишку готової продукції до одноденної виручки від реалізації готової продукції (або одноденної собівартості). Характеризує час перебування готової продукції на складі з моменту її надходження з виробництва до моменту відвантаження;

- коефіцієнт оборотності готової продукції, кількість оборотів, який визначається як відношення виручки від реалізації продукції (або собівартості) до середніх залишків готової продукції. Характеризує кількість оборотів, що здійснюється готовою продукцією за період;

- коефіцієнт завантаження готової продукції, який визначається як відношення середнього за період залишку готової продукції до виручки від реалізації продукції (або собівартості). Характеризує суму готової продукції,

що міститься в одній гривні виручки від реалізації продукції (або собівартості);

- сума вивільнених або залучених коштів внаслідок прискорення або сповільнення оборотності готової продукції, яка визначається як добуток відхилення. тривалості обороту готової продукції звітного періоду від попереднього на одноденну виручку від реалізації продукції в звітньому періоді. Якщо показник зі знаком “-“, то кошти залучені, а якщо зі знаком “+” вивільнені.

З метою аналізу ефективності використання готової продукції розраховують наступні показники:

- абсолютна сума прибутку на одну гривню готової продукції, яка визначається як відношення суми прибутку до середнього залишку готової продукції. Характеризує суму прибутку, яку було отримано від використання однієї гривні готової продукції;

- рентабельність готової продукції, яка визначається як відношення суми прибутку до середнього залишку готової продукції у відсотках. Характеризує рівень прибутковості використання готової продукції.

 

 

Аналіз наявності власних оборотних коштів. Забезпеченість влас­ними оборотними коштами. Причини змін загальної суми власних оборот­них коштів. Аналіз причин створення надлишку (нестачі) власних обо­ротних коштів.

Власні оборотні кошти - це частина наявних чи виділених засновниками коштів для формування оборотних активів. За даними балансу наявність власних оборотних коштів визначається як різниця між власними коштами

(підсумок першого розділу пасиву) і необоротними активами (підсумок першого розділу активу). Розрізняють поняття чистого оборотного капіталу або робочого капіталу, який визначається як різниця між оборотними засобами (другий і третій розділи активу) і поточними зобов'язаннями (четвертий розділ пасиву).

Забезпеченість власними оборотними коштами можна оцінити з допомогою показників:

- коефіцієнт забезпечення власними оборотними коштами, який визначається як відношення власних оборотних коштів до загальної суми оборотних активів. Характеризує яку частку власні оборотні кошти займають в загальній сумі оборотних активів;

- коефіцієнт маневрування, який визначається як відношення, власних оборотних коштів до власного капіталу. Оптимальне значення цього показника 0,2-0,5, він характеризує частку власних оборотних коштів у власному капіталі.

Зменшення частки власних оборотніх коштів може відбуватися внаслідок збиткової діяльності, здійснення капіталовкладень, сповільнення оборотності. Збільшення суми власних оборотних коштів може відбуватись за рахунок збільшення прибутку, прискорення оборотності оборотних активів.

Нестача власних оборотних коштів означає перевищення їх нормативу над фактичною наявністю. Основні причини нестачі власних оборотних коштів можуть бути: нецільове використання прибутку, невиконання планів

прибутковості, іммобілізація власних оборотних коштів, перевиконання планів випуску продукції та інші.

Аналіз дебіторської заборгованості. Аналіз кредиторської заборгова­ності.

У процесі фінансово-господарської діяльності кожне підприємство вступає в певні економічні взаємовідносини з іншими суб'єктами господарювання, у результаті чого відбуваються певні господарські операції, основними наслідками яких є виникнення зобов'язань і дебіторської заборгованості.

За термінами виникнення дебіторська заборгованість поділяється:

- поточна дебіторська заборгованість — це дебіторська заборгованість, яка виникає в ході нормального операційного циклу і буде погашена протягом 12 місяців з дати балансу;

- довгострокова дебіторська заборгованість - це дебіторська заборгованість, яка не виникає в ході нормального операційного циклу і буде погашена після 12 місяців з дати балансу.

Поточна дебіторська заборгованість за суб'єктами партнерських відносин поділяється на:

- дебіторська заборгованість за товарними операціями;

- дебіторська заборгованість за нетоварними операціями.

Залежно від забезпечення дебіторської заборгованості за товарними операціями - вона може бути забезпеченою виданими векселями і не забезпеченою виданими векселями.

Довгострокова дебіторська заборгованість за суб'єктами поділяється:

- дебіторська заборгованість за майно, що передане в оренду;

- дебіторська заборгованість забезпечена довгостроковими векселями;

- інша довгострокова заборгованість;

Залежно від ступеня впевненості про повернення, дебіторської заборгованість виділяють:

- безнадійна дебіторська заборгованість — це дебіторська заборгованість щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником, але за якою минув строк позивної давності;

- сумнівний борг - це поточна дебіторська заборгованість за продукцію, товари, послуги щодо якої існує невпевненість її погашення платниками.

З метою аналізу дебіторської заборгованості розраховують показники:

- тривалість одного обороту дебіторської заборгованості, період інкасації

боргу, який визначається як відношення середньої за період суми дебіторської заборгованості до одноденної виручки від реалізації готової продукції. Характеризує середній період погашення дебіторської заборгованості:

- коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості, кількість оборотів, який визначається як відношення виручки від реалізації продукції до середньої за період суми дебіторської заборгованості. Характеризує скільки разів за період оновлюється дебіторська заборгованість;

- коефіцієнт завантаження дебіторської заборгованості, який визначається як відношення середньої за період суми дебіторської заборгованості до виручки від реалізації продукції . Характеризує суму дебіторської заборгованості, що припадає на одну гривню виручки від реалізації продукції;

- частка дебіторської заборгованості в поточних активах, яка визначається як відношення суми дебіторської заборгованості до поточних активів. Характеризує частку дебіторської заборгованості в поточних активах;

- питома вага вексельної форми розрахунку, визначається як відношення суми дебіторської заборгованості забезпеченої одержаними векселями до загальної суми дебіторської заборгованості. Характеризує якість дебіторської заборгованості;

- частка резерву сумнівних боргів в загальній сумі дебіторської заборгованості, визначається як відношення резерву сумнівних боргів до загальної суми дебіторської заборгованості. Характеризує ліквідність дебіторської заборгованості;

- збитки від несвоєчасної оплати рахунків дебіторами, визначається як різниця суми дебіторської заборгованості з дебіторською заборгованістю скоригованою на індекс інфляції і з сумою отриманих штрафів і пені.

Залучення капіталів в обороти підприємства сприяє покращенню фінансового стану, але при умові коли вони не заморожуються на тривалий час в обороті і своєчасно повертаються. Інакше може виникнути прострочена кредиторська заборгованість, що в кінцевому рахунку може призвести до виплати штрафних санкцій і погіршення фінансового стану. Тому в процесі аналізу кредиторської заборгованості слід вивчити склад, причини, давність утворення кредиторської заборгованості та суму штрафних санкцій за несвоєчасну сплату зобов'язань. Аналіз кредиторської заборгованості починається з вивчення її складу і структури.

Виділяють види кредиторської заборгованості залежно від суб'єктів партнерських відносин:

- кредиторська заборгованість за товарними операціями (товари, роботи, послуги);

- кредиторська заборгованість за нетоварними операціями (розрахунки з бюджетом, оплата праці, позабюджетні розрахунки).

Розрахунок показників стану кредиторської заборгованості здійснюють за тією ж методикою, що й для дебіторської заборгованості, але замість виручки від реалізації товарів використовують оборотні закупівлі сировини і матеріалів:

- тривалість одного обороту кредиторської заборгованості в період інкасації кредиторської заборгованості, який визначається як відношення середньої за період суми кредиторської заборгованості до одноденного обороту закупівлі сировини і матеріалів. Характеризує середній період погашення кредиторської заборгованості;

- коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості, кількість оборотів, який визначається як відношення обороту з закупівлі сировини і

матеріалів до середньої за період суми кредиторської заборгованості. Характеризує скільки разів за період оновлюється кредиторська заборгованість;

- коефіцієнт завантаження кредиторської заборгованості, який визначається як відношення середньої за період суми кредиторської заборгованості до обороту з закупівлі сировини і матеріалів . Характеризує суму кредиторської заборгованості, що припадає на одну гривню обороту із закупівлі сировини і матеріалів.

Значення й методи аналізу капіталу підприємства. Класифікація, порядок розрахунку та методи оцінки показників, що характеризують стан використання капіталу підприємства. Основні напрямки поліпшення ви­користання капіталу підприємства та оптимізації джерел його формування.

Під капіталом підприємства розуміють матеріальні засоби і грошові кошти, які вкладені в підприємство з метою здійснення господарської діяльності. Тобто, капітал – це кошти, якими володіє суб’єкт господарювання для здійснення своєї діяльності з метою отримання прибутку.

Від того, яким капіталом володіє суб’єкт господарювання, наскільки оптимальна його структура, залежить фінансова стабільність підприємства і результати його діяльності. Тому аналіз наявності джерел формування та розміщення капіталу має виключно важливе значення.

Основні завдання аналізу капіталу:

1) вивчення вихідних умов функціонування підприємства;

2) встановлення змін у наявності та структурі капіталу та оцінка змін, що відбулися;

3) пошук шляхів нарощування капіталу, підвищення його рентабельності та зміцнення фінансової стійкості.

Основні принципи формування капіталу підприємства :

1) забезпечення мінімізації витрат по формуванню капіталу з різних джерел;

2) забезпечення відповідності обсягів залученого капіталу і суми активів підприємства;

3) визначення перспектив розвитку господарської діяльності підприємства;

4) забезпечення оптимізації структури з позиції ефективного його функціонування;

5) забезпечення високоефективного використання капіталу в процесі господарської діяльності.

Використовується капітал підприємства на придбання і оренду основних засобів і нематеріальних активів, будівництво об’єктів виробничого і невиробничого призначення, закупівлю сировини, матеріалів, палива, оплату праці, сплату податків, відсотків за кредит, дивідендів.

Від того як розміщений капітал, в яких сферах і видах діяльності він використовується, багато в чому залежить ефективність роботи підприємства та його фінансовий стан. Капітал може бути використаний як у внутрішньому обороті , так і за його межами, може функціонувати в грошовій і матеріальній формах.

Капітал класифікують за рядом ознак:

1. За належністю підприємству: власний і залучений.

2. За метою використання :

- виробничий;

- позичковий;

- спекулятивний;

3. За формою інвестування:

- фінансовий (цінні папери, грошові кошти дебіторська заборгованість);

- матеріальний (основні засоби, виробничі запаси);

- нематеріальний (патенти, ліцензії, „ноу-хау”).

4. За об’єктом інвестування – основний і оборотний.

5. За формою перебування в процесі кругообігу:

- грошовий ;

- виробничий;

- товарний;

6. За формою власності – приватний і державний.

7. За організаційно-правовою формою:

- акціонерний;

- пайовий;

- індивідуальний;

8. За характером використання власниками – споживчий і нагромаджений.

9. За правовими нормами функціонування :

- легальний;

- “тіньовий”.

Джерела формування власного капіталу:

– зовнішні (внески засновників, безповоротна фінансова допомога);

– внутрішні (прибуток, переоцінка необоротних активів ).

За ступенем незалежності капітал поділяється на постійний і змінний. Постійний капітал включає в себе власний капітал та довгостроковий позичений капітал. Змінний капітал включає в себе короткостроковий позичений капітал.

Від того яким капіталом володіє суб'єкт господарювання наскільки оптимальною є його структура, наскільки доцільно він вкладений в основні

оборотні активи залежить фінансова стабільність підприємства, результат його діяльності. Тому аналіз формування і використання капіталу має виключно важливе значення.

На загальний розмір капіталу впливає ряд факторів таких як: форма власності, розмір підприємства, розмір прибутку, сума отриманих кредитів, цільове використання коштів, стабільність економіки, збалансованість споживання і нагромадження, обсяг виробництва, стан розрахункове платіжної дисципліни.

Фінансовою основою діяльності підприємства е формування ним власного капіталу. Власний капітал є підставою початку і продовження господарської діяльності і виконує функції:

- довгострокове функціонування;

- відповідальність і захист кредиторів;

- компенсація завданих збитків;

- кредитоспроможність;

- стабільність економіки;

- фінансування ризику при здійсненні ризикових операцій є

забезпеченням;

- незалежності і влади;

- розподіл доходів і активів.

Переваги власного капіталу полягають в простоті залучення, високій віддачі та забезпеченні стійкості і платоспроможності підприємства в довгостроковому періоді.

Недоліки ж використання власного капіталу наступні, обмеженість обсягів залучення, а відповідно і розширення діяльності, висока вартість та невикористання можливості приросту рентабельності за рахунок залучення позик.

 

Основними елементами власного капіталу є:

- статутний капітал - є сумою коштів, які внесені в майно підприємства власниками, учасниками, засновниками;

- пайовий капітал - це сукупність коштів юридичних і фізичних осіб, добровільно розміщених у товаристві для здійснення діяльності;

- додатковий капітал - складається з емісійного доходу, безоплатно одержаних необоротних активів, до оцінки активів тощо;

- резервний капітал - представляє собою суму резервів створених відповідно до чинного законодавства або установчих документів за рахунок прибутку підприємства;

- нерозподілений прибуток - це прибуток, що був невикористаний підприємством;

- неоплачений капітал - сума капіталу, яка на дату реєстрації підприємства заявлена, але фактично не внесена засновниками;

- вилучений капітал - це фактична собівартість акцій власної емісії, вилучених товариством у своїх акціонерів.

Ефективність використання капіталу найчастіше характеризує його рентабельність:

- рентабельність, що характеризує структуру капіталу, визначається за формулою:

Рс = (П*100/В)*1(1/Ко+1/Фоз +1/Фна )

де, П – нерозподілений прибуток;

В – виручка від реалізації продукції;

Ко – кількість оборотів оборотних активів;

Фоз – фондовіддача основних засобів;

Фна – фондовіддача нематеріальних активів;

- рентабельність після сплати податків, визначається як відношення суми чистого прибутку і фінансових витрат до середньої за період суми капіталу підприємства у відсотках;

- рентабельність власного капіталу, визначається як відношення чистого прибутку до середньої за період суми власного капіталу у відсотках.

Всі вище названі показники характеризують рівень прибутковості капіталу. Показники оборотності капіталу:

- тривалість одного обороту капіталу, оборотність дня який визначається як відношення середньої суми капіталу до одноденної вартості виробленої або реалізованої продукції. Характеризує кількість днів протягом яких здійснюється один оборот капіталу;

- віддача капіталу, яка визначається як відношення вартості виробленої або реалізованої продукції до середньорічної суми всього капіталу. Характеризує суму виробленої або реалізованої продукції, яку було отримано

при використанні однієї гривні капіталу:

- коефіцієнт завантаження капіталу, який визначається як відношення середньорічної суми капіталу до вартості виробленої або реалізованої продукції. Характеризує суму капіталу, що була використана для виробництва або реалізації однієї гривні виробленої продукції.

Показники, що характеризують структуру капіталу:

- індекс іммобілізації активів, визначається як відношення необоротних активів до власного капіталу. Характеризує частку необоротних активів у власному капіталі:

- коефіцієнт довгострокового залучення позичкового капіталу, визначається як відношення довгострокового позичкового капіталу до суми довгострокового позичкового капіталу і власного капіталу. Характеризує частку довгострокового позичкового капіталу в загальній сумі довгострокових джерел коштів:

- коефіцієнт структури позичкового капіталу, визначається як відношення довгострокового позичкового капіталу до короткострокового позичкового капіталу. Характеризує співвідношення між довгостроковими і короткостроковими джерелами коштів;

- коефіцієнт залежності від довгострокових зобов'язань, визначається як відношення довгострокового позичкового капіталу до власного і прирівняного до нього капіталу. Характеризує співвідношення між довгостроковим залученим капіталом і власним капіталом;

- коефіцієнт структури довгострокового, позичкового капіталу, визначається як відношення довгострокового позичкового капіталу до необоротних активів. Характеризує яку частку довгострокового позичкового

капіталу було використано на формування необоротних активів.

Фінансовий лівередж – полягає в потенційній можливості підприємства впливати на темпи зміни чистого прибутку шляхом зміни обсягів і структури власного і позичкового капіталу. Сила дії фінансового лівереджу дорівнює частці операційного прибутку і різниці операційного прибутку і фінансових витрат. Сила дії фінансового лівереджу показує в скільки разів темпи зміни чистого прибутку підприємства перевищують темпи приросту його операційного прибутку. Таке перевищення забезпечується за рахунок ефекту фінансового лівереджу, який показує наскільки відсотків зміниться рентабельність власного капіталу підприємства за рахунок залучення в господарський оборот позичкового капіталу. Ефект фінансового лівереджу дорівнює добутку диференціала і плеча фінансового лівереджу, яке визначається як частка позичкового і власного капіталу.

Необхідність, мета та завдання використання грошових потоків на підприємстві. Методи розрахунку обертання грошових потоків та їх ефективності.

Грошовий потiк - рух грошових коштiв на пiдприємствi.
Управлiння грошовими потоками є особливо важливим з точки зору необхiдностi регулювання лiквiдностi балансу, оптимізації оборотних актовiв, планувания тимчасових параметрiв капiтальних затрат і джерел їх фінансування, управлiння поточними затратами i їх оптимiзацi у процесi виробництва i реалiзацi пролукцiї та прогнозування економiчного росту.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

НАВЧАЛЬНА ДИСЦИПЛІНА «ФІНАНСОВИЙ АНАЛІЗ»

БУКОВИНСЬКА ДЕРЖАВНА ФІНАНСОВА АКАДЕМІЯ... КАФЕДРА ФІНАНСІВ ГРОШОВОГО ОБІГУ І КРЕДИТУ... Затверджую...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Опорний конспект лекцій

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Тема 6. Аналіз грошових потоків
Поняття грошового потоку та його значення для фінансової діяль­ності підприємства. Необхідність, мета та завдання використання грошових потоків на підприємстві. Поняття чис­того грошового потоку. К

Тема 7. Аналіз ліквідності і платоспроможності підприємства
Сутність ліквідності підприємства та її значення для оцінки його фінансового стану. Основні показники ліквідності підприємства: коефі­цієнти поточної та абсолютної ліквідності, критичної оцінки, по

Перелік теоретичних питань
1. Необхідність та порядок перетворення бухгалтерського балансу в аналітичний баланс-нетто. Економічна оцінка балансу підприємства. 2. Значення й методи аналізу майна підприємства. Класифі

За світовим досвідом норма рентабельності за чистим прибутком — 6—12 %.
Ці показники називають також показниками рентабельності реалізованої продукції за валовим, операційним і чистим прибутками. Тому цю групу показників можна назвати показниками рентабельності реал

Аналіз впливу факторів на зміну показників прибутковості та рентабельності.
Важливим є факторний аналіз показників рентабельності. Розглянемо його проведення на прикладі дослідження коефіцієнта прибутковості загального капіталу (акт

Виділяють два фактори впливу на відхилення рентабельності за валовим прибутком: ціновий фактор і фактор собівартості.
Факторний аналіз здійснюється за допомогою послідовних підставлянь. Загальне відхилення дорівнюватиме:

Розглянуті проекти не підлягають розукрупненню
У цьому випадку оптимальну комбінацію знаходять послідовним переглядом усіх можливих варіантів сполучення проектів і розрахунком сумарного NPVдля кожного варіанта. Комбінація, що м

Методика виправлення на ризик коефіцієнта дисконтування
Безризиковий коефіцієнт дисконтування в основному відповідає державним цінним паперам. Більш ризиковими є облігації, акції, опціони тощо. Чим більший ризик, що асоціюється з конкретним проектом, ти

Існують різні методи рейтингової оцінки підприємств.
1. Метод створення рейтингу за допомогою ряду показників. Цей метод досить простий і оснований на рангуванні підприємств відповідно до значень відібраних для ана

Розв’язок
    1) Індекс іммобілізованих активів: 2006: 7618,5 / 9322,4 = 0,817 2007:6255,6 / 8237,5 = 0,759 2) Коефіцієнт структури довгострокового пози

Вихідні дані для аналізу
тис. грн. Показники початок року кінець року початок року кінець року

Розв’язок
  1) Середньорічна сума основних засобів: 2006: (6333,5 + 6530,1) / 2 = 6431,8 тис. грн. 2007: (6530,1 + 9180,0) / 2 = 7855,1 тис. грн. 2) Середньорічна сум

Вихідні дані для аналізу
тис. грн. Показники Оборотні активи – всього 2498,7 2519,5 в

Розв’язок
    1) Коефіцієнт миттєвої ліквідності: 2006: (23,4 + 0,2) / 1196,2 = 0,020 2007: (24,6 + 0,1) / 1211,0 = 0,020 2) Коефіцієнт поточної ліквідн

Вихідні дані для аналізу
тис. грн. Показники Чистий грошовий потік загалом 5,5 195,2

Вихідні дані для аналізу
тис. грн. Показники надходження витрати надходження витрати

Розв’язок
    1) Операційна діяльність: 2006: Вхідний грошовий потік: 561,5 тис. грн. Вихідний грошовий потік: 247,1 + 39,6 + 10,5 + 21,4 + 0,1 + 43,3 +

Розв’язок
  1) Коефіцієнт співвідношення довгострокової заборгованості до акціонерного капіталу: 2006: 738,0 / 3597,3 = 0,205 2007: 610,6 / 3597,3 = 0,170

Розв’язок
1) Власні оборотні кошти: 2006: 5280,5 – 6214,0 = - 933,5 тис. грн. 2007: 5007,8 – 6379,4 = - 1371,6 тис. грн. 2) Надлишок (+), нестача (-) власних оборотних коштів для ф

Розв’язок
  Чиста приведена вартість проекту при ставці дисконтування 10 %: ( 2 000 (1+0,1)1 +

Розв’язок
  1) Коефіцієнт ефективності грошового потоку: 172,5 / 1678,5 = 0,103 2) Коефіцієнт інвестування грошового потоку: 1678,5 / 1819,7 = 0,922 3) Коефі

Список рекомендованої літератури
1. Конституція України прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року. 2. Закон України „Про банки і банківську діяльність” 07.12.2000; № 2121-III. 3. Про від

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги