рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ФІНАНСОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ

ФІНАНСОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ - раздел Философия, Міністерство Аграрної Політики України Таврійськи...

МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ТАВРІЙСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРОТЕХНОЛОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

НАВЧАЛЬНО-НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ ЕКОНОМІКИ І БІЗНЕСУ

ФАКУЛЬТЕТ ЕКОНОМІКИ І БІЗНЕСУ

Кафедра «Фінанси і кредит»

 

ФІНАНСОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ПРАКТИЧНХ ЗАНЯТЬ

ДЛЯ СТУДЕНТІВ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ

7.050 107 - “Економіка підприємства” і 7.050 104 - “Фінанси” ОКР “Спеціаліст”

та 8.050 104 - “Фінанси”, 8.050 106 “Облік і аудит” та 8.050 107 - “Економіка підприємства” ОКР “Магістр”

 

 

Мелітополь, 2010 р.


УДК 658.15(075.8)

 

 

Фінансовий менеджмент. Методичні вказівки до практичних занять для студентів спеціальностей 7.050 107 - “Економіка підприємства” і 7.050 104 - “Фінанси” ОКР “Спеціаліст” та 8.050 104 - “Фінанси”, 8.050 106 “Облік і аудит” та 8.050 107 - “Економіка підприємства” ОКР “Магістр”. – Таврійський державний агротехнологічний університет. - 2010. – 125 с.

 

 

Розробники:д.е.н., професор Воробйов Ю.М. та

к.е.н, ст. викладач Захарова Н.Ю.

 

 

Рецензенти:к.е.н., доцент кафедри обліку і аудиту Кучеркова С.О.

 

Головний бухгалтер ТОВ «Іскра» Приазовського району Запорізької області Подольська Л.М.

 

Розглянуто та рекомендовано до друку на засіданні кафедри економічної теорії « » 200___ р., протокол № . Затверджено методичною комісією факультету економіки та бізнесу « » 200 р., протокол № .

 

Методичні вказівки до практичних занять розроблені у відповідності із робочою програмою дисципліни “Фінансовий менеджмент”.

ЗМІСТ

 

Вступ
Тематичний план курсу “Фінансовий менеджмент”
Основна частина
Модуль 1
Практичне заняття № 1. Фінансова діагностика підприємства.
Практичне заняття № 2. Методи підготовки фінансової звітності підприємства про рух грошових коштів.
Практичне заняття № 3. Вартість грошей в часі і її використання
Практичне заняття № 4. Управління прибутком. Операційний ліверидж.
Модуль 2.  
Практичне заняття № 5. Управління окремими видами оборотних активів.
Практичне заняття № 6. Фінансовий ліверидж. Оптимізація структури капіталу.
Практичні заняття № 7. Управління реальними інвестиціями. Методи оцінки ефективності інвестиційних проектів.
Практичне заняття № 8. Оцінка фінансових ризиків
Практичне заняття № 9. Планування операційної діяльності (бюджетування).
Практичне заняття № 10. Діагностика банкрутства підприємства.
Критерії оцінювання знань
Рекомендована література

 

 

ВСТУП

 

Серед ключових завдань фінансового менеджменту особлива роль відводиться досягненню та подальшому забезпеченню високого рівня конкурентоспроможності вітчизняних підприємств як у короткостроковому, так і довгостроковому періодах. Крім того, сучасна економічна ситуація вимагає від підприємства досягнення найкращих результатів діяльності в умовах обмежених фінансових ресурсів. Розв’язання цих та інших завдань безпосередньо залежить від рівня професійної підготовки майбутніх фінансистів, рівня їх компетенції, вміння обґрунтовувати і приймати правильні управлінські фінансові рішення, чому сприяє вивчення дисципліни «Фінансовий менеджмент».

Мета курсуформування системи знань з управління фінансами підприємств, операційною та інвестиційною діяльністю, визначення стратегії і тактики фінансового забезпечення суб’єктів господарювання..

Завдання курсувивчення сутності та методологічних основ фінансового менеджменту, управління фінансовими ризиками та застосування інструментів антикризового керування підприємством; набуття навичок управління грошовими потоками, прибутком, інвестиціями, активами; оволодіння методикою визначення вартості капіталу та з’ясування способів оптимізації його структури.

Предмет курсу –управління грошовими потоками і прибутком, активами і капіталом, інвестиціями і фінансовими ризиками підприємства.

У результаті вивчення дисципліни студент повинен

знати: основи управління фінансами підприємств у сучасних умовах господарювання

вміти: приймати оптимальні управлінські рішення з питань фінансової діяльності, які б забезпечували зростання прибутку та капіталу, стабілізацію діяльності підприємства, підвищення добробуту його працівників і власників.

бути ознайомленим: із законодавчою базою України з питань, що вивчаються дисципліною, з історичним розвитком фінансового менеджменту.

Під час вивчення курсу “Фінансовий менеджмент” застосовуються різні форми проведення занять, серед яких важливе місце займають практичні заняття. Методичні вказівки до практичних занять сприятимуть поглибленню знань студентів з питань управління різними аспектами фінансової діяльності, підвищуватимуть рівень самостійності при виконанні завдань і розв’язанні задач, нададуть можливість з практичного боку розглянути окремі теми курсу.


ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

ОСНОВНА ЧАСТИНА

МОДУЛЬ 1

Практична робота №1.

Тема: Фінансова діагностика підприємства.

Мета роботи: опрацювати методику оцінки фінансового стану. Визначити чистий прибуток підприємства на основі використання звіту «Про фінансові… Після опрацювання теми студент повинен: 1) знати:

Вміти: розв’язувати задачі

Завдання 1.

Провести комплексну оцінку фінансового стану підприємства.

Завдання 2.

Розрахувати чистий прибуток підприємства.

Завдання 3.

Провести аналіз ліквідності балансу підприємства. Зробити висновки.

Завдання 4.

Проаналізувати динаміку узагальнюючого показника ліквідності. Зробити висновки.

Завдання 5.

Визначити тип фінансової стійкості підприємства та провести параметричний аналіз фінансової стійкості підприємства. Зробити висновки.

Методичні вказівки до виконання завдання 1.

Поряд з якісною ознакою "стійкий фінансовий стан" та бездоганною репутацією підприємства необхідно мати науково обґрунтовану кількісну… Аналітик намагається мати саме таку оцінку, яка забезпечить по-рівнюваність… Існують різни методи і критерії для визначення рейтингової оцінки, які задовольняють усі наведені вимоги. Спільним у…

Методичні вказівки до виконання завдання 2.

Алгоритм визначення чистого прибутку підприємства окреслимо таким чином. Валовий прибуток (збиток) підприємства = Доход від реалізації продукції –… Фінансові результати від операційної діяльності = Валовий прибуток (збиток) - Інші операційні доходи – Адміністративні…

Методичні вказівки до виконання завдання 3.

Усі активи підприємства в залежності ступеня їхньої ліквідності, тобто здатності та швидкості перетворення в грошові кошти, можна умовно… 1. Найбільш ліквідні активи (А1) - суми по всіх статтях грошових коштів та їх… 2. Активи, що швидко реалізуються (А2) - активи, для перетво­рення яких у наявні кошти потрібен певний час. До цієї…

Методичні вказівки до виконання завдання 4.

, (1.2) де а1, а2, а3 – вагові коефіцієнти; А1, А2, А3, П1, П2, П3 – підсумки за першою, другою та третьою групами відповідно активів і пасивів.

Методичні вказівки до виконання завдання 5.

1. Абсолютна стійкість – для забезпечення запасів достатньо власних обігових коштів, платоспроможність гарантована З < ВОК (1.7) 2. Нормальна стійкість – для забезпечення запасів крім власних обігових коштів залучаються довгострокові кредити і…

Виконати завдання та розв’язати задачі, що винесені на самопідготовку

 

Рекомендована література: [1], [2], [3], [4], [5], [11, с.274-297], [15], [17, с.356-457], [21], [25, с. 98-151] [26, с.65-139], [27], [28], [29], [30], [31], [34, с.618-669], [41, с.365-424].


Практична робота №2.

Тема: Оцінка грошових потоків підприємства.

Мета роботи: розрахувати структуру грошових потоків за видами діяльності підприємства. Визначити чистий рух грошових коштів підприємства. Провести…   Після опрацювання теми студент повинен:

Вміти: вирішувати завдання

Завдання 1.

На основі використання фінансової звітності провести розрахунок величини грошових потоків за видами господарської діяльності та в цілому по підприємству. Розрахувати показники якості, ліквідності та ефективності грошових потоків. Зробити висновки.

Методичні вказівки до виконання завдання 1.

Рух грошових коштів у результаті операційної діяльності визначається за сумою надходжень від операційної діяльності та сумою витрачання на… Метою аналізу грошових потоків є виявлення достатності формування грошових… Рівень грошового обороту на одиницю активів, що використовуються, розраховується за формулою:

Виконати завдання та розв’язати задачі, що винесені на самопідготовку

 

Рекомендована література: [12, с.392-425], [13, с. 542-599], [17, с.88-115], [27, с. 252-282], [41, с.56-90]


Практична робота №3.

Тема: Вартість грошей в часі і її використання

Мета роботи: опрацювати методику визначення майбутньої та теперішньої вартості грошей. Опрацювати питання врахування у розрахунках інфляційного… Після опрацювання теми студент повинен: 1) знати:

Вміти: розв’язувати задачі.

Задача 1.

Підприємство отримало кредит строком на 1 рік у розмірі 3 млн. грн. з умовою повернення 3,3 млн. грн. Визначити процентну ставку за кредитом.

Задача 2.

Підприємство отримало в банку кредит терміном на 3 роки у розмірі 2,2 млн. грн. по ставці простих відсотків у розмірі 14% річних. Визначити суму нагромадженого боргу (майбутню вартість кредиту з відсотками).

Задача 3.

Банк видав кредит підприємству 12 березня у розмірі 3 млн. грн. з умовою повернення 10 травня. Проста процентна ставка встановлена у розмірі 14,5% річних. Визначити майбутню вартість кредиту по схемі простих відсотків.

Задача 4.

Підприємство звернулося в банк за кредитом на термін 1580 днів. Банк надає кредит на наступних умовах: відсотки (18% річних) повинні бути нараховані і виплачені з суми кредиту, що надається, в момент його видачі. Визначити загальну суму отриманого кредиту, якщо підприємству видали суму 650 тис. грн.

Задача 5.

Підприємство бажає отримати кредит в сумі 540 тис. грн. Банк надає кредит під 17% річних. На який термін підприємство може узяти кредит з тим, щоб сума, що підлягає поверненню не перевищила 600 тис. грн.

Задача 6.

Банк надає кредит підприємству на умовах облікової ставки 16% річних у розмірі 2,4 млн. грн. При видачі кредиту відсотки відняли зі встановленої суми, і підприємство отримало 2,1 млн. грн. Визначити на який термін підприємство отримало кредит.

Задача 7.

Підприємство звернулося в банк за кредитом в сумі 2 млн. грн. Банк погодився на видачу кредиту за умови, що він буде повернений через 90 днів у розмірі 2150 тис. грн. При розрахунку використовувалася облікова ставка. Визначити її величину.

Задача 8.

Інвестор вклав в банк на депозитний рахунок 26500 грн. під 14% річних строком на 4 роки. Визначити майбутню суму грошей по схемі складних відсотків.

Задача 9.

Виробниче підприємство отримало в банку кредит на суму 12 млн. грн. строком на 3 роки. Процентна ставка по роках встановлена в розмірах: для першого року - 22% річних, для другого року - 20% річних, для третього року - 17% річних. Визначити суму зобов’язань, після закінчення терміну кредиту.

Задача 10.

Підприємство отримало в банку кредит на суму 12 млн. грн. строком на 5 років. Процентна ставка по роках плаваюча: перший і другий рік – 24% річних, третій і четвертий - 20% річних, п’ятий рік - 18% річних. Визначити суму зобов’язань, після закінчення терміну кредиту.

Задача 11.

Вкладник поклав на депозитний рахунок 12 тис. грн. на 2 роки з умовою поквартального нарахування процентів. Процентна ставка 14%. Відсотки складні. Визначити майбутню вартість грошей через 2 роки.

Задача 12.

Підприємство може отримати позику на наступних умовах:

1) щомісячного нарахування відсотків по ставці 15% річних;

2) щоквартального нарахування відсотків по ставці 17% річних;

3) піврічного нарахування відсотків по ставці 19% річних;

4) річного нарахування відсотків по ставці 22% річних.

Який варіант нарахування кращий для підприємства?

Задача 13.

Сума 60 тис. грн. покладена в банк на 2 роки. За умовами договору нарахування відсотків проводиться по складній обліковій ставці d=14% річних. Визначити майбутню вартість грошей.

Задача 14.

Вкладник вклав в банк суму рівну 14 тис. грн. на термін 3 роки під 14,5% річних. Темп приросту інфляції складе 7,5% в рік. Визначити майбутню вартість грошей з урахуванням інфляційного чинника. Для розрахунку використовується складна процентна ставка.

Задача 15.

Банк виділив кредит на 8 місяців у розмірі 350 тис. грн. Очікуваний рівень інфляції - 0,5% на місяць, необхідна реальна прибутковість операції дорівнює 18% річних. Визначити ставку відсотків за кредитом з урахуванням інфляції, майбутню вартість виданої суми, величину процентного платежу.

Задача 16.

Підприємство отримало кредит у розмірі 7 млн. грн. на 4 роки. Прибутковість по кредиту повинна складати 22% річних (складні відсотки). Прогнозований рівень інфляції 6% в рік. Визначити ставку відсотків при видачі кредиту, а також майбутню вартість заборгованості.

Задача 17.

Підприємство повинне повернути в банк суму боргу у розмірі 650 тис. грн. Справжня приведена сума кредиту, взятого на один рік, склала 520 тис. грн. Визначити коефіцієнт дисконтування або дисконтну ставку.

Задача 18.

Банк видав вексель строком на 1 рік, по якому можна буде отримати суму, 290 тис. грн. Яка була внесена до банку сума грошей у момент придбання векселя, якщо його прибутковість повинна скласти 13% річних?

Задача 19.

Власник векселя номінальною вартістю 300 тис. грн. і терміном обернення 1 рік надав його банку - емітенту для обліку за 135 днів до дати погашення. Банк врахував вексель по ставці 18% річних. Визначити суму, що отримана власником векселя і величину дисконту, отриману банком.

Задача 20.

Підприємство прогнозує реалізувати інвестиційний проект вартість в 1,2 млн. грн. базових інвестицій протягом одного року. Дисконтна процентна ставка встановлена за проектом на рівні 13% річних. Чистий поворотний грошовий потік формується протягом 5 років. У перший рік чистий поворотний потік складе 170 тис. грн., у другому році - 400 тис. грн., у третьому році 585 тис. грн., у четвертому році - 505 тис. грн., у п'ятому році - 360 тис. грн. Оцінити ефективність інвестиційного проекту, розрахувавши його справжню приведену вартість і суму дисконту за даним проектом.

Задача 21.

Визначити справжню вартість суми 180 тис. грн., яку повинні виплатити через 3 роки, якщо на первісну суму нараховувалися складні відсотки в розмірі 14% річних. Додаткові умови: а) нарахування проводилося 1 раз на рік; б) нарахування проводилося щокварталу.

Задача 22.

Векселедержатель надав для обліку вексель на суму 2,6 млн. грн. з терміном погашення 1 лютого поточного року. Вексель пред'явлено 12.01 поточного року. Банк погодився врахувати вексель з дисконтом 16% річних. Визначити суму, яку отримає векселедержатель і суму дисконту, отриману банком.

Задача 23.

Підприємство продало товар в кредит з оформленням простого векселя, номінальна вартість якого 470 тис. грн., термін векселя - 65 днів, ставка відсотка за кредит - 20% річних. Через 45 днів з моменту оформлення векселя підприємство вирішило врахувати вексель в банку; запропонована банком дисконтна ставка склала 16% річних. Визначити суми, отримані підприємством і банком в результаті даної операції.

Задача 24.

Рентні платежі виплачуються протягом 5 років у розмірі 14 тис. грн. Процентна ставка 16% річних. Визначити майбутню вартість ануїтету за наступних умов:

а) платежі вносяться один раз до року, а відсотки нараховуються щоквартально;

б) платежі вносяться 2 рази до року рівними сумами, а відсотки нараховуються один раз в рік;

в) рентні платежі вносяться щоквартально, відсотки нараховуються щоквартально;

г) рентні платежі вносяться щокварталу, а відсотки нараховуються по півріччям.

Задача 25.

Сім'я бажає протягом 3 років зібрати суму для придбання автомобіля вартістю 100 тис. грн. Вона може виділити на ці цілі 28 тис. грн. щорічно, поміщаючи їх в банк під 13% річних (відсотки складні). Яка сума була б потрібна сім'ї для придбання автомобіля вартістю 100 тис. грн., якби суму, що необхідна, помістили в банк на 3 роки під 13% річних?

Методичні вказівки до розв’язання задачі 1.

Майбутня вартість грошей (F) є сумою інвестованих у нинішній момент грошових коштів, в яку вони перейдуть через певний період часу з урахуванням умов вкладення.

Простим видом фінансової операції є одноразове надання у борг деякої первинної суми (Р) при умові, що через деякий час (t) буде повернена сума (F), яка і є майбутньою вартістю грошей. Дана операція характеризується показником темпу приросту або процентною ставкою:

, (3.1)

де n(t) - темп приросту або процентна ставка;

F - майбутня вартість грошей;

Р - первинна (початкова) сума грошей.

З формули (1) виходить, що:

, (3.2)

Оскільки > 0, то можна стверджувати, що час створює гроші.

Методичні вказівки до розв’язання задачі 2.

а) схема простих відсотків; б) схема складних відсотків. Розглянемо суть кожної схеми.

Методичні вказівки до розв’язання задачі 3.

При використанні простих відсотків дуже часто період фінансової операції не дорівнює цілому числу років, тому періоди нарахування простих відсотків виражаються дробовим значенням, тобто як відношення числа днів або місяців функціонування операції до днів або місяців в році:

, (3.4)

де f - число днів (місяців) функціонування операції;

k - тривалість року (K = 365 (366) днів або 12 місяців).

З урахуванням формули (4) майбутня вартість грошей по схемі простих відсотків визначається таким чином:

(3.5)

Методичні вказівки до розв’язання задачі 4.

, (3.6) де ni - ставка простих відсотків в період і; ti - тривалість (період) нарахування ставки ni;

Методичні вказівки до розв’язання задачі 5.

У фінансовій практиці достатньо часто виникає необхідність за відомими даними визначити процентну (облікову) ставку або період дії фінансової операції. Строк дії фінансової угоди може бути визначений по формулі:

(3.9)

Якщо період дії фінансового договору заданий в днях або місяцях, то можна скористатися формулою:

(3.10)

де k - 365 (366) днів або 12 місяців.

Методичні вказівки до розв’язання задачі 6.

Термін дії фінансової угоди при використанні облікової ставки може проводитися по формулі:

(3.11)

де t - термін позики в роках.

Коли термін договору визначається в днях (місяцях), то розрахунок ведеться по формулі:

(3.12)

де f - число днів (місяців) операції.

Методичні вказівки до розв’язання задачі 7.

Якщо нам не відомі процентна ставка або облікова ставка, то їх можна визначити по наступних формулах:

Процентна ставка:

(3.13)

Облікова ставка:

(3.14)

Методичні вказівки до розв’язання задачі 8.

Так же як і при нарахуванні простих відсотків існують два методи нарахування складних відсотків: декурсивний і антисипативний. Майбутня вартість грошей по ставці складних відсотків визначається по… , (3.15)

Методичні вказівки до розв’язання задачі 9, 10.

В умовах ринкової економіки, коли кон'юнктура фінансового ринку може мінятися достатньо швидко, банки використовують не тільки фіксовані, але і плаваючі складні процентні ставки.

Майбутня вартість грошей при плаваючих по періодах ставкам складних відсотків визначається по формулі:

(3.16)

де n1, n2, …, nm - послідовні значення ставок відсотків;

t1, t2, …, tm – періоди, на протязі яких використовуються відповідні ставки відсотків.

Методичні вказівки до розв’язання задачі 11.

а) по формулі складних відсотків , (3.17) де t = a+b - період операції (а — ціле число років, b — дробова частина року).

Методичні вказівки до розв’язання задачі 12.

Термін дії фінансової операції можна визначити по формулам: а) при нарощуванні по номінальній ставці відсотків: , (3.20)

Методичні вказівки до розв’язання задачі 13.

Позначимо ставку безперервних відсотків (q), тоді майбутня вартість грошей в межах одного року визначається по формулі: , (3.26) Якщо процес безперервного нарахування відсотків продовжується більше 1 року, то формула майбутньої вартості приймає …

Методичні вказівки до розв’язання задачі 14, 15, 16.

Для визначення майбутньої вартості грошей з урахуванням інфляції по схемі складних відсотків може бути використана формула: , (3.32) де FL - майбутня вартість грошей з урахуванням інфляції по схемі складних відсотків;

Методичні вказівки до розв’язання задачі 17.

Справжня вартість грошей - це сума, що отримується в результаті приведення майбутньої вартості грошей до справжнього моменту за допомогою дисконтної ставки.

Якщо припустити, просту фінансову операцію, в результаті якої майбутня вартість засобів (F) приводиться до деякої справжньої суми (Р), то така операція характеризується показником, що називається темпом зниження (і(t)):

(3.36)

Темп зниження прийнято називати коефіцієнтом дисконтування або дисконтною ставкою.

Методичні вказівки до розв’язання задачі 18, 19.

Облік векселя - це вирішення банку купити вексель у векселедержателя. У теорії фінансових обчислень існують два методи розрахунку справжньої… При математичному методі визначення справжньої вартості використовується процентна дисконтна ставка, тобто…

Методичні вказівки до розв’язання задачі 20, 21.

, (3.39)   де - дисконтний множник; і - складна процентна дисконтна ставка.

Методичні вказівки до розв’язання задачі 22, 23.

При банківському методі визначення справжньої приведеної вартості грошей при простій обліковій дисконтній ставці розрахунок проводиться по формулі:

(3.45)

де d - облікова дисконтна ставка, долі одиниць.

Справжня вартість грошей при складній дисконтній обліковій ставці визначається по формулі:

(3.46)

де d - складна річна дисконтна облікова ставка.

Дисконт обчислюється за формулою:

(3.47)

Складна дисконтна облікова ставка може бути визначена по формулі:

(3.48)

Методичні вказівки до розв’язання задачі 24.

Фінансові ренти (ануїтети) характеризуються такими параметрами: 1) член ренти - величина кожного окремого платежу; 2) період ренти - часовий інтервал між двома платежами;

Методичні вказівки до розв’язання задачі 25.

Величина рентного платежу може бути визначена по формулі: (3.54) Термін ануїтету визначається по формулі:

Виконати завдання та розв’язати задачі, що винесені на самопідготовку

 

Рекомендована література:[12, с.63-95], [17, с.117-152], [25, с. 77-93], [41, с.91-120]


Практична робота №4.

Час:2 год. Мета роботи: опрацювати методику використанняопераційного лівериджу для… Після опрацювання теми студент повинен:

Вміти: розв’язувати задачі.

Задача 1.

Два підприємства ВАТ «Південь» і ВАТ «Північ» мають однакову величину об'єму реалізації продукції і нарощують цей об'єм в подальших періодах також однаковими темпами. В той же час постійні і змінні витрати на підприємствах різні (табл.1). Визначити коефіцієнт і ефект операційного лівериджу. Зробити висновки.

Таблиця 4.1

Вихідні дані для розрахунку ефекту операційного лівериджу (тис. грн.)

Показники ВАТ «Південь» ВАТ «Північ»
І період ІІ період ІІІ період І період ІІ період ІІІ період
1. Валовий дохід від реалізації продукції
2. Ставка податкових платежів за рахунок доходу, %
3. Сума постійних витрат
4. Рівень змінних витрат до об'єму реалізації продукції, %

Задача 2.

Керівництво фірми прогнозує збільшити виручку від реалізації продукції на 15%. Поточна виручка 52000 грн., а змінні витрати – 40000 грн. Постійні витрати – 5000 грн. Визначити суму прибутку, яка відповідатиме новому обсягу виручки від реалізації традиційним способом та за допомогою виробничого важеля. Зробіть висновок про рівень рентабельності цього підприємства.

Задача 3.

Використовуючи дані таблиці 2 визначити беззбитковий обсяг продажу і зону безпеки. Результати розрахунку занести у таблицю. Зробити висновки.

Таблиця 4.2

Вихідні дані для розрахунку беззбиткового обсягу продажу і зони безпеки

Показники Підприємство А Підприємство Б
1. Кількість виробленої продукції, шт.
2. Ціна виробу, грн.
3. Постійні витрати, тис. грн.
4. Змінні витрати на одиницю продукції, тис. грн.

Задача 4.

Вкажіть, на який розмір дивідендів може розраховувати власник звичайної акції акціонерного товариства номінальною вартістю 52 грн. Для визначення чистого прибутку акціонерного товариства та суми дивідендів, виплачених засновникам, необхідні такі дані:

1. Статутний фонд АТ – 77968 грн.

2. Прибуток, одержаний за рік – 30000 грн.

3. Сума податку на прибуток, сплаченого підприємством - грн.

4. Сума, внесена до бюджету у формі економічних санкцій – 1500 грн.

5. Виплачені відсотки за прострочений кредит – 2000 грн.

6. Прибуток, перерахований товариством до фондів:

- резервного – 700 грн.

- розвитку і вдосконалення виробництва – 5000 грн.

- соціальних потреб – 2000 грн.

- матеріального заохочення – 3000 грн.

Методичні вказівки до розв’язання задачі 1, 2.

Практично кожне підприємство прагне до максимізації свого прибутку як по основній операційній діяльності, так і по фінансово-інвестиційній… Максимізувати прибуток - це цілеспрямовано впливати на всі основні чинники,… Враховуючи, що названі чинники знаходяться в постійній функціональній залежності один від одного, отримання …

Методичні вказівки до розв’язання задачі 3.

Беззбитковість виражається у кількості продукції, яку необхідно продати, щоб покрити витрати, після чого кожна додаткова одиниця проданої… Зона безпеки – різниця між фактичною кількістю реалізованої продукції і… Для визначення рівня беззбиткового обсягу продажу і зони безпеки використовують два способи: аналітичний; …

Виконати завдання та розв’язати задачі, що винесені на самопідготовку

Рекомендована література:[12, с.63-95], [17, с.117-152], [25, с. 77-93], [41, с.91-120]


МОДУЛЬ 2

Практична робота №5.

Час:2 год. Мета роботи: опрацювати методику визначення тривалості операційного,… Після опрацювання теми студент повинен:

Вміти: розв’язувати задачі.

Задача 1.

Розрахувати тривалість операційного, виробничого і фінансового циклів виходячи з даних таблиці 1. Визначити суму вивільнення коштів з обігу у зв’язку з прискоренням або додатково залучених коштів у обіг при зменшенні оборотності капіталу. Зробити висновки.

Таблиця 5.1

Дані для розрахунку періоду обороту оборотних активів і

кредиторської заборгованості

Показники Минулий рік Звітний рік
Загальна сума оборотних активів, тис. грн.:    
в т.ч. виробничі запаси
незавершене виробництво
готова продукція
дебіторська заборгованість
грошові кошти та короткострокові фінансові вкладення
Чиста виручка від реалізації продукції, тис. грн.
Кредиторська заборгованість , тис. грн.
Собівартість реалізованої продукції, тис. грн.

 

Задача 2.

Для виробництва готової продукції річна потреба в товарно-матеріальних цінностях складає 8000 гривень. Середня вартість доставки однієї партії цих товарно-матеріальних цінностей становить 100 грн., а середня вартість зберігання одиниці товарно-матеріальних цінностей на складі підприємства дорівнює 5 гривень. Визначити оптимальний середній розмір партії поставки товарно-матеріальних цінностей, оптимальний середній розмір виробничого запасу, суму операційних витрат по розміщенню замовлень.

Задача 3.

На основі моделі Баумоля визначити середній і максимальний розмір залишків грошових коштів, якщо планує мий річний обсяг грошового обігу становить 205 тис. грн., витрати по обслуговуванню однієї операції поповнення грошових коштів – 95 грн., середня ставка відсотка по короткостроковим фінансовим вкладенням - 20%.

Задача 4.

На основі моделі Міллера-Орра визначити діапазон коливань залишку грошових активів, а також максимальну і середню суму цього залишку, якщо страховий залишок грошових активів планується в сумі 4520 грн., середньоквадратичне відхилення щоденного обсягу грошового обігу за попередній період склало 1860 грн., витрати по обслуговуванню однієї операції поповнення грошових коштів складають 78 грн., середньоденна ставка відсотку по короткостроковим фінансовим вкладенням – 0,08%.

Задача 5.

На основі наведених даних визначити поточні фінансові потреби підприємства: виручка від реалізації продукції за квартал становила 10800 тис. грн.; оборотність дебіторської заборгованості – 25 днів; норма запасу матеріальних цінностей – 20днів; кредиторська заборгованість – 4000 тис. грн.

Методичні вказівки до розв’язання задачі 1.

Важливою характеристикою операційного циклу, яка істотно впливає на обсяг, структуру і ефективність використання оборотних активів є його… ТОЦ = ПОга + ПОсм + ПОгп + ПОдз, (5.1) де ТОЦ – тривалість операційного циклу підприємства, днів;

Методичні вказівки до розв’язання задачі 2.

Математично модель EOQ виражається такою формулою: , (5.5) де РППо – оптимальний середній розмір партії поставки ТМЦ;

Методичні вказівки до розв’язання задачі 3.

Математичний алгоритм розрахунку максимального і середнього залишку грошових коштів у відповідності з моделлю Баумоля має такий вигляд: , (9) , (10)

Методичні вказівки до розв’язання задачі 4.

Математичний алгоритм розрахунку коливань залишку грошових активів між мінімальним і максимальним його значенням має вигляд: , (11) де ДКОм/м – діапазон коливань суми залишку грошових активів між мінімальним і максимальним його значенням;

Методичні вказівки до розв’язання задачі 5.

Така величина являє собою поточні фінансові потреби і визначається за формулою: ПФП= ЗВ+ДЗ- КЗ, (14) де ФП- поточні фінансові потреби

Виконати завдання та розв’язати задачі, що винесені на самопідготовку

Рекомендована література:[3], [6], [7], [8], [12, с.101-204], [13, с. 166-271], [17, с.183-220], [25, с. 232-268], [31, с.157-187], [41, с.179-224]


Практична робота №6.

Час:2 год. Мета роботи: опрацювати методику використанняфінансового лівериджу для…  

Вміти: розв’язувати задачі.

Задача 1.

Визначити ефект фінансового лівериджу, а також його складові (податковий коректор, диференціал фінансового лівериджу, коефіцієнт фінансового лівериджу) виходячи з даних таблиці 6.1. Зробити висновки.

Таблиця 6.1

Вихідні дані для розрахунку ефекту фінансового лівериджу, грн.

№ п/п Показники Підприємства
А Б В
1. Середня сума всього капіталу
2. В т. ч. власного капіталу
3. залученого капіталу -
4. Сума валового прибутку (без врахування витрат по виплаті відсотків за кредит)
5. Середній рівень відсоткової ставки за кредит, %

Задача 2.

Власний капітал підприємства становить 90 тис. грн. Підприємство вирішило істотно збільшити обсяг своєї господарської діяльності за рахунок залучення позикового капіталу. Коефіцієнт валової рентабельності активів (без урахування витрат по виплаті відсотка за кредит) складає 12%. Мінімальна ставка відсотка за кредит (ставка без ризику) складає – 10%. Визначити при якій структурі капіталу буде досягнуто найвищий рівень фінансової рентабельності підприємства. Зробити висновки.

Задача 3.

Для здійснення господарської діяльності на початковому етапі підприємству необхідно сформувати активи ( а відповідно залучити необхідний капітал) в сумі 120 тис. грн. Підприємство організується у формі акціонерного товариства відкритого типу. При мінімально прогнозуємому рівні дивіденду у розмірі 7,0% акції можуть бути продані на суму 30 тис. грн. Подальше збільшення обсягу продажу акцій потребує збільшення розміру виплат дивідендів, що передбачаються. Мінімальна ставка відсотку за кредит (ставка без ризику) складає 9%. Визначити за якої структури капіталу буде досягнута мінімальна середньозважена його вартість.

Задача 4.

Визначити структуру капіталу за критерієм мінімізації рівня ризику (при консервативному, поміркованому і агресивному підходах до фінансування активів), якщо відомо, що середньорічна вартість необоротних активів становить 680 тис. грн.; постійна частина оборотних активів – 1020 тис. грн.; змінна частина оборотних активів – 1310 тис. грн.

Методичні вказівки до розв’язання задачі 1.

Фінансовий ліверидж характеризує використання підприємством позикових засобів, яке впливає на зміну коефіцієнта рентабельності власного капіталу.… Фінансовий ліверидж – це фінансовий показник, який характеризує питому вагу… В процесі аналізу залучених засобів було встановлено, що не всі залучені засоби сприяють виникненню ефекту…

Методичні вказівки до розв’язання задачі 2, 3.

Оптимальна структура капіталу являє собою таке співвідношення власних і залучених засобів, при якому забезпечується найбільш ефективна… Управління структурою капіталу на підприємстві зводиться до двох основних… 1. Встановлення оптимальних для даного підприємства пропорцій використання власного і залученого капіталу.

Методичні вказівки до розв’язання задачі 4.

У даній ситуації необхідно більше уваги звернути на дві останні групи. Постійна частина оборотних активів. Вона є незмінною частиною сукупного… Змінна частина оборотних активів. Дана частина оборотних активів пов’язана з такими змінами: сезонним зростанням…

Виконати завдання та розв’язати задачі, що винесені на самопідготовку

Рекомендована література:[1], [5], [9], [12, с.211-332], [13, с. 287-4 7], [17, с.222-273], [25, с. 271-388], [26, с.187-193], [41, с.225-273]

Практична робота №7.

Тема: Управління реальними інвестиціями. Методи оцінки ефективності інвестиційних проектів.

Мета роботи: опрацювати методику оцінки інвестиційних проектів. Визначити ефективність двох інвестиційних проектів з використанням методу оцінки… Після опрацювання теми студент повинен: 1) знати:

Вміти: розв’язувати задачі.

Задача 1.

Визначити ефективність двох інвестиційних проектів, що реалізуються на протязі 5 років, виходячи з даних таблиці 7.1. Стартові інвестиції в проектах однакові і дорівнюють по 160 тис. грн. Норма доходності або ставка дисконтування становить 10%.

Таблиця 7.1

Грошові надходження за двома інвестиційними проектами

Грошові надходження за проектами Проект «А» Проект «Б»
1-й рік
2-й рік
3-й рік
4-й рік 40,5
5- рік 34,5
Всього    

 

Задача 2.

Підприємство прогнозує інвестувати в розвиток свого виробництва 20 млн. грн. Ціна джерел фінансування на фінансовому ринку складає 15%. Розглядаються 5 альтернативних проектів з термінами повної реалізації 5 років і наступними потоками інвестицій і чистих поворотних платежів (табл. 7.2).

Таблиця 7.2

Потоки інвестицій і чистих поворотних платежів по інвестиційних проектах

Види проектів Інвестиції, млн. грн. Чисті поворотні грошові потоки по роках, млн. грн.
1 рік 2 рік 3 рік 4 рік 5 рік
А 1,2 1,8 2,4 2,1 1,9
Б 2,0 2,5 2,9 2,9 2,5
В 2,5 4,0 5,5 5,0 4,8
Г 0,8 1,3 1,9 1,8 1,6
Д 5 0,6 1,4 1,9 1,6 1,5

Необхідно скласти оптимальний план розміщення інвестицій.

 

Задача 3.

 

Використовуючи дані задачі 2, скласти план оптимального розміщення інвестицій, враховуючи, що ліміт інвестицій не повинен перевищувати 20 млн. грн., а до реалізації можуть бути прийнято проекти тільки у повному обсязі.

 

Методичні вказівки до розв’язання задачі 1.

1. Методи оцінки ефективності інвестицій за допомогою співвідношення грошових надходжень (позитивний потік) з витратами (негативний або негативний… 2. Методи оцінки ефективності інвестицій на основі фінансової звітності. 3. Методи оцінки ефективності інвестицій, які базуються на теорії тимчасової вартості грошей.

Методичні вказівки до розв’язання задачі 2, 3.

З метою вирішення цієї проблеми використовують методи просторової оптимізації. Під просторовою оптимізацією слід розуміти рішення задачі, направленої на… Суть методів просторової оптимізації зводиться до того, що в процесі аналізу інвестиційних проектів виявляються ті з…

Виконати завдання та розв’язати задачі, що винесені на самопідготовку

Рекомендована література:[12, с.341-383], [13, с. 432-532], [17, с.275-326], [25, с. 411-431], [26, с.141-143], [34, с.581-613], [41, с.275-321]


 

Практична робота №8.

Тема: Оцінка фінансових ризиків.

Мета роботи: опрацювати методику оцінки рівня фінансового ризику за допомогою математичного апарату теорії ймовірності. Охарактеризувати методи…   Після опрацювання теми студент повинен:

Вміти: розв’язувати задачі.

Задача 1.

Виходячи з наявності двох інвестиційних проектів реального вкладення капіталу, порівняти ризикованість їх здійснення на основі використання середньоквадратичного відхилення і коефіцієнта варіації. Можливі значення кон’юнктури інвестиційного ринку поділені на три групи: висока, середня і низька. Можливий дохід і ймовірність його настання по кожній групі, а також сума доходу, що очікується, при певному рівні ймовірності настання події надані в таблиці 8.1.

Таблиця 8.1

Розподіл ймовірності отримання доходу по інвестиційним проектам (тис. грн.)

Можливі значення кон’юнктури інвестиційного ринку Інвестиційний проект «А» Інвестиційний проект «Б»
Плановий дохід Ймовірність отримання Сума доходу, що очікується Плановий дохід Ймовірність отримання Сума доходу, що очікується
Високе 0,21   0,19  
Середнє 0,58   0,62  
Низьке 0,21   0,19  
Загалом х 1,00   х 1,00  

 

Задача 2.

Підприємство за існуючої структури капіталу може мати різний очікуваний рівень рентабельності власного капіталу, що обумовлюється дією комплексу факторів. На основі даних таблиці 8.2 розрахувати очікуваний рівень рентабельності власного капіталу, його можливе відхилення та визначити ступінь ризику.

Таблиця 8.2

Вихідні дані для визначення ризику зміни рентабельності власного капіталу

Варіанти Рентабельність власного капіталу,% Ймовірність настання
0,25
0,5
0,25

 

Задача 3.

- За даними фінансової звітності визначити ризик втрати неплатоспроможності підприємства на основі таких фінансових індикаторів:

- термін погашення поточних зобов’язань підприємства;

- термін переведення коштів, розрахунків та інших активів в грошові надходження.

Методичні вказівки до розв’язання задачі 1, 2.

У теорії і практиці управління фінансовими ризиками провідне місце відводиться оцінці рівня ризику, оскільки від правильності його розрахунку… Не дивлячись на те, що фінансовий ризик має високий ступінь невизначеності, … Методика оцінки рівня фінансового ризику з використанням математичного апарату теорії вірогідності розроблена…

Методичні вказівки до розв’язання задачі 3.

Основною умовою безкризової роботи підприємства чи наявності високого потенціал фінансування санації на початкових стадіях кризи є збалансованість… Діагностування неплатоспроможності повинно, перш за все, передбачати оцінку… При збалансованому функціонуванні підприємств величина поточних активів перевищує поточні зобов'язання, тобто сума…

Характеристика співвідношень фінансових індикаторів діагностики та

Відновлення платоспроможності підприємства

Нерівність Наявність загрози
втрати ліквідності ініціювання справи про банкрутство
Тпа≥Тпз у поєднанні з Тпз≤3 - -
Тпа≥Тпз у поєднанні з Тпз≥3 - +
Тпа≤Тпз у поєднанні з Тпз≤3 + -
Тпа≤Тпз у поєднанні з Тпз≥3 + +

Результати розрахунків зводяться у таблиці 8.7, 8.8.

Розрахуємо фінансові індикатори діагностики та відновлення платоспроможності підприємства.

Таблиця 8.7

Динаміка фінансових індикаторів діагностики та

    Таблиця 8.8

Характеристика співвідношень фінансових індикаторів діагностики та

Відновлення платоспроможності підприємства

На рис. 8.1 зовнішній контур наведено штрих пунктирною лінією, що свідчить про умовність його існування, оскільки теоретично значення показників…   Тпа

Виконати завдання та розв’язати задачі, що винесені на самопідготовку

Рекомендована література:[12, с.431-470], [13, с. 613-677], [17, с.329-354], [25, с. 431-445], [41, с.323-363]


Практична робота №9.

Тема: Планування операційної діяльності (бюджетування).

Мета роботи: опрацювати методику складання бюджетів на підприємстві. Скласти необхідні види бюджетів для формування прогнозного балансу і звіту… Після опрацювання теми студент повинен: 1) знати:

Вміти: розв’язувати задачі.

Задача 1.

Виходячи з наведених даних скласти операційний і фінансовий бюджети підприємства.

 

 

Таблиця 9.1

Баланс АТ «Ольвія» на 1 січня 2009 року, грн.

Актив Пасив
Основні засоби   Статутний капітал
- первісна вартість Нерозподілений прибуток
- знос Кредиторська заборгованість:  
- залишкова вартість - розрахунки з постачальниками
Матеріали    
Готова продукція - розрахунки по оплаті праці
Дебіторська заборгованість    
Розрахунковий рахунок    
Баланс Баланс

 

Заборгованість з постачальниками включає: 46800 грн. - заборгованість за сировину та 19800 грн. - заборгованість за комунальні послуги.

Фахівці підприємства підготували такий прогноз реалізації та цін.

Таблиця 9.2

Обсяги і ціна реалізації продукції, що плануються

Період Кількість, тис. одиниць Ціна за одиницю, грн.
2008 р.
1 квартал
2 квартал
3 квартал 37,5
4 квартал
2009 р.
1 квартал
2 квартал

 

Відомо, що 70 % коштів від реалізації надходитимуть в тому кварталі, в якому була продана продукція, а решта (30 %) - в наступному кварталі;

Для виготовлення одного виробу «А» необхідно 2 кг сировини «М» середньозважена ціна якої 1,95 грн. за 1 кг.

Запаси сировини і готової продукції на складі на 1 січня 2009 року такі: готова продукція «А» - 16,8 тис. од, матеріали «М» - 33120 од.

Підприємство постійно підтримує залишки запасів на рівні 20 % квартальної потреби. Незавершене виробництво відсутнє.

Для виробництва одного виробу «А» необхідно 15 хвилин, а тарифна ставка робітника складає 27 гривень за годину.

Таблиця 9.3

Заплановані виробничі накладні витрати (загальновиробничі витрати), тис. грн.

Стаття Постійні витрати Змінні витрати Разом
Зарплата
Оренда -
Освітлення та опалення
Амортизація -
Ремонт і обслуговування устаткування
Інші
Разом

 

Таблиця 9.4

Загальногосподарські витрати (загальні та адміністративні) га

витрати на збут заплановано в таких розмірах, грн.

Стаття Загальногосподарські витрати Витрати на збут
Зарплата
Комісійні - 3 % від обсягу реалізації
Оренда
Реклама -
Амортизація
Комунальні послуги -
Відрядження
Інші

 

Планові виплати податку на прибуток становлять 1588274 грн. і сплачуються щоквартально рівними частками. Оплата поточних витрат здійснюється так:

1)80 % придбаних матеріалів оплачуються в тому кварталі, в якому їх було придбано, а решта (20 %) - в наступному кварталі;

2)90 % витрат на комунальні послуги оплачуються в тому кварталі, в якому вони виникли (нараховані), а 10%- в наступному кварталі;

3)5/6 нарахованої заробітної плати сплачується у тому кварталі, в якому була нарахована, а решта (1/6) - в першому місяці наступного кварталу;

4)всі інші витрати повністю оплачуються в тому періоді (кварталі), в якому вони були нараховані (виникли).

Дивіденди виплачуються в останній день кожного кварталу в сумі 600 тис. грн.

Таблиця 9.5

Капітальні вкладення на придбання устаткування

Квартал Сума, гривень

 

Підприємство вважає за необхідне постійно маги на розрахунковому рахунку залишок не менше ніж 500 000 гривень.

Методичні вказівки до розв’язання задачі 1.

Основний бюджет – це кількісне відображення виробничих планів усіх підрозділів підприємства, необхідних для досягнення поставлених цілей. Основний… - з операційних бюджетів; - із фінансових бюджетів.

Виконати завдання та розв’язати задачі, що винесені на самопідготовку

Рекомендована література:[11, с.42-54], [12, с. 55-64 ], [17, с.460-504], [25, с. 154-203] [26, с.43-64], [31, с. 325-340], [41, с.425-476]


Практична робота №10.

Тема: Діагностика банкрутства підприємства.

Мета роботи: ознайомитись з існуючими моделями прогнозування банкрутства підприємств, виявити ступінь їх дієвості і можливості застосування в…   Після опрацювання теми студент повинен:

Вміти: вирішувати завдання

Завдання 1.

На основі фінансової звітності підприємства (форма 1 «Баланс», форма 2 «Звіт про фінансові результати», форма 3 «Звіт про рух грошових коштів», форма 4 «Звіт про власний капітал») оцінити ступінь ймовірності його банкрутства підприємства, використовуючи моделі Альтмана, Беермана, Лиса, Таффлера, Спрінгейта, універсальної дискримінантної функції, Методичні рекомендацій по виявленню ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій по прихованню банкрутства, модель діагностики ризику банкрутства сільськогосподарських підприємств Савицької Г.В.,модель, розроблену при Іркутській державній економічній академії та модель «коефіцієнта фінансування низьколіквідних активів». Результати оформити у вигляді таблиць і зробити висновки відносно придатності моделей для умов господарювання українських підприємств.

 

Методичні вказівки до вирішення завдання 1.

Багатофакторний дискримінантний аналіз базується на виборі ряду показників, для кожного з яких визначається вага в так званій “дискримінантній… Z = a0 + a1x1 + a2x2 + a3x3 + .......+ anxn, де а1, а2, а3 ......, аn - коефіцієнти (ваги) дискримінантної функції;

Модель Альтмана.

Z = 0,012 X1 + 0,014 X2 + 0,033 X3 + 0,006 X4 + 0,999 X5 Це 5-ти факторна модель, де факторами виступають окремі показники фінансового … X1 - робочий капітал/ валюта балансу ((с. 260 + с. 270 – с.620 – с.630)/с.640);

Модель Беермана.

Таблиця 10.2 Параметри дискримінантної функції Беермана Показник Вага …  

Модель Лиса

Z = 0,063X1+0,092X2 +0,057X3 + 0,001X4,

де Z - інтегральний показник рівня загрози банкрутства;

Х1 = оборотні активи / активи;

Х2 = прибуток від реалізації / активи;

Х3 = нерозподілений прибуток/ активи;

Х4 = власний капітал /залучений капітал;

Критичне значення = 0,037 (Якщо показник Z менше за це значення, то ризик банкрутства підприємства значний).

Модель Таффлера

Z = 0,53X1+0,13X2+ 0,18X3+0,16X4,

де Z - інтегральний показник рівня загрози банкрутства;

Х1 = прибуток від реалізації/короткострокові зобов’язання;

Х2 = оборотні активи /зобов’язання усього;

Х3 = короткострокові зобов’язання/активи

Х4 = виручка від реалізації/ активи

Якщо Z>0,3 підприємство має довгострокові перспективи, при Z<0,2 є ймовірність банкрутства.

Модель Спрінгейта

Z = 1,03X1+3,07X2+ 0,66X3+0,4X4,

де Z - інтегральний показник рівня загрози банкрутства;

Х1 = робочий капітал/загальна вартість активів;

Х2 = прибуток до сплати податків і відсотків /загальна вартість активів;

Х3 = прибуток до сплати податків /короткострокова заборгованість;

Х4 = виручка від реалізації/ загальна вартість активів.

Якщо Z£0,862, то ймовірність банкрутства дуже висока.

Універсальна дискримінантна функція

де Z - інтегральний показник рівня загрози банкрутства; Х1 = Cash-flow / зобов’язання; Х2 = валюта балансу /зобов’язання;

Модель, розроблена при Іркутській державній економічній академії

де R – показник ризику банкрутства підприємства; К1 – оборотний капітал / вартість активів; К2 – чистий прибуток / власний капітал;

Виконати завдання та розв’язати задачі, що винесені на самопідготовку

Рекомендована література:[11, с.473-524], [12, с. 686-752 ], [17, с.507-563], [25, с. 446-469], [31, с. 341-427], [34, с.672-683], [37], [38], [39], [41, с.478-517], [43].


КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ

1. «Відмінно» - коли практична робота виконана у повному обсязі, розрахунки проведені вірно, оформлення відповідає всім викладеним вимогам щодо… 2. «Добре» - коли практична робота виконана у повному обсязі, розрахунки… 3. «Задовільно» - коли практична робота виконана у повному обсязі згідно вимог щодо її написання, але містить…

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

2. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 “Загальні вимоги до фінансової звітності” від 25.11.2002 р. № 989 // Бухгалтерський облік та… 3. Положення (стандарт) бухгалтерського облік 2 “Баланс” від 21.11.2004 р.… 4. Положення (стандарт) бухгалтерського облік 3 “Звіт про фінансові результати” від 16.03.2005 р. № 235 //…

– Конец работы –

Используемые теги: Фінансовий, Менеджмент0.048

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ФІНАНСОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Особенности понятия о менеджменте. Определение менеджмента. Организация – причина, по которой обуславливает существование менеджмента
рассматриваются типа организаций... Формальная группа людей деятельность которых сознательно координируется... Менеджмент предполагает управление не только формальными но и неформальными организациями которые образуются и...

ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ з дисципліни Менеджмент. Поняття та зміст менеджменту. Поняття та сутність менеджменту
з дисципліни Менеджмент... ЗМІСТ... Модуль Змістовний модуль Поняття та зміст менеджменту Поняття та сутність менеджменту Зовнішнє та внутрішнє середовище...

Лекция №1.Теоретические и методологические основы финансового менеджмента. Лекция рассчитана на 4 часа. 1.Цели и задачи финансового менеджмента в деятельности хозяйствующих субъектов. Условия реализации финансового менеджмента
Лекция Теоретические и методологические основы финансового менеджмента Лекция рассчитана на часа... Цели и задачи финансового менеджмента в деятельности хозяйствующих субъектов Условия реализации финансового...

Робоча Програма НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ФІНАНСОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ»
ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... ОБЛІКОВО ФІНАНСОВИЙ ФАКУЛЬТЕТ... КАФЕДРА Фінанси і банківська справа...

ИСТОРИЧЕСКОЕ ЗНАЧЕНИЕ ТЕРМИНА «МЕНЕДЖМЕНТ». УПРАВЛЕНЧЕСКИЕ РЕВОЛЮЦИИ. АНТИЧНОСТЬ: ЗАРОЖДЕНИЕ ЦИВИЛИЗОВАННОГО МЕНЕДЖМЕНТА
УДК... ББК... К Кравченко А И ISBN В книге рассматривается история...

Конспект лекций по курсу Основы менеджмента 1. Сущность и признаки менеджмента как особого рода деятельности
Тема... Менеджмент и менеджер сущность и содержание Сущность и признаки менеджмента как особого рода деятельности...

До виконання розрахункової роботи з дисципліни Фінансовий менеджмент
Національний університет водного господарства та природокористування... Кафедра обліку і аудиту...

Менеджмент: конспект лекций Менеджмент
Все книги автора... Эта же книга в других форматах... Приятного чтения...

Сущность, цели и задачи менеджмента. Функции менеджмента. Менеджер ХХI века
Миссия это генеральная цель организации ее сверх цель в которой должны присутствовать как минимум три основные составляющие... При разработке миссии учитываются следующие группы факторов... История возникновения и развития организации ее традиций достижений и промахов сложившийся имидж...

ФІНАНСОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ
Донецький національний університет економіки і торгівлі... імені Михайла Туган Барановського...

0.033
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам