рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Тема практичного заняття 9: Безпека в умовах кримінальної злочинності і тероризму.

Тема практичного заняття 9: Безпека в умовах кримінальної злочинності і тероризму. - раздел Философия, Секція безпека життєдіяльності людини Причини Зростання Злочинності. Зброя Для Самозахисту. Правила Особистої Безпе...

Причини зростання злочинності. Зброя для самозахисту. Правила особистої безпеки в криміногенних ситуаціях. Визначення тероризму, його особливості на сучасному етапі. Відомі терористичні організації та найбільш поширені види терористичних актів. Правила поведінки у ситуації “заручник”.

Розділ 2. Методичні поради щодо організації самостійної роботи при вивченні дисципліни “Безпека життєдіяльності”

Самостійна робота – головний спосіб вивчення дисципліни, органічна частина навчального процесу на кафедрі безпеки життєдіяльності людини. Вона допомагає глибоко засвоїти матеріал, закріпити знання, поглибити вміння та навички в пізнавальній діяльності, творчо мислити; виховує організованість та дисциплінованість, активність та ініціативу, настирливість у досягненні мети; сприяє виробленню власних прийомів і методів пізнання, вчить раціонально організовувати та контролювати робочий час.

Самостійна робота по вивченню дисципліни “Безпека життєдіяльності” включає в себе такі форми, як слухання та занотовування лекцій, опрацьовування навчальної та наукової літератури, написання рефератів, підготовка до семінарських та практичних занять, іспиту.

Результативність самостійної роботи визначається плануванням і організацією, високою культурою розумової праці, навчально-методичним керівництвом з боку викладача.

При вивченні дисципліни необхідно ознайомитися з основними розділами, темами, питаннями та рекомендованою літературою. Програма дисципліни є джерелом самоконтролю, особливо при підготовці до іспиту.

На кафедрі використовуються різноманітні форми навчальних занять: лекції, практичні заняття, семінари.

Основна мета лекцій – зацікавити студентів, пояснити вузлові і проблемні питання, основні поняття, закономірності, тенденції. Лекції дають основні спрямування у вивченні дисципліни з врахуванням останніх досягнень науки. Вони є установкою для подальшої самостійної роботи студентів з літературою, довідниками.

Слухання і конспектування лекцій – це активне і творче усвідомлення навчального матеріалу, яке мобілізує увагу, виробляє навички письмового викладу матеріалу, сприяє його закріпленню.

З метою інтенсифікації навчання при підготовці до лекції студентам рекомендується використовувати навчально – методичний посібник “Безпека життєдіяльності. Курс лекцій“ / За ред. проф. О.Й. Бакалюка.- Тернопіль: 2008.- 287 с., в якому міститься опорний конспект лекцій по кожній темі навчальної програми дисципліни. Тоді до конспекту заносяться тільки необхідні пояснення до схем чи визначень, приклади, нова інформація, тощо.

За відсутності опорного конспекту рекомендується детально конспектувати лекції.

Найбільш важливі висновки, положення і визначення можна записувати дослівно, але в цілому зміст лекції необхідно викладати своїми словами. Самостійне формулювання сприяє більш глибокому засвоєнню матеріалу.

Записи слід вести в окремому зошиті, кожну лекцію починати з нової сторінки, зазначати номер лекції, тему, план, літературу, залишати поля шириною 1/3 листка для уточнення, додаткової інформації. Таблиці, схеми, графіки, формули, які використовує викладач, необхідно перенести в зошит. Кожну нову думку записувати з абзацу.

Практичні заняття сприяють рішенню пізнавальних задач, розглядають результати виконання практичних вправ, пов’язаних із змістом дисципліни. Тому, однією із форм самостійної роботи є підготовка до семінарів і практичних занять, завдання яких полягає в тому, щоб закріпити і поглибити набуті теоретичні знання, навчитись творчо працювати з літературою, виробити вміння аналізувати процеси і події, розвивати здатність до самостійних суджень, висловлювати і відстоювати свої погляди, навчитись готувати реферати, повідомлення по окремих питаннях та виступати з ними на заняттях. Студенти в процесі роботи повинні перевіряти свої знання, вияснити, чи вірно вони розуміють матеріал, який вивчають.

Готуючись до практичного заняття чи семінару, необхідно прочитати лекцію по темі, відредагувати текст, виписати визначення, формули, вивчити матеріал. Активна робота на лекціях, хороший конспект полегшують розуміння та засвоєння матеріалу.

Готуватись до практичних занять бажано в такому порядку:

1. Ознайомитися із темою, планом заняття, рекомендованою літературою, прочитати конспект лекції і усвідомити матеріал даної теми.

2. Вивчити навчальний матеріал, підібрати додаткову літературу, газетний матеріал.

3. Скласти план виступу або тези по кожному питанню заняття, що дуже важливо для систематизації та засвоєння знань, чіткого та послідовного виступу. Рекомендується вести словник специфічних термінів.

4. Систематично здійснювати самоконтроль повноти засвоєння матеріалу, даючи відповідь на питання, які вміщенні в підручниках в кінці кожного розділу, в методичних посібниках та рекомендаціях, а також виконуючи практичні вправи, рекомендовані до засвоєння при вивченні певних тем. Самоконтроль здійснюється і в бесідах по певних питаннях з іншими студентами. Якщо виявляються прогалини в знаннях, уміннях, слід ще раз звернутися до навчальної літератури, незрозумілі питання вияснити з викладачем.

5. Продумати метод викладу. Він може бути індуктивний, коли на основі повідомлюваних фактів формулюються висновки та робиться узагальнення, або дедуктивний, коли спочатку робиться узагальнення, а потім воно підтверджується фактами, аргументами.

Виступ на занятті повинен бути розгорнутий, переконливий, доказовий і аргументований. Він повинен розкривати суть питання, його значимість і супроводжуватись висновками, порівняннями, узагальненнями.

Студенти повинні бути готові доповнити виступи товаришів, прорецензувати їх, висловити свою точку зору і обґрунтувати її. По ходу заняття необхідно робити короткі записи по уточненню, доповненню питань.

Семінар чи практичне заняття передбачають участь кожного студента в його підготовці. Значні можливості для самостійного усвідомлення теми дають семінари-диспути, на яких студенти можуть аналізувати проблемні ситуації, формувати особисте відношення до обговорюваного питання і висловлювати його.

Реферат– це короткий виклад в письмовому вигляді, або у формі доповіді змісту наукової праці, огляду літератури по темі. Підготовка рефератів – засіб оволодіння методикою і навичками роботи з літературою, використання загальних теоретичних та методологічних положень в ході аналізу певних процесів, явищ, подій, уміння пов’язати матеріал і реальність, обґрунтувати свої висновки. Разом з тим реферат – одна із форм перевірки знань студентів.

Теми рефератів для самостійної роботи при вивченні дисципліни “Безпека життєдіяльності” визначаються залежно від порядкового номера студента у групі. Змінювання теми реферату без погодження з викладачем не допускається.

Готуючи реферат, необхідно, перед усім, вивчити матеріал лекції з даної теми, ознайомитися з рекомендованою літературою, урядовими документами, монографіями, журнальними та газетними статтями по темі. Потім потрібно скласти розгорнутий план по схемі:

1. Вступ.

2. Основна частина, яка включає 3-4 питання теми.

3. Висновки (резюме).

4. Список використаної літератури.

У списку використаної літератури вказуються літературні джерела по темі роботи за останні роки, при цьому вказується автор публікації, назва статті або книги, видавництво, рік видання і використані для підготовки реферату сторінки джерела.

В ході вивчення літератури необхідно робити виписки, уточняти і конкретизувати план.

Реферат слід починати із вступу, в якому необхідно визначити актуальність теми, дати її загальну характеристику, зазначити мету реферату.

В основній частині потрібно послідовно і аргументовано розкрити і проаналізувати головні проблеми теми. Кожне питання слід завершувати підсумковими висновками. Доцільно використовувати матеріал по області, району, підприємству, де студенти проживали чи проживають, працюють чи працювали.

В заключній частині необхідно зробити узагальнюючий висновок по темі в цілому.

В списку використаної літератури першими вказуються закони, урядові документи. Інші джерела слід вказувати в алфавітному порядку.

В рефераті на всі цитати, важливі цифри, окремі положення потрібно робити посилання. Для цього в кінці речення в дужках необхідно вказати або повністю джерело (прізвище, ініціали автора, назва праці, місце видання, видавництво, рік видання, сторінки), або порядковий номер джерела, у відповідності зі списком використаної літератури і сторінку.

Обсяг реферату залежить від теми, використовуваної літератури, але, в основному, повинен мати 8-10 сторінок рукописного тексту.

Студентам, які виступають з рефератом, бажано усно викладати його короткий зміст, а не читати написаний текст. Так вони вчаться обґрунтовувати власну думку, виробляють у себе лекторську майстерність.

Реферат обговорюють і доповнюють усі студенти під керівництвом викладача. Основні опоненти, яких призначає викладач, знайомляться з рефератом, літературою, пишуть рецензію. При аналізі реферату слід зупинитись на таких питаннях, як повнота та глибина розкриття теми, використання першоджерел, вірність складання плану, його відповідність змісту, аргументація положень та висновків, вміння вибирати, згруповувати та аналізувати матеріал, а також стиль та дотримання усіх вимог щодо оформлення реферату. Якщо реферат має суттєві недоліки, студент повинен його переробити, враховуючи зауваження і пропозиції.

Важливим напрямком самостійної роботи єнавчально-дослідницька діяльність.Студенти отримують індивідуальні завдання (ІНДЗ) для досліджень: теми, пов’язані з життям області, міста, підприємства, закладу або розробляють свою тему, погодивши її з викладачем. Складні теми може виконувати група із декількох студентів. Процес дослідження включає вивчення документів, матеріалів місцевої преси, бесіди, особисті спостереження, анкетні опитування. Потім складається план, визначається своя точка зору, пишеться конспект чи повний текст повідомлення, узагальнюється матеріал, робляться висновки. Про результати навчальних досліджень повідомляється на заняттях, конференціях, або оформляється їх у вигляді таблиць, схем, альбомів, комп’ютерних програм. При виконанні та оформленні ІНДЗ студент може використовувати комп’ютерну техніку.

Виконання ІНДЗ є одним із обов’язкових складових модулів залікового кредиту з БЖД.

Для всіх студентів групи підготовлено різні варіанти ІНДЗ. Номер варіанту залежить від порядкового номера студента у списку академічної групи. Самовільно заміна одного варіанта завдання іншим не дозволяється.

Кожен варіант ІНДЗ складається з одного теоретичного питання та двох розрахунково-графічних завдань з оцінки хімічної та радіаційної обстановки.

Варіанти теоретичних питань подані нижче. Перше теоретичне завдання для підготовки у вигляді реферату, друге завдання кожного варіанту – розрахунково-графічне завдання з оцінки хімічної обстановки та третє - розрахункова задача з оцінки радіаційної обстановки висвітлені у даних навчально-методичних матеріалах і подані нижче.

Аналізуючи отримані дані з РГЗ, необхідно зробити висновок про найбільш доцільні дії, при яких виключається ураження людей в даній ситуації.

При виконанні ІНДЗ слід керуватись наступними вимогами:

- робота повинна бути виконана i подана у вказаний термін;

- на титульній сторінці роботи вказується номер виконуваного варіанту;

- відповіді на питання даються у тій послідовності, в якій вони стоять у завданні;

- питання та умови задач вказуються повністю. Рішення задач відділяються від умови інтервалом;

- за потреби рішення задач повинно супроводжуватися схемами, формулами, розгорнутими розрахунками і короткими поясненнями;

- в кінці кожної задачі необхідно чітко сформулювати висновок, який би розкривав зміст і значення отриманих результатів. Невирішеними вважаються задачі, до яких подані відповіді без розгорнутих розрахунків, пояснень і висновків;

- розрахунки всіх показників необхідно проводити з точністю до 0,01;

- в кінці роботи слід вказати список використаної літератури;

- робота підписується студентом i вказується дата її виконання.

ІНДЗ оцінюється за 100-бальною шкалою згідно із критеріями оцінювання, затвердженими на кафедрі, і включається до залікового кредиту як окремий заліковий модуль.

Студент, робота якого виконана незадовільно, доповнює її або виконує роботу заново.

Якщо студент не може самостійно виконати ІНДЗ або якусь його частину, то йому слід звернутись на кафедру БЖДЛ за консультацією.

Процес вивчення та висвітлення теоретичного питання включає вивчення документів, матеріалів місцевої преси, рекомендованої літератури, а також особисті спостереження, за необхідності - анкетні опитування. Потім потрібно скласти план, визначити свою точку зору, узагальнити матеріал, зробити висновки.

Статистичний матеріал у формі таблиці може бути розміщений як у основні частині роботи (в тексті) так і оформлений як додаток (ксерокопії не зараховуються), а при написанні роботи в електронному варіанті також і у файлах Exel. Посилання на джерела інформації є обов’язковим і оформляється як звичайна (внизу сторінки) або кінцева зноска.

При використанні спеціальних термінів та скорочень рекомендується скласти короткий словник основних термінів та визначень, що зустрічаються в роботі і є ключовими для її розуміння. Словник термінів подається на початку або в кінці роботи.

Одним з ефективних засобів самостійної роботи та підготовки до занять і заліку є використання комп’ютерної техніки.

На сьогоднішній день випущено значну кількість СD - дисків з різноманітних аспектів безпеки життєдіяльності людини: Перспективним методом самопідготовки є використання студентами мережі Internet. Саме в Internet, на відміну від СD-дисків, інформація швидше поновлюється, крім того, тут міститься багато статистичної, наукової, наочної інформації, що розміщена на сайтах міністерств, відомств, наукових організацій, видавництв тощо.

Пошук сайтів та конкретних тем можна здійснити за допомогою пошукових систем: avanport.com, rambler.ru, yahoo.comтощо.

При вивчені питань, пов’язаних з надзвичайними ситуаціями, можна скористатися сайтом Міністерства надзвичайних ситуацій (сайт www.mns.gov.ua.), де подається аналітична, статистична інформація та електронні версії періодичної преси. Багато цінної та важливої інформації, що стосується безпеки життєдіяльності, міститься на сайті ООН — www.un.org.

Екзамен– заключний етап вивчення дисципліни в цілому. Підготовка до нього починається з першого дня занять і триває протягом усього триместру. Рівень засвоєння програмного матеріалу студенти мають змогу визначити самостійно, давши письмові відповіді на питання теоретичної та практичної частини з дисципліни “Безпека життєдіяльності”.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Секція безпека життєдіяльності людини

Тернопільський національний економічний університет... Факультет довузівської післядипломної та магістерської... Секція безпека життєдіяльності людини...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Тема практичного заняття 9: Безпека в умовах кримінальної злочинності і тероризму.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Лекція 6
“Небезпечні та шкідливі психофізіологічні фактори зовнішнього середовища, їх вплив на людину” Основні питання для висвітлення на лекції: 1.Основи фізіології фізич

Розрахунково-графічні завдання з оцінки хімічної обстановки
На хімічно небезпечному об’єкті сталася аварія з викидом сильнодіючої отруйної речовини (СДОР, ОР). Хмара зараженого повітря рухається в напрямку населеного пункту. Оцінити хімічну обстановку за та

Методика оцінки хімічної обстановки
Оцінка хімічної обстановки проводиться методом прогнозування (завчасно, при розробці плану цивільного захисту (ЦЗ) об’єкта) і за даними розвідки. При оцінці хімічної обстановки методом про

Таблиці для оцінки хімічної обстановки
Таблиця 1 Глибина розповсюдження хмари, зараженої ДОР (Г1), км (місцевість відкрита, ємності необваловані, швидкість вітру 1 м/с, ізотермія)

Завдання з оцінки радіаційної обстановки
Задача 1 Визначити дозу опромінення і втрати серед робітників. які протягом Т год. працювали в приміщенні з коефіцієнтом послаблення дози радіації К посл., якщо роботу

Методика оцінки радіаційної обстановки
Радіаційна обстановка - це обстановка, яка склалася на території адміністративного району, населеного пункту чи об’єкту господарювання внаслідок радіоактивного зараження місцевості.

Приведення рівнів радіації до одного часу після вибуху
У зв’язку зі спадом рівня радіації після ядерного вибуху (при 7-разовому збільшенні часу рівень радіації зменшується в 10 разів) для зручності нанесення обстановки на карту (схему) виміряні рівні р

Визначення можливих доз опромінення населення і особового складу формувань системи ЦЗ (ЦО).
Розв’язок цієї задачі дозволяє оцінити ступінь небезпеки перебування людей на зараженій території і намітити правильні дії. Якщо виявиться, що отримана доза перевищує допустиму, то необхідно змінит

Визначення допустимого часу перебування людей на зараженій території
  Допустимий час перебування на зараженій території – це час, протягом якого населення чи особовий склад формування отримають дозу опромінення в межах встановленої. Рішення д

Визначення часу вводу формувань на радіоактивно забруднену територію
Для визначення часу вводу формувань (часу, коли можна розпочати роботи і доза опромінення за час проведення робіт щоб не перевищувала встановленої) на радіоактивно заражену територію необхідні вихі

Визначення можливих радіаційних втрат
Під радіаційними втратами розуміють вихід з ладу особового складу формувань та населення у зв’язку з перевищенням допустимих доз опромінення. Визначають їх за таблицею 8 за дозою опромінення та час

Для перерахування рівнів радіації на різний час після ядерного вибуху
t год. К t t год K t t год. К t t год. К t 0,5

Для перерахування рівнів радіації на різний час після аварії на АЕС
  t год. К t t год K t t год. К t t год. К t

Час, який минув після вибуху до другого виміру рівня радіації на місцевості, год.
Відношення рівня радіації при другому вимірі до рівня радіації при першому вимірі, Р2 / Р1 Час між вимірами Хвил

Допустима тривалість перебування людей на радіоактивно зараженій місцевості, Т , год., хв.
  Час, який минув з моменту вибуху до початку опромінення

Допустима тривалість перебування людей на радіоактивно зараженій місцевості при аварії на АЕС, Т , год.
  Час, який минув з моменту вибуху до початку опромінення, год.

Радіаційні втрати людей при зовнішньому опроміненні
Сумарна доза опромінення, Р (у рентгенах) Процент радіаційних втрат за час опромінення, дні  

Розрахункові завдання
1.Обчисліть ризик травмування на підприємстві (в розрахунку за рік), якщо загальна кількість працюючих складає 200 чоловік, а за останні 2,5 роки травми одержали 2 чоловіки. Порівн

Методика розв’язування розрахункових завдань
Визначення та порівняльна оцінка ризиків Загальноприйнятою у світовій практиці мірою небезпеки для життєдіяльності населення, функціонування об`єктів економіки є ризик. Застосування

Базові підручники та базові навчально-методичні матеріали
  1. Текстові матеріали лекцій і практичних занять дисципліни «Безпека життєдіяльності» для студентів усіх форм навчання (навчально-методичний посібник). Тернопіль, 2012.- 139 с.

Ресурси
1. Галузевий стандарт, затверджений наказом МОН України від 09.02.2009 р № 79 з доповненнями та змінами згідно з наказами МОН України від 09.02. 2009 р. № 642 та від 2.02.2010 р. 2. Тимчас

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги