Етап 7. Визначення залишків на рахунках бухгалтерського обліку

Щоб скласти Оборотну відомість і на її основі вивести баланс підприємства на кінець звітного періоду (тобто скласти кінцевий Баланс підприємства), необхідно спочатку визначити залишки та обороти на аналітичних і синтетичних рахунках бухгалтерського обліку.

Для того, щоб визначити кінцеві залишки на всіх задіяних нами рахунках, спочатку необхідно звернутися до тих з них, що були відкриті нами раніше (див. задачу 2, етапи 3 і 4). На вже відкриті рахунки слід перенести усі обороти по них, що мали місце протягом звітного періоду. Одночасно з цим, навпроти кожної суми дебетового або кредитового обороту треба заначити номер відповідної господарської операції (див. табл. 1.6).

Потім слід відкрити ті синтетичні рахунки, яких раніше не було відкрито, бо вони не мали початкового сальдо і вперше зустрілися у Журналі реєстрації господарських операцій (див. табл. 1.6). За ними також треба зібрати всі дебетові та кредитові обороти із зазначенням номера відповідної операції за дебетом та кредитом кожного з рахунків.

Таким чином, загальна кількість створених нами «Т» - рахунків відповідає всім рахункам, що брали участь у початковому балансі підприємства та з допомогою яких робився запис господарських операцій (див. табл. 3. 1).

Наприкінці необхідно підрахувати загальні суми всіх оборотів (дебетових, кредитових) та визначити кінцеві залишки на всіх, без винятку, відкритих нами бухгалтерських рахунках (як синтетичного, так й аналітичного обліку).

Підрахувавши суми оборотів і вивівши кінцеві залишки на кожному рахунку, розпочинаємо складання сальдової Оборотної відомості.