рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ОБЛІК В БАНКАХ

ОБЛІК В БАНКАХ - раздел Философия, Міністерство Освіти І Науки України ...

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ЖИТОМИРСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ТЕХНОЛОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ОБЛІК В БАНКАХ

Навчально-методичний посібник для самостійного вивчення дисципліни

 

 

Житомир


Вступ

 

Навчальна дисципліна “Облік в банках” обирається для вивчення студентами спеціальності 6.050100 “Облік і аудит” за власним бажанням. Вивчення цієї дисципліни вимагає від студентів обізнаності з матеріалом, викладеним у дисциплінах “Теорія бухгалтерського обліку”, “Бухгалтерський фінансовий облік” та “Банківські операції”.

Метою вивчення дисципліни є підготовка висококваліфікованих спеціалістів, які б володіли методикою ведення бухгалтерського обліку та проведення аудиту основних банківських операцій.

В ході вивчення дисципліни студенти повинні:

– знати: сутність, особливості бухгалтерського обліку в банках, загальні принципи його побудови; нормативне регулювання діяльності та бухгалтерського обліку банків; основи організації та проведення внутрішнього аудиту в банках;

– вміти: відображати основні банківські операції на рахунках бухгалтерського обліку; застосовувати в різних ситуаціях необхідні прийоми та способи перевірки окремих банківських операцій.

Для досягнення зазначених вище цілей і завдань велике значення має самостійна творча робота студента. Даний навчальний посібник містить методичні вказівки до вивчення кожної теми з дисципліни “Облік і аудит в банках”, плани семінарських занять, перелік навчальних завдань, перелік програмних питань для самостійного вивчення до кожної теми та рекомендовану літературу.


Розгорнута програма дисципліни

“ОБЛІК В БАНКАХ”

Тема 1. Загальні основи і принципи бухгалтерського обліку в банках

Організація бухгалтерського обліку в банках. Функціональні обов’язки головного бухгалтера банку, контроль за роботою відповідальних виконавців.

Особливості побудови Плану рахунків: мультивалютність, подвійний запис операцій за позабалансовими рахунками, нові вимоги до аналітичних рахунків, наявність управлінського обліку. Класифікація рахунків в Плані рахунків за видами контрагентів, характером операцій і ступенем зниження ліквідності.

Значення параметрів аналітичного обліку для формування фінансової та статистичної звітності. Обов’язкові та необов’язкові параметри. Поділ параметрів аналітичного обліку залежно від сфери застосовування на такі види: контрагентів (клієнтів), документів, договорів та безпосередньо аналітичних рахунків. Поділ обов’язкових параметрів на загальні та спеціальні.

Бухгалтерські документи та регістри бухгалтерського обліку: характеристика, документообіг.

Тема 2 Облік капіталу комерційного банку

Порядок обліку операцій під час формування статутного капіталу до реєстрації комерційного банку за тимчасовим рахунком у територіальному відділенні НБУ. Облік сум несплаченого та сплаченого зареєстрованого статутного капіталу банку, облік операцій щодо розрахунків з акціонерами за несплаченим статутним капіталом. Бухгалтерський облік емісійних різниць у процесі первинного розміщення акцій.

Облік операцій з викупу банком акцій власної емісії та їх подальшої реалізації.

Відображення в обліку результатів поточного року.

Облік операцій з формування фондів комерційного банку за рахунок нерозподіленого прибутку.

Тема 3. Облік доходів та витрат комерційного банку

Доходи і витрати як об’єкти обліку. Структура класів 6 і 7 (“Доходи” і “Витрати”) Плану рахунків.

Правила обліку доходів та витрат за методом нарахування та відображення результатів у системі фінансового обліку та у фінансовій звітності. Класифікація рахунків обліку доходів і витрат банку. Методи визначення кількості днів для розрахунку процентних доходів (витрат). Облік операцій за рахунками “Доходи майбутніх періодів” (3600) та “Витрати майбутніх періодів” (3500).

Порядок закриття рахунків доходів (витрат) та підрахунок фінансових результатів поточного року, облік нарахування, сплати податку на прибуток та розрахунків з бюджетом за податком на додану вартість.

Проведення нарахувань та утримань із заробітної плати працівників банку.

Тема 4. Організація та облік операцій за міжбанківськими розрахунками

Моделі міжбанківських розрахунків. Порядок відкриття кореспондентських рахунків комерційними банками. Контроль НБУ за станом кореспондентських рахунків комерційних банків та їх філій.

Відкриття та ведення рахунків Лоро і Ностро. Механізм дії прямих кореспондентських рахунків між комерційними банками. Облік міжбанківських розрахунків за прямими кореспондентськими рахунками.

Облік міжбанківських розрахунків через систему електронних платежів.

Облік міжбанківських розрахунків через внутрішньобанківську платіжну систему.

Тема 5. Облік касових операцій у комерційних банках України

Основні нормативні документи, регламентують організацію емісійно-касової роботи в установах банків.

Порядок здійснення касових операцій у прибуткових і видаткових касах. Облік операцій, що проводяться вечірніми касами та касами перерахунку. Порядок роботи кас банків при підприємствах і організаціях.

Облік операцій з підкріплення операційних кас установ комерційного банку. Інкасація грошової виручки інкасаторами банків: порядок здійснення та відображення в обліку.

Загальна схема документообігу під час виконання касових операцій установами банків.

Тема 6. Облік операцій комерційного банку за безготівковими розрахунками

Форми розрахункових документів для проведення безготівкових розрахунків у господарському обороті України, порядок їх оформлення та приймання установами банків до виконання. Проведення розрахунків у системі електронних платежів “клієнт-банк”. Облік розрахунків із застосуванням платіжних доручень. Облік операцій з розрахунками платіжними дорученнями, платіжними вимогами-дорученнями, чеками, акредитивами.

Тема 7. Облік кредитних операцій

Характеристика кредитних операцій. Позабалансові кредитні операції та порядок визначення кредиту балансовим активом.

Принципи бухгалтерського обліку кредитів. Облік номіналу кредиту. Облік нарахованих доходів. Структурна побудова Плану рахунків щодо рахунків, за якими обліковуються кредитні операції комерційного банку.

Облік сумнівних кредитів та резервів під кредитні ризики. Облік операцій зменшення відрахувань до резервів та використання коштів створених резервів на списання безнадійних заборгованостей за виданими кредитами.

Облік факторингових операцій.

Контроль за використанням і погашенням кредиту.

Тема 8. Облік депозитних операцій

Характеристика груп балансових та позабалансових рахунків для фінансового обліку залучення (розміщення) депозитів, сплати витрат та отримання доходами за ними.

Класифікація депозитів за економічним змістом та строками використання коштів. Активні та пасивні депозитні операції та відображення результатів їх проведення у фінансовій звітності. Зміст облікової політики банку щодо використання методу нарахування процентів за депозитними операціями.

Облік номіналу депозиту. Вплив методу виплати процентів (за період або на період) на облік номіналу депозиту.

Облік процентних витрат.

Облік операцій з погашення депозиту.

Облік міжбанківських кредитів.

Організація внутрішнього бухгалтерського контролю за проведенням депозитних операцій.

Тема 9. Облік основних засобів та нематеріальних активів комерційного банку

Економічна характеристика основних засобів банку. Їх класифікація за функціональним призначенням (операційні та неопераційні). Структура витрат, що формують первісну вартість основних засобів.

Характеристика рахунків з обліку операцій за основними засобами та нематеріальними активами. Аналітичний і синтетичний облік основних засобів.

Облік капітальних вкладень за незавершеним будівництвом. Облік операцій з надходження, реалізації, ліквідації (списання) основних засобів та нематеріальних активів. Переоцінка та обмін основних засобів та нематеріальних активів. Облік операцій з безоплатної передачі основних засобів та нематеріальних активів.

Порядок та облік нарахування амортизації основних засобів і нематеріальних активів. Залишкова та ліквідаційна вартість основних засобів.

Порядок проведення та відображення в обліку результатів інвентаризації основних засобів та нематеріальних активів.

Тема 10. Облік лізингових операцій

Економічний зміст лізингової операції. Фінансовий і оперативний лізинг.

Відображення в обліку операцій, здійснюваних лізингодавцем та лізингоодержувачем у разі фінансового лізингу. Облік нарахування доходів лізингодавцем та витрат – лізингоодержувачем.

Облік операцій з оперативного лізингу на балансі лізингодавця та лізингоодержувача.

Особливості обліку витрат за капітальним і поточним ремонтом основних засобів, отриманих у фінансовий та оперативний лізинг.

Облік операцій з продажу необоротного активу з укладенням угоди про його одержання продавцем у лізинг (оренду).

Тема 11. Облік операцій банку з цінними паперами

Поняття, класифікація цінних паперів і операцій з ними. Особливості відображення операцій з цінними паперами в Плані рахунків.

Облік вкладень банку в цінні папери.

Облік цінних паперів, емітованих банком.

Особливості обліку окремих операцій з цінними паперами (урахування векселів і видачі позик під забезпечення векселів).

Тема 12. Облік операцій в іноземній валюті

Характеристика валютних операцій, здійснюваних комерційними банками, та їх типи. Особливості роботи з готівковою іноземною валютою.

Загальні вимоги до обліку операцій в іноземній валюті.

Бухгалтерський облік готівкових обмінних операцій в іноземній валюті. Особливості обліку операцій купівлі однієї іноземної валюти за іншу іноземну валюту. Облік доходів (видатків) за операціями, що здійснені в іноземній валюті. Облік результатів за обмінними операціями. Коригування статей балансу при зміні валютних курсів. Відображення результатів коригування в системі рахунків бухгалтерського обліку.

Бухгалтерський облік операцій з використанням платіжних карток.


ТЕМА 1

ЗАГАЛЬНІ ОСНОВИ І ПРИНЦИПИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В БАНКАХ

Термінологічний словник

Активи ресурси, що виникли в результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до збільшення економічних вигод у майбутньому.

Витрати це зменшення економічної вигоди у звітному періоді у формі відпливу або використання активів, або виникнення заборгованості, що призводить до зменшення власного капіталу і не є розподіленням між акціонерами.

Власний капітал – це залишкова частина в активах банку після вирахування всіх зобов’язань.

Доходи – це збільшення економічних вигод протягом звітного періоду у формі припливу або зростання активів, або зменшення зобов’язань, що призводять до збільшення капіталу і не є внесками акціонерів.

Зобов’язання заборгованість банку, що виникла внаслідок минулих подій, погашення якої в майбутньому, як очікується, призведе до зменшення ресурсів банку, що втілюють в собі економічні вигоди.

Операційний час – час роботи установи банку з клієнтами, протягом якого банк приймає розрахункові документи, що мають бути оброблені, передані та виконані цією установою банку протягом цього робочого дня. Тривалість операційного часу встановлюється установою банку самостійно та зазначається в її внутрішніх нормативних документах.

Післяопераційний час – частина робочого дня банку після закінчення операційного часу, уключаючи роботу у вихідні та святкові дні, протягом якої здійснюються касові операції з їх відображенням у бухгалтерському обліку не пізніше наступного операційного дня.

Контрактивні рахунки – контрарні рахунки, які використовуються для регулювання показників активних рахунків. Відображення операцій за цими рахунками здійснюється за методами відображення операцій за пасивними рахунками.

Контрарні рахунки – рахунки бухгалтерського обліку, показники яких використовуються для регулювання оцінки об’єктів, які відображені в інших рахунках.

Контрпасивні рахунки – контрарні рахунки, які використовуються для регулювання показників пасивних рахунків. Відображення операцій за цими рахунками здійснюється за методами відображення операцій за активними рахунками.

План рахунків банків – систематизований перелік рахунків бухгалтерського обліку, що використовується для детальної та повної реєстрації всіх банківських операцій з метою забезпечення потреб складання фінансової звітності.

Мультивалютність – принцип роботи рахунків, за яким операції в іноземній валюті відображаються за тими ж рахунками, що і операції в гривні.

Транзитні рахунки – рахунки, що використовуються для обліку платежів на час до перерахування їх за призначенням згідно з нормативними документами або угодами.

План семінарського заняття

1. Організація бухгалтерського обліку в банках.

2. Особливості побудови плану рахунків комерційних банків.

3. Організація аналітичного обліку в банках.

Навчальні завдання

Дані для виконання: Принцип бухгалтерського обліку Характеристика 1. Повнота бухгалтерського обліку А. Залишки за…   Завдання 1.2. Визначити та охарактеризувати користувачів (внутрішні чи зовнішні) наступної інформації:

Перелік програмних питань для самостійного вивчення

1. Бухгалтерські документи та регістри бухгалтерського обліку: характеристика, документообіг.

2. Функціональні обов’язки головного бухгалтера банку, контроль за роботою відповідальних виконавців.

 


ТЕМА 2

ОБЛІК КАПІТАЛУ КОМЕРЦІЙНОГО БАНКУ

Термінологічний словник

Власний капітал – це залишкова частина в активах банку після вирахування всіх зобов’язань.

Емісійні різниці (емісійний доход) – сума коштів, отриманих підприємством від первинної емісії (випуску) власних акцій та інших корпоративних прав над номіналом таких акцій (інших корпоративних прав).

 

План семінарського заняття

1. Облік операцій з формування статутного капіталу банку.

2. Облік операцій з викупу акцій комерційного банку.

3. Облік операцій за розрахунками з акціонерами.

Навчальні завдання

Дані для виконання: І варіант ІІ варіант 1. Д 5020 К 5000 1. Д 5040 К 3631 2. Д 1200 К 5002 2.…   Завдання 2.2. На основі наведених змістів операцій складіть бухгалтерські проведення.

Перелік програмних питань для самостійного вивчення

1. Відображення в обліку результатів поточного року.

2. Облік операцій з формування фондів комерційного банку за рахунок нерозподіленого прибутку.


ТЕМА 3

ОБЛІК ДОХОДІВ ТА ВИТРАТ КОМЕРЦІЙНОГО БАНКУ

Термінологічний словник

Витрати – це зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів чи збільшення зобов’язань, які призводять до зменшення власного капіталу (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення чи розподілу власниками).

Дивіденди – частина чистого прибутку, розподілена між учасниками (власниками) відповідно до частки їх участі у власному капіталі банку.

Доходи – це збільшення економічних вигод у вигляді збільшення активів або зменшення зобов’язань, що призводить до збільшення власного капіталу (за винятком збільшення капіталу за рахунок внесків акціонерів).

Збиток – це зменшення власного капіталу у результаті фінансово-господарської діяльності, крім вилучень частки засновників із капіталу.

Прибуток – це збільшення власного капіталу в результаті фінансово-господарської діяльності, крім внесків засновників у капітал.

Роялті – платежі за використання нематеріальних активів банку (патентів, авторського права, програмних продуктів).

План семінарського заняття

1. Доходи і витрати як об’єкти обліку.

2. Правила обліку та класифікація рахунків обліку доходів і витрат банку.

3. Облік доходів і витрат банку.

Навчальні завдання

Дані для виконання: ТзОВ “Світанок” розмістило в АКБ “Гарант” розмістило 7000 грн. на умовах депозитного договору на строк з 7 травня по 9 жовтня… Завдання 3.2. На основі наведених бухгалтерських проведень сформулюйте змісти… Дані для виконання: І варіант ІІ варіант 1. Д 1518 К 6012 1. Д 7052 К 3328 …

Перелік програмних питань для самостійного вивчення

1. Підрахунок фінансових результатів поточного року, облік нарахування, сплати податку на прибуток та розрахунків з бюджетом за податком на додану вартість.

2. Проведення нарахувань та утримань із заробітної плати працівників банку.

 


ТЕМА 4

ОРГАНІЗАЦІЯ ТА ОБЛІК ОПЕРАЦІЙ ЗА МІЖБАНКІВСЬКИМИ РОЗРАХУНКАМИ

Термінологічний словник

Банки-кореспонденти – банки, які встановили між собою кореспондентські відносини з відкриттям кореспондентського рахунку.

Електронний розрахунковий документ (міжбанківський електронний розрахунковий документ) – документ на переказ, сформований банком на підставі розрахункових документів банку, клієнтів, документів на переказ готівки, доручень на договірне списання, та представлений у формі електронних даних, що включають відповідні реквізити документа, у тому числі й електронний цифровий підпис.

Електронні міжбанківські розрахунки – міжбанківські розрахунки із застосуванням електронних засобів приймання, оброблення, передавання та захисту інформації про рух коштів.

Кореспондентський рахунок ЛОРО – кореспондентський рахунок, який відкриває банк банку-кореспонденту та за яким банк здійснює операції списання і зарахування коштів згідно з чинним законодавством України та укладеним договором. У банку-кореспонденті цей рахунок є кореспондентським рахунком НОСТРО.

Кореспондентський рахунок – рахунок, який відкривається банку (філії) для обліку коштів та проведення розрахунків, що їх виконує один банк за дорученням і на кошти іншого банку на підставі укладеного договору.

Кореспондентські відносини з відкриттям кореспондентського рахунку – договірні відносини між банками, метою яких є здійснення платежів, розрахунків та надання інших банківських послуг за взаємними дорученнями.

Міжбанківські розрахунки – безготівкові розрахунки між банками, що обумовлені виконанням платежів клієнтів або власними зобов’язаннями одного банку перед іншим.

Система автоматизації банку (САБ) – програмне забезпечення, що обслуговує поточну внутрішньобанківську діяльність (бухгалтерський облік, обслуговування рахунків клієнтів тощо).

Система електронних платежів Національного банку України (СЕП) – загальнодержавна платіжна система, що забезпечує здійснення розрахунків між банківськими установами, органами державного казначейства на території України із застосуванням електронних засобів приймання, оброблення, передавання та захисту інформації.

План семінарського заняття

1. Загальні правила розрахунків між банками.

2. Облік міжбанківських розрахунків за прямими кореспондентськими рахунками.

3. Облік міжбанківських розрахунків через систему електронних платежів.

4. Облік міжбанківських розрахунків через внутрішньобанківську платіжну систему.

Навчальні завдання

Дані для виконання:   1.На рахунок ЛОРО АКБ “Гарант” зараховано суму на користь ВАТ “Техносервіс”, яке є клієнтом даного банку.

Перелік програмних питань для самостійного вивчення

1. Моделі міжбанківських розрахунків.

2. Порядок відкриття кореспондентських рахунків комерційними банками.

 


ТЕМА 5

ОБЛІК КАСОВИХ ОПЕРАЦІЙ У КОМЕРЦІЙНИХ БАНКАХ УКРАЇНИ

Термінологічний словник

Відповідальні особи сховища цінностей – посадові особи, яких призначено згідно з наказом керівника банку і на яких покладено обов’язки щодо зберігання готівки в операційній касі та інших цінностей у сховищі цінностей і виконання операцій з ними.

Касове обслуговування – це надання послуг з приймання, видачі та обміну готівки.

Касовий вузол – комплекс поєднаних між собою приміщень банку, у яких проводяться операції з готівкою та іншими цінностями.

Касові документи – прибуткові та видаткові документи, за допомогою яких оформляються касові операції.

Касові операції – операції, які здійснює банк, а саме: видача готівки, приймання її та обмін не придатних до обігу банкнот (монет) на придатні до обігу банкноти (монети), банкнот на монети, монет на банкноти, банкнот (монет) одного номіналу на банкноти (монети) іншого номіналу, вилучення з обігу сумнівних банкнот (монет), валютно-обмінні операції та операції з банківськими металами.

Оброблення готівки– це комплекс робіт, що включає сортування готівки, її перерахування та упакування відповідно до вимог нормативно-правових актів.

Операційна каса – це приміщення банку (філії, відділення), у яких здійснюються касові операції.

Сховище цінностей – спеціально обладнане приміщення, що використовується для зберігання готівки та інших цінностей, технічний стан якого відповідає нормативно-правовим актам.

План семінарського заняття

1. Організація касової роботи

2. Облік і документообіг за операціями кас з приймання готівки

3. Облік операцій видаткових кас

4. Інкасація грошової виручки

5. Синтетичний облік касових операцій.

Навчальні завдання

Дані для виконання: І варіант ІІ варіант 1. Д 1001 К 2600 1. Д 2214 К 1001 2. Д 3651 К 1001 2.…   Завдання 5.2. На основі наведених змістів операцій складіть бухгалтерські проведення.

Перелік програмних питань для самостійного вивчення

1. Облік операцій, що проводяться вечірніми касами та касами перерахунку.

2. Зберігання і облік цінностей та документів у грошових сховищах.

3. Облік операцій з підкріплення операційних кас установ комерційного банку.


ТЕМА 6

ОБЛІК ОПЕРАЦІЙ КОМЕРЦІЙНОГО БАНКУ ЗА БЕЗГОТІВКОВИМИ РОЗРАХУНКАМИ

Термінологічний словник

Авізуючий банк – банк, який за дорученням банку-емітента авізує (сповіщає) акредитив бенефіціару без будь-якої відповідальності за його оплату.

Акредитив – договір, що містить зобов’язання банку-емітента, за яким цей банк за дорученням клієнта (заявника акредитива) або від свого імені проти документів, які відповідають умовам акредитива, зобов’язаний виконати платіж на користь бенефіціара або доручає іншому (виконуючому) банку здійснити цей платіж.

Банк платника/одержувача/стягувача – банк, що обслуговує платника/одержувача/стягувача.

Банк-емітент – банк, що відкрив акредитив або здійснив емісію цінних паперів, платіжних карток, або видав розрахунковий чек (чекову книжку).

Безготівкові розрахунки – перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки одержувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки одержувачів коштів.

Бенефіціар – особа, якій призначений платіж або на користь якої відкрито акредитив.

Виконуючий банк – банк, який за дорученням банку-емітента здійснює платіж проти документів, визначених в акредитиві.

Платіжна вимога-доручення – розрахунковий документ, який складається з двох частин: 1) верхньої – вимоги одержувача безпосередньо до платника про сплату визначеної суми коштів; 2) нижньої – доручення платника обслуговуючому банку про списання зі свого рахунку визначеної ним суми коштів та перерахування її на рахунок одержувача.

Платіжне доручення – розрахунковий документ, що містить письмове доручення платника обслуговуючому банку про списання зі свого рахунку зазначеної суми коштів та її перерахування на рахунок одержувача.

Платіжна вимога – розрахунковий документ, що містить вимогу стягувача або при договірному списанні отримувача до банку, що обслуговує платника, здійснити без погодження з платником переказ визначеної суми коштів з рахунку платника на рахунок отримувача.

Розрахунковий чек – розрахунковий документ, що містить письмове доручення власника рахунку (чекодавця) банку-емітенту, в якому відкрито його рахунок, про сплату чекодержателю зазначеної в чеку суми коштів.

Чекодавець – підприємство або фізична особа, яка здійснює платіж за допомогою чека та підписує його.

Чекодержатель – підприємство або фізична особа, яка є одержувачем коштів за чеком.

План семінарського заняття

1. Принципи організації безготівкових розрахунків та вимоги щодо оформлення розрахункових документів.

2. Облік розрахунків із застосуванням платіжних доручень.

3. Облік розрахунків чеками.

4. Розрахунки акредитивами: особливості здійснення та відображення в обліку.

Навчальні завдання

Дані для виконання: І варіант ІІ варіант 1. Д 1005 К 2600 1. Д 1200 К 2600 2. Д 991 К 9802 2.…   Завдання 6.2. На основі наведених змістів операцій складіть бухгалтерські проведення.

Перелік програмних питань для самостійного вивчення

1. Особливості розрахунків в електронних системах типу “клієнт – банк”.

2. Облік операцій при розрахунках платіжними вимогами-дорученнями.

 


ТЕМА 7

ОБЛІК КРЕДИТНИХ ОПЕРАЦІЙ

Термінологічний словник

Довгострокові кредити – надані або отримані кредити на строк більше ніж один рік.

Зобов’язання з кредитування – зобов’язання банку надати клієнту кредит на певних умовах.

Короткостроковий кредит – наданий або отриманий кредит на строк, що не перевищує один рік.

Овердрафт – короткостроковий кредит, який надається клієнту понад його залишок на поточному рахунку в банку в межах заздалегідь обумовленої суми дебатуванням його рахунку.

Операція РЕПО – це операція, яка складається з двох частин і за якої укладається єдина генеральна угода між учасниками ринку про продаж (купівлю) цінних паперів на певний строк із зобов’язанням зворотного продажу (купівлі) у визначений термін або, на вимогу однієї із сторін, за заздалегідь обумовленою ціною.

План семінарського заняття

1. Загальні принципи бухгалтерського обліку кредитних операцій.

2. Організація обліку погашення кредиту та процентів за користування кредитом.

3. Облік окремих кредитних операцій.

Навчальні завдання

Дані для виконання: І варіант ІІ варіант 1. Д 2040 К 2600 1. Д 2057 К 2050 2. Д 1527 К 1523 2.…   Завдання 7.2. На основі наведених змістів операцій складіть бухгалтерські проведення.

Перелік програмних питань для самостійного вивчення

1. Облік факторингових операцій.

2. Контроль за використанням і погашенням кредиту.


Тема 8

ОБЛІК ДЕПОЗИТНИХ ОПЕРАЦІЙ

Термінологічний словник

Довгостроковий вклад (депозит) – розміщені або залучені кошти на строк більше ніж один рік.

Короткостроковий вклад (депозит) – надані або отримані кошти на строк, що не перевищує один рік.

Прострочена заборгованість – заборгованість, яка не погашена в термін (строк), установлений договором.

Сумнівна заборгованість – заборгованість, за якою в банку є сумнів щодо її погашення.

План семінарського заняття

1. Визнання, оцінка й класифікація зобов’язань банку та характеристика рахунків для їх обліку

2. Бухгалтерський облік номіналу депозиту та нарахування процентів за депозитом.

3. Облік операцій зі сплати та погашення депозиту.

Навчальні завдання

Дані для виконання: 1. Д 1200 К 2610 2. Д 2620 К 2630 3. Д 2615 К 1200 4. Д 1001 К 2630 5. Д…   Завдання 8.2. На основі наведених змістів операцій складіть бухгалтерські проведення.

Перелік програмних питань для самостійного вивчення

1. Облік міжбанківських кредитів.

2. Зміст облікової політики банку щодо використання методу нарахування процентів за депозитними операціями.

3. Організація внутрішнього бухгалтерського контролю за проведенням депозитних операцій.


ТЕМА 9

ОБЛІК ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ ТА НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ КОМЕРЦІЙНОГО БАНКУ

Термінологічний словник

Амортизація – систематичний розподіл вартості основних засобів і нематеріальних активів, яка амортизується, протягом строку їх корисного використання (експлуатації).

Залишковавартість – різниця між первісною (переоціненою) вартістю і сумою нарахованого зносу.

Ліквідаційнавартість – сума коштів або вартість інших активів, яку банк очікує отримати від реалізації (ліквідації) необоротних активів після закінчення строку їх корисного використання (експлуатації), за вирахуванням витрат, пов’язаних з продажем (ліквідацією).

Нематеріальнийактив – актив, який не має матеріальної форми, може бути ідентифікований та утримується банком з метою використання у своїй діяльності протягом періоду понад один рік (або одного операційного циклу, якщо він перевищує один рік), в адміністративних цілях або надання в лізинг (оренду) іншим особам.

Необоротніактиви – основні засоби (необоротні матеріальні активи) та нематеріальні активи.

Основнізасоби – матеріальні активи, які банк утримує з метою використання їх у процесі своєї діяльності, надання послуг, здавання в лізинг (оренду) іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).

Первіснавартість – історична (фактична) собівартість основних засобів чи нематеріальних активів у сумі грошових коштів або справедливої вартості інших активів, сплачених (переданих), витрачених для придбання (створення) основних засобів або нематеріальних активів.

Переоціненавартість – вартість основних засобів або нематеріальних активів після їх переоцінки.

Ринкова вартість – сума, яку можна отримати від продажу активу на активному ринку.

Справедлива вартість – сума, за якою може бути здійснений обмін активу, або оплата зобов’язання в результаті операції між обізнаними, зацікавленими та незалежними сторонами.

Строк корисного використання (експлуатації) – очікуваний період часу, протягом якого основні засоби чи нематеріальні активи будуть використовуватися банком або з їх використанням буде виготовлено (виконано) очікуваний банком обсяг продукції (робіт, послуг).

План семінарського заняття

1. Облік надходження основних засобів і нематеріальних активів.

2. Нарахування амортизації основних засобів та нематеріальних активів і відображення її в обліку.

3. Облік вибуття основних засобів та нематеріальних активів.

Навчальні завдання

Дані для виконання: І варіант ІІ варіант 1. Д 3511 К 1200 1. Д 4430 К 3511 2. Д 3519 К 1200 2.… Завдання 9.2. На основі наведених змістів операцій складіть бухгалтерські… Дані для виконання:

Перелік програмних питань для самостійного вивчення

1. Порядок проведення та відображення в обліку результатів інвентаризації основних засобів та нематеріальних активів.

2. Переоцінка та обмін основних засобів та нематеріальних активів.

3. Облік операцій з безоплатної передачі основних засобів та нематеріальних активів.


ТЕМА 10

ОБЛІК ЛІЗИНГОВИХ ОПЕРАЦІЙ

Термінологічний словник

Мінімальні лізингові (орендні) платежі – платежі, що підлягають сплаті лізингоодержувачем протягом строку лізингу (оренди) (з вирахуванням вартості послуг та податків, що підлягають сплаті лізингодавцю, і непередбаченої лізингової (орендної) плати), які збільшені:

– для лізингоодержувача – на суму його гарантованої ліквідаційної вартості;

– для лізингодавця – на суму його гарантованої ліквідаційної вартості.

Початок строку лізингу (оренди) – дата підписання лізингової (орендної) угоди або дата прийняття сторонами зобов’язань щодо основних положень угоди про лізинг (оренду).

Ставка процента на можливі позики лізингоодержувача – ставка процента, яку мав би сплачувати лізингоодержувач за подібний лізинг (оренду), або (якщо цей показник визначити неможливо) ставка процента за позиками для придбання подібного активу (на той самий термін та з подібною гарантією) на початку строку лізингу (оренди).

Строк лізингу (оренди) – період дії невідмовної лізингової (орендної) угоди, а також період продовження цієї угоди, обумовлений на початку строку лізингу (оренди).

План семінарського заняття

1. Характеристика лізингових операцій.

2. Облік операцій з фінансового лізингу.

3. Облік операцій з операційного лізингу.

Навчальні завдання

Дані для виконання: Банк уклав угоду з фінансового лізингу (оренди). За цією угодою придбано… Умовно в цьому прикладі періодом вважається рік, а не місяць.

Перелік програмних питань для самостійного вивчення

1. Особливості обліку витрат за капітальним і поточним ремонтом основних засобів, отриманих у фінансовий та оперативний лізинг.

2. Облік операцій з продажу необоротного активу з укладенням угоди про його одержання продавцем у лізинг (оренду).


ТЕМА 11

ОБЛІК ОПЕРАЦІЙ БАНКУ З ЦІННИМИ ПАПЕРАМИ

Термінологічний словник

Акція – цінний папір без установленого строку обігу, що засвідчує пайову участь у статутному фонді акціонерного товариства, підтверджує право на участь в управлінні товариством, дає право його власникові на одержання частини його прибутку у вигляді дивіденду, а також на участь у розподілі майна при його ліквідації.

Балансова вартість – первісна вартість цінного папера з врахуванням амортизації дисконту або премії.

Борговий цінний папір – цінний папір, за яким емітент несе зобов’язання повернути у визначений термін кошти, інвестовані в його діяльність, та сплатити доход чи надати інші майнові права, за винятком прав на участь в управлінні справами емітента.

Вексель – цінний папір, який засвідчує безумовне грошове зобов’язання векселедавця сплатити після настання строку визначену суму грошей власнику векселя (векселедержателю).

Дисконт – становить різницю між вартістю погашення цінних паперів та вартістю їх придбання без врахування нарахованих на час придбання процентів, якщо вартість придбання нижча вартості погашення.

Залишкова балансова вартість цінного папера – це його балансова вартість з врахуванням створеного резерву за цим папером.

Інвестиції – грошові, майнові, інтелектуальні цінності, що вкладаються в об’єкти підприємницької та інших видів діяльності з метою отримання прибутку від цієї діяльності (у вигляді процентів, роялті, дивідендів та орендних доходів або приросту капіталу) або досягнення соціальної вигоди.

Неамортизований дисконт (премія) – на визначену дату сума дисконту (премії), яку ще не віднесено на рахунки доходів (витрат) банку.

Облігація – цінний папір, що засвідчує внесення її власником грошових коштів і підтверджує зобов’язання позичальника перед кредитором відшкодувати йому вартість цього цінного папера в передбачений у ньому строк з виплатою процента (якщо інше не передбачено умовами випуску).

Ощадний сертифікат – цінний папір, випущений банком, як письмове свідоцтво про депонування грошових коштів, яке засвідчує право вкладника на отримання після закінчення встановленого строку суми депозиту та процентів за ним.

Первісна вартість (вартість придбання) цінного папера – ціна придбання цінного папера, включаючи комісії за брокерські, юридичні, консультаційні послуги, біржовий збір, держмито тощо.

Портфель цінних паперів – цінні папери, згруповані для обліку за їх типами і призначенням.

Правило нижчої вартості – метод оцінки активу за меншою з двох вартостей – балансовою (з урахуванням спеціальних резервів за цим активом) чи ринковою.

Премія (за операціями з цінними паперами) – це перевищення вартості придбання цінних паперів над вартістю їх погашення без врахування нарахованих на час придбання процентів.

Ринкова вартість цінного папера – сума коштів або вартість активу, які можна отримати від продажу цього цінного папера на активному ринку цінних паперів (ціна, за якою продавець згодний продати, а покупець – купити цей цінний папір).

Цінний папір – грошовий документ, що засвідчує право володіння або відносини позики та визначає взаємовідносини між особою, яка їх емітувала, та їх власником і передбачає, як правило, виплату доходу у вигляді дивідендів або процентів, а також можливість передачі грошових та інших прав, що випливають з цього документа, іншим особам.

Цінний папір з дисконтом – цінний папір без фіксованої річної процентної ставки (папери з нульовим купоном) та ті, що реалізуються за ціною, нижчою від їх номінальної вартості.

Цінний папір на продаж – цінний папір, який обертається на активному ринку та придбаний на короткий строк з наміром подальшого його продажу. За своєю природою він вільно реалізується та знаходиться у власності інвестора не більше 1 року.

Цінний папір на інвестиції – цінний папір, який придбаний банком з метою тримати його до дати погашення або з метою інвестиції на строк більше 1 року. До цієї категорії також слід відносити цінний папір, який не обертається на активному ринку та не є пайовою участю або вкладенням у дочірні компанії.

Цінний папір, що рефінансується Національним банком України, – це цінний папір, який входить до переліку цінних паперів, що приймаються Національним банком України в обмін на кошти.

План семінарського заняття

1. Поняття та види цінних паперів.

2. Облік вкладень банку в цінні папери.

3. Облік цінних паперів, емітованих банком.

Навчальні завдання

Дані для виконання: Банк придбав 1 липня 2002 р. 100 шт. 12-процентних облігацій на суму 10000… Завдання 11.2. Відобразіть наведені ситуації на рахунках бухгалтерського обліку в банківських установах.

Перелік програмних питань для самостійного вивчення

1. Класифікація цінних паперів.

2. Облік власних акцій банку.

3. Облік операцій з урахування векселів і видачі позик під забезпечення векселів.


ТЕМА 12

ОБЛІК ОПЕРАЦІЙ В ІНОЗЕМНІЙ ВАЛЮТІ

Термінологічний словник

Балансова вартість іноземної валюти – вартість іноземної валюти в грошовій одиниці України, за якою вона відображена в балансі (гривневий еквівалент за офіційним валютним курсом).

Курсова різниця – різниця між оцінками однакової кількості одиниць іноземної валюти при різних валютних курсах.

Монетарні статті – статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов’язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів.

Немонетарні статті – статті інші, ніж монетарні статті балансу.

Обмінні операції – операції, які передбачають обмін однієї валюти на іншу.

Офіційний валютний курс – курс валюти, офіційно встановлений Національним банком України як уповноваженим органом держави.

Реалізований результат від операції з іноземною валютою – це фактично одержані доходи або зазнані витрати за операціями купівлі-продажу іноземної валюти (банківських металів).

План семінарського заняття

1. Сутність валютних операцій.

2. Вимоги до обліку операцій з іноземною валютою.

3. Облік обмінних операцій з іноземною валютою.

Навчальні завдання

Дані для виконання: АКБ “Омега” придбано автомобіль для службових цілей за іноземну валюту.… Завдання 12.2. Відобразіть наведені ситуації на рахунках бухгалтерського обліку в банківських установах.

Перелік програмних питань для самостійного вивчення

1. Особливості роботи з готівковою іноземною валютою.

2. Бухгалтерський облік операцій з використанням платіжних карток.


РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

2. Кіндрацька Л.М. Бухгалтерський облік і прийняття рішень в банках. – К.: КНЕУ, 2000. – 404 с. 3. Кіндрацька Л.М. Бухгалтерський облік у комерційних банках України.… 4. Козлова Ж.П., Галанина О.М. Бухгалтерский учет в коммерческом банках. – М., 1996.

– Конец работы –

Используемые теги: Облік, банках0.047

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ОБЛІК В БАНКАХ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Центральный банк - главный эмиссионный банк страны
Конституционные основы денежно-кредитной политики Банка России 25 Заключение29 Список литературы.30Введение Банковская система одна из важнейших и… Надежная банковская и финансовая система является стержнем в развитии и… Для рыночной экономики очень большое значение имеет функционирование финансовых организаций, поэтому…

Ізюмська О.М. Методичні вказівки та завдання для практичних занять і самостійної роботи з дисципліни "Облік ЗЕД" для студентів спеціальності "Облік і аудит"
ЛУГАНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Кафедра бухгалтерського обліку...

Банки, их виды, операции банков
Воз­никновение большинства небанковских кредитно-финансовых учреждений относится к более позднему периоду, а широкое их разви­тие происходит уже в… Кредитные системы развитых стран имеют различную структуру, но есть и общие… Так, большое значение на рынке ссудных капиталов США имеют страховые компании, ссудо-сберегательные ас­социации,…

Учет и контроль привлеченных денежных средств в депозиты и вклады банка на примере филиала ОАО Банк "Менатеп"
Приложение. Список литературы. Введение. Финансовое обеспечение декларированного перехода… Организация крупномасштабного рынка для обращающихся ценных бумаг, очевидно, является сложным и длительным…

Конспект лекцій з курсу Облік в банках
ДВНЗ ПРИАЗОВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... КАФЕДРА ОБЛІК ТА АУДИТ... Конспект лекцій з курсу...

Зюмська О.М., ПанченкоЛ.О. Завдання для самостійної роботи з курсу Облік ЗЕД для студентів спеціальності Облік і аудит. –Луганськ, -2010
Кафедра бухгалтерського обліку...

Центральный банк РФ - Банк России
Ключевым элементом финансовой системы любого развитого государства является центральный банк, выступающий официальным проводником денежно-кредитной… В свою очередь, денежно- кредитная политика, наряду с бюджетной, составляет… Поэтому эффективная деятельность центрального банка является одним из условий эффективного функционирования рыночной…

Операции коммерческих банков на примере банка Украина
В рыночной экономике банковская деятельность все больше и больше набирает значения в общественной жизни .Банки различных уровней своей деятельностью… Банки имеют специфическое назначение ,выполняют определенные функции . Будучи… Дипломная работа Анализ операций коммерческого банка содержит подробное описание того , чем занимаются учреждения…

Виды доходов и расходов банка. Приоритетные направления в деятельности банков
Российские банки вынуждены работать в условиях повышенных рисков, чаще чем их зарубежные партнеры оказываются в кризисных ситуациях. Для стабильной… Цель реферативной работы - рассмотрение состава доходов и расходов банка, а… Можно выделить следующие виды кредитов: кредиты на срок, кредитные линии, овердрафт.

Деятельность банка на примере Акционерного почтово-пенсионного банка "Аваль"
Чем больший опыт накоплен человеком по практическому использованию своих теоретических знаний, тем более эффективна работа такого… ГЛАВА 1 Характеристика КРД АППБ «АВАЛЬ» 1. История банка 1992 год … Услугами Банка пользуются свыше 3,2 млн. частных клиентов.

0.038
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам
  • Приходишь в банк и говоришь сотрудникам банка, чтобы они дали бланк Заявления о переводе в иностранной валюте Письмо в компанию... тема разместите мой заказ... тип сообщения по вопросам оплаты заказа приоритет очень важно...
  • Работа банка АО "Банк ТуранАлем" в условиях перехода к рыночным отношениям Они должны обладать новым типом экономического мышления и поведения, умением принимать самостоятельные экономические решения на основе анализа и… Без стратегического видения будущего, без поиска долговременных конкурентных… С 2004 года все финансовые институты страны регулируются Агентством Республики Казахстан по регулированию и надзору…
  • Политика открытого рынка Центрального Банка. Анализ деятельности банка России на открытом рынке Сегодня в любой, даже самой маленькой стране есть свой центральный банк. Он выполняет две основные задачи: первая задача – центральный банк должен… Важнейший метод государственного регулирования общественного воспроизводства с… Монопольное положение Центрального банка в общехозяйственном денежном кругообороте дает ему возможность держать…
  • Государственный банк СССР В ноябре 1921 г. Госбанку было предоставлено монопольное право на проведение операций с валютой и валютными ценностями. Он должен был также устанавливать официальный курс на драгоценные металлы и… Во время первой деноминации в обращение были выпущены денежные знаки, которые обменивались в соотношении один рубль…
  • Центральный банк Российской Федерации В июне 1991 г. был утвержден Устав Центрального банка РСФСР (Банка России), подотчетного Верховному Совету РСФСР. В ноябре 1991 г. в связи с… ЦБ РСФСР предписывалось до 1 января 1992 г. принять в свое полное… ЦБ РФ начал осуществлять куплю-продажу иностранной валюты на организованном им валютном рынке, устанавливать и…