Хід роботи

Увага!З’єднання та перемикання в схемі проводити тільки з модулем стенду, який використовується для виконання даної лабораторної роботи (рис. 5.6). Категорично забороняється перемикати комутаційну апаратуру інших модулів лабораторного стенду.

Перед виконанням лабораторної роботи переконатися, щоб були вимкнені тумблери SA3, SA7 (нижнє положення) і SA11 (верхнє положення, клеми SA11.2 – замкнені

1. Встановити напругу ЛАТРа 15 В. Перемикач діапазону напруги ЛАТРа встановити в положення 110 В. Напруга ЛАТРа регулюється двома перемикачами: лівим з кроком 10 В і правим з кроком 1 В.

2. Зібрати схему для вимірювання напруги на вході досліджуваної схеми (рис. 5.6). Напруга вольтметра (Uст), підключеного до виходу стабілітрона VD8, є джерелом живлення досліджуваної схеми. Включити стенд, вимикачем SA1. Включити тумблери SA3, SA7, зняти показання приладу і занести в табл. 1. Увага!При включенні SA7 стежити за відхиленням стрілки вольтметра РV1. При відхиленні стрілки в ліву сторону необхідно вимкнути SA7 і змінити полярність приладу перемикачем.Відключити тумблер SA7.

Рис. 5.6

3. Зібрати схему наведену на рис. 5.7. Встановити величину опору R1=7 кОм. Перемикач SA13 в положенні 2. Увага!Дослідження схеми дозволяється тільки після перевірки викладачем правильності підключення елементів.

4. Включити тумблер SA7 і зняти показання амперметра РА4 і вольтметра РV1. Увага!При включенні SA7 стежити за відхиленням стрілки вольтметра РV1 і амперметра РА4. При відхиленні стрілки в ліву сторону необхідно вимкнути SA7 і змінити полярність приладів відповідними перемикачами.При включеному вимикачі SA7 зняти показання вольтметрів РV1 і амперметрів РА3, РА4. Результати записати в табл. 5.1.

Рис. 5.6

Таблиця 5.1

Вимірювання|виміри| Обчислення|підрахунки|
Uст, В (РV1) I, мА (РА4) UR24,В (РV1) IR24, мА (РА3) R20 кОм R1 кОм R22 кОм R23 кОм Rекв, кОм IR20, мА IR1, мА IR22, мА IR23, мА
           

5. Зобразити досліджувану схему згідно схемі стенду, вважаючи входом напруги стабілітрона VD8 (Uст).

6. Вимкнути стенд: перемикачі SA3 і SA7 встановити в нижнє положення. Відключити вимикачем SA1 живлення стенду.

7. Провести розрахунок основних параметрів схеми (струми в вітках, напруги на окремих елементах схеми, еквівалентний опір) результати розрахунку занести в табл. 5.1.

8. Розрахувати еквівалентний опір схеми методом еквівалентних перетворень та порівняти із значенням, отриманим в п.7.