Методичні вказівки

При самостійній підготовці допершого питання теми курсантам потрібно вказати на те, що трудова міграція є одним з видів міграції, що здійснюється фізичною особою з метою пошуку роботи, тобто переміщення працездатного населення для працевлаштування, що може мати постійний чи тимчасовий характер. Фактором, який впливає на поділ трудової міграції та внутрішню та зовнішню, є наявність держав та державних кордонів.

Готуючись до другого питання теми, слід назвати державні органи до компетенції яких належить регулювання трудової міграції. Зазначити основні методи регулювання міграції робочої сили, такі як: адміністративно-правові (заходи національного законодавства, що визначають юридичний, політичний і професійний статус іммігрантів у даній країні; дія національних служб імміграції в тому числі контроль за в'їздом у країну іммігрантів, видача дозволів на в'їзд, на роботу, на час перебування іммігрантів у країні та ін.); заходи міжурядових угод регулювання міграції робочої сили); економічні (здійснення вербування іноземних робітників – надання роботи, порівняно високого рівня зарплати, житла і медобслуговування, кваліфікації й освіти; залучення до вербування іммігрантів приватних посередників; видача ліцензій, що дозволяють вербувати працівників за кордоном. Звичайно державне регулювання здійснюється через прийняття фінансованих з бюджету програм, спрямованих на обмеження припливу іноземної робочої сили (імміграції) або на стимулювання мігрантів до повернення на батьківщину (рееміграції).

Відповідаючи на третє питання, необхідно зазначити особливості правового статусу міжнародних організацій у сфері міграції (Міжнародна організація праці (МОП), Міжнародна організація міграції (МОМ) Система постійного спостереження за міграцією (СОПЕМИ) при ОЕСР Комісія ООН по народонаселенню, у Європі забезпеченням і захистом прав трудящих мігрантів займається Міжурядовий комітет з питань міграції (СІМЕ)) та міжнародні документи, які ратифікувала Україна.

Під час самостійної підготовки курсанти мають засвоїти: поняття, класифікацію, наслідки трудової міграції; сутність державного регулювання міграції трудових ресурсів; міжнародно-правові основи трудової міграції.

Питання цільових виступів курсантів для розкриття окремих проблем теми: міжнародні документи, які визначають статус трудящих-мігрантів.

Література: