рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Методичні вказівки до виконання лабораторної роботи з курсу «Металорізальні верстати з ЧПК»

Методичні вказівки до виконання лабораторної роботи з курсу «Металорізальні верстати з ЧПК» - раздел Философия, Міністерство Освіти І Науки України   Хмельницький Нац...

Міністерство освіти і науки України

 

Хмельницький національний університет

 

 

Методичні вказівки

 

до виконання лабораторної роботи з курсу «Металорізальні верстати з ЧПК»

«Вивчення будови та налагоджування вертикально-фрезерувального верстата моделі ЛФ260МФ3 з програмуванням обробки деталей»

 

для студентів напрямку „Інженерна механіка”

 

Затверджено на засіданні кафедри

технології машинобудування

протокол № 10 від 27.06.2007р.

 

 

м. Хмельницький 2007р.

Методичні вказівки до виконання лабораторної роботи з курсу «Металорізальні верстати з ЧПК» «Вивчення будови та налагоджування вертикально-фрезерувального верстата моделі ЛФ260МФ3 з програмуванням обробки деталей» для студентів напрямку „Інженерна механіка” / Укл.: Урбанюк Є.А., Гордєєв А.І. - Хмельницький: ХНУ, 2007. – 43с.

 

Укладачі: Урбанюк Є.А., к.т.н., доц.

Гордєєв А.І., к.т.н., доц.

 

Відповідальний за випуск: Мазур М.П., д.т.н., проф.

 

Редактор-коректор:

 

Комп’ютерна верстка:

 

 

Макетування та друк здійснено редакційно-видавничим центром Хмельницького національного університету (м. Хмельницький, вул. Інститутська,7/1). Підписано до друку . Наклад прим. Зам. № , 2007р.

 

Хмельницький національний університет, 2007.

Вивчення будови та налагоджування вертикально-фрезерувального

верстата моделі ЛФ260МФ3 з програмуванням обробки деталей

Мета роботи – вивчення будови верстата, конструкції окремих його вузлів, а також опанування складанням керуючих програм для обробки деталей та ознайомлення із порядком роботи верстата в налагоджувальному і автоматичному режимах.

 

1 ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ВЕРСТАТАТ

 

1.1 Призначення верстата

 

Вертикально-фрезерувальний напівавтомат моделі ЛФ-260МФЗ із системою ЧПУ типу Н33-1М призначений для ба­гатоопераційної обробки деталей в дрібносерійному виробництві. Напівавтомат з хрестовим столом та автоматичною заміною інструменту може виконувати фрезерувальні, свердлувальні та розточувальні операції, а також забезпечує контурну обробку фрезеруванням завдяки функціональній залежності переміщень, заданих по окремих координатах.

 

1.2 Технічна характеристика верстата

 

Розміри стола, мм

довжина .............................................................................. 630

ширина ................................................................................ 320

Відстань від торця шпинделя до стола, мм

найбільша ............................................................................ 430

найменша .............................................................................100

Переміщення стола найбільше, мм

повздовжнє .......................................................................... 500

поперечне .............................................................................320

Число частот обертання шпинделя ................................................ 18

Діапазон регулювання головного руху, об/хв ……………… 31,5-1600

Діапазон регулювання робочих подач, мм/хв. ………………... 5-1500

Швидкість прискореного переміщення, мм/хв ........................... 5000

Кількість гнізд інструментального магазину ................................. 14

Найбільший діаметр інструменту в магазині, мм ......................... 100

Потужність електродвигуна головного руху, кВт ......................... 8,0

Маса верстата (без електрообладнання), кг .................................. 3300

 

 

1.3 Основні вузли та органи керування верстата

 

Рис.1 Загальний вигляд, основні вузли та органи керування верстата:

1 - основа; 2 - вертикальна стійка; 3 - стіл; 4 - шпиндельна бабка; 5 - привод; 6 - механізм автоматичної заміни інструменту; 7 - інструментальний магазин; 8 - редуктор; 9 - бак для охолодження оливи; 10 - гвинт пристрою керування повздовжнім переміщенням стола; 11 - гвинт пристрою керування поперечним переміщенням стола; 12 - гвинт пристрою керування вертикальним переміщення фрезерувальної бабки, 13 - редуктор; 14 - золотник слідкуючого пристрою гідросистеми; 15 - гідростанція; 16 - шафа електрообладнання; 17- пристрій ЧПК; 18 - пульт керування; 19 - кнопка вмикання гідроприводу; 20 - лампа сигналізації роботи насоса гідроприводу; 21 - кнопка "СТОП" роботи за програмою; 22 - кнопка "ПУСК" роботи за програмою; 23 – вимикач режиму команди "ТЕХНОЛОГІЧНА ЗУПИНКА"; 24 - вимикач "СТОП подачі" без втрати інформації; 25 - кнопка звільнення інструменту в шпинделі; 26 - кнопка звільнення інструменту в магазині; 27 - кнопка "Поворот магазину" в режимі ручного пошуку інструменту; 28 - кнопка "ПУСК ПРИВОДУ"; 29 - перемикач режимів роботи; 30 - лампа сигналізації виходу стола в початкове положення; 31 - лампа сигналізації виходу поперечних полозків в початкове положення; 32 - лампа сигналізації виходу шпиндельної бабки в початкове положення; 33 - тумблер вибору напрямку переміщення стола; 34 - тумблер вибору напрямку переміщення поперечних полозків; 35 - тумблер вибору напрямку переміщення шпиндельної бабки; 36 - кнопка вмикання подачі в ручному режимі; 37 - тумблер управління автооператором; 38 - тумблер управління механізмом повороту автооператора; 39 - тумблер управління механізмом підйому автооператора; 40 - лампа сигналізації вмикання ввідного автомата; 4 - кнопка "СТОП ПРИВОДУ"; 42 - лампа сигналізації вмикання приводу.

2. КІНЕМАТИКА ВЕРСТАТА

 

Для приводу головного руху верстата використовується електродвигун постійного струму 14 (див. рис. 2). Обертання від вала І електродвигуна через шківи 1 і 2 клинової пасової передачі передається на вал II, який з'єднаний з валом III шпиндельної бабки шліцьовою втулкою. З вала III обертання передається на вал IV прямозубою передачею z34/z54. Використовуючи механізм перебору, тобто пересувний блок зубчастих коліс z25- z54, рух з вала IV на вал шпинделя V можна передавати по двох кінематичних ланцюгах: через передачу z25/z63 або передачу z54/z34. При цьому отримуємо, відповідно, нижній і верхній діапазон частот обертання шпинделя. Перемикання діапазонів здійснюється механізмом перебору згідно команди від програми. При перемиканні рухомий блок шестерень переміщується з допомогою гідроприводу при повільному (повзучому) обертанні шпинделя, що забезпечує безперешкодне введення в зачеплення вибраних зубчастих пар. Для контролю положення блока зубчастих коліс механізму перебору використовуються мікроперемикачі, які спрацьовують від скоби, що закріплена на штоку гідроциліндра.

Частота обертання ротора електродвигуна постійного струму із тиристорним ступінчастим регулюванням може змінюватись дискретно у межах від 236 до 3000 об/хв. Разом із механізмом перебору, що розміщений у шпиндельній бабці, такий привод забезпечує 18 частот обертання шпинделя в межах від 31,5 до 1600 об/хв.

Обертання інструментального магазину забезпечується від окремого електродвигуна 4 (N =0,08 кВт та n = 1390 об/хв) через черв'ячний редуктор 5 (2/100) і прямозубу передачу z212/z284. Поворот інструментального магазину при пошуку потрібного інструменту здійснюється тільки у верхньому положенні шпиндельної бабки.

Будова і робота слідкуючої системи приводу переміщень робочих органів верстата (стіл і шпиндельна бабка) по трьох координатах наведена в розділі описання роботи гідроприводу верстата.

 

 

3. Особливості Конструкції основних Вузлів

 

3.1. Шпиндельна бабка

 

Шпиндельна бабка (рис. 1, поз. 4) переміщується по напрямних стійки з допомогою гідроциліндра односторонньої дії, встановленого на вертикальній стійці. Завдяки цьому здійснюється зрівноважування бабки. Справа від шпиндельної бабкивстановлений кроковий двигун та гвинт слідкуючого пристрою керування гідроприводом вертикального переміщення.

 

Рис. 2 Кінематична схема верстата

 

Для підвищення жорсткості шпиндельної бабки при фрезеруванні і запобігання самовільного переміщення бабки при вимкнутій гідростанції застосовується механізм затискання шпиндельної бабки (рис. 3). Управління механізмом затискання шпиндельної бабки здійснюється за командами, що задаються у програмі. Затискання забезпечується пакетом тарілчастих пружин 1, розміщених у чотирьох однакових циліндрах, які змонтовані на задній стінці шпиндельної бабки.

Звільнення шпиндельної бабки перед початком руху здійснюється гідравлікою в наступний спосіб: робоча рідина під тиском поступає у безштокову порожнину гідроциліндра, поршень переміщується вправо і стискує пакет тарілчастих пружин 1 (рис. 3). При зміщенні стержня 2 прихват 3, яким забезпечується притискання шпиндельної бабки до стійки, звільнюється. Гайки 4 служать для регулювання початкового зусилля затиску шпиндельної бабки. При вимиканні верстата затиск шпиндельної бабки під дією зусилля попередньо стиснутих тарілчастих пружин здійснюється автоматично.

 

Рис. 3 Механізм затискання шпиндельної бабки

 

Окремі конструктивні елементи шпиндельної бабки показані на рис.4.

 

3.2. Стіл

 

Стіл 1 (рис. 4) являє собою жорстку чавунну відливку, яка має напрямні типу "ластівчин хвіст". На робочій поверхні стіл має три Т-подібні пази для кріплення пристроїв чи виробів і два крайніх пази для збору охолоджувальної рідини з наступним відводом її по похилому патрубку основи в бак. Отвір Ø36Н7 у центрі стола служить для орієнтації пристрою або деталі відносно осі обертання інструменту.

Рис. 4 Стіл

 

Стіл монтується на поперечних полозках, які, в свою чергу, встановленні на прямокутних напрямних основи. Зазори в напрямних стола і полозків регулюються клинами (на рисунку не показані). Напрямні стола і полозків змащуються від лубрикатора автоматично. Ємність для мастила розміщена з лівого боку поперечних полозків. На полозках встановлена відлікова лінійка повздовжнього переміщення стола, яка використовується при наладці верстата.

Рух стола, що здійснюється по напрямних поперечних полозків, відповідає переміщенню по координаті Х. Рух стола, що здійснюється разом із поперечними полозками по напрямних основи, відповідає переміщенню по координаті Y.

Привод переміщення стола по обох координатах (в горизонтальній площині) має однакову будову і складається із крокового двигуна 2, слідкуючого пристрою 3 та силового гідроциліндра, шток 4 якого з’єднаний із столом чи полозками.

 

3.3. Механізм затиску інструменту

 

Механізм затиску (фіксації) інструментальних оправок розміщений у шпиндельному вузлі. На рис.5 він показаний у положенні, що відповідає затиснутому стану інструменту. Тяга 3 під дією зусилля пакету тарілчастих пружин 2 знаходиться у крайньому верхньому положенні і міцно утримує важелями 4 хвостовик інструментальної оправки (на рис.4 умовно не показана), утримуючи її в конічному отворі кінця шпинделя.

Для звільнення інструментальної оправки використовується гідроциліндр односторонньої дії 1. При подачі мастила під тиском у верхню порожнину гідроциліндра його поршень через підп’ятники діє на тягу 3 і, стискуючи комплект тарілчастих пружин 7, зміщує її вниз. Важелі 4, попадаючи в розточку отвору шпинделя 5, звільняють хвостовик оправки, а тяга, що при подальшому русі впирається у хвостовик, виштовхує оправку з інструментом із отвору кінця шпинделя 6.

При встановленні нової інструментальної оправки в ручному чи автоматичному режимі масло зливається із робочої порожнини гідроциліндра і під дією зусилля тарілчастих пружин тяга 3 зміщується вверх. На початку її руху важелі 4 затискують хвостовик оправки зусиллям від дії пружин, що знаходяться у їх верхній частині. При подальшому переміщенні тяги важелі, що утримують хвостовик оправки, попадають в звужену частину отвору шпинделя, тим самим надійно утримуючи оправку в затиснутому стані.

Рис. 5 Механізм затиску інструменту

 

3.4. Інструментальний магазин

 

Пристрій автоматичної заміни інструменту (АЗІ) складається із інструментального магазину (ІМ) (рис. 6), що вміщує 14 ін­струментів, забезпечує пошук потрібного інструменту в позиції інструментального магазину "ЗМІНА ІНСТРУМЕНТУ", дозволяє вилучати використаний інструмент із шпинделя і встановлювати потрібний новий із гнізда інструментального магазину.

В напівавтоматі прийнята система кодування інструменту, яка здійсню­ється з допомогою кодових шайб, розміщених на хвостовику оправки кожного інструменту. Зчитування коду інструменту здійснюється контактним пристроєм під час прямого обертання корпусу магазину 1. Зчитувальний пристрій складається з набору важелів 2 та мікроперемикачів 3.

При збіганні коду інструмента, заданого в програмі, і коду інструменту в інструментальному магазині відбувається реверс обертання кор­пуса магазину. Штифт 6, набігаючи на важіль 2, починає розвертати його відносно своєї осі і протилежним кінцем натискає на мікроперемикач 5, який вимикає двигун приводу повороту корпуса магазина. Корпус магазину має можливість повертатися до повної посадки (упору) важеля 4 на штифт 6.

Коли захвати маніпулятора входять в кільцеві пази оправки інструмен­ту, система управління дає команду звільнення інструменту - магніт 7 витягує повзун 8 і при цьому хвостовик оправки інструменту звільнюється.

Пряме і зворотне обертання корпусу магазину здійснюється від електро­двигуна 4 (рис.2) через черв'ячний редуктор 5 і зубчату передачу 12/84.

Пошук інструменту і встановлення його в положення зміни відбува­ється під час роботи напівавтомата і програмується вказуванням відповідної функції та номера оправки інструменту.

 

 

3.5. Гідравлічна система напівавтомата

 

Схема гідравлічної системи напівавтомата показана на рис.7 і включає в себе гідростанцію 17, слідкуючі приводи по трьох координатах 1, допоміжні приводи і засоби гідрокомунікацій.

Гідростанція містить резервуар для мастила, насосний агрегат 21, пристрої фільтрації 15, контрольно-регулюючу апаратуру 14 і 18.

Слідкуючий гідропривід кожної із трьох координат переміщення робочих органів напівавтомата скла­дається з слідкуючого золотника 26, який є датчиком неузгодженості системи і силового циліндра 2 (3 або 4).

Слідкуючий привод працює наступним чином: як тільки надійшла команда на переміщення по вибраній координаті, наприклад, координаті Z, кроковий двигун 22 через редуктор 23 починає обертати задавальний гвинт 24. При цьому важіль слідкуючого золотника 26, один кінець якого знаходиться між витками різьби гвинта, повертається і зміщує золотник з нейтрального положен­ня.

Останній відкриває канал для надходження мастила з нагнітаючої магістралі в ліву порожнину циліндра 2, що приводить до зміщення поршня вправо і відповідного переміщення фрезерувальної бабки вверх до моменту, коли золотник знову займе нейтральне положення. Зворотній зв'язок реалізації заданого переміщення досягається закріпленням опор задавального гвинта безпосередньо на робочому органі. Новий поворот вала крокового двигуна викличе повторення дії системи.

 

Рис. 6 Інструментальний магазин

 

Рис. 7 Гідравлічна схема верстата

 

Допоміжні приводи містять:

- гідроциліндр звільнення інструменту 5 з гідравлічним розподільником 11 (1), керованим від електромагніта;

- гідроциліндри звільнення шпиндельної бабки 6 з аналогічним гідравлічним розподільником 11 (2);

- гідроциліндр перемикання діапазону частот обертання шпинделя 7 з гідравлічним розподільником 12 (1), який управляється від електромагніта двосторонньої дії;

- гідроциліндри маніпулятора з керуючими гідророзподільниками: 8 – для вертикальних переміщень, 9 – для повороту захватів, 10 – для осьового переміщення захватів.

Узгоджена робота гідроциліндрів автооператора забезпечує послі­довне виконання наступних 8 переходів, необхідних для зміни інструменту шпинделі:

- висунення захватів;

- переміщення автооператора вниз;

- повернення захватів у початкове положення (втягування);

- поворот автооператора на 1800 за годинниковою стрілкою;

- висунення захватів

- переміщення автооператора вверх;

- повернення захватів в початкове положення;

- поворот автооператора в початкове поло­ження (на 1800 проти годинникової стрілки).

Контроль закінчення переходів здійснюється кінцевими вимикачами.

 

 

4. Налагоджування верстата

 

Пристрій ЧПУ передбачає наступні режими роботи: а) ручний ввід; б) скидання; в) відпрацювання технології; г) покадрове відпрацювання програми; д) пошук кадру; є) керування від верстата.

В режимі "Керування від верстата" можливі ще два режими, які задаються з пульта керування верстатом: ж) ручний (налагоджувальний режим); з) автоматичний.

З перерахованих режимів можна виділити 3 основних:

1) ручний (налагоджувальний);

2) автоматичний;

3) режим ручного вводу.

 

4.1 Робота в ручному режимі

 

В ручному режимі управління робочими органами верстата здійснюється від кнопок і перемикачів, розніжена на пульті управлінню. Включення руч­ного режиму здійсняється перемикачем ВР.

В режимі ручного управління здійснюються наступні операції:

1. Управління вмиканням і вимиканням електродвигуна гідроприводу здійснюється від кнопок КнП і КнС і контролюється вмиканням лампочки ЛГд. Кнопка КнС і зблокована з нею грибовидна кнопка на пристрої ЧПУ є аварійними і забезпечують загальну зупинку приводів верстата і зупинку гідростанції.

2. Зміна величини подачі робочих органів верстата (крок 3,30—240 мм/хв) та перехід на швидкий хід здійснюється перемикачем ВР, кнопкою ВР та кнопкою КнУ.

3. Переміщення робочих органів в обох напрямках - перемикачами ВНХ, ВНУ, ВНZ та кнопкою КнУ,

4. Встановлення робочих органів в попереднє положення - перемикачами ВР, ВНХ, ВНУ, ВНZ, кнопкою КнУ (лампочки ЛОХ, ЛОУ, ЛОZ - індикація).

5. Зупинка подачі - перемикачем ВСП.

6. Звільнення-затискання інструменту в шпинделі - кнопкою КнИ.

7. Звільнення оправки інструменту в магазині - кнопкою КиФ.

8. Поворот інструментального магазину - кнопкою КнМ.

9. Висування захватів маніпулятора - перемикачем ВЗР,

10. Опускання і підйом маніпулятора - перемикачем ВОП.

11. Поворот маніпулятора - перемикачем ВОП.

Для роботи в ручному режимі необхідно:

1. Ввімкнути ввідний автомат - на дверцятах електрошкафи засвічується сигнальна лампочка ЛСЗ.

2. Ввімкнути електродвигун гідроприводу натискуванням на кнопку "ПУСК'" на пульті управління верстатом. При наявності тиску в системі на ньому засвічується сигнальна лампочка ЛГд. На пульті оператора ЧПУ засвічується сигнальна лампа "Мережа" ("СЕТЬ"). Ввімкнути перетворювач приводу головного руху кнопкою КнПТ на пульті верстата, при цьому засвічується сиг­нальна лампочка на пульті управління верстатом.

3. Ввімкнути пристрій ЧПУ кнопкою "СЕТЬ".

4. На пристрої ЧПУ перемикач роду роботи встановити в положення "СКИДАННЯ", натиснути кнопки "СКИДАННЯ ПРИВОДУ" і "СКИДАННЯ ПРИВОДУ” потім цей перемикач встановити в положення "УПРАВЛІННЯ ВІД ВЕРСТАТА".

5. Перемикач "ЗУПИНКА ПОДАЧІ встановити в положення ''І".

6 Перемикачем вибору режиму ВР на пульті управління вибрати одну з фіксованих подач.

7. Одним з перемикачів вибору напрямку координат ВНХ, ВНУ, ВНZ ви­брати напрям переміщення робочого органу і натиснути кнопку "ПОДАЧА" - КнУ.

Переміщення по координаті закінчується при відпусканні кнопки. При встановленні перемикача ВСП в положення "О" переміщення робочого органу закінчується.

Перемикач вибору направлення після відробки переміщення необхідно повернути в нейтральне положення.

Аналогічно провірити переміщення по інших координатах.

В режимі "КРОК" за одне натискування кнопки "ПОДАЧА" здійснюється переміщення на один імпульс (дискрету).

В кожному вузлі слідкуючого золотника знаходиться блок мікроперемикачів БКХ, БКУ, БКZ відповідно для кожної координати.

Блок вміщує 4 мікроперемикача з наступними функціями:

а) два мікроперемикачі обмеження переміщення координат:

ВК+ в додатному напрямку, ВК - в від'ємному, .

б) два мікроперемикачі БПП і ВЗН виходу рухомого органу в початкове по­ложення (вихід в "О").

Мікроперемикачі обмеження переміщення по координаті працює наступним чином

В крайніх положеннях органа поршень впирається в кришку гідроциліндра і рух рухомого органа припиняється. Кроковий двигун продовжує обертатись, обертаючи при цьому задавальний гвинт. Нитка задавального гвинта відхиляє важіль слідкуючого золотника, який через тягу натискає відповідний мікроперемикач. Кроковий двигун зупиняється. На світловому табло при цьому засвічу­ється лампочка „ЗБІЙ ВЕРСТАТА”.

Вихід рухомих органів верстата в початкове положення (вихід в "О) здійснюється в ручному режимі по крайній координаті окремо на подачі 240 мм/хв.

За додатній напрям переміщення на верстаті прийнято;

- по координаті "X" - рух стола вліво;

- по координаті "У" - рух полозків на оператора;

- по координаті "Z" - рух бабки вверх.

Для звільнення оправки інструменту, яка знаходиться в шпиндельній бабці, необхідно натиснути кнопку КнИ. Якщо в шпинделі знаходиться інструмент, то його потрібно притримувати від випадання. Для цього потрібно натиснути кнопку КнФ.

Для повороту інструментального магазину при встановленні в нього інструменту необхідно натиснути кнопку КнМ і тримати до тих пір, поки порожнє гніздо магазину не пройде трохи далі позиції зміни інструменту, після чого кнопку відпустити. При відпусканні кнопки магазин почне провер­татися в протилежному напрямку до встановлення його на упор.

Для перевірки роботи маніпулятора в ручному режимі служать перемикачі ВЗР, ВОП, ВПв. Вони діють тільки при знаходженні шпиндельної бабки в почат­ковому положенні. При натискуванні перемикача вправо відбувається розсу­вання захватів маніпулятора, звільнення оправки інструменту в магазині, звільнення оправки інструмента в шпиндельній бабці при обертанні шпинделя з частотою порядку 100 об/хв.

Після виконання потрібної операції перемикач ВЗР встановити в нейтральне положення. При цьому захвати маніпулятора зійдуться.

При натискуванні перемикача ВОП вниз відбувається опускання ма­ніпулятора в нижнє положення, де він буде знаходитися до того часу, поки перемикач ВОП не буде натиснутий в протилежний бік. При цьому здій­сниться підйом маніпулятора.

При натисканні перемикача ВПв донизу відбувається поворот маніпуля­тора в положення зміни, де він буде знаходитися до натискання ВПв вправо.

Поворот маніпулятора можна здійснювати тільки при зсунутих захватах маніпулятора.

Використовуючи органи ручного управління маніпулятора можна здійснити повний цикл зміни інструменту.

При цьому операції виконують в наступному порядку:

1. Розсування захватів маніпулятора встановлюють перемикачем ВЗР вправо;

2. Перемикачем ВСП опускають маніпулятор;

3. Зводять захвати маніпулятора встановленням перемикача ВЗР в нейтральне положення.

4. Встановленням перемикача ВПв донизу повертають маніпулятор.

5. Розводять захвати маніпулятора встановленням перемикача ВЗР право.

6. Піднімають маніпулятор.

7. Зводять захвати маніпулятора. При цьому інструмент в шпинделі за­фіксується, а в магазині звільняється.

8. Повертають маніпулятор в початкове положення.

 

4.2. Робота в автоматичному режимі

 

В цьому режимі переміщення рухомих органів верстата по трьох коорди­натах здійснюється по програмі, яка зчитується пристроєм ЧПУ з восьмидоріжкової перфострічки. Крім того, в програмі можуть бути записані, а вер­статом відпрацьовані, технологічні команди.

В автоматичному режимі діють наступні органи управління верстатом:

1. Вимикач "ЗУПИНКА ПОДАЧІ" - ВСП;

2. Кнопка пуск програми - КнПП;

3. Кнопка пуск перетворювача - КнПТ;

4. Кнопка "ЗАГАЛЬНА ЗУПИНКА" - КнС.

Для роботи в автоматичному режимі необхідно:

1.Заправити перфострічку в фотозчитувальний пристрій (ФЗП) .

2. Перемикач вибору режимів ВР встановити в положення "АВТОМАТИЧНА РОБОТА", при цьому на світловому табло засвічується лампочка “АВТОМАТ”.

3. Натиснути кнопку "ПУСК ПРОГРАМИ" або зблоковану з нею кнопку "РОБОТА" на пристрої, від яких фотозчитувальний пристрій починає зчитувати, а системи верстата відпрацьовувати записану на перфострічці інформацію.

В пристрої ЧПУ передбачений режим "ТЕХНОЛОГІЧНА ЗУПИНКА", який зада­ється з перфострічки командами М00 і М01. Ці команди являються внутрішніми і на приводи верстата не видаються.

1. Безумовна зупинка - задається командою М00. В цьому випадку після її зчитування відпрацювання програми зупиняється і на світловому табло пристрою засвічується лампочка "ТЗ". Подаль­ший ввід кадрів продовжується після натискання кнопки - КнПП "ПУСК ПРОГРАМИ" на пульті або кнопки “РОБОТА” на пристрої.

2. Умовна зупинка - задається командою М01. В цьому випадку зупинка програми відбудеться по команді М01 тільки при натиснутій клавіші "ТЕХН. ЗУП.'' на пристрої ЧПУ. При відпущеному стані клавіші відпрацювання програми буде здійснюватися без зупинки і при наявності команди М01.

В кінцевому кадрі програми записується команда М02 - кінець програми. Після її зчитування відпрацювання програми закінчується і на світловому табло засвічується лампочка “КП”. Для повторного запуску програми пот­рібна зробити "СКИДАННЯ" пристрою ЧПУ.

Правильність відпрацювання програми можна проконтролювати станом фаз крокових двигунів (лампочки на пристрої ЧПУ) і положенням лімбів на робочих органах верстата

При збої ЧПУ відпрацювання програми зупиняється, а збій висвічується на світловому табло лампочкою "ЗБІЙ ЧПУ".

 

4.2.1. Робота в режимі ручного вводу

 

Режим ручного вводу застосовується для перевірки роботи пристроїв ЧПУ разом з верстатом без перфострічки. В цьому режимі інформація для відпрацювання набирається вручну з допомогою кнопок і декадних перемикачів на пристрої ЧПУ і, в принципі, аналогічна інформації, що зчитується з перфострічки при роботі верстата в автоматичному режимі.

В режимі ручного вводу можливе переміщення по будь-якій координаті, а також виконання всіх технологічних команд.

Якщо перемикач вибору режимів роботи „ВР” на пульті верстата знаходиться в положенні ручної роботи, то команди М06 (зміна інструменту) і команди по адресі "Т" (пошук інструменту) не скидаються.

Для роботи в режимі ручного вводу необхідно:

1. Ввімкнути верстат і пристрій ЧПУ.

2. Перемикач роду роботи на пристрої ЧПУ встановити в положення "ЗКИДАННЯ" і відповідними кнопками на пульті ЧПУ зробити "СКИДАННЯ ЧПУ" і "СКИДАННЯ ПРИВОДУ", після чого перевести перемикач в положення „РУЧНИЙ ВВІД”.

3. Перемикач "ЗУПИНКА ПОДАЧІ" повинен знаходитися в положенні „І”.

4. На пристрої ЧПУ з допомогою кнопок і декадних перемикачів набрати необхідну інформацію.

Режим "ВІДПРАЦЮВАННЯ ТЕХНОЛОГІЇ" служить для відпрацювання технологіч­них команд без переміщення робочих органів.

Режим ''ПОШУК КАДРУ" служить для пошуку потрібного кадру на перфостріч­ці. Для здійснення пошуку необхідно на декадному перемикачі набрати номер кадру, який передує тому, який шукаємо, і натиснути кнопку "РОБОТА". Після здій­снення пошуку перед пристроєм фотозчитування буде знаходитися потрібний кадр.

Режим "ПОКАДРОВА РОБОТА'' служить для відпрацювання програми по одному кадру. Для вводу і відпрацювання наступного кадру необхідно натиснути кнопку “РОБОТА“ на пристрої ЧПУ. Кінець кадру контролюється по зникненню індексу "РОБОТА" на світловому табло ЧПУ.

Основи програмування обробки деталей на верстатах, оснащених пЧПК типу Н33

5.1 Основні терміни і визначення   Основні поняття, що використовуються при програмуванні, встановлює ДСТУ:

Порядок виконання лабораторної роботи

 

Ознайомитись з призначенням, будовою верстата та технічними характеристиками верстата. Вивчити конструкцію вузлів верстата. Вивчити пульт управління, правила і порядок програмування вручну, запуск верстата та управління верстатом. Вивчити коди для програмування.

Згідно отриманого завдання виконати необхідні розрахунки і скласти програму для обробки деталі. Під керівництвом викладача перевірити програму на верстаті (за наявності умов - виготовити деталь).

 

 

7. Зміст звіту

 

І. Призначення і технічна характеристика верстата.

2. Описання будови верстата з докладним описом заданого вузла.

3. Порядок підготовки верстата до роботи.

4. Ескіз деталі.

5. Розрахунок геометричної інформації для програмування.

6. Складання програми для виготовлення заданої дета­лі.

7. Керуюча програма.

 

 

8. Питання для підготовки та самоконтролю

 

1. Назвіть основні вузли верстата.

2. Вкажіть призначення кнопок і ручок пульту управління.

3. Приведіть порядок роботи на верстаті при обробці деталі.

4. Назвіть позначення команд при програмуванні.

5. Запрограмувати команду вручну (за вказівкою викладача).

6. Пояснити будову:

а) коробки швидкостей;

б) шпиндельного вузла;

в) приводу подач;

г) слідкуючого гідроприводу;

д) магазину інструментів;

е) автооператора;

ж) пристрою кодування та вибору інструменту;

з) пристрою фіксації шпиндельної бабки.

 

 

9. Склад контрольноІ роботи для студентів

заочної форми навчання

 

Контрольна робота має містити наступні розділи:

1) характеристика вертикально-фрезерувального верстата із ЧПК, вибраного для обробки деталі:

- коротка технічна характеристика верстата;

- описання кінематики верстата;

- описання конструкції та принципу роботи приводів та основних вузлів верстата;

- технічна характеристика пристрою ЧПК, яким оснащений вибраний верстат;

2) робоче креслення деталі;

3) ескіз схеми установки та закріплення деталі при обробці із зображенням характерних позицій інструменту;

4) характеристика інструменту, що застосовується (ДСТУ, діаметр, число зубів, матеріал ріжучої частини, ...);

5) вибір і розрахунок елементів режиму різання при обробці елементів деталі (з посиланням на джерела інформації);

6) розрахунково-технологічна карта (РТК) обробки деталі (з траєкторією руху стола відносно інструменту в двох проекціях);

7) керуюча програма (КП) в кодах ISO - 7 bit;

8) перелік літератури.

 

Порядок виконання і вимоги до оформлення контрольної роботи:

1) робоче креслення деталі складається за ескізом профілю, що відповідає варіанту індивідуального завдання (див. додаток А), і виконується на аркуші паперу формату А4 згідно з вимогами ЄСКД, тобто, має містити матеріал деталі, розміри всіх елементів, допуски на їх відхилення, характеристики шорсткості поверхонь та технічні вимоги до готової деталі. Варіант індивідуального завдання задає викладач;

2) при виборі типу заготовки та призначенні припусків на обробку слід орієнтуватись на матеріал деталі, її форму та існуючі методи отримання заготовок із контуром, максимально наближеним до контуру деталі. Припуски на механічну обробку деталі слід призначати табличним методом [4], після чого контури заготовки із вказаними значеннями припусків приводяться на робочому кресленні деталі;

3) при розробці схеми установки і закріплення заготовки доцільно орієнтуватись на спосіб установки та закріплення в універсальному верстатному пристрої з допомогою установочних елементів, що легко переналагоджуються (див. додаток Б, рис.Б.1). Допускається інший спосіб установки і закріплення, що відповідає встановленим вимогам;

3) при виборі устаткування необхідно враховувати геометричні розміри деталі та вимоги до точності їх забезпечення, універсальність та наявність технічної документації на верстат і пристрій ПЧПК [1,2 та інша література];

4) вибір інструменту та призначення режимів різання виконується у відповідності з рекомендаціями [3,4], причому допускається призначати режими різання з використанням табличних методів (з посиланнями на відповідні джерела);

5) при розробці розрахунково-технологічної карти (РТК) обробки деталі необхідно привести траєкторію (еквідистанту) руху стола відносно центра інструменту (див. додаток Б, рис.Б.2) з нанесенням опорних точок контуру, а також таблицю підготовки геометричної та технологічної інформації (див. додаток Б, табл.Б.1). Геометрична інформація про переміщення робочих органів верстата наводиться із точністю, що визначається дискретністю системи ЧПК верстата (для системи Н33 1М - це 0,01 мм). Приклад розрахунку для різних дільниць інтерполяції наведений у додатку Б.

Для забезпечення можливості автоматичного розрахунку корекції з допомогою блока «Еквідистанта» контур еквідистанти повинен бути гладким.

6) при складанні керуючої програми необхідно передбачити можливість корекції розмірів (діаметра фрези та її вильоту) інструменту, що використовується. Приклад оформлення керуючої програми приведений у додатку Б, табл. Б.2.

7) вимоги до оформлення контрольної роботи:

а) текстова частина виконується на стандартних листах формату А4 з дотриманням вимог ДСТУ до текстових документів технічного характеру;

б) оформлення графічної частини:

- технічні креслення та ескізи виконують на аркушах формату А4 згідно вимог ЕСКД;

- побудова профілю траєкторії руху допускається на аркушах міліметрового паперу формату А3 у зручному масштабі.

 

Література

 

1. Гусев И.Т. и др. Устройства числового програмного управления: Учебн. пособие для техн. вузов /И.Т. Гусев, В.Г. Елисеев, А.А. Маслов. - М.: Высш. шк., 1986. - 296 с; ил.

2. Кузнецов Ю.М. Станки с ЧПУ М.: 1991.

3. Нефедов Н.А. Сборник задач и примеров по резанию металлов и режущему инструменту М.: 1990.

4. Справочник технолога-машиностроителя в 2-х томах. Под редакцией А.Г. Косиловой и Р.К. Мещерякова - М.: Машиностроение, 1986.

Додаток А  
Завдання 1 Завдання 2
Завдання 3 Завдання 4
Завдання 5 Завдання 6
Завдання 7 Завдання 8
Завдання 9 Завдання 10
Завдання 11   Завдання 12  
Завдання 13   Завдання 14  
Завдання 15 Завдання 16
Завдання 17 Завдання 18
Завдання 19   Завдання 20  
Завдання 21 Завдання 22
Завдання 23 Завдання 24
Завдання 25 Завдання 26
Завдання 27 Завдання 28
Завдання 29 Завдання 30

Додаток Б

 

Рисунок Б.1 - Схема установки та закріплення деталі

 

 

 

Рисунок Б.2 - Побудова еквідистанти

 

Приклади розрахунку параметрів для задавання переміщень на дільницях еквідистанти із круговою інтерполяцією

 

Рисунок Б.3 Дільниця 3-4

 

X=50(1-sin17o6`)=35,3 мм; Y=50 cos17o6`=47,79 мм; I=50 мм.

 

Рисунок Б.4 Дільниця 5-6

 

 

X = 10 sin17o6`= 2,94 мм;

Y = 10 (1-cos17o6`) = 0,44 мм;

I = 2,94 мм ; J = 9,56 мм.

 

Рисунок Б.5 Дільниця 7-8

 

X = 10 (1-соs 50o32`) = 3,64мм;

Y = 10 sin 50o32`= 7,72мм;

I = 10 мм.

 

 

Рисунок Б.6 Дільниця 9-10

 

X = 10 cos 50o32`= 6,36мм ; Y = 10 (1- sin 50o32`) = 2,28мм;

I = 6,36мм; J = 7,72мм.

 

 

Таблиця Б.1 – Приклад підготовки зведеної геометричної та технологічної

інформації для складання керуючої програми

Дільниця профілю Приріст переміщення по координатах, мм Координати початкової точки дуги, мм S, мм/хв n, об/хв
X Y Z I J
0-0' - - - -
0'-1 - - - - « «
1-2 - - - - «
2-3 - - - - « «
3-4 35,5 47,8 - - « «
4-5 - - - « «
5-6 2,94 0,44 - 2,94 9,56 « «
6-7 - - « «
7-8 3,64 7,72 - - « «
8-9 - - - « «
9-10 6,36 2,28 - 6,36 7,72 « «
10-11 - - - - « «
11-12 - - « «
12-13 - - « «
13-14 - - « «
14-15 - - - - « «
15-16 - - - - «
16-16' - - - - « «

 

Таблиця Б.2 - Приклад написання керуючої програми

Дільниця Кадр керуючої програми Примітки
- % Початок програми
- N001 G17 LF Вибір площини XY
0-0’ N002 G01 Z-008000 F4724 L402 LF Опускання фрези
0’-1 N003 X-005000 LF Прискорений підвід
1-2 N004 X-000800 F4610 L811 LF Врізання, вихід на еквідистанту контуру
2-3 N005 Y-002000 LF   Обхід по еквідистанті контура
3-4 N006 G02 X-003550 Y-004780 I+005000 L011 LF
4-5 N007 G01 X-013000 Y-004000 LF
5-6 N008 G02 X-000294 Y-000044 I+0000294 J+000956 L011 LF
6-7 N009 X-009500 Y+009500 J+009500 L011 LF
7-8 N010 X+000364 Y+000772 I+001000 L011 LF
8-9 N011 G01 X+009500 Y+007000 LF
9-10 N012 G02 X+000636 Y+000228 I+000636 J+000772 L011 LF
10-11 N013 G01 X+013000 LF
11-12 N014 G02 X+001000 Y-001000 J+001000 L011 LF
12-13 N015 G03 X+003000 Y-003000 I+003000 L811 LF
13-14 N016 G02 X+001000 Y-001000 J+001000 L011 LF
14-15 N017 G01 Y-003000 LF
15-16 N018 G50 X+005800 F4724 L811 LF Відхід від контура
16-16’ N019 G40 Z+008000 M05 L402 LF Підйом фрези, вимкнення шпинделя
- N020 F0000 LF  
- N021 M02 LF Кінець програми
- FE0 Перемотування перфострічки на початок програми

– Конец работы –

Используемые теги: методичні, вказівки, виконання, лабораторної, роботи, курсу, металорізальні, верстати, ЧПК0.103

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Методичні вказівки до виконання лабораторної роботи з курсу «Металорізальні верстати з ЧПК»

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Методичні вказівки дають можливість виконання курсового проекту № 1 з курсу Залізобетонні конструкції
Методичні вказівки до курсового проекту з курсу Залізобетонні та кам яні конструкції для студентів спеціальності Промислове та цивільне... Методичні вказівки дають можливість виконання курсового проекту з курсу Залізобетонні конструкції Приведені...

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ВИКОНАННЯ ОКРЕМИХ РОЗДІЛІВ РОБОТИ
Харківська національна академія міського господарства... До друку дозволяю До друку рекомендую... Проректор з інформаційних та Заст декана факультету ЕОМ...

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ЩОДО ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ З дисципліни «Бухгалтерський облік (загальна теорія)»
ОДЕСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПОЛІТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Нститут бізнесу економіки та інформаційних... Просянюк Ніна Олександрівна...

Менеджмент персоналу. МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ. до виконання курсової роботи для студентів галузі знань 0305 - “Економіка і підприємництво”, спеціальність 7.030505 „Управління персоналом і економіка праці”
Менеджмент персоналу Методичні вказівки до виконання курсової роботи Укл Кондиріна А Г Чернігів ЧДТУ с... ЗМІСТ...

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ для самостійної підготовки та виконання лабораторних робіт з дисципліни «Економічна інформатика» на тему: «Робота в середовищі табличного процесора Microsoft Excel. Засоби створення презентацій»
Київський національний торговельно економічний університет... Вінницький торговельно економічний інститут... Кафедра економічної кібернетики та інформаційних систем...

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ до виконання курсового проекту"Економіка виробничо-господарської діяльності підприємства" з дисципліни"Економіка підприємства"
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ до виконання курсового проектуЕкономіка виробничо господарської діяльності підприємства...

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ до виконання курсового проекту з дисципліни Автомобілі для студентів спеціальності 8.090258 Автомобілі та автомобільне господарство усіх форм навчання.
Міністерство освіти і науки України... Черкаський державний технологічний університет...

Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт по курсу "Будівельне матеріалознавство"
На сайте allrefs.net читайте: "ФЕДЕРАЛЬНОЕ АГЕНТСТВО ПО ОБРАЗОВАНИЮ"

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ до виконання індивідуального навчально-дослідницького завдання (розрахунково-графічна робота) з дисципліни „Матеріально-технічна база готелів”
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ молоді та спорту УКРАЇНИ... ХАРКІВСЬКА НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ... МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА...

0.03
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам