Система вiкон середовища

Практично всi основнi операцiї в середовищi TURBO PASCAL здiйснюються з допомогою вiкон – видiлених дiлянок поля екрану, в яких розмiщується певна iнформацiя. Користувач може вiдкрити або закрити вiкно або декiлька вiкон, розмiстити їх встик та з перекриттями, перемiстити їх по екрану, змінити їх розмір. Кожне вікно виділяється на екрані кольором та обрамленням.

Можна відкрити велику кількість вікон, але активним – доступним для виконання тих чи інших операцій – може бути в даний момент лише одне вікно. Активне вікно розміщується поверх інших вікон і виділяється подвійною рамкою, в той час, як неактивні вікна виділяються одинарною рамкою. Всі дії, які в даний момент здійснюються, відносяться, як правило, до активного вікна.

Вікна, що використовуються в Turbo Pascal, можна поділити на чотири категорії:

· вікна редагування;

· вікна діалогу;

· інформаційні вікна;

· вікна меню.

 

1.1.1.1. Вікна редагування

Вікна редагування призначені для розміщення та редагування в них текстів програм. Вікна редагування відчиняєься з меню File вибором елемента File|New або з допомогою функціональної клавіші F3.

Всередині верхньої частини рамки розміщується ім'я файлу, що вмiщений в вікно для редагування. Якщо у файла відсутнє ім’я (створюється новий файл), йому присвоюється умовне ім’я NONAME з відповідним порядковим номером, починаючи з нуля. Якщо файл має таке ім'я, то при запису на диск це ім'я потрібно перевизначити (при цьому розширення можна не вказувати – файлу автоматично буде присвоєно розширення .PAS).

В правому верхньому куті розміщується номер відкритого вікна, якщо його номер не більше 9. Якщо вікно має відображений номер, його можна активізувати, набравши комбінацію клавіш ALT+<номер вікна>.

В лівому нижньому куті вікна редагування розміщується номер рядка і стовпця тексту. Крім того, якщо в тексті відбулися зміни, лівіше цих чисел з'являється символ *.

Різновидністю вікна редагування є вікно проміжного буфера Clipboard. Дані в цей буфер переносяться командами Edit|Cut (вилучити інформацію) або Edit|Copу (скопіювати інформацію) з довільного вікна редагування, або вікна контексної допомоги. З вікна контексної допомоги (HELP) в проміжний буфер можна вмістити також приклад з допомогою команди меню Edit|Copy example. Інформацію з буфера Clipboard можна перенести в довільне вікно редагування командою меню Edit|Paste.

Вікно проміжного буфера викликається командою Edit|Show Clipboard і може редагуватися як довільне вікно редактора.

 

1.1.1.2. Вікна діалогу

Вікна діалогу широко використовуються в системі меню для перегляду та завдання різних режимів роботи або необхідних параметрів. Розглянемо, як приклад, вікно діалогу, з допомогою якого можна вибрати існуючий файл і розмістити його в вікно. До цього вікна діалогу можна перейти з допомогою команди меню File|Open.

¾[]¾¾¾¾¾¾¾ Open a File ¾¾¾¾¾¾¾

 

Name

*.pas Open

 

Files