рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Приклад розрахунку стержневої системи методом переміщень

Приклад розрахунку стержневої системи методом переміщень - раздел Философия, РОЗДІЛУ БУДІВЕЛЬНОЇ МЕХАНІКИ МЕТОД ПЕРЕМІЩЕНЬ В СТАТИЦІ СТЕРЖНЕВИХ СИСТЕМ 2.7.1 Розрахункова Схема Рами Та Її “Еквівалентна” Полови...

2.7.1 Розрахункова схема рами та її еквівалентна половина

Розглянемо методику складання розв’язувальної системи рівнянь методу переміщень та визначення зусиль на прикладі рами, розрахункову схему якої наведено на рисунку 2.15. Для подальших розрахунків візьмемо

 

 

Рисунок 2.15 – Розрахункова схема рами

 

 

Вихідна рама симетрична й завантажена симетричним навантаженням, тому раціонально виконати розрахунок половини рами. “Еквівалентна” половина рами показана на рисунку 2.16.

Рисунок 2.16 - “Еквівалентна” половина розрахункової схеми

 

2.7.2 Вузли розрахункової схеми та основні невідомі методу переміщень

Мінімальне число вузлів цієї рами дорівнює чотирьом – опорні вузли та точка 2, де з’єднуються стержні 2-1, 2-3 та 2-4.

Число основних невідомих методу переміщень (ступінь кінематичної невизначеності СКН) визначається за формулою (2.12).

Невідомі переміщення вузлів цієї рами -. Якщо не розшукувати кути повороту перерізів, де є шарніри, кількість невідомих можна зменшити до чотирьох. Щоб не розшукувати кути поворотів перерізів, де є шарніри, слід користатися основними залежностями (2.10) та (2.11) для стержнів із шарніром на кінці. Невідомі переміщення вузлів рами, яку зображено на рисунку 2.16, наведено в таблиці 2.3.

 

 


Таблиця 2.3 - Невідомі переміщення вузлів рами

 

Вузол
, можна не розшукувати
, можна не розшукувати

 

2.7.3 Рівняння рівноваги, які необхідно скласти для визначення основних невідомих

Найбільш прості рівняння рівноваги виходять, якщо розглядати рівновагу вузлів, у яких є невідомі переміщення. У таблиці 2.4 наведено ескізи вирізаних вузлів рами з діючими на них силами й записані умови рівноваги цих вузлів.

 

Таблиця 2.4 - Ескізи вузлів й умови рівноваги.

 

Ескіз вирізаного вузла з діючими на нього зусиллями   Умови рівноваги вузла
       
  Першим рівнянням слід скористатися якщо буде необхідність визначити кут повороту . Останніх два рівняння рівноваги використовувати не слід, тому що вони містять невідомі реакції опори 4, які не визначаються через переміщення вузлів. Ці рівняння знадобляться, коли необхідно буде знайти реакції опори 4.    

Продовження таблиці 2.4

 

Ескіз вирізаного вузла з діючими на нього зусиллями   Умови рівноваги вузла
  Першим рівнянням слід скористатися якщо буде необхідно визначити кут повороту . Друге рівняння рівноваги використовувати не слід через невідому реакцію , яка увійшла в це рівняння.    

 

Таким чином, для визначення чотирьох невідомих переміщень вузлів маємо чотири рівняння рівноваги вузлів, що містять тільки кінцеві зусилля стержнів, які виражаються через шукані переміщення:

2.7.4 Формування розв’язувальної системи рівнянь для визначення основних невідомих

Використовуючи основні залежності методу переміщень (2.7), (2.9), (2.10), (2.11) виразимо кінцеві зусилля стержнів, які ввійшли в рівняння рівноваги (2.14), через переміщення вузлів.

При використанні формул (2.9) варто пам'ятати, що кут a відраховується від загальної (глобальної) осі до місцевої (локальної) осі стержня, що розглядається, проти руху годинної стрілки (якщо дивитися з додатного кінця осі ).

Якщо початок місцевої системи координат розташовувати завжди на кінці стержня, який розглядається (перший індекс у позначенні зусилля), а вісь направляти від початку стержня до кінця (другий індекс), то із шести залежностей (2.9) нам знадобляться тільки перших три -.

Розглянемо техніку складання рівнянь рівноваги (2.14) у переміщеннях.

У перші три рівняння рівноваги увійшли зусилля на кінці 2 стержнів 2-1, 2-3, 2-4.

Стержень 2-1.

Стержень 2-3.

Стержень 2-4.

У четверте рівняння рівноваги увійшли зусилля на кінці 3 стержня 3-2.

Стержень 3-2.

 

 

Формування першого рівняння рівноваги:

 

Формування другого рівняння рівноваги:

 

 

Формування третього рівняння рівноваги:

 

Формування четвертого рівняння рівноваги:

 

Таким чином, для визначення чотирьох невідомих ми отримали чотири рівняння рівноваги в переміщеннях.

Увага! Матриця коефіцієнтів системи рівнянь методу переміщень має бути симетричною відносно головної діагоналі або вона легко робиться симетричною. Цей факт є наслідком теореми про взаємність реакцій. Він дозволяє помітити випадкові помилки, які зроблені при формуванні системи рівнянь.

Подальші розрахунки виконаємо для випадку, коли Розділивши всі рівняння на та зробивши всі коефіцієнти на головній діагоналі додатними будемо мати таку систему рівнянь:

 

 

Розв’язавши систему рівнянь (2.15) отримаємо:

 

 

Проаналізуйте отримані результати. Про що свідчать додатні та від’ємні значення результатів?

2.7.5 Визначення зусиль в кінцевих перерізах стержнів рами та побудова епюр зусиль

Користуючись основними залежностями методу переміщень обрахуємо зусилля в кінцевих перерізах стержнів. Явні вирази для обчислення зусиль майже для усіх кінцевих перерізів стержнів, окрім кінця 1 стержня 1-2, записані вище, тому докладно наводимо методику обчислень зусиль тільки для кінця 1 стержня 1-2, а для інших кінцевих перерізів - тільки остаточні результати.

Стержень 1-2, переріз 1.

 

Стержень 1-2, переріз 2.

Стержень 2-3, переріз 2.

Стержень 2-3, переріз 3.

Стержень 2-4, переріз 2.

Стержень 2-4, переріз 4.

 

Знаючи зусилля в кінцевих перерізах стержнів рами можемо побудувати епюри зусиль на тих стержнях, де відсутнє навантаження. Для того щоб побудувати епюри зусиль на стержнях, де є місцеве навантаження, треба цей стержень розглянути окремо, завантаживши його в кінцевих перерізах знайденими зусиллями та місцевим навантаженням. Так для нашого прикладу розрахункова схема стержня 2-3 матиме вигляд, який наведено на рисунку 2.17.

 

 

Рисунок 2.17 – До визначення зусиль в навантаженому стержні

 

За отриманими результатами будуємо епюри внутрішніх зусиль (рисунок 2.18).

 

 

Рисунок 2.18 - Епюри внутрішніх зусиль

 

2.7.6 Контроль правильності епюр зусиль

Особливо уважно слід будувати епюри зусиль за отриманими результатами обчислень. Слід звернути увагу на те, що додатне значення знайденого зусилля відповідає тому напрямку, який був прийнятий при отриманні основних залежностей методу переміщень (рисунок 2.1).

Основною перевіркою (необхідною та достатньою) є статична перевірка побудованих епюр зусиль. Розрахунок методом переміщень виконано вірно якщо всі вузли споруди знаходяться в рівновазі. Якщо виявляється, що якийсь вузол неврівноважений, то помилку слід шукати в рівнянні, яке відповідає неврівноваженому вузлу.

Перевіримо, чи виконуються умови рівноваги вузла 2. Для цього нам необхідно вирізати вузол і завантажити його вузловим навантаженням, якщо воно є, та кінцевими зусиллями стержнів, які сходяться у вузлі, і скласти рівняння рівноваги. При цьому треба пам’ятати правила знаків, яких ми додержувалися, коли будували епюри: згинальні моменти побудовано із боку розтягнутих волокон, додатні поздовжні сили розтягують стержень, а додатні поперечні сили обертають вузол проти руху годинникової стрілки, якщо дивитися на вузол з боку осі .

 

     

 

 

Перевіримо рівновагу всієї рами.

Рисунок 2.19 – До перевірки рівноваги рами

 

 

Умови рівноваги вузла 2 та рами в цілому виконуються, тобто основні невідомі, зусилля в кінцевих перерізах, а також епюри правильні.


– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

РОЗДІЛУ БУДІВЕЛЬНОЇ МЕХАНІКИ МЕТОД ПЕРЕМІЩЕНЬ В СТАТИЦІ СТЕРЖНЕВИХ СИСТЕМ

НАВЧАЛЬНО МЕТОДИЧНИЙ КОМПЛЕКС РОЗДІЛУ БУДІВЕЛЬНОЇ МЕХАНІКИ МЕТОД ПЕРЕМІЩЕНЬ В СТАТИЦІ СТЕРЖНЕВИХ СИСТЕМ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Приклад розрахунку стержневої системи методом переміщень

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Програма розділу
Сутність методу переміщень та основні припущення. Основні невідомі та ступінь кінематичної невизначеності. Розгорнута форма методу переміщень. Основні залежності методу переміщень для прямолінійног

Методичні вказівки
Необхідно засвоїти ідею методу переміщень та правила визначення ступені кінематичної невизначеності(кількості невідомих кутів повороту та лінійних переміщень вузлів стержневої системи) у двох випад

Основні залежності методу переміщень для прямолінійного стержня постійної жорсткості
  Для одержання основних залежностей методу переміщень розглянемо деформацію прямого стержня, який виділено із плоскої стержневої системи. На рисунку 2.1 зображено вихідне

Алгоритм розрахунку стержневих систем методом переміщень
-1. Намічаємо вузли розрахункової схеми. -2. Визначаємо кількість основних невідомих методу переміщень (кількість кутових і лінійних переміщень у намічених вузлах). -3. Складаємо

Складання розрахункової системи методу переміщень
  2.4.1 Вузли розрахункової схеми При складанні розрахункової схеми необхідно намітити вузлові точки, для яких будуть визначатися переміщення. Під вузловим

Складання розв’язувальної системи рівнянь для визначення основних невідомих
Розглянемо плоску рамну конструкцію. У довільному вузлі рами можуть мати місце три переміщенн

Правила знаків
  Користуючись залежностями (2.7), (2.9), або (2.10), (2.11) треба дотримуватися наступних правил знаків, які випливають із виводу цих залежностей (вони отримані для рисунків 2.1, 2.2

Загальні зауваження
У тих випадках, коли всі елементи стержневої системи працюють тільки на вигин (балки), або системи, у яких поздовжні зусилля незначні (у багатьох випадках рами), частка переміщення вузлів за рахуно

Алгоритм розрахунку стержневих систем методом переміщень
-1. Намічаємо вузли розрахункової схеми. -2. Визначаємо кількість основних невідомих методу переміщень (кількість кутових і лінійних переміщень у намічених вузлах). -3. Складаємо

Рекомендації до виконання деяких пунктів алгоритму
3.3.1 Вузли розрахункової схеми Цей пункт виконується таким же чином, як у пункті 2.4.1.   3.3.2 Визначення кількості основних невідомих методу перем

Приклади розрахунків
3.4.1 Приклад 1. Розглянемо раму, яка була розрахована в пункті 1.7.1. “Еквівалентна” половина розрахункової схеми в цьому випадку залишається без змін, але кількість невідоми

Увага! Виконайте контроль правильності отриманих результатів та порівняйте їх з результатами, отриманими в пункті 1.7.
  3.4.2 Приклад 2 Розглянемо раму, яку зображено на рисунку 3.5.  

Примітка.
Матеріал стержнів – залізобетон з модулем пружності Е=3e7 кПа; переріз ригеля – прямокутник. Висоту перерізу призначте самостійно в межах 0.075÷0.1 величини прогону, а ширину перерізу

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. Що приймається в якості основних невідомих методу переміщень? 2. Що називається ступенем кінематичної невизначеності? 3. Як визначається число невідомих методу

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги