ВЕНТИЛЯЦІЯ ЛЕГЕНЬ

Вентиляція легень залежить від співвідношення обновлюваного за кожний дихальний цикл об'єму повітря і об'єму повітря, що міститься в легенях. Так, якщо при спокійному диханні в легені надходить близько 500 мл повітря, то цей об'єм додається до ЗО і РОвид, який дорівнює приблизно 2000 мл. Але частина повітря, що вдихається, не доходить до альвеол і залишається в дихальних шляхах.

У зв'язку з наявністю МП альвеолярна вентиляція відрізняє­ться від легеневої: із 500 мл повітря до альвеол не доходить 150 мл. Тобто за кожний дихальний цикл до альвеол надходить близько 350 мл повітря, що складає приблизно 1/7 всього повітря, що міс­титься в альвеолах. Природно, що чим глибше дихання, тим інтен-сивніша альвеолярна вентиляція, оскільки з одного боку, при глиб­шому видиху в легенях залишається менше повітря, а з другого — при форсованому диханні істотно збільшується ДО.

Для характеристики дихання людини визначають ще ряд ди­намічних показників, що дають уявлення про дихання за певний час (частіше за 1 хв). До них належать такі.

1. Частота дихальних рухів (ЧДР).

2. Хвилинний об'єм дихання (ХОД) — кількість повітря, що надходить у легені за 1 хв: ХОД = ДО . ЧДР.

3. Альвеолярна вентиляція (АВ) характеризує вентиляцію аль­веол: АВ = (ДО—МП)-ЧДР.

4. Максимальна вентиляція легень (МВЛ) — кількість повітря, яке людина вдихає і видихає при максимальній глибині і частоті дихання.

5. Резерв дихання — різниця між МВЛ і ХОД.

6. Коефіцієнт легеневої вентиляції (КЛВ) — та частина повіт­ря, яка обмінюється в легенях під час кожного вдиху: КЛВ = (ДО—МП) :ФЗЄ.

7. Коефіцієнт альвеолярна вентиляція / легеневий кровотік : АВ з ЛК = 4 л : 5 л = 0,8.