рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Хід уроку

Хід уроку - раздел Философия, ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ФОРМУВАННЯ ХУДОЖНЬО - ОБРАЗНОГО МИСЛЕННЯ ДІТЕЙ Поступово Починає Танути Сніг І Царівна Весна Бере Землю В Свої Обійми. Зима,...

Поступово починає танути сніг і царівна Весна бере землю в свої обійми. Зима, натомість, збирається в далеку подорож на північ. Але перед тим як піти, вона зустрічається з Весною.

- Хто знає, як називається день зустрічі Зими й Весни? (Стрітення.)

- Дійсно, в цей день Зима, кажуть, іде туди, де було Літо, а Літо - де була Зима. По дорозі вони зустрічаються і говорять між собою:

- Боже поможи тобі, Зимо!

- Доброго здоров’я, - каже Зима.

- Бач, Зимо, - дорікає Весна, - що я наробила і напрацювала, ти поїла і

попила.

- А хто скаже, як люди уявляли собі Зиму? (малюнок зими): - Зиму веде попід руки старий дід Мороз, вона зігнулася, трясеться і ледве йде, кожух на зимі полатаний, чоботи подерті, а в хустці миші діри прогризли, через плечі у неї - порожнісінька торба.

- А як уявляєте Весну? (малюнок весни): у весни віночок на голові, вона несе в руках гілочки верби.)

Так виглядали Зима і Весна. При зустрічі стара Зима і молода Весна сперечаються між собою, кому йти, а кому вертатися.

- Хто з вас згадає, як же люди допомагають Весні, щоб вона перемогла зиму? (Спалюють опудало зими, співають веснянки.)

Колись бувало, як тільки зійде сніг і вигляне ясне сонечко - джерело життя, здоров'я, плодовитості,- пригріє землю, діти й молодь виходять на околицю села, на левади, поляни, в гаї і співають пісні, закликаючи і прославляючи Весну. От і ми з вами звернемося піснею до матінки Природи.

-А зараз я вам заграю мелодію веснянки, а ви спробуєте пригадати, про що в ній співається

ПІСНЯ: “Ой минула вже зима" (виконання)

Дівчата співають, а хлопці будуть чітко відтворювати ритм.

А тепер хлопці скажіть, який характер пісні, і в якому темпі її доцільно виконувати.(Пісня повинна бути в швидкому темпі і має жартівливий характер).

- Що можна зробити, щоб ця пісня була гарною? (Виділити ритм та сильну долю. Звернути увагу на виконавський розвиток.)

В давнину вважали, що ці пісні-прохання мають не абияке значення, що вони допомагають весні, дають їй силу та енергію.

- А крім людей, які дають енергію Весні своїми піснями, хто ще допомагає їй ? Ану попробуйте вгадати:

ЗАГАДКИ: Голуба хустина, по ній жовтий клубочок По хустині качається, людям усміхається.(небо і сонце); Вдень по небі гуляє, а ввечері на землю сідає (сонечко); Хто однаково всіх любить, всіх однаково голубить, кожний скоса тільки гляне, а обняти не дістане(сонечко).

До сонечка теж звертались, як до божества. Всі ви знаєте, як погано без сонечка. Тому просили, щоб воно вийшло, щоб краще світило, швидше розтанули сніги, зазеленіла трава, зацвіли квіти. Щоб не пінилося і було справним помічником Весні. От і ми з вами піснею поговоримо з сонечком.

ПІСНЯ - ХОРОВОД “А вже красне сонечко“(співати з використанням пластики рук).

Коли виходить сонечко, прогрівається земля і настає пора перших птахів. Одні з перших з теплих країв прилітають граки, є така приказка: “Грак прилетів, через місяць зійде сніг”, є про них і прикмета: якщо граки прилетіли до середини березня - літо буде мокре.

За граками летять жайворонки, люди пекли жайворонків з тіста і говорили Весні: дивися, Весно, вже жайворонки прилетіли, дай нам тепла. Потім повертаються дикі гуси. Кажуть: якщо гуси сидять, поховавши голови під крило, - буде похолодання. Крім гусей, жайворонків, прилітають і інші птахи, про них загадка:

І) Довгонога, чорно-біла Довгі ноги ,

У гніздо на хату сіла Довгий ніс,,

Довгим дзьобом все туркоче Прилетів,

Ніби щось сказати хоче Обід приніс

- Де ж це ти була? Смачних жабеняток

- Далеко Для своїх маляток,

- Як зовуть тебе? (Журавель).

- (Лелека).

Всі птахи є помічниками Весни, але я хочу вам розповісти саме про цю птаху, її називають лелекою, журавлем, веселиком та ще й Бузьком і чорногузом. Звичайно гніздяться вони по лісах. Десь поблизу озера, болота, ріки, де плодиться багато жаб, які разом з гадюками та вужами є головною поживою для цього птаха. Навіть існує легенда, що колись Бог наказав одному чоловікові нести якийсь мішок і ні в якому разі не заглядати в нього. Чоловік ніс, ніс, не витримав, так цікаво йому було, що ж це він несе? Заглянув в мішок, а звідти як повилазило різної нечисті, жаб, вужів та іншого, чоловік давай збирати, та де там, - вони скоро всі порозбігалися з мішка. Тоді перевернувся він на Журавля і до сих пір визбирує жаб та й все інше по всій землі. Навіть прислів'я є таке: "Ковтнув, як Бузько жабу”. От така історія.

Однак люди саме за це дуже поважають і люблять цю птаху. Журавлі, коли прилітають на Україну, радіють і танцюють. Діти, бачачи їх танці, теж придумують різні веселі пісні та хороводи про журавлів. Ось і ми з вами вивчимо таку жартівливу пісеньку-хоровод про журавля.

ПІСНЯ “Занадився журавель” – (гра - хоровод).

В народі вважається, що лелека - небесна птаха, і хто зруйнує її гніздо, того Бог покарає.

Відомий такий випадок: хлопці залізли в лелече гніздо і забрали звідти яєчко, поміняли на куряче. Потім сховалися і спостерігали, як буде реагувати на це мати-лелека. Вона почала літати навкруги гніздечка, тривожно курликати, ніби плакала і шукала своє яєчко, вона так кричала, що збіглися люди села і не могли зрозуміти, що трапилось. З того часу в це село перестали прилітати лелеки.

ПІСНЯ „Лелека” слова В.Лодижця, музика Ю.Рожавської (слухання)

З давніх-давен вважалося, що хороша людина не вмирає, а перетворюється в лелеку і займає відведене їй місце в пташиному ключі.

Тому, мабуть, так магічно притягується погляд людей до неба, як тільки почується лелече “курли”. Скільки людських переживань зв'язаних з отим “кру-кру”, скільки легенд і пісень складено. Ось одна з них:

Це було давно. На крайній півночі Росії на дрімучих болотах будувалося місто, яке згодом стало красенем Петербургом. Але будували його фактично на кістках людей. Багато-багато кріпаків з України було зігнано тоді в ці болота. Тяжка праця висмоктувала залишки сил, і люди вмирали. Молодому Іванкові так хотілося жити, хотілося повернутися на рідну Україну, до матері, яка вже змучилася чекати сина. Так хотілося хоч крихітку чогось рідного, щоб від мами, від рідної землі. І раптом з неба долинули знайомі звуки “Кру-у - кру-у”. Це лелеки летіли на південь на Україну. І народилася в душі Іванковій пісня:

ПІСНЯ “З далекого краю лелеки летіли”з к/ф Тарас Шевченко.

(слухання, виконує вчитель).

(Можна замінити піснею „Одинокий Лелека” сл. М.Баліцької, муз. Н.Галабурди).

Зараз до нас іде весна, і я думаю, настане той день, коли хтось з вас зможе почути журавлине “Курли” і, піднявши голову до неба, зможе побачити журавлиний ключ, та згадає все те, що ви почули сьогодні про цих пташок лелеку і Журавля, які як і всі інші, вносять свою особливу барву в цвітіння і панування Весни. Кажуть, журавлі на крилах весну несуть, може це і так?

Ми сьогодні з вами співали багато пісень. Яких? (сьогодні на уроці ми гарними піснями, веснянками закликали Весну)

Раніше люди більше спостерігали за сонечком, за природою. Природа до нас промовляє голосом народних легенд, голосом пісень. Ми повинні вміти слухати і розуміти ті настрої, які вона нам дарує. І якщо ви винесете з цього уроку теплі почуття до прекрасних птахів, то ваша рука ніколи не підніметься, щоб зруйнувати пташине гніздечко, бо як кажуть в народі: "Де лелека водиться, там щастя народиться".

(Кінець уроку)

 

 

Ø Тема уроку: “ДЕРЕВО ПАМ’ЯТІ”

Мета уроку: За допомогою асоціативно-образної мови синтезу мистецтв сформувати у дітей відчуття поваги до одного з найважливіших компонентів системи людських цінностей - пам’яті свого роду.

Завдання уроку:

  • Закріпити уявлення дітей про засоби музичної виразності, зокрема, про виразність трьохдольного розміру в музиці.
  • Закріпити основні вокально-хорові навички: дихання, артикуляція, дикція, фразування в процесі виконання “Колискової”.
  • “Занурити” дітей в образний світ української міфології,
  • Розвиток творчої уяви дітей в різних формах музичної діяльності (пластичне інтонування тощо)

· Активізувати асоціативно-образне мислення дітей, пробудити гостроту переживань, пов’язаних з системою ціннісних орієнтацій Людини (рідна матір, рідна земля, пам’ять).

Музичний матеріал: “Дзвіночок дзвонить”- поспівка; “Перекличка”- музична гра, “Так сказав Заратустра”, муз. Р. Штрауса /фрагмент для слухання/; Звуки природи /слухання/;“Голубий Дунай” Йоганн Штраус (фрагмент для пластичного інтонування та закріплення тридольного розміру); Музика для ритмічної пантоміми (за вибором вчителя); “Ой Роде мій красний“ (слухання та виконання фрагментів); Мусоргський, “Баба Яга”, “Богатирські ворота“; Пендерецкий “Елегія пам'яті жертв Хіросіми” /фрагмент для слухання/; Посібник-зошит "Музика" 7 клас. “Не цурайся пісні”(слухання) С.58; Бах - Шуберт "Аве Марія". Збірка пісень для 1-3 класів “Вчимося співати” Харків 2000.- “Ой ходить сон біля вікон”С. 91 (слухання та спів-інсценізація дітей);

Хід уроку:

Музичне привітання “Дзвіночок дзвонить” – (- Коли ж перший раз на нашій планеті усміхнулося сонечко, з’явилися дерева, тварини, люди? Про це нам розказує Біблія. Ми говоримо, що світ створив Бог. Він мав образ людини. А раніше? В Древньому Єгипті Божеством вважався ДЕМІУРГ. Це слово на нашу мову перекладається як ОКО (Зір). А що ж говорять древні міфи нашої землі, міфи, яким 8-10 тисяч літ? Виявляється, що у нас древні волхви –священнослужителі теж вважали, що світ створило ОКО, що зір людини – це частинка Всесвіту. Так говорять міфи. А що це таке - міф? Вимисел чи правда? (розмірковування дітей : якщо видумка – дехто саме так вважає, - то якась дивна видумка, вона заставляє задумуватися. А якщо правда, - то теж якась дивна правда, її не відразу зрозумієш.)

Кажуть, що Міфи –це Правда, зашифрована в художніх образах. Треба вміти розгадати ці образи. А це дуже нелегко… Сьогодні ми зробимо таку спробу. Як же наші предки праукраїнці уявляли собі початок всього на землі? Що цінували в своєму житті? Ось послухайте:

- На початку була пітьма – вічна і безмежна. Ні Землі, ні Неба, ні Сонця. Тільки темрява, морок. Густа, холодна і безконечна ніч. А її пронизувало Око. “Воно летіло з далеких Старих Світів, аби утворити новий світ” /фонова музика/.

І пустило “Око” Сльозу, з неї вродилося диво: Першоптах – птиця Сокіл. Його золотаве пір’я осяяло непроникну Ніч. (Ця птиця Сонце).

Пустив Сокіл золоту сльозу – Росинку, і вмить розрісся острів .І пустив Сокіл срібну Сльозинку, впала вона серед острова, утворивши озеро Живої Води. І пустив Сокіл зелену Сльозинку, і від неї проросли дивовижні квіти, густі, високі трави почалося життя. Уявіть якою прекрасною була земля спочатку /фонова музика/ Виростали гарні дерева, квіти біля них літали птахи та метелики , як це було ми попробуємо з вами показати. Ви любите гратися безтурботно, весело, щоб трошки розслабитися. Уявіть, що кожен з вас - це гарне дерево, або квітка і ви потихеньку виростаєте і граєтеся з пташками та метеликами / гра “звуки і жести ”/.

Побачив Сокіл - Першоптах, як гарно граються рослини і сказав: “Тут моє місце на віки вічні. Звідси я творитиму Світ”. І поринув у глибоку задуму. І створив він двох велетнів Білобога і Чорнобога. І сказав Сокіл-Першоптах Білобогу: “Ти є Володар світла та всього що створиш у ньому”.І сказав Сокіл Чорнобогу: “Ти є Володар Ночі і Пітьми та всього, що створиш у ній”.

Ці велетні були дуже різні. А який був у них характер, розкажу вам не я, розповість вам музика. Музика розповідає, але розуміє її тільки той, хто слухає…(плакат-підказка з термінами, виразами про характер музики)

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ФОРМУВАННЯ ХУДОЖНЬО - ОБРАЗНОГО МИСЛЕННЯ ДІТЕЙ

ББК... Рекомендовано до друку Вченою радою Одеського обласного інституту удосконалення вчителів Протокол від...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Хід уроку

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Батюк Наталія Орестівна
Особливості формування художньо-образного мислення дітей засобами фольклору: Методичні рекомендації до уроків музичного мистецтва в початковій школі. - Одеса: 2007.- с.   ISB

Т Е З А У Р У С
  образне мислення     - здібність комбінувати факти новими способами. Різновидності О.М.: предметно-наочне, варіативно-образне,

ХУДОЖНЬО-ОБРАЗНОГО МИСЛЕННЯ
Здатність людини мислити в образах створила таке унікальне явище, яке ми називаємо мистецтвом. Створення художніх образів вимагає від митця максимальної активізації художньо-образного мислення. В с

Художньо-образного мислення
  На різних етапах онтогенезу види мислення співіснують, взаємовпливаючи та взаємозбагачуючись. Розумовий розвиток людини характеризується своєрідністю, де має місце еволюція і інволю

Різних шкільних предметах.
У педагогічних дослідженнях, які прямо чи опосередковано мали відношення до формування художньо-образного мислення накопичено певний обсяг наукового матеріалу . Аналіз цих досліджень показує як змі

Мислення на уроках музики
  Ми розглянули деякі загальні методи і прийоми “педагогіки творчості” з метою розвитку художнього образного мислення, використання яких має необмежені можливості. Урок музики є дуже

Урок-образ, та основні педагогічні умови його реалізації
Одним з найбільш вдалих прикладів активізації художньо-образного мислення є інтеграція життєвопов’язаної інформації та різних видів діяльності. Під час проведення уроків з елементами інтеграції вчи

Сприймання дітьми художніх образів та їх причини
Уроки музики з використанням фольклорного матеріалу традиційно проводяться в школі за відомою стандартною схемою: подається необхідна інформація про певні звичаї чи свято, підбираються пісні, хоров

Сукупність відповідних прийомів
Для того, щоб цілеспрямовано формувати художньо-образне мислення дітей, необхідно було певний період спостерігати доцільність вибору тих чи інших методичних прийомів. Спостереження за діть

Поетапність впровадження методів та прийомів формування художньо-образного мислення
  Формуючу методику доцільно впроваджувати поетапно, у відповідності з віком школярів. Ø перший етап. На першому етапі

Розділ 3. РОЗРОБКИ УРОКІВ - ОБРАЗІВ
3.1 Тематика “уроків-образів” 1 клас: “Ой на горі та женці жнуть”; “Мисливські оповідання”; “Народні усмішки. Небилиці та побре

Хід уроку
З глибини віків, відколи люди навчилися спостерігати Природу, вони задумувалися: що відбувається в Природі? Чому починає танути сніг, чому з під снігу прокльовуються маленькі білі квіти? -

Слухання: “Баба Яга”, “Богатирські ворота“ Мусорський.
Діалог з дітьми: які засоби музичної виразності відтворюють образ Білобога? (Які тембри рисують цей образ? Світлі чи темні? А про що нам говорить темп? ) Стали Велетні скликати своїх небес

Яке ж коріння дає людям силу? - думав Чорнобог. І зрозумів – це пам’ять! Пам’ять твого РОДУ!
Якщо людина береже своїх рідних і близьких та пам’ятає про тих, кого вже нема, вона стає сильною духом. А якщо забуває, хто її діди-прадіди, з якого вона роду і народу, - вона стає цинічною, жорсто

Хід уроку.
Сьогодні на уроці ми з вами будемо слухати багато різної музики, для того що б розвивався ваш слух. - Для чого людині потрібний хороший слух? (- Щоб слухати.)

Слухають пісню " Там над річкою ".
1) Там над річкою, 2) А як уплела, 3) Плинь, віночку, плинь Дівча стояло; В річку пустила. В тую сторону, З зелених квіточок По личку дрібненька Де було мило

Хід уроку.
“Добрий день, діти” (музичне привітання) На початку уроку ми проспіваємо з вами музичні вправи. Ось подивіться на цей рисунок, скільки всього сходинок має наша драбинка? / малюнок /

РОЗУЧУВАННЯ З ДІТЬМИ ПІСНІ-МАРШУ “Гей там на горі січ іде”.
Молодці, ви старалися. Сподобався Вам цей марш? На наступному уроці ми його вивчимо і виконаємо так, щоб всім хотілося марширувати. То якою повинна бути музика, щоб хотілося марширувати?

СЛУХАННЯ ТА РОЗУЧУВАННЯ З ДІТЬМИ ПІСНІ “Ой Морозе, Морозенку”.
Зрозуміла все бідна мати. Мовчки, тихо пішла вона до річки і більше ніхто її вже не бачив. Люди, які пішли за нею, кажуть, що побачили на березі ріки дерево, якого раніше не було. То була верба, пл

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги