САМОСТІЙНА РОБОТА №1

ТЕМА: МОВНА НОРМА

Основні теоретичні відомості

Українська літературна мова як вища форма загальнонародної національної мови, відшліфована майстрами слова, характеризується наявністю сталих норм, які є обов’язковими для всіх її носіїв. Унормованість – головна ознака літературної мови.

Норма літературної мови – це сукупність загальноприйнятих правил реалізації мовної системи, які закріплюються у процесі суспільної комунікації.

Розрізняють різні типи норм: орфоепічні (вимова звуків і звукосполучень), графічні (передавання звуків на письмі), орфографічні (написання слів), лексичні (слововживання), морфологічні (правильне вживання морфем), синтаксичні (усталені зразки побудови словосполучень, речень), стилістичні (відбір мовних елементів відповідно до умов спілкування), пунктуаційні (вживання розділових знаків).

Норми характеризуються системністю, історичною і соціальною зумовленістю, стабільністю. Проте з часом літературні норми можуть змінюватися. Тому в межах норми співіснують мовні варіанти – видозміни однієї й тієї самої мовної одиниці, наявні на різних мовних рівнях: фонетичному, лексичному, морфологічному чи синтаксичному. Варіанти виникають відповідно до потреб суспільства в кодифікації написань і відображають тимчасове співіснування старого й нового в мові.

У словниках українського літературного слововживання акцентів розрізняють варіанти акцентів (алфавіт і алфавіт), фонематична (огонь і вогонь), морфологічні (міст, а в родовому відмінку моста й мосту).

У процесі розвитку літературної мови кількість і якість мовних варіантів змінюється. Мовні норми найповніше й у певній системі фіксуються у правописі, словниках, довідниках, підручниках і посібниках з української мови.

Культура писемного й усного мовлення всіх, хто користується українською мовою як засобом спілкування, полягає в тому, щоб досконало знати мовні норми й послідовно дотримуватися їх.

ДАТИ ВІДПОВІДІ НА ЗАПИТАННЯ:

1. Що таке норма літературної мови?

2. Що регламентують орфоепічні норми? Наведіть приклади.

3. Що ви розумієте під орфографічними нормами? Наведіть приклади.

4. Назвіть словники, що фіксують орфографічні норми.

5. Що передбачають стилістичні норми? Наведіть приклади.

ВИКОНАТИ ЗАВДАННЯ:

1 Перепишіть слова, поставте правильно наголоси, звірте зі «Словником наголосів»

Випадок, новий, фаховий, середина, ненависть, текстовий, беремо, валовий, легкий, курятина, приятель, черствий, кидати, феномен, кроїти, порядковий.

2 Відредагуйте подані речення відповідно до норм літературної мови.

Для капітального ремонту нам підійде любий матеріал.

Ми діяли згідно законів України.

Я згодився на її предложення.

Його усунули з цієї посади.

Учні не зрозуміли смислу слова.

У цьому році я завершую школу.

Це можна зробити при всіх обставинах.

 

3 Поясніть, чи є нормативними для літературної мови подані слова і словосполучення.

Поставшик, слідуючий, діючий закон, міроприємство, мало імущий, сухарний діабет, згідно розкладу.