рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

САМОСТІЙНА РОБОТА 21

САМОСТІЙНА РОБОТА 21 - раздел Философия, З предмета: Ділова українська мова До методичних рекомендацій увійшли опорний конспект, питання та завдання Тема. Мистецтво Публічного Виступу Теоретичні Відомості...

ТЕМА. МИСТЕЦТВО ПУБЛІЧНОГО ВИСТУПУ

Теоретичні відомості

Кожен спеціаліст повинен оволодівати мистецтвом публічного виступу хоча б його основами, тому що в процесі роботи доведеться виголошувати перед співпрацівниками лекції, промови чи доповіді, робити повідомлення.

Метою публічних виступів є передавання інформації, знань, оцінок та вражень.

Формами такого спілкування можуть бути:

— лекція викладача для студентів або відомого науковця (спеціаліста) для фахівців;

— мітинг чи збори, присвячені висуненню кандидатів у народні депутати тощо.

Кожен виступаючий повинен володіти певними уміннями та навичками роботи з аудиторією.

Промовцям властиві публічне мислення і мистецтво говоріння, а слухачам — мистецтво слухання. Це особливе уміння, якому потрібно вчитися упродовж усього життя. Ще стародавні мудреці казали, що слово наполовину належить тому, хто говорить, і наполовину тому, хто слухає.

Публічне спілкування людей під час виступу передбачає їх активну мислительно-мнемічну діяльність, концентрацію їхньої уваги для прийняття та обробки інформації.

Хто більш активний під час виступу: промовець чи слухач?

Звичайно, промовець.

Він повинен мати нахил до цієї діяльності, бути психологічно готовим до виступу, не боятися аудиторії, уміти своїм словом змусити слухачів емоційно співпереживати, хвилюватися вирішенням тих чи інших проблем.

Учені застерігають, що згідно із законом психічного зараження, емоційний стан слухачів може стати таким сильним, що з ним можна не справитися і втратити контакт з людьми.

На це потрібно зважати і знати, перед якою аудиторією краще виступати (великою чи малою).

Щоб зацікавити людей, промовець повинен бути добре ерудованим, досконало розбиратися в проблемі, про яку говорить. Слухачі стають співучасниками процесу мислення промовця. Між ними встановлюється інтелектуальний контакт (свідченням цього є погляди та жести схвалення, тиша або мовчання під час паузи) та ін. Це свідчить про те, що слухачі включились у спільну з ним мислительну діяльність. Задоволення від такого спілкування отримують обидві сторони.

Доповідач усім своїм виглядом має демонструвати глибоку повагу до слухачів, дотримуватися правил етикету.

Публічний виступ складається з декількох взаємопов'язаних між собою етапів :

— докомунікативний — етап формування методологічних принципів, визначення позицій, добір та оцінювання матеріалу, що стане основою виступу;

— передкомунікативний — етап визначення стратегії і тактики майбутнього виступу та його основної ідеї, вирішення питань, пов'язаних з її трактуванням, відпрацювання змісту виступу, добір засобів та прийомів його передавання;

— комунікативний — центральний у процесі спілкування. Це творча робота промовця перед слухачами. При результативній взаємодії підготовлений та розроблений змістовний матеріал лекції стає дієвим засобом впливу на установки, знання, вміння слухачів, формування їхніх переконань;

— посткомунікативний — визначення результативності зустрічі зі слухачами. Цей етап іноді ігнорують, проте він потребує уваги, бо дає змогу визначити, чи досяг промовець мети, чи задовольнили свій інтерес і свої цілі слухачі. Це допоможе наступного разу усунути припущені помилки, краще врахувати запити людей.

Як же готуватися до виступу? Ученими розроблено ряд порад, серед яких:

— готувати повний текст публічного виступу;

— надрукувати його;

— прочитати для себе вголос, пам'ятаючи, що читання однієї сторінки продовжується в середньому 2 хвилини. Це дасть змогу, по-перше, упорядкувати матеріал і не заплутатися в ньому, а по-друге, орієнтуватися в його обсязі та часі;

— підкреслювати найважливіші думки;

— виокремлювати основні смислові блоки так, щоб перехід від одного до другого був природнім;

— визначити основні думки в кожному блоці, їхню аргументацію, відповіді на можливі запитання і т. ін.

Текст виступу має бути логічним і послідовним. Його можна легко запам'ятати, а згодом обходитися і без нього. Промовець зможе говорити спокійно, невимушено, більше апелювати до слухачів, спостерігати за їхньою реакцією.

У промові можна використовувати:

— жарт (але вміло);

— цікаву оповідку (робити це доречно);

— наочні матеріали, технічні засоби (якщо лектор уміє ними користуватися).

Для того, щоб спілкування лектора з аудиторією було успішним, потрібно:

• орієнтуватися в умовах спілкування (з цією метою визначити цілі та мотиви спілкування, специфіку аудиторії, знати час та місце зустрічі);

• уміти правильно визначити мотивацію спілкування (мотивації бувають соціальні, особистісні, пізнавальні, пов'язані із соціальною діяльністю)',

• прагнути, щоб виступ був цілеспрямованим (пробуджувати інтерес до нових знань, пошукової діяльності, творчої активності, до розвитку потреби у самоосвіті тощо);

• використовувати систему запитань-відповідей, які активізують пізнавальну діяльність слухачів;

• спиратися на етичні вимоги та психологічні засади. Презентація — одна з цікавих і переконливих форм інформації про

нове виробництво, нові товари фірми, нову книгу, новий товар тощо.

На кожну презентацію потрібно спеціально запросити людей.

Презентацію проводить організатор (ведучий), який має в найдохідливішій формі розповісти про предмет презентації.

Презентацію потрібно готувати. Для цього необхідно:

— визначити її цілі;

- персональний склад запрошених: керівник організації; особа, відповідальна за підготовчу роботу; спеціаліст із предмета презентації; спеціаліст із запрошеної аудиторії;

- визначити, в якому приміщенні буде проходити презентація;

- підготувати допоміжні матеріали, сувеніри.

На презентацію рекомендують запрошувати 50—200 осіб, зазначаючи, що чим менше людей, тим менш офіційною буде зустріч, тим легше встановити з ними діалогічне спілкування і впливати на них.

Як же готувати виступ на презентацію?

Е. Джей виділяє такі компоненти в структурі виступу:

— приємні фрази для встановлення контакту; цим можна привернути увагу присутніх;

— розповідь про власний досвід, пов'язаний з предметом презентації;

— з'ясування за допомогою запитань, наскільки аудиторія знайома з предметом презентації;

— пояснення, чому саме цих людей запрошено;

— накреслення ходу проведення презентації і чітке визначення часу, необхідного для цього;

— визначення проблеми;

— з'ясування за допомогою запитань, як аудиторія зрозуміла сказане;

— використання аудіовізуальних та інших допоміжних засобів (таблиць, схем, діаграм);

— формулювання пропозиції присутнім;

— показ того, що саме може втратити кожен із присутніх, якщо не підтримає запропоновану ідею;

— вручення запрошеним підготовлених матеріалів (буклетів, проспектів, схем тощо) та маленьких сувенірів;

— з'ясування того, чи мають присутні якісь запитання і відповіді на запитання;

— подяка присутнім за те, що вони надали можливість представити їм нову ідею, а також сподівання на подальше спілкування і взаємодію.

Організаторам презентації рекомендують не шкодувати зусиль при підготовці. Це допоможе зацікавити присутніх фірмою, ЇЇ продукцією тощо.

Громадські збори. Добираючи Інформацію, необхідно пам'ятати; що повідомлення буде теоретично обґрунтованим та ак­туальним лише за умови наявності промовистих прикладів.

Завершивши підготовку, слід організувати інформацію в певні категорії, надати їй чіткості, визначити та сформулю­вати власне бачення проблеми. Доповідь слід будувати, до­тримуючись таких вимог: теоретична обґрунтованість, опора на фактичний матеріал, наведення переконливих прикладів, власне бачення проблеми.

Наступний крок — написання плану доповіді, що містить:

♦ вступ;

♦ основний текст (серцевина доповіді);

♦ висновки.

Вступ

Початок доповіді є визначальним і повинен чітко й пе­реконливо відбивати причину та мету виступу, розкривати суть конкретної справи, містити докази. Першочерговим зав­данням доповідача на цьому етапі є привернути й утримати увагу аудиторії. Для того, аби не дозволити думкам слухачів розпорошитися, вже після перших речень доповіді необхідно висловлюватися чітко, логічно та змістовно, уникаючи зай­вого. Відповідно, речення мають бути короткими й стосу­ватися виключно суті питання, варто інтонаційно виділяти найважливіші місця висловлювання і виражати своє ставлен­ня до предмета мовлення.

Практичні поради доповідачеві:

1) подякуйте тому, хто представив вас аудиторії (напри­клад, голові);

2) чітко назвіть тему вашої доповіді та проблему, що їй присвячена остання;

3) стисло поясніть, у який спосіб ви аналізуватимете про­блему, на що насамперед звернете увагу. Обмежте кількість аналізованих у доповіді питань Зазначте, яку візуальну до­помогу ви задієте (відеофільми, графіки, діаграми, таблиці та інші ілюстративні матеріали).

Основний текст

В основній частині викладається суть проблеми, наво­дяться докази, пояснення, міркування, дотримуючись попе­редньо визначеної структури доповіді. Слід пояснювати ко­жен аспект проблеми, добираючи переконливі цифри, факти, цитати (проте кількість подібних прикладів не мас бути над­то великою — нагромадження ілюстративного матеріалу не повинно поглинати змісту доповіді). Варто подбати про зв'язки між частинами, поєднавши їх в єдину струнку си­стему викладу; усі питання мають висвітлюватися збалан­совано (при цьому не обов'язково кожному з них приділяти однакову кількість часу). Постійно й уважно потрібно сте­жити за відповідністю між словом і тим, що воно позначає.

Надзвичайно важливо продумати, в яких місцях тексту потрібні своєрідні «ліричні» відступи, адже суцільний текст погано сприймається. Приміром, у політичних доповідях до­цільно розповісти анекдот чи якусь кумедну історію. Анек­дот — випробуваний і перевірений спосіб утримати увагу. Останній дає можливість дещо розрядити напруження, а слу­хачам — перепочити. При цьому не слід забувати, що подібні відступи обов'язково мають бути короткими і, певна річ, мають ілюструвати повідомлення. Одного анекдоту цілком достатньо, розповідаючи більше, промовець ризикує зроби­ти зміст доповіді фрагментарним.

Висновки

Підсумуйте все сказане.

Висновки певним чином мають узгоджуватися із вступом і не випадати з загального стилю викладу.

У тому разі, якщо, готуючись до виступу, доповідач вирі­шить записати доповідь на папері, йому слід врахувати, що розмовна мова значною мірою відрізняється від писемної. Тому не варто говорити так, як пишемо, навпаки, потрібно писати так, як говоримо, адже розмовна мова менш форма­лізована, менш структурована, вільніша, сприймається лег­ше (для порівняння зверніть увагу на мову оглядача новин на ТБ). При цьому не можна нехтувати дотриманням загаль­ноприйнятих літературних норм у користуванні лексичними, фонетичними, морфологічними й стилістичними засобами мови, адже важливою умовою успіху є бездоганна грамот­ність. Мовлення має бути не тільки правильним, а й лексично багатим, синтаксично різноманітним.

Варто записати промову на касету й прослухати, оціню­ючи її критично. Виступаючи, можна користуватися нотат­ками. Зважаючи на це, було б доречно записати найважли­віші речення, щоб під час виступу відтворити їх дослівно. Останнє може бути особливо корисним у процесі виголо­шення завершальної частини доповіді.

4. Страх перед аудиторією

Страх перед аудиторією — явище досить поширене серед промовців. Він дається взнаки по-різному: може тремтіти голос, мов під час першого освідчення у коханні, може вкри­ватися червоними плямами обличчя, ніби доповідач щойно вчинив щось ганебне, може супроводжуватися повільним блокуванням будь-яких проявів волі. Ці ознаки — справжня напасть для доповідача. Найгірше ж те, що вони лише по­силюють страх і доповідач зазвичай думає вже не про логіч­ний виклад думок, а про якомога швидше завершення цієї екзекуції. Він усвідомлює, що прояви страху є очевидними для слухачів і, як наслідок, поспішає, йде більше плутається, шо часом призводить до завчасного завершення виступу.

Страх перед аудиторією відрізняється від емоційного напруження, що може виникати під час публічних виступів; останнє є навіть необхідним — не натягнутий лук не може випустити стрілу. Емоційно врівноважений доповідач значно «не безпечніший» у своїй нудній промові, аніж той, у чиєму настрої присутня здорова доза нервового збудження.

Хоча боротьба зі страхом і є досить складною, все ж можна дати кілька порад.

По-перше, потрібно гарно підготуватися; найкраще запи­сати усю доповідь на папері, виклавши її розмовною мовою, а потім прочитати уголос. З часом текст виступу можна про­читати ще раз — перед дзеркалом (варто зробити це двічі або

По-друге, слід уявити себе на місці слухача, оцінити свій виступ критично. Чи хотілося б вам спостерігати за тим, як доповідач не може уникнути поразки? Ви — звичайна kюдина, як і решта, котрі прийшли на зустріч, щоб почути щось нове, цікаве, а не для того, щоб марнувати час.

По-третє, переконайтеся, що в разі погреби ви зможете швидко зорієнтуватися, зазирнувши у записи. Нотатки варто зручно розмістити, щоб ними одразу можна було скориста­тися.

По-четверте, варто шукати підтримки в аудиторії. Завжди є люди, котрі усміхнуться кивнуть чи якось інакше схвально відреагують на ваш виступ.

Отже, щоб позбутися нерішучості, несміливості., вико­ристовуйте кожну нагоду, щоб потренуватися в мовленні.

5 Зв'язок із аудиторією

Подумки варто постійно спілкуватися з аудиторією. До­брозичливість, відвертість, продемонстровані доповідачем, спрацьовують найефективніше лише в тому разі, якщо вони ґрунтуються на щирому непідробному інтересі Доповідач випромінюватиме довіру, якщо сам віритиме в себе, не при­меншуватиме своїх можливостей, але й не перебільшуватиме їх, залишатиметься діловитим, не ображаючи при цьому ін­ших. У жодному разі не можна зверхньо славитись до слу­хачів та співдоповідачів, адже погана поведінка викликає антипатію та неповагу

Процес спілкування не вичерпується усним повідомлен­ням, важливу роль при цьому відіграють невербальні засоби інформування. Важливе значення для утримання уваги ауди­торії має зоровий контакт Варто дивитися безпосередньо в очі слухачам, використовуючи питання типу: «Ви розумі­єте...», «Ви також помітили, що,..», «Як Ви знаєте,…». Це подобається людям, оскільки свідчить про те, що промовець бачить їх.

6. Жести

Дійовими є також жести, які являють собою вияв люд­ських думок, емоцій У поєднанні зі словами вони стають надзвичайно промовистими: жести посилюють емоційне звучання сказаного. Щоб оволодіти бодай азами жестику­лювання, погрібне тривале тренування, розуміння ролі кож­ного жесту. Частота жестикуляції залежить передусім від культури поведінки людини.

Практичні поради:

1) жести мають бути мимовільними. Застосовуйте жест, відчуваючи необхідність у ньому;

2) жестикуляція не повинна бути безперервною. Не жес­тикулюйте руками протягом усієї доповіді;

3) керуйте жестами — жест не повинен відставати від слова;

4) урізноманітнюйте жестикуляцію. Не користуйтеся од­ним і тим самим жестом у всіх випадках, коли потрібно надати словам виразності;

5) жести мають відповідати своєму призначенню.

7. Використання голосу

Невербальна комунікація супроводжується словами з певною інтонацією, тоном. Голос, тон, виклад, уся сукуп­ність виразових засобів і прийомів повинні свідчити про істинність думки й почуття промовця. Темп мовлення також має практичне значення.

Практичні поради:

ї Постійно тренуйте свій голос; найзручніший спосіб для цього — читання вголос; контролюйте правильність ви­мови.

2. Пристосуйте свій голос до тієї обстановки, де відбу­вається спілкування.

З Не говоріть надто голосно — це справляє враження агресивності.

4 Хто говорить надто тихо, справляє враження людини, яка погано володіє тим матеріалом, про який говорить, або ж не впевнена в собі».

5 Голос підвищуйте тоді, коли ставите запитання, ви­являєте радість чи здивування.

6. Голос понижуйте тоді, коли хочете когось переконати або відповісти на запитання.

Отже, щоб не виникало непорозумінь під час спілкуван­ня, слід узгоджувати несловесні засоби із словесними, адже дослідження свідчать, що невербальні сигнали справляють вплив утричі більший, ніж слова.

КОРИСНІ ПОРАДИ

Як бути приємним співрозмовником

Коли ви перебуваєте в оточенні малознайомих людей, пам'ятайте:

1. Вітайтеся й усміхайтеся перші.

2. Виявляйте дружнє ставлення до людей, не чекайте, коли; вони виявлять до вас свої симпатії.

3. Дотримуйтесь правил спілкування.

4. Цікавтесь людьми, які вас оточують, їхніми радощами й турботами.

5. Вживайте якомога більше слів, які підкреслюють ша­нобливе ставлення до людей: даруйте, перепрошую, дякую, будь ласка, не ображайтеся, чи не змогли б Ви, на жаль та ін.

6. У товаристві не намагайтеся переговорити всіх, дайте можливість висловитися іншим.

7. Будьте тактовні: спочатку подумайте, чи нікого не об­разить те, що ви хочете сказати, а потім уже говоріть.

Найбільша цінність оратора — не тільки сказати те, що потрібно, але й не казати того, чого не треба (Цицерон),

Найкращий оратор є той, хто своїм словом і повчає слу­хачів, і дає насолоду, і справляє на них сильне враження.

Вчити — обов'язок оратора, давати насолоду—честь, яка надається слухачеві, справляти ж сильне враження — необ­хідно (Цицерон).

Оратором є лише той, хто в змозі говорити з кожного питання гарно, вишукано і переконливо, відповідно до важли­вості предметів, на користь часові і для задоволення слухачів (Тацит).

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

З предмета: Ділова українська мова До методичних рекомендацій увійшли опорний конспект, питання та завдання

ВИЩЕ ПРОФЕСІЙНЕ УЧИЛИЩЕ м КІРОВОГРАД... Т О ЩЕРБИНА... МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: САМОСТІЙНА РОБОТА 21

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

САМОСТІЙНА РОБОТА №1
ТЕМА: МОВНА НОРМА Основні теоретичні відомості Українська літературна мова як вища форма загальнонародної національної мови, відшліфована майстрами слова, характеризується

САМОСТІЙНА РОБОТА №2
ТЕМА. ПОНЯТТЯ СТИЛЮ І ЖАНРУ ЛІТЕРАТУРНОЇ МОВИ Основні теоретичні відомості Користуючись мовою в своєму повсякденному житті, люди залежно від потреби вдаються до різних мовн

САМОСТІЙНА РОБОТА №3
ТЕМА. НАЙВАЖЛИВІШІ РИСИ, ЯКІ ВИЗНАЧАЮТЬ ДІЛОВИЙ СТИЛЬ Основні теоретичні відомості Офіційно-діловий стиль – це мова ділових паперів, розпоряджень, постанов, програм, заяв …

САМОСТІЙНА РОБОТА №4
ТЕМА. ОГОЛОШЕННЯ. ПРАВИЛА СКЛАДАННЯ, РЕКВІЗИТИ Основні теоретичні відомості Оголошення – це документ, у якому подається інформація, адресована певному колу зацікавлених осі

САМОСТІЙНА РОБОТА №5
ТЕМА. ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ЗАХІД Основні теоретичні відомості Повідомлення про захід – різновид службового листа, у якому викладено запрошення взяти участь у якійсь нараді, кон

САМОСТІЙНА РОБОТА № 6,7
ТЕМА. ДОРУЧЕННЯ Основні теоретичні відомості Доручення — це документ, що видається підприємством (або приватною особою) другій особі для подання в інше підприємство (або тр

ВИКОНАТИ ЗАВДАННЯ
1. Прочитайте зразок доручення. Визначте, чи відповідає цей зразок вимогам до оформлення особистих доручень. Запишіть правильно. ДОРУЧЕННЯ Я, Олексієпко Ігор Васильович, доручаю Р

САМОСТІЙНА РОБОТА №8
ТЕМА. РОЗПИСКА. ПРАВИЛА СКЛАДАННЯ, РЕКВІЗИТИ Основні теоретичні відомості Розписка — це документ, у котрому підтверджуються дії, що вже відбулися (як правило, одержа

ВИКОНАТИ ЗАВДАННЯ
1. Прочитайте текст документа; відредагуйте, якщо є в тому потреба; допишіть відсутні реквізити. РОЗПИСКА Я, студентка І курсу музично-педагогічного факультету Нікітіна Люд

САМОСТІЙНА РОБОТА № 9, 10
ТЕМА. ДОГОВІР ТА ЙОГО ТИПИ Основні теоретичні відомості Договір – це документ, в якому зафіксовано угоду між сторонами про взаємодію (взаємне зобов’язання) й належни

ЗАВДАННЯ
1 Оформіть договір на купівлю-продаж майна з участю громадян. 2 Відредагуйте текст документа, правильний варіант запишіть. Поставщик обязан виготовити та поставити у 2007 році,

САМОСТІЙНА РОБОТА 13
ТЕМА. ВКАЗІВКА. ПРАВИЛА СКЛАДАННЯ, РЕКВІЗИТИ Теоретичні відомості Вказівка — це розпорядчий документ, який створюють на підприємствах переважно з питань інформаційно

САМОСТІЙНА РОБОТА №14
ТЕМА. ОРГАНІЗАЦІЙНІ ДОКУМЕНТИ. СТАТУТ. ПРАВИЛ СКЛАДАННЯ, РЕКВІЗИТИ Теоретичні відомості Організаційні документи - це документи, що закріплюють функції, права, обов’я

САМОСТІЙНА РОБОТА 15
ТЕМА. ПОЛОЖЕННЯ. ПРАВИЛА СКЛАДАННЯ, РЕКВІЗИТИ Теоретичні відомості Положення – це правовий акт, що визначає порядок утворення, права, обов’язки й організацію роботи

САМОСТІЙНА РОБОТА 16
ТЕМА. ІНСТРУКЦІЯ. ПРАВИЛА СКЛАДАННЯ, РЕКВІЗИТИ Теоретичні відомості Інструкція — документ, у якому викладаються правила, що регулюють спеціальні сторони діяль

ПЕРШИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД
  ПРАВИЛА ВНУТРІШНЬОГО ТРУДОВОГО РОЗПОРЯДКУ № 09 25 квітня 2010 р. Київ 1 Загальні положення Згідно зі с

САМОСТІЙНА РОБОТА № 18
ТЕМА. ДІЛОВА БЕСІДА Теоретичні відомості Існує три види ділових стосунків: начальник - підлеглий, підлеглий - начальник, партнер - партнер. Усне ділове спілкування з

САМОСТІЙНА РОБОТА № 19, 20
ТЕМА. СПІЛКУВАННЯ ПО ТЕЛЕФОНУ Теоретичні відомості У наш час телефон – не лише один з найефективніших засобів зв’язку, а й спосіб налагодження ділових контактів між

САМОСТІЙНА РОБОТА 22
ТЕМА. ДОПОВІДЬ Теоретичні відомості До́повідь — один із видів монологічного мовлення: публічне, розгорнуте, офіційне повідомлення з певного питання, засноване н

СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
  Азбука хорошего тона. — Минск, 1994. Бороздина Г.В. Психология делового общения. — М., 1988. Вік В.О., Басе О. Як набувати популярності, або Правдивий сучасний етикет. — Тернопіль,

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги