САМОСТІЙНА РОБОТА №2

ТЕМА. ПОНЯТТЯ СТИЛЮ І ЖАНРУ ЛІТЕРАТУРНОЇ МОВИ

Основні теоретичні відомості

Користуючись мовою в своєму повсякденному житті, люди залежно від потреби вдаються до різних мовних засобів. Відповідь на практичному занятті відрізняється від виступу на зборах. Коли студент пише твір, він старанніше добирає слова й будує речення, ніж тоді, коли пише приватного листа. Залежно від змісту і мети висловлювання, а також від індивідуальної манери і уподобань у процесі мовлення відбувається певний добір і комбінування найпридатніших і найпотрібніших саме для цієї мовної ситуації співвідносних варіантів форм, слів, словосполучень, конструкцій речень тощо. Отже, художній твір (новела, оповідання), наукова стаття, наказ керівника установи, протокол, написані однією мовою, відрізняються набором мовних засобів, специфічними особливостями у мовному оформленні. Таке розрізнення називається стилістичною диференціацією мови.

Слово «стиль» багатозначне. Походить воно від латинського слова stilus- «паличка для письма», тобто письмове знаряддя, яке використовувалося в часи античного Риму й середньовіччя. У літературі й взагалі у мистецтві стиль означає певну єдність художніх образів і форм їх вираження. Стиль означає також спосіб, прийом, метод певної діяльності.

Мовний стиль - це сукупність мовних засобів вираження, зумовлених змістом і метою висловлювання. В українській літературній мові звичайно виділяють п’ять функціональних стилів: науковий, офіційно-діловий, публіцистичний, стиль побутового мовлення, художній. Кожний зі стилів має свої характерні ознаки й реалізується у властивих йому жанрах.

Жанри - це різновиди текстів певного стилю, що різняться насамперед метою мовлення, сферою спілкування та іншими ознаками.

ДАТИ ВІДПОВІДІ НА ЗАПИТАННЯ:

1. Що таке стиль мови?

2. Назвіть основні стилі сучасної української літературної мови?

ВИКОНАТИ ЗАВДАННЯ:

1. Доберіть приклади тексів різних стилів. Доведіть належність тексту до вказаного стилю.