САМОСТІЙНА РОБОТА №3

ТЕМА. НАЙВАЖЛИВІШІ РИСИ, ЯКІ ВИЗНАЧАЮТЬ ДІЛОВИЙ СТИЛЬ

Основні теоретичні відомості

Офіційно-діловий стиль – це мова ділових паперів, розпоряджень, постанов, програм, заяв … Це один з найдавніших стилів. Його ознаки знаходимо в документах Х1-Х11 ст. (Мстиславова грамота 1130 р.), в українсько-молдавських грамотах, українських грамотах Х1V-XV ст., українських літописах (офіційні листи, угоди т.д.). Сфера вживання ділового стилю зумовлює його жанрову розгалуженість. Обслуговуючи потреби суспільства в державному, громадському, економічному і політичному житті, тексти офіційно-ділового стилю мають виразні відмінності й у межах того самого жанру. Однак для всіх текстів офіційно-ділового стилю характерні й спільні мовні риси.

1. Наявність реквізитів, які мають певну черговість. У різних видах ділових паперів склад реквізитів неоднаковий, він залежить від змісту документу, його призначення та способу оброблення. Закріплення за реквізитами постійного місця робить документи зручними для зорового сприймання, спрощує їх опрацювання. Підпис є обов’язковим реквізитом будь-якого документа.

2. Точність, послідовність і лаконічність викладу фактів, гранична чіткість у висловлюванні. Діловий стиль позбавлений образності, емоційності та індивідуальних авторських рис.

3. Наявність усталених мовних зворотів. Певна стандартизація початків і закінчень документів. Найхарактерніші прояви стандартизації такі:

- широке вживання словесних формул типу у зв’язку з, з метою, відповідно до, згідно з, що спрощує й полегшує процес укладання окремих видів документів;

- повторювальність тих самих слів, форм, зворотів, конструкцій як результат досягнення однотипності вираження думки.

4. Лексика здебільшого нейтральна, вживається в прямому значенні. Залежно від того яку саме галузь суспільного життя обслуговує діловий стиль, він може містити суспільно-політичну, професійно-виробничу, науково-термінологічну лексику.

5. Для чіткої організації текст ділиться на параграфи, пункти, підпункти.

6. У текстах часто вживається словосполучення з дієсловами у формі теперішнього часу із значенням поза часовості, постійності дії: рішення надсилається, має місце, виробнича рада розглядає. Вживаються і такі звороти, як з оригіналом згідно, складено й завірено (засвідчено) у 2 примірниках, вжити заходів, визначити за можливе, звернутися із заявою, надати слово, оголосити подяку, накласти резолюцію.

7. Найхарактерніші речення – прості поширені (кілька підметів при одному присудку, кілька присудків при одному підметі, кілька додатків при одному з головних членів тощо). Вживаються також складні речення із сурядним і підрядним зв’язком.

Отже, тексти офіційно-ділового стилю вимагають документації тверджень, точності формулювань, не припускають двозначності тлумачення змісту.

 

ДАТИ ВІДПОВІДІ НА ЗАПИТАННЯ:

1 Дайте визначення офіційно-ділового стилю. Які головні ознаки офіційно-ділового стилю?

2 Наведіть приклади готових словесних формул, що вживаються у текстах офіційно-ділового стилю.

3 Наведіть 5 прикладів текстів офіційно-ділового стилю.

 

ВИКОНАТИ ЗАВДАННЯ:

1 Перепишіть, поставте, де потрібно, розділові знаки. Слова, розділені вертикальною рискою, запишіть разом, окремо, через дефіс; письмово поясніть правопис виділених слів.

Кожен має право будь/яким не/забороненим законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і проти/правних посягань. Охорона здоров’я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально/економічних, медико/санітарних і оздоровчо/профілактичних програм. Державний Прапор України стяг із двох рівно/великих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів.