Реферат Курсовая Конспект
До практикуму з дисципліни Загальна психологія - раздел Философия, Міністерство Освіти І Науки України Східноукраїнський Національний Уніве...
|
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
СХІДНОУКРАЇНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені Володимира Даля
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
до практикуму з дисципліни
«Загальна психологія»
розділ «Пізнавальні процеси»
(для студентів денного і заочного відділення
спеціальності «Психологія»)
ЛУГАНСЬК 2007
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
СХІДНОУКРАЇНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені володимира даля
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
до практикуму з дисципліни
«Загальна психологія»
розділ «Пізнавальні процеси»
(для студентів денного і заочного відділення
спеціальності «Психологія»)
З А Т В Е Р Д Ж Е Н О
на засіданні кафедри психології
Протокол № 1 від 03.09.2007р.
Луганськ 2007
УДК 159.9 (075)
Методичні вказівки до практикуму з дисципліни:«Загальна психологія» розділ «Пізнавальні процеси» (для студентів денного і заочного відділення спеціальності «Психологія») / Укл.: Толстокорова К.А. - Луганськ: Вид-во СНУ ним. В.Даля, 2007. - 44 с.
Методичні вказівки призначені для використовування студентами при виконанні практикуму з дисципліни «Загальна психологія» розділ «Пізнавальні процеси». Вказівки містять завдання до практикуму, методики для проведення практичних досліджень, питання для самоконтролю і посилання на літературні джерела, необхідні для глибшого вивчення розділу загальної психології «Пізнавальні процеси».
Укладачі: К.А. Толстокорова, асист.,
Відп. за випуск
Рецензент
Тема 1. ВІДЧУТТЯ
Виміряти відчуття- тобто знайти числове співвідношення між параметрами подразника, що впливає на рецептор, і властивостями виникаючих при цьому відчуттів. Одними з основних кількісно вимірюваних характеристик відчуттів є їх пороги.
Нижній абсолютний поріг відчуттів- це мінімальна величина подразника, що викликає ледве помітне відчуття. Сигнали, величина яких менше нижнього порогу, не сприймаються людиною.
Верхній абсолютний поріг відчуттів- це максимально допустима величина подразника, при якій ще зберігається відчуття. При сигналах, що перевищують верхній поріг, відчуття або зникають, або виникають больові відчуття.
ПРАКТИЧНЕ Заняття 1.
Вивчення абсолютного порогу зорового
ПРОТОКОЛ № 1.
Випробовуваний ________________________ Дата _________________
Експериментатор ____________________________
№ серії | Відстань, з якої випробовуваний побачив розрив, м | Самопочуття випробовуваного |
1. … 5. | ||
S (середнє) |
Контрольні запитання
1. Дайте визначення поняттю «відчуття».
2. Що таке «зорові відчуття»?
3. Що таке «верхній» і «нижній абсолютний поріг відчуттів»?
4. Якими чинниками може бути обумовлена величина порогів відчуттів у різних людей?
5. Наведіть приклади порогів відчуттів.
ПРАКТИЧНЕ Заняття 2.
Дослідження ролі відчуттів в пізнавальній діяльності людини
Мета заняття:навчитися встановлювати відмінність відчуттів від сприйняття при тактильному розпізнаванні предметів.
Матеріали і обладнання:набір дрібних предметів для тактильного розпізнавання (ключ, вата, кнопка і т.і.), пов'язка для очей, секундомір.
ПРОТОКОЛ № 2.
Випробовуваний ________________________ Дата _________________
Експериментатор ____________________________
№ | Предмет | Словесний опис | ||
У першій серії | У другій серії | Примітка | ||
1…6. |
Контрольні питання
1. Що таке «дотикові відчуття»?
2. У чому полягає об'єктивність і суб'єктивність відчуттів?
3. Для чого людині необхідні тактильні відчуття?
4. Як ви гадаєте, з якою метою може застосовуватися досвід із закритими очима?
Рекомендована література
1. Козубовский В.М. Общая психология: познавательные процессы: Учеб. пособие. В 3 ч. Ч.2 / В.М. Козубовский. – Мн.: Амалфея, 2004. – 368с.
2. Пашукова Т.І., Допіра А.І., Дьяконов Г.В. Практикум з загальної психології / За ред. Т.І. Пашукової. – К.: Т-во «Знання», КОО, 2000. – 204 с.
3. Платонов К.К. Психологический практикум. – М.: Наука, 1980. – 165с.
4. Практикум по общей, экспериментальной и прикладной психологии: Учеб. пособие / В.Д. Балин, В.К. Гайда, В.К. Гербачевский и др. / Под общ. ред. А.А. Крылова, С.А. Маничева. – СПб.: Питер, 2000. – 560с. – («Практикум по психологии»).
ТЕМА 2. СПРИЙМАННЯ
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 3.
ПРОТОКОЛ № 3.
Випробовуваний ________________________ Дата _________________
Експериментатор ____________________________
№ досвіду | Фігура 1. | Фігура 2. | Фігура 3. |
I.… V. | |||
Зразок фігури |
Контрольні запитання
1. Які особливості сприймання форми при пасивному дотику?
2. У чому полягає специфіка сприймання при активному дотику?
3. Які функції руху пальців в процесі активного дотику?
4. Яка роль дотику в практичній діяльності людей?
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 4.
Дослідження пізнавального контролю при сприйманні
Мета заняття: визначити властивості пізнавального контролю при його впливі на процес зорового сприйняття.
Матеріал і обладнання: три таблиці, кожна розміром в стандартний лист паперу. На першій таблиці чітко написані слова, що позначають назви чотирьох основних кольорів: червоний, синій, зелений, жовтий. На другій таблиці намальовані різноколірні зірочки тих же основних кольорів. На третій – написані назви кольорів, але чорнило, яким ці назви написані, не відповідає назві кольору. Слово "червоний" написане жовтим чорнилом, слово "синій" – зеленими і т.п. У обладнання входить секундомір.
Процедура дослідження
Дослідження складається з трьох дослідів, перед кожним з яких випробовуваному дається відповідна інструкція.
Дослід №1
Перед початком досліду випробовуваному дають таку інструкцію: "Якнайшвидше прочитайте слова на таблиці, яка Вам буде пред'явлена. Час читання слів контролюється по секундоміру. Якщо все зрозуміло і немає питань, приготуйтеся читати слова. Почали!"
Після команди "Почали!" експериментатор пред'являє першу таблицю і фіксує час читання слів випробовуваним.
Дослід №2
Другий дослід проводять безпосередньо після закінчення першого.
Інструкція випробовуваному до другого досліду:"Вам буде пред'явлена таблиця із зображенням зірочок. Якнайшвидше назвіть колір цих зірочок. Приготуйтеся. Почали!"
Час відповіді випробовуваного експериментатор фіксує так само, як і в першому досліді.
Дослід №3
Третій дослід проводять відразу після другого досліду. Інструкція випробовуваному до третього досліду. "Вам буде пред'явлена таблиця з написаними на ній словами-назвами. Якнайшвидше назвіть колір чорнила, яким написані ці слова. Якщо все зрозуміло, приготуйтеся. Почали!"
Вслід за інструкцією випробовуваному показують третю таблицю і фіксують час, за яке він встигає назвати колір чорнила, яким написані ці слова.
Обробка результатів
Результатами даного дослідження є показники часу виконання випробовуваним завдань кожного досліду: T1, T2 і Т3.
Для визначення впливу пізнавального контролю на зорове сприйняття потрібно вирахувати величину показника інтерференції по формулі:
П = Т3 – T2,
де Т3 і T2 – показники часу виконання завдань відповідних дослідів.
ПРОТОКОЛ № 4.
Випробовуваний ________________________ Дата _________________
Експериментатор ____________________________
№ досліду | Час виконання завдання, Т | Наявність помилок |
Контрольні запитання
1. Що таке «інтерференція зорового сприймання»?
2. Які види сприймання ви знаєте?
3. Що таке «довільне» і «мимовільне сприйняття»? Наведіть приклади.
Рекомендована література
1. Ананьев Б.Г., Веккер Л.М., Ломов Б.Ф., Ярмоленко А.В. Осязание в процессах познания и труда. – М.: Изд-во МГУ, 1959. – 263с.
2. Козубовский В.М. Общая психология: познавательные процессы: Учеб. пособие. В 3 ч. Ч.2 / В.М. Козубовский. – Мн.: Амалфея, 2004. – 368с.
3. Пашукова Т.І., Допіра А.І., Дьяконов Г.В. Практикум з загальної психології / За ред. Т.І. Пашукової. – К.: Т-во «Знання», КОО, 2000. – 204 с.
4. Практикум по общей, экспериментальной и прикладной психологии: Учеб. пособие / В.Д. Балин, В.К. Гайда, В.К. Гербачевский и др. // Под общ. ред. А.А. Крылова, С.А. Маничева. – СПб.: Питер, 2000. – 560с. – («Практикум по психологии»).
5. Практикум по психологии / Под ред. А.Н. Леонтьева, Ю.Б. Гиппенрейтер. – М.: Изд-во МГУ, 1972. – 248с.
6. Рогов Е.И. Настольная книга практического психолога: Учеб пособие: В 2 кн. – М.: ВЛАДОС, 2000. – Кн. 1: Система работы с детьми разного возраста. – 384с.
7. Столяренко Л.Д. Основы психологии. – Ростов-на-Дону: «Феникс», 2000. – 672с.
ТЕМА 3. ПАМ'ЯТЬ
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 5.
Вимірювання об'єму короткочасної пам'яті
Мета заняття:навчитися визначати об'єм короткочасної пам'яті по методу Джекобсона.
Матеріали і обладнання: бланк з чотирма наборами рядів чисел, секундомір.
Процедура дослідження
Дослідження проводиться на цифровому матеріалі. Випробовуваному пред'являються послідовно 7 рядів цифр, що містять від 4 до 10 елементів. Ряди складені по таблиці випадкових чисел. Експериментатор по одному разу читає по черзі кожен ряд, починаючи з найкоротшого. Після прочитання кожного ряду, через 2-3 секунди, випробовуваний письмово відтворює в протоколі елементи ряду в тому ж порядку, як їх читав експериментатор. Досвід повторюється 4 рази (на інших цифрових рядах). Інтервал між серіями – 6-7 хвилин.
Після цього випробовуваний дає словесний звіт про те, якими прийомами він користувався для запам'ятовування ряду.
Аналіз результатів і висновки.
На підставі одержаних кількісних даних і словесного звіту випробовуваного проаналізувати хід процесу запам'ятовування у даного випробовуваного.
Для аналізу результатів використовують такі показники рівнів короткочасної пам'яті:
Шкала оцінки короткочасної пам'яті | |
Коефіцієнт об'єму пам'яті (V) | Рівень короткочасного запам'ятовування |
Дуже високий | |
8-9 | Високий |
Середній | |
6-5 | Низький |
3-4 | Дуже низький |
Аналізуючи результати дослідження, необхідно звернути увагу на крайні варіанти одержаних рівнів запам'ятовування. Запам'ятовування, рівне 1, як правило, є слідством використовування випробовуваним логічних способів або спеціальних прийомів мнемотехніки. В окремих випадках таке запам'ятовування є феноменальним.
Якщо одержано дуже низький рівень запам'ятовування, то дослідження пам'яті випробовуваного необхідно повторити через декілька днів. У здорової людини показник пам'яті 3-4 обумовлений неприйняттям інструкції.
Низький і середній рівні короткочасного сприйняття можуть бути підвищений завдяки систематичним тренуванням пам'яті за спеціальними програмами мнемотехніки.
ПРОТОКОЛ № 5.
Випробовуваний ________________________ Дата _________________
Експериментатор ____________________________
Довжина ряду | Результаты відтворення | |||
4 … 10 |
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 6.
Порівняльне дослідження безпосереднього і опосередкованого запам'ятовування АБСТРАГОВАНИХ понять
Мета заняття: встановити роль системи допоміжних піктографічних знаків в розширенні об'єму пам'яті.
Матеріал і обладнання: набори слів, тестовий бланк для піктограм розміром в стандартний лист, розділений на 20 клітинок, протокол дослідження, папір, олівці або ручки для запису і малювання, секундомір.
Процедура дослідження
Дослідження складається з двох дослідів, які проводяться з одним випробовуваним.
Дослід №1
Задача першого досліду: визначити об'єм пам'яті випробовуваного на відвернуті поняття класичним методом утримання членів ряду.
Матеріалом для запам'ятовування служать 20 відвернутих понять рівного об'єму. Експериментатор чітко читає в ході досліду слова-поняття, роблячи між кожним з них коротку паузу в 10-12 с. Після прочитання всі 20 слів пауза триває 5 м., після якої випробовуваному письмово пропонується в протоколі записати слова, що запам'яталися, по можливості зберігаючи їх порядок:
Інструкція: "Я прочитаю вам 20 слів. Слухайте мене уважно і запам'ятовуйте їх. Коли я скажу "Пишіть!", запишіть в протоколі ті слова, які Ви запам'ятали, зберігаючи по можливості порядок їх пред'явлення. Якщо все зрозуміло, приготуйтеся слухати і запам'ятовувати".
Після досвіду записується в бланк 1 словесний звіт випробовуваного про спосіб, який він використовував для запам'ятовування слів і спостереження експериментатора.
Обробка результатів
Показником об'єму пам'яті на відвернуті поняття є кількість правильно відтворених в кожному досліді слів. Оскільки помилково відтворені слова використовуються для аналізу процесу опосередкованого запам'ятовування, то і правильно відтворені слова і показники помилково відтворених заносяться в зведену таблицю.
Аналіз результатів
Зіставляючи результати обох дослідів за кількісними і якісними показниками і словесними звітами потрібно встановити відмінності в безпосередньому і опосередкованому запам'ятовуванні. В ході їх аналізу важливо показати доцільність зарисовок як засобів для запам'ятовування.
У обговоренні результатів бажано прослідити характер зв'язку запам'ятався із змістом зарисовок, особливо якщо відтворення було успішним. Використовування зарисовок, тобто піктограм, для запам'ятовування абстрактного матеріалу можливе при розвиненому мисленні випробовуваного. Можна виділити в зв'язку з цим типологію зарисовок. Люди з переважаючим у них абстрактним мисленням частіше малюють в клітинках символи, наприклад, хвилясті лінії, набори крапок, математичні знаки і тому подібне. Ті, у кого переважає образне мислення, вважають за краще малювати щось конкретне: квіти, дерева, антропоморфізовані об'єкти і ін.
ПРОТОКОЛ № 6.
Випробовуваний ________________________ Дата _________________
Експериментатор ____________________________
Бланк 1
№ | Слово |
1 … 20 |
Бланк 2
№ слова | Зарисовка | Поняття |
1. … | ||
20. |
Зведена таблиця результатів
Слова, відтворені: | Дослід 1 | Дослід 2 |
правильно | ||
неправильно |
Контрольні запитання
1. У чому суть методу піктограм?
2. У чому полягають індивідуальні особливості пам'яті?
3. Опишіть значення пам'яті в житті людини.
4. Як ви гадаєте, від чого залежить ефективність довільної пам'яті (коли інформація запам'ятовується цілеспрямовано за допомогою спеціальних прийомів)?
Рекомендована література
1. Гамезо М.В., Домашенко И.А. Атлас по психологии. – М.: Педагогическое общество России, 1999. – 276с.
2. Пашукова Т.І., Допіра А.І., Дьяконов Г.В. Практикум з загальної психології / За ред. Т.І. Пашукової. – К.: Т-во «Знання», КОО, 2000. – 204 с.
3. Практикум по общей, экспериментальной и прикладной психологии: Учеб. пособие / В.Д. Балин, В.К. Гайда, В.К. Гербачевский и др. // Под общ. ред. А.А. Крылова, С.А. Маничева. – СПб.: Питер, 2000. – 560с. – («Практикум по психологии»).
4. Практикум по психодиагностике. Психодиагностические материалы / Под ред. А.А. Бодалева, И.М. Карпинской, С.Р. Пантилеева, В.В. Столина. – М.: Изд-во Моск. ун-та, 1988. – 141с.
5. Практикум по психологии / Под ред. А.Н. Леонтьева, Ю.Б. Гиппенрейтер. – М.: Изд-во Моск. ун-та, 1972. – 248с.
6. Роговин М.Н. Проблемы теории памяти. – М.: Наука, 1977. – 156с.
ТЕМА 4. МИСЛЕННЯ
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 7.
Дослідження аналітичності індуктивного
Логічного) мислення
Мета заняття: навчитися визначати рівень розвитку аналітичності індуктивного (логічного) мислення в умовах обмеженості часу.
Матеріали і обладнання: бланк з 15 рядами чисел, складеними в певній закономірності (варіант VI субтесту шкали Р. Амтхауера), секундомір.
Процедура дослідження
Експериментатор роздає випробовуваним бланки із заготовленими рядами чисел. Робота виконується кожним студентом самостійно. До початку експерименту бланки повинні лежати на столі переверненими.
Випробовуваним необхідно уважно вивчити ряди чисел на бланку і встановити, яка закономірність існує між числами в кожному ряду. Виходячи із закономірності, необхідно продовжити числові ряди і дописати подальші дві цифри. На виконання завдання відводитися 7 хвилин. Довго на одному ряду затримуватися не варто, якщо виникли труднощі у встановленні закономірності в одному ряду, потрібно переходити на наступний, а якщо залишиться час, то можна повернутися і дописати.
Обробка результатів
Під час обробки результатів підраховується кількість правильно дописаних випробовуваним рядів (порівнюючи результати з ключем). Якщо випробовуваний написав в якому-небудь ряду тільки одне число, навіть якщо воно і правильне, числовий ряд вважається недописаним.
ПРОТОКОЛ № 7.
Випробовуваний ________________________ Дата _________________
Експериментатор ____________________________
Контрольні запитання
1. Дайте визначення поняттю «логічне мислення».
2. У чому полягає взаємозв'язок мислення і мови?
3. Чим відрізняється мислення від сприйняття?
4. Які науки займаються вивченням мислення і що конкретно вони вивчають?
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 8.
ДОСЛІДЖЕННЯ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ЛАБІЛЬНОСТІ
Мета заняття: навчитися досліджувати інтелектуальну лабільність з метою прогнозу успішності в професійному навчанні, освоєння нового виду діяльності.
Матеріал і обладнання: спеціальний бланк із завданнями, ручка для листу і секундомір.
Процедура дослідження
Методику рекомендується використовувати з метою прогнозу успішності в професійному навчанні, освоєнні нового виду діяльності.
Методика вимагає від випробовуваної високій концентрації уваги і швидкості дій. Обстежувані повинні за декілька секунд виконати нескладні завдання, які зачитуватиме експериментатор. Обстеження можна проводити як індивідуально, так і в групі, можливе використовування магнітофона. Кожному випробовуваному видається спеціальний бланк.
Інструкція: «Будьте уважні. Працюйте швидко. Прочитане мною завдання не повторюється. Увага! Починаємо».
Бланк
Аналіз і інтерпретація результатів
Оцінка ставиться по кількості помилок. Помилкою вважається пропущене завдання. Норми виконання: 0-4 помилки - висока лабільність, хороша здібність до навчання; 5-9 помилки - середня лабільність; 10-14 помилки - низька лабільність, труднощі в перенавчанні; 15 і більш помилок — малий успіх в будь-якій діяльності.
Методика дає достатньо точний прогноз професійній придатності.
ПРОТОКОЛ № 8.
Випробовуваний ________________________ Дата _________________
Експериментатор ____________________________
Контрольні запитання
1. Що таке інтелектуальна лабільність?
2. Від чого може залежати швидкість розумових процесів?
3. Що таке ригідність розумових процесів і від чого вона може залежати?
4. Які способи активізації мислення ви знаєте?
Рекомендована література
1. Гамезо М.В., Домашенко И.А. Атлас по психологии. – М.: Педагогическое общество России, 1999. – 276с.
2. Комінко С.Б., Кучер Г.В. Кращі методи психодіагностики: Навч. посібник. – Тернопіль: Карт-бланш, 2005. – 406с.
3. Матюшин А.М. Основне направления исследования мышления и творчества // Психол. журнал. – 1984. – Т.5. - №1. – С.8-9.
4. Практикум по общей, экспериментальной и прикладной психологии: Учеб. пособие / В.Д. Балин, В.К. Гайда, В.К. Гербачевский и др. / / Под общ. ред. А.А. Крылова, С.А. Маничева. – СПб.: Питер, 2000. – 560с. – («Практикум по психологии»).
5. Холодная М.А. Психология интеллекта: парадоксы исследования. – М. – Томск, 1997. – 256с.
ТЕМА 5. УЯВА
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 9.
ДОСЛІДЖЕННЯ особЛИВОСТЕЙ творчоЇ уяви
Мета заняття:прослідити деякі особливості творчої уяви, вираженої в словесній формі.
Хід заняття
Випробовуваним необхідно вирішити дві задачі, використовуючи творчий підхід.
Задача 1.
Хід задачі.Випробовувані прослуховують початок розповіді. «Темніло. Йшов нудний дощ.На трамвайній зупинці під парасолькою стояли дві дівчата. Вони про щось тихо розмовляли. Раптом...»
Необхідно придумати продовження і закінчення розповіді. Час на роботу - 10 хвилин.
Задача 2.
Хід задачі.Випробовувані записують слова: ключ, капелюх, човен, сторож, кабінет, дорога, дощ. Необхідно скласти логічно зв'язану розповідь, використовуючи всі дані слова.
Аналіз і інтерпретація результатів
Як критерій оцінки використовуються наступні показники: закінченість розповіді, яскравість і оригінальність образів, незвичність повороту сюжету, несподіванка кінцівки. Кожен показник оцінюється по 5-ти бальній шкалі іншим випробовуваним. Потім підсумкові показники за рішенням двох задач підсумовуються. Чим вищий підсумковий показник, тим краще розвинено творчу уяву у випробовуваної і тим більше креативним мисленням він володіє.
Висновок.Уява розгортається на основі якого-небудь початкового матеріалу (слова, тексту, креслення, схеми, знаку); точність і яскравість образів залежать від знань людини, уміння витягувати їх з пам'яті, угрузати із задачею і початковими даними; уява виконує істотну роль в процесі засвоєння знань.
ПРОТОКОЛ № 9.
Випробовуваний ________________________ Дата _________________
Експериментатор ____________________________
Критерії оцінки | Задача 1 | Задача 2 |
закінченість розповіді | ||
яскравість і оригінальність образів | ||
незвичність повороту сюжету | ||
несподіванка кінцівки |
Контрольні питання
1. Дайте визначення поняттю «уява».
2. Чим відрізняється уява від сприймання і уявлення?
3. Навіщо людині необхідна уява?
4. Які ви можете запропонувати вправи на розвиток уяви (2-3 приклади)?
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 10.
ДОСЛІДЖЕННЯ індивідуальних особливостей уяви
Мета заняття:визначити рівень складності уяви, ступінь фіксованості уявлень, гнучкість або ригідність уяви, ступінь його стереотипності або оригінальності.
Матеріали і обладнання: три листи паперу розміром 10*16 см без ліній і кліток, олівець і секундомір. На першому листі посередині зображений контур круга діаметром 2,5 см; на другому листі, також посередині, зображений контур рівностороннього трикутника з довжиною сторін 2,5 см; на третьому – контур квадрата з довжиною сторони 2,5 см.
Процедура дослідження
Кожен випробовуваний виконує завдання самостійно, не підглядаючи до сусіда. Тестування проводитися в 3 етапи. На першому етапі випробовуваному дають лист із зображенням круга, на другому – із зображенням трикутника, на третьому – із зображенням квадрата. Використовуючи зображені геометричні фігури випробовуваним необхідно намалювати малюнок. Якість малювання значення не має. Спосіб використовування контуру випробовуваний вибирає сам.
Час виконання завдання 1 хвилина на кожен малюнок.
Після виконання останнього завдання складається самозвіт випробовуваного, де необхідно відповісти на питання: «Чи сподобалося Вам завдання? Які почуття Ви переживали при його виконанні?»
Аналіз результатів і висновки
Одержані результати важливо співвідносити з тим, наскільки випробовуваний був зацікавлений процесом дослідження і з його установками. З цією метою використовують дані самозвіта.
Студенти з п'ятим рівнем складності уяви, з якісним виконанням малюнків і у яких немає стереотипності, схильні до художньої діяльності (графіка, живопис, скульптура і т.д.). Ті, хто має схильності до технічних наук, до креслення, або до логіки і філософії, можуть зображати певні абстракції або геометричні фігури. На відміну від них, студенти з гуманітарною спрямованістю люблять сюжети, пов'язані з різноманітною діяльністю, малюють людей, їх особи або антропоморфні предмети.
ПРОТОКОЛ № 10.
Випробовуваний ________________________ Дата _________________
Експериментатор ____________________________
Контрольні запитання
1. Що є основним джерелом уяви?
2. Чим відрізняється уява від пам'яті і мислення?
3. Які функції уяви ви знаєте?
4. У чому можуть виявлятися індивідуальні особливості уяви?
Рекомендована література
1. Веккер Л.М. Психические процессы. – Т.1. – Л.: Изд-во ЛГУ, 1974. – С. 262-271.
2. Дубецкий А.Я., Ялустина Е.А. Психология воображения (фантазия). – М.: Смоленск, 1997. – 256с.
3. Коршунова Л.С. Воображение и его роль в познании. – М.: Наука, 1979. – С. 3-30.
4. Психологические исследования. Практикум по общей психологии. // Т.И.Пашукова, А.И.Допира, Б.В.Дьяконов. – М.: Изд-во «Институт практической психологии», 1996. – 204с.
5. Практикум по психодиагностике. Психодиагностические материалы / Под ред. А.А. Бодалева, И.М. Карпинской, С.Р. Пантилеева, В.В. Столина. – М.: Изд-во Моск. ун-та, 1988. – 141с.
6. Практикум по психологии / Под ред. А.Н.Леонтьева, Ю.Б. Гиппенрейтер. – М.: МГУ, 1974. – 248с.
7. Столяренко Л.Д. Основы психологии: Практикум. – Ростов-на-Дону: «Феникс», 1999. – 576с.
ТЕМА 6. УВАГА
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 11.
Методика дослідження концентрації уваги
Мета заняття: навчитися визначати рівень концентрації уваги.
Матеріали і обладнання:бланк тесту Пьерона–Рузера, секундомір.
Процедура дослідження
Випробовуваним пропонується бланк тесту із зображеними на ньому геометричними фігурами: ромбом, квадратом, трикутником і кругом. За певний проміжок часу – 1 хвилина – необхідно розставити у фігурах на бланку наступні знаки:
§ у квадрат – плюс,
§ у трикутник – мінус,
§ у круг – нічого,
§ у ромб – крапку.
Розставляти знаки потрібно послідовно в кожну фігуру по строчках зліва направо.
Обробка і аналіз результатів
Результатами даного тестування служать: кількість заповнених випробовуваним за 1 хвилину геометричних фігур з урахуванням круга і кількість допущених помилок.
За допущені під час дослідження помилки ранг знижується. Якщо допущено 1-2 помилки, то ранг знижується на одиницю, якщо 3-4 – на два ранги. А якщо помилок більше, то концентрація уваги вважається гірше на три ранги.
Аналізуючи результати, необхідно виявити причини, які привели до таких результатів. Серед них велике значення мають установки випробовуваного, готовність використовувати інструкцію і заповнювати фігури. В деяких випадках показник концентрації уваги може бути меншим, ніж можливий рівень через дуже велике бажання особистості проявити свої здібності, досягти максимального результату (свого роду змагання). Зниження концентрації уваги може відбутися через: поганого зору, хвороби, стомленості.
ПРОТОКОЛ № 11.
Випробовуваний ________________________ Дата _________________
Експериментатор ____________________________
Рівень концентрації уваги
Число оброблених фігур | Ранг | Рівень концентрації уваги | |
Дуже високий | |||
91-99 | Високий | ||
80-90 | Середній | ||
65-79 | Низький | ||
64 і менше | Дуже низький | ||
Контрольні запитання
1. Охарактеризуйте увагу як психічний процес.
2. Як ви вважаєте, чи можлива розумна діяльність без уваги?
3. Дайте визначення поняттю «концентрація уваги».
4. Від чого залежить концентрація уваги?
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 12.
Вимірювання стійкості і концентрації уваги
(коректурна проба Бурдона-АнфіМова)
Мета заняття: визначити стійкість і концентрацію уваги в умовах роботи, що вимагає його розподілу і перемикання (коректурна проба Бурдона-Анфімова).
Матеріали і обладнання:стандартний бланк тесту «Коректурна проба» і секундомір.
На бланку у випадковому порядку надруковані деякі букви російського алфавіту; всього 2000 знаків, по 50 букв в кожній строчці.
Процедура дослідження
Випробовуваним лунають бланки «Коректурної проби». По команді експериментатора «Почали!», студенти починають проглядати рядки зліва направо, підкреслюючи букву «к» і викреслюючи букву «и». Крім того, по сигналу експериментатора «Риска!» випробовувані проставляють вертикальну межу у тієї букви, у якої застав сигнал, продовжуючи виконувати завдання до наступного сигналу. І так далі до кінця бланка. Час виконання завдання – 5 хвилин.
Протягом досліду експериментатор фіксує, вимовляючи слово «Риска!», 30 секундні проміжки часу. На 2-й і 4-й хвилинах досліду експериментатор, не попереджаючи випробовуваних, вводить перешкоди, називаючи вголос протягом 15 секунд які-небудь букви алфавіту.
Аналіз результатів
При аналізі результатів експерименту на графіках прослідите індивідуальну динаміку стійкості уваги протягом всього завдання. Зверніть увагу на зміну показників швидкості виконання завдання на 2-й і 4-й хвилинах (тобто S3 і S7). Зробити висновки про вплив перешкод на стійкість уваги.
ПРОТОКОЛ № 12.
Випробовуваний ________________________ Дата _________________
Експериментатор ____________________________
Рекомендована література
1. Комінко С.Б., Кучер Г.В. Кращі методи психодіагностики: Навч. посібник. – Тернопіль: Карт-бланш, 2005. – 406с.
2. Платонов К.К. Психологический практикум. – М.: Наука, 1980. – 165с.
3. Практикум по общей, экспериментальной и прикладной психологии: Учеб. пособие / В.Д. Балин, В.К. Гайда, В.К. Гербачевский и др. / / Под общ. ред. А.А. Крылова, С.А. Маничева. – СПб.: Питер, 2000. – 560с. – («Практикум по психологии»).
4. Практикум по психодиагностике. Психодиагностические материалы / Под ред. А.А. Бодалева, И.М. Карпинской, С.Р. Пантилеева, В.В. Столина. – М.: Изд-во Моск. ун-та, 1988. – 141с.
5.
ТЕМА 7. МОВА
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 13.
ПРЯМИЙ АСОЦІАТИВНИЙ ТЕСТ
Мета заняття: встановити асоціативні залежності між стимулами і реакціями методом пред'явлення ряду слів.
Матеріали і обладнання:слова стимули в кількості 30-40 одиниць, що відносяться до різних частин мови – іменникам, дієсловам, прикметникам, прислівникам.
Процедура дослідження
Експериментатор зачитує список слів-стимулів. Студенти, у відповідь на слово-стимул, що пред'являється, повинні записати в своїх зошитах будь-яке слово, що спало на думку. Інтервал між словами, що пред'являються, 5-6 секунд.
ПРОТОКОЛ № 13.
Випробовуваний ________________________ Дата _________________
Експериментатор ____________________________
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 14.
ОЦІНКА ЯКОСТЕЙ МОВЦЯ ЗА ДОПОМОГОЮ МЕТОДУ СЕМАНТИЧНОГО ДИФЕРЕНЦІАЛА
Семантичний диференціал, запропонований ще в 50-го роки Чарльзом Осгудом, дає можливість інтегрального опису говорить по комплексу його голосових і мовних ознак. Значення методу полягає в підготовці 30-40 суб'єктивних оцінних шкал з 7 розподілами на кожній, які випробовувані індексують відповідно до своїх переваг. На підставі наявного експериментального досвіду встановлено, що шкали працюють за принципом однорідного групування, що дозволяє пізніше розглядати суб'єктивний семантичний простір ознак-чинників. У учбових умовах можливе скорочення кількості шкал до 15, з тим щоб пізніше розглянути їх докладніше.
Мета заняття: провести змістовну оцінку мови мовця за допомогою методу семантичного диференціала.
Матеріали і обладнання:бланки із списком суб'єктивних шкал.
Оцінка і аналіз результатів
Випробовувані порівнюють перший, власний профіль з третім, об'єктивним. Відмінності більш ніж в 1 бал, тобто розбіжності між суб'єктивною самооцінкою і об'єктивною оцінкою, інтерпретуються як неадекватність самооцінки в будь-яку сторону — завищення або пониження. Як і в другому випадку, така розбіжність дозволяє усвідомити суть відмінностей і прийняти ряд заходів коректувального характеру. Якщо, наприклад, за вашим профілем ви говорите виразно і виразно, а по експертному — невиразно і монотонно, задумайтеся над своїми результатами, спробуйте зосередитися і змінити їх в бажану сторону.
У ідеальних варіантах всі три профілі мають приблизно однакову конфігурацію, що свідчить про адекватну самооцінку, соціальну зрілість і усвідомленість.
ПРОТОКОЛ № 14.
Випробовуваний ________________________ Дата _________________
Експериментатор ____________________________
Рекомендована література
1. Практикум по общей, экспериментальной и прикладной психологии: Учеб. пособие / В.Д. Балин, В.К. Гайда, В.К. Гербачевский и др. / / Под общ. ред. А.А. Крылова, С.А. Маничева. – СПб.: Питер, 2000. – 560с. – («Практикум по психологии»).
2. Практикум по психодиагностике. Психодиагностические материалы / Под ред. А.А. Бодалева, И.М. Карпинской, С.Р. Пантилеева, В.В. Столина. – М.: Изд-во Моск. ун-та, 1988. – 141с.
3. Психологические исследования. Практикум по общей психологии. // Т.И.Пашукова, А.И.Допира, Б.В.Дьяконов. – М.: Изд-во «Институт практической психологии», 1996. – 204с.
Навчальне видання
Методичні вказівки
до практикуму з дисципліни:
«Загальна психологія»
Розділ «Пізнавальні процеси»
(для студентів денного і заочного відділення спеціальності «Психологія»)
Укладач Катерина Андріївна Толстокорова
Редактор І.А.Морозова
Техн. редактор Т.Н.Дроговоз
Підписано в друк
Формат 60´84 1/16. Папір офсетний. Гарнітура Times.
Друк офсетний. Усл.печ.л. . Ксл.кр.-отт. . Уч.-изд.л. .
Тираж екз. Іздат. №_____. Замовлення №_____. Ціна договірна.
Видавництво Східноукраїнського національного
університету імені Володимира Даля
91034, р. Луганськ,
кв.Молодежный,20а
Ділянка оперативної поліграфії Східноукраїнського
національного університету імені Володимира Даля
91034, р. Луганськ, кв.Молодежный,20а
Адреса редакції: 91034, р. Луганськ, кв.Молодежный,20а
Телефон: 8 (0642) 46-13-04. Факс:8 (0642)) 46-13-64
E-mail: root@vugu.lumsi.lugansk.ua
– Конец работы –
Используемые теги: практикуму, дисципліни, загальна, Психологія0.081
Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: До практикуму з дисципліни Загальна психологія
Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:
Твитнуть |
Новости и инфо для студентов