Методичні рекомендації

Під час підготовки питання курсанти повинні з’ясувати особливості процесу формування показань осіб, що допитуються. Звернути увагу на те, що дорожньо-транспортна пригода є об’єктивно складним для сприйняття джерелом інформації. Їй властива швидкоплинність подій, що закінчується драматично або трагічно.

У другому питанні увагу слід акцентується на тому, що тактика допиту підозрюваного будується з урахуванням того, що водії транспортних засобів, причетні до пригоди, частіше за все упереджені та необ’єктивні. Деякі з них, що добре усвідомлюють свою роль у пригоді, є відверто неправдивими і не тільки не сприяють відтворенню справжньої картини вчиненого, а й намагаються неправильно подати суть справи і роль учасників.

Розглядаючи третє питання, потрібно мати на увазі, що тактика допиту потерпілого обумовлена необхідністю враховувати, що внаслідок одержаної фізичної чи психічної травми або через динамічність події, він може добросовісно помилятись і давати показання, які не за всіма обставинами відповідають дійсності.

У четвертому питанні слід звернути увагу на те, що велика кількість важливої для слідства інформації міститься в спостереженнях очевидців. У переважній більшості випадків вони не мають мотивів для викривлення суті справи у своїх показах. У роботі з ними необхідно лише виокремлювати добровільну помилку або фантазування та надумування. Допит очевидців

пригоди повинен, по можливості, висвітлити три моменти цієї події – початкову, кульмінаційну, кінцеву.

У п’ятому питанні необхідно засвоїти, що під час розслідування злочинів про порушення правил безпеки дорожнього руху та експлуатації транспортних засобів очну одночасний допит двох осіб можна визначити як самостійну слідчу дію, яка полягає у почерговому допиті в присутності один одного двох раніше допитаних за тими ж обставинами осіб із числа свідків, потерпілих, підозрюваних, обвинувачених, для усунення в них суттєвих протиріч з метою встановлення всіх обставин дорожньо-транспортної пригоди. Оперуючи вже існуючою інформацією, слідчий обирає тактичні прийоми допиту, спрямовані на найбільш ефективне усунення протиріч і встановлення істини у справі.