Методичні рекомендації

Під час підготовки до відповіді на перше питання курсанти повинні з’ясувати що особливе значення слідчого експерименту полягає в тому, що за категорією справ про дорожньо-транспортні пригоди воно буває іноді єдиним засобом перевірки доказів. Разом з цим, під час проведення такого відтворення можуть бути отримані нові докази. Таким чином, відтворення обстановки й обставин події вирішує два завдання: головне – перевірка доказів, і супутнє – отримання нових доказів.

У другому питанні вивчити зміст організації та проведення слідчого експерименту зі встановлення часу переміщення пішоходів (рухомої перешкоди) під час ДТП. Насамперед слід розкрити зміст таких заходів, як вибір ділянки для проведення експерименту, визначення маршруту руху пішохода, вибір демонстратора.

У третьому питанні – засвоїти, що для проведення контрольних заїздів у слідчому експерименті на визначення швидкості руху транспортного засобу повинен використовуватися той самий ТЗ, швидкість якого під час ДТП перевіряється (мається на увазі швидкість, з якою рухався ТЗ до гальмування або до наїзду, або зіткнення у випадках, коли гальмування водієм не застосовувалося). У разі його пошкодженні можна використовувати ТЗ такої ж марки (моделі) і бажано такого ж кольору. Крім того, розглядається хід експерименту: вибір та довжина контрольної ділянки; час подолання ТЗ контрольної ділянки.

Четверте питання присвячено з’ясуванню змісту слідчого експерименту на встановлення видимості дороги і конкретної видимості об'єкта в темний час доби. Підготовчий етап включає заходи щодо підбору учасників експерименту, ТЗ, що був учасником в ДТП, або який його замінює об'єкта, видимість якого вимагається встановити (ТЗ, манекен, яка-небудь перешкода і т.п.), узгодження часу проведення експерименту, необхідної реконструкції ділянки проведення експерименту, а також заходу щодо забезпечення безпеки експерименту.

У п’ятому питання необхідно запам’ятати, що методика визначення видимості не відрізняється від вищенаведеної методики при визначенні видимості дороги і конкретної видимості нерухомого об'єкта за відсутності зустрічного об’єкта. З місця водія спостерігач і поняті визначають місце, до якого дорога є видимою, наприклад межа правого краю проїжджої частини з узбіччям.

У шостому питанні важливо з’ясувати, що оглядовість може бути обмежена як зовнішніми об’єктами (зовнішнє обмеження оглядовості), так і частинами самого ТЗ і об'єктами, що рухаються разом з ним (внутрішнє обмеження оглядовості). Слід пам'ятати, що обмеження оглядовості в певних межах може змінюватися залежно від положення водія на його робочому місці.