Методичні рекомендації

З першого питання курсанти повинні з’ясувати, що специфіка проведення авто-технічної експертизи полягає в тому, що поряд із величезним масивом різноманітних даних, які надаються слідством (судом), експерт-автотехнік у своїх дослідженнях використовує велику кількість параметрів і коефіцієнтів, що обираються ним в залежності від виду дорожньо-транспортної пригоди і умов її вчинення.

Розглядаючи друге питання, слід мати на увазі, що однією зі специфічних особливостей цієї експертизи є дослідження нею не лише певних об’єктів – речових доказів, але і вихідних даних, представлених експерту слідчим для проведення розрахунків. Виходячи з характеру досліджень, що проводяться експертом-автотехніком, питання поставлені на вирішення експертизи, розподіляють на дві основні групи: що належать до дослідження технічного стану автотранспорту, і ті, що пов'язані зі встановленням механізму дорожньо-транспортної пригоди.

У третьому питанні необхідно з’ясувати, що судова експертиза обставин ДТП включає експертне дослідження дорожньо-транспортних ситуацій, розрахунок параметрів руху ТЗ, інших об'єктів і пішоходів у процесі ДТП, а також аналіз дій і можливостей водіїв.

У четвертому питанні слід зазначити, що судова експертиза технічного стану ТЗ включає експертне дослідження технічного стану ТЗ, їх систем, агрегатів, механізмів, вузлів і деталей для встановлення їх працездатності, причин і часу виникнення несправностей, а також можливості їх виявлення.

Розгляд п’ятого питання включає розкриття предмета судової експертизи слідів на ТЗ і місці ДТП, який складається з обставини (фактичні дані), встановлюваних експертом на основі дослідження слідів, що виникають на місцях ДТП у результаті дії ТЗ, інших матеріальних об’єктів, людей, тварин.

Вивчаючи шосте питання, слід спиратися на те що предметом судово-автодорожньої експертизи є фактичні дані про будівельні й експлуатаційні властивості автомобільної дороги та її елементів, дорожні умови і навколишнє середовище, а також параметри взаємодії з елементами ТЗ, пов'язані з ДТП.

В оцінці висновку експерта-автотехніка враховується: правильність формулювань поставлених перед експертом питань, наявність скоректованих експертом питань і необхідність у цьому; повнота представлених експерту додаткових матеріалів, задоволення його клопотань; повнота використання

експертом науково-технічних методів дослідження об’єктів цього виду, прийнятих в експертній практиці; повнота експертного висновку.