Методичні рекомендації

У першому питанні потрібно вивчити визначення поняття та форми криміналістичної профілактики ДТП. Розглянути правову основу профілактичної діяльності слідчого; зміст процесуальних та непроцесуальних форм запобігання ДТП; сутність загальносоціальних та спеціальних запобіжних заходів.

У другому питанні необхідно назвати та проаналізувати об’єктивні та суб’єктивні причини ДТП, до яких належать: порушення Правил дорожнього руху; освітленість проїжджої частини в темний час доби; стан дорожнього покриття, різні засоби регулювання, зокрема дорожні знаки, а також гальмівні, маневрені й інші частини автотранспортних засобів. Слід також розкрити психологічні особливості водіїв, зокрема такі, що обумовлюють схильність до виникнення аварійності.

Процесуальна діяльність органів попереднього розслідування на виявлення причин і умов, що сприяли скоєнню злочину, здійснюється головним чином шляхом провадження слідчих дій. Тому розглядаючи трете питання, потрібно висвітлювати сутність, специфіку виявлення причин та

умов, що сприяли ДТП, під час проведення огляду місця події, допитів, відтворення обстановки та обставин події.

У четвертому питанні необхідно розкрити зміст і сутність основних форм взаємодії органів слідства і дізнання в діяльності в профілактиці ДТП, а саме: вивчення й узагальнення слідчої практики в масштабах конкретного регіону або всієї держави; здійснення і координація заходів загальної профілактики ДТП на відповідній території; діяльність слідчих і співробітників органів дізнання у пропаганді безпеки дорожнього руху.