Методичні рекомендації

Під час підготовки до заняття курсанти повинні з першого питання з’ясувати сутність та поняття дорожньо-транспортної пригоди: випадки, що виникли в процесі руху автомобілів, мотоциклів, мотоколясок, моторолерів, мопедів, що підлягають реєстрації в Державній автомобільній інспекції, трамваїв, тролейбусів, колісних тракторів і самохідних машин на автомобільних шасі по вулицях міст, населених пунктів, на всіх дорогах і що призвели до загибелі або тілесних ушкоджень людей, псування транспортних засобів, споруд, вантажів або спричинили інший матеріальний збиток. Крім того, слід розкрити класифікацію та зміст основних видів ДТП : зіткнення, перекидання, наїзд на ТЗ, що стоїть; наїзд на нерухому перешкоду; наїзд на пішохода; наїзд на велосипедиста; наїзд на гужовий транспорт; наїзд на тварин. Також проаналізувати інші випадки та події з транспортними засобами що не являються ДТП.

З другого питання – розглянути зміст основних елементів криміналістичної характеристики ДТП : механізм дорожньо-транспортної пригоди; предмети безпосереднього посягання; спосіб вчинення; слідова картина; дані, що характеризують обстановку злочинних порушень правил безпеки дорожнього руху (місце, час та інші обставини); дані про особу злочинця.

У третьому питанні з’ясовуються поняття:безпечна дорожньо-транспортна ситуація; небезпечна дорожньо-транспортна ситуація; аварійна ситуація. Вивчити характеристику аварійної дорожньої обстановки, яка розвивається приховано від учасників ДТП та відкритої. Проаналізувати сутність загальних і односторонніхнебезпечних (криміногенних) дорожніх ситуацій за кількісттю учасників дорожнього руху, що втратили здатність своїми діями запобігти події.

З четвертого питання – засвоїти сутність механізму ДТП як системи тимчасових, динамічних й інших зв'язків окремих етапів, обставин і чинників, що формують сліди на взаємодіючих об'єктах на всіх стадіях розвитку ДТП. Розглянути зміст основних стадій механізму ДТП: початкової, кульмінаційної та фінальної.