рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Тема: 4.2. Ортодонтичні та ортопедичні конструкції в дитячому віці

Тема: 4.2. Ортодонтичні та ортопедичні конструкції в дитячому віці - раздел Философия, Методична Розробка Лекції №12 З «Основ Ортодонтії Та Ортопедичної Сто...

Методична розробка лекції №12 з «Основ ортодонтії та ортопедичної стоматології.»

Тема: 4.2. Ортодонтичні та ортопедичні конструкції в дитячому віці.Огляд брекет-систем, різновиди, характеристика. Догляд за порожниною рота та незнімними ортодонтичними апаратами під час лікування. Роль гігієніста зубного. 1.Науково-методичне обгрунтування теми: Огляд брекет-систем, різновиди, характеристика. Догляд за порожниною рота та незнімними ортодонтичними апаратами під час лікування. Роль гігієніста зубного.

Базова тема для розуміння гігієністом зубним того, що в Україні ортодонтична допомога дітям і підліткам надається безкоштовно в дитячих стоматологічних полі­клініках, що мають у своєму складі ортодонтичні відділення чи кабінети, а також у стоматологічних відділеннях, кабінетах для дорослих.

Найефективнішим є територіальний метод обслуговування ортодонтичних хворих. Дільниці по наданню ортодонтичної допомоги створюють на основі педіатричних і дитячих стома­тологічних дільниць. Кожну дільницю, куди входить 6—12 шкіл, 10—12 дитячих садків, обслуговують два лікарі-ортодонти. Вони беруть участь у проведенні планової санації порожнини рота, навчають дитячих стоматологів і гігієністів зубних, як виявляти дітей з зубощелепними аномаліями. Останніх обов'язково направляють до лікаря-ортодонта.

Гігієніст зубний також має оглядати дітей і підлітків в організованих колективах, своєчасно усувати причини, що призводять до зубощелепних деформацій і спричинюють відхилення в розвитку жувальної системи.

Завдання і функції кожного працівника ортодонтичного кабінету чи відділення (завідувача, лікаря-ортодонта, гігієніста зубного, зубного техніка, медичної сестри) встановлені відповідно до рівня їх кваліфікації і викладені в посадових інструкціях.

Значення даної теми при вивченні дисципліни полягає у тому,що гігієніст зубний не зможе надавати кваліфіковану допомогу населенню без знань та умінь з проведення методів діагностики у клініці ортодонтії та ортопедичної стоматології,та заповнення науково- медичних та юридичних документів.

 

2.Навчальні цілі лекції:

Зрозуміти та запамя’тати характеристики різних видів брекет-систем;

- сформувати уявлення про незнімні ортодонтичні апарати функціональної ,механічної та комбінованої дії.

-охарактеризувати роль гігієніста зубного під час здійснення догляду за порожниною рота та ортодонтичними конструкціями під час лікування, надання рекомендацій пацієнтам щодо гігієни порожнини рота та догляду за ортодонтичними апаратами;

-засвоїти методи клінічних та лабораторних етапів виготовлення незнімних ортодонтичних апаратів функціональної ,механічної та комбінованої дії :коронок, кілець, кап, трубок, дуг, пружин, похилих площин та огляд клінічних і лабораторних етапів профілактичних, лікувальних і ретенційних незнімних апаратів: розпірок, апаратів Коркгауза, Позднякової,коронки Катца, капи Шварца, дуг Енгля.

 

 

3.Цілі розвитку особистості майбутнього фахівця (виховні цілі):

Продовжувати формувати логічне мислення на основі вміння правильно виконувати функціональні обов’язки гігієніста зубного ортопедичного й ортодонтичного відділень та кабінету щелепно-лицевого протезування. Дотримуватися правил техніки безпеки під час прийому в лікувально-профілактичних установах ортодонтичного та ортопедичного профілю гігієністами зубними,

розвивати вміння робити висновки і узагальнення на основі вивченого матеріалу.

 

 

4.Міждисциплінарна інтеграція:

Дисципліни Знати Вміти
І.Забезпечуючі:    
1Анатомія з топографічною анатомією голови та шиї. Функціональну анатомію та фізіологію жувального апарату.Онтогенез первинного та вторинного жувальних апаратів. Порівнювати особливості анатомічної будови жувального апарату пацієнтів різних вікових груп. Аналізувати особливості еволюційних та інволюційних процесів жувального апарату.
2.Охорона праці в галузі. Правила техніки безпеки при роботі з стоматологічним обладнанням та інструментарієм.. Використовувати засоби індивідуального та колективного захисту під час проведення стоматологічного прийому..
3.Стоматологічне матеріалознавство,інструменти та обладнання Сучасне стоматологічне обладнання та апаратуру,інструменти і матеріали. Користуватися сучасним стоматологічним обладнанням,інструментами та матеріалами.
ІІ.Забезпечувані:    
Внутрішньопредметна інтеграція з наступними темами. -Класифікацію ортодонтичних апаратів. Конструктивні особливості будови незнімних ортодонтичних апаратів (опорна, фіксувальна, діюча частини). -незнімні ортодонтичні апарати функціональної, механічної та комбінованої дії. -Будову, механізм дії, показання до виготовлення розпірок, апаратів Коркгауза, Позднякової,коронки Катца, капи Шварца, дуг Енгля.   -надавати характеристики незнімним ортодонтичним апаратам; -призначати незнімні ортодонтичні апарати для профілактики та лікування зубо-щелепних аномалій, спричинених шкідливими звичками; -визначати клінічні і лабораторні етапи виготовлення таких незнімних ортодонтичних апаратів: розпірок, апаратів Коркгауза, Позднякової,коронки Катца, капи Шварца, дуг Енгля. -припасувати та проводити активацію профілактичних незнімних конструкцій ортодонтичних апаратів. -припасування та фіксування цементом у порожнині рота опорних частин незнімних конструкцій ортодонтичних апаратів; - проведення активації активних частин незнімних ортодонтичних апаратів; -здійснення догляду за порожниною рота та ортодонтичними конструкціями під час лікування незнімними ортодонтичними апаратами; -надання рекомендації щодо гігієни порожнини рота та догляду за ортодонтичними апаратами.

 

 

5.План та організаційна структура лекції:

№ п/п Основні етапи лекції та їх зміст Цілі в рівнях абстракції Тип лекції. Засоби активізації студентів. Матеріали методичного забезпечення. Розподіл часу
1.   2.     3.   Підготовчий етап Визначення актуальності теми, навчальних цілей лекції та мотивація Основний етап Викладення лекційного матеріалу за планом:: 1. Класифікація зубощелепних аномалій по Калвелісу. 2. Характеристика брекет систем. 3. Лінгвальна брекет система. 4.Вестибулярна брекет система. 5.Позитивні та негативні сторони брекет систем Заключний етап Резюме лекції, загальні висновки. Відповіді на можливі запитання. Завдання для само- підготовки студентів.     Див. п.1 і 2   Тематична лекція. Питання, проблемні ситуації, задачі.   Навчальна література. Питання. Завдання.   3хв.   80хв   7хв.

 

6.Зміст лекційного матеріалу:

У 1926 році Енглем була запропонована чоти­ригранна дуга з брекетами на всі зуби замість круг­лої дуги з опорними кільцями на моляри.

Справедливо підкреслити, що досягнення цього періоду створили реальні умови для виник­нення сучасної школи і створення вдосконалених конструкцій незнімних механічно діючих дугових апаратів (Johnson, Tweed, Begg, Andrews, Rikets, Ю. M. Малигін, Block). Джонсон запропонував систему здвоєних дуг (twin-arch) і намагався за допомогою цієї техніки використовувати перева­ги і усунути суперечливі недоліки апаратів Енгля. Оскільки це був компроміс (конструктивний), він не зміг вирішити цю проблему до кінця.

Після аналізу переваг і недоліків апаратів Ен­гля, розвиток незнімних дугових апаратів принци­пово пішов по двох напрямах.

Begg запропонував повернутися до викорис­тання круглої дуги, зробивши її легкою за рахунок створення спільно з Вілкоком (Wilcock) аустеніт­ної сталі, і назвав свій апарат системою легких дуг (light-wire).

Еджуайз-техніка.

Для цього автор використовував дуже пруж­ний, так званий австралійський дріт, який являє со­бою нержавіючий сталевий дріт діаметром 0,4 мм. До такого дроту не можна припаяти допоміжні пружини, тому додаткові гачки для гумової тяги вигинають на самій дузі. Для того щоб пом'якши­ти дію вестибулярної дуги, Бегг застосував вер­тикальні петлі. Вони вирівнюють силу дії між не­правильно розташованими зубами. Довжина дуги збільшується за рахунок петель, і в такий спосіб

 

 

 

дія сили зменшується. Кількість і вид петель за­лежать від неправильності зубного ряду. Петлі за­звичай застосовують на початку лікування. На мо­ляри і на всі зуби, що підлягають переміщенню, виготовляють кільця з нержавіючої сталі. До них припаюють спеціальні дужки для зміцнення дуги, а при необхідності - і гачки для похилого або кор­пусного переміщення зубів у мезіальну або дис­тальну сторону.

Корпусне переміщення зубів цієї системи до­сягається у два етапи: спочатку похило-обертове переміщенням коронки зуба, а потім нахилом його кореня.

Ендрюс (Andrews) продовжив удосконалення ортодонтичного замка (брекета) і чотиригранної дуги. В результаті він запатентував апарат програмованої дії, в якій практично не вимагалося перегинати (згинати) дуги в процесі лікування, тому система була ним названа технікою прямої дуги Ostrait-wire, рис. 6.30). Ф. Я. Хорошилкіна і Ю. М. Малигін вказують, що нині відомо багато конструкцій, які базуються на застосуванні еджуайз-техніки. Еджуайз-брекети розрізняються розмірами і формою, напрямом шліца, кутом його нахилу до основи замка, наявності додаткового опорного майданчика для приклеювання до зуба, комбінації з іншими елементами. Ці доповнення роблять для досягнення різної мети і вирішення конкретних задач.

В результаті застосування модернізованих систем лікування незнімними дуговими апаратами стає більш раціональним і точним, згинання дуг спрощується, виключаються помилки при їх зги­нанні, що забезпечує універсальне переміщення зубів у всіх можливих напрямках з досягненням їх корпусного переміщення. Для швидкого розкриття шовних з'єднань з'являються апарати Деріхсвай-лера (Derichsweiler) (рис. 6.31, 6.32), Малигіна, Левковича, Хорошилкіної, Тріля та інших, що за­безпечують інтенсивне розкриття піднебінного шва. Для полегшення конструкції, поліпшення гі­гієни порожнини рота і контролю за станом слизо­вої оболонки ці конструкції роблять без базису з гвинтом Бідермана (Biderman) (рис. 6.33) або роз­бірними, за Ф. Я. Хорошилкіною.

Більше 90% людей страждають порушенням прикусу або мають викривлені зуби.
Причини дефектів можуть бути самі різні: характер споживаної їжі, шкідливі звички (особливо в дитинстві), спадкові патології, травми, і т.д. Неправильний прикус - не тільки естетична проблема, це ще і привід для розвитку багатьох захворювань ясен і порожнини рота. Неможливість правильної гігієни приводить до розвитку карієсу, утворенню каменів у проміжках між зубами, запаленню ясни і у результаті - до пародонтиту. Також порушення положення зубів утрудняють, а іноді роблять неможливим протезування або установку зубних імплантатів.
Ортодонтія займається корекцією прикусу, виправляє викривлені зуби і неправильний розвиток щелепних кісток, усуває порушення естетики особи.
Для корекції положення зубів використовуються пристрої двох типів: знімні і незнімні.

 

Можливість провести красиву пряму лінію між двома крапками довів нам ще Евклід. Але що робити, якщо крапок більше: три, десять, а якщо їх тридцять дві? Із цього приводу великий математик старовини нічого нам не сказавши. Але й без нього, чесно кажучи, зрозуміло, що шансів провести між тридцятьма двома крапками таку ж красиву пряму лінію, як і між двома - шансів майже немає. А як хочеться, особливо якщо цими крапками є наші зуби, хочеться, щоб у спростування сухим законам геометрії наші численні зуби завжди розташовувалися рівно по одній лінії. Але з математикою не посперечаєшся, і в дев'яносто відсотків випадків це й не виходить, а виходить зовсім навпаки - верхні зуби не потрапляють на нижні, та і як їм власне потрапити, якщо кожен зуб сам по собі – то криво, то навскіс!

Але всі естетичні проблеми можна пережити, від їх ще ніхто не вмирав, але як бути з виникаючими через це порушеннями мови, проблемами з жуванням, можливим розвитком пародонтозу, скреготінням зубами ночами, неможливістю нормально почистити зуби й неможливістю нормального протезування, коли дійде й до цього. А якщо порушення прикусу розвинулися в дитинстві, то до всього цього додається ще й високий ризик розвитку патології висково-нижньощелепного суглоба.

Причин для розвитку порушень прикусу множина, від, початку неправильно підібраної, а потім вчасно не відібраної в дитини соски, до хронічних захворювань горла й носа. Важливе значення у виникненні порушень прикусу відводиться й спадковості. Що ж до термінів, коли дитину необхідно позбавити соски, то фахівці одностайні у своєму бажанні це зробити, якомога раніше - до двох років. Інакше, до чотирьох років ризик виникнення патології прикусу збільшується більш, чим у чотири рази. І ще про дітей - не важливо, що смокче Ваш малюк - м'який палець або твердий олівець, якщо він не перестане це робити до двох років, близьке знайомство із стоматологом, так не з простим, а з ортодонтом, Вам, найшвидше, не уникнути!

Але коли проблема вже, у прямому розумінні слова, на обличчя, не у звичках людей заглиблюватися в заподій - необхідно щось робити! А зробити, на щастя, є, що й найголовніше, є можливість зайнятися виправленням прикусу в будь-якому віці. Звичайно, краще всього, якщо дбайливі батьки вчасно відмітять неполадки із зубами у своїх дітей у ранньому віці - усунення шкідливих звичок, нормалізація носового дихання й процесу жування, комплекс спеціальних вправ, так званої міогимнастіки і є шанс, що все обійдеться. Ну а якщо ж зуби, окрім нерівності відрізняються ще й неприборканим норовом і будуватися в ряд ніяк не хочуть, то без допомоги лікаря ортодонта не обійтися. Сьогодні, до речі кажучи, як і тисячі років тому, єдиним рішенням проблеми патології прикусу є скоби, останнім часом відоміші нам, як брекет-системи. Щедро дарована людству ще в дев'ятнадцятому столітті американським ортодонтом Эдвардом Энглем брекет-система, представляє з собі симбіоз медичної й технічної думки. В основі лікувального ефекту лежить унікальна властивість никель-тітанової дроту, основного елементу будь-якої брекет-системи, додавши їй, первинні розміри й параметри, її потім можна, як завгодно крутити й викручувати - вона все одне повернеться до своєї первинної форми. Міцно обвиваючи зуби й приймаючи їх форму вона

 
 

мілліметр, за міліметром, повертаючись до своєї початкової індивідуально заданої форми, вибудовує зуби в ідеальний ряд. Зрозуміло, що при такій швидкості рухові, про швидке лікування не може бути й мови. І тім, хто зважився вплутатися в цей бій, необхідно набратися терпіння на найближчі півтора - два роки й строго дотримувати всі рекомендації лікаря. Головне, що при дотриманні всіх правил, успіх лікування гарантований й в 20 й в 40 і навіть в 70 років - було б що виправляти! А на претензії, що безперервно ж ростуть, з боку пацієнтів на косметичний ефект будь-якого лікування, стоматологи відповіли більш, чим гідно, запропонувавши своїм пацієнтам брекет-системи на будь-який смак: прості металеві, непрості золоті, керамічні під колір зубів, прозорі сапфірові, різноколірні й такі, що навіть світяться в темноті. Для людей, яких ідея зубів, що світяться, не вражає, розроблена, так кликана лінгвальная брекет-система, що одягається на внутрішню поверхню зуба, що робить процедуру лікування абсолютно непомітної для тихнув, що оточують. Та й чого, по суті, соромитися? Адже не соромимося ж ми щосили бути успішними й удачливими?! А, як вважає, сімдесят відсоток англійців, здоров'я зубів це невід'ємна частина високої якості життя!


2. Д.А. Калвеліс (1957) запропонував таку класифікацію зубощелепних аномалій:

І. Аномалії окремих зубів: 1. Аномалії кількості зубів: а) адентія - часткова (гіподонтія) і повна; б) надкомплектні зуби (гіпердонтія). 2. Аномалії величини і форми зубів: а) велетенські зуби; б) шиповидні зуби; в) зуби потворної форми; г) зуби Гетчінсона , Фурнє. 3. Аномалії структури твердих тканин зубів – гіпоплазія зубних коронок. 4. Порушення термінів прорізування зубів: а) завчасне прорізування зубів;б) запізніле прорізування зубів.

ІІ. Аномалії зубних рядів:1.Аномалії положення окремих зубів: а)вестибулярно-щічне прорізування зубів; б) піднебінно-язикове прорізування зубів; в) медіальне прорізування зубів; г) дистальне прорізування зубів; д) низьке положення зубів (інфраоклюзія); е) високе положення зубів (супраоклюзія); є) поворот зуба (тортоклюзія); ж) транспозиція зубів; з) дистонія верхніх ікол. 2. Скупчене положення зубів. 3. Треми між зубами 4. Аномалії форми зубних рядів: а) звужений зубний ряд; б) сідлоподібно здавлений зубний ряд; в) V-подібна форма зубного ряду; г) асиметричний зубний ряд.

ІІІ. Аномалії прикусу: 1. Сагітальні аномалії прикусу: а) прогнатія; б) про генія. 2. Трансверзальні аномалії прикусу: а) звужені зубні ряди; б) невідповідність ширини верхнього і нижнього зубних рядів – порушення співвідношення бічних зубів на обох боках (двобічний перехресний прикус). 3. Вертикальні аномалії прикусу: а) глибокий прикус : перекриваючий прикус, комбінований прикус з прогнатією (дахоподібний); б) відкритий прикус: справжній (рахітичний) прикус , травматичний прикус (наслідок шкідливих звичок).

Характеристика брекет - систем.

Вестибулярні брекети закріплюються на вестибулярній стороні зубів і є найбільш…

Лінгвальні брекети розташовуються на внутрішній стороні зубів і абсолютно не помітні для оточуючих. Лікування за допомогою лінгвальних і вестибулярних систем ідентичні за часом і результатом, проте установка внутрішніх брекетів проводитися інакше. Після попереднього і рентгенологічного обстеження створюється гіпсовий зліпок щелепи пацієнта. Потім на нього особливим чином встановлюються і закріплюються брекети, і вже майже готова система переноситися на зуби пацієнта. Лінгвальні брекет-системи незамінні для пацієнтів, які відмовляються носити зовнішні брекети по естетичних міркуваннях. Не варто забувати, що кожна брекет-система підбирається лікарем індивідуально залежно від стану зубів і необхідного виду корекції.

Лінгвальниє брекет-системи

Основних недоліків у цієї техніки два: висока вартість (вище, ніж лікування з керамічними брекетамі по традиційній техніці) і порушення дикції на…   Плюси:

Використання простої, але високоточної лабораторної методики

Ортодонти вважають, що краще позиціонувати лінгвальні брекети безпосередньо до робочої моделі й використовувати T.A.R.G. (Ormco) методику, щоб встановити зуби в правильне положення (віртуальна установка) і мати можливість встановлювати брекети на певній висоті. Додавши до цього систему вимірювання товщини зуба, щоб дати компенсацію за відмінності в товщині ,накладенням на поверхню брекета різної кількості композитного матеріалу. Ця кулька композиту має хорошу адгезію до язичної поверхні зуба й підстави зовнішнього брекета. Таким чином, кожен брекет стає унікальним, маючи компенсаторну висоту композитного матеріалу на своїй підставі ("подушка")

Система виміру товщини зубів, Вимір відстані між

вестибулярною поверхнею зуба й адаптована до Т. A. R.G. дном слота брекета

 

 

 

Компенсація різної товщини

зубів за рахунок "подушки" з композита

 

 

Переваги цього непрямого методу:

1. брекети безпосередньо встановлюються на робочі моделі за допомогою полімерного композиту, дозволяючи одночасно відтисненню повної зубної дуги бути підготовленим до точного бондінгу. Відтиски зроблені з щільної силіконової маси, щоб гарантувати точність, дозволяють лікарю приступити до бондінгу брекетів одночасно на весь зубний ряд

2. процедура ребондінга. Вирізується перший відбиток зуба з відтиснення, і в ньому встановлюється брекет або, якщо брекет втрачений або відбиток зуба пошкоджений, використовують інше унітарне відтиснення, зроблене з твердішого силіконового матеріалу, щоб гарантувати стабільне положення каппи протягом ребондінга

3. зменшення числа вигинів на дугах у процесі лікування, у результаті корекції дуг впродовж всього лікування, відбувається із-за компенсації за рахунок різної товщини. Деякі естетичні вигини часто необхідні в останні три місяці лікування


Система CLASS була популярна, але лікарями знайдено систему T.A.R.G., щоб добиватися точніших і кращих результатів у своїй практиці. Немає ніякого наукового доказу того, що одна система є кращою за іншу, і клінічно, чудові результати можуть бути отримані за допомогою будь-яких методик. Вибрано ту, яка була легшою, щоб використовувати у своїй практиці.

Силіконовий відбиток

зуба вирізаний для ребондинга

 

 

 

Двошаровий силіконовий відбиток

готовий до бондингу брекетів одночасно

усього зубного ряду

 

 

 

Використання простої, але високо ефективної й надійної процедури бондінга

Простий. Використовується рідкий двокомпонентний композит ("A" й "B" рідини). Полімеризація може бути досягнута двома різними способами:

- Змішати декілька крапель А й B компонентів, покрити оброблені й протравлені кислотою лінгвальні поверхні зубів і нанести на композитну подушку на майданчиках брекетів, які встановлені в калошу. Або покрити рідиною А емаль лінгвальних поверхонь, а рідиною B "подушку" на майданчиках брекетів, або навпаки. Полімеризація починається в момент контакту двох рідких компонентів, коли каппа вставлена.

Три роки тому почали систематичну обробку лінгвальних поверхонь зубів перед протравкою за допомогою внутрішньоротового піскоструминного апарату (Air Flow), з метою кращого очищення емалі від зубних відкладень. In vivo,лікарі відзначили не тільки збільшення міцності фіксації (перевірене добровільним дебондінгом брекетів), але також й істотне зменшення кількості відклеювань протягом лікування. In vitro, вивчення, виконане в 1996 Degrange, Altounian, Fillion, Themer у Відділі Біоматеріалів Університету Парижа, показали підтверджуючі результати, а виданим Reisner, Levitt, Mante в Американському ортодонтичному журналі (AJO) в 1997:

In vitro, протравлення добре очищеної поверхні емалі не збільшує силу зв'язку.

In vivo, оскільки лінгвальна поверхня важко очищається, обробка за допомогою піскоструминного апарату, здається, кращий спосіб підготувати поверхню до бондінгу і підсилити ефект від протравлення без гингивальної кровотечі.

Застосування системи сухого повітря при фіксації брекетів на нижні зуби

  Використання цього надійного методу, зішліфовування апроксимальних поверхонь… У роботі Sheridan, класичне зішліфовування емалі з апроксимальних поверхонь стало безпечною методикою, яку лікарі…

Використання механіки простого ковзання у всіх випадках з видаленням .

Вивчення різних випадків показало, що тільки 10%(всі із співвідношенням зубів по II класу до лікування) вимагають повного контролю над закріпленням… 1. уникайте видалень на нижній щелепі, якщо це можливо, щоб не погіршити… 2. продумуйте план анкоража на лабораторному етапі, впродовж позиціонування брекетів;

Використання комп'ютера в лінгвальній ортодонтії.

     

Відкриття легшого підходу до лікування деяких зубощелепних аномалій.

Крім того, немає ніякої методики, окрім лінгвальної для виправлення перехресного прикусу в бічних відділах (завдяки відокремленню їх) також як у… На відміну від їх специфічного засобу для відокремлення глибокого прикусу,… 1. Зміна рівня приклеювання брекетів для того, щоб одержати від 3 до 4 мм додаткової відстані між відповідними…

Установка брекетів не викликає больових відчуттів, термін лікування в середньому складає півтора-два роки, а помітні поліпшення спостерігаються вже через декілька місяців.

Брекети. Психологічні аспекти.

Багато пацієнтів не рішаються на виправлення прикусу із-за необхідності тривалого носіння "непривабливих залозок" на зубах.

Переваги брекетів:

· По-перше, сучасні брекет-системи виглядають дуже акуратно, а керамічні і сапфірові брекети ледве помітні на зубах і навіть додають особливий шарм.

· По-друге, в Європі і Америці естетичне лікування, (а до нього відноситься лікування на брекетах ) вважається дуже престижним і навіть є ознакою достатку.

Дорога до красивої усмішки буває дуже довгою. Але, якщо Ви слідуватимете інструкціям лікаря, регулярно приходити на оглянь до лікаря, і прикладати власні зусилля, то мета буде досягнута швидше, і Ви завжди гордитиметеся результатом.

Вестибулярні брекет системи.

Якщо ви вирішили пройти ортодонтичне лікування із застосуванням брекет-системи, то одне з перших питань, що стане перед вами, буде її вибір. Зараз в… Оскільки для пацієнта одне з вирішальних значень має зовнішній вигляд…  

Металеві брекет-системи

Другий позитивний момент полягає в багатому асортименті різних варіантів металевих систем, хоча це в основному матиме значення для лікаря. Хоча це може показатися дивним, але невисока естетичність є не тільки основним… Багато ортодонтичних шкіл велику увагу приділяють питанням тертя між пазом брекета й дугою, тобто чим менше тертя, тім…

Пластикові брекет-системи

Розвиток сучасної хімічної промисловості дозволив створити новий вигляд брекет-систем, естетичніший, ніж традиційні металеві. За вартістю цей тип… Всі ці чинники обусловлюють роль пластикових брекет-систем, як дешевшої… Плюси:

Керамічні брекет-системи

Всі керамічні брекети можна розділити на дві категорії: полікристалічні й монокристалічні. Полікристалічні брекети випускають більшість виробників, їх відрізняють хороші естетичні властивості й різного ступеня матовість і часткова непрозорість поверхні. Монокристалічні брекети випускає практично тільки одна компанія Ormco, називаються Inspire. Це найбільш дорогі й естетичні керамічні брекети, їх ще називають "сапфіровими". І ця назва не тільки рекламний хід, оскільки по суті справи кожен брекет є штучним кристалом сапфіра, прозорим і не тільки максимально непомітним на зубах, але й чудово виглядаючим із сторони.

 

Плюси:

Прекрасна естетика й непомітність

Мінуси:

Висока вартість

Високе тертя між пазом брекета й дугою

Складніше видалення в кінці лікування

 

 

Естетичні дуги

Борючись за естетику ортодонтичного лікування, виробники зіткнулися й з питанням металевої ортодонтичної дуги. Якими б не були непомітними самі… Нажаль, асортимент естетичних дуг не такий великий, та й тертя з пазом у цих… Так, наприклад, можлива установка керамічних або пластикових брекетів тільки на передні зуби або тільки на верхню…

Ретенція зубів. Сучасні погляди на лікування

Нами запропонований новий, перспективніший варіант виведення ретинованих зубів із застосуванням композиції колагену й гидроксиапатиту (КП-3) і…   Після встановлення діагнозу, складання плану операції приступають безпосередньо до хірургічного втручання. Методика…

Позитивні та негативні сторони брекет-системи.

Чи є в брекет-системи недоліки?

Брекети розташовуються на передній поверхні зубів і тому видно при усмішці. Це недолік? Якщо так, то він єдиний.

Брекет-система або демінералізація емалі?

Стрімке впровадження брекет-системи у вітчизняну ортодонтію відбулося кілька років тому й провело справжню революцію. З'явилася можливість корпусного переміщення зубів, що дає контроль за їх положенням. Незаперечні й інші переваги брекет-системи:

 відсутність дискомфорту й болю під час лікування;

 можливість корекції аномалії в дорослих пацієнтів;

Мінімальна кількість відвідин лікуючого лікаря.

Проте не все так безхмарно, як здається на перший погляд. Апарат складається із спеціальних мініатюрних металевих пристосувань - брекетів, які фіксуються безпосередньо на вестибулярну поверхню зубів за допомогою клейових композицій. Ортодонтичне лікування іноді продовжується до 2-3 років, і брекети, приклеєні на зуби протягом всього цього періоду, стають механічною перешкодою для природної самоочистки порожнини рота .

Крім того, список негативних сторін при використанні брекет-системи доповнюють катаральні гингивіти, періодонтит, випадки гіперплазії ясен і резорбції верхівок коріння зубів у результаті передозування ортодонтичних сил.

Однією із загальновизнаних небезпек в ортодонтичній практиці є демінералізація емалі, яка виявляється під час лікування й після зняття апаратів].

Ця проблема надзвичайно актуальна не тільки для вітчизняної ортодонтії, але й за кордоном.

Переважна більшість ортодонтичних хворих - це підлітки, емаль у яких ще повністю не сформувалася. За даними літератури, стан гігієни порожнини рота в підлітків 12-15 років, що мають дезокклюзії, по гігієнічному індексу ОHY-S складає 3,06 (дуже поганий рівень гігієни). Відсутність стійких навиків по догляду за порожниною рота є основою для збільшення кількості м'якого зубного нальоту навколо підстав брекетів, особливо в пришийкових областях і контактних пунктах. Крім природних ретенційних пунктів для бактерійної флори під час ортодонтичного лікування незнімною апаратурою з'являється безліч інших. Доведено, що змінюється й кількісний склад мікробної флори - вона достовірно збільшується у всіх пацієнтів з брекет-системою.

Тривала ретенція мікробної бляшки в таких пацієнтів приводить до осередкової демінералізації, оскільки починається дифузія кислоти через міжпризматичний простір емалі й дисоціація кальцію й фосфатів у поверхневому шарі. Клінічно це виявляється у вигляді білих плям і смужок, що повторюють контури підстав брекетів.

Грунтуючись на наших спостереженнях, до демінералізації схильні також моляри, що є опорними зубами протягом всього періоду. Особливо багато проблем виникає між кільцем й ясенним краєм у пришийковій області, оскільки ця ділянка поверхні зуба стає труднодоступною при чищенні зубів, і скупчення залишків їжі й мікробного нальоту приводити до появи демінералізації.

У зв'язку з вищесказаним, ми переконані, що перед ортодонтом стоїть найважливіше завдання - попередження виникнення демінералізації під час лікування незнімною технікою. Відносним протипоказанням для фіксації незнімної апаратури є поганий гігієнічний статус, відсутність стійких навиків по догляду за порожниною рота.

Ми вважаємо, що при виявленні незадовільного догляду за порожниною рота необхідно довіртись, але в цей же час дуже переконливо пояснити пацієнту важливість гігієнічних заходів, навчивши його правильній техніці чищення зубів. Через 2-3 тижні під час контрольного уроку гігієни ви побачите плоди ваших зусиль, адже часто погано очищені зуби наших співвітчизників - це результат неуцтва в питаннях гігієни, а зовсім не відсутність бажання їх очищати.

Але одна лише гігієна порожнини рота не дає гарантії того, що ортодонтичне лікування закінчиться без ускладнень. Серйозна небезпека розвитку початкового карієсу, викликаного ортодонтичним втручанням, вимагає, щоб лікар вжив всі можливі заходи для його запобігання.

Дослідження, проведені зарубіжними авторами, доводять, що під час ортодонтичного лікування “ШВИДКІСТЬ ДЕМІНЕРАЛІЗАЦІЇ КЛІНІЧНО ВИЯВЛЯЄТЬСЯ НЕ ВІДРАЗУ?, тому дуже важливі своєчасні превентивні заходи.

Ризик вірогідності виникнення карієсу під час ортодонтичного лікування можливо спрогнозувати, використовуючи метод визначення функціональної резистентності емалі, так званий Тэр-тест. Лікарі у своїй практиці використовують експрес-метод Тэр-тесту. Ця методика незвичайно легка й доступна на клінічному прийомі. Тимчасові витрати на проведення одного дослідження з урахуванням огляду й бесіди з пацієнтом, підготовки матеріалів й інструментів, складають у середньому 5 хвилин. Враховуючи це, а також велику інформативність ТЭР- тесту, хотілося б рекомендувати його до ширшого застосування.

На очищену від нальоту, висушену від слини вестибулярну поверхню центрального різця верхньої щелепи на відстані 2 мм від ріжучого краї по центральній лінії наноситися крапля хлористоводневої кислоти в концентрації 1 ммоль/л діаметром 2 мм. Через 5 секунд краплю змивають, емаль висушують ватяним тампоном. Потім на 1 хвилину наносять краплю 1% розчину метиленового синього. Далі фарбник знімають ватяним тампоном. Місце протрави забарвлюється від ледве помітного блакитного до інтенсивно-синього. Колір ділянки, що забарвилася, порівнюють із стандартною шкалою синього кольору.

При даних Тэр-тесту до ЗО% - вірогідність виникнення карієсу практично відсутня. Якщо результат склав від 30 до 60% - є ризик виникнення карієсу, резистентність емалі низька. При даних понад 60% -дуже низька резистентність емалі.

Використання цього методу разом з іншими методиками обстеження ми вважаємо принципово важливим для пацієнтів, що потребують ортодонтичного лікування незнімною технікою. Оскільки цей тест прогностичний, він допомагає ортодонту визначитися в термінах початку лікування, а в деяких випадках відкласти лікування, віддаючи пріоритети підготовці й зміцненню емалі зубів.

Розроблена схема підготовки пацієнтів з карієссприйнятливою емаллю до ортодонтичного лікування. У випадках значення ОН-S нижче 0,7 балів і Тэр-тесту вище 30 балів, фіксація ортодонтичної апаратури повинна бути відкладена. Комплекс лікувально-профілактичних заходів, що призначаються в таких випадках, включає:

1.Урок гігієни порожнини рота з контрольними відвідинами через 2 тижні (до нормалізації показників ОНY-індексу);

2. Санація порожнини рота;

Корекція дієти - по можливості щоденне вживання морських продуктів, риби в будь-якому вигляді, молочних виробів, у тому числі й молока, яку ми рекомендуємо пити поволі, з метою контакту його із зубною емаллю, заздалегідь очистивши зуби від м'якого зубного нальоту.

Призначення всередину порошку ( Словенія) протягом 1 місяця, у вікових дозуваннях 2 рази на день. 30 м грануляту містить: F - 0,5 міліграм, Са - 300 міліграм, Р - 232 міліграм, vit А -1000 МЕ, vit D3 - 100 МЕ, vit В6 - 0,5 МЕ. Співвідношення Са/Р - 1,29:1.

Використання кальційфосфатвмістимого гелю (КФГ) моделі в домашніх умовах як мінімум одного місяця, 2 рази на день, після двохвилинного чищення зубів зубною пастою. КФГ є світлою масою щільнуватої консистенції, р=6,5-7,5. Склад КФГ - 2,5% розчин агар-агару, Са - 0,5%, Р - 2% .

По вищезгаданій схемі проводилася профілактична, підготовка до фіксації ортодонтичної апаратури 65 пацієнтам у віці від 11 до 23 років. Вже через 1 місяць ми відзначали редукцію показників Тэр-тесту до 60,3+1,75, тоді як при первинному огляді він був рівний 75,4+3,09 (р < 0,05).

Зниження показників Тэр-тесту супроводжувалося деякими клінічними змінами (емаль візуально набувала живого блиску). У переважній більшості випадків повторно призначали 1-2 курси КФГ практично до повної нормалізації значення Тэр-тесту (через 6 місяців від початку профілактичних заходів цей показник був рівний 44,44+7,47 (р < 0,05).

Відповідно відбувалася статистично достовірна зміна ОН-S індексу - 1.4+0,13 й 0,78+0,12 (р < 0,05). Але не було виявлено достовірних змін індексу КПІ (комплексний пародонтальний індекс) - 1,53+0,14 й 1,46+0,18 (р < 0,05) відповідно при обстеженні й через півроку.

Безумовно, мрія пацієнтів про красиву й рівну усмішку відсовувалася на 3-6 місяців, але, усвідомивши необхідність підготовки зубів і побачивши на численних фотографіях можливі ускладнення, що виявляються на емалі, пацієнти беззастережно погоджувалися на профілактичні заходи. Розставляючи пріоритети, пацієнти свідомо й сумлінно виконували необхідні маніпуляції.

Окрім очевидних переваг такого підходу до лікування зубо-щелепних аномалій незнімною технікою, миможемо відзначити наступне:

 по-перше, накопичивши достатній досвід очищення зубів на етапі підготовки емалі, пацієнти, як правило, старанно очищали зуби й у період активного ортодонтичного лікування. Гарна гігієна, багато в чому є застава успішного результату;

По-друге, різко знизилася кількість випадків падіння брекетів, а це значно зменшує час, витрачений на прийом пацієнта в кабінеті в ортодонта.

Крім того, не відзначено жодного випадку відламу емалі під час дебондінга брекетів, що поза сумнівом також вказує на поліпшення прочностних характеристик емалі.

Таким чином, пропонований комплекс профілактичних заходів дозволяє добитися редукції показників резистентності емалі, значно знижує ризик виникнення вогнищ демінералізації на етапах лікування незнімною апаратурою. Такий союз профілактики й ортодонтії є основним при плануванні виправлення зубо-щелепних аномалій з використанням незнімних технологій.

 

 

 

 

7.Матеріали активізації студентів під час викладення лекції: 1.Незнімні ортодонтичні апарати функціональної, механічної та комбінованої дії. 2.Показання, протипоказання до застосування незнімних профілактичних, лікувальних та ретенційних ортодонтичних апаратів. 3.3.Конструктивні особливості незнімних апаратів: коронок, кілець, кап, трубок, дуг, пружин, похилих площин тощо.4. Призначення, характеристика, принцип дії та огляд клінічних і лабораторних етапів виготовлення ортодонтичних апаратів: профілактичних (розпірок), лікувальних (коронки Катца, Коркгауза, Позднякової, капи Шварца, дуг Енгля) та ретенційних.

 

 

 

8.Матеріали для самопідготовки студентів:

а) по темі, що викладена в лекції.

Література: Фліс П.С. Ортодонтія. — Київ-Вінниця: Нова книга, 2007.Власенко А.З., Стрелковський К.М. Технологія виготовлення зубних протезів з використанням керамічних і композитних матеріалів. — К.: Здоров’я, 2005.Удовицька О.В. Дитяча стоматологія. — К.: Здоров’я, 2000.Стрелковський К.М., Філіпчик Й.С., Варава Г.М. Ортодонтія і технологія виготовлення ортопедичних конструкцій для дітей. — К.: Здоров’я, 1997.Стрелковський К.М., Варава Г.М. Техніка виготовлення щелепно-лицьових протезів. — К.: Вища школа, 1992.

Рожко М.М., Неспрядько В.П. Ортопедична стоматологія. — К.: Книга плюс, 2001

Допоміжна

Інформація для стоматологів. Москва, 1997-1998.

Кисельникова Л.П., Рамм Н.Л., Бімбас Е.С., Дащенко Е.А. Резистентність твердих тканин за даними ТЭР-тесту і її корекція у осіб із ЗЧА / Вісник УГМА, вип.2, Єкатеринбург, 1996, С.49-51.

Окушко В.Р. Клінічна фізіологія емалі зубів / Здоров'я, Київ, 1981.

Простакова Т.Б. Ефективність професійної гігієни порожнини рота в профілактиці захворювань пародонту у дітей з дисокклюзіямі / Дисс. канд. мед. наук, Москва, 1995.

Тулегенова Ф.А., Рамм Н.Л. Коренева резорбція як ускладнення ортодонтичного лікування / Доктор Лендінг, N 3, 1996, с. 57-59.

Liebenberg W. Розширене профілактичне покриття зубних фіссур: додатковий засіб для попередження демінералізації навколо ортодонтичних кілець / Квінтесенція, N 4, 1994, с.3-12.

7. Scheie А.А., Агnеbегg Р. Збільшення Stгерtососсus mutans у нальоті та слині як ефект ортодонтичного лікування. Sсаnd. J.Dent Res, 1984, 92:221.

б) по темі наступної лекції

Література: Фліс П.С. Ортодонтія. — Київ-Вінниця: Нова книга, 2007.Рожко М.М., Неспрядько В.П. Ортопедична стоматологія. — К.: Книга плюс, 2001.Мастеров Ю.І., Скрипнікова Т.П., Семенець В.Г. Захворювання зубів і порожнини рота. — Полтава, 2002.

Перелік основних питань:

1. Огляд брекет-систем, різновиди, характеристика. 2.Догляд за порожниною рота та незнімними ортодонтичними апаратами під час лікування. 3.Роль гігієніста зубного.

 

– Конец работы –

Используемые теги: Тема, Ортодонтичні, ортопедичні, конструкції, дитячому, віці0.085

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Тема: 4.2. Ортодонтичні та ортопедичні конструкції в дитячому віці

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Лексическая тема: По родному краю. Здравницы Казахстана. Грамматическая тема: Функционально-смысловые типы речи.
Специальность Общая медицина... Кафедра русского языка... Методические рекомендации...

По произведениям Александра Блока «Моя тема - тема о России»
Тема России является центральной в творчестве поэта. Особенно мощно она начинает звучать в его лирике во время переломных событий начала века.… Обращаясь к этому миру, Блок утверждает: “не может сердце жить покоем, недаром… Доспех тяжел, как перед боем. Теперь твой час настал.

Лексическая тема: По родному краю. Здравницы Казахстана. Грамматическая тема: Односоставные предложения.
Специальность Общая медицина... Кафедра русского языка... Методические рекомендации...

Лексическая тема: Из жизни замечательных людей. Учёные-медики. Грамматическая тема: Сложноподчиненное предложение. Типы сложноподчиненных предложений.
Кафедра русского языка... Методические рекомендации... Для практических занятий...

Знакомство с общими сведениями по изучаемой теме, тем самым происходит погружение в проблему предстоящего проекта
SubjectSimple сабджъектсимпл стоит на следующей ступени по сложности по сравнению с трежахантом здесь так же содержаться ссылки на текстовые и... Webquest веквест от англ интернет проект это самый сложный тип учебных... Знакомство с общими сведениями по изучаемой теме тем самым происходит погружение в проблему предстоящего проекта...

Лексическая тема: Из жизни замечательных людей. Учёные-медики. Грамматическая тема: Типы сложноподчиненных предложений.
Специальность Общая медицина... Кафедра русского языка... Методические рекомендации...

Тема 1. Предмет курса Система государственного и муниципального управления Цели и задачи изучения темы
Цели и задачи изучения темы... Формирование представления о содержании курса Система государственного и... Вопросы для повторения...

Теоретический раздел → Курс лекций → Раздел 1. Информация и информатика. → Тема 1. Понятие информации → Тема 1. Лекция
Сигналы и данные Данные и методы Понятие об информации Кодирование данных двоичным кодом Единицы представления данных Понятия о... Теоретический раздел Курс лекций Раздел...

Тема 1. Предмет и система арбитражного процессуального права Тема 2. Арбитражные процессуальные правоотношения и их субъекты
Тема Арбитражные процессуальные правоотношения и их субъекты... Тема Участие публичных образований в арбитражном процессе Представительство... Тема Компетенция арбитражных судов подведомственность и подсудность...

0.03
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам