ПОРЯДОК ВИКОНАННЯ РОБОТИ

 

1. Виходячи зі шкали лінійки 3, визначають величини напорів до вибирають кількість інтервалів (> 5) розбивки діапазону (-), визначають величину

.

Якщо нульова відмітка лінійки 3 не збігається з поздовжньою віссю насадки, тобто розташована вище за неї на деяку висоту , то рівень (дійсний)=+. У подальших розрахунках необхідно використовувати саме цю величину. Останньою дією ми позбуваємось систематичної похибки при визначенні напору.

2. Визначають значення рівнів , :

,,

,…..,

3. При закритому вентилі 6 відкрити вентиль 5, при цьому вода подається до напірного резервуару 1. Контроль рівня води в ньому здійснюється за допомогою лінійки 3.

4. Після того, як рівень води в напірному резервуарі 1 становитиме приблизно на 5 см вище рівня (що досягається регулюванням вентиля для подачі води в напірний резервуар 5 та вентиля для зливу води з напірного резервуара 6), відкрити кран 7, що приведе до витікання води через насадку 8.

5. Провести вимірювань часу спорожнення резервуара з рівня до рівня , . При цьому кран 9 залишається в незмінному положенні протягом усіх вимірювань, тому що коефіцієнт швидкості приймає різні значення залежно від ступеня відкриття вентиля. Під час проведення експерименту цей коефіцієнт має бути сталим.

З огляду на безперервне зниження рівня води в резервуарі, необхідно узгоджено і максимально точно фіксувати час , для чого потрібно використовувати секундомір з проміжними відсічками часу.

6. Закрити вентиль 5, відкрити вентиль 6 для повного спорожнення напірного резервуару 1.