рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ

БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ - раздел Философия, Д МіністерствоОхорони Здоров`я України ...

д МІНІСТЕРСТВООХОРОНИ ЗДОРОВ`Я УКРАЇНИ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ДЕРЖАВНА МЕДИЧНА АКАДЕМІЯ

Дніпропетровський медичний інститут традиційної та нетрадиційної медицини

КАФЕДРА МЕДИЦИНИ КАТАСТРОФ ТА ВІЙСЬКОВОЇ МЕДИЦИНИ

“БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ”

НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК

Для студентів вищих медичних навчальних закладів ІІІ-ІV рівня акредитації

ДНІПРОПЕТРОВСЬК

- 20__ р. -

НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК ДО ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ З ДИСЦИПЛІНИ “БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ”

(для студентів 3-го курсу медичних факультетів вищих медичних навчальних закладів ІІІ - ІV рівня акредитації)

Під редакцією: завідувача кафедри медицини катастроф та військової медицини Дніпропетровської державної медичної академії, професора Литвина Ю.П.

Автори: доц. Кушніренко А.Г., доц. Гулай А.М.? Гайдаєнко В.М., Карапейчик Н.М.

Рецензенти:

К.м.н., доц. кафедри шпитальної хірургії Корпусенко І.С. ______________

ПЕРЕДМОВА

Відповідно до навчального плану, елективний курс «Безпека життєдіяльності» викладається на третьому курсі, 5-6 семестри, коли студентом набуті… Організація навчального процесу здійснюється за кредитно-модульною системою… Згідно з навчальним планом підготовки фахівців, затвердженим Наказом МОЗ України № 414 від 23.07.2007 р., на вивчення…

І. Пояснювальна записка

Модуль 1. "Безпека життєдіяльності"

МЕТА ВИВЧЕННЯ елективного курсу «Безпека життєдіяльності» полягає у досягненні основних кінцевих цілей підготовки спеціаліста за спеціальністю 7.110101 «Лікувальна справа» та передбачає набуття студентом таких умінь:

- визначати основні принципи безпечної життєдіяльності людини;

- передбачати наслідки порушень валеологічних основ формування здорового способу життя та їх вплив на безпеку життєдіяльності людини;

- аналізувати й оцінювати небезпечні для життя, здоров'я і професійної діяльності ситуації та самостійно приймати рішення про вжиття термінових заходів.

Змістові модулі:

Основні засади формування безпеки здоров'я та життя у сучасному суспільстві.

Конкретні цілі: • Визначати основні принципи безпеки у забезпеченні нормальної життєдіяльності… • Вирізняти взаємозв'язки між станом здоров'я та впливом шкідливих і небезпечних факторів.

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН практичних занять

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ

з модуля «Безпека життєдіяльності»

№ з/п Тема Кількість годин Вид контролю
Передаудиторна підготовка до практичних занять за темами:   Поточний контроль на практичних заняттях
  1. Теоретичні основи безпеки життєдіяльності - " -
  2. Фізіологічні та психологічні чинники безпеки життєдіяльності сучасної людини - " -
  3. Негативні фактори середовища життєдіяльності та їх вплив на здоров'я людини - " -
  4. Валеологічні та санологічні засади формування безпеки здоров'я та життя людини - " -
  5. Шкідливі звички та пов'язана з ними небезпека життєдіяльності людини - " -
  6. Безпека харчування як складова безпечної життєдіяльності людини - " -
  7. Небезпечні та життєво небезпечні інфекційні захворювання у практиці медичного працівника - " -
  8. Професійні шкідливості у життєдіяльності лікаря - " -
  Індивідуальна робота: - робота з літературою й іншими джерелами інформації та підготовка виступів на практичних заняттях; - підготовка, оформлення та захист навчально-пошукової роботи       Поточний контроль на практичних заняттях
РАЗОМ  

Структурований план підготовки студентів

з елективного курсу «БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ»

Структура навчальної дисципліни Кількість годин, з них Рік навчання Вид контролю
Усього годин/ кредитів ECTS Аудиторна підготовка СРС
90 годин/ 3 кредити
    Практичні заняття    
Модуль 1 Змістових модулів - 2 90 годин/ 3 кредити   Поточний і підсумковий модульний контроль
У тому числі – підсумко-вий модуль-ний контроль 2 години      

 

ІІ. ФОРМИ КОНТРОЛЮ ТА ОЦІНЮВАННЯ СТУДЕНТІВ

з елективного курсу «Безпека життєдіяльності»

Відвідування практичних занять

· При наявності невідпрацьованного пропуску до наступного практичного заняття студент не допускається з виставлянням “нб”. 2. Індивідуальна робота студентів складається з: Обов’язкового написання і захисту навчально-пошукової роботи, та додатково (за бажанням студента) з:

Оцінка з елективного курсу «Безпека життєдіяльності», представленого одним модулем, є рейтинговою та визначається як сума оцінок поточної навчальної діяльності з урахуванням оцінювання науково-пошукової роботи (у балах), й оцінки підсумкового модульного контролю (у балах), що виставляєть3ся при оцінюванні знань студента відповідно до переліку питань, визначеного програмою курсу.

Максимальна кількість балів, що присвоюється студентам при засвоєнні модуля (залікового кредиту), становить 200, та складається з суми оцінок за поточну навчальну діяльність - 120 балів (60 %) та за модульний підсумковий контроль - 80 балів (40 %).

Поточний контроль здійснюється відповідно до конкретних цілей на практичних заняттях. Для контролю застосовуються такі засоби визначення рівня підготовки студентів: тестові завдання (для контролю теоретичної підготовки студента) та ситуаційні завдання (для оцінки уміння застосовувати теоретичні знання у конкретних ситуаціях). Поточний контроль проводиться також шляхом опитування студентів письмово й аналізу їх участі у загальній дискусії під час занять.

Поточне оцінювання студентів за відповідними темами проводиться за 4-бальною системою («відмінно», «добре», «задовільно», «незадовільно») з подальшим перерахунком у багатобальну шкалу.

Оцінка «відмінно» виставляється у випадку, коли студент знає зміст заняття у повному обсязі, ілюструючи відповіді різноманітними прикладами; дає вичерпно точні та ясні відповіді без будь-яких навідних питань; викладає матеріал без помилок і неточностей; вільно вирішує ситуаційні задачі різного ступеню складності; бере активну участь у дискусії та обговоренні тематичних питань під час практичних занять, демонструючи володіння матеріалом основних і додаткових джерел інформації.

Оцінка «добре» виставляється за умови, коли студент знає зміст заняття та добре його розуміє, відповіді на питання дає правильні, послідовні та систематичні, але вони не є вичерпними, хоча на додаткові питання студент відповідає без помилок; вирішує всі ситуаційні задачі, відчуваючи складнощі лише у найважчих випадках; бере участь в обговоренні тематичних питань на практичних заняттях, демонструючи володіння матеріалом основних рекомендованих джерел інформації.

Оцінка «задовільно» ставиться студентові на основі його знань основного змісту заняття та при задовільному рівні його розуміння. Студент спроможний вирішувати видозмінені (спрощені) завдання за допомогою навідних питань; розв'язує ситуаційні задачі, відчуваючи складнощі у простих випадках; не спроможний самостійно систематично дати відповідь, але на прямо поставлені питання відповідає правильно; намагається взяти участь в обговоренні окремих тематичних питань, але загальної підготовки не вистачає для адекватного ведення дискусії.

Оцінка «незадовільно» виставляється у випадках, коли знання і вміння студента не відповідають вимогам «задовільної» оцінки; студент пасивно стежить за ходом обговорення тематичних питань, не беручи в ньому участі, має явні труднощі при відповіді на прямі питання викладача.

Перерахунок оцінки за багатобальною шкалою здійснюється, виходячи із загальної кількості тем (8) у модулі, яким представлений елективний курс «Безпека життєдіяльності».

Модуль «Безпека життєдіяльності»

  Змістовий модуль 1 Змістовий модуль 2 Індивідуальна робота тудентів
№ теми
Макс. бал

 

За кожною темою модуля «Безпека життєдіяльності»передбачене практичне заняття на якому викладач проводить поточний конроль підготовки студента шляхом письмового опитування, виступів та обговорень, рішення тестів для перевірки оволодіння теоретичними знаннями і розв'язання ситуаційних завдань для перевірки уміння застосовувати їх у конкретних ситуаціях професійної діяльності. В кінці кожного практичного заняття викладач оголошує сутеденту отримані результати, які той переносе в "Індивідуальний план студента".

 

Змістовий модуль 1. Практичне заняття по темі № 1,2,3…8.
Контроль знань за учбовим елементом
Тести Задачі Опитування Разом Традиційна оцінка
0-3-4-5 балів 0-1-2-3 бали 0-3-4-5 балів 0-5-9-13 2-3-4-5
         

 

Критерії оцінки тестових завдань:

 

Традиційна оцінка Кількість вірних відповідей у %.
“5” 95 – 100
“4” 85 – 94
“3” 75 – 84
“2” < 74

 

 

Перерахунок поточної успішності студента на практичних заняттях при вивченні модуля «Безпека життєдіяльності»:

 

Традиційна оцінка Конвертація у бали
Безпека життєдіяльності (модуль)
“5”
“4” 9-12
“3” 5-8
“2” <4

Оцінювання самостійної роботи: оцінювання самостійної роботи студентів, яка передбачена за темою разом із аудиторною роботою, здійснюється під час поточного контролю засвоєння теми на відповідному аудиторному занятті.

Оцінювання індивідуальної самостійної роботи: При успішному виконанні індивідуальної роботи студент може отримати максимально 16 балів, які додаються до суми балів, набраних студентом за поточну навчальну діяльність.

Перерахунок індивідуальної самостійної роботи студента при вивченні модуля «Безпека життєдіяльності»:

Традиційна оцінка Конвертація у бали
"Безпека життєдіяльності (модуль)"
“5” 11-16
“4” 6-10
“3” 1-5
“2”

Максимальна кількість балів, яку може набрати студент за поточну навчальну діяльність, дорівнює 120 балам. Вона вираховується шляхом множення кількості балів, що відповідають оцінці «5», на кількість тем у модулі з додаванням балів за індивідуальну самостійну роботу (13 х 8 + 16 = 120).

Мінімальна кількість балів, яку може набрати студент при вивченні модуля, вираховується шляхом множення кількості балів, що відповідають оцінці «3», на кількість тем у модулі (5 х 8 = 40).

Підсумковий модульний контроль здійснюється після завершення вивчення всіх тем модуля на підсумковому модульному занятті. До підсумкового модульного контролю допускаються студенти, які виконали програму елективного курсу й отримали за поточну успішність не менше 40 балів.

Підсумковий модульний контрольелективного курсу «Безпека життєдіяльності» передбачає відповідь на 40 питань тестового контролю, відповідь на 2 теоретичних питання та вирішення 2 ситуаційних завдань. Максимальна кількість балів, яку може отримати студент під час модульного контролю, дорівнює 80, при цьому максимальна оцінка за тестовий контроль – 40 балів (1 тест = 1 бал), за розв'язання кожного ситуаційного завдання/теоретичного питання по 10 балів. Модульний контроль зараховується студенту, якщо він набрав не менше ніж 50 балів. Студент отримує оцінку "зараховано", якщо під час поточної навчальної діяльності та складання підсумкового модульного контролю він отримав не менше 90 балів (40 балів за поточну діяльність і 50 балів за підсумковий контроль) і він відвідав усі навчальні заняття або вчасно їх відпрацював. Якщо кількість балів менша за 90 або студент має академічну заборгованість, він отримує оцінку "не зараховано".

 

Підсумковий контроль модуль 1. "Безпека життєдіяльності"
Тести Теоретичні питання Задачі Разом Традиційна оцінка
40 балів 20 балів 20 балів <50-60-70-80 2-3-4-5
         

Конвертація оцінок традиційної системи у бали за дисципліну

Види контролю Традиційна оцінка Оцінка в балах Оцінка ECTS
Поточний контроль без навчально-пошукової роботи "5" 83-104 A
"4" 61-82 B,C
"3" 40-60 D,E
"2" <40 FX,F
Навчально-пошукова робота "5" 11-16 A
"4" 6-10 B,C
"3" 1-5 D,E
"2" FX,F
Поточний контрольз навчально-пошуковою роботою "5" 94-120 A
"4" 67-93 B,C
"3" 40-66 D,E
"2" <40 FX,F
Підсумковий контроль "5" 71-80 A
"4" 61-70 B,C
"3" 50-60 D,E
"2" <50 FX,F
Загальна кількість балів за дисципліну "5" 164-200 A
"4" 127-163 B,C
"3" 90-126 D,E
"2" <90 FX,F

Конвертація кількості балів в оцінки за шкалами ECTS і 4-бальною системою.Кількість балів з елективного курсу, яка нарахована студентам, конвертується у шкалу ECTS так:

 

Оцінка ECTS Статистичний показник
А Найкращі 10 % студентів
В Наступні 25 % студентів
С Наступні 30 % студентів
D Наступні 25 % студентів
Е Решта 10 % студентів

 

Відсоток студентів визначається на вибірці студентів даного курсу в межах відповідної спеціальності.

Кількість балів з елективного курсу, яка нарахована студентам, відповідає традиційній 4-бальній шкалі так:

 

Оцінка ECTS Оцінка за 4-бальною шкалою
А «відмінно»
В, С «добре»
D, E «задовільно»
FX, F «незадовільно»

 

Оцінка FX, F («2») виставляється студентам, яким не зараховано елективний курс після завершення його вивчення.

Оцінка FX («2») виставляється студентам, які набрали мінімальну кількість балів за поточну навчальну діяльність, але не склали підсумковий модульний контроль. Вони мають право на повторне складання підсумкового модульного контролю не більше 2 (двох) разів за графіком, затвердженим ректором.

Студенти, які одержали оцінку F після завершеня вивчення елективного курсу (не виконали навчальну програму з модуля або не набрали за поточну навчальну діяльність з модуля мінімальну кількість балів), мають пройти повторне навчання з даного елективного курсу за дозволом керівництва ВНМЗ.

Структура оцінки модулю «Безпека життєдіяльності»

 

Зміст. Мод.№ № теми № п/п занять Вид занять Самостійна робота студента Знання (+), уміння, навички Поточний контроль Оцінка в балах
ПЗ   +    
ПЗ СРС + * “3”-5; “4”-9; “5”-13
ПЗ   +    
ПЗ СРС + * “3”-5; “4”-9; “5”-13
ПЗ   +    
ПЗ СРС + * “3”-5; “4”-9; “5”-13
ПЗ   +    
ПЗ СРС + * “3”-5; “4”-9; “5”-13
ПЗ СРС + * “3”-5; “4”-9; “5”-13
ПЗ   +    
ПЗ СРС + * “3”-5; “4”-9; “5”-13
ПЗ   +    
ПЗ СРС + * “3”-5; “4”-9; “5”-13
ПЗ СРС + * “3”-5; “4”-9; “5”-13
Максимальна кількість балів за поточну навчальну діяльність
Максимальна кількість балів за індивідуальну самостійну роботу
Максимальна кількість балів за підсумковий модульний контроль
Разом

Ііі. методична розробка ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

з модуля "Безпека життєдіяльності":

Змістовий модуль 1. Основні засади формування безпеки здоров'я та життя у сучасному суспільстві.

Тема 1.

Тема 1. Теоретичні основи безпеки життєдіяльності.

У результаті вивчення теми студент повинен знати: - основні причини виникнення проблеми безпеки життєдіяльності; - актуальність проблем безпеки життєдіяльності на сучасному етапі;

Учбово-матеріальне забезпечення.

1. Концепція національної безпеки України. 2. Постанова КМ України «Про Національну програму поліпшення стану безпеки,… 3. Безпека життєдіяльності: Навч. посібник /За ред. Є.П. Желібо. - Львів: Новий світ, 2001.

План проведення практичних занять

Заняття № 1

1. Вступ………………………………………………………….………………….. 5 хвилин
2. Життєдіяльність як фізіологічно-структурне поняття. Взаємозв'язок жит- тєдіяльності з навколишнім середовищем у системі «людина-середовище-діяльність». Основні поняття та визначення безпеки життєдіяльності. Небезпечні, шкідливі, уражаючі, нейтральні та необхідні фактори   70 хвилин
3. Підведення підсумків заняття…………………………………………………... 5 хвилини
  Разом…………………………………………………………................................ 80 хвилин

Заняття № 2

1. Вступ………………………………………………………….………………….. 5 хвилин
2. Поняття безпеки, небезпеки, ризику та їх взаємозв'язки. Класифікація не-гативних чинників і визначення їхнього рівня в індивідуальній діяльності. Методика прогнозування можливості виникнення негативних чинників. Принципи, методи та засоби забезпечення безпечної життєдіяльності……….   55 хвилин
3. Відповіді на контрольні питання…...……………………………………........... 15 хвилин
4. Підведення підсумків заняття…………………………………………………... 5 хвилини
  Разом…………………………………………………………................................ 80 хвилин

Методика проведення заняття.

Заняття починається з перевiрки за списком студентiв, об'явлення теми, мети та плану заняття. Далі іде викладання та розбір учбових питань, які розглядаються на занятті. Перевірка підготовки студентів до заняття проводиться в ході вивчення учбових запитань. Наприкінці другого заняття проводиться вихідний контроль засвоєння знань шляхом відповідей на контрольні питання, тестові завдання та рішення задач, підводиться підсумок заняття, в ході якого студент заповнює "Індивідуальний план студента", і задається завдання до наступного заняття.

 

Перелік теоретичних питань, завдання для самостійної роботи, тестових завдань та тематичних задач.

Інформаційна частина методичної розробки

Заняття № 1.

В останні десятиліття ХХ століття різко зросла чисельність аварій, катастроф, дорожньо-транспортних пригод, у яких гине або втрачає здоров’я і… За даним ВООЗ смертність внаслідок нещасних випадків займає третє місце у… На останньому етапі розвитку набувають великої гостроти проблеми соціальної напруженості суспільства в країнах з…

Заняття № 2.

Людина постійно взаємодіє з навколишнім середовищем, перетворює це середовище, а воно, у свою чергу, впливає на життєдіяльність самої людини. Тобто… Результат взаємодії людини з навколишнім середовищем може змінюватися в… Небезпека – це центральне поняття безпеки життєдіяльності і являє собою явища, процеси, об’єкти, властивості, які…

Тема 2.

Фізіологічні та психологічні чинники безпеки життєдіяльності сучасної людини.

Вивчення цієї теми дозволяє студенту: - розширити та поглибити знання в області анатомо-фізіологічних властивостей… - з’ясувати фізіологічні можливості організму людини при взаємодії з навколишнім середовищем;

Учбово-матеріальне забезпечення.

1. Шостак В.И. Природа наших ощущений. – М.: Просвещение, 1983. 2. Косицкий Г.И. Наш организм. – М., 1975. 3. Вернадський В.С. Биосфера и ноосфера. – М.: Наука, 1989.

План проведення практичних занять

Заняття № 1

1. Вступ………………………………………………………….………………….. 5 хвилин
2. Внутрішній та зовнішній вплив на організм людини. Залежність психофі-зичного стану від рівня зовнішніх та внутрішніх чинників. Роль рецепторів, ефекторів, ЦНС у забезпеченні безпеки життєдіяльності людини. Природні фізіологічні системи захисту, резерви організму. Вплив біоритмів на рівень індивідуального ризику. Імунітет. Адаптація…………………………….     70 хвилин
3. Підведення підсумків заняття…………………………………………………... 5 хвилини
  Разом…………………………………………………………................................ 80 хвилин

Заняття № 2

1. Вступ………………………………………………………….………………….. 5 хвилин
2. Можливі порушення діяльності організму, які викликаються умовами життя та діяльності людини. Вплив характеру й темпераменту людини на її безпеку. Зовнішні подразники та їх вплив на зміну психофізичного стану людини. Стрес. Фобії. Типові моделі психологічних реакцій організму при екстремальних ситуаціях………………………………………………………...     55 хвилин
3. Відповіді на контрольні питання…...……………………………………........... 15 хвилин
4. Підведення підсумків заняття…………………………………………………... 5 хвилини
  Разом…………………………………………………………................................ 80 хвилин

Методика проведення заняття.

Заняття починається з перевiрки за списком студентiв, об'явлення теми, мети та плану заняття. Далі іде викладання та розбір учбових питань, які розглядаються на занятті. Перевірка підготовки студентів до заняття проводиться в ході вивчення учбових запитань. Наприкінці другого заняття проводиться вихідний контроль засвоєння знань шляхом відповідей на контрольні питання, тестові завдання та рішення задач, підводиться підсумок заняття, в ході якого студент заповнює "Індивідуальний план студента", і задається завдання до наступного заняття.

 

Перелік теоретичних питань, завдання для самостійної роботи, тестових завдань та тематичних задач.

Інформаційна частина методичної розробки

Заняття № 1.

Еволюція забезпечила людський організм високими резервами стійкості та надійності, які обумовлені взаємодією усіх систем, цілісністю, спроможністю… Будова і властивості аналізаторів Одним із основних завдань навчальної дисципліни “Безпека життєдіяльності” є з’ясування питання ідентифікації небезпек,…

Заняття № 2.

Організм людини – це сукупність тілесних (соматичних), біофізіологічних та психічних систем. Організм як біофізіологічну систему розглянуто раніше. Психіка – це властивість нервової системи, завдяки якій:

Тема 3.

Тема 3. Негативні фактори середовища життєдіяльності та їх вплив на здоров’я людини.

У результаті вивчення цієї теми студент повинен уміти: - охарактеризувати поняття “середовище”, в якому живе людина; - класифікувати навколишнє середовище та його параметри;

Учбово-матеріальне забезпечення.

1. Захарченко М.В., Орлов М.В., Голубєв А.К. та ін. Безпека життєдіяльності у повсякденних умовах виробництва, побуту та у НС: Навч. посібник. - К.:… 2. Бакка М.Т., Мельничук А.С., Сівко В.І. Охорона і безпека життєдіяльності… 3. Безопасность жизнедеятельности: Учебник для вузов / Под общей ред. С.В. Белова. – 2-е изд., испр. и доп. – М.:…

План проведення практичних занять

Заняття № 1

1. Вступ………………………………………………………….………………….. 5 хвилин
2. Класифікація негативних факторів середовища життєдіяльності та їх ха-рактеристика. Гранично допустимий рівень фактора. Несприятливі метео-рологічні фактори та їх вплив на життєдіяльність організму. Поняття про метеочутливість. Дія електромагнітних полів та випромінювань на людину, засоби та методи захисту від них………………………………………………..     70 хвилин
3. Підведення підсумків заняття…………………………………………………... 5 хвилини
  Разом…………………………………………………………................................ 80 хвилин

Заняття № 2

Методика проведення заняття.

Заняття починається з перевiрки за списком студентiв, об'явлення теми, мети та плану заняття. Далі іде викладання та розбір учбових питань, які розглядаються на занятті. Перевірка підготовки студентів до заняття проводиться в ході вивчення учбових запитань. Наприкінці другого заняття проводиться вихідний контроль засвоєння знань шляхом відповідей на контрольні питання, тестові завдання та рішення задач, підводиться підсумок заняття, в ході якого студент заповнює "Індивідуальний план студента", і задається завдання до наступного заняття.

 

Перелік теоретичних питань, завдання для самостійної роботи, тестових завдань та тематичних задач.

Інформаційна частина методичної розробки

Заняття № 1.

Середовище – це і простір для проживання, і дуже важливе джерело ресурсів, воно має великий вплив на духовний світ людей, на їх здоров’я і… Навколишнім середовищем називають частину земної природи, з якою людське… Але людина живе у суспільстві, тобто в соціально-політичному середовищі.

Заняття № 2.

В умовах техносфери негативні впливи обумовлені елементами техносфери (машини, споруди, технології і т. д.) та діями людей. Характерною особливістю сучасного виробництва є застосування різноманітних,… На деяких підприємствах інтенсивно використовуються високотоксичні, легкозаймисті речовини, різноманітні…

Тема 4.

Тема 4. Валеологічні та санологічні засади формування безпеки здоров’я та життя людини.

У результаті вивчення теми студент повинен уміти: - визначати сутність поняття “здоров’я”; - охарактеризувати біологічні, соціальні та психологічні аспекти здоров’я;

Учбово-матеріальне забезпечення.

1. Бакка М.Т., Мельничук А.С., Сівко В.І. Охорона і безпека життєдіяльності людини: Конспект лекцій. – Житомир: Льонок, 1995. 2. Основи екології та охорона навколишнього природного середовища: Навч.… 3. Безопасность жизнедеятельности: Учебник для вузов /Под общей ред. С.В. Белова. – 2-е изд., испр. и доп. – М.:…

План проведення практичних занять

Заняття № 1

1. Вступ………………………………………………………….………………….. 5 хвилин
2. Здоров'я людини як медико-біологічна та соціальна категорія. Духовний, психічний, фізичний, соціальний аспекти здоров'я людини. Здоров'я та патологія. Валеологія та санологія, визначення, сутність і предмет їх вивчення. Показники індивідуального здоров'я людини   70 хвилин
3. Підведення підсумків заняття…………………………………………………... 5 хвилини
  Разом…………………………………………………………................................ 80 хвилин

Заняття № 2

1. Вступ………………………………………………………….………………….. 5 хвилин
2. Фактори, що забезпечують стабільність здоров'я. Фактори ризику та групи ризику. Поняття про спосіб життя, його особливості у сучасних умовах. Оздоровчі традиційні та нетрадиційні системи, методи оздоровлення. Способи загартування організму. Необхідне фізичне та розумове навантаження і стан здоров'я людини   55 хвилин
3. Відповіді на контрольні питання…...……………………………………........... 15 хвилин
4. Підведення підсумків заняття…………………………………………………... 5 хвилини
  Разом…………………………………………………………................................ 80 хвилин

Методика проведення заняття.

Заняття починається з перевiрки за списком студентiв, об'явлення теми, мети та плану заняття. Далі іде викладання та розбір учбових питань, які розглядаються на занятті. Перевірка підготовки студентів до заняття проводиться в ході вивчення учбових запитань. Наприкінці другого заняття проводиться вихідний контроль засвоєння знань шляхом відповідей на контрольні питання, тестові завдання та рішення задач, підводиться підсумок заняття, в ході якого студент заповнює "Індивідуальний план студента", і задається завдання до наступного заняття.

 

Перелік теоретичних питань, завдання для самостійної роботи, тестових завдань та тематичних задач.

Інформаційна частина методичної розробки

Заняття № 1.

Протягом багатовікової історії людства на різних етапах розвитку суспільства вивченню проблем здоров’я завжди приділялася велика увага. Представники… Вивчення різних аспектів здоров’я як якісної цінності людини та суспільства,… Здоров’я людей належить до числа як локальних, так і глобальних проблем, тобто тих, що мають життєво важливе значення…

Заняття № 2.

Аналіз міжнародного досвіду свідчить, що від 60 до 90 % аварій, катастроф, травм на виробництві та у побуті здійснюється з вини самої людини… Як відомо, будь-який вид діяльності людини породжує виникнення різноманітних… - перша – увесь проміжок активного часу протягом доби людина займається трудовою діяльністю (робота, навчання, спорт,…

Тема 5.

Тема 5. Шкідливі звички та пов’язана з ними небезпека життєдіяльності людини.

2. Учбові цілі:

Внаслідок вивчення теми студент повинен уміти:

- визначати сутність та різновиди шкідливих звичок;

- давати об’єктивну оцінку згубної дії шкідливих звичок;

- охарактеризувати механізм згуб­ного впливу алкоголю, тютюнопаління на організм людини;

- з’ясувати природу дії наркотиків на організм людини;

- оцінити загрозу особистій та суспільній життєдіяльності при застосуванні алкоголю, тютюнопаління, наркотиків;

- вибирати методи протидії залученню до шкідливих звичок та способи відлучення від них

Після вивчення теми студент повинен усвідомити, що тільки через глибоке усвідомлення навислої небезпеки і рішучої перешкоди щодо поширення алкоголізму, тютюнопаління, наркоманії – єдиний шлях виживання людства.

3. Час: 2 години.

4. Місце проведення: учбовий клас.

5. Метод проведення:практичне заняття.

Учбово-матеріальне забезпечення.

1. Смирнов А. Вредные привычки //Основы безопасности жизни. - 1997. 2. Вагнер Р.І. Не кури. - К.: Здоров’я, 1987. 3. Наркотики и яды: Психоделики и токсические вещества, ядовитые животные и растения / Сост. В.И. Петрова, Т.И.…

План проведення практичного заняття

1. Вступ………………………………………………………….………………….. 5 хвилин
2. Визначення та різновиди шкідливих звичок. Механізм згубного впливу алкоголю, тютюнопаління, наркотиків на організм людини. Загроза особистій та суспільній життєдіяльності при їх застосуванні. Методи протидії залученню до шкідливих звичок та способи відлучення від них   55 хвилин
3. Відповіді на контрольні питання…....... 15 хвилин
4. Підведення підсумків заняття…………………………………………………... 5 хвилини
  Разом…………………………………………………………................................ 80 хвилин

 

Методика проведення заняття.

Заняття починається з перевiрки за списком студентiв, об'явлення теми, мети та плану заняття. Далі іде викладання та розбір учбових питань, які розглядаються на занятті. Перевірка підготовки студентів до заняття проводиться в ході вивчення учбових запитань. Наприкінці другого заняття проводиться вихідний контроль засвоєння знань шляхом відповідей на контрольні питання, тестові завдання та рішення задач, підводиться підсумок заняття, в ході якого студент заповнює "Індивідуальний план студента", і задається завдання до наступного заняття.

Перелік теоретичних питань, завдання для самостійної роботи, тестових завдань та тематичних задач.

Інформаційна частина методичної розробки

За таких обставин різко зростають форми та розміри соціальних відхилень (злочинність, самогубство, наркоманія, проституція тощо). Ці та багато інших… Алкоголь і здоров’я. Мабуть, у нас немає жодної сім’ї, яку прямо чи… Чим саме приваблює алкоголь? Він збуджує, підбадьорює, піднімає настрій, змінює самопочуття, робить бесіду більш…

Тема 6.

Тема 6. Безпека харчування як складова безпечної життєдіяльності людини.

2. Учбові цілі:

Внаслідок вивчення теми студент повинен уміти:

- проаналізувати вплив харчування на життєдіяльність людини;.

- сформулювати вимоги до якості та безпеки харчових продуктів;

- визначати шляхи надходження шкідливих речовин у харчові продукти;

- оцінювати наслідки забруднення харчових продуктів харчовими добавками, пестицидами, стимуляторами росту, генетично модифікованими організмами та їх небезпеку для здоров'я людини;

- охарактеризувати небезпеку надходження радіонуклідів у харчові продукти та харчування в умовах радіаційного забруднення;

- пояснювати механізм утворення токсичних речовин у процесі приготування продуктів;

- вибирати ефективні методики зменшення кількості речовин-забруднювачів у харчових продуктах.

3. Час: 4 години.

4. Місце проведення: учбовий клас.

5. Метод проведення:практичне заняття.

Учбово-матеріальне забезпечення.

1. Домарецький В.А., Златєв Т.П. Екологія харчових продуктів. - К.: Урожай, 1993. 2. Ліпатов Н.Н. Екологія продуктів харчування.-1989. 3. Габович Р.Д. Гігієнічні засоби охорони продуктів харчування-1987.

План проведення практичних занять

Заняття № 1

1. Вступ………………………………………………………….………………….. 5 хвилин
2. Вплив харчування на життєдіяльність людини. Вимоги до якості та безпеки харчових продуктів. Шляхи надходження шкідливих речовин у харчові продукти. Поняття про утворення токсичних речовин у процесі приготуван-ня продуктів. Харчові добавки як можливі забруднювачі. Наслідки забруднення харчових продуктів пестицидами   70 хвилин
3. Підведення підсумків заняття 5 хвилини
  Разом…………………………………………………………................................ 80 хвилин

Заняття № 2

Методика проведення заняття.

Заняття починається з перевiрки за списком студентiв, об'явлення теми, мети та плану заняття. Далі іде викладання та розбір учбових питань, які розглядаються на занятті. Перевірка підготовки студентів до заняття проводиться в ході вивчення учбових запитань. Наприкінці другого заняття проводиться вихідний контроль засвоєння знань шляхом відповідей на контрольні питання, тестові завдання та рішення задач, підводиться підсумок заняття, в ході якого студент заповнює "Індивідуальний план студента", і задається завдання до наступного заняття.

 

Перелік теоретичних питань, завдання для самостійної роботи, тестових завдань та тематичних задач.

Інформаційна частина методичної розробки

Заняття № 1.

Вплив харчування на життєдіяльність людини.

Раціональне харчування - це правильно організоване і своєчасне забезпечення організму смачно приготовленою і безпечною їжею, вміст в раціоні… Для нормальної життєдіяльності людини необхідно не тільки забезпечення… В природі не існує ідеальних продуктів харчування, які містили б всі харчові речовини, необхідні людині (за винятком…

Шляхи надходження шкідливих речовин у харчові продукти.

Промислові підприємства своїми стічними водами забруднюють водні басейни, сотні гектари родючих земель залишаються не використаними, внаслідок чого… Теплові електростанції, заводи, фабрики викидають в атмосферу тонни шкідливих… У організм людини з їжею і напоями надходить до 80 % шкідливих речовин. До них належать сполуки, що утворилися в…

Забруднення харчових продуктів важкими та рідкісними металами.

Ртутьналежить до найпоширеніших у природі мікроелементів, вона легко утворює велику кількість органічних і неорганічних сполук, значна частина яких… Свинецьвідноситься до найбільш відомих отрут. Тепер практично всі харчові… Миш’якшироко розповсюджений у навколишньому середовищі. Він зустрічається майже у всіх ґрунтах. Світове виробництво…

Забруднення нітратами та нітритами.

В Україні майже шоста частина сільськогосподарської плодоовочевої продукції містить нітрати у дозах, які перевищують максимально допустимий рівень.… Вміст нітратів у рослинах залежить і від видових і сортових особливостей, часу… Велике значення для зниження нітратів має технологічна обробка сільськогосподарських продуктів. Так, при митті кропу,…

Хар­чові добавки як можливі забруднювачі.

Широке використання харчових добавок, у сучасному розумінні почалось лише в кінці 19 ст., і швидко досягло максимального розповсюдження в наші дні у… Не дивлячись на існуюче в багатьох переконання, харчові добавки по гостроті,… Термін „харчові добавки” в справжній час не має одного тлумачення. В більшості випадків під харчовими добавками…

Наслідки забруднення харчових продуктів пестицидами.

Пестициди поділяють на: гербіциди - речовини, призначені для знищення бур’янів і альгіциди – для знищення водоростей та іншої водяної рослинності;… До організму людини вони потрапляють через шкіру, дихальні шляхи чи… Таким чином, в людському організмі опиняється незначна кількість шкідливих речовин, що мають властивість…

Заняття № 2.

Генетично модифіковані продукти та їх небезпека для здоров'я людини.

Генетично модифікованими організми - ГМО (англ. Genetically modified organisms, GMOs) називають організми, генетичний матеріал яких був змінений… Методи отримання ГМО. Отримують генетично модифіковані організми за допомогою… Практично всіх сьогодні приваблює те, що генетично модифіковані організми дозволяють вирішувати багато, якщо не всі…

Радіонукліди у харчових продуктах. Харчування в умовах радіаційного забруднення.

Розрізняють поверхневе та структурне забруднення харчових продуктів радіонуклідами. При поверхневому забрудненні радіоактивны речовини, переносимі повітряним… Структурне забруднення обумовлене фізико-хімічними властивостями радіоактивних речовин, складом ґрунту, фізіологічними…

Стимулятори росту та інші хімічні речовини, що застосовуються в сільському господарстві.

Впровадження промислових технологій вирощування сільськогосподарських культур неможливо без застосування гербіцидів, інсектицидів, фунгіцидів та… Небезпека полягає в тому, що при недотриманні техніки безпеки можливе пряме… Саме накопичення в оточуючому середовищі хлорорганічних сполук, їх розповсюдження практично по всій земній кулі,…

Забруднення продуктів метаболітами мікроорганізмів.

Характерні ознаки захворювання проявляються не відразу, а через деякий час після приймання їжі, який називається інкубаційним періодом. Саме тоді… Інфекції виникають тільки при наявності в харчових продуктах живих клітин… Організм людини або тварин може не сприймати дію патогенних мікробів. Такий етап називається імунітетом. Інакше…

Тема 7.

Тема 7. Небезпечні та життєво небезпечні інфекційні захворювання у практиці медичного працівника.

2. Учбові цілі:

У результаті вивчення теми студент повинен знати:

- небезпечні та життєво небезпечні захворювання;

- можливість потрапляння збудників вірусного гепатиту у організм лікаря і заходи профілактики;

- можливі шляхи потрапляння біологічного матеріалу від ВІЛ-інфікованого в організм медичного працівника;

- профілактиктичні заходи боротьби зі СНІДом;

- потенційну небезпеку туберкульозу та ефективні засоби захисту і профілактики.

Після вивчення теми студент повинен усвідомити, що тільки через глибоке усвідомлення навислої небезпеки і рішучої перешкоди щодо поширення інфекційних хвороб, СНІДу, венеричних захворювань, туберкульозу – єдиний шлях виживання людства.

3. Час: 4 години.

4. Місце проведення: учбовий клас.

5. Метод проведення:практичне заняття.

Учбово-матеріальне забезпечення.

1. Постанова КМ України «Про комплексні заходи боротьби з туберкульозом». 2. Указ Президента України «Національна програма боротьби із захворюваністю на… 3. Постанова КМ України «Про Програму профілактики СНІДу та наркоманії».

План проведення практичних занять

Заняття № 1

1. Вступ………………………………………………………….………………….. 5 хвилин
2. Поняття про небезпечні та життєво небезпечні захворювання. ВІЛ та СНІД у практиці лікаря. Можливі шляхи потрапляння біологічного матеріалу від ВІЛ-інфікованого в організм медичного працівника. Поняття про «виробничу аварію» та екстрене звернення до Центру СНІДу / Інституту інфекційних захворювань. Антиретровірусна 28-денна програма.   70 хвилин
3. Підведення підсумків заняття…………………………………………………... 5 хвилини
  Разом…………………………………………………………................................ 80 хвилин

Заняття № 2

Методика проведення заняття.

Заняття починається з перевiрки за списком студентiв, об'явлення теми, мети та плану заняття. Далі іде викладання та розбір учбових питань, які розглядаються на занятті. Перевірка підготовки студентів до заняття проводиться в ході вивчення учбових запитань. Наприкінці другого заняття проводиться вихідний контроль засвоєння знань шляхом відповідей на контрольні питання, тестові завдання та рішення задач, підводиться підсумок заняття, в ході якого студент заповнює "Індивідуальний план студента", і задається завдання до наступного заняття.

 

Перелік теоретичних питань, завдання для самостійної роботи, тестових завдань та тематичних задач.

Інформаційна частина методичної розробки

Заняття № 1.

За останні 20 років істотне місце на епідеміологічній арені стали займати збудники так званих "нових"   інфекційних хвороб людини: ВІЛ-інфекція, мікоплазмози, кампілобактеріоз, легіонельоз і ряд інших; відмічається…

Механізми, шляхи і чинники інфікування медичних працівників

До природних механізмів передачі слід віднести повітряно-краплинний, фекально-оральний, контактно-побутовий, трансмісивний (гемотрансмісивний) і… При природному механізмі передачі найлегше реалізується повітряно-краплинний… Ширший круг чинників передачі діє при фекально-оральному механізмі передачі (руки, харчові продукти, вода, предмети…

Заняття № 2.

Профілактичні та протиепідемічні заходи при парентеральних вірусних гепатитах та ВІЛ-інфекції

В цілях попередження інфікування збудниками гемоконтактних інфекцій під час медичних маніпуляцій необхідно виконувати наступні загальні умови: - при здійсненні маніпуляцій надягати халат, шапочку, змінне взуття, виходити… - застосовувати засоби індивідуального захисту (окуляри, маски, щитки, рукавички і ін.);

ВІЛ-інфекція.

Під професійним контактом розуміють будь-який прямий контакт слизових оболонок, пошкоджених і не пошкоджених шкірних покривів з потенційно… Якщо відбулося попадання біоматеріалу на одяг: Перед зняттям одягу рукавички знезаражуються.

Профілактичні та протиепідемічні заходи при туберкульозі

Високий рівень захворюваності зареєстрований у працівників відділень, де лікуються хворі з синдромом імунодефіциту, пульмонологічних відділень,… Медичні працівники протитуберкульозних установ піддаються наибільшому, в… У приміщеннях фтизіатричних установ постійного знаходження хворих або інфікованого матеріалу (палати, коридори,…

Профілактичні та протиепідемічні заходи при дифтерії, грипі, корі, менінгіті.

Дифтерія

Постоянних протипоказань немає. Інші - по інструкції до вакцини. Схема імунізації АДС-М. Плановій імунізації підлягають дорослі у віці 25 років… Якщо дорослі ніколи не щепилися проти дифтерії, то вони повинні отримати повний курс щеплень. Це, як правило, особи…

Грип

Медичні працівники підлягають неспецифічній і специфічній профилактиці в передепідемічний період і екстреній неспецифічній профілактиці в епідемічний період.

Для специфічної профілактики грипу використовують живі, інактивовані, розщеплені і субодиничні грипозні вакцини вітчизняного і зарубіжного виробництва, приготовані з епідемічно актуальних штамів вірусу A (HINI), А (H3N2) і В у встановленому порядку у відповідності до інструкцій застосування. Вакцинація проти грипу сумісна з іншими щепленнями (у різні ділянки тіла). Вакцинацію проводять щорічно в передепідемічний період, коли відмічається перевищення багаторічного середньостатистичного числа випадків захворювань грипом, підтверджених лабораторно.

Методи неспецифічної профілактики.

Сезонну профілактику, що проводиться в передепідемічний період, із застосуванням імунокоригуючих препаратів курсами різної тривалості: аміксин по 0,125 - один раз в тиждень протягом 4-6 тижнів (не застосовувати при вагітності і лактації), арбідол по 0,1 в день – кожні 3-4 дні протягом 3 тижнів. Інші медичні імунобіологічні препарати відповідно до інструкції по їх застосуванню. Санітарно-гігієнічні і оздоровчі заходи передбачають також формування здорового способу життя, загартувальні процедури, фізичне виховання, оздоровлення умов праці і побуту та інші.

Екстрену профілактику у осередку проводять із застосуванням противірусних химио-препаратів (ремантадин по 1-2 пігулки в день протягом 2-7 днів), інтерферонів і швидко-діючих індукторів ендогенного інтерферону, що володіють негайним ефектом: афлубін – по 5-10 крапель протягом 20 днів, грипферон - по 3 краплі в кожен носовий хід кожні 3-4 години і ін., а також включенням в раціон аскорбінової кислоти в добовій дозі.

Для персоналу у осередку обов'язкове носіння 4-слойных марлевих масок. Маски міняють кожні 3-4 години роботи. Тривалість внутрішньоосередкової профілактики коливається від двох днів при припиненні контакту з джерелом інфекції до 5-7 днів, якщо контакт зберігається.

Санітарно-гігієнічні заходи. Обов'язкове знезараження посуду засобами і методами, дозволеними до застосування в установленому порядку, вологе прибирання приміщень з використанням дезинфікуючих засобів, провітрювання приміщень не менше чотири рази на день по 15 хвилин і знезараження повітря в приміщеннях бактерицидними лампами.

Кір

Всі медичні працівники у віці до 35 років, що не хворіли на кір, неприщеплені, одноразово щеплені або з невстановленим прищепним анамнезом, підлягають одноразовій вакцинації (з урахуванням медичних протипоказань, викладених в інструкції до препарату).

У осередку кору проводиться екстрена вакцинація або введення імуноглобуліну за епідеміологічними показаннями всім підлягаючим протягом 72 годин з моменту виявлення першого хворого.

Менінгіт

При виявленні носіїв, у тому числі і серед медпрацівників, вони сануються: 0,5 x 4 рази на день ампіцилін або левоміцетин - 4 дні (інші препарати по… У зв'язку із зростанням захворюваності менінгококовою інфекцією в цілях… Екстреній імунізації в осередках менінгококової інфекції (при встановленні менінгокока серогрупи А або С) по вказаній…

Тема 8.

Тема 8. Професійні шкідливості у життєдіяльності лікаря.

2. Учбові цілі:

У результаті вивчення теми студент повинен знати:

- поняття про професійну шкідливість та перелік шкідливих медичних професій та посад;

- наслідки дії професійних шкідливістей на медичний персонал різного фаху;

- основні заходи запобігання шкідливим впливам на організм лікаря під час здійснення ним професійної діяльності;

- посадові інструкції, що регламентують безпеку професійної діяльності лікаря;

- актуальність небезпеки для дослідника та суспільства в цілому при створенні та випробуванні генетично модифікованих організмів.

3. Час: 2 години.

4. Місце проведення: учбовий клас.

5. Метод проведення:практичне заняття.

Учбово-матеріальне забезпечення.

1. Закон України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні та прак-тичному використанні генетично модифікованих організмів». 2. Положення про розслідування та облік нещасних випадків, професійних… 3. Законодавство України про охорону праці.

План проведення практичного заняття

Методика проведення заняття.

Заняття починається з перевiрки за списком студентiв, об'явлення теми, мети та плану заняття. Далі іде викладання та розбір учбових питань, які розглядаються на занятті. Перевірка підготовки студентів до заняття проводиться в ході вивчення учбових запитань. Наприкінці другого заняття проводиться вихідний контроль засвоєння знань шляхом відповідей на контрольні питання, тестові завдання та рішення задач, підводиться підсумок заняття, в ході якого студент заповнює "Індивідуальний план студента", і задається завдання до наступного заняття.

 

Перелік теоретичних питань, завдання для самостійної роботи, тестових завдань та тематичних задач.

Інформаційна частина методичної розробки

Стан охорони праці, рівень виробничого травматизму і професійної захворюваності працівників системи охорони здоров'я є серйозною… Професійні шкідливості - чинники виробничих і трудових процесів, які можуть… Виробничі процеси в медицині – технічне лікування (всі методи, за допомогою яких при дії на хворого можна добитися…

V. Перелік практичних навичок

– визначати зміст і сутність основних понять і термінів, якими оперує безпека життєдіяльності; – орієнтуватися в методологічних засобах і методах дослідження безпеки… – ідентифікувати небезпеку;

ViІ. ПЕРЕЛІК НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Безпека життєдіяльності: Навч. посібник /За ред. Є. П. Желібо. - Львів: Новий світ, 2001. 2. Безпека життєдіяльності: Навч. посібник /За ред. М. Назарука. - Львів: За… 3. В.В.Бєгун, І.М.Науменко “Безпека життєдіяльності (забезпечення соціальної, техно-генної та природної безпеки)”-…

– Конец работы –

Используемые теги: Безпека, життєдіяльності0.048

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Розділ 1. МЕТА І ЗАВДАННЯ ДИСЦИПЛІНИ ОХОРОНА ПРАЦІ ТА БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ . Основи охорони та безпеки праці
Список скорочень... Розділ МЕТА І ЗАВДАННЯ ДИСЦИПЛІНИ ОХОРОНА ПРАЦІ ТА БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ...

Дисципліни “БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ”
ТА СПОРТУ УКРАЇНИ... Тернопільський національний економічний університет Кафедра психологічних і педагогічних дисциплін...

БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
Міністерство освіти і науки України... Відкритий міжнародний університет розвитку людини Україна... Інженерно технологічного інституту...

Конспект лекцій З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ... БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ... ДЛЯ СТУДЕНТІВ ДЕННОЇ та заочної ФОРМ НАВЧАННЯ...

БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
Херсонський державний університет... Кафедра трудового навчання... Храпко Т А...

БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ (КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ)
КИЇВСЬКИЙ ПОЛІТЕХНІЧНИЙ ІНСТТУТ... КАФЕДРА ОХОРОНИ ПРАЦІ... ПРОМИСЛОВОЇ ТА ЦИВІЛЬНОЇ БЕЗПЕПКИ...

Безопасность жизнедеятельности (Безпека життєдіяльності)
При отриманн сигналу про аварю на АЕС робоча змна ховаться у сховищах, а населення у захисних спорудах. При цьому одягаються засоби ндивдуального… Слд памятати, що дози опромнення значно менш пд час перебування людей у рзних… У звязку з тим, що територя в радус 30 км пдляга тривалому радоактивному зараженню, основним засобом захисту евакуаця.…

Практична робота по дисципліні безпека життєдіяльності Первинні та автоматичні засоби ПОЖЕЖОГАСІННЯ
Тема Первинні та автоматичні засоби ПОЖЕЖОГАСІННЯ...

БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
Донецький національний університет економіки і торгівлі... імені Михайла Туган Барановського... Кафедра екології і фізики...

КОНТРОЛЬНА РОБОТА з курсу Безпека життєдіяльності людини Резерви організму людини
ЖИТОМИРСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ТЕХНОЛОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Кафедра економіки підприємства...

0.03
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам