рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Страхування транспортних засобів.

Страхування транспортних засобів. - раздел Философия, СТРАХУВАННЯ Підгалуззю Майнового Страхування Із Транспортне Страхування – Сукупність Виді...

Підгалуззю майнового страхування із транспортне страхування – сукупність видів страхування від небезпек, що виникають на різних шляхах сполучення. Об’єктами страхування можуть бути як транспортні засоби ("страхування КАСКО"), так і вантажі, що ними перевозяться ("страхування КАРГО"). Розрізняють відповідно до видів транспорту водне (розглянемо його на прикладі морського) й авіаційне страхування та страхування наземного транспорту (головним чином – автомобільного транспорту).

Морське страхування – один з найдавніших класів страхування з багатовіковими традиціями. Спочатку це страхування стосувалося лише суден і вантажів, що перевозяться морем, а пізніше воно охопило також страхування відповідальності власників суден. В Україні до складу морського страхування включають також особисте страхування від нещасних випадків на морському транспорті. Найдавнішим в складі морського страхування є страхування морських суден (каско).

В морському страхуванні йдеться про великі і найбільші ризики. Тому воно, як правило, проводиться не окремими страховиками, а об’єднаннями страховиків, які беруть на себе морські ризики на принципах співстрахування і перестрахування.

Морські перевезення передбачають широкі міжнародні кон­такти. Тому в цій сфері існує ряд міжнародних угод і правил, на основі яких проводиться страхування і яких повинні дотримуватися національні страховики. Більшість договорів морського страхування укладається на основі Морського страхового полісу Ллойда (Lloyd’s Marіne Polіcy) та Застережень Інституту лондонських страховиків). Існують також німець­кі, норвезькі, американські умови.

Невід’ємним і дуже важливим елементом ринку морського страхування є Клуби взаємного страхування судновласників (P and І Clubs), які здебільшого забезпечують страхування відповідальності. В цьо­му законі закладені принципи (норми) взаємовідносин сторін, які мо­жна й потрібно застосовувати для договорів з будь-яких видів стра­хування.

 

Договори морського страхування у зв’язку з їхньою складністю переважно укладаються за посередництвом страхових брокерів, кваліфікація яких дозволяє забезпечити найбільш прийнят­не для страхувальника страхове покриття. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1998 р. № 561 створене Морське страхове Бюро України. Членство в Бюро є обов’язковою умовою для отримання ліцензії на страхування морських ризиків. Основою для проведення морського страхування в Україні є Кодекс торговельного мореплавства України від 9 грудня 1994 р. [4], який містить розділ "Морське страхування". Норми цього Кодексу стосовно укладених договорів страхування є пріоритетними перед будь-якими іншими нормами внутрішнього законодавства України.

Стаття 242 Кодексу визнає об’єктом морського страхування будь-який інтерес, пов’язаний із мореплавством: судно, у тому числі й таке, що будується, вантаж, фрахт, плату за проїзд, орендну плату, очікуваний від вантажу прибуток і вимоги, що забезпечуються судном, вантажем і фрахтом, заробітну плату, інші винагороди капіта­на, інших осіб судового екіпажу, цивільна відповідальність судновлас­ника і перевізника, а також ризик, узятий на себе страховиком (пере­страховування).

Перелік страхових ризиків, що покриваються полісом у морському страхуванні охоплює збитки внаслідок випадковостей і небезпек плавання, а також внаслідок інших причин раптового і непередбачуваного характеру. При цьому існують чотири варіанти страхового покриття:

· "з відповідальністю за повну загибель і пошкодження". За цією умовою відшкодовуються:

· збитки внаслідок повної загибелі судна (фактичної або констру­ктивної) чи видатки з усунення пошкоджень його корпусу, механізмів, машин, обладнання з будь-яких причин, окрім тих, що зазначені в цих умовах;

· збитки внаслідок пропажі судна безвісти;

· збитки, видатки та внески, пов’язані із загальною аварією у частині судна;

· необхідні і доцільно здійснені видатки щодо рятування судна;

· необхідні і доцільно здійснені видатки із запобігання, зменшен­ня й установлення розміру збитку, якщо збиток відшкодовується за умовами страхування;

· "з відповідальністю за повну загибель". За цією умовою відшкодовуються:

· збитки внаслідок повної загибелі судна (фактичної або конструк­тивної), з будь-яких причин, окрім тих, що зазначені в цих умовах;

· збитки внаслідок зникнення судна безвісти;

· збитки, видатки та внески, пов’язані із загальною аварією у час­тині судна;

· необхідні і доцільно здійснені видатки з рятування судна;

· необхідні і доцільно здійснені видатки з метою запобігти збитку, зменшити його і встановити розмір, якщо збиток відшкодовується за умовами страхування.

· "з відповідальністю тільки за повну загибель, включаючи витрати по рятуванню". За угодою страхування, укладеною на цій умові, відшкодовуються:

· збитки внаслідок повної загибелі судна

· необхідні витрати, зв'язані з порятунком судна

· необхідні й доцільно здійснені витрати з метою запобігти збитку, зменшити його і встановити розмір, якщо збиток відшкодовується за умовами страхування.

· "з відповідальністю за пошкодження". За угодою страхування, укладеною на цій умові, відшкодовуються:

· видатки з усунення пошкоджень судна, його механізмів, машин або обладнання з будь-яких причин, окрім тих, що зазначені в цих умовах;

· необхідні і доцільно здійснені видатки із запобігання, зменшен­ня і встановлення розміру збитку, якщо збиток відшкодовується за умовами страхування.

Страховики беруть на себе від­повідальність лише за відомі ризики, які можна спрогнозувати і розра­хувати, тому договори страхування мають великий перелік винятків із страхових випадків. Не від­шкодовуються збитки, завдані з таких причин:

· навмисні дії (намір) і груба необережність страхувальника, вигодонабувача або їх представників (не стосується капітана і членів екіпажу застрахованого судна);

· відомого немореплавного стану судна страхувальникові, вигодонабувачу або їхнім представникам до виходу судна у рейс;

· зносу, корозії судна, його частин, машин та обладнання;

· експлуатації судна в умовах, не передбачених його льодовим класом;

· прямого або непрямого впливу радіації чи радіоактивного зара­ження у зв’язку з будь-яким застосуванням атомної енергії і викорис­танням матеріалів, що піддаються радіоактивному розпаду;

· видатки з утримання судна та екіпажу;

· збитки й видатки, пов’язані з віддаленням застрахованого судна, заподіянням шкоди довкіллю, здоров’ю людей і майну третіх осіб, а також непрямі збитки страхувальника;

· видатки з усунення будь-якого дефекту, якщо дефект не викли­кав загибелі судна або пошкодження його корпусу, механізмів, машин і обладнання.

Відмова надати страховий захист від явищ, що мають масовий характер (війна, ядерне забруднення), поясню­ється іншими причинами, ці ризики беруться на страхування за додаткових умов і за додаткову страхову премію.

Визначення страхової суми та страхової премії за договором страхування судна відбувається на загальних умовах майнового страхування.

Суттєвими особливостями морського страхування є високі суми страхових ризиків, а, отже, і відшкодувань. Значна відповідальність, яка лягає при цьому на сторони договору викликала певні особливості у розрахунках збитків та відшкодувань.

Так, при пошкодженні судна страховик здійснює часткову виплату. Не підляга­ють відшкодуванню (якщо договором не передбачено іншого):

· 10 % видатків з усунення пошкоджень машин, котлів і облад­нання судна;

· 25 % видатків з усунення пошкоджень, яких було завдано у ре­зультаті контакту з льодом;

· збитки, котрі страхувальник зобов’язаний оплатити власникові іншого судна і до яких призвело зіткнення суден;

· збитки, які страхувальник зобов’язаний оплатити третім осо­бам і до яких призвело пошкодження застрахованим судном будь-якого плаваючого, нерухомого або іншого об’єкта;

· збитки від втрати фрахту;

· збитки, завдані військовими діями або військовими заходами та їх наслідками, громадянськими війнами, народними заворушеннями, трудовими конфліктами;

· збитки, завдані діями урядових органів щодо застрахованого су­дна, за винятком збитків від загибелі або пошкоджень застрахованого судна внаслідок заходів, ужитих для запобігання або зменшення небез­пеки забруднення із судна, яке зазнало пошкоджень, що за них страхо­вик несе відповідальність на підставі угоди страхування.

У разі включення до договору відповідальності за збитки, які страхувальник зобов’язаний оплатити третім осо­бам, не відшкодовуються також витрати страхувальника внаслідок:

· пошкодження або загибелі вантажу та іншого майна на застрахо­ваному судні;

· смерті, каліцтва або пошкодження здоров’я будь-яких осіб;

· усунення уламків, залишків суден, вантажу або інших предметів:

· забруднення або зараження моря, будь-якого майна або об’єкта (включаючи видатки із запобігання такому забрудненню або заражен­ню), за винятком інших суден, з котрими зіткнулося застраховане суд­но, і майна на таких суднах;

· будь-яких договірних зобов’язань судна;

· повної або тимчасової втрати можливості використовувати судно або будь-який інший об’єкт, неушкоджений у результаті зіткнення.

Страхова сума виплачується в повному обсязі лише у випадках:

· фактичної повної загибелі судна (якщо судновласник втратив його безповоротно);

· конструктивної загибелі судна (якщо витрати на ремонт судна складають не менше 100 % вартості судна після такого ремонту);

· пропажі судна без вісті (якщо від судна немає відомостей не менше 3 місяців поспіль, причому останній раз ці відомості отримувалися в період дії договору).

Страхувальник може заявити страховикові про відмову від своїх прав на застраховане майно і отримати повну страхову суму також у випадках:

· економічної недоцільності відбудування або ремонту застрахо­ваного судна;

· економічної недоцільності ліквідації пошкоджень або доставки застрахованого вантажу в місце призначення;

· захоплення судна або вантажу, застрахованого від такої небез­пеки, якщо захоплення триває більше двох місяців.

До витрат, які підлягають відшкодуванню страховиком, стаття 267 відносить і витрати страхувальника, понесені ним з метою зменшити збитки, за які відповідає страховик чи запобігти їм, а також витрати, зроблені з метою виконати вказівки страховика і для складання диспаші із загаль­ної аварії.

Авіаційне страхування – це комплекс страхових послуг, що тягне за собою відповідальність по багатьох різних об’єктах, яка проявляється при настанні авіаційної катастрофи. Ризики можуть бути застраховані як в обов’язковій, так і в добровільній формах.

З огляду на світовий досвід, до галузі авіаційного страхування, крім майнового страхування авіасуден, запчастин і двигунів, відносять також страхування від нещасних випадків пасажирів, членів екіпажів, авіадиспетчерів, страхування відповідальності аеропортів та власників (операторів) ангарів та іншої продукції авіаційно-промислового комп­лексу і пов’язаних з авіацією галузей, які розглядаються в інших розділах. Головним носієм ризику в цих видах страхування є повітряне судно, особливо під час зльоту чи посадки, на які припадає 6 % польотного часу і 75 % авіакатастроф та аварій.

Причинами введення обов’язкової форми авіаційного страхування в Україні є її вступ до ІКАО, а також приєднання до міжнародних конвенцій, які стосуються міжнародного права в сфері цивільної авіації, зокрема, Варшавської конвенції 1929 р., рішення Гаазької конференції 1955 р., Куала-Лумпурської конференції ІАТА 1995 р. та інших, які не обмежують відповідальності авіаперевізника та власника повітряного судна.

Усі види страхування авіаційних ризиків регламентуються ст. 103 (обов’язкове страхування) і ст. 105 (страхування при авіаційних роботах) XVІІ роз­ділу Повітряного Кодексу України [3] від 4 тра­вня 1993 p.

Ідеологічна база страхування каско повітряних суден будується на основі морського страхування. Її суттєвими положеннями є наступні:

· збитки, що можуть виникнути внаслідок однієї авіаційної події, розглядаються як один страховий ризик щодо одного повітряного судна;

· авіаційною пригодою вважається нещасний випадок або кілька випадків, що призводять до тілесних ушкоджень та/або пошкодження майна;

· умови договорів страхування не передбачають покриття ризиків від впливу радіації та радіоактивного забруднення та на випадок війни, викрадення та інших небезпек. Проте зазначені ризики можуть бути застраховані на додаткових умовах за додатковий страховий внесок.

Крім загальних вимог, передбачених Законом України "Про стра­хування", доцільно, щоб поліс авіаційного страхування мав обмеження за місцем дії (географічні ліміти).

Суб’єктами авіаційного страхового ринку в Україні в галузі майнового страхування є страховики, їх об’єднання та страхувальники – власники та експлуатанти повітряних суден, яких власники зобов’язують страхувати повітряні судна. Характеризуючи суб’єкти ринку авіаційного страхування, важ­ливо згадати про об’єднання авіастраховиків, які функціонують в Україні. Так, на вітчизняному страховому ринку працює Національний консорціум авіастраховиків. До суб’єктів авіаційного страхування належить і Авіаційне страхове бюро, створене для координації діяльності національних страховиків в галузі авіаційного страхування, збору статистичних даних, розробки програм та методів страхування авіаційних ризиків тощо.

Об’єктом страхування виступає не лише авіатранспортний засіб, а й запасні час­тини з усіма видами спеціального обладнання, яке знаходиться на борту, але при умові, що обладнання, запасні частини тощо пов’язані із забезпеченням польотів. Повітряне судно, яке приймається на страхування, повинно мати встановлений законодавством перелік документів щодо його допуску до експлуатації.

Мінімальну страхову суму доцільно встановлювати в межах балансової вартості повітряного судна або вартості реновації, тобто суми, за яку можна купити таке саме нове повітряне судно.

Страховий захист діє як для окремих періодів експлуатації (у по­льоті, під час приземлення, на землі чи на якорі), так і для будь-якої їх комбінації. При цьому вважається, що:

· політ – період часу, протягом якого повітряне судно починає рух вперед з місця виконання старту при зльоті або спробі зльоту, перебу­ває в повітрі і закінчує пробіг під час посадки;

· руління – рух повітряного судна по льотному полю своїм ходом від стоянки до місця виконання старту або після пробігу під час посадки;

· на землі – період часу, коли повітряне судно перебуває не в по­льоті, не у процесі руління і не на якорі, згідно з визначенням;

· на якорі – період часу, протягом якого повітряне судно придатне для приводнення, перебуває на плаву, а не в польоті і не в процесі ру­ління, згідно з визначенням, і який включає в себе ризики спуску на воду та підйому на стоянку.

Страхування повітряних суден може здійснюватись в кількох варіантах за вибором страхувальника:

· "від повної загибелі"

· "від загибелі і пошкоджень".

Страховими випадками, по яких страховик зобов’язаний відшкодувати збитки, є такі:

· повна загибель повітряного судна в період його експлуатації як повна втрата здатності здійснювати політ через руйнування основних несучих елементів конструкції (планера) або стан, про який компетентною комісією встановлено, що аварійний ремонт технічно неможливий або економічно недоцільний;

· зникнення повітряного судна без вісті, коли повітряне судно після планового польоту, здійсненого в період дії договору страхування, не прибуло до пункту призначення і про нього нічого не відомо протягом 60 діб з моменту вильоту або його розшук офіційно припинено до за­кінчення зазначеного строку;

· пошкодження повітряного судна – будь-яке раптове і неперед­бачене порушення цілості конструкції або дефор­мація елементів повітряного судна будь-чим, через що повітряне судно частково втратило здатність виконувати польоти;

· втрата повітряного судна у зв’язку з вимушеною посадкою на важкодоступну та не придатну для евакуації цього повітряного судна місцевість

· повне руйнування повітряного судна в результаті авіаційної події.

Під час укладення договору ставки премії по страхуванню авіаКАСКО розраховуються різними методами:

· за кожну годину польоту – у фіксованій сумі;

· за кожний політ – у фіксованій сумі або у відсотках від вартості майна.

При укладенні договору встановлюється строк страхування, а також початок і закінчення відповідальності страховика перед страхувальником.

Концептуальними моментами є визначення дій, обов’язків сторін при настанні страхової події, порядку визначення розміру збитку і страхового відшкодування. Страховик не бере на себе відповідальність за всі існуючі ризики, наприклад, з його відповідальності виключаються збитки:

· коли повітряне судно використовується у протизаконних цілях або не за призначенням, яке вказане в договорі страхування;

· коли повітряне судно знаходиться поза географічними межами, вказаними в договорі страхування, якщо це тільки не було викликане надзвичайними ситуаціями;

· експлуатується особою, яка не визначена договором страхування, або керується на землі особою, котра не вповноважена чи не має на це прав;

· транспортується будь-яким видом транспорту, за винятком транспор­тування після пошкодження в результаті страхового випадку;

· для зльоту чи посадки використовує злітну смугу, котра не відпо­відає вимогам для даного типу повітряних суден, якщо це не пов’язано з форс-мажорними обставинами;

· здійснює політ у несправному стані;

· число пасажирів (маса вантажу), які перевозяться повітряним суд­ном, такі, що перевищують максимальну пасажиромісткість (вантажопідйомність), установлену виробником цього судна.

Сутність автотранспортного страхування полягає в захисті майнових інтересів фізичних і юридичних осіб, які зазнали збитків, що стали наслідком використання автомобілів.

Об’єктом автотранспортного страхування може бути майновий інтерес страхувальника, пов’язаний з експлуатацією автотранспортних засобів. Можливе укладання договору страхування з урахуванням віку автомобіля. Новий автомобіль має максимальний товарний вигляд і не має зносу; з часом товарний вигляд меншає, а знос зростає. Тому, чим старше авто, тим простішим буде виконати операції з його відновлення, але зусиль для відновлення товарного вигляду треба більше.

До страхових ризиків більшість страховиків відносять:

· пошкодження, знищення об’єкта страхування внаслідок аварії та інші пошкодження, що сталися у процесі руху – дорожньо-транспортна пригода (ДТП). За даними МВС в Україні протягом року відбувається близько 30 000 ДТП, в яких гине 7 000…8 000 осіб, а кількість ДТП без людських жертв перевищує цей показник у 3…5 разів. Сама дорожньо-транспортна пригода має ряд характерних статис­тичних показників щодо місця, часу, стажу водія тощо. Наприклад, понад 30 % усіх ДТП відбувається в обласних центрах, найбільша кількість ДТП припадає на жовтень (майже вдвічі більше, ніж в лютому та березні), за часом доби більша частка ДТП припадає на вечірні години, водії зі стажем до одного року скоюють менше за всіх аварій, а більшість ДТП скоюють водії зі стажем 6…10 років. При визначенні імовірності настання ДТП враховують також і ін­ші фактори;

· пошкодження, знищення об’єкта страхування внаслідок проти­правних дій третіх осіб;

· пошкодження, знищення об’єкта страхування внаслідок стихій­них лих (повінь, буря, ураган, смерч, цунамі, шторм, злива, град. обвал, лавина, зсув, вихід підґрунтових вод, паводок, повінь, сель, удар блис­кавки, просадка ґрунту, землетрус), падіння дерев, нападу тварин, а та­кож пожежі чи вибуху в автотранспортному засобі; Вони викликаються переважно об’єктивними факторами і майже не залежать від суб’єктивних чинників. Значне місце у визначенні ступеня цього ризику відіграє регіон експлуатації транспортного засобу;

· угон або викрадення автотранспортного засобу й причепів до нього, а також крадіжка відповідного приладдя та додаткового облад­нання. Цей ризик характеризується майже 100 %-вою збитковістю стра­хової суми та залежністю від насамперед від престижності автомобіля, місця його зберіган­ня, наявності охоронних пристроїв та сигналізації, терміну експлуата­ції транспортного засобу.

Серед умов страхування страховики висувають ряд обмежень, серед яких найчастіше (хоч і не у всіх) зустрічаються наступні:

· не приймаються на страхування легкові автотранспортні засоби та причепи до них, термін експлуатації яких з моменту випуску перевищує певний строк;

· не приймаються на страхування від угону легкові автомобілі, не обладнані протиугінними пристроями;

· не береться під страховий захист багаж;

· не беруться під страховий захист скляні деталі автомобілів, що мають будь-які пошкодження і дефекти;

· на страхування приймаються тільки автотранспортні засоби та причепи до них у технічно справному стані (технічний стан автотранспортного засобу визначається згідно з ГОСТ 25478-82 та відповідним розділом Правил дорожнього руху);

· не вважаються страховими випадки, які випливають із природної експлуатації автотранспортного засобу або викликані подіями масового впливу;

· не відшкодовуються збитки у таких випадках:

· крадіжки коліс, у тому числі запасних, установлених на авто­транспортному засобі та причепах до нього, якщо крадіжка коліс ста­лася окремо, без угону або викрадення автотранспортного засобу чи причепу;

· управління автотранспортним засобом особою, яка не має посвідчення водія або перебуває у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп’яніння;

· непокори владі (втеча з місця події, переслідування працівниками ДАІ), вчинення дій (крім кримінальних), пов’язаних із порушенням Правил дорожнього руху;

· порушення правил пожежної безпеки, перевезення та зберігання вогненебезпечних, вибухонебезпечних речовин;

· наміру або грубої недбалості страхувальника, порушення правил експлуатації автотранспортних засобів;

· передачі страхувальником управління автотранспортним засобом іншій особі, якщо інше не передбачено договором;

· непрямі збитки та інші видатки, що можуть бути спричинені страховим випадком (штраф, використання орендо­ваного транспортного засобу, проживання в готелі під час ремонту, видатки на відрядження, упущена вигода, втрата прибутку, простій, матеріальні збитки, пов’язані з закінченням гарантійного терміну, мо­ральні збитки тощо).

Страхова сума за договором страхування автотранспортних засобів визначається окремо для кожного об’єкта, який приймається на страхування. Вона не повинна перевищувати страхової оцінки об’єктів страхування – балансової або ринкової його вартості.

Страхова премія обчислюється страховиком залежно від страхової суми та обраних страхувальником страхових випадків – чинників, що впливають на рівень імовірності виникнення страхового випадку: марки автомобіля, року його випуску, стажу та віку водія (якщо водіїв кілька – то кожного з них), а також наявності охоронної сигналізації і протиугінного пристрою та розміру умовної франшизи.

Договір страхування укладається, як правило, на один рік. Можли­ве укладання договору страхування на коротші терміни, наприклад при виїзді за кордон, або на час перегону транспортного засобу.

При розрахунку розміру відшкодування беруться до уваги необхі­дні та доцільно зроблені страхувальником видатки, що мали на меті врятувати застрахований автотранспортний засіб, запобігти та (або) зменшити збитки. Ідеться, зокрема, про такі витрати:

· з транспортування пошкодженого автотранспортного засобу до найближчого місця ремонту, якщо він не на ходу;

· придбання запасних частин і матеріалів, необхідних для виконання ремонту, з урахуванням видатків з упакування, митних зборів та по­датків;

· на відновлювальний ремонт, зумовлений страховим випадком.

· пов’язані з усуненням прихованих пошкоджень та дефектів, вияв­лених у процесі ремонту, спричиненого даним страховим випадком, і підтверджених документально.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

СТРАХУВАННЯ

Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова... Сиренко І В Зінченко А І Пащенко О В...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Страхування транспортних засобів.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

СТРАХУВАННЯ
    Миколаїв – 2011 ЗМІСТ ВСТУП.. 5 РОЗДІЛ 1. Зміст дисципліни. 7 І.1. Розподіл тем. 7 І.2. Методичні рекомендац

Тема 1. Сутність, принципи і роль страхування.
Засвоюючи цю тему, необхідно усвідомити, що за умов ризикового характеру функціонування будь-якого підприємства і не менш ризикового проживання кожної людини існує нагальна потреба попередження і в

Тема 2. Класифікація страхування.
При вивченні цієї теми, студентам потрібно звернути увагу в першу чергу на те, чим зумовлена необхідність класифікації страхування та визначити її основу. Необхідно усвідомити, що під поняттям клас

Тема 3. Страхові ризики та їх оцінювання.
Приступаючи до вивчення цієї теми, необхідно зазначити, що саме ризик слугує передумовою виникнення страхових відносин. Без наявності відповідного ризику немає страхування, оскільки немає страховог

Тема 4. Державне регулювання страхової діяльності.
У вивченні цієї теми слід усвідомити, що оскільки страхування виконує функції захисту економічної та соціальної сфери суспільства, його ефективне застосування можливе лише на основі розробки і посл

Тема 5. Страховий ринок.
Перш ніж приступити до роботи над цією темою, доцільно згадати з попередніх навчальних дисциплін, які вивчали студенти, що являє собою ринок як економічна категорія. Після чого, вже усвідомлюючи су

Тема 6. Страхова організація.
Вивчаючи цю тему, слід усвідомити, що діяльність будь-якої страхової компанії як історично визначеної організаційної форми страхового фонду завжди знаходиться в залежності від економічного середови

Тема 7. Доходи, витрати і прибуток страховика.
У вивченні цієї теми слід ознайомитися з діючим інструктивним та нормативним матеріалом, який стосується формування доходів, витрат та прибутку страховика. Як відомо з попередніх засвоєних тем курс

Тема 8. Фінансова надійність страхової компанії.
Необхідно з'ясувати, що під фінансовою стійкістю страхової компанії розуміють такий стан (кількість та якість) її фінансових ресурсів, який забезпечує платоспроможність та подальший розвиток органі

Тема 9. Особисте страхування.
Слід зазначити, що особисте страхування є однією з галузей страхування та домінуючим видом страхування у світі. Воно зумовлено ризиковим характером діяльності людей різних професій, підвищеним ступ

Тема 10. Майнове страхування.
Треба зазначити, що об'єктом страхових відносин цієї галузі страхування виступає майно в різноманітних його видах. Для цілей страхування прийнято класифікувати майно за видами господарюючих суб'єкт

Тема 11. Страхування відповідальності.
Приступаючи до вивчення цієї теми, необхідно з'ясувати, що страхування відповідальності є специфічним видом страхування і суттєво відрізняється від будь-якого іншого виду страхування. В якості об'є

Тема 12. Перестрахування і співстрахування.
Для засвоєння цієї теми, в першу чергу, необхідно зазначити, що перестрахування становить систему економічних відносин, згідно з якою страховик, приймаючи на страхування ризики, частину відповідаль

Необхідність і форми страхового захисту
Протягом усього історичного шляху розвитку людське суспільство в кожній сфері своєї діяльності стикається із суперечностями між природою і людиною, а також між окремими суб’єктами суспільних віднос

Сутність та функції страхування.
Світове законодавство визначає страхування як фінансову сферу. Так, Генеральна угода з торгівлі послугами (GATS) [1] (п.5 Додатка з фінансових послуг), ухвалена 15.04.1994 року при створенні

Витоки страхування.
Сучасне страхування пройшло ряд етапів розвитку, яким були притаманні певні особливості організації й проведення. Організація страхового фонду, що виражається у взаємних зобов’язаннях відш

Принципи страхування
Принципи – це основні ідеї, керівні положення, що визначають зміст і напрямки тої чи іншої діяльності. З одного боку, вони виражають закономірності, з іншого боку – являють собою найбільш загальні

Поняття класифікації та її значення.
Для кращого розуміння страхування слід дослідити його класифікацію за внутрішніми та зовнішніми ознаками. Деякі ознаки класифікації страхування викликані внутрішньою логічною структурою страхування

Економічна класифікація страхування.
Класифікацію за економічними ознаками слід розпочати з об’єкту страхування, на які спрямовується страховий захист. Вона передбачає виокремлення трьох галузейстрахування: ·

Юридична класифікація страхування.
Класифікація за юридичними ознаками передбачає застосування вимог міжнародного та національного законодавства, яке визначає види та форми страхування. Так, згідно з директивами ЄС, з 1 січня 1978 р

Поняття та види ризиків.
Поняття ризику взагалі пов’язується з усвідомленням небезпеки, загрози, ненадійності, невизначеності, непевності, випадковості, що можуть привести до шкоди або збитку. В економічній літературі найп

Теоретична база дослідження ризиків у страхуванні.
Теоретичну та методологічну основу вивчення ризику, обчислення імовірності настання подій, втрат та збитків становить теорія ризику. Як наука вона розвивається у двох напрямках: · стохасти

Управління ризиками.
Управління ризиками має своєю метою активний контроль над ризиком з боку підприємства. В сучасній економічній науці виник новий напрямок, який отримав назву ризик-менеджмент (англ. Rіsk manageme

Форми та методи державного регулювання страхової діяльності.
Державне регулювання є необхідним елементом організації страхової справи. Воно є проявом науково обґрунтованого самозахисту суспільства від властивих ринковому механізму руйнівних тенденцій, які об

Державні органи, що здійснюють регулювання страхування в Україні.
Україна має орган з державного нагляду за страховою діяльністю. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 166 від 14. 03.1993 р. був створений Укрстрахнагляд, який підпорядковувався Кабінету

Напрямки вдосконалення державного регулювання страхування.
Державна політика щодо розвитку страхового ринку, закріплена законодавчо, знайшла відображення у Концепції розвитку страхового ринку до 2010 р. , затвердженій Держфінпослуг в 2005 р. Держа

Законодавче регулювання страхування в Україні.
Система правового регулювання в Україні включає в себе наступну ієрархію нормативно-правових актів: · Конституція України; · міжнародні договори, згоду на обов’язковість яких дала

Правила страхування
Головними документами, на основі яких здійснюється управління поточною діяльністю страховика з добровільних видів страхування, є Правила страхування. Правила страхування розробляються страховиком д

Договори страхування як підстава для надання страхової послуги
Реалізація страхових послуг – кінцева мета і сенс існування страхових компаній. Якщо страхові послуги знаходять збут, тобто укладаються договори страхування та продаються страхові поліси, то це озн

Поняття та елементи страхового ринку.
Можна виділити кілька підходів до трактування поняття про страховий ринок в залежності від того, яка з його характеристик буде вважатися головною. Страховий ринок – це особливі соціально-е

Світовий ринок страхування
В 2007 р. обсяг зібраних страхових премій усіма страховими компаніями світу за видами страхування, не зв’язаним зі страхуванням життя, досяг 4,1 трлн. доларів США. Щорічне збільшення складало близь

Страховий ринок України
Початок становлення страхового ринку України припадає на початок 90-х рр. ХХ ст. Вважається, що розвиток страхового ринку України відбувався в наступні етапи. Після виходу у травні 1993 р.

Поняття та види страховиків
Страховик – це організація, яка бере на себе за певну плату зобов’язання у разі настання страхового випадку відшкодувати страхувальникові чи особам, яких він назвав, завданий збиток або виплатити с

Організаційна структура управління страховика
Під структурою організації розуміються насамперед зв’язки між її частинами, що впливають на досягнення мети організації. Перш за все це поділ роботи на завдання, що виконуються керівництвом, управл

Реалізація страхових послуг
В основі діяльності страховика покладено термін "страховий продукт (послуга)". Страховий продукт (послуга) – це комплекс цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтере­сів громад

Доходи, витрати та прибуток страховика
Головною особливістю діяльності страховика є те, що на відміну від сфери виробництва, де виробник спочатку витрачає кошти на виробництво продукції, а потім отримує виторг від реалізації, страховик

Управління поточною фінансовою діяльністю страховика
Страхування є особливим видом економічних відносин, тому економіко-фінансові основи діяльності страхової компанії мають значну специфіку. Відмінності стосуються, насамперед, питань формування фінан

Фінансова надійність та платоспроможність страховика
Особливістю діяльності страховика є своєрідність страхового процесу, на вході й виході якого присутні кошти, які лише тимчасово є у страховика і які сплачуються страхувальником наперед. Ця особливі

Страхові резерви
Міжнародний досвід розрахунку страхових резервів пока­зує, що вони формуються за рахунок страхових премій до визначення фактичної збитковості страхової суми з урахуванням наявності у стра­ховому по

Страхування життя та пенсій.
До страхування життя відносять всі види страхування, де в якості об’єкту страхування виступає життя людини. Основними страховими випадками є смерть застрахованої особи під час дії договору страхува

Змішане страхування життя
Одним із найпопулярніших видів особистого страхування є зміша­не страхування життя. Воно дає змогу поєдну­вати в одному договорі для одної особи страхування на випадок дожит­тя і на випадок смерті.

Страхування від нещасних випадків
Страхування від нещасних випадків належить до ризикових видів діяльності страховика. Його мета – страховий захист фізичних осіб на випадок втрати здоров’я або смерті внаслідок нещасного випадку. На

Медичне страхування
Медичне страхування є складовою частиною державного соціального страхування і являє собою форму соціального захисту інтересів населення в охороні здоров’я. Ціль медичного страхування – гарантувати

Загальні положення майнового страхування.
Майнове страхування здійснюється переважно у формі добровільного страхування, за винятком державного та комунального майна, переданого в оренду. Страхувальниками можуть бути будь-які підприємства й

Страхування майна юридичних осіб.
Для того щоб підприємство змогло захистити себе від фінансових збитків у разі настання непередбачених обставин, укладаються дого­вори добровільного страхування майна підприємств і організацій, неза

Страхування вантажів
Страхування вантажів – один з найпоширеніших видів страхових операцій. Його умови в усьому світі характеризуються уніфікованістю та опрацьованістю, тому вони широко застосовуються і на українському

Страхування комерційних ризиків
Сферою страхування в цьому випадку виступає комерційна діяльність страхувальника. З усієї сукупності ризиків в контексті цього виду страхування під підприємницькими ризиками розуміються такі, що бе

Страхування технічних ризиків
Страхування технічних ризиків можна розділити на два напрямки: · страхування самої техніки, установок, технологічних ліній тощо на випадок їхнього виходу з ладу, порушення роботи, загибелі

Страхування майна громадян
Відповідно до Закону України "Про страхування" послуги щодо страхування майна громадян надаються в добровільній формі відповідно до правил страхування, розроблених страховиками. Правила с

Страхування кредитних ризиків
Надання комерційного кредиту є важливим інструментом сучасних ринкових відносин. Особливістю кредитних відносин є те, що предмет їхнього спільного інтересу (кредит) ставить кредитора та позичальник

Страхування депозитів
У якості джерел для проведення активних операцій банківські установи широко залу­чають грошо­ві кошти юридичних та фізичних осіб у вигляді добровільно зроб­лених ними вкладів для відповідального зб

Страхування фінансових ризиків
Страхування фінансових ризиків розглядається у вузькому та широкому розумінні. З першої точки зору воно тлумачиться відносно лише кредитних ри­зиків, а широке розуміння охоплює також усі види страх

Загальні поняття відповідальності та її страхування
Страхування відповідальності – це галузь страхування, де об'єктом страхування виступають майнові інтереси, що не суперечать законодавству України, пов’язані з відшкодуванням страхувальником заподія

Страхування відповідальності на транспорті
Страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів у світі є одним із найбільш масових видів. Необхідність такого страхування обумовлюється кількома обставинами. По-перше, трансп

Страхування відповідальності виробника за якість продукції
Об’єктом цього виду страхування є майнові інтереси страхувальника в разі притягнення його до відповідальності за шкоду особистості або майну, що винила у результаті використання виробленого ним тов

Страхування відповідальності роботодавця
Результатом стрімкого розвитку промисловості, ускладнення тех­нологічних процесів стало збільшення кількості нещасних випадків та професійних захворювань серед працівників. Розвиток європейських кр

Страхування професійної відповідальності
Страхування професійної відповідальності пов'язане з можливістю пред'явлення претензій до осіб, зайнятим виконанням своїх професійних обов'язків або наданням послуг. Також воно відоме під назвою &q

Страхування відповідальності за екологічне забруднення
Національні законодавства та міжнародні угоди покладають безумовну відповідальність за викиди небезпечних речовин у навколишнє середовище за принципом "платить забруднювач". При цьому зап

Комбінований поліс зі страхування цивільної відповідальності
Страхування цивільної відповідальності набуває популярності і в Україні. Законодавство та нормативні акти з цих видів активно розвивається, особливо щодо обов’язкової форми. Виникають нові види стр

Економічна сутність співстрахування та її реалізація
Під співстрахуванням розуміється такий вид страхування, при якому два або більше страховиків беруть участь певними частками у страхуванні одного й того самого об'єкт страхування та ризику. Даний сп

Сутність та види перестрахування
Перестрахування – страхування одним страховиком (цедентом, перестрахувальником) на визначених договором умовах ризику виконання всіх або частини своїх обов’язків перед страхувальником у іншого стра

ІІІ.1. Теми рефератів
1. Аналіз господарчої діяльності страховиків. 2. Базові принципи страхування. 3. Вимоги законодавства України щодо страхових посередників. 4. Дослідження ринку міста за в

ІІІ.1. Теми рефератів
1. Аналіз господарчої діяльності страховиків. 2. Базові принципи страхування. 3. Вимоги законодавства України щодо страхових посередників. 4. Дослідження ринку міста за в

ІІІ.1. Теми рефератів
1. Аналіз господарчої діяльності страховиків. 2. Базові принципи страхування. 3. Вимоги законодавства України щодо страхових посередників. 4. Дослідження ринку міста за в

ІІІ.3. Тестові завдання з курсу.
Тема 1. Сутність, принципи і роль страхування. Дайте визначення таких понять: Страхування. Страховик. Страхувальник (клієнт страхової компанії).

ІІІ.4. Питання вихідного контролю
1. Сутність, необхідність, економічний зміст страхування. 2. Поняття фінансової надійності страхової компанії. 3. Специфічні функції страхування та їх взаємозв'язок з функціями фі

ЛІТЕРАТУРА
1. Генеральна угода з торгівлі послугами. – http://zakon. rada. gov. ua/cgі-bіn/laws/maіn. cgі?nreg=981_017 2. Цивільний кодекс України // Голос України. – 1998. – 17 черв. 3. Пов

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги