рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ЕКОНОМІЧНА ТЕОРІЯ

ЕКОНОМІЧНА ТЕОРІЯ - раздел Философия, Міністерство Освіти І Науки, Молоді Та Спорту України...

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ХАРЧОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ

 

 

Н.М Салатюк, О.М. Соломка, т.в. Швед, м.в. Шипов

 

 

ЕКОНОМІЧНА ТЕОРІЯ

та самостійної роботи студентів технічних і технологічних спеціальностей денної форми навчання Схвалено на засіданні кафедри економічної теорії і політології …

ВСТУП

Предметом вивчення дисципліни „Економічна теорія” є закономірності розвитку ринкового господарства та обґрунтування вибору суб’єктами ринку способів оптимального використання обмежених ресурсів з метою задоволення потреб індивіда та суспільства на мікро-, макро- і глобальному рівнях.

У центрі уваги дисципліни - форми суспільного виробництва, економічні системи, економічне зростання, власність, ринок, попит і пропозиція, конкуренція, державне регулювання, циклічні коливання, підприємництво та ін.

Мета дисципліни – сформувати у студентів знання поведінки господарських суб’єктів у ринкових умовах, озброїти їх універсальним інструментарієм прийняття оптимальних господарських рішень в умовах обмежених виробничих ресурсів.

Завдання дисципліни – допомогти майбутнім спеціалістам краще й ефективніше реалізувати свої знання, оскільки економічний бік у діяльності кожного фахівця відіграє значну роль. Оволодівши економічною теорією, студенти краще орієнтуватимуться в економічному житті, у виборі місця майбутньої роботи, зможуть повніше реалізувати свої здібності, набуті знання, ефективніше використати їх в інтересах держави та розвитку особистості кожного.

У результаті вивчення та засвоєння основних положень дисципліни „Економічна теорія” студент повинен:

знати принципи раціонального поводження господарських суб’єктів на ринках; термінологію і основні методи економічного аналізу на мікро-, макро- і глобальному рівнях;

вміти застосовувати методи економічних досліджень для аналізу ефективності функціонування різних економічних систем, їх підсистем та окремих елементів; самостійно виконувати техніко-економічні розрахунки, пов’язані з обґрунтуванням раціонального поводження суб’єктів ринку.


І. ЗМІСТ ДИСЦИПЛІНИ

Тема 1. Економічна теорія: предмет і метод   Зародження і основні етапи розвитку економічної теорії. Предмет економічної теорії. Економічні закономірності і…

Фіскальна політика держави.

Фінанси їх суть та функції. Фінансова система та її основні ланки. Фінанси підприємств. Державний бюджет, його завдання і структура. Дефіцит державного бюджету,… Фіскальна політика держави її суть і напрями. Податки та їх види. Дискреційна та не дискреційна державна політика.

Основні показники діяльності підприємства.

Підприємство як суб’єкт підприємницької діяльності. Основні ознаки, форми та види підприємств. Форми власності. Фонди підприємств та їх види.… Капітал і витрати виробництва. Собівартість продукції, її види. Результати… Прибуток і дохід підприємства. Рентабельність виробництва. Фондомісткість і фондовіддача. Матеріаломісткість…

ІІ. Зміст модулів навчальної дисципліни, їх оцінювання в балах, форми і терміни поточного та модульного контролю навчальної роботи студентів

Поточний контроль проводиться з метою визначення якості навчального процесу і його результатів у міжсесійний період. Він здійснюється під час аудиторних та індивідуальних занять, а також перевірки самостійно виконаних студентами завдань, передбачених навчальною програмою з «Економічної теорії».

Об’єктами поточного контролю знань студентів є: систематичність та активність роботи студента на семінарських заняттях, виконання завдань для самостійного опрацювання і модульних (контрольних) завдань.

Формами поточного контролю знань студентів можуть бути: усні опитування, вирішення практичних завдань, тестування, самостійні роботи, виступи з рефератом, домашні завдання, словник, індивідуальна самостійна робота (приклад завдання див. на с. 169 посібника) та модульні, у тому числі і підсумкова контрольні роботи.

Модуль – це частина програми дисципліни, яка складається з пов’язаних між собою у певному співвідношенні теоретичних, емпіричних і практичних компонентів змісту, кожна складова якого оцінюється в балах.

Перший модуль охоплює 1–6 теми, другий – 7–10 теми, третій модуль включає теми 11–16. Кожний модуль завершується написанням модульної контрольної роботи. Приклад завдання відповідних модульних контрольних робіт наводиться в даному посібнику на с. 62, 112.

У межах означених модулів проводиться усне опитування; при цьому враховується системне знання програмного матеріалу, змістовна, обґрунтована відповідь на поставлене питання, чітке володіння понятійним апаратом, активність в обговоренні.

Домашнє письмове завдання включає розв’язання задач і вправ та надання ґрунтовних відповідей на проблемні завдання. Умови задач, вправ та приклади їхнього розв’язання подано після кожної теми в даному навчальному посібнику.

З метою перевірки поточної навчальної роботи проводиться тестування знань студентів. Зразки тестів наводяться після кожної теми в посібнику.

Готуючи реферат, необхідно пам’ятати, що його обсяг не може перевищувати 15 сторінок. Обов’язковими для реферату є план, точно сформульовані цілі реферату, висновки та перелік використаної літератури. Разом з тим студент повинен не тільки написати, а й коротко (протягом 5-7 хвилин) розкрити перед аудиторією або в індивідуальній бесіді з викладачем основні проблеми, розглянуті в роботі. При цьому головними критеріями оцінки реферату є:

- відповідність змісту реферату вибраній темі;

- рівень знань з теми;

- самостійний виклад основного змісту реферату;

- уміння коротко і водночас якомога інформативніше усно розкрити зміст реферату;

- уміння відповідати на поставлені завдання.

Тематика рефератів наводиться після кожної теми в посібнику.

Також треба мати на увазі, що складені економічні словники і наявність досвіду розв’язання задач з «Економічної теорії» стануть у пригоді при подальшому вивченні всього комплексу теоретичних і фахових економічних дисциплін. Категорії і поняття, які необхідно розкрити в індивідуальному економічному словнику, наводяться до кожної теми даного посібника.

Завершується вивчення навчальної дисципліни написанням підсумкової контрольної роботи за всіма розділами і темами дисципліни (приклад завдання див. на с. 166).

Зміст модулів дисципліни

№ модуля Елементи модуля Кількість балів Поточний контроль знань студентів
Мінімальна Максимальна Форма поточного контролю знань студентів
1. Лекційний курс. Теми 1 – 6: 1. Економічна теорія: предмет і метод 2. Економічна система суспільства та відносини власності. Економічні потреби та інтереси. 3. Товарне виробництво як форма організації суспільного виробництва. Гроші і грошова система. 4. Ринкова економіка: сутність, принципи побудови. 5. Конкуренція і монополія в умовах ринку. 6. Теорія попиту і пропозиції. Ціна як регулятор ринкової економіки. Семінарські заняття. Теми 1,2,3,4,5,6(відповідають темам лекцій)             Усне опитування[1] Самостійна робота №1 Тестування Домашнє завдання №1 Модульна контрольна робота №1
Всього за 1-й модуль  
2. Лекційний курс. Теми 7 – 10: 7. Основні положення макроекономіки. Суспільне відтворення та економічне зростання. Економічні цикли. 8. Безробіття та інфляція як прояв макроекономічної нестабільності в умовах ринку. 9. Економічна роль держави. 10. Фінансово-кредитна система. Фіскальна політика держави. Семінарські заняття. Теми 7, 8,9, 10(відповідають темам лекцій)     -     -     Усне опитування Тестування Самостійна робота №2 Домашнє завдання № 2 Модульна контрольна робота №2
Всього за 2-й модуль  
3. Лекційний курс. Теми 11 – 16: 11. Аграрні відносини та теорія земельної ренти. 12. Теорія підприємства в системі ринкових відносин. Основні показники діяльності підприємства. 13. Використання виробничих ресурсів. Формування доходів в умовах ринку. 14. Організаційні основи підприємницької діяльності. 15. Світова економіка: сутність тенденції та перспективи. 16. Міжнародна торгівля і світова валютна система. Семінарські заняття. Теми 11,12,13,14,15,16(відповідають темам лекцій)   -     -     Усне опитування Економічний словник Реферат Виконання індивідуальної самостійної роботи студентом Підсумкова модульна контрольна робота
Всього за 3-й модуль  
Всього за чверть  

 

Загальна підсумкова оцінка з курсу „Економічна теорія” складається із суми балів за результатами поточного та підсумкового контролю знань.

Переведення 100-бальної шкали оцінювання в 5-балову шкалу за системою ECTS здійснюється в порядку, поданому в таблиці:

 

F FX E D C B A
1...34 35...59 60...64 65...74 75...84 85...89 90...100
незадовільно задовільно добре відмінно

ІІІ. Навчально-методичне забезпечення дисципліни

МОДУЛЬ 1 (теми 1 – 6)

Тема 1. Економічна теорія: предмет і метод

План семінарського заняття

1. Зародження та основні етапи розвитку економічної теорії.

2. Предмет вивчення економічної теорії. Мета і функції.

3. Економічні закони, закономірності та економічні категорії.

4. Методи пізнання економічних процесів.

5. Економічна теорія та економічна політика, їх взаємозв’язок та взаємодія.

Література до теми: [1, с. 12-25; 6, с. 7-23; 25, с. 18-34, 36-45; 31, с. 6-20; 35, с. 11-34; 41, с. 13-35]

Терміни і поняття.

Економічна теорія; політична економія; нормативна і позитивна економічна теорія; економічні категорії; економічні закони; мікроекономіка; макроекономіка; меркантилізм; фізіократи; маржиналізм; кейнсіанство; економічні відносини; економічна політика; аналіз і синтез; індукція і дедукція; метод наукової абстракції, економічне моделювання.

Теми рефератів.

1. Сучасне економічне мислення: сутність, зміст, проблеми становлення і роль у розвитку суспільства.

2. Розвиток економічної думки в Україні на сучасному етапі розвитку.

3. Взаємозв’язок економічної теорії та економічної політики держави.

 

Питання до теми.

1. Доведіть, що економічна теорія є суспільною наукою. Чи може існувати єдина економічна теорія для всіх часів і країн?

2. Зробіть аналіз спільних рис і відмінностей економічних законів і законів природи. Чи достатньо пізнати економічні закони для успішного їх використання в господарській діяльності? Чи може економічний суб’єкт взагалі не зважати на вимоги економічних законів?

3. В чому полягає відмінність позитивної та нормативної економічної теорії?

4. В чому суть економічної політики та в якому співвідношенні вона знаходиться з економічною теорією?

5. Пригадайте конкретні ситуації та наведіть приклади із власного життя, життя сім’ї, держави, які б вимагали знання економічної теорії.

Завдання до теми.

  2. Поясніть, чому закон зростаючих потреб є об’єктивним, якщо людина сама…  

Тести.

1. Вкажіть характерну ознаку нормативної економіки:

а) виявлення сутності економічних явищ та процесів;

б) дослідження фактичного стану економіки;

в) вивчення економічних закономірностей;

г) обґрунтування певної економічної політики.

2. Визначте, що є предметом дослідження мікроекономіки:

а) вибір фірмою обсягу виробництва, що максимізує прибуток;

б) вибір заходів стримування інфляції;

в) планування обсягу податкових надходжень до державного бюджету;

г) визначення курсу національної грошової одиниці.

3. Вкажіть положення, яке не стосується визначення предмета економічної науки:

а) зростаючі потреби людей і суспільства в цілому;

б) ефективне використання ресурсів;

в) безмежні виробничі ресурси;

г) обмеженість виробничих ресурсів.

4.Визначте правильне твердження:

а) економічна теорія – це природнича наука, яка досліджує розміщення обмежених ресурсів у світі;

б) економічна теорія – це точна наука, яка досліджує раціональне використання ресурсів;

в) економічна теорія – це суспільна наука, яка досліджує еволюцію суспільних формацій;

г) економічна теорія – це суспільна наука, яка досліджує поведінку економічних суб’єктів в умовах обмеженості ресурсів.

5. На відміну від законів природи економічні закони:

а) є об’єктивними;

б) доступні до пізнання;

в) відбивають істотні, внутрішньо необхідні зв’язки;

г) діють протягом певного історичного часу;

д) можуть вводитися (скасовуватися) рішеннями парламенту або уряду.

6. Проблеми пізнання та правильного використання економічних законів не стосуються:

а) розробка і прийняття нових економічних законів;

б) з’ясування механізму дії економічних законів;

в) пошук та впровадження економічних важелів, що найкраще відповідають вимогам економічних законів;

г) чітке формулювання вимог економічних законів;

д) розробка правових актів і господарських рішень, що не суперечать економічним законам.

7. Засновниками класичної школи є:

а) Карл Маркс;

б) Адам Сміт;

в) Дж. М. Кейнс;

г) Давід Рікардо.

8. Засновниками маржиналізма є:

а) К. Менгер;

б) Ф. Візер;

в) Е. Бем-Баверк;

г) В. Петті.

9. Економічні блага – це:

а) будь-які корисні речі, що здатні задовольняти потреби людей;

б) усі вироблені у суспільстві матеріальні речі та послуги;

в) блага, яких достатньо для повного задоволення наявних потреб;

г) блага, які порівняно із потребами, присутні в обмеженій кількості;

д) продукти праці, що здатні задовольняти будь-які потреби людей.

10. Встановіть відповідність між методами економічних досліджень та їхніми визначеннями: (А. економічне моделювання; Б. узагальнення; В. абстракція; Г. класифікація; Д. дедукція):

1) ігнорування певних впливів, акцентування на чомусь одному;

2) висновки щодо сталих, повторюваних зв’язків між достатньою

кількістю фактів та явищ;

3) групування процесів та явищ за певними критеріями (принципами);

4) представлення головних зв’язків між певними явищами за допомогою графічних або математичних.

Тема 2. Економічна система суспільства та відносини власності. Економічні потреби та інтереси.

План семінарського заняття

1.Економічні потреби та економічні інтереси суспільства. Економічний закон зростання потреб. Крива виробничих можливостей.

2.Економічна система, її сутність, цілі й основні структурні елементи. Типи економічних систем.

3.Перехідні економічні системи. Зміст та основні риси.

4.Власність, її суть, форми і місце в економічній системі.

5.Еволюція відносин власності в Україні

Література до теми: [1, с. 39-86; 4, с. 30-73; 6, с. 24-60; 7, с. 173-187; 16, с. 4; 19, с. 97; 20, с. 119-130; 21, с. 132-135; 25, с. 30-35; 30, с. 26-44; 56]

Терміни і поняття.

Економічна потреба, економічний інтерес, благо, продукт, ресурс, закон зростання потреб, предмети споживання, фактори виробництва, альтернативні витрати; Економічна система, продуктивні сили, виробничі відносини, власність, привласнення, відчуження, право власності, приватна власність, суспільна власність, оренда, роздержавлення, приватизація.

Теми рефератів.

1. Модель ієрархії потреб за А.Маслоу.

2. Економічна система сучасної України.

3. Акціонерна власність в розвинених країнах і проблеми її становлення в Україні.

4. Державна власність в сучасних ринкових системах: сутність, функції, масштаби, тенденції розвитку.

Питання до теми.

1. Як і чому змінюються потреби людей? З’ясуйте економічні наслідки цих змін.

2. В чому сутність економічних інтересів і зв’язок з потребами?

3. За якими критеріями класифікуються економічні системи?

4. Чому саме власність є провідною ланкою системи виробничих відносин. Розкрийте її місце і роль в економічній системі.

5. Чому при трансформуванні власності в Україні найбільш поширеною формою приватизації стало акціонування?

6. Поясніть, чому в усіх розвинутих країнах відбувається поступовий перехід до змішаних форм власності?

7. Чому саме акціонерна власність і корпоративні форми організації бізнесу переважають в усіх розвинутих країнах?

Задачі до теми.

телевізори, тис шт. 400 350 300 200 100 0 домашні кінотеатри, тис шт. 0 20 40 60 50 80

Приклади розв’язання задач.

Таблиця виробничих можливостей економіки острова Люди Кокоси … Перший стовпчик у таблиці показує, що всі працівники зайняті збором кокосів;…    

Розв’язок

Альтернативна вартість одного товару виражається в одиницях іншого товару, від якого доводиться відмовитися, тому альтернативна вартість 1 кг огірків визначається так: 20 кг помідорів/10 кг огірків = 2 кг помідорів.

Приклад 3.У таблиці представлено виробничі можливості випуску танків і автомобілів.

 

Можливі комбінації Танки Автомобілі
А
Б
В
Г
Д

Побудуйте криву виробничих можливостей для даної економіки. Обчисліть альтернативні витрати виробництва одного танку. Визначте загальні витрати на виробництво трьох танків.

Розв’язок

  Загальні витрати на виробництво трьох танків: 1 + 2 + 3 = 6 авто. Побудуємо…

Розв’язок

Визначимо альтернативну вартість 600 годинників:

1 фотоапарат=12 годинників, а

х фотоапаратів = 600 годинників,

отже альтернативна вартість 600 годинників становить 50 фотоапаратів, що означає: підприємство може виробити або 600 годинників або 50 фотоапаратів.

Визначимо альтернативні витрати виробництва 40 фотоапаратів:

1 фотоапарат=12 годинників, а

40 фотоапаратів = х годинників,

отже альтернативна вартість виробництва 40 фотоапаратів становить 480 годинників (х = 40•12=480 годинників).

При виробництві 40 фотоапаратів підприємство буде змушене відмовитись від виробництва 120 годинників (600 - 480= 120 годинників).

 

Приклад 6.Номінал акції складає 500 грн., дивіденд – 20%, позичковий відсоток – 10% річних. Обчисліть курс акції. Визначте загальний дохід і засновницький прибуток від продажу 5000 акцій за ринковою вартістю.

Розв’язок

Курс акцій (КА) – ринкова ціна акцій, яка визначається як капіталізований доход на акцію за формулою:  

Розв’язок

б) Рівень граничної корисності визначається показником останньої од. товару: ІV = 1 б. Її рівень зменшується за збільшенням кількості споживаного товару. в) Графік граничної корисності має такий вигляд:

Тести.

1. Визначте, яке фундаментальне явище спричиняє необхідність економічного вибору:

а) різноманітність потреб людей і суспільства;

б) наявність багатьох альтернатив використання грошей;

в) постійне зростання потреб;

г) обмеженість ресурсів.

2. Економічні блага це:

а) будь-які корисні речі, що здатні задовольняти потреби людей;

б) усі вироблені у суспільстві матеріальні речі та послуги;

в) блага, яких достатньо для повного задоволення наявних потреб;

г) блага, які порівняно із потребами, присутні в обмеженій кількості;

д) продукти праці, що здатні задовольняти будь-які потреби людей.

3. Визначте, що не є економічним благом:

а) отриманий у спадщину будинок;

б) безкоштовна медична допомога у районній лікарні;

в) свіже повітря на околиці хвойного лісу;

г) подарований батьками комп’ютер.

4. Якщо обсяг виробничих ресурсів збільшився, то:

а) неодмінно зросте обсяг суспільного виробництва;

б) економіка в змозі виробляти більше товарів і послуг;

в) зросте технічний рівень виробництва;

г) підвищиться стандарт життєвого рівня;

д) зросте продуктивність суспільної праці.

5. Визначте, що буде альтернативною вартістю прийнятого вами рішення купити підручник з економічної теорії вартістю 30 грн:

а) сплачені за підручник 30 грн;

б) вартість ресурсів, витрачених на видавництво підручника;

в) інший товар (послуга), від якого Ви відмовилися на користь підручника;

г) вартість інших товарів (послуг), на які Вам не вистачило грошей.

6. Вкажіть, що є альтернативною вартістю виробництва ще одного літака:

а) ціна літака;

б) кількість гелікоптерів, від яких слід відмовитися задля виробництва одного літака;

в) прибуток, який отримує виробник літака після його продажу;

г) граничні витрати останнього літака.

7. Визначте правильне визначення того, що являє собою крива виробничих можливостей певної країни:

а) лінія, що поєднує всі комбінації ресурсів, які потрібні для виробництва двох товарів;

б) лінія, що поєднує всі комбінації обсягів двох товарів, які можуть бути вироблені з наявних ресурсів при повній їх зайнятості й повному обсязі виробництва;

в) лінія, що поєднує всі комбінації обсягів двох товарів, що запланував уряд країни виробити впродовж року з наявних ресурсів;

г) лінія, що поєднує альтернативні вартості виробництва одного з товарів, виражені в кількості іншого товару.

8. Визначте, за якої умови не відбудеться зсуву кривої виробничих можливостей тепличного комбінату, який вирощує перець і помідори:

а) у теплицях висадили нові сорти високоврожайних помідорів;

б) на комбінаті скоротили посаду агронома по захисту рослин від шкідників;

в) зростання доходів населення збільшило попит на овочі;

г) на комбінаті введено в експлуатацію новий тепличний павільйон.

9. Визначте, за яких умов крива виробничих можливостей матиме вигляд прямої:

а) якщо альтернативна вартість виробництва одного з товарів дорівнює нулю;

б) якщо альтернативна вартість виробництва одного з товарів є величиною незмінною;

в) якщо діє закон зростання альтернативної вартості;

г) якщо ресурси, що використовуються для виробництва двох благ, не є взаємозамінними.

10. Власність – це:

а) певні матеріальні та нематеріальні цінності, які привласнюються людьми;

б) відносини між людьми з приводу привласнення та відчуження матеріальних благ та послуг;

в) відносини з приводу розпорядження певними речами;

г) усі відповіді правильні;

д) усі відповіді неправильні.

11. Якщо будь-яке майно взяти в оренду, то орендар:

а) є потенційним власником;

б) розпоряджається споживчою вартістю майна;

в) є повним власником;

г) розпоряджається цінністю даного майна (може продати його або подарувати);

д) всі відповіді вірні;

е) всі відповіді невірні.

12. Приватна власність – це форма юридичного закріплення за громадянам прав:

а) володіння будь-яким майном;

б) користування і розпорядження будь-яким майном;

в) застосування і розпорядження будь-яким майном;

г) володіння, користування і розпорядження будь-яким майном.

13. У повноваження орендаря не входить:

а) володіння орендованим майном;

б) користування орендованим майном;

в) відчуження орендованого майна.

14. Існування державної власності зумовлено:

а) наявністю збиткових галузей виробництва;

б) необхідністю розв’язання загальнонаціональних і соціальних задач підтримки рівня життя населення;

в) прагненням збільшити державні доходи;

г) наявністю галузей, від розвитку яких залежить економічний і технічний рівень всього суспільного виробництва;

д) усі відповіді вірні;

е) усі відповіді невірні.

15. Націоналізація – це:

а) розпродаж і безоплатний розподіл акцій;

б) продаж державного житла квартиронаймачам;

в) передача підприємств, галузей виробництва, земель у власність держави;

г) відмова від державної монополії з метою розвитку конкуренції.

16. До негативних наслідків процесів роздержавлення і приватизації в розвинутих країнах світу відносять:

а) надання населенню можливості купувати товари і послуги з державного сектора економіки за відносно дешевими цінами;

б) зростання армії безробітних;

в) продаж державної власності за штучно заниженими цінами;

г) сприяння проведенню структурної перебудови економіки;

д) вірні всі відповіді;

е) вірні відповіді а) і г);

ж) вірні відповіді б) і в);

з) невірні всі відповіді.

ТЕМА 3.Товарне виробництво як форма організації суспільного виробництва. Гроші і грошова система.

 

План семінарського заняття

 

1.Суть, фактори і структура суспільного виробництва.

2.Форми організації суспільного виробництва: натуральна і товарна.

3.Товарне виробництво. Товар і його властивості.

4.Закон вартості, його сутність та функції.

5.Суть та функції грошей .Закони грошового обігу. Грошова система.

Література до теми: [1, с. 58-85, 199-208; 4, с.79-110; 23, с. 35-51; 31, с. 76-92; 32, с. 79-118; 35, с. 96-124; 41, с. 113-187; 60]

Терміни і поняття.

Суспільне виробництво, робоча сила, засоби праці, предмети праці, натуральне господарство, товарне виробництво, товар, вартість, споживна вартість, продуктивність праці, інтенсивність праці, ціна товару; гроші, кредитна картка, рівняння Фішера, грошова система, золотий стандарт, масштаб цін, валютний курс, конвертованість валюти, девальвація, ревальвація, інфляція.

Теми рефератів.

1. Ресурсний потенціал України та ефективність його використання.

2. Сутність маржиналістської теорії цінності.

3. Протиріччя закону вартості та його роль у виникненні та розвитку капіталізму.

4. Сутність, механізм дії та регулятивні функції закону вартості.

5. Грошова реформа в Україні 1996 року: необхідність, концепція,

наслідки.

Питання до теми.

1. Яка різниця між поняттями “товар” і “продукт”?

2. Чому не виникає товарне виробництво, якщо відсутня економічна відокремленість виробників?

3. Яка роль обмеженості (рідкості) ресурсів у виникненні товарного виробництва?

4. Визначте, які фактори необхідно використати в першу чергу, щоб забезпечити економічне зростання в Україні?

5. Чи існує натуральне виробництво в сучасних умовах? Наведіть приклади. Розкрийте його місце і роль в сучасній економіці України.

6. Якими факторами зумовлене сучасне розмаїття видів грошей?

7. Сьогодні більшість домашніх господарств країн ринкової економіки користується кредитними картками. Чим пояснити відмову від реальних грошей на користь їх замінників?

8. Чи залежить кількість паперових грошей, що перебуває в обігу, від золотого запасу країни? Яку роль відіграє золото в сучасній грошовій системі?

Задачі до теми.

  2.Індивідуальні затрати робочого часу на виробництво одиниці товару однакової… 3.На виробництво одиниці певного товару три групи виробників відповідно витрачають 6; 2 і 3 години робочого часу.…

Приклади розв’язання задач.

Приклад 1.Щоб зробити одиницю товару, одна група товаровиробників витрачає 4 години, друга — 2,5 години, третя — 3 години. Потрібно визначити суспільно-необхідний час виробництва товару, якщо відомо, що перша група виготовила 20 од., друга — 12 од., третя — 8 одиниць товару. Проаналізувати яким є економічний стан кожного виробника.

Як зміниться суспільно необхідний робочий час та економічний стан підприємств, якщо на першому підприємстві удвічі зросте продуктивність праці, а на третьому – інтенсивність праці.

Результати розрахунків подати у табличній формі.

Розв’язок

СНРЧ , де ІРЧ 1, ІРЧ2, ІРЧ n ─ витрати на виробництво товару відповідно першого,… Q 1, Q2, Qn ─ обсяги виробництва відповідно першого, другого і n-го виробників.

Розв’язок

За умовою задачі товар А обмінюється на товар Б у пропорції:

1 од. тов. А = 5 од. тов. Б;

а) якщо у виробництві товару А удвічі зросте продуктивність праці, його вартість удвічі скоротиться і пропорція обміну на товар Б буде такою:

1 од. тов. А = 2,5 од. тов. Б;

б) якщо удвічі зросте продуктивність праці у виробництві товару Б, його вартість зменшиться удвічі, а пропорція обміну товару А на товар Б буде:

1 од. тов. А = 10 од. тов. Б;

в) якщо удвічі зросте продуктивність у виробництві товару А його вартість удвічі зменшиться, зростання інтенсивності праці у виробництві товару Б не вплине на його вартість, отже пропорція обміну цих товарів буде такою:

1 од. тов. А = 2,5 од. тов. Б.

Приклад 3. 7,5 пляшок води обмінюється на 2 кг яблук. Якою буде пропорція обміну 1 пл. води, якщо продуктивність їх виробництва зросте у 2 рази, а обсяг врожаю яблук збільшився у 1,5 раз?

Розв’язок

Згідно з законом вартості за умовою зростання продуктивності праці обміну належать 15 пл. води (7,5×2), які завдяки більшому обсягу врожаю будуть обмінюватися не на 2 кг яблук, а на 3 кг.

Тому нова пропорція обміну буде такою: 15 пл. води = 3 кг яблук, тобто 1 пл. води буде обмінюватися на 0,2 кг яблук.(3:15).

Відповідь: нова пропорція обміну буде 1 пл. води : 0,2 кг яблук.

Приклад 4. 1 кг кави можна обміняти на 17 кг солі. Через рік продуктивність праці у виробництві солі зросла у 2 рази, а за природних умов кави зібрали у 2 рази менше. Визначте нову пропорцію обміну 1 кг кави.

Розв’язок

Згідно з теорією питання про вплив рівня продуктивності праці на рівень вартості товару і, відповідно, на пропорцію обміну цього товару на інші визначаємо, що товар «сіль» стане у 2 рази дешевше, тому його потрібно у 2 рази більше (17кг× 2кг =34кг).

Завдяки негативним природним умовам до обміну потрапляє не 1 кг кави, а 0,5 кг. Нова пропорція буде: 0,5 кг кави обмінюється на 34 кг солі, або 1 кг кави – на 68 кг солі.

Відповідь: за новими умовами обміну пропорція обміну буде такою – 1 кг кави становить68 кг солі.

Приклад 5. Мінова вартість 10 кг картоплі складає 0,4 кави. Як зміниться пропорція обміну, якщо в зв’язку з врожаєм кави зберуть у 2 рази більше, а картоплі на ринку буде на 20% менше.

Розв'язок

Запишемо дану пропорцію обміну:

10кг картоплі=0,4кг кави

1кг картоплі=0,04кг кави.

За нових умов на ринку буде 8кг.картоплі і 0,8 кг кави, що дає таку пропорцію:

8кг картоплі =0,8 кг кави;

1кг картоплі =0,1 кг кави;

10кг картоплі = 1кг кави.

Відповідь: за новими умовами 10кг картоплі буде обмінюватися на 1кг кави.

Приклад 6.За умов золотомонетного стандарту загальна сума цін товарів, запропонованих для продажу у США становила 108 млрд дол. золотом. Для обслуговування товарного обігу уряд випустив 4,5 млрд. паперових доларів. Визначте, скільки золотих доларів залишиться в обігу, якщо відомо, що долар обертається 15 разів на рік, у кредит продано товарів на загальну суму 22 млрд. дол., платежі, за якими настав час розрахунку дорівнюють 7 млрд. дол., за бартером та на умовах взаємних поставок реалізується товарів на загальну суму 18 млрд. дол.

Розв’язок

де ΣЦТ – сума цін товарів (вартісна оцінка виробленого продукту); К –… 1). Визначимо кількість грошей, що потрібні для обігу за наведеною у поясненні формулою:

Розв’язок

Масштаб цін-це фіксована вага валютного металу,прийнята за одиницю грошей. Якщо 1 долар = 2,3 рупій і 1 долар = 0,888 грам золота, то 2) Девальвація є грошовою реформою, що зменшує золотий зміст грошової одиниці. Отже порахуємо новий вміст золота в 1…

Розв’язок

Розглянемо усі можливі варіанти обміну гривні на рублі. 1). Обчислимо, яку кількість рублів можна отримати, якщо гривню обміняти на… рублів.

Тести.

1. Вкажіть, що з наведеного можна віднести до предметів праці:

а) металеві конструкції, із яких на заводі будівельних машин збирається підйомний кран;

б) верстати, за допомогою яких на заводі збирається підйомний кран;

в) працівники, які на заводі будівельних машин збирають підйомний кран;

г) підйомний кран, який на будівельному майданчику піднімає вгору будівельні матеріали.

2. Вкажіть, як називається показник ефективності використання фактора виробництва «капітал»:

а) продуктивність праці;

б) матеріаломісткість;

в) рентабельність;

г) фондовіддача.

3. Вкажіть найбільш точне визначення виробничого ресурсу «підприємницькі здібності»:

а) здатність людей управляти іншими людьми та вміння виконувати накази інших;

б) здатність генерувати нові ідеї, уміння вигадувати щось нове;

в) здатність до ініціативи, організаційні та управлінські вміння, що впливають на результативність виробництва;

г) здатність ризикувати, прагнення екстремальних ситуацій.

4. Товарне виробництво – це форма організації виробництва, за якої:

а) виробляються корисні для суспільства і окремої людини блага;

б)метою виробництва є задоволення суспільних і приватних потреб;

в) продукти виготовляються для задоволення потреб виробника;

г) всі вироблені блага набувають форми товару;

д) продукти виробництва призначені для купівлі-продажу.

5. Підприємство виробляє 2 % продукції галузі. Що відбудеться із індивідуальною і суспільною вартістю товару, якщо продуктивність праці на даному підприємству зросте удвічі:

а) обидві зростуть;

б) обидві скоротяться;

в) обидві не зміняться;

г) індивідуальна вартість зросте, а суспільна не зміниться;

д) індивідуальна вартість знизиться, а суспільна не зміниться

6. Назвіть із нижче перерахованих ті споживчі блага, які не є товарами:

а) жіночий одяг, виготовлений господинею для себе;

б) наркотична сировина, затримана на кордоні країни;

в) земля в сільськогосподарському виробництві України;

г) енциклопедичний словник, виданий тиражем 100 тисяч екземплярів;

д) бракована підприємством продукція;

є) хліб, вироблений середньовічним селянином і переданий як оброк феодалу.

Яке з визначень характеризує працю товаровиробника як абстрактну?

а) це продуктивна праця, що створює споживчі блага;

б) це праця людини як затрати робочої сили (витрати розумової, нервової, фізичної енергії), що створює вартість товару;

в) це розумова праця людини, що приймає участь у виробництві продукту;

г) це ручна або технічно оснащена праця.

Чим визначається величина вартості товару?

б) затратами живої праці на одиницю продукції; в) затратами сировини і робочої сили на одиницю виготовленого продукту; г) суспільно необхідними затратами праці на виробництво одиниці продукту.

Яке положення розкриває сутність грошей як економічної категорії?

а) це дорогі металеві монети;

б) все, що виконує функції грошей;

в) це грошові білети і розмінна монета;

г) це особливий товар, який виконує роль загального еквіваленту;

д) рідкісні речовини природи, які служать засобом обміну.

Що визначає цінність грошей?

б) витрати виробництва та виготовлення грошей; в) суспільне призначення грошей виконувати роль загального еквіваленту; г) прийнятність;

ПРИНЦИПИ ПОБУДОВИ

План семінарського заняття

1. Суть, завдання, функції і структура ринку. Основні суб'єкти і об’єкти ринкової економіки.

2. Етапи, моделі та методи регулювання ринкової економіки.

3. Інфраструктура ринку. Біржа, види і функції.

4. Основні концепції і моделі переходу до ринку.

Література до теми: [2, с. 73-91; 4, с. 114-155, ; 6, с. 132-146; 12, с. 3-17; 14, с. 364-369; 23, с. 52-61; 34, с. 71-92; 37; 42, с. 267-292]

Терміни і поняття.

Ринок, суб’єкт ринку, об’єкт ринку, ринок товарів та послуг, ринок грошей, ринок капіталів, ринок цінних паперів, ринок робочої сили, ринок природних ресурсів, інфраструктура ринку, банк, фондова біржа, товарна біржа, аукціон, дилер, брокер, маклер, служба зайнятості.

Теми рефератів.

1. Сутність та особливості функціонування інвестиційних фондів.

2. Особливості функціонування служби зайнятості (біржі праці).

3. Ринкова інфраструктура в Україні: особливості та перспективи розвитку.

Питання до теми.

1. Які умови виникнення ринкової економіки? Які функції він виконує?

2. Які ви знаєте моделі ринку і які риси її характеризують. Проаналізуйте переваги і недоліки ринкової економіки.

3. Проаналізуйте переваги і недоліки ринкової економіки.

4. Поясніть відмінності у функціях центрального, комерційного і спеціалізованого банку.

5. Для чого запроваджується біржова торгівля? Чи змінилося її значення останніми роками?

Задачі до теми.

1. Поясніть факт: на ринку товарів між виробником і споживачем є посередники: оптові і роздрібні торговці, дистриб’ютори, дилери та брокери. Кожен із них претендує на винагороду, що збільшує кінцеву ціну. Чи не доцільніше було б обійтись без них?

2. Скласти у вигляді таблиці порівняльну характеристику шведської, німецької, американської та японської моделей ринкової економіки.

 

Тести.

1. Якому визначенню суті ринку доцільно віддати перевагу:

а) ринок – це інститут, або механізм, що зводить разом покупців (пред’явників попиту) і продавців (постачальників товарів і послуг);

б) ринок означає групу людей, що вступають у тісні ділові відносини і укладають важливі угоди щодо будь-якого товару;

в) ринок – це відносини між людьми, що проявляються через обмін, який функціонує на ґрунті законів товарного виробництва і обігу.

2. Конкурентний ринковий механізм – це спосіб:

а) узгодження рішень споживачів, виробників і власників факторів виробництва;

б) синхронізація цих рішень;

в) узгодження і синхронізація цих рішень;

г) усі попередні відповіді не вірні.

3. Якими проблемами у ринковій економіці повинна займатися держава:

а) розподілом грошових доходів у суспільстві;

б) надавати допомогу конкретному споживачу з обмеженими доходами, визначаючи способи їх раціонального використання;

в) визначати, що і скільки потрібно виробити з наявних ресурсів;

г) визначати коло товарів і послуг, що потрібно суспільству, незважаючи на смаки і переваги будь-якої групи або усього населення.

4. Яка з зазначених характеристик не відноситься до ринкової економіки:

а) конкуренція;

б) централізоване планування;

в) приватна власність;

г) свобода підприємницького вибору.

5. Вкажіть, як ринкова економічна система відповідає на одне з головних питань економіки:

а)питання «для кого виробляти?» розв’язується державними органами;

б)питання «як виробляти?» розв’язується через конкуренцію виробників;

в)питання «що виробляти?» розв’язується на основі звичаїв і минулого досвіду;

г) питання «що виробляти?» розв’язується за допомогою державних планів.

6. Що таке ф’ючерсний контракт, виберіть правильне визначення:

а) угода про продаж товару з відстрочкою платежу;

б) угода про продаж права на товар;

в) контракт на певний термін з умовою його ліквідації, якщо товар не

буде поставлено;

г) зобов’язання продавця здійснити постачання певної кількості товару певної якості у зазначений час.

 

ТЕМА 5. КОНКУРЕНЦІЯ І МОНОПОЛІЯ В УМОВАХ РИНКУ

План семінарського заняття

1.Суть конкуренції та її функції.

2.Типи, види і методи конкуренції.

3.Монополії, їх суть, причини виникнення і форми.

4.Антимонопольна політика держави. Антимонопольне регулювання в Україні. Функції Антимонопольного комітету.

 

Література до теми: [4, с. 172-181; 18, с. 47-55; 23, с.62-81; 28, с. 266-447;41, с.233-260; 43,с. 405-429 ]

 

Терміни і поняття.

Конкуренція; досконала конкуренція, недосконала конкуренція; монополія; олігополія; монопсонія; олігопсонія; дуополія; картель; трест; синдикат; концерн; консорціум, конгломерат; монопольний прибуток; монопольна ціна.

Теми рефератів.

1. Нові форми конкуренції в сучасній ринковій економіці.

2. Основні напрями антимонопольної політики України в сучасних умовах. Функції Антимонопольного комітету

3. .Вплив конкуренції та монополії на процес ринкового ціноутворення.

Питання до теми.

1. За яких умов виникає конкуренція і чи може вона існувати в умовах соціалістичної системи.

2. Розкрийте методи конкурентної боротьби. Проаналізуйте відмінності досконалої і недосконалої конкуренції.

3. Назвіть основні шляхи і причини виникнення монополії. Що є критерієм монопольної влади на ринку.

4. В чому проявляються економічні наслідки монополізму.

5. Розкрийте основні напрямки антимонопольної політики.

6. Які функції виконує антимонопольний комітет України.

Завдання до теми.

Поясніть свій вибір та наведіть декілька прикладів кожного з типів ринкових структур.   2. Встановіть відповідність між характерними ознаками конкуренції та видами ринкових структур: 1) однорідний…

Приклади розв’язання задач.

Приклад 1.Капітал головної компанії становить 50 млн. грн, її контрольний пакет акцій дорівнює 20 %.

Головна компанія скупила на 30 млн. грн контрольні пакети п’яти дочірніх компаній, які становлять 15 % їх акціонерного капіталу.

У свою чергу дочірні компанії придбали контрольні пакети 10 внучатих компаній на загальну суму 20 млн. грн, питома вага цих пакетів – 20 % акціонерного капіталу.

Підрахуйте загальну суму підконтрольного головному інвестору капіталу і визначте, яку частку становить у ньому власний капітал інвестора. Зробіть аналіз.

Розв’язок

1) Визначимо власний капітал головного інвестора (Кінв.) : Кінв. = 50 · 0,2 = 10 млн. грн. 2) Обчислимо капітал дочірніх і внучатих компаній, що контролюються головною компанією:

Розв’язок

Рмон. = Рсер. + Рзв. над/приб. + Рмон. над/приб. Монопольний надприбуток пов’язаний виключно з монополізацією виробництва,… Рмон. над/приб. = Рмон. – Рсер. – Рзв. над/приб.

Тести.

Яка з нижче наведених ознак свідчить про відсутність конкуренції в галузі?

а) рівень прибутку в галузі нижчий за середній в національній економіці;

б) нездатність окремих фірм в галузі до розширення виробництва;

в) «заблокований» з боку однієї фірми «вхід» до галузі для інших фірм;

г) інший рівень зарплати в галузі порівняно з середнім в країні.

Визначте, для якої ринкової структури найбільш характерним є

а) монополії; б) монополістичної конкуренції; в) олігополії;

Вкажіть, у якій з галузей української економіки зберігається

державна монополія:

а) чорній металургії;

б) атомній енергетиці;

в) авіатранспортній;

г) книговидавничій.

Вкажіть спільну рису ринків досконалої та монополістичної

конкуренції:

а) виробляються однорідні товари;

б) відсутній контроль над ціною;

в) на ринку діє багато продавців і покупців;

г) відсутня нецінова конкуренція.

Вкажіть, хто чи що в сучасних економічних системах заважає

створенню монополій:

а) самі виробники, подаючи судовий позов на монополіста;

б) споживачі, відмовляючись купувати товари в монополістів;

в)держава, створюючи антимонопольне законодавство й контролюючи його виконання;

г) Організація Об’єднаних Націй.

Визначте, ринок якого товару більше відповідає ознакам ринку

монополістичної конкуренції:

а) електроенергії в обласному центрі;

б) картоплі в столиці України;

в) кам’яного вугілля;

г) шоколаду в Україні.

10. Олігополія - це ринкова структура, де оперує:

а) велика кількість конкуруючих фірм, що виробляють однорідну продукцію;

б)велика кількість конкуруючих фірм, що виробляють диференційований продукт;

в) невелика кількість конкуруючих фірм;

г) тільки одна крупна фірма.

ТЕМА 6. ТЕОРІЯ ПОПИТУ І ПРОПОЗИЦІЇ. ЦІНА ЯК РЕГУЛЯТОР РИНКОВОЇ ЕКОНОМІКИ

План семінарського заняття

1. Суть попиту, закон попиту і фактори, що його визначають.

2. Пропозиція: зміст, закон пропозиції і фактори, що на неї впливають.

3. Еластичність попиту і пропозиції.

4. Взаємодія попиту і пропозиції. Ринкова рівновага. Ціна рівноваги.

Література до теми: [1, с. 98-120; 3, с. 38-54; 6, с. 88-104; 27, с. 46-71; 41, с. 214-230; 42, с. 299-312; 43, с. 230-243]

 

Терміни і поняття.

Попит, пропозиція, обсяг попиту, обсяг пропозиції, рівноважна ціна, рівноважний обсяг, закон попиту, закон пропозиції, товари-субститути, товари-комплементи, ринковий дефіцит, ринковий надлишок, еластичність попиту, еластичність пропозиції.

Теми рефератів.

1. Практичне значення аналізу еластичності попиту і пропозиції в комерційній діяльності.

2. Основи теорії поведінки споживача і проблема оптимізації його вибору.

3. Об’єктивна необхідність, форми, межі та наслідки втручання держави в регулювання ринкового ціноутворення.

Питання до теми.

1. Що спільного та відмінного, на вашу думку, в поняттях “потреба” і “попит”?

2. Що таке закон попиту і закон пропозиції та яке їх практичнее значення в умовах ринку?

3. В чому різниця між зміною в попиті і зміною величини попиту?

4. Які чинники зумовлюють зміщення кривої пропозиції?

5. Як відхилення ціни від рівноважного стану впливає на рівновагу?

6. Яке значення має вивчення теорії рівноваги для розуміння функціонування економічної системи?

Задачі до теми.

1) доходи населення зросли, а пропозиція певного повноцінного товару не змінилася; 2) впроваджуються новітні технології, що дають змогу збільшити обсяг випуску,… 3) кількість споживачів даного товару зменшилася, а його пропозиція залишилася сталою;

Приклади розв’язання задач.

Приклад 1. Функція попиту має вигляд: Qd = 36 – 5Р, функція пропозиції: Qs= 17P – 8. Знайдіть рівноважну ціну й рівноважний обсяг продажів. Як зміниться попит і пропозиція, якщо ціна встановиться на рівні 4 грн.? Що відбудеться з обсягом попиту й пропозиції, якщо ціна встановиться на рівні 1 грн.?

Розв’язок

1) Рівноважну ціну знаходимо з умови ринкової рівноваги: Qd = Qs:

36 – 5Р = 17Р – 8;

36 + 8 = 17Р + 5Р;

44 = 22Р;

Р = 44/22;

Рe = 2.

Рівноважна ціна (Рe) на ринку дорівнює 2 грн.

Підставляючи значення рівноважної ціни в рівняння попиту чи в рівняння пропозиції отримуємо значення рівноважної кількості:

Qd = 36 – 5´2 = 26;

Qs = 17´2 – 8 = 26.

Рівноважний обсяг продажів (Qe) складає 26 одиниць товару.

2) Для визначення попиту і пропозиції при ціні на рівні 4 грн., підставляємо значення ціни в рівняння попиту та пропозиції:

Qd = 36 – 5´4 = 16;

Qs = 17´4 – 8 = 60.

Отримуємо: 60 > 16 (Qs > Qd), тобто на ринку спостерігається надлишок товарів, що дорівнює 60 – 16 = +44 одиниці товару.

3) Для визначення попиту і пропозиції при ціні на рівні 1 грн, підставляємо значення ціни в рівняння попиту та пропозиції:

Qd = 36 – 5´1 = 31;

Qs = 17´1 – 8 = 9.

Отримуємо: 31 > 9 (Qd > Qs), тобто на ринку спостерігається дефіцит товарів, що дорівнює 9 –31 = –22 одиниці товару.

Проілюструємо аналітичний розв'язок задачі за допомогою графіка:

 
 

 


Відповідь: рівноважна ціна становить 2 грн., рівноважний обсяг ─ 26 од.; внаслідок встановлення ціни на рівні 4 грн. на ринку виникне надлишок в розмірі 44 одиниць, а внаслідок встановлення ціни на рівні 1 грн. буде спостерігатися дефіцит товарів в розмірі 22 одиниць.

Приклад 2.Зобразіть графічно і проаналізуйте, як зміняться параметри ринкової рівноваги на ринку певного товару, якщо водночас відбувається зростання доходів населення і впровадження у виробництві даного товару новітніх технологій.

Розв’язання.

Зростання доходів населення, за інших рівних умов, веде до зростання попиту на споживчі товари, що графічно відображається переміщенням кривої попиту D праворуч і вгору.

Впровадження новітніх технологій є чинним збільшення ринкової пропозиції, що графічно відображається переміщенням кривої пропозиції S праворуч і донизу.

Зобразимо на графіку початкові криві попиту і пропозиції D0 і S0. Точка їх перетину Е0 визначає початкову рівновагу – рівноважну ціну Р0 і рівноважний обсяг продажу q0.

Переміщення кривих попиту і пропозиції внаслідок дії вказаних чинників і нові параметри рівноваги позначимо на графіку відповідно D1, S1, E1, P1, q1 (рис. 6.1):

 

Рис. 6. 1. Можливий варіант динаміки ринкової рівноваги

внаслідок одночасного зростання попиту і пропозиції

 

Розв’язок. Як видно з наведеного графіку, точка рівноваги переміститься праворуч (з Е0 до Е1). І таке переміщення станеться незалежно від того, наскільки зростуть попит і пропозиція, тобто незалежно від співвідношення або пропорції, у якій відбувається їхнє зростання. Тому в результаті зростання попиту і пропозиції однозначно відбувається зростання рівноважного обсягу продажу, тобто q1 > q0.

Динаміка рівноважної ціни, навпаки, залежатиме від співвідношення темпів зростання попиту і пропозиції. Вона може залишитись незмінною, як наведено на графіку, якщо попит і пропозиція змінюються в однаковій пропорції. Якщо попит зростатиме швидше, ніж пропозиція – рівноважна ціна зросте, якщо швидше зростатиме пропозиція – рівноважна ціна, порівняно з початковою, – знизиться.

 

Приклад 3. Денний попит і пропозиція дитячих спортивних костюмів на певному регіональному ринку відповідно мають функції:

Qd = 6000 – 20P;

Qs = 3000 + 40P.

Визначте рівноважну ціну і обсяг продажу костюмів.

Уряд, з метою захисту споживачів, прийняв рішення про обов’язкове зниження цін на всі товари дитячого асортименту на 20%.

Проаналізуйте, якими будуть наслідки цього рішення для наведеного регіонального ринку дитячих спортивних костюмів.

Розв'язок

Qd = Qs 6000 – 20P = 3000 + 40P Pрівн. = 50 (грн.)

Розв’язок

Коефіцієнт еластичності попиту за ціною =, де: ∆ Q D – зміна обсягу пропиту (QD1 – QD2); % ∆ QD – відсоток, на який змінився обсяг попиту;

Розв’язок

Коефіцієнт еластичності пропозиції = , де: ΔQS – зміна обсягу пропозиції, % ΔQS – відсоток, на який змінився обсяг пропозиції;

Розв’язок

Розрахунок коефіцієнту здійснюється за формулою:

К ел. = , де:

К ел. – коефіцієнт еластичності попиту за доходом;

%ΔQD – відсоткова зміна обсягу попиту;

Y – відсоткова зміна рівня доходу.

ΔQD = 1260 од. – 1200од. = 60од.

%ΔQD – 60од. комплектів від 1200 од. комплектів складає 5%.

%ΔY- зміна доходу у 3000грош.од. від базового рівня 30тис.грош.од. складає 10%

К ел. попиту = =0,5

Крива попиту за доходом (крива Енгеля) має такий вигляд:

 

 

Тести.

1. На ринку попит – це:

а) кількість товарів та послуг, які ми бажаємо мати у своєму розпорядженні;

б) зв’язок між кількістю товару, яку споживачі здатні купити і ціною цього товару;

в) платоспроможна здатність споживачів купити товар;

г) зв’язок між кількістю товару, яку споживачі здатні купити і кількістю товару, яку продавці можуть запропонувати.

2. Крива попиту зміщується праворуч, якщо:

а) доходи споживачів зростають;

б) ціна на товар-субститут (взаємозамінний товар) збільшується;

в) ціна на комплементарний (доповнюючий) товар збільшується;

г) кількість покупців на ринку зменшується.

3. Визначте, які процеси на ринку товарів зрушуватимуть криву попиту ліворуч:

а) ціни на товари, що є замінниками для даного товару, зросли;

б) доходи споживачів зменшились;

в) ціни на доповнюючи товари зросли;

г) мода на даний товар проходить.

4. Визначте, які процеси зрушуватимуть лінію пропозиції праворуч:

а) ресурси для виробництва даного товару подорожчали;

б) виробники даного товару перейшли до більш прогресивних технологій;

в) держава застосувала до виробників нижчу ставку оподаткування;

г) держава субсидує виробника виплатами із державного бюджету.

5. Вкажіть, де термін «попит» слід замінити на словосполучення «обсяг попиту»:

а) зі зростанням доходів населення зріс попит на мобільні телефони;

б) зі зростанням ціни мобільних телефонів попит на них зменшився;

в) зі зменшенням тарифів на послуги мобільного зв’язку зріс попит на мобільні телефони;

г) із появою в пресі результатів досліджень шкідливого впливу мобільних телефонів на здоров’я людей попит на них зменшився.

6. Якщо довільна кількість певного товару продається за незмінюваної ціни, то попит на цей товар є:

а) абсолютно еластичним;

б) абсолютно нееластичним;

в) еластичним;

г) нееластичним;

д) одиничної еластичності.

7. Якщо держава встановить на певний товар ціну, нижчу від ціни ринкової рівноваги, то на ринку даного товару виникає:

а) надлишок товару;

б) дефіцит товару;

в) збільшення пропозиції даного товару;

г) збільшення попиту на цей товар;

д) зростання ціни.

8. Характеристики еластичної пропозиції не стосується наступне твердження:

а) виробники чутливо реагують на зміну ринкової ціни;

б) падіння цін веде до скорочення пропозиції;

в) підвищення цін викликає збільшення пропозиції;

г) коефіцієнт еластичності пропозиції є меншим за одиницю;

д) коефіцієнт еластичності пропозиції є більшим за одиницю.

9. Коефіцієнт еластичності попиту за доходом на товари щоденного споживання є таким:

а) Ed > 0; б) Ed < 0; в) 0 < Ed < 1; г) Ed > 1; д) Ed = 1.

10. Падіння ціни на певний товар може бути результатом:

а) зростання попиту на цей товар;

б) збільшення доходів споживачів даного товару;

в) зниження цін на сировину, що використовується в даній галузі;

г) зростання цін на товари-замінники (субститути);

д) зниження цін на доповнюючи товари.

 


Зразок типового домашнього завдання до І модульного контролю знань.

ІІ. Визначте, чи правильні такі твердження 1.Позаекономічні блага мають споживну вартість. 2.У ході історичного розвитку дедалі більшого значення у житті людини набувають позаекономічні блага.

Теоретичні питання для підготовки до

І модульного контролю знань.

2. Метод політекономії. Економічні категорії та економічні закони, їх класифікація. Нормативна і позитивна економічна теорія. 3. Загальна характеристика суспільного виробництва, його структура.… 4. Економічні ресурси і фактори виробництва. Традиційні і сучасні підходи до їх класифікації. Крива продуктивних…

Структура модульної контрольної роботи №1

Та методичні вимоги до її виконання

Для успішного виконання контрольної роботи треба добре опрацювати відповідні розділи підручників, конспекти лекцій, самостійно, в процесі підготовки… Завдання 1передбачає визначення п’яти базових понять за темами 1-6 навчальної…

Завдання 2 –теоретичне питання тем 1-6, відповідь на яке дає змогу з’ясувати ступінь засвоєння теоретичних засад „Економічної теорії”. Максимальна оцінка за це завдання, яка виставляється в разі повного, точного і всебічного висвітлення заданого питання, – 3,5 бали.

Завдання 3, –це задача із різних тем модуля 1, розв’язання якої повинне продемонструвати опанування студентом навичок застосування теоретичних знань. Повне розв’язання задачі передбачає наявність необхідних пояснень, формул, розрахунків та аналізу економічного явища або ситуації. Максимальна оцінка за задачу – 3 бали.

Завдання 4 – складається із п’яти тестів, що відносяться до різних розділів курсу і дозволяють з’ясувати глибину розуміння економічних категорій, законів, процесів та явищ. Вірна відповідь по кожному тесту оцінюється у 0,4 бали, відповідно максимальна кількість балів, яку можна набрати за виконання даного завдання – 2 бали.

Максимальна кількість балів, яку можна отримати за виконання модульної контрольної роботи №1 складає 10 балів.

У разі отримання незадовільної оцінки за модульну контрольну роботу № 1, тобто одержання за неї менше мінімальної кількості балів (менше 6 балів), роботу треба виконати повторно, але у такому разі вона оцінюється тільки у мінімум балів, передбачених за цю форму контролю поточних знань студентів. Це пов’язано із тим, що модульно-рейтингова система організації навчального процесу має на меті сумлінну систематичну самостійну роботу студентів над опануванням включених до навчального плану дисциплін і своєчасне виконання графіку навчального процесу. Студенти, що ігнорують ці вимоги і не працюють над навчальними дисциплінами систематично, не можуть добре засвоїти навчальну дисципліну і розраховувати на отримання високої підсумкової оцінки.

Нижче наводиться приклад типового завдання контрольної роботи з модулю 1:

Зразок модульної контрольної роботи І

1. Визначте поняття:економічна система, закон вартості, економічний метод, приватизація, фактор виробництва.

2. Теоретичне запитання:Власність, її сутність, місце і роль в економічній системі. Механізм реалізації власності.

3. Задача. Крива попиту на товар задана рівнянням Qd = 400 - 5P, а крива пропозиції задана рівнянням Qs = 10 + 8P:

а) визначте рівноважну ціну та кількість;

б) яка кількість товару буде продана за ціною 50 грн. за одиницю товару?

в) яка кількість буде продана за ціною 20 грн. за одиницю товару?

ТЕСТИ

1. До складу економічних ресурсів не входить:

а) капітал; б) земля; в) робочий час; г) інформація;

д) підприємницькі здібності;

е) всі відповіді правильні;

ж) всі відповіді неправильні.

2. На відміну від законів природи, економічні закони:

а) є об’єктивними і доступними для пізнання;

б) відбивають істотні, внутрішньо необхідні зв’язки;

в) діють незалежно від волі і свідомих зусиль людей;

г) можуть бути введені (скасовані) рішення уряду або парламенту;

д) діють протягом певного історичного часу.

3. Продукт праці набуває економічної форми товару в разі, якщо він:

а) є корисною річчю і здатен задовольнити будь-яку потребу людини;

б) буде спожитий будь-ким;

в) призначений для власного споживання виробника;

г) призначений для продажу будь-кому;

д) обов’язково має будь-яку матеріально-речову форму.

4. Коли Ви сплачуєте готівкою за товар, що купуєте в магазині або на базарі, гроші виконують функцію:

а) міра вартості; б) засів обігу; в) засіб платежу;

г) засіб нагромадження; д) світові гроші.

5. Вкажіть, що є альтернативною вартістю виробництва ще одного літака:

а) ціна літака;

б) кількість гелікоптерів, від яких слід відмовитися задля виробництва одного літака;

в) прибуток, який отримує виробник літака після його продажу;

г) граничні витрати останнього літака.


ІІ модуль (теми 7 – 10)

Тема 7. Основні положення макроекономіки. СУСПІЛЬНЕ ВІДТВОРЕННЯ ТА ЕКОНОМІЧНЕ ЗРОСТАННЯ. ЕКОНОМІЧНІ ЦИКЛИ

План семінарського заняття

1.Система національних рахунків та основні макроекономічні показники.

2.Суть суспільного відтворення та його види і фактори. Ефективність суспільного виробництва.

3.Економічні цикли, їх суть, причини і фази. Теорія "довгих хвиль" в економіці.

4.Теорія сукупного попиту і сукупної пропозиції та їх макроекономічна рівновага.

5. Економічне зростання: сутність, типи і фактори. Моделі зростання.

Література до теми: [6, с. 205-244; 23, с. 120-134; 26; 33; 36; 41, с. 410-457; 43, с. 463-528, 58]

Терміни і поняття.

Система національних рахунків, валовий національний продукт, валовий внутрішній продукт, чистий національний продукт, національний дохід, амортизація, інвестиції, трансфертні платежі, кінцевий продукт, сукупні витрати, суспільне відтворення, економічний цикл, криза, депресія, сукупний попит, сукупна пропозиція, макроекономічна рівновага, економічне зростання, типи зростання.

Теми рефератів.

1. Суть суспільного відтворення, його закономірності і пропорції.

2. Суть та моделі економічного зростання.

3. Світова фінансова криза 2008 – 2010 рр. та її вплив на економіку України.

Питання до теми.

1. В чому полягає відмінність ВНП від ВВП?

2. Які існують види і фактори суспільного відтворення?

3. Які фактори впливають на динаміку сукупного попиту?

4. Які фактори впливають на зміну пропозиції?

5. Які існують причини циклічних коливань? Які існують види циклів?

6. Що являється джерелами і факторами економічного зростання?

Задачі до теми.

2. Країна А має такі макроекономічні показники (млрд. євро): зарплата (ЗП) становить 156, дохід від індивідуального бізнесу (змішаний дохід) (ЗД) –… Розрахуйте ВВП за доходами. 3. Доходи і податки населення країни Б характеризуються такими даними (млрд. євро): зарплата (ЗП) – 200, відрахування…

Приклади розв’язування задач.

Приклад 1. За даними розрахувати обсяг валового внутрішнього продукту.

Розрахунок Млрд. євро
Особисті споживчі витрати
Державні закупівлі товарів та послуг
Чисті приватні внутрішні інвестиції
Амортизація
Експорт товарів та послуг
Імпорт товарів та послуг

Розв’язок.

Y = C+I+G+NX; Y = 115+(20+8)+25+(6-4) = 170 млрд. євро. Відповідь. Валовий внутрішній продукт дорівнює 170 млрд. євро. Приклад 2. За даними розрахувати обсяг ВВП на душу населення, якщо чисельність населення становить 50 млн. чоловік. …

Розв’язок

ВВП на душу населення розраховуємо як частку від ділення ВВП на кількість населення. Y1 = 110 млрд. гр. од. / 50 млн. чоловік = 2020 гр. од. на душу… Відповідь. Валовий внутрішній продукт на душу населення складає 2020 гр. од. … Приклад 3. Розрахувати обсяг ВВП за методом його обчислення в СНР України, якщо задані такі дані (млрд. гр. од.): …

Розв’язок.

Використовуємо розподільчий метод підрахунку ВВП, за яким ВВП = заробітна плата + валовий корпоративний прибуток + змішаний дохід + + (продуктові податки - субсидії) = 280+60+15+(170-100) = 425.

Відповідь. Валовий внутрішній продукт дорівнює 425 млрд. гр. од.

Приклад 4. Обчислити темп приросту та темп зростання ВВП у 2001 р. порівняно з 2000 р., якщо обсяг виробництва у 2001 р. становив 28 млрд. гр. од., а обсяг виробництва в 2000 р. – 25 млрд. гр. од.

Розв’язок.

Темп приросту: = = 12%. Темп зростання:

Тести.

1. Валовий внутрішній продукт (ВВП) – це:

а) Сума всіх кінцевих товарів і послуг.

б) Сума всіх реалізованих товарів і послуг.

в) Сума всіх вироблених товарів і послуг.

г) Сукупна ринкова вартість кінцевої продукції та послуг, що вироблені резидентами країни за рік.

2. Трансфертні платежі – це:

а) Виплати домашнім господарствам, не зумовлені участю у процесі виробництва.

б) Частина доходу, яка включається в національний дохід.

в) Тільки виплати уряду окремим особам.

г) Усі відповіді неправильні.

3.Якщо обсяг реального ВВП країни Б зменшився на 7%, а чисельність населення на 5%, то:

а) Реальний ВВП на душу населення зменшився.

б) Реальний ВВП на душу населення збільшився.

в) Номінальний ВВП не змінився.

г) Реальний ВВП збільшився, а номінальний зменшився.

4. Матеріальною основою середніх циклів є:

а) Необхідність оновлення основного капіталу.

б) Необхідність відновлення рівноваги на споживчому ринку.

в) Процеси, що відбуваються на грошовому ринку.

г) Необхідність оновлення об’єктів інфраструктури.

5. Сукупний попит — це:

а) Обсяг номінального ВВП, який макроекономічні суб'єкти мають бажання закупити з метою задоволення своїх платоспроможних потреб.

б) Обсяг реального ВВП, який макроекономічні суб'єкти мають бажання закупити з метою задоволення своїх пла­тоспроможних потреб.

в) Обсяг потенційного ВВП, який макроекономічні суб'єкти мають бажання закупити з метою задоволення своїх платоспроможних потреб.

6. На сукупний попит ціни впливають:

а) Обернено.

б) Прямо.

в) Безпосередньо.

г) Опосередковано.

7. До цінових чинників сукупного попиту належать:

а) Ефект багатства.

б) Ефект відсоткової ставки.

в) Ефект обмінного курсу.

г) Усі відповіді є слушними.

8. Нецінові чинники сукупного попиту:

а) Не зміщують криву сукупного попиту.

б) Зміщують криву сукупного попиту.

в) Зміщують криву сукупного попиту і сукупної пропозиції.

г) Не впливають на сукупний попит.

д) Кривої сукупної пропозиції праворуч.

9. Сукупна пропозиція – це:

а) Обсяг реального ВВП, який економіка пропонує для продажу з метою отримання прибутку.

б) Обсяг потенційного ВВП, який економіка пропонує для експорту з метою отримання доходу.

в) Обсяг номінального ЧНП, який економіка пропонує для продажу з метою отримання прибутку.

г) Обсяг прогнозного ВВП, який економіка планує виробити.

10. До факторів пропозиції економічного зростання належить:

а) Обсяг внутрішніх інвестицій.

б) Сукупні витрати.

в) Кількість і якість трудових ресурсів.

г) Пропозиція на грошовому ринку.

Який з наведених показників більше за інші характеризує економічний потенціал країни?

б) Реальний обсяг ВВП. в) Номінальний обсяг ВВП на душу населення. г) Дохід сім’ї у розрахунку на кожного члена сім’ї.

Тема 8. Безробіття та інфляція як прояв макроекономічної нестабільності в умовах ринку.

План семінарського заняття

1.Ринок праці та особливості його функціонування.

2.Безробіття, його види, причини і наслідки. Закон Оукена.

3.Цілі, принципи та механізм державного регулювання зайнятості.

4.Інфляція: суть, причини, види та соціально-економічний і наслідки.

5.Антиінфляційна політика. Особливості інфляції в Україні та шляхи її подолання.

Література до теми: [4, с. 346-368; 9, с. 252-267; 25, с. 48; 26,с. 52; 30, с. 286-309; 33; 36; 41, с. 457-459; 43, с. 407-418, с. 563-579]

Терміни і поняття.

Ринок праці, безробіття, закон Оукена, ціна безробіття, інфляція, дефляція, стагфляція, індекс цін, інфляція попиту, інфляція пропозиції, крива Філіпса, соціальний захист.

 

Теми рефератів.

1. Особливості і причини безробіття в Україні в період переходу до ринку.

2. Соціальний захист безробітних як важливий напрямок державної соціальної політики.

3. Суть, причини і особливості інфляції в Україні в період світової фінансової кризи 2008 – 2010 рр.

4. Антиінфляційна політика держави та її види в умовах ринку.

Питання до теми.

2. В чому полягають причини безробіття в умовах ринку? 3. Які соціально-економічні наслідки безробіття вимірюються за допомогою… 4. В чому суть соціального захисту безробітних?

Приклади розв’язування задач.

Приклад 1. Номінальний дохід збільшився на 6%, рівень цін – на 7%. Як і на скільки змінився реальний дохід?

Розв'язок.

Наближено зміна реального доходу визначається як різниця між номінальним доходом та інфляцією: , .

Відповідь. Реальний дохід знизився приблизно на 1%.

Приклад 2. Рівень фактичного безробіття 10%, природного – 6%. Фактичний ВВП становить 126 млрд. гр. од. Обчислити втрати ВВП від циклічного безробіття або втрати ВВП від недовикористання виробничих можливостей країни.

Розв’язок.

2) Обчислюємо ВВП потенційний, який обчислюється в постійних цінах і є… Yp = 100%, Yf = 100%-10% = 90%.

Розв’язок.

Темп інфляції = =3,3%.

Відповідь. Темп інфляції у 2000 р. відносно 1999 р. становив 3,3%. Отже, інфляція прискорилась.

Приклад 5. У 2007 р. мали роботу 32 млн. осіб; через рік до існуючих 3-х млн. безробітних ще додалось 0,25 млн. осіб, але із країни виїхали за кордон 0,3 млн. осіб, раніше працюючих. Визначте сукупну робочу силу, кількість безробітних і рівень безробіття.

Розв’язок

Визначимо: кількість зайнятих: 32 млн. ос. – 0,25 млн.ос. – 0,3 млн. ос. =31,45 млн.ос.; тоді визначаємо кількість безробітних: 3 млн..ос. + 0,25… Сукупна робоча сила = 31,45+ 3,25=34,7 млн. ос. Рівень безробіття розраховується за формулою:

Розв’язок

2) Рівень циклічного безробіття визначаємо як різницю між рівнем загального і… Рівень цикл. безроб = Рівень заг. безроб. – Рівень природ. безроб.;

Розв’язок

  І цін = ×100%  

Розв’язок.

Скористаймося кількісним рівнянням: .

Визначимо з нього рівень цін: . Оскільки реальний ВВП зменшився на 7,5%, то його величина почала дорівнювати 0,925Y. Грошова маса зросла на 2,5%. Це означає, що вона почала дорівнювати 1,025М. Підставимо у рівняння.

Одержимо .

Відповідь. Рівень цін зріс на 10,8%.

Приклад 9. Реальний обсяг виробництва дорівнює 75 млрд. євро. Рівень цін становить 110%. Кількість грошей в економіці 20 млрд. євро. Розрахувати швидкість обертання грошей в економіці.

Розв’язок.

Використовуємо рівняння кількісної теорії грошей:

MV = PY,

де М – кількість грошей, V – швидкість обертання грошей, P – рівень цін, Y – реальний ВВП.

З рівняння знаходимо V = (PY)/V = (75*1,1)/20 = 4,125.

Відповідь. Швидкість обертання грошей в економіці становить 4,125 обертів на рік.

Приклад 10. Кількість грошей в економіці дорівнює 10 млрд. гр. од. Швидкість обертання грошей в економіці становить 4 оберти на рік. Розрахувати номінальний обсяг виробництва.

Розв’язок.

Використовуємо рівняння кількісної теорії грошей:

MV = PY.

Номінальний обсяг виробництва – це добуток реального ВВП на рівень цін:

PY = 4 *10 = 40 млрд. гр. од.

Відповідь. Номінальний ВВП становить 40 млрд. гр. од.

Приклад 11.Нижче наведені дані про динаміку цін за п’ять років:

Роки 2000 2001 2002 2003 2004

Індекс цін 100 112 128 136 140

За даними таблиці обчислити темп інфляції для наведених років.

Розв’язок.

Індекс цін (Іцін) – показник динаміки цін за певний період часу, який визначається співвідношенням ринкової вартості (ціни) певного набору товарів… Темп інфляції– показник динаміки інфляції за певний період часу, який обчислюється за формулою:

За яких умов виникає безробіття?

а)На ринку праці попит на робочу силу більший від пропозиції.

б)На ринку праці попит на робочу силу менший від пропозиції.

в)Збігання попиту на робочу силу з пропозицією.

г)Економіка країни перебуває у кризовому стані.

Які чинники безпосередньо стимулюють зайнятість робочої сили в країні?

а) Раціональне використання робочої сили.

б) Високий рівень інфляції.

в) Розширення виробництва за рахунок екстенсивних факторів.

г) Низька заробітна плата.

Яка основна причина безробіття в Україні?

б)Низька заробітна плата. в)Приватизація державних підприємств і розвиток малого бізнесу. г)Структурна перебудова виробництва.

ТЕМА 9. ЕКОНОМІЧНА РОЛЬ ДЕРЖАВИ

План семінарського заняття

1.Економічна необхідність, суть і функції держави.

2.Форми і методи державного регулювання економіки. Державний сектор економіки.

3.Суть та особливості державного регулювання в Україні. Основні напрямки економічних реформ в Україні та їх соціально-економічні наслідки.

Література до теми: [4, с. 199-207; 25, с. 68; 26, с. 171; 32, с. 531-546; 33; 41, с. 511-528; 48; 51; 62]

Терміни і поняття.

Державне регулювання, державне невтручання, макроекономічна політика, економічна стабілізація, політика лібералізації, вільне ціноутворення, ринкова система, ринкові реформи.

 

Теми рефератів.

1. Кейнсіанська теорія як теоретична база державного регулювання економіки в ринковій системі.

2. Проблеми та особливості державного регулювання в Україні в перехідний період до ринку.

3. Шляхи вдосконалення державного регулювання в період переходу економіки України до сталого економічного розвитку.

 

Питання до теми.

1. В чому полягає необхідність державного регулювання в умовах ринкової системи?

2. Які функції та інструменти державної політики у змішаній економіці?

3. Які форми і методи державного регулювання найбільш ефективні в умовах ринку?

4. В чому проявилися недоліки державного регулювання в період переходу України до ринку?

5. Досвід яких зарубіжних країн в сфері державного регулювання може бути прийнятним для України?

Задачі до теми

1.У країні Д реальний ВВП становить 300 млрд євро. Норма податків — 20 % ВВП. Функція споживчих витрат має вигляд

С = 40 + 0,6 (Y-T).

Обсяг інвестицій дорівнює 50 млрд євро, XN = 0.

Визначте рівноважний обсяг державних закупок (G).

2.Змішана рівноважна економіка закритого ти­пу характеризується такими макроекономічними показни­ками (млрд євро):

Обсяг ВВП: Y = C + I + G + X, де

Y = 2000; С = 1200; Х = 100; I = 600.

Розрахуйте обсяг державних закупок (G).

3.Економіка країни К характеризується та­кими даними (млрд євро): приватні заощадження дорів­нюють 120, податки — 750, державні витрати — 680.

Визначте обсяг національних інвестицій, за якого еко­номіка країни зможе досягти рівноважного стану.

Тести.

Що стало причиною неспроможності ринкового механізму в управлінні економікою?

а) Розвиток продуктивних сил.

б) Екологічна криза.

в) Розвиток науково-технічного прогресу.

г) Відділення сфери послуг.

Якщо сучасна економіка є регульованою, то чи є не­обхідність використовувати ринковий механізм?

б) Ринковий механізм має використовуватись в орга­нічній єдності з державними регуляторами. в) Ринковий механізм має використовуватись тільки в окремих галузях народного… г) Усі відповіді неправильні.

Тема 10.Фінансово-кредитна система.

Фіскальна політика держави.

План семінарського заняття

 

1.Фінанси, їх суть і функції. Фінансова система.

2.Державний бюджет. Бюджетний дефіцит і державний борг .

3.Фіскальна політика держави. Податки та їх види.

4.Кредит: суть, види, форми і функції.

5.Банківська система та її структура. Функції Центрального банку.

Література до теми: [1, с. 235-270; 4, с. 398-406; 10, с. 285-298; 23, с. 93-101; 25, с. 187; 26, с. 204; 41, с. 495-510; 48]

Терміни і поняття.

Фінансова система, державний бюджет, дефіцит бюджету, профіцит бюджету, державний борг, фіскальна політика, податки, трансфертні платежі, кредит, банківська система, центральний банк.

 

Теми рефератів.

1. Фінансова система України, її структура і функції.

2. Проблеми збалансованості державного бюджету України та шляхи подолання дефіциту бюджету.

3. Основні причини світової фінансової кризи 2008 – 2010рр. та її наслідки для економіки України.

4. Завдання НБУ по стабілізації банківської системи України в період фінансової кризи 2008 – 2010рр.

 

Питання до теми.

1. Яка структура фінансової системи України?

2. Яким українським терміном можна замінити поняття «фіскальна політика»?

3. Яка структура державного бюджету? Як формується його доходна частина?

4. Які причини утворення дефіциту державного бюджету? Які існують шляхи його покриття?

5. Що таке «державний борг» та які причини його утворення? Які існують шляхи його фінансування?

 

Задачі до теми.

2.Національний дохід країни Б у базовому році становив 500 млрд. євро, а грошовий попит — 50 млрд. євро. В аналізованому періоді національний дохід… 3.У базовому році відсоткова ставка за облігаціями дорівнює 15%, ціна… 4.Вартість інвестиційного проекту становить 100 млрд грн, норма прибутку — 50 %, податок на прибуток – 30%. Номінальна…

Приклади розв’язання задач

Обчисліть очікуваний чистий прибуток. Розв’язок: Очікуваний прибуток від реалізації інвестиційного проекту:

Розв'язок

1) Обчислюємо величину отриманого банком прибутку, як різницю між доходами по активним операціям і видатками по пасивним операціям та на організацію банківської діяльності:

Рбанк. =ΣП ·r – ΣD ·i – TCбанк.,

рбанк. = 39 · 0,12 – 40 · 0,05 – 1,2 = 1,48 млн. грн.

2) Обчислюємо норму банківського прибутку:

Відповідь: Банк отримав 1,5 млн. грн прибутку, норма прибутковості роботи банку становить 37,5 %.

Тести

1. Державна політика в галузі витрат і оподаткування називається:

а) Монетарною політикою.

б) Політикою розподілу доходів.

в) Політикою, заснованою на теорії економіки пропозиції.

г) Фіскальною політикою.

2. Якщо уряд передбачає підвищити рівень реального ВВП, він може:

а) Знизити державні закупівлі товарів та послуг.

б) Знизити рівень бюджетного дефіциту.

в) Знизити податки.

г) Зменшити трансфертні платежі.

3. Бюджет – це грошове вираження збалансованого кошторису:

а) Доходів держави та доходів домогосподарств.

б) Витрат держави та витрат домогосподарств.

в) Доходів та видатків держави.

г) Доходів та податків держави.

4. Дефіцит державного бюджету утворюється, якщо:

а) Обсяг податкових надходжень зменшується.

б) Витрати держави зменшуються.

в) Сума активів держави перевищує обсяги її зобов’язань.

г) Сума активів держави перевищує обсяг податкових надходжень.

5. Дефіцит державного бюджету може фінансуватися за рахунок:

а) Зовнішніх позик.

б) Державного запозичення.

в) Зменшення державних закупівель.

г) Зменшення трансфертів.

6. За інших рівних умов значний бюджетний дефі­цит у період повної зайнятості призводить до:

а) Зниження міжнародної цінності національної ва­люти.

б) Інфляції, обумовленої зростанням витрат.

в) Зростання реальної відсоткової ставки.

г) Зниження реальної відсоткової ставки.

7. Яскраво виражена антиінфляційна фіскальна політика передбачає:

а) Зростання податків і більш високий рівень державних витрат.

б) Підвищення рівня оподаткування та скорочення державних витрат.

в) Скорочення як державних витрат, так і податкових надходжень.

г) Зниження податків і більш високий рівень державних витрат.

8. Якщо уряд щорічно прагнутиме до збалансованого бюджету, то цей бюджет:

а) Буде сприяти послабленню інфляції.

б) Буде стимулювати сукупний попит.

в) Буде посилювати коливання у межах економічного циклу.

г) Буде вирівнювати коливання у межах економічного циклу.

9. Державний борг — це сума попередніх:

а) Бюджетних дефіцитів.

б) Державних витрат.

в) Бюджетних надлишків за вирахуванням бюджет­них дефіцитів.

г) Бюджетних дефіцитів за вирахуванням бюджетних надлишків.

До яких економічних наслідків може призвести державний борг?

а) Зниження рівня життя.

б) Збільшення сукупних національних витрат. -

в) Скорочення виробничих можливостей національ­ної економіки.

г) Перерозподіл національного багатства між членами суспільства.

11. Відносні витрати на обслуговування державного боргу визначаються:

а) Відношенням суми відсоткових сплат за боргом до обсягу ВВП.

б) Сумою державного боргу.

в) Відношенням розміру боргу до обсягу ВВП.

г) Сумою відсоткових сплат за боргом.

12. Однією з реальних проблем державного боргу є:

а) Зростання частки заощаджень при всіх рівнях безподаткового доходу.

б) Зростання обсягів інвестицій.

в) Відплив частини національного продукту за межі країни.

г) Зменшення трансфертних платежів.

13. Важливою умовою збереження вартості грошей (кур­су національної валюти) будь-якої країни є:

а) Контроль уряду за емісією грошей.

б) Державний контроль цін.

в) Забезпечення грошового обігу золотом або валютою.

г) Зростання швидкості обертання грошей.

14. Емісія готівкових грошей — це:

а) Продаж національним банком облігацій держав­ної позики.

б) Одержання національним банком чергового траншу від МВФ.

в) Випуск національним банком в обіг грошей у готів­ковій і безготівковій формах.

г) Кредитування національним банком комерційних банків країни.

15. Що має за мету комерційний банк, зменшуючи від­соткову ставку:

а) Збільшення заощаджень населення

б) Збільшення кредитів населення.

в) Сприяння інвестуванню.

г) Пожвавлення кон'юнктури ринку.

16. Норма обов'язкових резервів запроваджується як засіб:

а) Обмеження грошової маси.

б) Зниження рівня інфляції.

в) Економічного зростання країни.

г) Активізації іноземних інвестицій.

17. Основними статтями активу національного банку є:

а) Банкноти, державні цінні папери, кредити.

б) Золоті сертифікати, готівкові гроші, банківські де­позити.

в) Золоті сертифікати, готівкові гроші, державні цінні папери, кредити.

г) Банкноти, золоті сертифікати, державні цінні папери.


Зразок типового домашнього завдання до ІІ модульного контролю знань.

І. Розкрийте питання: В чому полягає відмінність між категоріями:

а) «попит» та «сукупний попит»

б) «пропозиція» та «сукупна пропозиція»

ІІ. Визначте, чи правильні такі твердження:

1.ВВП – це валовий випуск товарів і послуг в країні, мінус амортизація.

2.Економічне зростання в країні вимірюється темпом приросту реального ВВП.

3.Сукупна пропозиція – це обсяг реального ВВП який виробники пропонують для продажу з метою отримання прибутку.

4.Безробіття виникає, якщо попит на робочу силу перевищує її пропозицію.

ІІІ. Тести.

а)ВВП – це валовий випуск мінус амортизація. б)ВВП – це валовий випуск плюс матеріальні витрати усіх галузей народного… в)ВВП – це валовий випуск мінус матеріальні витрати усіх галузей плюс чисті продуктові податки.

ІV. Задачі.

Задача 1. Країна А має такі макроекономічні показники (млрд. євро): зарплата (ЗП) становить 156, дохід від індивідуального бізнесу (змішаний дохід) (ЗД) – 48, валовий корпоративний прибуток (ВКП) – 96, неприбуткові податки (НП) – 37, субсидії (С) – 12.

Розрахуйте ВВП за доходами.

Задача 2. У таблиці наведено дані про інвестиційні проекти.

Визначте сукупний інвестиційний попит, якщо відсоткова ставка становить 12%.

Вартість інвестиційних проектів, млн. грн.
ОНЧП, %

 

Теоретичні питання для підготовки до

ІІ модульного контролю знань.

2. Суть суспільного відтворення та його види і фактори. Ефективність суспільного виробництва. 3. Економічні цикли, їх суть і фази. Теорія "довгих хвиль" в… 4. Поняття сукупного попиту і сукупної пропозиції та їх макроекономічна рівновага.

Зразок модульної контрольної роботи ІІ

1. Визначте поняття:валовий внутрішній продукт, сукупна пропозиція, економічне зростання, стагфляція, державний бюджет.

2. Теоретичне запитання:Фіскальна політика як основний напрям державного регулювання економіки.

3. Задача. Природний рівень безробіття в країні В у 2000 р. становив 6%, фактичний – 15%. Розрахуйте: а) відносне відставання фактичного ВВП від потенційного; б) втрати ВВП, спричинені циклічним безробіттям, якщо фактичний ВВП становив 150 млрд. євро.

ТЕСТИ

1. Сукупний попит — це:

а) Обсяг номінального ВВП, який макроекономічні суб'єкти мають бажання закупити з метою задоволення своїх платоспроможних потреб.

б) Обсяг реального ВВП, який макроекономічні суб'єкти мають бажання закупити з метою задоволення своїх пла­тоспроможних потреб.

в) Обсяг потенційного ВВП, який макроекономічні суб'єк­ти мають бажання закупити з метою задоволення своїх платоспроможних потреб.

2. Трансфертні платежі – це:

а)Виплати домашнім господарствам, не зумовлені участю у процесі виробництва.

б)Частина доходу, яка включається в національний дохід.

в)Тільки виплати уряду окремим особам.

г)Усі відповіді неправильні.

Яка основна причина безробіття в Україні?

б) Низька заробітна плата. в) Приватизація державних підприємств і розвиток малого бізнесу. г) Структурна перебудова виробництва.

Тема 11. Аграрні відносини та теорія земельної ренти

План семінарського заняття

1.Аграрні відносини, їхній зміст і особливості.

2.Форми власності на землю і форми господарювання в аграрному секторі економіки.

3.Земельна рента, її сутність, види і механізм утворення.

4.Ринок земельних ресурсів. Ціна землі.

5.Агропромислова інтеграція й агропромисловий комплекс.

6.Державна політика регулювання і підтримки сільськогосподарського виробництва.

Література до теми: [4, с. 312-328; 15, с. 486-500; 16, с. 4; 17, с. 22-32; 23, с.110-119; 31, с. 160-164; 41, с. 318-342; 55]

Терміни і поняття.

Аграрні відносини; селянське господарство; фермерське господарство; аграрна корпорація; агропромисловий комплекс; диференціальна земельна рента І та ІІ; абсолютна земельна рента; монопольна рента; орендна плата за землю; ціна землі; агропромислова інтеграція;

Теми рефератів.

1. Сучасні проблеми становлення і розвитку фермерського господарства в Україні.

2. Основні напрямки сучасної аграрної реформи в Україні.

3. Агропромислова інтеграція в Україні: проблеми та перспективи розвитку.

4. Кооперація в сільському господарстві: світовий досвід та перспективи її відродження і оновлення в Україні.

Питання до теми.

2. Наведіть аргументи “за” і “проти” приватної власності на землю. 3. Розкрийте в чому полягають особливості сільськогосподарського виробництва… 4. Доведіть справедливість (або помилковість) твердження К.Маркса про те, що “земельна рента – це данина, якою…

Задачі до теми.

2.Фермер орендар щорічно сплачує власнику землі10 тис. грн. орендної плати. Визначте, яку частку цієї суми становить земельна рента, якщо на ділянці… 3.У дві різні за родючістю і однакові за розміром ділянки землі інвестовано по… Як зміниться ринкова ціна пшениці і диференціальна рента 1 у разі, якщо буде оброблятися ще одна ділянка, яка за…

Приклади розв’язання задач

Приклад 1.Три однакові за розміром і родючістю ділянки землі розташовані на різній відстані від ринку збуту. Витрати на виробництво на кожній ділянці дорівнюють 200 тис.грн. Середня норма прибутку – 20%. На кожній ділянці зібрано по 3000 ц пшениці. Транспортні витрати на 1-й ділянці дорівнюють 44 тис.грн., на 2-й – 20 тис.грн., на 3-й – 14 тис.грн. Визначте ринкову ціну 1 т пшениці і диференційну ренту І за місцезнаходженням землі для кожної ділянки. Поясніть механізм її утворення і привласнення.

Розв’язок

Причина утворення диференціальної ренти І – монополія на землю як об’єкт господарювання, тобто виключне право хазяїна використовувати кращу чи… Джерело диференціальної ренти I – більш продуктивна праця… Механізм утворення диференціальної ренти І – це різниця між суспільною (ринковою) ціною виробництва…

Розв’язок

ОП = R + Ам + %КАв. 1). Виведемо формулу обчислення земельної ренти (R) з формули розрахунку… ОП = R + Ам + %КАв. R = ОП – Ам – %КАв.

Розв’язок

1). Визначимо початкову ціну землі за формулою: 2). Визначимо, якою стала земельна рента після її збільшення у 1,2 рази:

Тема 12. Теорія підприємства в системі ринкових відносин. Основні показники діяльності підприємствА.

План семінарського заняття

1.Підприємство як суб’єкт підприємницької діяльності. Основні риси підприємств та їх форми і види.

2.Капітал як економічна категорія товарного виробництва.

3.Показники діяльності підприємств. Витрати виробництва. Дохід і прибуток підприємства.

4.Кругообіг та обіг капіталу. Основний та оборотний капітал.

Література до теми: [ 4, с. 266-285; 5, с. 40-71; 6, с. 147-189; 11, с. 310-331; 13, с. 189-212; 23, с. 87-101; 28, с. 203-243; ]

Терміни і поняття.

Підприємство, виробничі фонди (капітал), амортизація, кругооборот капіталу, основний капітал, оборотний капітал, витрати виробництва, змінні витрати, постійні витрати, явні витрати, альтернативні витрати, прибуток, нормальний прибуток, економічний прибуток, бухгалтерський прибуток, валовий прибуток, чистий прибуток, підприємницький дохід.

Теми рефератів.

1. Колективні підприємства в системі ринкових відносин.

2. Державні підприємства в перехідній економіці України.

3. Підприємницький дохід підприємства та фактори його зростання.

Питання до теми.

1. Які форми співробітництва малого та великого бізнесу можна

виділити?

2. Визначте основні риси особистості підприємця. Чи можливо виховати необхідні якості підприємця?

3. Визначте джерела фондів (капіталу) підприємств різних форм власності.

4. Яким чином прискорення обороту фондів (капіталу) впливає на ефективність підприємства?

5. Як співвідносяться поняття “прибуток” і “підприємницький дохід”?

Задачі до теми.

2.Фірма реалізувала 8000 одиниць товару по 500 грн. за одну одиницю. Постійні витрати на виробництво продукції становлять 2000 грн. Змінні витрати –… 3.Конкурентна фірма реалізує продукцію за ціною 130 грн., середні витрати… 4.Розрахуйте в гривнях, за якою ціною підприємець продав 1 кг полуниці, якщо він реалізував 350 кг полуниці, його…

Приклади розв’язання задач

Приклад 1.Пані N мріє відкрити власне ательє. Відомо, що витрати, пов’язані з утриманням ательє наступні: -за оренду приміщення - 120 тис. грн на рік.; -найм персонала із 10 осіб, кожному по 500 грн на місяць; -сировина, матеріали, електроенергія та інші ресурси зі сторони складають 60 тис. грн на рік. Щоб відкрити ательє Пані N доведеться залишити службу і працювати у власному ательє і вкласти у справу 500 тис. грн власних коштів. Відсоткова ставка за банківськими вкладами склала 10% річних. Свій підприємницький талант Пані N оцінила у 12 тис. грн. Обчисліть бухгалтерський та економічний прибуток.

Розв’язок

До економічних витрат належать: бухгалтерські витрати – 240 тис. грн; власні кошти – 500 тис. грн; втрачений відсоток за банківським вкладом (10%… Тепер визначаємо бухгалтерський прибуток: Pr(б) = TR – TC(б) = 1000 – 240 =… Відповідь: бухгалтерський прибуток становить 760 тис. грн., економічний прибуток - 174 тис. грн.

Розв’язок

Для розрахунків середніх витрат (АТС, AFC, AVC) скористаємося формулами: AFC = FC/Q; AVC = VC/Q; АТС = TC/Q. Величину граничних витрат (МС) визначаємо так: при збільшенні обсягу випуску…  

Розв’язок

Р′= ×100%. Прибуток (Р) – це різниця між обсягом доходу від реалізації і витратами на… Останні мають назву сукупні витрати або повна собівартість товарної продукції.

Розв’язок

Р (ціна товару) = Собівартість виробництва + Прибуток Прибуток = Ціна – Собівартість Р¢ = ×100%, де:

Розв’язок

Товарна продукція = 10 000– 800 = 9200 од. Товарна продукція за ринковими цінами = 9200 × 529 = 4958800гр. од. Частка товарної продукції, у % = 92%

Розв’язок

1. Сукупний капітал підприємства = Вартість матеріальних витрат + Вартість робочої сили + Обсяг прибутку. 2. Рівень рентабельності = ×100% Поетапно визначимо сукупний капітал підприємства:

Розв’язок

За теорією додана вартість складається з понять – фонд амортизації, фонд оплати праці і прибуток. Визначимо її обсяг:

ДВ = 5 + 20 + 15 = 40 млн. гр. од.

За законодавством України ПДВ дорівнює 20% від 40 млн.гр.од.= 8млн.грош.од.

Відповідь: обсяг ПДВ складає 8млн.гр.од.

Приклад 8. Собівартість виробництва партії одягу становить 300 тис.грн., додана вартість – 200 тис.грн., які включають 5% фонду амортизації, 70% фонду оплати праці, решта – обсяг прибутку. Визначте рівень рентабельності даного виробництва.

Розв’язок

За наведеним співвідношенням кожного визначимо їх обсяги: фонд амортизації: 5% від 200тис.грн. = 10тис.грн. ФОП: 70% від 200тис.грн. = 140тис.грн.;

Розв’язок

1) Обсяг капіталу за новими умовами буде визначатися з урахуванням додаткового внеску і виникнення заборгованості:

100000 + 900000-25000грн. = 165000 грн.

2) До змін сукупного капіталу розмір грошового паю кожного співвласника – 50000 грн. (100000:2).

Після зміни сукупного капіталу пайова частка кожного співвласника дорівнює:

165000:3 = 55000грн.

Відповідь: 1) новий обсяг капіталу підприємства – 165000грн.;

2) пайова частка співвласників до змін сукупного капіталу –500000 грн., після змін – 55000грн.

Приклад 10.Вартість обладнання 2,1 млн. грн, нормативний термін його експлуатації – 7 років. Через три роки ціна аналогічного обладнання скоротилася на 25 %. Визначте тип зношування обладнання та втрати підприємства.

Розв’язок

1) Знаходимо амортизаційний фонд за перші три роки: 2) Обчислюємо нову вартість обладнання, зважаючи на те, що воно знецінилося на 25 %:

Тести

Яке з визначень підприємства найповніше?

б) підприємство – це ланка, в межах якої відбувається одиничний поділ праці; в) підприємство – це основна ланка економіки, яка забезпечує виробництво… 2. Визначте, які з перелічених видів діяльності мають ознаки підприємницької:

За яким критерієм поділяють виробничі фонди (капітал) на основні та оборотні?

б) за характером участі в процесі виробництва і особливостями перенесення власної вартості на продукцію, що виробляється; в) за сферою функціонування. 5. Які з перелічених витрат є постійними:

До якого виду підприємства можна віднести перелічені види діяльності?

а) банк приймає депозити і надає кредити;

б) брокер бере участь в укладанні угоди;

в) фірма продає страхові поліси;

г) торговець придбав оптом партію товарів з метою її продажу у власній крамниці;

д) інвестиційний фонд випускає акції, а на отримані від їх продажу гроші купує акції інших підприємств;

е) приватний ліцей готує школярів до вступу у вузи;

є) фірма здійснює запис концертів співаків і випускає музичні диски.

Тема 13. Використання виробничих ресурсів. Формування доходів в умовах ринку.

План семінарського заняття

1.Ринок факторів виробництва. Особливості ціноутворення на рику факторів виробництва.

2.Сутність, види і джерела формування доходів в умовах ринку: заробітна плата, прибуток, рента. Ринок капіталів. Акції і облігації.

3.Розподіл доходів. Заробітна плата та її форми. Номінальні й реальні доходи.

4.Персональний розподіл доходів та їх диференціація. Крива Лоренца.

Література до теми: [1, с. 158-161; 4, с. 331-347; 23, с. 122-128; 41, с. 343-385; 43, с. 430-448; 44, с. 521-594]

Терміни і поняття.

Фактори виробництва, доход, заробітна плата, прибуток, позичковий відсоток, рента, орендна плата, почасова заробітна плата, відрядна заробітна плата, номінальна заробітна плата, реальна заробітна плата, мінімальна заробітна плата, диференційна рента, відсоткова ставка, дивіденд.

Теми рефератів.

1. Еволюція поглядів на суть і принципи розподілу у ринковій(капіталістичній) економіці.

2. Теорії заробітної плати.

3. Теорії прибутку.

4. Доходи населення в сучасній Україні та світі. Проблема бідності.

Питання до теми.

1. Яка основна відмінність в характері розподілу створеного продукту у ринковій та адміністративно-командній економіках?

2. Чому заробітну плату не можна вважати платою за працю? Яка різниця між працею і робочою силою?

3. Що є спільного між такими формами доходів у ринковій економіці як прибуток, процент та рента?

4. Які джерела та економічний механізм формування сукупного доходу сім’ї?

5. Охарактеризуйте заробітну плату в Україні. Порівняйте її рівень із заробітною платою в інших країнах.

6. З’ясуйте поняття “норми прибутку ”. Які фактори визначають норму прибутку?

7. Дайте визначення ціни землі та розкрийте його економічний зміст. Які форми (види) земельної ренти існують в Україні? Як впливає аграрна реформа в Україні на рентні відносини?

Задачі до теми.

2.За робочий день вироблено 20 деталей, за кожну з яких отримано 0,6 грн. У процесі праці зекономлено 20 грн., з яких за існуючим положенням… 3.Собівартість автомобіля становить 200 тис. грн. За якою ціною виробник… 4.Прогресивна відрядна розцінка за обробку деталі становить 0,9 грн., а звичайна – 0,85 грн. Норма виробітки – 10…

Приклади розв’язання задач

Приклад 1. Побудуйте криву Лоренца на підставі таких даних:

Групи сімей (по 20%) Доходи, %
Перша
Друга
Третя
Четверта
П’ята

Покажіть на графіку лінію абсолютної рівності у розподілі доходів.

Розв’язок

Побудуємо криву Лоренца на підставі даних таблиці:

Частка сімей, % Частка доходів, %
20 (одна група)
40 (дві групи) 2 + 8 = 10
60 (три групи) 10 + 10 = 20
80(чотири групи) 20 + 15 = 35
100 (п’ять груп) 35 + 65 = 100

Приклад 2. Звичайна відрядна розцінка за виготовлення однієї деталі становить 75 копійок при нормі 100 деталей за зміну. Прогресивна розцінка – 92 копійки. Підрахуйте денну і місячну заробітну плату робочого-відрядника, якщо він перевиконує норму виробітку на 20 %.

Розв’язок

Відрядна заробітна плата робочого розраховується за формулою: ЗП = Рв ∙ Н, де Рв – відрядна розцінка за обробку однієї деталі;

Розв’язок

Обчислимо темп росту номінальної заробітної плати: 2) Реальна заробітна плата (Wреал) залежить від рівня (динаміки) номінальної заробітної плати (Wном.), споживчих цін…

Розв’язок

Кстат =∑ р • п, де Кстат — статутний (акціонерний) капітал; р — номінал акції;

Розв’язок

Дохід банку визначається як різниця між відсотком від наданої позики і відсотком по зобов’язанням за депозитами:

Дохід Банку = 19% від Позики – 10% за Депозитом .

За умовою задачі сума депозитів дорівнює сумі наданої позики – тому складемо таке рівняння:

Дохід Банку = 19% від Х – 10% від Х, де:

Х – сума грошей, яку отримав Банк як депозити і далі надав як позику.

2 млн. грн. = 9% Х

Х =×100% = 22 млн. грн.

Відповідь: банк використав 22 млн. грн., які отримав як депозит і надав їх у позику.

Тести

1. Визначте положення концептуального підходу до проблеми формування доходів у ринковій (капіталістичній) економіці, засноване на теорії трудової вартості:

а) доходи виникають в сфері обігу в результаті створення певної ринкової

ситуації (зростання цін на продані товари, зростання ринкового попиту тощо;

б) продукт створюється всіма факторами виробництва і кожний фактор

є відповідним першоджерелом певного виду доходу;

в) величина доходів залежить від ефективності використання факторів

виробництва;

г) первинним джерелом всіх доходів суб’єктів економічної діяльності є

затрати робочої сили (праці) зайнятих у матеріальному виробництві;

д) величина доходів визначається граничною продуктивністю факторів

виробництва;

є) формування доходів здійснюється відповідно участі того чи іншого

фактора у виробництві.

2. Визначте, які принципи розподілу створеного продукту, притаманні ринковій та плановій (адміністративно-командній) системам:

а) принцип розподілу “за працею”;

б) принцип розподілу «за вартістю робочої сили»;

в) принцип розподілу «за капіталом власністю», зайнятим у виробництві;

г) принцип «відшкодування спожитих засобів виробництва»;

д) принцип «забезпечення розширеного відтворення»;

є) принцип «забезпечення спільних потреб суспільства» (утримання апарату управління, фінансування освіти, охорони здоров’я, трансферти та ін.).

3. До різновидів первинних доходів в ринковій економіці відносяться:

а) рента;

б) інвестиції;

в) процент;

г) заощадження;

д) заробітна плата

є) надходження від проданого металобрухту;

ж) безплатне навчання у вузі, яке фінансується спонсором;

з) безплатне навчання у вузі, яке фінансується державою;

і) пенсії.

4. Джерелом заробітної плати є:

а) вартість робочої сили;

б) фонд заробітної плати підприємства;

в) необхідний продукт;

г) необхідний і додатковий продукт;

д) підприємницький дохід;

є) дохід від індивідуальної підприємницької діяльності.

5. Визначте джерело прибутку:

а) використання основного капіталу;

б) додаткова вартість, створювана робочою силою;

в) підприємницька здатність;

г) основний капітал і підприємницька здатність;

д) земля.

6. Норма позичкового проценту – це:

а) дохід, отриманий банком від використання залученого капіталу;

б) відношення позичкового проценту до величини позичкового капіталу;

в) різниця між сумою грошей, яка повертається власникові грошового

капіталу, та позиченою;

г) термін окупності позичкового капіталу.

7. Встановіть відповідність між видами заробітної плати та їхніми визначеннями:

1) номінальна зарплата;

2) реальна зарплата;

3) мінімальна зарплата;

4) ставка зарплати.

А) ціна послуг праці за одиницю часу або певну кількість створеного продукту;

Б) сума грошей, яку отримує найманий працівник за певну кількість відпрацьованого часу;

В) Форма оплати праці, яка передбачає виплату певної суми за кожну відпрацьовану годину;

Г) найнижча сума грошей, яку працедавці на законних підставах можуть платити низько кваліфікованим працівникам;

Д) купівельна спроможність отриманої заробітної плати.

8. Економічна сутність земельної ренти виражає положення:

а) платежі, які сплачує орендар за користування землею;

б) ціна продажу земельної ділянки;

в) ціна землі, будівель, дренажних систем та ін., які надані у

користування орендареві;

г)частина вартості додаткового продукту, створеного у сільськогосподарському виробництві (понад вартості робочої сили), яка привласнюється власником землі.

9. Визначте положення, яке розкриває економічну суть ціни землі:

а) капіталізована земельна рента;

б) гранична корисність даної земельної ділянки;

в) гранична корисність кращих ділянок;

г) оцінка ділянки землі на основі земельного кадастру.

Який із наведених переліків факторів виробництва є більш точніший?

а) земля, робоча сила, управління;

б) праця, засоби виробництва, підприємництво;

в) продуктивні сили, ресурси, технології.

г) праця, земля, капітал, підприємництво.

 

Тема 14. Організаційні основи підприємницької діяльності.

1. Підприємництво, його суть, принципи та функції.

2. Економічні основи розвитку підприємництва та його види і форми. Інтереси підприємців та суспільства.

3. Менеджмент та маркетинг як наукові основи підприємницької діяльності.

Література до теми: [4, с. 256-264; 6, с. 190-204; 8, с. 191-200; 23, с. 103-105; 41, с. 267-287; 43, с. 307-318; ]

Терміни і поняття.

Бізнес, підприємництво, підприємець, самостійність, новаторство, ініціатива, ризиковість, венчурне підприємство, партнерство, корпорація, одноосібне володіння, лізинг, франчайзинг, інжиніринг, менеджмент, маркетинг.

Теми рефератів.

1. Економічні основи та проблеми розвитку підприємницької діяльності в Україні.

2. Роль менеджменту у діяльності вітчизняних підприємств.

3. Порівняльна характеристика американської та японської моделей менеджменту.

Питання до теми.

1. Що є спільного та відмінного в поняттях “підприємництво” та “бізнес”, “підприємець” та “бізнесмен”?

2. Які форми підприємництва поширені в Україні і чому?

3. Доведіть, що успішно працювати на сучасному ринку неможливо без розвинутої маркетингової системи.

4. Яка основна мета та завдання сучасного маркетингу?

5. В чому полягає відмінність термінів „управління”, „менеджмент” та „керування”?

6. Покажіть, як взаємопов’язані між собою функції менеджменту.

Задачі до теми.

1.Кожна з трьох форм організації бізнесу – одноосібне володіння, товариство і корпорація – має певні переваги і недоліки. Визначте, які з ознак різних форм бізнесу відносяться до переваг, а які – до недоліків.

Одноосібне володіння

Переваги: Недоліки:

Товариство

Переваги: Недоліки:

Корпорація

2.Заповніть таблицю, визначивши види підприємств за розміром, а також їх переваги та недоліки: За розміром: 1) 2) 3) … 3.Розвиток вітчизняної науки управління пройшов декілька етапів і має певні… 4.Визначте переваги та недоліки кожної з основних видів організаційних структур управління. В яких умовах доцільно…

Тести

1. З перелічених відповідей виберуть ту, яка найбільше відповідає сутності менеджменту:

а) діяльність, направлена на організацію матеріальних та нематеріальних потоків в організації;

б) вид професійно здійснюваної управлінської діяльності, направленої на досягнення поставлених цілей шляхом раціонального використання певних ресурсів в умовах ринкової економіки;

в) діяльність, направлена на мотивацію персоналу фірми для досягнення запланованих цілей.

2. Менеджмент як певний вид організуючої діяльності притаманний:

а) будь-яким економічним системам;

б) соціально-економічним неринковим системам;

в) ринковим соціально-економічним системам;

г) технічним та біологічним системам.

3. Маркетинг включає в себе:

а) дослідження ринку;

б) продаж і рекламу;

в)транспортування товару;

г) все вище перераховане.

4. До функцій маркетингу належать:

а) реалізація товарів і послуг;

б) планування асортименту товарів і послуг;

в) дослідження форм і систем заробітної плати;

г) комплексне дослідження ринку;

д) управління просуванням товарів і послуг;

є) складання бізнес-плану підприємства.

5. Рекламу для просування товару на ринку доцільно використовувати, коли:

а) реалізують товари промислового значення;

б) ціна одиниці товару висока;

в) реалізується продукція, яку важко відрізнити від конкурентної;

г) реалізовуються технічно нескладні товари, характеристика яких описується легко;

д) реалізується товар-новинка.

6. Вкажіть, які критерії класифікації підприємств за розмірами прийняті в Україні:

а) річний обсяг виробленої продукції у вартісному виразі;

б) річний обсяг прибутку і кількість працюючих;

в) річний обсяг валового доходу від реалізації продукції та кількість працюючих;

г) річний обсяг витрат і кількість працюючих.

7. Визначте, яку функцію виконував менеджер приватного підприємства, що надає послуги з автоперевезень, запропонувавши створити нові підрозділи: шиномонтаж та автомийку:

а) аналізу;

б) планування;

в) організації;

г) контролю.

8. Вкажіть вищий орган управління товариства з обмеженою відповідальністю:

а) генеральний директор;

б) збори учасників товариства;

в) правління;

г) рада директорів.

9. Визначте, що не є недоліком партнерства:

а) імовірність виникнення суперечок між партнерами під час прийняття рішень;

б) більша досконалість управління внаслідок розподілу функцій між учасниками партнерства;

в) відповідальність кожного партнера за рішення інших;

г) припинення діяльності й необхідність перереєстрації при виході з партнерства одного з учасників.

10. Вкажіть, що є характерним тільки для корпорацій:

а) використання найманої праці;

б) розподіл прибутку серед співвласників фірми;

в) виплата дивідендів;

г) залучення до управління найманих менеджерів.

 

Тема 15. Світова економіка: сутність, тенденції та перспективи

1.Міжнародний поділ праці та інтернаціоналізація економіки як основа формування світового господарства.

2.Форми міжнародних економічних відносин.

3.Глобалізація як новий етап розвитку інтеграційних процесів у світовій економіці

Література до теми: [1, с. 271-285; 4, с. 420-432; 6, с. 306-360; 23, с. 137-142; 24; 41, с. 558-562, 586-610; 42, с. 512-601; 43, с. 627-659; 44, с. 504-537]

Терміни і поняття.

Міжнародний поділ праці, світове господарство, світовий ринок, вивезення капіталу, міграція робочої сили, міжнародна кооперація виробництва, міжнародна спеціалізація виробництва, експортна квота, міжнародні економічні відносини, міжнародний рух капіталів, міжнародна міграція робочої сили, міжнародна економічна інтеграція.

Теми рефератів.

1. Сучасні проблеми інтеграції України у світове ринкове господарство.

2. Основні міжнародні економічні організації, їх роль та значення.

3. Глобалізація світової економіки і економічна безпека України.

Питання до теми.

2. Назвіть особливості міжнародного поділу праці і спеціалізації на сучасному світовому ринку. 3. Визначте поняття “відкрита економіка”. Які показники характеризують ступінь… Задачі до теми.

Тема 16. Міжнародна торгівля і світова валютна система.

1.Суть та теорії міжнародної торгівлі. Теорія порівняльних переваг.

2.Зовнішньоторговельна політика держави. Роль протекціонізму.

3.Торговельний та платіжний баланси країни.

4.Зміст і структура світової валютної системи. Етапи еволюції валютної системи. Валютний курс.

Література до теми: [1, с. 286-298; 4, с. 433-462; 6, с. 306-360; 24; 41, с. 567-585; 43, с. 660-685; 44, с. 646-704]

Терміни і поняття.

Міжнародна торгівля, протекціонізм, фритредерство, митний тариф, нетарифні бар’єри, квоти, торгівельний баланс, платіжний баланс, міжнародна валютна система, курс валют, конвертованість валют, валютний ринок, зовнішній борг. золотий паритет, валютний демпінг, валютна інтервенція, міжнародний валютний фонд, світові гроші.

 

Теми рефератів.

1. Особливості зовнішньоекономічної політики України в період становлення ринкових відносин.

2. Проблеми і наслідки входження України до Світової організації торгівлі та європейський простір.

3. Вплив світової фінансової кризи 2008 – 2010 рр. на зовнішньоторгівельну політику країни.

 

Питання до теми.

1. В чому суть теорії абсолютних та порівняльних переваг і хто їх автор?

2. Чим відрізняється політика «вільної торгівлі» від політики державного «протекціонізму»?

3. Які етапи пройшла в своєму розвитку світова валютна система?

4. В чому переваги «плаваючих» валютних курсів в порівнянні з фіксованими?

5. Які перспективи економіки України щодо входження до Європейського союзу?

Задачі до теми.

Складіть платіжний баланс країни А. 2.У таблиці наведено дані про попит на гривні і їх пропозицію. Таблиця Ціна гривні в доларах Обсяг попиту на гривні, млн Обсяг пропозиції гривень, млн …

Приклади розв’язання задач

Складіть платіжний баланс країни А. Розв’язок: Доходи країни А становлять 250 + 100 + 70 = 420 млн дол.

Розв’язок

У виробництві комп’ютерів: 400/100 = 4. Тобто країна Бета має абсолютну перевагу у виробництві комп’ютерів, тому що тут виробництво в 4 рази… До розвитку спеціалізації й налагодження торгівлі виробничі можливості двох… Після налагодження спеціалізації виробничі можливості двох країн мають такий вигляд: Країна Випуск…

Розв’язок

Розрахуємо споживчий кошик у доларах: 15´2 + 10´3,5 + 40´1 = 105 (дол.) Розрахуємо споживчий кошик у гривнях: 15´20 + 10´16 + 40´20 = 1260 (грн).

Таким чином, відношення гривні до долара: 1260/105 = 12, тобто 1 дол. = 12 грн.

Відношення долара до гривні: 105/1260 = 0,083, тобто 1 грн = 0,083 дол.

Приклад 9. Країна Е може виробляти 1000 автомобілів або 400 мотоциклів. Країна Д може виробляти 500 автомобілів або 100 мотоциклів. Визначте, яка країна і за якого товару має абсолютну й порівняльну перевагу. Обчисліть можливу вигоду від спеціалізації та торгівлі.

Розв’язок

У виробництві мотоциклів: 400/100 = 4. Тобто абсолютну перевагу у виробництві мотоциклів також має країна Е, тому що тут виробництво ефективніше в 4… У даній ситуації, хоча Е абсолютну перевагу за двома товарами, вона має… До розвитку спеціалізації й налагодження торгівлі виробничі можливості двох країн мали такий вигляд: …

Розв’язок

Сума контракту в доларах до падіння курсу фунта стерлінгів складала: 35 млн фунтів стерлінгів´2,8 дол. = 98 млн дол. Сума контракту в доларах після падіння курсу фунта стерлінгів складе: 35 млн фунтів стерлінгів´2,4 дол. = 84 млн дол. Таким чином, збитки американських експортерів складуть: 84 млн дол. – 98 млн дол. = –14 млн дол.

Приклад 11. Через туристичну агенцію сім’я купила санаторну путівку до м. Сочі (Росія). 2000 грн зі своїх заощаджень сім’я має можливість додатково витратити на відпочинок. На час від’їзду валютні курси в Україні були такими – 0,17 грн за 1 рос. руб. і 5,29 грн за 1 дол. США, в Росії – 5,95 руб. за 1 грн і 31,27 руб. за 1 дол. США. Проаналізуйте можливі варіанти конвертації гривні у рублі і оберіть з них вигідніший.

Розв’язок

Розглянемо усі можливі варіанти обміну гривні на рублі. 1). Обчислимо, яку кількість рублів можна отримати, якщо гривню обміняти на… рублів.

Тести

1. Принцип порівняльних переваг вперше сформулював:

а) Адам Сміт.

б) Давід Рікардо.

в) Жан Боден.

г) Джон Кейнс.

Яка країна має найбільші вигоди на світовому ринку?

б) Країна, в якій для виробництва товарів використо­вується більш складна і наукомістка праця. в) Країна, в якій для виробництва товарів використо­вується інтенсивніша… г) Країна, яка купує ці товари.

Які основні перешкоди на шляху входження України як рівноправного партнера у світове господарство?

а) Низька конкурентоспроможність її продукції.

б) Високий рівень інфляції в країні. В. Високий рівень безробіття.

в) Недостатній професійний рівень кадрів у сфері управ­ління зовнішньоекономічною діяльністю.

13. Прихильники протекціонізму стверджують, що мито, квоти та інші торговельні бар'єри необхідні для:

а) Забезпечення оборони країни.

б) Збільшення зайнятості населення країни.

в) Захисту вітчизняних товаровиробників.

г) Запобігання демпінгу.

Яка із наведених форм торговельних бар'єрів не є суттєвою для вільної торгівлі?

а) Мито на імпорт.

б) Імпортна квота.

в) Експортні обмеження.

г) Низька конкурентоспроможність товарів.

Які шляхи поліпшення зовнішньоекономічної ді­яльності України?

а) Скасування будь-яких протекціоністських заходів щодо імпорту товарів.

б) Зменшення експорту товарів паливно-сировинної групи і поліпшення їх якості.

в) Збільшення іноземних інвестицій.

г) Виготовлення в Україні імпортозамінної і конку­рентоспроможної продукції.


Теоретичні питання для підготовки до

Підсумкового модульної контрольної роботи.

2. Метод політекономії. Економічні категорії та економічні закони, їх класифікація. Нормативна і позитивна економічна теорія. 3. Загальна характеристика суспільного виробництва, його структура.… 4. Економічні ресурси і фактори виробництва. Традиційні і сучасні підходи до їх класифікації. Крива продуктивних…

Структура підсумкової контрольної роботи та методичні вимоги до її виконання

З дисципліни "Економічна теорія" у відповідності до навчального плану проводиться підсумкова контрольна робота (ПКР), яка оцінюється в 20… Завдання 1передбачає визначення п’яти базових категорій навчального курсу.… Завдання 2 –теоретичне питання курсу, відповідь на яке дає змогу з’ясувати ступень засвоєння теоретичних засад…

Завдання 3 –це задача із різних розділів курсу, розв’язання якої має продемонструвати опанування студентом навичок застосування теоретичних знань. Повне розв’язання задачі передбачає наявність необхідних пояснень, формул, розрахунків та аналізу економічного явища або ситуації. Максимальна оцінка за кожну задачу – 5 бали.

Завдання 4 –складається із п’яти тестів, що відносяться до різних розділів курсу і дозволяють з’ясувати глибину розуміння економічних категорій, законів, процесів та явищ. Вірна відповідь по кожному тесту оцінюється у 1 бал., відповідно максимальна кількість балів, яку можна набрати за виконання даного розділу ПКР – 5 балів.

Отже, максимальна кількість балів, яку студент може одержати за виконання підсумкової контрольної роботи, становить 20 балів.

 

Зразок підсумкової модульної контрольної роботи

1.Визначте категорії:

· крива виробничих можливостей

· споживчий кошик

· нормальний прибуток

· девальвація

· міжнародний поділ праці

 

2. Теоретичне питання. Форми суспільного виробництва. Товарне виробництво, умови його виникнення і мета функціонування.

 

3. Задача.Акціонерне товариство випустило 40 тис. акцій номіналом 200 грн. Згідно з умовами створення АТ 30 % акцій залишається протягом року у засновників. Через рік дивіденд становив 60 грн. на акцію.

Визначте засновницький прибуток, якщо відомо, що банківський процент на той час становив 12 % річних.

 

Тести.

Крива виробничих можливостей ілюструє

а) кращу із можливих комбінацій виробництва двох товарів

б) точну кількість двох товарів, що має намір виробляти суспільство

в) наявні ресурси, що є у розпорядженні суспільства

г) закон зростання альтернативних витрат виробництва

2. Яку функцію виконують гроші у разі, коли відбувається купівля товару у роздрібній торгівлі:

а) міра вартості;

б) засіб обігу;

в) засіб платежу;

г) засіб нагромадження;

д) світові гроші.

Хто повинен і має право контролювати діяльність корпорацій

а) акціонери

б) держава

в) менеджери

г) суспільні організації

д) наймані робітники і персонал корпорацій

4. Якщо загальний обсяг виробничих ресурсів суспільства зросте, то:

а) виробництво товарів і послуг зросте

б) суспільство спроможне виробляти більше товарів і послуг

в) зросте рівень життя населення;

г) ефективність суспільного виробництва зросте.

 

5. Засоби праці - це:

а) все те, за допомогою чого відбувається процес виробництва;

б) все те, що людина видозмінює в корисні для себе форми для задоволення своїх потреб;

в) все те, за допомогою чого людина діє на предмети праці;

г) всі ресурси, які використовуються в процесі

Структура індивідуальної самостійної роботи (ІСР) та методичні вимоги до її виконання

Перше завданнязводиться до визначення трьох базових категорій (понять, законів) економічної теорії. Задані категорії треба визначити стисло, точно,… Завдання виконується у формі складання економічного словника. Коментувати… Друге завданняпередбачає докладну письмову відповідь на одне теоретичне запитання.

Зразок індивідуальної самостійної роботи студента

I. Дайте визначення категорій: засоби виробництва, прибуток, дефіцит продукції.

II. Теоретичне питання.

Товар і його властивості. Суть закону вартості – основного закону товарного виробництва.

III. Тестові завдання.

а) прямі іноземні інвестиції в економіку країни; б) спеціалізація окремої країни на виготовленні певних видів продукції з метою… в) сукупність різних форм міжнародних відносин;

IV. Задачі.

1. Статутний капітал ВАТ складається з 360 000 простих і 40 000 привілейованих акцій номіналом 10 грн. кожна. Визначити ринкову ціну акцій при банківському відсотку 15 % річних, а також визначити, на яку суму потрібно придбати акції, щоб забезпечити безумовний контроль над капіталом акціонерного товариства? Скільки відсотків уставного капіталу становить КПА?

2. За умов золотомонетного стандарту загальна сума цін, запропонованих для продажу у США становила 80 млрд . дол. золотом. Для обслуговування товарного обігу уряд випустив 4,5 млрд. паперових доларів. Визначте, скільки золотих доларів залишиться в обігу, якщо відомо, що долар обертається 15 разів на рік, у кредит продано товарів на загальну суму 12 млрд. дол., платежі, за якими настав час розрахунку, дорівнюють 7 млрд. дол.


ЛІТЕРАТУРА

Основна

2. Бєляєв О.О., Бебело А.С. Політична економія: навч. посібник. – К.: КНЕУ, 2001. – 328 с. 3. Безугла В. О., Постіл І. І. Мікроекономіка. Навч. пос. – К.:центр учбової… 4. Гальчинський А.С., Єщенко П.С. Економічна теорія: підручник. – К.: Вища школа, 2007 – 503 с.

Додаткова

45. Бальцерович Л. Социализм, капитализм, трансформация: очерки на рубеже эпох. – М.: „Наука”, Изд-во УРАО, 1999. – 352 с. 46. Гальчинський А.С. Суперечності реформ: у контексті цивілізаційного… 47.Гелбрейт Дж.К. Экономические теории и цели общества: пер. с англ. – М.: Прогресс, 1976. – 368 с.

ЕКОНОМІЧНА ТЕОРІЯ

Навчально-методичний посібник

для організації семінарських занять та самостійної роботи студентів

технічних і технологічних спеціальностей денної форми навчання

 

Видання подається в авторській редакції

 

Підп. до друку 00.00.00. р. Обл.-вид. арк.. 0000. Наклад 000 пр.

Вид. № 00/00. Безплатно. Зам. № 000-00

РВЦ НУХТ. 01033 Київ-33, вул. Володимирська, 68

www.book.nuht.еdu.ua

Свідоцтво про реєстрацію серія ДК № 1786 від 18.05.04 р.

 


[1] Бали набираються протягом усієї чверті

– Конец работы –

Используемые теги: Економічна, теорія0.057

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ЕКОНОМІЧНА ТЕОРІЯ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

З дисципліни Економічна теорія Економіка з дисципліни Економічна теорія Економіка КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ
МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ... ХАРКІВСЬКИЙ КОМП ЮТЕРНО ТЕХНОЛОГІЧНИЙ КОЛЕДЖ... НТУ ХПІ...

ПРЕДМЕТ, ОБ’ЄКТ І ЗАВДАННЯ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ. Предмет економічного аналізу та його роль в умовах ринкової економіки. Основні поняття, об’єкт і завдання економічного аналізу
ПРЕДМЕТ ОБ ЄКТ І ЗАВДАННЯ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ... Предмет економічного аналізу та його роль в умовах ринкової економіки... Основні поняття об єкт і завдання економічного аналізу...

Економічна теорія
На сайте allrefs.net читайте: Економічна теорія.

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ з дисципліни Економічна і соціальна географія світу Конспект лекцій з дисципліни Економічна і соціальна географія світу розроблений викладачем 1 категорії Рибаченко І.М. Затверджений на засіданні циклової комісії загальноосвітніх дисциплін
МІНІСТЕРСТВО НАУКИ І ОСВІТИ УКРАЇНИ Верстатоінструментальний технікум... НАЦІОНАЛЬНОГО ТЕХНІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ... ХПІ...

Економічна теорія предмет і методи вивчення
Зрозумло, що краще, коли людина чинить ц д свдомо, рацонально використовуючи власн сили та нш ресурси землю, грош, устаткування тощо. У цьому… Виробництво в економчному розумнн це спосб поднання виробничих ресурсв земл,… Розподл це формування доходв пдпримцв робтникв, службовцв фермерв, банкрв землевласникв, окремих родин та держави.

З ПРЕДМЕТУ ЕКОНОМІЧНА ТЕОРІЯ Розглянуто та схвалено на засіданні циклової комісії
Донецький технікум промислової автоматики... СЕМІНАРСЬКІ ЗАНЯТТЯ З ПРЕДМЕТУ ЕКОНОМІЧНА ТЕОРІЯ для студентів спеціальності...

Вступ. Економічна теорія: предмет і методи пізнання.
Спостерігаючи навколишній світ Ви напевне намагались дати відповіді на такі питання як... від чого залежить розмір заробітної плати... чому змінюються ціни...

Економічна інформатика
Донецька державний університет управління... Кафедра інформаційних технологій... Методичні рекомендації щодо виконання самостійної роботи студентів...

Економіка торгівлі як галузева економічна наука
Економіка торгівлі як галузева економічна наука У нашому курсі галузева економічна наука розглядається як... Зміст структура послідовність вивчення та зв язок курсу з іншими... Курс Економіка торгівлі має чітко визначену суворо продуману нау ково об рунтовану послідовність яка дає можливість...

Економічний зміст робочої сили та зв’язок її з ринком праці
Зміст стор... Вступ стор У вступі необхідно визначити мети й завдання розрахункового... Теоретична частина до стор У теоретичній частині допускається не виділяти окремі підпункти вона повинна...

0.035
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам