рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Трудових показників

Трудових показників - раздел Философия, Навчальний посібник з дисципліни Економіка праці та соціально-трудові відносини   Аналіз Як Загально Економічний Метод Дослідження Являє Собою ...

 

Аналіз як загально економічний метод дослідження являє собою вивчення процесів та явищ шляхом розчленовування та розгляду їх окремих сторін. На відміну аналізу технічних та природних явищ, під час аналізу економічних явищ застосовується сила абстракції. Абстракція – це процес виділення з загальних властивостей предметів та явищ окремих будь-яких властивостей або відносин. За допомогою абстракції в економічній науці були сформульовані економічні категорії та поняття, система яких дає нам уяву про зміст економічної науки.

Основними категоріями нашої дисципліни є продуктивна сила праці, продуктивність праці, трудомісткість, робочий час, робоча сила, заробітна плата, витрати на персонал, соціально-трудові відносини та ін.

Економічні категорії та поняття, їх зміст є методологічною основою для розрахунків економічних показників. Основні принципи, що ставляться до аналізу та планування трудових показників, є:

1) розгляд усіх показників у взаємозв’язку;

2) вивчення показників у безперервному розвитку (у часі та просторі);

3) дослідження причин та наслідків у залежності показників;

4) вивчення показників та явищ від загального до окремого і навпаки.

Проілюструємо застосування цих принципів на окремих прикладах.

Взаємозв’язок трудових показників із іншими показниками господарської діяльності підприємства подано на рис.1.2.

Принцип розвитку організації передбачає розгляд усіх показників у динаміці за декілька років і порівняння показника, що аналізується на фірмі із показниками попередніми, середньо галузевими та конкурентів.

Принцип причин та наслідків у взаємозв’язку показників, передбачає всебічне виявлення причин відхилення показників від попередніх його рівнів за певні періоди. Це можна проілюструвати застосуванням факторного аналізу, дослідженням впливу кожного фактору на зміни рівня показника.

Далі визначають фактори, які чинять найбільший та найменший вплив на показник, що досліджується, виявляють об’єктивні та суб’єктивні фактори, що дозволяє цілеспрямовано розробляти заходи щодо підвищення ефективності використання праці. Наприклад, під час розробки плану організаційно-технічних заходів підвищення ефективності виробництва, слід розраховувати економічний ефект від їх впровадження і визначати вплив кожного заходу на зміну трудових показників.

 

Рис. 1.2 Взаємозв’язок трудових показників з деякими показниками господарської діяльності підприємства.

Принцип дослідження показників та явищ від загального до окремого передбачає розчленування загального показника на більш детальні й дослідження їх змін та визначення частки їх впливу на загальну зміну показника, що досліджується. Наприклад, рівень дисципліни праці може бути вираженим через показники трудової, виробничої, технологічної дисципліни. Тому слід розрахувати їх зміни за певний період, а потім виявити, який з цих видів дисципліни праці спричинив найбільший вплив на зміну загального показника. Крім того, принцип дослідження від загального до часткового передбачає визначення показника спочатку на рівні підприємства, а потім на рівні окремих виробничих цехів, на рівні окремих виробничих ділянок, бригад та окремих робочих місцях.

Під час аналізу трудових показників на окремих робочих місцях, необхідно визначити вплив цих показників на загальні трудові показники фірми. Це дозволить виявити роль кожного підрозділу в досягненні загальних колективних результатів.

Теоретичні принципи дослідження під час проведення аналізу трудових показників реалізуються шляхом застосування адекватних ним аналітичних прийомів: порівняння; угрупування; середніх величин; абсолютних й відносних величин: індексів, відсотків, коефіцієнтів; зведення; елімінування (прийом ланцюгових підстановок, абсолютних і відносних різниць); експертних оцінок; тематичні обстеження; балансового прийому; економіко-математичних методів та ін.

 

ПОРІВНЯННЯ

Основним і часто застосованим прийомом є порівняння – тобто зіставлення фактичного рівня показника чи явища, що досліджується з існуючою базою. За базу можуть бути використані планові дані, норми та нормативи, дані попереднього періоду, показники роботи інших установ тощо.

Вибір форми порівняння залежить від завдань аналізу:

- для оцінки виконання планових показників фактичний рівень досліджуваного показника порівнюється з планом;

- для встановлення тенденцій розвитку – з показниками попереднього періоду;

- з метою визначення спрямованості планових завдань – планових показників із базовими;

- для характеристики стану чи рівня використання ресурсів – відповідно з нормативом чи нормою тощо.

Не дивлячись на удавану простоту такого прийому, його застосування потребує доброго знання економічного змісту трудових показників, вмінь привести показники, що порівнюються, до зіставного вигляду. Тільки за цих умов порівняння дає можливість отримати правильні висновки.

Існує декілька способів приведення показників до зіставного вигляду:

1) нейтралізація вартісного фактору під час співставлення показників обсягу продукції і виробітку продукції на одного працівника;

2) усунення впливу кількісного фактору шляхом перерахунку показників, що співставляються, на однакову кількість. Усунення кількісного фактору необхідно під час порівняння показників використання робочого часу (фонду робочого часу, людино-годин, людино-днів). Наприклад, співставність показників використання робочого часу досягається під час розрахунків фонду робочого часу на одного працівника в люд.-днях або людино-годинах.

3) усунення фактору структури під час оцінки показників трудомісткості і собівартості. Для чого фактичний обсяг продукції розраховується на базисні норми часу й витрат.

4) дотримання тотожності періодів часу, за який проводиться порівняння (рік, день, годин, змін тощо)

5) застосування єдиних методик розрахунку, планування та аналізу показників.

УГРУПУВАННЯ

Щоб середні величини давали характеристику необхідним для управління економічним явищам, необхідно ці явища згрупувати за певними ознаками. Угрупування – спосіб розкриття змісту досліджуваних об’єктів аналізу, що дозволяє вивчити економічні явища в їх взаємозв’язку і взаємозалежності, визначити роль окремих показників, дати характеристику ресурсів і резервів, знайти тенденції їхньої зміни.

Управління працею потребує різнобічної інформації про стан ресурсів підприємства, їх відповідність вимогам виробництва й оцінки діяльності. Для характеристики ресурсів праці використовують наприклад, таке їх групування:

1) угрупування працівників за професією, кваліфікацією, за віком та статтю;

2) розподіл виконуваних робіт за складністю, за окремими професіями і кваліфікаційними групами;

3) для оцінки підвищення ефективності праці працівників групують за рівнем виконання норм виробітку тощо.

Прийом угрупувань застосовується з метою визначення взаємозв’язку між показниками. Так, за групуванням працівників за стажем роботи і за рівнем виконання норм виробітку можна дослідити, яким чином підвищення стажу роботи впливає на рівень виконання норм виробітку.

В умовах централізації обліку бюджетних та наукових установ угрупування набуває важливе значення під час аналізу зведених звітів. Воно дає можливість виявити передові й ті установи, що є відстаючими, вишукати і мобілізувати приховані резерви ефективності праці за рахунок розповсюдження передового досвіду.

СЕРЕДНІ ВЕЛИЧИНИ

Прийом середніх величин дає можливість надати характеристику однорідним економічним показникам. Як правило, усі показники, що характеризують трудову діяльність на підприємстві взагалі є середніми величинами: середня заробітна плата, середньо облікова чисельність та ін.

Середні величини необхідно застосовувати з урахуванням показників їх коливання: розмах варіації, середньоквадратичне відхилення, коефіцієнт варіації. Прийнято вважати, що сукупність показників може бути однорідною, якщо коефіцієнт варіації не перевищує 33%.

 

АБСОЛЮТНІ ТА ВІДНОСНІ ВЕЛИЧИНИ

Абсолютні та відносні величини дозволяють зафіксувати результати господарської діяльності установ і тим самим забезпечують можливість їх вивчення. Крім того, з їх допомогою відображуються результати застосування в процесі аналізу інших його прийомів. Так абсолютні величини характеризують розмір економічних явищ, результати впливу факторів, обсяг виявлених резервів.

Відносні величини представлені відсотками, коефіцієнтами, індексами, питомою вагою. Так відсотки і індекси застосовують з метою вивчення рядів динаміки й оцінки виконання планових завдань.

Розрізняють цепні та базисні індекси. Цепні індекси – це відношення показників звітного періоду до їх значення за попередній рік. Такий ряд динаміки характеризує темпи росту. Відношення фактичних показників за ряд років до рівня показника базисного року називається базисним рядом динаміки, він характеризує тенденцію розвитку даного показника за кожен рік до рівня показника за той рік, який прийнятий за базис.

Коефіцієнти характеризують співвідношення між показниками, що знаходяться у взаємозв’язку. Найбільш характерними коефіцієнтами є коефіцієнти руху кадрів: з прийому, зі звільнення, загальний коефіцієнт з обороту, коефіцієнт плинності, стабільності, постійності персоналу, змінності. Крім того, розраховують коефіцієнт співвідношення темпів росту продуктивності праці і середньої заробітної плати.

ЕЛІМІНУВАННЯ

Елімінування — логічне правило визначення впливу факторів на зміну узагальнюючих показників. При цьому, узагальнюючими показниками можуть бути обсяг продукції, виробіток, а причинами виступають факторні показники. Так, для обсягу продукції основними факторами є чисельність і продуктивність, а для рівня продуктивності праці – структура промислово-виробничого персоналу, показники використання робочого часу.

При визначенні впливу на узагальнений показник одного з факторів припускають, що змінюється лише його величина, а інші фактори залишаються незмінними, тобто, зафіксованими на певному рівні.

У практиці економічного аналізу елімінування відоме як прийоми ланцюгових підстановок, абсолютних і відносних різниць.

Для того, щоб визначити кількісний вплив кожного факторного показника на зміну результативного показника, у формулу розрахунку цих показників у визначеній послідовності підставляють певні фактори. При цьому фактичні значення факторів послідовно підставляють замість базисних значень, припускаючи, що при визначенні впливу одного з факторів, інші залишаються незмінними. Підстановку починають з кількісних показників, а вже потім підставляють якісні показники.

З метою визначення впливу на обсяг виробленої продукції (Q) факторів чисельності робітників (Ч) й виробітку (В), застосовують такі формули:

Qбаз = Чбаз * Вбаз ; Qзв = Чзв * Взв ; ∆ Q = Qзв - Qбаз.

Прийом ланцюгових підстановок полягає в послідовній заміні базової величини факторних показників, що входять в розрахункову формулу показника. Після кожної заміни виконують математичні дії, передбачені розрахунковою формулою. З одержаного після підстановки підсумку віднімають попередній. Різниця підсумків показує величину впливу зміни факторного показника на показник, що вивчається.

Q1= Чзв * Вбаз – умовний обсяг виробництва (Q1) при зміні тільки чисельності;

∆Q1= Q1 – Qбаз (зміна обсягу виробництва у звітному періоді за рахунок чисельності);

Q2 = Чзв * Взв – умовний обсяг виробництва при зміні виробітку (Q2);

∆Q2 = Q2 - Q1 (зміна обсягу виробництва у звітному році за рахунок виробітку).

Приклад. Фонд робочого часу одного робітника у базовому році – 1800 годин, а у звітному – 1700 годин. Виробіток на одного робітника у базовому році – 4100 грн., а у звітному – 4200 гривень. Визначити частку приросту обсягу продукції за кожним фактором.

Qб = 1800 * 4100 = 7380 тис.грн. ; Qз = 1700 * 4200 = 7410 тис.грн.

∆Q =Qз – Q б = 7380 – 7140 = -240 тис.грн.

Загальне відхилення по показнику обсягу продукції дорівнює від’ємній величини, тобто, обсяг продукції знизився на 240 тис.грн.

Знайдемо зміну обсягу продукції за рахунок чисельності працівників. Розрахуємо умовний обсяг продукції в результаті першої підстановки :

Q1= 1700* 4100 = 6970 тис.грн.

∆Q1 = Q1 – Qб = 6970 – 7380 = - 410 тис.грн.

Обсяг продукції в звітному періоді порівняно із базисним зменшився на 410 тис.грн в результаті зменшення чисельності працівників у звітному періоді.

Знайдемо зміну обсягу виробництва за рахунок зміни виробітку в результаті другої підстановки:

Q2 =1700 * 4200 = 7140 тис.грн. ∆ Q2 = 7140 – 6970 = + 170 тис.грн.

В результаті другої підстановки визначено, що за рахунок зростання виробітку, обсяг продукції збільшився на 170 тис.грн..

Балансова перевірка. ∆Q = ∆Q1 + ∆ Q2 = - 410 + 170 = - 240 тис. грн..

ВИСНОВОК. Таким чином, у звітному році фактор чисельності негативно позначився на фактичному обсязі продукції, зменшив його на 410 тис.грн., а фактор виробітку продукції позитивно вплинув на фактичний обсяг продукції, підвищив останній на 170 тис.грн. У звітному році під впливом обох факторів має місце падіння обсягу виробництва на 240 тис.грн.

 

 

СКОРОЧЕНИЙ ПРИЙОМ ЛАНЦЮГОВИХ ПІДСТАНОВОК

 

Під час застосування скороченого прийому ланцюгових підстановок необхідно вихідні данні занести у табл. 1.2 у певній послідовності: спочатку кількісні факторні показники, потім – якісні факторні показники.

Таблиця 1.2

Скорочений прийом ланцюгових підстановок на основі абсолютних різниць

  Показники Період Відхилення
Базис Звіт Абсолютне в тому числі за рахунок
чисельності виробітку
Обсяг продукції, тис.грн -240    
Чисельність робітників, осіб -100   - 100 *4100 = = - 410  
Виробіток на одного робітника, грн +100     +100 * 1700 = = + 170

 

З метою визначення впливу кожного фактору на результативний показник, відхилення за першим факторним показником помножується на базове значення усіх наступних фактичних показників. Вплив другого фактору визначається перемноженням відхилення за цим фактором на фактичне значення попереднього фактору і на базові значення наступних.

ЗВЕДЕННЯ

Зведення – це комплекс послідовних операцій по обробці первинного статистичного матеріалу з метою виявлення характерних рис та певних типових ознак тих, чи інших типів явищ, а також закономірностей процесів, що досліджуються. Це форма сукупного (узагальненого) представлення різних показників для оцінки якого-небудь процесу.

Зведення може бути таких видів:

За глибиною обробки інформації:

- просте – це операція з підрахунку загальних підсумків результатів первинного статистичного матеріалу;

- складне – це комплекс операцій, що містить групування одиниць спостереження, підрахунок результатів за кожною групою та разом за усіма одиницями сукупності й подання результатів групування у формі статистичних таблиць чи графіків.

■ За формою обробки матеріалу:

- централізоване – весь матеріал спостереження надходить в одну організацію, де здійснюється його обробка від початку до кінця (наприклад, обробка матеріалів одноразового спостереження);

- децентралізоване зведення матеріалу здійснюється послідовними етапами (як правило, це обробка статистичної звітності).

■ За технікою виконання: механізоване та ручне.

ЕКСПЕРТНА ОЦІНКА

Експертна оцінка — висновки фахівців з якогось питання, процесу чи об'єкту. У бюджетних і наукових закладах цей прийом знайшов широке поширення. В закладах охорони здоров'я вона застосовується для характеристики якості лікування, оцінки своєчасності виписки з лікарні, обґрунтованості госпіталізації. У школах, технікумах і вузах проводяться відкриті уроки, лекції і лабораторні заняття з метою встановлення і характеристики рівня навчального процесу.

Використання прийому експертних оцінок має важливе значення для організації аналізу діяльності установи. У значній кількості випадків він є єдиним способом визначення якості процесу надання споживачам послуг бюджетними установами і результатів досліджень наукових організацій.

ТЕМАТИЧНЕ ОБСТЕЖЕННЯ

Тематичне обстеження - безпосереднє вивчення в установах різних сторін їхньої діяльності. Обстеженню, наприклад, можуть піддаватися рівень потенційної плинності, ставлення до праці, готовність працівників до участі в управлінні підприємством та нововведеннях, задоволеність політикою стимулювання й мотивації праці та ін. Тематичні обстеження забезпечують більш глибоке вивчення господарської діяльності установ та ефективності управління персоналом зокрема.

БАЛАНСОВИЙ ПРИЙОМ

Балансовий прийом полягає в зіставленні й ув'язуванні двох взаємозалежних економічних величин. За його допомогою здійснюється перевірка повноти використання ресурсів, їх руху і стану. Крім того, балансовий прийом використовується для перевірки правильності відображення в обліку і звітності касових і фактичних витрат, розрахунків впливу окремих факторів на зміну різних показників, здійснюваних іншими прийомами аналізу. Так, під час аналізу використання робочого часу, а також визначення додаткової потреби в робочій силі й визначенні джерел її залучення у фірму, використовують прийом балансових співвідношень, який дозволяє збалансувати потреби й можливості. Складають баланс робочого часу, баланс покриття потреби підприємства у персоналі, баланси трудових ресурсів та ін.

ЕКОНОМІКО-МАТЕМАТИЧНІ МЕТОДИ

Ці методи характеризуються використанням в економічних розрахунках обчислювального апарату вищої математики для вивчення явищ, між якими відсутня функціональна залежність. До них відносяться кореляційний і регресійний аналіз, лінійне програмування, теорія масового обслуговування й ін. Застосування економіко-математичних методів обумовлено ускладненням в процесі економічного аналізу вихідних передумов для побудови складних моделей господарської діяльності установ чи їх системи з метою більш повного відображення реальних взаємозв'язків при оцінці задоволення суспільних потреб, доцільності й ефективності використання засобів.

Перераховані прийоми економічного аналізу використовуються, як правило, в сукупності. Вони характеризують його інструментарій і є основою цього методу. З метою комплексної оцінки показників з праці можна проводити експрес-аналіз за схемою на рис. 1.3 [9,с. 212].

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Навчальний посібник з дисципліни Економіка праці та соціально-трудові відносини

ОДЕСЬКИЙ НАЦИОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Навчальний посібник з дисципліни... Економіка праці та соціально трудові відносини...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Трудових показників

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Одеса ОНЕУ
ЗМІСТ ПЕРЕДМОВА Тема 1. Показники з праці, завдання їх планування та аналізу……………. Тема 2 Планування та аналіз використання робочого часу……………….. Тема 3 . Планув

Поняття системи трудових показників
  В умовах ринкового господарства, вільного підприємництва, конкурентної боротьби підприємства прогнозують та планують свою діяльність з урахуванням кон'юнктури ринку й свого внутрішн

Система показників праці для аналізу і планування в організаціях
  ПОКАЗНИКИ Одиниці виміру Характеристика показника Формула розрахунку

Сутність та завдання планування трудових показників
За умов ринкової економіки підприємство самостійно вирішує, що і як планувати, визначає потребу в персоналі працівників за спеціальностями, професіями, рівнем кваліфікації; розробляє плани зростанн

Сутність та завдання аналізу праці
Найважливішим завданням аналізу ефективності діяльності підприємства є аналіз використання його трудового потенціалу. Основні завдання аналізу використання трудового потенціалу: 1

Джерела інформації для планування та аналізу трудових показників
Показники у сфері праці оформляються у вигляді звітів і широко використовуються в роботі як всередині підприємства, так і за його межами — на місцевому, регіональному, галузевому та загальнодержавн

Аудит соціально-трудової сфери
Аудит соціально-трудової сфери - це система заходів щодо збирання інформації, яка характе­ризує дотримання законодавства у сфері праці, її оцінки та аналізу, узагальнення та розроблення прак

Формули для розрахунків
  № Показники Формула 1.1 Оцінка впливу факторів чисельності (Ч) та продуктивності праці (W) н

Задачі для самостійного розв’язання
Задача 1.1Розрахувати за наведеними в таблиці даними середньогодинний (Wг), середньоденний (Wд), середній за рік (Wр) виробіток робітника за планом і фактично за звітний рік і визн

Сутність робочого часу, його види та режими
  Робочий час – це час, протягом якого працівник витрачає свою життєву енергію , свої здібності для виробництва споживчих цінностей. Робочий день – це законодав

Баланс робочого часу. Планування витрат робочого часу
Дані про заплановану кількість робочого часу відображуються у балансі робочого часу. Баланс робочого часу одного працівника складається на плановий рік і на квартали. Основними розділами балансу ро

Значення і завдання аналізу використання робочого часу. Джерела інформації для аналізу робочого часу
  Для підвищення ефективності виробництва важливе значення має: раціональне використання трудового потенціалу підприємств (об'єднань), цехів, дільниць; скорочення надлишкової чисельно

Показники використання робочого часу
  Для оцінки потенційних ресурсів у використанні робочого часу виділяють такі складові робочого часу: календарний фонд, табельний (номінальний), максимально-можливий фонд. З

Аналіз використання робочого часу
Для оцінки виконання плану і динаміки зміни показників використання робочого часу проводиться співставлення його показників звітного и планового періодів. На основі таких даних складається табл.2.4

Аналіз використання цілоденного фонду робочого часу
  Подальший аналіз проводять шляхом зіставлення даних планового та звітного балансів робочого часу одного працівника. При аналізі невиходів на роботу з тимчасової непрацездатності (фо

Аналіз внутрішньо змінного робочого часу
  Аналіз внутрішньо змінного робочого часу проводять на основі звітності про його використання на протязі робочого дня за даними актів простоїв, фотографій, самофотографій робочого дн

Формули для розрахунків
  № Показники Формула 2.1 Номінальний фонд робочого часу

Контрольні запитання
1. Розкрийте відмінність понять: повний робочий день, скорочений та неповний робочий день. 2. Поясніть відмінності надурочного робочого часу та ненормованого робочого дня. 3. Які

Задачі для самостійного розв’язання
  Задача 2. 1. У базовому році на підприємстві розподіл робітників за тривалістю основних та додаткових відпусток характеризувалось такими даними: право на 22 дні від

Завдання, принципи, етапи та показники чисельності для планування персоналу
Планування персоналу єскладовою загального планування діяльності й розвитку підприємства й спрямоване на забезпечення пропорційного та динамічного розвитку персоналу.

Трудомісткість виробничої програми
Основним показником, на основі якого проводяться планові розрахунки чисельності персоналу, є трудомісткість виробничої програми. Залежно від того, витрати праці яких категорій персоналу враховуютьс

Розрахунок чисельності по трудомісткості
Цей метод застосовується для визначення планової чисельності робітників - відрядників, праця яких нормується за нормами часу на одиницю продукції (робіт). Його основою є планова технологічна трудом

Планування чисельності допоміжних робітників
Метою планування чисельності допоміжних робітників є встановлення раціонального співвідношення між основними і допоміжними робітниками, розробка заходів по зниженню чисельності допоміжних робітникі

Планування чисельності керівників, фахівців і технічних виконавців
Нині при плануванні чисельності керівників, професіоналів, фахівців і технічних службовців все ширше застосовуються методи розрахунку за нормативними документами, що її регламентують. Основою розра

Визначення додаткової потреби в працівниках
Додаткова потреба в працівниках визначається окремо за кожною їх категорією. Методика обчислення такої потреби - розробка балансових розрахунків. Балансові розрахунки на підприємствах є складовою к

Формули для розрахунків
  № Показники Формули 3.5 Середній коефіцієнт виконання норм виробітку

Контрольні запитання
  1. Розкрийте сутність і основні принципи планування персоналу. 2. Назвіть категорії промислово-виробничого персоналу підприємства 3. Розкрийте підходи до визначенн

Задачі для самостійного вирішення
  Задача 3.1 У звітному році трудомісткість виробничої програми – 3394 тис.н-год., а середній відсоток виконання норм виробітку – 108%. Планова трудомісткість виробни

Мета, завдання та джерела інформації для аналізу чисельності й структури персоналу
  Основною метою аналізу є виявлення внутрішніх резервів економії робочої сили у зв’язку із найбільш раціональними розстановкою працюючих, їх навантаженням й використанням відп

Оцінка забезпеченості підприємства персоналом
  Від забезпечення підприємства персоналом у необхідній кількості та якісному складу залежать об'єм і своєчасність виконання усіх робіт, ефективність використання устаткування, машин,

Аналіз чисельності і складу основних робітників
Для аналізу відповідності фактичної чисельності основних робітників плановії використовують планові дані про потребу робітників за окремими професіями і розрядами і дані табельного обліку про факти

За функціями обслуговування
  Підчас аналізу використання допоміжних робітників необхідно визначити відповідність фактичної чисельності робітників і нормативної за кожній функції обслуговування основного виробни

І фахівців з функцій управління
  Аналіз чисельності і складу керівників і фахівців проводиться порівнянням фактичної їх чисельності з нормативною по функціям управління. Потім фактична чисельність зіставляється зі

Анализ руху кадров
  Рух кадрів призначений для приведення в рівновагу потреби виробництва в заміщенні вакантних робочих місць і потреби в праці відповідної якості, в просуванні по службі і так далі. В

Показники економічного збитку від плинності кадрів
Втрати обсягу виробництва а) через простої робочого місця:   Q пр= Wд х Дпр х Чплн (4.12)   де Wд - середньоденний вироб

Формули для розрахунків
  № Показники Формули 4.1 Вплив зміни питомої ваги основних робітників на продуктивність проми

Контрольні запитання
1. Перелічіть завдання аналізу чисельності працівників на підприємстві. 2. Наведіть джерела інформації для проведення аналізу чисельності працівників та показники, які вони містять.

Задачі для самостійного вирішення
Задача 4.1Чисельність підприємства характеризується даними, наведеними в таблиці:   Чисельність План Факт

Цілі та етапи планування продуктивності праці
    Підвищення продуктивності праці є найважливішим джерелом зниження витрат на виробництво продукції, підвищення прибутку підприємства. Цілями планування пр

Розрахунок росту продуктивності праці традиційним методом та його недоліки
Планування продуктивності праці традиційним методом базується на таких положеннях: 1. За базу відліку приймають показник продуктивності праці у базисному періоді (ППбаз):

Новий підхід до планування продуктивності праці
    Сутність методу полягає у таких позиціях: 1.Визначається технологічна нормативна трудомісткість виробничої програми за нормами витрат праці на початок ро

Формули для розрахунків
№ Мета розрахунків Формула 5.9 Нормативна технологічна трудомісткість продукції планової програми виробництв

Контрольні запитання
1. Наведіть порядок розроблення плану з підвищення продуктивності праці за етапами. 2. Надайте класифікацію факторів росту продуктивності праці, що використовують в цілях її планування.

Задачі для самостійного вирішення
Задача 5.1Розрахувати трудомісткість планової виробничої програми та вихідний рівень продуктивності праці на початок планового року за такими даними:

Мета та завдання аналізу продуктивності праці
  Для забезпечення ефективності виробництва та конкурентоспроможності його продукції на підприємстві доцільно приділяти увагу аналізу продуктивності праці, оскільки за рахунок її підв

Загальна оцінка виконання річного плану підвищення продуктивності праці
  Загальну оцінку виконання плану з продуктивності праці проводять за даними табл. 6.1 Таблиця 6.1 Загальна оцінка виконання плану з продуктивності праці &n

Аналіз продуктивності праці за факторами її зростання прийомом ланцюгових підстановок та індексним методом
Узагальнюючим показником ефективності використовування живої праці є її продуктивність праці у розрахунку на одного працівника (робітника) виробництва, яка розраховується як відношення випуску прод

Аналіз рентабельності персоналу
    Велике значення для оцінки ефективності використання людських ресурсів на підприємстві в умовах ринкової економіки має показник рентабельності персоналу (відношення

Програми підвищення продуктивності
Управління продуктивністю на підприємстві – це фактично частина загального процесу управління підприємством, що включає в себе планування, організацію, мотивацію, керівництво, контроль і регулюв

Формули для розрахунків
№ Показники Формули 6.7   Економія робітників (

Контрольні запитання
  1. Розкрийте мету та завдання аналізу трудових показників. 2. Які основні завдання загальної оцінки виконання річного плану підвищення продуктивності праці? 3. Яки

Задачі для самостійного вирішення
Задача 6.1Приріст продуктивності праці планувався в розмірі 5,8%. За умови виконання усіх намічених планом організаційно-технічних заходів у звітному кварталі він склав лише 4,9% п

Структура фонду оплати праці та значення його планування
Фонд оплати праці являє собою сукупність індивідуальних заробітків, що нараховуються їм незалежно від джерел покриття цих витрат: собівартості, прибутку, коштів соціального призначення аб

Укрупнений метод планування
  При плануванні фонду оплати праці укрупненим методом використовують такі його види: метод коригування базового фонду оплати праці; розрахунок за середньою заробітною платою; нормати

Нормативний метод планування
  За нормативного планування для визначення розміру планової величини фонду оплати праці може застосовуватися базо­вий фонд оплати, що склався у попередньому періоді (році) з урахуван

Детальне (поелементне ) планування фонду заробітної плати
Поелементний розрахунок заробітної плати (метод прямого розрахунку) здійснюється за категоріями працівників. Найбільш трудомістким є визначення планового фонду оплати праці робітників. Його планува

Зведений план з праці й заробітної плати
На основі планових розрахунків чисельності й фондів заробітної плати працюючих, складається зведений план по праці, що містить наступні показники: - чисельність персоналу в цілому й по окр

Формули для розрахунків
  № Показники Формули 7.1 Укрупнений метод планування фонду оплати праці  

Контрольні запитання
1. Надайте поняття фонду оплати праці та його структури за законом України «Про оплату праці». 2. Перелічіть основні завдання та джерела інформації для планування фонду заробітної плати.

Задачі для самостійного вирішення
  Задача 7.1 Визначити фонд прямої заробітної плати відрядників за таких умов: чисельність робітників - 186 осіб; середній розряд виконуваних ними робіт – 3,67; річни

Загальна оцінка використання фонду оплати праці. Аналіз впливу факторів на використання фонду оплати праці
Аналіз заробітної плати на підприємстві має такі цілі: з’ясування ступеню економічної доцільності витрат із заробітної плати, щоб не допустити зниження ефективності виробництва, темпів росту

Аналіз впливу факторів на використання фонду оплати праці
  Подальший аналіз передбачає виявлення факторів відхилення фактичного фонду заробітної плати від планового. Змінна частина ФЗП залежить від обсягу продукції (∆Q,штук),

Аналіз складу фонду заробітної плати робітників
    ФОП робітників складає переважну частку загального фонду оплати праці, тому його аналіз є дуже важливим. Під час аналізу середньої заробітної плати робітників необхі

Визначення впливу співвідношення темпів зростання продуктивності праці і середньої заробітної плати на зниження собівартості продукції
    В процесі аналізу слід встановити відповідність між темпами росту середньої заробітної плати та продуктивності праці. Для розширеного відтворення, отримання необхідн

Оцінка ефективності використання засобів на оплату праці
    Для оцінки ефективності використання засобів на оплату праці необхідно використати такі показники: обсяг виробництва продукції у діючих цінах, суму виручки, суму зар

Формули для розрахунку
№ Показники Формули 8.1 Величина абсолютного відхилення фактичного ФОП від планового

Контрольні запитання
1. Перелічіть цілі та напрямки проведення аналізу фонду оплати праці працівників на підприємствах. 2. Яким чином проводиться аналіз абсолютного відхилення фактичного ФОП від його планового

Задачі для самостійного вирішення
Задача 8.1За даними таблиці визначити: 1) відносну економію або перевитрату ФЗП робітників з урахуванням того, що трудомісткість одиниці продукції була підвищена порівняно з планом

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги