рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

НФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ В ЕКОНОМІЦІ

НФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ В ЕКОНОМІЦІ - раздел Философия, В.м. Гурін, В.о. Тімофєєв   Інформа...

В.М. Гурін, В.О. Тімофєєв

 

ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ В ЕКОНОМІЦІ

 

Навчальний посібник

Частина 3

 

ХНУРЕ Харків

 

ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ РАДІОЕЛЕКТРОНІКИ

Кафедра “Економічна кібернетика”

 

 

ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ В ЕКОНОМІЦІ

 

Навчальний посібник

Частина 3

Для студентів спеціальності

6.050100

“Економічна кібернетика”

Харків - 2009

УДК 004:33(075.8)   Рецензенти:

Розділ 8.

АВТОМАТИЗОВАНА СИСТЕМА ФІНАНСОВИХ РОЗРАХУНКІВ

- Організація фінансового менеджменту в умовах ринку

- Ціліі та функціональні задачі фінансового менеджменту

- Інформаційне забезпечення фінансового менеджменту

- Програмне забезпечення фінансового менеджменту

- Технологія рішення типових задач в умовах АІТ

Організація фінансового менеджменту в умовах ринку

Ключова роль фінансових ресурсів в економіці підприємств обумовлює необхідність виділення функцій керування ними в самостійну сферу діяльності.…   Управляюча підсистема фінансового менеджменту …   Об'єкт управління Фінансові ресурси • Джерела засобів (власний і притягнуті) • Розподіл…

Характеристика цілей і функціональних задач фінансового менеджменту

- операційна діяльність (аналіз, планування, прогнозування й контроль фінансового становища підприємства); - фінансування - управління власними й притягнутими джерелами засобів… - інвестиції - інвестиційна політика й управління активами (інвестиційні рішення).

Інформаційне забезпечення фінансового менеджменту

Відносно використання у фінансовому менеджменті практичний інтерес представляє будь-яка внутрішня інформація про господарський об'єкт. Це,… Оскільки подібна інформація виробляється, циркулює і споживається всередині… Особливу роль при цьому грає фінансова звітність підприємства, що характеризує результати його господарської…

Програмне забезпечення фінансових рішень

Програмні засоби, використовувані як інструментарій підтримки фінансових рішень, можна розділити на наступні класи: - комплексні інтегровані системи управління підприємствами; - табличні процесори;

Технологія рішення задач фінансового менеджменту в умовах АІТ

- збір і підготовку інформації; - обробку, накопичення й зберігання даних; - моделювання даних;

Висновки

У ринковій економіці керування фінансами є однією з основних і пріоритетних задач, що стоїть перед кожним керівником перед прийняттям рішень незалежно від форми організації, сфери й масштабів її діяльності. Пріоритетність цього напрямку в системі цілей керування економічним об'єктом обумовлена особливою роллю фінансів, що є єдиним видом ресур-сів, здатним трансформуватися безпосередньо й з найменшим інтервалом часу в будь-який іншій.

Система фінансового менеджменту складається з об'єкта й суб'єкта управління, тобто керованої й управляючої підсистем. Об'єктом управління в даній системі виступають фінансові ресурси й фінансові відносини між господарюючими суб’єктами, а також різними ланками фінансової системи.

У складі управляючої підсистеми фінансового менеджменту можна виділити правове, організаційне, методичне, кадрове, інформаційне, технічне й програмне забезпечення. У широкому змісті до інформаційного забезпечення у фінансовому менеджменті можна віднести будь-яку інформацію, що використовується в процесі прийняття управлінських рішень, яка по джерелах формування й відношенню до керованого об'єкта може бути розділена на внутрішню й зовнішню.

До внутрішньї відноситься інформація, що генерується в процесі функціонування підприємства і формується фахівцями різних підрозділів - бухгалтерії, маркетинга, матеріально-технічного постачання, збуту, фінансового відділу й т.д. Її найважливішим елементом є фінансова звітність підприємства, що характеризує результати його господарської діяльності за певний період часу.

Основна частка інформаційних потреб фінансового менеджера припадає на зовнішню стосовно об'єкта керування інформацію. Подібна інформація формується й може бути отримана на інформаційному ринку.

У складі зовнішньої, або діловий, інформації умовно виділяють макроекономічну, фінансову, біржову, комерційну й статистичну інформа-цію, а також ділові новини. Основними постачальниками інформаційних продуктів і послуг у сфері ділової інформації є служби обміну інформацією між фінансовими інститутами, спеціалізовані агентства й служби, орієнтовані на професійних інвесторів, агентства й служби, орієнтовані на споживчий ринок. Надавані ними інформаційні продукти й послуги доступні в наступних формах: у реальному масштабі часу; баз даних на магнітних носіях або з доступом on- lіne; спеціалізованих оглядів в електронному або друкованому виді; матеріалів періодичних ділових видань.

Технічне забезпечення управляючої підсистеми фінансового менеджменту становлять сучасні засоби обчислювальної і телекомунікацій-ної техніки, що дозволяють максимально оптимізувати й раціоналізувати процедури збору, передачі й перетворення інформації. Основою технічних рішень є високопродуктивні персональні ЕОМ, реалізуючі АРМ фахівця й функціонуючі автономно або об'єднані в мережі на базі технологій " файл-сервер", "клієнт-сервер" або Інтранет; вони забезпечують ефективне разподілення обчислювальних і інформаційних ресурсів між раз особистими категоріями користувачів.

Програмне забезпечення управляючої підсистеми фінансового менеджменту реалізує функціонування її технічного комплекса, рішення функціональних задач і взаємодію. Користувачів - фахівців з ЕВМ. Виділяють загальне (системне) і спеціальне (прикладне) програмне забезпечення. Системне ПЗ призначене для загального керування й реалізації обчислювального процесу на ЕОМ, що працює автономно або в мережі.

Спеціальне ПЗ призначене для рішення конкретних задач користувача. Існує багато автономних програм і програмних комплексів, які можна розділити на наступні класи: комплексні системи управління підприємст-вами; табличні процесори; пакети для рішення завдань фундаментального аналізу; пакети для рішення задач технічного аналізу; статистичні й математичні пакети програм; системи штучного інтелекту (ШІ).

Основною тенденцією розвитку програмних засобів для підтримки фінансових рішень є прагнення ведучих разробників надати споживачеві комплекс сумісних і взаємодіючих між собою продуктів різних класів з метою найбільш повного задоволення його запитів. У цьому зв'язку при рішенні проблеми автоматизації праці фінансових менеджерів і аналітиків доцільно використовувати лінію продуктів одного виробника, найбільшою мірою задаволяючих вимогам і специфіці конкретного підприємства.

Технологія рішення задач фінансового менеджменту в умовах АІТ включає виконання наступних процедур: збір і підготовку інформації; обробку, накопичення й зберігання даних; моделювання даних; формування підсумкової інформації; передачу інформації особі, що приймає рішення; ухвалення рішення. Типовою задачею, що припускає виконання всіх технологічних процедур, є аналіз і підготовка техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) інвестиційних проектів (ІП). Найбільш популярними програмами, що використовуються для її рішення, є вітчизняні продукти Project Expert ( PRO-ІNVEST Consultіng) і " Альт-Інвест" ("Альт").

Аналіз ІП в умовах АІТ може бути представлений у вигляді наступних етапів або кроків: інформаційний опис проекту; визначення потреби у фінансуванні й вибір його стратегії; формування й друк звітів; оцінка ефективності проекту для його учасників; аналіз і моделювання показників ефективності з урахуванням ризиків і невизначеності. Реалізація основних етапів рішення задачі аналізу ІП в умовах АІТ із застосуванням зазначених програм здійснюється за допомогою модулів відповідних розділів в Project Expert і блоків взаємозалежних таблиць в " Альт-Інвест".

Питання для самоконтролю

1. Назвіть і коротко охарактеризуйте основні елементи керуючої підсистеми фінансового менеджменту.

2. Дайте характеристику комплексу завдань фінансового менеджменту. У чому полягають їхні особливості?

3. Які види інформації використовуються в процесі рішення завдань фінансового менеджменту?

4. Перелічите й охарактеризуйте основні види ділової інформації.

5. Дайте характеристику біржової й фінансової інформації, способів її подання.

6. Назвіть основних вітчизняних і закордонних постачальників ділової інформації в реальному часі.

7. У чому полягають специфіка й основні проблеми вітчизняного ринку інформаційних послуг?

8. Дайте класифікацію програмних засобів фінансового менеджменту.

9. Назвіть загальні риси комплексних систем автоматизації управління фінансово-господарською діяльністю підприємств.

10. Які програмні засоби використовуються для рішення завдань фундаментального аналізу?

11. У чому полягають особливості завдань типу оцінки інвестиційних проектів?

12. Перелічите основні етапи оцінки інвестиційних проектів в умовах АІТ. Які програмні засоби при цьому використовуються?

13. Дайте характеристику конструктивних особливостей програм Project Expert і " Альт-Инвест". Яку програму ви б зволіли? Обґрунтуйте свій вибір

Тести до розд. 8

а) вартістю технічних засобів; б) відповідністю сучасним технічним вимогам; в) мобільністю (можливістю модернізації).

Розділ 9.

ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ БАНКІВСЬКИХ ІНФОРМАЦІЙНИХСИСТЕМ

- Стан банківської системи

- Особливості автоматизації банківської діяльності

- Проблеми інформаційного забезпечення в банках

- Розвиток інформаційних процесів у банках

- Особливості інформаційної системи Національного Банку

України

Сучасний етап розвитку банківської системи

Реформування банківської системи України більшою мірою наближає її до практики, прийнятої в західних країнах. Розроблено обов'язкові економічні… Стратегія розвитку банківської системи включає наступні положення: -прийняття повного набору міжнародних норм в області бухгалтерського обліку й звітності,

Автоматизація банківської діяльності

АБС - спроектована й функціонуюча об'єднана сукупність елементів (інформації, техніки, програм, технологій і т.д.), що виконують єдиним комплексом… При розробці ідеології побудови АБС створюється модель роботи банку, що… Використання інформаційної системи українського і російського вироб-ництва забезпечує бухгалтерську й операційну…

Проблеми інформаційного забезпечення в банківській діяльності

Виділимо наступні складові частини інформаційного забезпечення: інформаційна модель, система показників, система класифікації й кодування, база… Інформаційна модель служить для опису й взаимоув’язки об'єктів предметної… Система показників покликана не тільки відбивати у вигляді інформації реальні процеси банківської діяльності, але й…

Інноваційні процеси в банках

Неоднорідність споживчої маси банківських послуг обумовлює її сегментованість, тобто наявність стійких груп організацій, фізичних осіб, ряду… На цьому тлі різко зростає значення маркетингу, що дозволяє розпізнавати… -недостатнім розвитком законодавчої бази, інфраструктури, телекомунікаційного середовища;

Інформаційна система Національного Банку України

Концепція банківської інформаційної системи

Широкий спектр функцій НБУ, трудомісткість процесів обробки банківської інформації, необхідність отримувати оперативно відомості про грошові потоки… На першому та другому рівнях інформаційної системи НБУ створено локальні… В ТУ НБУ створено розрахункові палати - центри збору та обробки інфор-

Особливості організації інформаційного забезпечення НБУ

До організації інформаційного забезпечення органів НБУ висувається низка вимог. Найважливішими з них є такі: - забезпечення для широкого кола користувачів можливостей роботи в реальному… - формування для управління оперативних даних, які реально знаходяться в БД низових структур інформаційної системи НБУ…

Телекомунікаційні системи Національного банку України

- первинні мережі зв'язку (лінійно-кабельні системи - мідний кабель, воло-конно-оптичний кабель; мікрохвильові наземні та супутникові системи); - системи комутації (відомчі цифрові автоматичні телефонні станції, електронні… - термінальні пристрої (багатофункціональні телефонні апарати, термінальні концентратори, кінцеві блоки обчислюва…

Система електронних платежів Національного банку України

Система електронних платежів міжбанківських

Розрахунків в Україні

Основу існуючої системи міжбанківських розрахунків України становить мережа розрахункових палат НБУ, яку було створено згідно з постановою Правління… Центральна розрахункова палата являє собою підрозділ центрального управління… Робота системи електронних міжбанківських платежів грунтується на таких головних принципах:

НБУ - користувач світової міжбанківської телекомунікаційної системи S.W.I.F.T.

- прискорення міжнародних міжбанківських розрахунків, підвищення їх надійності і достовірності; - запровадження сучасних технологій в міжнародних розрахунках; - встановлення кореспондентських відносин з банками України;

Автоматизація банківської звітності

Виконання урядових програм з реформування банківського обліку і звітності здійснюється поступово. Першим кроком на шляху до оператив-ного отримання… На шляху удосконалення банківської системи України значним кроком стало… Використання АРМ «Статзвітність» спочатку в НБУ, а потім у комерційних банках дало змогу змінити час складання звітних…

Автоматизована система управління Національним банком України

Однією з основних функціональних підсистем є підсистема управління готівковим грошовим обігом. До складу функціональних комплексів задач (виділених… - прогнозування готівкового обігу та емісій; - облік готівкових коштів у резервних фондах;

Висновки

Реформування банківської системи усе більше наближає її до світових стандартів і практики, прийнятої в західних країнах. Порушення цілісності й стабільності банківської системи становить небезпеку для економіки, населення й держави в цілому. Банківські технології нерозривно пов'язані з інформаційними технологіями. Найважливішею задачею інформаційних технологий є підтримка бізнесу й досягнення цілей.

Оптимальна організація інформаційних технологій вимагає застосування методології управління інформаційними технологіями, а також знань і досвіду управлінського персоналу в області ІТ. Управління банком і ІТ вимагає їх постійного вдосконалювання й розвитку.

Проблеми інформаційного забезпечення в банку звужуються на основі єдиного інформаційного простору, що дозволяє мати швидкий доступ до всіх видів інформації, робить інформацію більше якісною й прозорою. Провідним напрямком в організації й використанні інформації є технологія баз і банків даних.

Зміна умов ведення банківського бізнесу й перепроектування бізнес- процесів приводять до змін в інформаційному забезпеченні, до реструктуризації баз даних і/або до створення нових баз. Неоднорідність споживчої маси банківських послуг обумовлює їхня розмаїтість і сегментированность, поява нових ідей і послуг у банківському секторі.

Інтенсивне зростання числа інновацій у банківській діяльності обумовлений високим рівнем розвитку інформаційних і тілі комунікаційних технологій.

Контрольні запитання

2. Перелічите функції, виконувані банківською системою. 3. Назвіть найбільш важливі фактори, що визначають розвиток банківської… 4. Розкрийте поняття автоматизованої банківської системи.

Тести к розд. 9

1. Удосконалювання банківської справи пов'язане з розвитком: а) економіки країни; б) інформаційних технологій;

Розділ 10.

АВТОМАТИЗОВАНІ ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ В СТРАХУВАННІ

- Обґрунтування необхідності автоматизації задач страхової справи

- Призначення, ціль створення системи.

- Вимоги до створення інформаційних систем страхування

- Структура АIС “Страхування”.

- Склад і структура функціональної і забезпечувальної частини

АІС «Страхування»

- Організація АІС для розв’язання задачі „ Планування технічних

резервів страхової установи”.

 

Обґрунтування необхідності автоматизації завдань страхової справи

Розподілені системи в страховій діяльності будуються на основі авто-матизованих робочих місць спеціалістів, що з'єднуються каналами зв'язку в… Технічний прогрес призвів до появи дешевих та потужних персональних… Використання обчислювальних систем в страховій діяльності забезпечує підвищення ефективності роботи за рахунок…

Вимоги до створення інформаційних систем страхування.

Розподілені системи в страховій діяльності будуються на основі автоматизованих робочих місць спеціалістів, що з'єднувалися каналами зв'язку в… Поява подібних систем, які здійснюють задачі страхування в галузі… Використання обчислювальних систем в страховій діяльності забезпечує підвищення ефективності роботи за рахунок…

Контрольні запитання

2. Яким образом страхування впливає на економіку? 3. Назвіть основні функції страхування. 4. На які види діяльності ділиться сфера страхування?

Тести к розд. 10

2. Страхування включає сукупність форм і методів формування цільових фондів грошових засобів та їх використання: а) на відшкодування втрат при непередбачуваних ризиках; б) для надання допомоги громадянам при наступленні певних подій в їхньому житті;

Розділ 11

ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ В МАРКЕТИНГУ

- Поняття інформаційних технологій у маркетинг

-Задачі автоматизованої інформаційної технології маркетингу

- Можливості комп'ютерного маркет-моделювання фрагментів маркетингової діяльності

-Можливості комп'ютерного маркет-моделювання фрагментів маркетингової діяльності

- Порядок виконання постановок задач маркетингу

-Інформаційне забезпечення автоматизованих інформаційних систем, робочих місць і технологій рішення задач маркетингу

-Технологічне забезпечення ІС маркетингової діяльності

- Технологія рішення аналітичних і прогнозних задач маркетингу

-Задачі маркетингу

Автоматизовані інформаційні системи і технології в маркетингу

Маркетингова інформаційна система може розглядатися як економічна інформаційна система (ЕІС) - сукупність внутрішніх і зовнішніх потоків прямій і… ЕІС маркетингу є системою інформаційного обслуговування працівни-ків, зайнятих… Управління як сукупність цілеспрямованих дій реалізується відповідно до цілі функціонування економічного об'єкта й…

Задачі автоматизованої інформаційної технології маркетингу

У той же час готових повних систем автоматизованого маркетингу на українському інформаційному ринку знайти практично неможливо. Така спрямованість… Автоматизована система маркетингу може розглядатися як упорядкована (по… У сукупності вони призначені в першу чергу для оптимального узгодження множини цілей, які ставляться різними…

Можливості комп'ютерного маркет-моделювання фрагментів маркетингової діяльності

- передбачення (аналіз, прогнозування, планування); - регулювання (вплив на процес продажів, ціноутворення й т.п.); - задоволення попиту на товари й послуги.

Порядок виконання постановок задач маркетингу

У загальному виді постановка задачі складається із чотирьох принципово важливих компонентів: - організаційно-економічної схеми і її опису; - зводу застосовуваних математичних моделей;

План постановки задачі

- найменування задачі; - ціль рішення; - призначення (для яких об'єктів підрозділів і користувачів призначена);

Інформаційне забезпечення автоматизованих інформаційних систем, робочих місць і технологій рішення задач маркетингу

Інформаційні потреби служби маркетингу на підприємстві

Вторинна інформація є основою при складанні бізнес-плану. З її допомогою дається якісна оцінка економічних і господарських процесів. Звичайно… 1) загальної маркетингової інформації постійної дії; 2) маркетингової інформації непостійної дії;

Структура й зміст інформаційного забезпечення (ІЗ).

Маркетингова інформація базується на розумінні конкретної ситуації, що складається на стадіях оформлення замовлення на виробництво продукції, її виготовлення, відвантаження і наступної оплати. Маркетингові дослідження і заходи є інформаційними. Наприклад, вивчення попиту на товари, аналіз ринку збуту вимагають первинної інформації про об'єкт зі створенням у процесі дослідження даних, що встановлюють із об'єктом зворотний зв'язок і коригувальні поточні й майбутні маркетингові програми. Тому маркетингова діяльність-об'єктивно існуючий і постійно функціонуючий інформаційний процес[51]. Базуючись на інформації й породжуючи нові інформаційні потреби, маркетинг не може ефективно працювати без використання комп'ютерних технологій, розвинутій інформаційної бази. Основне призначення маркетингової інформації - виключення невизначеності в процесі прийняття рішень.

Стосовно процесу управління підприємством (фірмою) маркетингова інформація ділиться на зовнішню й внутрішню.

Система зовнішньої інформації поєднує відомості про стан зовнішнього середовища підприємства (фірми), ринку і його інфраструктури, поводження покупців і постачальників і т.д.

Система внутрішньої інформації включає сукупність даних, що виникають на об'єкті у формі обліково-статистичної звітності й оперативної інформації (звіти, договори, заявки, замовлення).

Основним джерелом маркетингової інформації, на основі якої приймаються управлінські рішення, є дані зовнішнього середовища. Вони підрозділяються на керовані, напівкеровані й некеровані. Такий поділ методологічно передує розробці лінії поводження підприємства (фірми), банку, біржі в процесі багатоальтернативного дослідження при виборі найбільш перспективних ринків. Це будуть ринки, де фірмі або підприємству (банку, біржі), з одного боку, простіше пристосуватися до некерованих факторів, а з іншого боку - з меншими витратами й зусиллями змінити керовані й напівкеровані фактори у свою користь. Дані зовнішнього середовища, на відміну від внутрішніх, більш стабільні. У силу своєї природи вони не піддаються впливу маркетингових заходів, змушуючи підприємства (фірми) пристосовуватися до умов зовнішнього середовища.

Внутрішня інформація включає аналіз стану й звітні документи про портфель замовлень, обсяги продаж, рівні складських запасів, фінансове становище фірми або підприємства й т.п., врахування яких забезпечує керування складними виробничими системами в умовах ринку. Фірма, що зацікавлена у швидкому й чіткому виконанні замовлень і своєчасній оплаті покупцями відвантажених товарів, повинна вчасно аналізувати внутрішню інформацію, що характеризує хід виконання маркетингового циклу "замовлення - виготовлення - відвантаження - оплата".

Необхідність використання в маркетинговій діяльності підприємства (фірми) різноманітної і великої за обсягом інформації вимагає системного підходу до організації її отримання, перетворення й аналізу в процесі вироблення управлінських рішень. Цінність управлінських рішень у маркетингу в значній мірі залежить від інформаційного забезпечення (ІЗ), що повинне задовольняти інформаційні потреби конкретних користувачів.

ІЗ маркетингу - сукупність зовнішньої й внутрішньої інформації, інформації маркетингових досліджень і аналізу, а також методів і засобів її організації для задоволення потреб користувачів.

Розкриємо суть інформації маркетингових досліджень і аналізу. Інформація маркетингових досліджень є результатом вивчення конкретних напрямків маркетингової діяльності: дослідження ринку, політики цін, способів просування товару, аналізу товарів, тенденцій ділової активності партнерів, прогнозування обсягів реалізації й т.д. Проведення маркетингових досліджень і аналізу базується на застосуванні різних економіко-математичних методів, серед яких варто виділити:

- багатомірні методи для обґрунтування маркетингових рішень;

- регресійні й кореляційні методи, що дозволяють встановлювати взаємо-зв'язок між групами показників, що описують маркетингову діяльність;

- імітаційні методи, застосовуються, коли змінні, що впливають на маркетингову систему, не піддаються аналітичному опису;

- методи статистичної теорії прийняття рішень, використовувані для опису реакції споживачів на зміну ринкової ситуації.

Система маркетингової інформації, спираючись на перераховані економіко-математичні методи, дає можливість визначити:

- вплив основних факторів на збут продукції;

- можливість збуту при росту цін або витрат на рекламу у відповідному розмірі;

- параметри продукції підприємства, що забезпечують її конкурентоспроможність;

- оцінку діяльності підприємства на ринку й ін.

Система аналізу маркетингової інформації включає аналіз загальноекономічних показників, а також короткострокове й довгострокове прогнозування, засноване на аналізі тенденцій. На основі даних аналізу в процесі зіставлення планових параметрів і фактичного стану об'єктів маркетингового середовища виникає сигнальна інформація. Після встановлення причин виниклих відхилень для їхнього усунення виконуються відповідні заходи.

Отримана інформація про стан ринку й виробництво товарів і послуг передається керівництву підприємства для прийняття оптимальних рішень по керуванню маркетингом. Таким чином, метою маркетингових досліджень є отримання точних і достовірних даних по конкретних проблемах маркетингової діяльності, необхідних для прийняття керівництвом підприємства обґрунтованих рішень. Подібні дані можуть бути зібрані шляхом проведення так званих "кабінетних" і "польових" досліджень.

Перший вид досліджень проводиться на основі аналізу даних, отриманих зі спеціальних публікацій, довідників, статистичних збірників і інших джерел, називаних вторинними даними.

Другий вид досліджень опирається на первинні дані, формовані безпосередньо в місцях збору в певний термін. Вони виходять у процесі про-ведення спеціальних обстежень, опитувань, тестування й т.п. При цьому широко використовуються пробні продажі, спостереження, експертизи й спе-ціальні експерименти по "програванню" ринкових ситуацій. "Полеві" дослід-ження дозволяють оцінити поводження споживачів на ринку, виявити ефек-тивність стимулювання й реклами, досліджувати відношення до споживчих параметрів товару, визначити наміри постачальників і посередників.

Внутрішня, зовнішня й дослідницька маркетингова інформація може носити різний характер залежно від періодичності виникнення, призначення, відносини до обробки й т.д.

За періодичністю і стабільністю виникнення маркетингову інформацію підрозділяють на постійну, змінну й епізодичну. Постійна інформація відбиває ті величини маркетингового середовища, що залишаються незмін-ними тривалий час. Змінна інформація показує поточні кількісні і якісні характеристики функціонування об'єктів маркетингу. Епізодична інформація формується в міру необхідності, наприклад коли потрібно одержати додат-кові дані щодо нового конкурента для оцінки можливої зміни ціни товару.

За призначенням маркетингову інформацію ділять на: довідкову, рекомендаційну, нормативну, сигнальну й регулюючу.

Довідкова інформація носить ознайомлювальний, допоміжний характер, відбиває відносно стабільні ознаки об'єктів маркетингу й уявляється у вигляді системи довідників по фірмах, техніко-експлуатаційних характеристиках продукції, цінам, тарифам і т.п.

Рекомендаційна інформація формується в результаті спеціальних маркетингових досліджень або на основі аналізу даних, що приводяться в друкованих виданнях і в комерційних базах даних. Вона містить прогнози продажу продукції, пріоритети вибору цільових ринків, агентів посередників, фірм - постачальників сировини й т.п.

Нормативна інформація створюється в основному у виробничій сфері й включає норми й нормативи різних елементів виробництва, а також нормативні законодавчі акти.

Сигнальна інформація виникає звичайно в ході появи відхилень фак-тичної поведінки об'єктів маркетингового середовища від запланованого. Після встановлення причин відхилень із метою їх усунення виконуються відповідні заходи, що відбиваються в регулюючій інформації.

Розрізняють позамашинне й внутрімашинне інформаційне забезпе-чення. Позамашинне інформаційне забезпечення - це сукупність системи показників, методів класифікації й кодування елементів інформації, документів, документообігу інформаційних потоків, що функціонують на підприємстві (фірмі, банку, біржі). Внутрімашинне інформаційне забезпечення – це сукупність даних на машинних носіях у вигляді різноманітних по змісту, призначенню й спеціальному образу організованих масивів (файлів), програм, баз даних і їх інформаційних зв'язків.

Інформаційне забезпечення включає знання про три частини маркетингового середовища (рис. 11.5):

- ринок товарів і послуг;

- виробництво товарів і послуг;

- зовнішнє середовище, пов'язана з виробництвом і ринком сбьгга.

Джерелами інформації щодо ринку товарів і послуг можуть бути тематичні й статистичні збірники, рекламні проспекти, матеріали виставок і семінарів, періодичні видання галузевого, федерального й міжнародного характеру, усілякі оглядові матеріали. Ця інформація є домінуючою стосовно двох інших і визначає спрямованість усього маркетингового аналізу - місткості ринку, його розподілу на сегменти, ціноутворення, споживчих властивостей товару, діяльності конкурентів, стимулювання продажів і т.д.

При розгляді виробництва товарів і послуг фірмою або підприємством встановлюється відповідність зовнішніх ринкових запитів внутрішнім виробничо-ресурсним можливостям. Джерелами інформації при цьому можуть бути виробничі плани, фінансові звіти, бухгалтерський баланс, технологічні карты, плани науково-дослідних і конструкторських робіт і т.д. Інформація цих джерел націлена на облік і аналіз виробничої потужності фір-ми, оцінку її матеріально-технічної бази, прибутковості, облік товарів, аналіз асортиментів, витрат виробництва, цінової політики, оцінку кадрів і т.д.

Інформація про перші дві частини маркетингового середовища використовується для розробки стратегії й тактики роботи фірми з метою створення максимально сприятливих умов щодо конкурентів.

Третя частина маркетингового середовища (зовнішнє середовище) постійно впливає на діяльність фірми. Звичайно фактори такого впливу відносно стабільні й не залежать від маркетингових заходів. При цьому фірма просто пристосовується до зовнішнього середовища. До факторів макросфери відносяться (рис. 11.5): демографічні, економічні, природні, науково-технічні, політичні, культурні.

Вимоги до інформації для рішення маркетингових задач припускають:

- комплексне вивчення предметної області (маркетингу) у всій повноті його виробничих і ринкових зв'язків;

- ретельний відбір і обробку інформації;

- розумні витрати на створення розвитий системи внутрішньої інформації;

- визначення достатнього обсягу інформації для кожної категорії працюючих у системі;

- виключення факторів несподіванки при розробці принципово нових товарів або товарних систем;

- дотримання логічної строгості й несуперечності суджень при обробці первинної інформації.

Як видно з переліку, багато вимог стосуються первинних даних. На вибір джерел первинних даних, а також технології й техніки маркетингових


 

 


досліджень впливають наступні фактори:

- постановка цілей управління маркетингом на фірмі;

- особливості інформаційної системи обстежуваного середовища;

- вартість проведення досліджень і виделені на ці цілі ресурси;

- наявність фахівців відповідних кваліфікацій, що мають досвід проведення досліджень;

- рівень розвитку інфраструктури ринку; наявність засобів обчислювальної техники й іншого спеціального обладнання;

- необхідність забезпечення об'єктивності й конфіденційності результатів дослідження.

При створенні ІЗ автоматизованих інформаційних систем маркетингу виконуються наступні роботи:

- визначаються склад економічних задач і система показників для кожного рівня обробки (індивідуальних АРМ, локальних обчислювальних мереж, розподілених мереж);

- встановлюються склад і способи обміну інформацією між різними рівнями обробки;

- з інформаційний фонд і ведеться його розподіл між рівнями обробки;

- організуються різні форми уведення інформації на ПЭВМ із урахуванням багаторівневої обробки даних;

- розглядаються питання використання різних видів класифікаторів і забезпечується складання локальних класифікаторів економічної інформації;

- створюються різні форми висновку інформації (включаючи підготовку таблично-текстового матеріалу для складання доповідей, аналітичних записок, бюлетенів, довідників);

- розробляються питання інформаційно-довідкового обслуговування користувачів, побудови типових форм запитів;

- створюється автоматизована інформаційна технологія, що забезпечує безпосередній контакт користувача з ПЕОМ (розробка сценарію діалогу людини з машиною й структури діалогу, меню, користування інструктивними матеріалами на основі організації обопільної допомоги);

- проробляються питання організації на ПЕОМ діловодства управлінської діяльності, контролю за виконанням документів;

- забезпечується інформаційна взаємодія із зовнішнім середовищем на основі організації електронної пошти.

Проектування ІЗ здійснюється в ході складання технорабочего проекту й передбачає складання інструкцій користувачам по застосуванню основних положень ІЗ в їх практичній діяльності, пов'язаної з обробкою економічних задач на ПЕОМ.

Це інструкції з:

- підготовки документів до машинної обробки і їх кодування; обробці економічного завдання на ПЕОМ;

- введенню програми;

- виправленню інформаційних масивів;

- введенню вихідних даних;

- коректуванню інформації; завантаженню в базу даних;

- організації запитів;

- одержання вихідних даних;

- організації обміну інформацією з іншими користувачами.

 

Склад і організація внугримашинного інформаційного забезпечення задач маркетингу

Накопичувана циркулюча інформація щодо збутової діяльності, що зберігається й обраблюється, має ряд істотних особливостей, з яких необхідно… - вона відрізняється більшим обсягом і різноманітна за змістом; - число типів господарських операцій обмежено, у зв'язку із чим оброблюваний масив інформації не відрізняється…

Бази даних, що використовуються при вирішенні задач маркетингу

Незважаючи на те, що фактично всі бази даних можуть бути віднесені до одного із чотирьох згаданих типів, багато з них одночасно відносяться до… На світовому ринку більша частина центрів- генераторів і центрів баз даних у… Основні запити маркетологів, пов'язувані з використанням послуг диалового доступу, можуть бути об'єднані в такі групи,…

Технологічне забезпечення ІС маркетингової діяльності

Поняття, цілі і задачі технологічного забезпечення

Технологічне забезпечення - основа АІТ, що реалізує інформаційні процеси в автоматизованих системах організаційного керування, задовольняє… Розробка технологічного забезпечення вимагає обліку особливостей структури…

Технічне забезпечення АІТ рішення задач збутової діяльності

- системний підхід у процесі аналізу й синтезу інформаційних потреб фахівців і вибору технічних рішень; - розумна централізація й децентралізація обробки інформації; - розташування технічних засобів відповідно до технології обробки даних;

Програмне забезпечення інформаційної технології управління

Збутовою діяльністю

Програмне забезпечення АІТ - сукупність програм регулярного застосу-вання, описів і інструкцій з їх використання, призначених для технічної… Основним програмним забезпеченням у збутовій діяльності є програми, які при… Всі програмні модулі, використовувані в збутовій діяльності, информационно зв'язані з автоматизованим банком даних і…

Технологія рішення аналітичних і прогнозних задач маркетингу

Це задачі вивчення попиту, стану ринку, пошуку найбільш сприят-ливих умов для збуту продукції, аналізу складної цінової динаміки й т.п. У цьому… Систематизація знань про поводження ринку була почата ще наприкінці минулого… Технічний аналіз реалізується за допомогою графічних методик, математичної апроксимації й циклічного аналізу часових…

Задачі маркетингу

Відповідно до концепції маркетингу, можна сформулювати головну ціль, розв'язувану в ході проектування й експлуатації системи автомати-зованого… В системі управління маркетингом необхідно розрізняти наступні етапи… - робота із впровадження системи в умовах стабільної ринкової й економічної ситуації;

Висновки

Автоматизована інформаційна система є сукупністю технико-інформаційних елементів і фахівців, організованих для рішення певних задач. Ядром цієї системи є інформаційна технологія - результат реалізації методів і порядок здійснення дій по перетворенню інформації від початкового до кінцевого етапу технологічного процесу.

За типом основної моделі об'єкта розрізняють імовірнісні й детерміновані інформаційні системи; за типом об'єкта - економічні, технічні та ін.; за методом рішення задач - експертні, імітаційні, інформаційно-радячі і ін.; за сферою застосування - фінансові, банківські, маркетингові й т.д. Вибір типу системи здійснюють менеджери й фахівці фірми залежно від рівня управління.

Автоматизована система маркетингу складається з ряду підсистем: технічної, інформаційної, кадрової та ін. Вони призначені для забезпечення процесу прийняття маркетингових рішень на рівні вищого керівництва фірмою. У свою чергу, інформаційна технологія маркетингу є базою для проведення маркетингових досліджень. Одним з можливих підходів до розробки такої технології може служити методологія мікроекономічного наскрізного маркет- моделювання, застосовна в рамках єдиної організаційно-економічної системи фінансово-промислової групи.

Постановка задачі припускає розробку організаційно-економічної схеми, математичного та інформаційного забезпечення, обчислювальних алгоритмів. Рішення маркетингових задач багато в чому допускає універсалізацію й стандартизацію підходів. Сучасне визначення маркетингу допускає кібернетичну інтерпретацію й подання ядра АРМ маркетингу за допомогою динамічних графовых моделей, що дозволяють вирішити практичні задачі.

Інформаційне забезпечення що характеризує стан об'єкта управління, є основою для прийняття управлінських рішень і тісно пов'язане із програмним і технологічним забезпеченням.

Формування економічних показників, складання класифікаторів і кодів, розробка форм первинних і зведених документів, а також конструювання состава бази даних, розміщеної на машинних носіях, є основою проектування інформаційного забезпечення.

Використання класифікаторів тісно пов'язане із введенням у машину різних довідників, широко використовуваних при комп'ютерній обробці економічних задач, класифікаторів і кодів, що розроблюються в АІС- Маркетингу, призначених для складання зведених даних на ПЕОМ, угруповання інформації з певними реквізит- ознаками.

Застосування штрихового кодування значно прискорює процес введення даних у ЕОМ й знаходить все більше застосування при урахуванні типових операцій.

Документи є основними носіями інформації в умовах АІС- Маркетингу; виділяють первинні й зведені документи. Безсумнівна перевага нової інформаційної технології - формування документів за допомогою комп'ютера, що істотно скорочує час їх створення й заповнення.

Рішення маркетингових завдань характеризується великими обсягами інформації й складним документообігом, удосконалення якого відбувається на основі спеціально розроблених машинних програм, що забезпечують електронний документообіг.

Внутрімашинне ІЗ має організацію даних у вигляді файлів, баз і банків даних, баз знань. Для створення цих структур використовуються різноманітні підходи, вибір яких залежить від обсягів даних, складності поставлених задач, вимог користувачів і конкретних умов реалізації. Створення внутрімашинного ІЗ повинне бути ефективним насамперед у співвідношенні вартість - продуктивність - надійність.

Маркетингова діяльність фірми (підприємства), вирішуючи задачу найбільш ефективної організації збуту продукції, будується на автоматизації інформаційних процесів. АІТ маркетингу з використанням ПЕОМ і комутаційних засобів реализує весь комплекс задач по руху товарів, керуванню товарними запасами, контролю за витратами обігу, вивченню й прогнозуванню попиту, товарообігу, цінової політики й т.п. АІТ базується на розвиненому технічному забезпеченні рішення функціональних задач збутової діяльності, що включає не тільки електронні пристрої збору, реєстрації за допомогою штрих-кодів інформації в автоматизованих вузлах розрахунку за куплені й відпущені товари, але й АРМи локальних обчислювальних мереж, що працюють у режимі " клієнт-сервер".

Значне поширення в організації АІТ маркетингу отримали системи термінальної багаторівневої архітектури з використанням мейнфреймів, коли користувач одержує можливість спілкуватися з ЕОМ у режимі діалогу через швидкісні пристрої вводу-виводу інформаційно-обчислювального комплексу мейнфрейму або працюючи на терміналі, підключеному до центральної машини комплексу.

Програмне забезпечення АІТ маркетингу дозволяє автоматизувати обробку комерційної інформації й вирішувати задачі управління товарними запасами, організації руху товарів, контролю за витратами обігу, вибору каналів і методів збуту товарів, аналізу, планування й контролю за товарообігом, ціновою політикою й ін.

Функції маркетингу визначають зміст методики рішення задач і технологію їх реалізації з використанням апаратно-програмних засобів. Тому системний аналіз процесу маркетингової діяльності передує моделюванню й розробці АІТ.

Питання для самоконтролю

1. Охарактеризуйте ринок інформаційних технологій як сферу

підприємницької діяльності.

2. У чому виражається актуальність інформатизації всіх видів економічної діяльності суб'єктів мікроекономіки?

3. Дайте характеристику процесу інформатизації й нових тенденцій у цій сфері.

4. Визначите поняття: "автоматизована інформаційна "система" і "технології".

5. Перелічте засоби й принципи побудови інформаційних технологій.

6. Назвіть типи АІТ.

7. Який характер зв'язку маркетингових задач зі статистичними задачами?

8. Назвіть підсистеми автоматизованої системи маркетингу й основні напрямки маркетингових досліджень.

9. У чому полягають особливості автоматизованої системи банківського маркетингу й мікроекономічного наскрізного маркет- моделювання?

10. Виділіть основні складові АІТ маркетингу.

11. Назвіть типи моделей подання даних.

12. Дайте визначення технології проектування й технологічної операції.

13. Приведіть приклад інтегрованої АІТ маркетингу.

14. У чому суть модульного принципу побудови АІТ?

15. Які склад і зміст кожної із чотирьох частин .постановки задачі?

16. Приведіть приклад динамічного графа зв'язків факторних ознак, що

відбиває який-небудь сектор товарного або фінансового ринку.

17. Дайте визначення інформаційного забезпечення системи автоматизації маркетингової діяльності.

18. Сформулюйте перелік інформації, необхідної для управління маркетингом.

19. Що розуміється під позамашинним інформаційним забезпеченням?

20. Обґрунтуйте необхідність використання штрихових кодів.

21. Розкрийте поняття уніфікованого документа й охарактеризуйте побудову його основних зон.

22.Приведіть визначення внутрімашинного інформаційного забезпечення.

23. Яке зміст баз даних маркетингової діяльності?

24. Розкрийте напрямку використання банків даних у маркетинговій діяльності.

25. Дайте поняття технологічного забезпечення АІТ маркетингу.

26. Визначите загальнотеоретичні й організаційно-технологічні принципи, що лежать в основі автоматизирован'ной інформаційної технології управління збутом.

27. Які організаційні форми використання технічних засобів лежать в основі функціонування автоматизованої інформаційної технології управління збутому?

28. Дайте характеристику технології "клієнт-сервер" і можливостям її використання для рішення задач маркетингу.

29. Охарактеризуйте технології експертних систем, можливості застосування їх для рішення задач у маркетинговій діяльності.

30. Назвіть сфери застосування нейромережевих технологій.

Тести до розділу 11

2 Технологічне забезпечення АІТ складається з підсистем: а) що автоматизують інформаційне обслуговування рішення задач із застосуванням… 2) утворюючих програмное забезпечення;

ЛІТЕРАТУРА

Законодавчі та нормативні акти

2. Закон України «Про концепцію Національної програми інформатизації» від 4.02.1998 // Там само. - 1998. - № 27. 3. Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Національну… 4. Указ Президента України «Про вдосконалення інформацій­но-аналітичною забезпечення Президента України та органів…

Літературні джерела

14.Шуремов Б.А..Информационне системы управления предприятием [Текст]: / Б.А. Шуремов, О.В. Чистов, Г.В.Лямова.- М.: Из-во Бухгалтерский учет,… 15. Vudkok D. Modern information technologies of collaboration [Текст]: /… 16. Laffont J.J. The economics of unsertainly fnd infоmashion [Текст]: / J.J.Laffont.- Cambridge: MIT Press, 1989.…

Інформаційні системи й інформаційні технології в сучасній економіці

 

 

Програма курсу

для студентів зі спеціальності 7050112

“Економічна кібернетика”

 

Відповідальний за видання: зав. Кафедри

 

Доктор техніних наук, професор Тімофєєв Володімір Олександрович

 

Редактор:

 

Комп'ютерний набір і верстка: прізвище, ініціали

--

План 2009

Підп. до друку (протокол № -- від --- 2009р.)

Формат 60х84 1/16

Папір для мн. ап. Друк ризографія.

Ум. друк. Аркушів 6,3. Облік.-вид. аркушів – 5,2

Тираж….Замовлення №…….

 

Вид-во « . Харків»

 

 

– Конец работы –

Используемые теги: нформаційні, системи, економіці0.061

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: НФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ В ЕКОНОМІЦІ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Лекция 1. Тема: Операционная система. Определение. Уровни операционной системы. Функции операционных систем. 1. Понятие операционной системы
Понятие операционной системы... Причиной появления операционных систем была необходимость создания удобных в... Операционная система ОС это программное обеспечение которое реализует связь между прикладными программами и...

ТЕЛЕКОММУНИКАЦИОННЫЕ СИСТЕМЫ. СИГНАЛЫ И КАНАЛЫ ЭЛЕКТРИЧЕСКОЙ СВЯЗИ. СИСТЕМЫ СВЯЗИ С ЧАСТОТНЫМ РАЗДЕЛЕНИЕМ КАНАЛОВ. ЦИФРОВЫЕ СИСТЕМЫ ПЕРЕДАЧИ
Лабораторные работы часа... Практические занятия часа... Всего аудиторных занятий часов...

Экспертные системы. Классификация экспертных систем. Разработка простейшей экспертной системы
Глава 2. Структура систем, основанных на знаниях. 1. Категории пользователей экспертных систем. 2.2. Подсистема приобретения знаний. 3. База… ЭС выдают советы, проводят анализ, дают консультации, ставят диагноз. Практическое применение ЭС на предприятиях способствует эффективности работы и повышению квалификации специалистов.

Микропроцессорные системы: система ДЦ-МПК, система "Юг"
Использован практический опыт внедрения линейных пунктов управления (ЛПУ) на 60 станциях в увязке с ЭЦ-4, ЭЦ-9, МРЦ-12, МРЦ-13. Выполнен переход на… В состав аппаратуры центрального пункта управления (ПУ) входят IBM-совместные… Круглосуточный режим работы аппаратных средств ПУ обеспечивается источниками бесперебойного питания, а также системой…

Непротиворечивая система аксиом называется независимой, если никакая из аксиом этой системы не является следствием других аксиом этой системы
При аксиоматическом построении теории по существу все утверж дения выводятся путем доказательства из аксиом Поэтому к системе аксиом предъявляются... Система аксиом называется непротиворечивой если из нее нельзя логически... Если система аксиом не обладает этим свойством она не может быть пригодной для обоснования научной теории...

Система координат действия и общая теория систем действия: культура, личнсть и место социальных систем
В центре данного исследования стоит разработка теоретической схемы. Систематическое рассмотрение ее эмпирического использования будет предпринято… Основные положения системы координат действия подробно излагались ранее, и… При помощи ее анализируются структура и процессы систем, состоящих из отношений таких элементов к их ситуациям,…

Загальний та частковий розв’язки системи. Базисні та опорні розв’язки. Розв’язок системи методом Гаусса та Жордана –Гаусса
На сайте allrefs.net читайте: "Серед відомих методів розв’язку систем лінійних рівнянь слід відзначити метод виключення Гаусса та його модифікації"

Введение в операционные системы. Определение, назначение, состав и функции операционных систем
Государственное образовательное учреждение высшего профессионального образования... ТОЛЬЯТТИНСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ УНИВЕРСИТЕТ СЕРВИСА...

Финансовая система: понятие, состав. Характеристика и взаимодействие сфер и звеньев финансовой системы.
Огромную роль как в самой структуре рыночных отношений, так и в механизме их регулирования со стороны государства играют финансы. Они — неотъемлемая часть рыночных отношений и одновременно важный инструмент… Вот почему сегодня как никогда важно хорошо знать природу финансов, глубоко разбираться в особенностях их…

0.038
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам