рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Бази даних, що використовуються при вирішенні задач маркетингу

Бази даних, що використовуються при вирішенні задач маркетингу - раздел Философия, НФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ В ЕКОНОМІЦІ Бази Даних Як Вихідний Матеріал Для Надання Практично Всіх Інших Видів Інформ...

Бази даних як вихідний матеріал для надання практично всіх інших видів інформаційних послуг, утворюють основу сучасного інформаційного ринку. На основі баз даних можна вести обслуговування споживачів у режимах виборчого поширення (РВП) і ретроспективного пошуку інформації (РПІ) у локальному й вилученому режимах. Розроблена значна кількість різноманітних моделей баз даних. У більшості випадків у маркетинговій діяльності використовується реляційнна модель, коли дані надаються у вигляді сукупності таблиць, над якими можуть виконуватися операції.

Незважаючи на те, що фактично всі бази даних можуть бути віднесені до одного із чотирьох згаданих типів, багато з них одночасно відносяться до декількох, оскільки містять інформацію різного виду. Необхідно у якості самостійних виділити такі види їх, як електронні послуги й програми. Електронні послуги являють собою, наприклад, електронну дошку оголошень, електронну пошту або телеконференцію, що містять поточні й неархивуємі дані. Їх віднесення до числа баз даних необхідно у зв'язку з тим, що багато постачальників не виділяють подібні послуги в якості самостійних і надають їх на тих же умовах, що й звичайні бази даних. Те ж відноситься й до безкоштовних і умовно-безкоштовних програм для ПЕОМ. У багатьох випадках вони доступні в режимі діалогу, у мережах електронної пошти або на компакт-дисках і дискетах у вигляді програмних кодів, вихідних текстів і документації. Однак бази даних комп'ютерних програм варто відрізняти від довідкових баз даних по профаммам, у яких користувач не має можливості одержати самі програми.

На світовому ринку більша частина центрів- генераторів і центрів баз даних у своїй роботі орієнтується саме на підприємців і маркетологів. Зрозуміло, що маркетолог ніколи не може бути фахівцем вищого класу у всіх областях людських знань та діяльності і завжди використовує у своїй роботі експертів. Разом з тим використання сучасних діалогових послуг, якщо й не дозволяє маркетологам повністю відмовитися від залучення експертів, то дає їм можливість самим стати свого роду експертами у відносинах із професіоналами.

Основні запити маркетологів, пов'язувані з використанням послуг диалового доступу, можуть бути об'єднані в такі групи, як:

- відомості про компанії;

- відомості про продукти;

- відомості про товарний ринок;

- відомості про ринок цінних паперів;

- пошук інвестиційної стратегії.

Розповсюдженими виступають комбіновані запити, наприклад щодо ринкової частки компанії або продукту на ринку.Типовими запитами є:

- для менеджера по маркетингу - відомості про кон'юнктуру й конкуренцію, виражені у вигляді частки компанії або продукту в загальному обсязі виробництва, тобто на ринку;

- для торговельного агента - профіль споживачів, необхідний для проведення продажів по географічних регіонах;

- для менеджера, зайнятого стратегічним плануванням, - прогнозна інформація для розробки довгострокового плану компанії;

- для підприємця, залученого у венчурні капіталовкладення, - оцінка виправданості вкладення (як частина бізнес-плану);

- для починаючого підприємця - оцінка конкурентоспроможності його виробництва або бар'єрів, які йому необхідно перебороти, щоб увійти в бізнес на даному секторі ринку.

В цих умовах досить актуальним стає розвиток експертних систем, або так званих баз знань. Це спеціальні комп'ютерні системи, що базуються на системному акумулюванні, узагальненні, аналізі й оцінці знань висококваліфікованих фахівців (експертів) для рішення конкретних задач і проблем у маркетинговій діяльності.

База знань крім даних про предметну область (факти, спостереження, статистика) містить ще й правила їх використання для прийняття оптимального управлінського рішення по маркетинговій діяльності підприємства. Вироблення рішень - головна складова бази знань, що реалізу-ється у вигляді комплексу програм. У програми закладується логіка мірку-вання експерта при оцінці проблеми й пропонуються варіанти її рішення.

Користувальницький інтерфейс на основі спеціальних програм забез-печує зручна взаємодія користувача - маркетолога з експертною системою.

Спеціалізовані бази даних маркетингової діяльності.

Інформаційні ресурси в області збуту діляться на інформацію в оптовій, роздрібній і зовнішній торгівлі.

Інформація з оптової торгівлі включає довідники й бази даних по підприємствах і організаціям, залученим у торговельні й посередницькі опе-рації, рекламно-комерційні видання й бази даних комерційних пропозицій, статистичну й демографічну інформацію, що характеризує ринок.

З інформацією в області роздрібної торгівлі тісно пов'язані інформа-ційні ресурси в області виробництва споживчих товарів, бази даних оперативної комерційної інформації з попиту та пропозиції, статистична й демографічна інформація, що характеризує виробництво й попит.

На світовому ринку як частина сектора інформації в області роздрібної торгівлі виступають і служби електронних покупок. Прикладом служби електронних покупок виступає " COMP-U-Card", що є цілим діалоговим універмагом і забезпечена гарною довідковою й посилальною системою, що дозволяє здійснювати швидкий пошук необхідних товарів. Цей універмаг, що носить назву " COMP-U-STORE ONLІNE", являє собою службу електронних покупок по рекламних оголошеннях і включає опис і ціни 250 тис. споживчих товарів. Замовлення робляться в діалоговому режимі, покупка потім підтверджується й доставляється поштою або посильними. У рамках системи влаштовуються діалогові аукціони.

В "CompuServe" послуги електронних операцій і угод об'єднані в рамках служби "THE ELEKTRONІ MAІ", що містить опис продукції й послуг, пропонованих 100 продавцями й службами замовлення. Приваб-ливість для користувачів електронних покупок полягає в тому, що споживач одержує значні знижки - до 20- 50% від ціни, оскільки фірма, що займається збутом продукції, одержує можливість відмовитися від додаткових торговельних площ. Крім того, тільки в рамках служб електронних покупок споживач може одержати точну інформацію про усе, що є у магазині.

Для продавців перевагою служб електронних покупок є точна реєстрація попиту й можливість організації аукціонної торгівлі.

Інформаційні ресурси в області зовнішньої торгівлі в цілому не відрізняються від тих, що призначаються для оптової торгівлі, і включають всі види комерційної інформації із закордону і підприємств (включаючи фінансову інформацію), комерційні пропозиції, а також спеціальні повнотекстові бази даних по особливостях здійснення зовнішньоторговельних операцій і правову інформацію в даній області.

Світова практика свідчить про те, що успішна робота на світовому ринку як експортера або імпортера немислима без оперативної й докладної інформації. Доступ до комерційної інформації із зовнішнього ринку в діалоговій формі можливий через звичайні канали зв'язку, підключені до закордонних баз даних.

Фірма "Інпред" "Совінцентра" "ТПП" Росії пропонує послуги доступу до міжнародної електронної системи комерційної інформації й пропозицій "УТС ПОЗНАЧОКУОКК", а також готова посприяти в рекламі продукції для більш ніж 3 млн іноземних фірм. Джерелом інформації із зовнішньо-торговельної діяльності може служити база даних "Зовнішньоекономічна діяльність" служби "LARІCS", у якій знаходиться інформація про фірми - учасники експортно-імпортних операцій і про підписані ними угоди, а також про закордонних торговельних партнерів і їх представництва в Україні.

Для фірм, зайнятих збутовою діяльністю, що виходять на світовий ринок, велике значення має хоча б орієнтовна інформація про світові ціни. Прикладом бази даних за світовими цінами виступає база "Ціни світового ринку", підготовлена "LARІCS", що містить інформацію про поточні ціни світового ринку на промислову продукцію, продукти, сировину, матеріали та ін. за результатами зовнішньоекономічних угод підприємств із іноземними торговельними партнерами. Фірма "LARІCS" пропонує також базу даних "Ціни на експортовані (імпортовані) товари", що підготовлюється за індивідуальним замовленням. База даних містить відомості про ціни світового ринку на промислову продукцію, споживчі товари, продукти, сировину, матеріали та ін. за результатами зовнішньоекономічних угод підприємств України із іноземними торговельними партнерами.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

НФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ В ЕКОНОМІЦІ

ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ В ЕКОНОМІЦІ... Навчальний посібник Частина...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Бази даних, що використовуються при вирішенні задач маркетингу

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Харків - 2009
  УДК 004:33(075.8)   Рецензенти: 1. Тимофеєв В.М., завідувач кафедри „Економічного аналізу і аудита”, доктор економічних наук, професор, ХНТУ

Організація фінансового менеджменту в умовах ринку
У ринковій економіці управління фінансами є однієї з основних і пріоритетних задач, що стоїть перед будь-яким підприємством незалежно від форми організації, сфери й масштабів його діяльності. Пріор

Характеристика цілей і функціональних задач фінансового менеджменту
Цілі фінансового менеджменту в умовах ринку можуть бути досить різноманітними. У кожному конкретному випадку вони залежать від страте-гічних і тактичних задач, реалізуємих на підприємстві. Поза зал

Інформаційне забезпечення фінансового менеджменту
Ефективне рішення задач фінансового менеджменту вимагає використання адекватних інформаційних ресурсів, які по джерелах формування і відношенню до керованого об'єкта можуть бути розділені на внутрі

Програмне забезпечення фінансових рішень
Однієї з найважливіших проблем при розробці інформаційних технологій у фінансовому менеджменті є вибір відповідних програмних продуктів. При цьому різноманіття задач фінансового менеджменту обумовл

Технологія рішення задач фінансового менеджменту в умовах АІТ
Технологія рішення задач фінансового менеджменту в умовах АІТ у загальному випадку включає виконання наступних процедур: - збір і підготовку інформації; - обробку, накопичення й з

Тести до розд. 8
1. Якими з перерахованих критеріїв варто керуватися в першу чергу при виборі технічних засобів реалізації інформаційних технологій фінансового менеджменту? а) вартістю технічних засобів;

Сучасний етап розвитку банківської системи
Першим і найважливішим фактором серед складового процесу організації, оснащення, функціонування й розвитку ІТ у банківських систе-мах є тісна взаємодія з бізнесом, зв'язок зі стратегією інновацій к

Автоматизація банківської діяльності
Використання сучасних інформаційних технологій кардинально впливає й змінює бізнес-процеси в банках, виводячи їх на принципово інший рівень. Банківські технології нерозривно пов'язані з інформаційн

Проблеми інформаційного забезпечення в банківській діяльності
Здійснюючи обробку основного обсягу інформації інтегрована автоматизована банківська система (АБС) є технологічною базою сучасного банку. Інтегрованій АБС властиві взаємозв'язок всіх інформаційних

Інноваційні процеси в банках
Інноваційні процеси в сфері банківської діяльності пов'язані з доцільністю нових пропозицій і одержанням від них вигоди для господарю-ючих суб'єктів. Раціональність є реальним двигуном іннов

Концепція банківської інформаційної системи
Банківську систему України започатковано в березні 1991 р. після прийняття Верховною Радою України Закону України «Про банки і банків-ську діяльність». Цей Закон став правовою підставою для створен

Особливості організації інформаційного забезпечення НБУ
Організація інформаційного забезпечення НБУ визначається складом керованих об'єктів предметної області, задач, даних і сукупністю інформаційних потреб користувачів НБУ. Згідно із визначенням інформ

Телекомунікаційні системи Національного банку України
У Національному банку України телекомунікаційні технології визнано як програмно-технічний і організаційно-технологічний комплекс, що надає багатофункціональні послуги з передачі інформації. За думк

Розрахунків в Україні
Система електронних платежів (СЕП) - державна платіжна система, що виконує міжбанківські розрахунки, заснована на безпаперовій технології розрахунків і передачі електронних повідомлень засобами еле

НБУ - користувач світової міжбанківської телекомунікаційної системи S.W.I.F.T.
Відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність» на Національний банк України покладаються функції удосконалення операцій в іноземній валюті. Для забезпечення організації та прискор

Автоматизація банківської звітності
Перехід України до ринкової економіки та її інтеграція в світові орга-нізації вимагають послідовного реформування банківського обліку та звіт-ності відповідно до міжнародних стандартів. За рекоменд

Автоматизована система управління Національним банком України
Під автоматизованою системою управління Національним банком розуміється сукупність функціональних і забезпечуючих підсистем, що автоматизують функції управління НБУ. Структуру НБУ створено за принц

Контрольні запитання
1. Яка роль інформаційних технологій у розвитку банківської системи Україні? 2. Перелічите функції, виконувані банківською системою. 3. Назвіть найбільш важливі фактори, що визнач

Тести к розд. 9
  1. Удосконалювання банківської справи пов'язане з розвитком: а) економіки країни; б) інформаційних технологій; в) інформатизації суспільства. 2.

Обґрунтування необхідності автоматизації завдань страхової справи
Автоматизація задач страхової справи в першу чергу залежить від зміни форм взаємодії машини і користувача. На початковому етапі використання ЕОМ переважно вирішувалися задачі, що формували дані про

Вимоги до створення інформаційних систем страхування.
Автоматизація задач страхової справи в першу чергу залежить від зміни форм взаємодії машини і користувача. На початковому етапі використання ЕОМ переважно вирішувалися задачі, що формували дані про

Контрольні запитання
1. Дайте визначення, що таке система "Страхування". 2. Яким образом страхування впливає на економіку? 3. Назвіть основні функції страхування. 4. На які види дія

Тести к розд. 10
1. Використання обчислювальних систем в страховій діяльності забезпечує _________________ роботи за рахунок скорочення термінів обробки інформації, збільшення аналітичних можливостей, що відбиваєть

Автоматизовані інформаційні системи і технології в маркетингу
В умовах функціонування ринку покупців маркетинг організації може розглядатися як складна система, що реалізує комплекс заходів щодо задово-лення попиту споживачів на продукцію й послуги за допомог

Задачі автоматизованої інформаційної технології маркетингу
Бурхливе впровадження інформаційних технологій у фінансову сферу економіки й різноманіття програмних продуктів, пропонованих на ринку інформаційно-технічних виробів призначені для рішення задач обл

Задачі автоматизованої інформаційної технології маркетингу
Бурхливе впровадження інформаційних технологій у фінансову сферу економіки й різноманіття програмних продуктів, пропонованих на ринку інформаційно-технічних виробів призначені для рішення задач обл

Порядок виконання постановок задач маркетингу
Декомпозиція АІС на окремі відносно відособлені з погляду практичних додатків частини дозволяє здійснити модульний принцип побудови АІТ. При цьому одиничний структурно-функціональний елемент АІС ро

План постановки задачі
Організаційно-економічна сутність задачі: - найменування задачі; - ціль рішення; - призначення (для яких об'єктів підрозділів і користувачів призначена);

Інформаційні потреби служби маркетингу на підприємстві
Інформаційні потреби маркетингових служб складаються з первинної й вторинної інформації. Первинна інформація з'являється безпосередньо в результаті взаємодії виробників товару зі споживачами, покуп

Склад і організація внугримашинного інформаційного забезпечення задач маркетингу
Інформація, необхідна для організації збуту продукції, має ключове значення, тому що будь-яка діяльність в системі управління матеріальними ресурсами ґрунтується на знанні конкретної ситуації, що з

Поняття, цілі і задачі технологічного забезпечення
Оснащення обчислювальною технікою всіх галузей людської діяльності гостро порушує питання про технологічне забезпечення інформаційних систем. Не є виключенням і інформаційні системи маркетингу, що

Технічне забезпечення АІТ рішення задач збутової діяльності
Технічне забезпечення АІТ маркетингової діяльності-сукупність комп-лексу технічних засобів (КТЗ), методичних матеріалів по його створенню й функціонуванню й персоналу, що здійснює монтаж, налагодже

Збутовою діяльністю
Структурна система управління збутом складається з набору мікропроцесорних пристроїв і програмного забезпечення, зв'язки між якими відбивають специфіку об'єкта керування. Програмне забе

Технологія рішення аналітичних і прогнозних задач маркетингу
У маркетинговій діяльності важливе місце займають задачі аналітичного й прогнозного характеру, рішення яких пов’язане з великими часовими, трудовими витратами, а головне - вимагають участі висококв

Задачі маркетингу
Система маркетингу припускає рішення великої кількості задач, що нерідко суперечать одна одній. Цим обумовлюється багатоцільовий характер маркетингового планування, в результаті чого виникає задача

Тести до розділу 11
1.Маркетингова інформаційна система може розглядатися як____________ інформаційна система (ЕІС). Вставте пропущене слово. 2 Технологічне забезпечення АІТ складається з підсистем:

Законодавчі та нормативні акти
1. Закон України «Про інформацію» від 2.10.1992 // Там само. - 1992. - № 48. 2. Закон України «Про концепцію Національної програми інформатизації» від 4.02.1998 // Там само. - 1998. - № 27

Літературні джерела
13. Зацеркляний М.М. Інформаційни системи і технології у финансово-кредитних установах [Текст]: навч. посібник / М.М. Зацеркляний,О.Ф.Мельников; К.: Видавничиї дім „Професіонал”. 2007.- 327.-ІSBN 9

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги