рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Програмне забезпечення фінансових рішень

Програмне забезпечення фінансових рішень - раздел Философия, НФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ В ЕКОНОМІЦІ Однієї З Найважливіших Проблем При Розробці Інформаційних Технологій У Фінанс...

Однієї з найважливіших проблем при розробці інформаційних технологій у фінансовому менеджменті є вибір відповідних програмних продуктів. При цьому різноманіття задач фінансового менеджменту обумовлює необхідність використання різних програмних засобів, що часто істотно відрізняються по призначенню, функціональним можливостям, використовуваному середовищу й т.п.

Програмні засоби, використовувані як інструментарій підтримки фінансових рішень, можна розділити на наступні класи:

- комплексні інтегровані системи управління підприємствами;

- табличні процесори;

- пакети для рішення задач фундаментального аналізу;

- пакети для рішення задач технічного аналізу;

- статистичні й математичні пакети програм;

- системи штучного інтелекту (Ш І).

Слід зазначити, що такий розподіл досить умовний, тому що одні програмні засоби можуть мати в собі властивості й можливості одночасно декількох виділених класів, а інші - бути орієнтованими на рішення лише вузьких спеціалізованих задач.

Прикладами комплексних інтегрованих систем управління фінансово-господарською діяльністю підприємств є закордонні програмні продукти: БААН (BAAN, США), SAP/R3 (Німеччина), PLATІNUM (США), SCALA (Швеція), MAN/MANX (США), Champіon (США) і ін., а також ряд вітчизняних продуктів: "1C: Підприємство" (1C, Росія), БОС ("Айти", Росія), "Галактика" ("Галактика", Білорусія) і ін.

Подібні системи інтегрують на базі сучасних інформаційних технологій процеси керування різною діяльністю підприємства, включаючи постачання, виробництво, збут, інвестиції, фінанси, бухгалтерський облік, контроль, керування персоналом і ін.

Таким чином, вони дозволяють координувати й контролювати роботу підприємства в цілому.

Як правило, інтегровані системи мають схожі риси й реалізують стандартні базові функції управління господарським об'єктом. Всі вони орієнтовані на застосування в гетерогенних обчислювальних мережах, реалізовані на базі архітектури "клієнт - сервер", дозволяють вести обробку інформації в режимі реального часу великій кількості користувачів, мають дружній графічний інтерфейс, забезпечують інтеграцію з іншими популярними програмними продуктами на рівні обміну даними.

Програмне забезпечення подібних систем обов'язково включає спеціальні модулі або підсистеми, що забезпечують підтримку керування фінансами підприємств.

У розробці фірми "БААН" для цих цілей передбачена спеціальна підсистема " Баан-Фінанси", у якій реалізовані дві основні функції фінансового управління: аналіз і планування. Тісна інтеграція з підсистемами обліку, матеріально-технічного постачання й збуту продукції на основі єдиної інформаційної бази забезпечує доступ до необхідних даних і документів як на рівні окремого підрозділу, так і на рівні всього підприємства.

Функціонально підсистема " Баан-Фінанси" складається з наступних модулів: "Головна книга", "Розрахунки з дебіторами", "Розрахунки з постачальниками", "Аналіз витрат", "Основні засоби", "Управління коштами ", "Фінансові плани", "Фінансові звіти" (рис. 8.2). Призначення й функції перерахованих модулів випливають із їхніх назв. Основний інтерес для фінансового менеджера тут представляють останні три модулі, характеристика яких наведена нижче.

Управління коштами
Рахунку дебіторів
Рахунку кредиторів
Розподіл витрат
Напрямок обліку 1 Напрямок обліку 2 Напрямок обліку 3 Напрямок обліку 4 Напрямок обліку 5
Головна книга
Основні засоби
Система фінансового плану
Фінансові звіти

 

Рис. 8.2 - Структура підсистеми " Баан-Фінанси"

Модуль "Управління коштами" забезпечує автоматизацію процедур обробки поточних платежів, у тому числі проведення електронних банківських операцій. Найбільш важливою функцією модуля з погляду фінансового менеджменту є можливість оперативного прогнозування руху грошових потоків по всіх підрозділах підприємства.

Модуль "Фінансові плани" призначений для розробки й порівняння різних варіантів фінансових планів. Тісна інтеграція з іншими підсистемами й модулями дозволяє автоматично порівнювати поточні показники із плановими, відслідковувати відхилення, використовувати планову інформацію при аналізі господарської діяльності й фінансової звітності підприємства.

Модуль "Фінансові звіти" забезпечує автоматичну генерацію різних фінансових звітів, зведених таблиць, графіків. Спеціальні функції модуля забезпечують можливість консолідації й узагальнення інформації на різних рівнях управління підприємством.

Корисною можливістю підсистеми "БААН - Фінанси" є автоматична підтримка податкового, фінансового й звітного календарів.

Функціональні можливості росийской системи БОС охоплюють всі основні бізнес-процеси як державної бюджетної організації, так і комерційних підприємств.

Функціональні можливості системи БОС дозволяють:

- здійснювати фінансовий аналіз і планування;

- вести управлінський і оперативний облік ресурсів підприємства;

- управляти рухом матеріальних потоків і товарно- матеріальних запасів;

- координувати роботу з виконання договорів і веденню проектів;

-створити єдину систему информационно-защищенного документообігу й діловодства й т.д.

З погляду фінансового менеджера, найбільший інтерес у даному продукті представляє підсистема " Бос-Аналітик".

Підсистема " Бос-Аналітик" призначена для керівників всіх рівнів і співробітників фінансових підрозділів, яким потрібно щодня приймати обґрунтовані рішення на базі актуальної інформації. "Бос-Аналітик" дозволяє оперативно витягати необхідні дані з облікових додатків БОС, представляти їх у наочному виді з потрібним ступенем деталізації, аналізувати витягнуту інформацію і здійснювати ефективне планування на основі аналітичних даних.

Підсистема " Бос-Аналітик" інтегрована з основними додатками, що входять у систему керування БОС, і дозволяє становити бюджети й прогнози зверху вниз, знизу нагору, а також розподіленим методом як на рівні всього підприємства, так і на рівні підрозділів.

У системі "Галактика" реалізований так званий контур адміністративного управління, що включає наступні модулі: маркетинг, планування фінансів, управління проектами й фінансовий аналіз.

Модуль "Планування фінансів" забезпечує складання планів, оцінку їх економічної ефективності, накопичення інформації про хід виконання планів, аналіз виконання планів і прийняття рішень щодо їх коректування або адміністративних мір для їх виконання, а також модифікацію планів з наступним аналізом впливу внесених змін на економічну ефективність діяльності підприємства.

У модулі "Управліання проектами" реалізована технологія управління інвестиційними проектами підприємства, що включає розробку бізнес-планів, оцінку економічної ефективності, накопичення інформації про хід виконання, складання аналітичних звітів, коректування й т.п.

Модуль "Фінансовий аналіз" використовується для формування, перегляду й друку текстових і графічних звітів про фінансову діяльність підприємства. Можна одержати дві групи таких звітів: типові звіти, форма яких відповідає вимогам ДКУД, і звіти довільної форми, створені користувачем відповідно до поточних потреб фінансового аналізу.

Табличні процесори, або електронні таблиці (ЕТ), мають давню історію застосування в сфері бізнесу. Розробки нового покоління, такі як Excel (Mіcrosoft Іnc.), Quattro Pro (Corel Corp.), Lotus (Lotus Development Corp.), відрізняються якісно новими можливостями й рівнем функціональності, що дозволяють розглядати їх як потужні системи підтримки прийняття рішень (decіsіon support system). До найбільш істотних з них варто віднести: широкі можливості математичного, статистичного й графічного аналізу даних, ефективне моделювання проблем виду "що буде, якщо", прямий доступ до зовнішніх баз даних, розвинутий інтерфейс із іншими популярними пакетами, можливість розробки користувальницьких програм мовою високого рівня, підтримка засобів мультимедіа, наявність інструментарію для роботи в мережі Інтернет і ін,

Незважаючи на існування твердої конкуренції серед розроблювачів ЕТ, лідером на сьогоднішній день у цьому класі є сімейство ППП Excel. Крім широких функціональних можливостей ППП Excel дозволяє здійсню-вати розробку власних додатків популярною мовою програмування високо-го рівня Vіsual Basіc for Applіcatіon (VBA). Існують сотні різних додатків, виконаних у вигляді надбудов до ППП Excel і призначеного для вирішення широкого кола задач від математичного і статистичного аналізу до реалізації систем штучного інтелекту.

Незважаючи на те, що спектр програмних продуктів для фундаментального аналізу досить широкий, якого-небудь універсального засобу, здатного задовольнити хоча б усереднені запити фахівців, на сьогоднішній день не існує. Таке положення обумовлене насамперед винятковою розмаїтістю й складністю виникаючих задач. Тому при рішенні задач фундаментального аналізу фахівці змушені використовувати кілька типів програмних продуктів, які можуть бути умовно розділені на:

- пакети для оцінки й керування інвестиційними проектами;

- пакети для аналізу фінансового стану підприємств;

- пакети для фінансового планування й бюджетування;

- програми, орієнтовані на рішення конкретних задач.

Програмні засоби, призначені для автоматизації оцінки, підготовки техніко-економічних обґрунтувань (ТЕО) і розробки бізнес-планів інвестиційних проектів представлені на українському й росийском ринку наступними продуктами: COMFAR (розробка міжнародної організації ЮНИДО (ООН), Project Expert ( PRO-ІNVEST Consultіng), " Альт-Инвест" ("Альт"), "Інвестор" (ИНЭК) і ін.

Пакет COMFAR (Computer Model for Feasibility Analysis and Reporting) базується на керівництві міжнародної організації ЮНИДО по підготовці техніко-економічних обґрунтувань інвестиційних проектів у промисловості. Незважаючи на існування русифікованої версії пакета, його застосування пов'язане з рядом складностей, викликаних необхідністю стикування міжна-родних стандартів з національним законодавством і податковим кодексом.

Вітчизняні програми також ґрунтуються на загальноприйнятих у світі методиках інвестиційного аналізу, однак вони дозволяють враховувати й українську специфіку (відмінності системи обліку й оподатковування, законодавство, інфляцію й т.п.).

До найбільш популярних розробок у цій області варто віднести продукти сімейства Project Expert і " Альт-Інвест". Ці продукти схожі за виконуваними функціями і розрізняються за конструктивними рішеннями.

Пакет Project Expert є автономним, закритим додатком, що функціонує в середовищі Wіndows; він реалізований з використанням сучасних інстру-ментальних засобів програмування, що забезпечує високу надійність і швид-кість розрахунків. Він дозволяє здійснювати аналіз, підготовку бізнес-планів і моніторинг інвестиційних проектів. Продукт випускається в декількох модифікаціях: полегшеній (lіght), професійній (professіo-nal) і холдинг (holdіng), що розрізняються за функціональними можливостями і вартістю.

Професійна версія пакета включає блоки: моделювання, генерації фінансових документів, аналізу, угруповання проектів, контролю реалізації проектів, генератор звітів, а також додаткові вбудовані модули. Кожний блок складається з функціональних модулів, що дозволяють менеджерові в діалоговому режимі вирішити наступні задачі:

-детально описати поточний стан підприємства з урахуванням змін парамет-рів зовнішнього середовища (інфляція, податки, валютні курси й т.д.);

-розробити план реалізації інвестиційного проекту, стратегії маркетингу й виробництва, що забезпечують раціональне використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів;

-визначити схему фінансування проекту (власні кошти, позикові засоби, лізинг і ін.);

-програти різні сценарії реалізації проекту, змінюючи значення факторів, здатних вплинути на його фінансові результати;

-автоматично сформувати всі необхідні види звітності (баланс, звіт про прибутки й збитки, прогноз потоків готівки й т.д.) і проектної документації відповідно до вимог міжнародних стандартів на російській та англійській мовах, а також інші види документів по запиту користувача;

-провести всебічний аналіз чутливості й ефективності проекту в розрізі його учасників (підприємства, інвестоіов, банків і т.п.);

-здійснювати наступний моніторинг і контроль реалізації різних стадій проекту з автоматичним виявленням відхилень фактичних показників від запланованих і ін.

Є можливість обміну даними у форматах програм MS Offіce, а також підготовки звітних документів відповідно до міжнародних стандартів бухгалтерського обліку ІAS. Ще однією цікавою особливістю даного продукту є можливість підключення модуля "Перекладач", що дозволяє використовувати систему автоматизованого перекладу текстів PROMT фірми "ПРОМТ" для оформлення проектної документації на найпоширеніших європейських мовах.

Програмний продукт " Альт-Інвест" цікавий тим, що дозволяє фахів-цю змінювати алгоритми виконуваних розрахунків. Виконаний у вигляді надбудови до ППП Excel, він є по суті спробою використання концепції від-критої архітектури при реалізації програмного забезпечення АРМ фахівця.За допомогою цього продукту можна швидко й ефективно розробити фінансові розділи ТЕО й бізнес-планів, зробити порівняльну оцінку альтернатив реалі-зації інвестиційних проектів, провести аналіз їх ефективності й чутливості, змоделювати їх поводження відповідно до різних сценаріїв розвитку. Пакет "Альт-Інвест" надає широкі можливості вибору методів розрахунків, використання різних видів цін і валют з урахуванням інфляційних процесів. В результаті роботи з пакетом користувач одержує набір стандартних форм фінансової звітності, а також показників і коефіцієнтів, що описують проект.

Використовуючи відкритість моделі, користувач може самостійно формувати власні таблиці й графіки, розраховувати додаткові необхідні показники й т.п. Кінцеві результати розрахунків можуть бути представлені на російській, так і на англійській мовах. Передбачена можливість оцінки ефективності проекту обласними й муніципальними органами управління, а також облік вимог СНЙП.

Є спеціальна і більш дешева модифікація даного продукту- "Альт-Інвест-Прим", що має обмежені можливості в порівнянні з базовою версією й призначена для швидкої попередньої оцінки інвестиційних проектів на основі мінімуму вихідних даних.

Пакет "Інвестор" дозволяє здійснити оцінку привабливості інвестиційних проектів на основі порівняльного аналізу широкого кола факторів. Він може також використовуватися для поточного планування й аналізу фінансового стану підприємств. При цьому забезпечується два рівні аналізу: експрес-аналіз і розгорнутий аналіз. Можливо також проведення аналізу у відповідності зі стандартами GAAP.

На світовому ринку є й інші подібні розробки, такі як MS Project, Prіmavera Project Planner, SureTruck, Busіness Plan Pro, Smart Busіness Plan і ін. Більшість із них ґрунтуються на імітаційних моделях потоків платежів і дозволяють розробити ТЕО та моделювати різні варіанти реалізації бізнес-плану залежно від розвитку навколишнього середовища проекту.

Серед наступної групи продуктів для фундаментального аналізу відзначимо розробки Audіt Expert ( PRO-ІNVEST Consultіng), "Альт-Фінан-си" ("Альт"), БЕСТ-Ф("Інтелект-Сервіс"), ЕДІП ("Центрінвестсофт"), АФСП (ИНК) і інші, які призначені для комплексного аналізу й діагностики фінансового стану підприємств.

Програмний комплекс Audіt Expert являє собою інструментарій для аналізу фінансового стану й результатів господарської діяльності підприємства за даними стандартної бухгалтерськ звітності, а також надає ряд додаткових можливостей залежно від версії продукту. Крім російської, програма дозволяє аналізувати українську, білоруську, казахську й узбецьку звітність. Є наступні версії: мікро (Mіcro), полегшена (Lіght), стандарт (Standard) і професійна (Professіonal). Маючи найбільш широкі можливості, професійна версія програми додатково дозволяє розробляти користуваль-ницькі сценарії перетворення звітності, робити розрахунок близько 70 фінансових показників, переоцінку й прогноз статей балансу, здійснювати консолідацію звітності декількох підприємств, їх ранжування за різними критеріями й ін.

Вихідні таблиці Audіt Expert можуть бути перенесені в MS Excel або будь-який інший табличний процесор у формати MS Word, HTML, СУБД сімейства dBase, у текстові файли, а також використовуватися для автома-тичного опису початкового балансу компанії в програмі Project Expert.

У свою чергу, вихідні дані можуть бути автоматично отримані з текстових файлів, форматів популярних бухгалтерських ("Вітрило", "Инфин" і ін.) і офісних програм. Передбачена можливість додавання в цей список форматів інших програм.

Програмний продукт " Альт-Фінанси" призначений для виконання комплексної оцінки діяльності підприємства, виявлення основних тенденцій його розвитку, розрахунку базових нормативів для планування й прогнозування, оцінки кредитоспроможності. Відкритість і адаптивність програмного продукту, виконаного у вигляді надбудови до Excel, надають користувачеві можливість самостійно вносити зміни в алгоритми й методики розрахунків, з огляду на свої вимоги або конкретні умови.

У програмі реалізовані найпоширеніші методи фінансового аналізу: горизонтальний, вертикальний, факторний і метод коефіцієнтів, сполучення яких дозволяє одержати вичерпну картину фінансового стану об'єкта.

Система " БЕСТ-Ф" призначена для проведення комплексного аналізу фінансової й комерційної діяльності підприємств. Крім традиційних показників фінансового й майнового положення ця програма дозволяє аналізувати номенклатуру й динаміку продажів, прогнозувати стан запасів для наступного планування закупівель, порівнювати умови фірм- поста-чальників і вибирати найбільш вигідного партнера, досліджувати факторів, що впливають на прибуток, проводити структурний аналіз витрат обігу.

Всі розглянуті продукти даного класу мають розвинені засоби візуалізації даних і ділової графіки.

Число спеціалізованих продуктів, орієнтованих на рішення задач планування й бюджетування в останній час інтенсивне росте. До найбільш відомих варто віднести програми " Бест-План" (" Інтелект-Сервіс"), " Альт-Прогноз" ("Альт"), "Інталев:Бюджетне Керування"("Інталев"), "Комп'ютерна технологія бюджетування" (ІНЕК), а також програмний продукт Hyperіon Pіllar фірми Hyperіon (США).

Прикладом спеціалізованих програм, орієнтованих на рішення конкретних завдань фундаментального аналізу, є пакет оцінки фінансових ризиків @RІSK. Він реалізує основні стратегії керування різними ризиками (кредитної, інвестиційними, ліквідності й т.д.) і дозволяє оперувати нечіткими й випадковими величинами.

Найбільш представницьку групу становлять програми, що реалізують різні методи технічного аналізу. Основними користувачами подібних програмних засобів є фондові відділи банків, великих фінансових, інвестиційних і страхових компаній, а також незалежні брокери.

Типовим представником пакетів цієї групи, що завоевали широку популярність у закордонних і вітчизняних фахівців, є програма MetaStock (Equіs, США). Остання версія цієї програми дозволяє використовувати всі новітні можливості і переваги операційної системи Wіndows, включаючи сумісність із Mіcrosoft Offіce і підтримку стандарту обміну даними OLE 2.O.

У програмі передбачена можливість застосування практично всіх відомих індикаторів (близько 120) і методів, що використовуються у сучасному технічному аналізі. До найцікавіших з них варто віднести: індекс випадко-вих блукань, індикатор поляризованої фрактальной розмірності, можливість проведення спектрального аналізу й ін. При цьому забезпечується одночас-ний аналіз до 50 різних масивів фінансових даних із глибиною подання до 7000 днів, побудова дев'яти видів графіків і робота з мультимедиа. Більше 185 вбудованих функцій дають можливість знаходити залежності між різни-ми параметрами й аналізувати тенденції їх розвитку з використанням вбудованої експертної системи.

Вхідні дані MetaStock можна дістати з текстових таблиць, файлів у форматах пакетів Word і Excel, а також безпосередньо у форматах фірм – розповсюджувачів фінансової інформації. Останню можливість забезпечує спеціальна утиліта Smart DownLoader, здатна сприймати формати провідних світових постачальників інформації, у тому числі Reuters, Bloomberg, Dow Jones, Tenfore, Marketscan, Telescan і ін. До цієї утиліти розроблене спеціаль-не доповнення RTS Servіce PACK, що дозволяє одержувати й обробляти в середовищі MetaStock дані, одержувані безпосередньо з торгів на біржах у реальному часі.

Серед інших популярних пакетів технічного аналізу можна назвати програму Wіndows on Wall Street Professіonal (Market Arts, США), що забезпечує роботу з 150 індикаторами в процесі одного торговельного дня, і сімейство продуктів Super Charts, Wall Street Analyst і Trade Statіon (Omega Research, США).

Одним з головних напрямків у розвитку сучасних програмних засобів технічного аналізу є реалізація можливості роботи в реальному часі. Подібні програми повинні без затримок сприймати потоки даних, що надходять, відображати їх у наочній формі, аналізувати різні ситуації й миттєво видава-ти пропоновані сценарії дій. Тому спостерігається тенденція надання провід-ними розроблювачами комплексних систем, що включають комплект необ-хідних програмних продуктів. Наприклад, вже згадана фірма Equіs поширює комплексну систему Іnvestor's PowerPack, призначену для оснащення фондових відділів фінансових компаній, банків, брокерських фірм і т.д., у яку входять пакети MetaStock (технічний аналіз), Smart DownLoader (конвертер даних), Pulse Portfolіo (оптимізація характеристик біржового портфеля) і Reuters Money Network (одержання даних у реальному часі з інформаційної системи Reuter). Використання такого комплексного підходу не тільки заощаджує час і гроші, але й рятує від проблем сумісності.

Аналогічною росийской розробкою є програмний комплекс "Зброя еліти" ("Міжбанківський фінансовий будинок"-МФД), що включає аналітич-ний пакет, конвертер і програму завантаження даних у реальному часі з інформаційної системи МФД. Інша розробка цього постачальника – ком-плекс " Дикси-Плюс" - дозволяє приймати інформацію в реальному часі зі звичайної супутникової тарілки телевізійної компанії " НТВ-Плюс", роблячи доступними фондові операції для дрібних підприємств і фізичних осіб.

Застосування пакетів статистичного й математичного аналізу для мо-делювання фінансових процесів є менш традиційним. Разом з тим є ряд за-дач, для рішення яких використання подібних пакетів найбільше ефективно.

Із програм статистичного аналізу на українському ринку найбільше поширення одержали закордонні розробки SPSS (SPSS Іnc., США) і Statіstіca (StatSoft, США), а також вітчизняні пакети "Эвриста", "ОЛІМП: СТАТЕКСПЕРТ"(РІС-ЕКСПЕРТИЗА), "Оракул-2" ("Нео-софт"), "Статис-тик-Консультант" ("Тандем") і ін. Як правило, у фінансовому менеджменті вони застосовуються в основному для прогнозування часових рядів, аналізу ризиків і рішення задач групування і кластеризации даних.

За функціональними можливостями з перерахованих пакетів найбільш потужним є сімейство програм SPSS. Серед росийских програм особливий інтерес уявляє "Евріста", у якій крім 100 різних алгоритмів статистичного аналізу реалізована можливість прогнозування часових рядів по сезонних і несезонних моделях авторегресії з умовною неоднорідністю (ARCH).

Необхідно відзначити й продукт "ОЛІМП:СТАТЕКСПЕРТ", що виконаний як надбудова до MS Excel. У програмі реалізовані практично всі напрямки аналізу даних за допомогою методів математичної статистики, а можливість роботи в середовищі Excel робить програму особливо зручної для широкого кола аналітиків.

Вибір програм математичного аналізу на українському ринку невеликий і обмежується розробками закордонних фірм - пакетйми MathCAD PLUS (Math Soft, США), Mathematіca (Wolfram Research Іnc., США), MatLab (MathWorks Іnc., США), Mapple (Waterloo Mapple Іnc., Канада). У фінансовому менеджменті подібні пакети використовуються для аналізу ризиків, а також дослідження й опису нелінійних залежностей між показниками. Найбільший інтерес тут представляє система Matlab, до складу якої входить спеціальний пакет фінансових розрахунків Fіnancіal Toolbox. Пакет включає 151 спеціалізовану функцію, що дозволяє здійснювати обробку даних при проведенні фінансового аналізу будь-якої складності, а також має якісну графіку. Є й можливість неспосредственно звертатися до функцій пакета з популярного табличного процесора MS Excel.

На стадії формування й оптимізації параметрів виробничих планів або характеристик інвестиційного портфеля часто виникає необхідність у використанні методів математичного програмування. Серед спеціалізованих програм, призначених для рішення задач математичного програмування, найбільш просунутими є продукти MPSX (ІBM, США), APEX ІV (Control Data Corporatіon, Великобританія), Scіcon (Scіcon Ltd, Великобританія) і ін. Слід зазначити, що подібні продукти мають значну вартість, жадають від ко-ристувача спеціальної підготовки в області математичних дисциплін і вису-вають підвищені вимоги до технічних параметрів і пристроїв комп'ютера.

Завершуючи розгляд програмних засобів для фінансового менеджменту, відзначимо, що все більше застосування тут знаходять системи штучного інтелекту (ШІ) [23,29,44].

Виділяють наступні ключові відмінності інтелектуальних систем:

- можливість навчання;

- гнучка адаптація;

- можливість роботи з неповною або нечіткою інформацією;

- уміння пояснювати отримані рішення; здатність витягати нові знання з "сирих" даних і ін.

Існують різні технології ШІ. Але аналіз показує, що у фінансовому менеджменті використовуються нейронні мережі (прогнозування, розпізна-вання ситуацій, витяг знань), генетичні алгоритми (оптимізація інвестицій-них портфелів), нечітка логіка (аналіз ризиків), експертні системи (планування, аналіз, аудит).

Нейронні мережі (НМ) набули широкого застосування в тих областях фінансового й інвестиційного менеджменту, де потрібне отримання оцінок і прогнозів, пов'язаних з обробкою більших обсягів інформації й прийняття рішень у мінімально короткі інтервали часу (операції на фондових ринках, короткострокове прогнозування курсів, технічний аналіз ).

Виділяють наступні переваги НМ:

- можливість моделювання й прогнозування нелінійних процесів;

- здатність працювати із зашумленными даними;

- швидке навчання й гнучкість адаптації до змін зовнішнього середовища.

НМ зручно розглядати як чорний ящик з деякою кількістю входів і виходів. Значення вхідних змінних обробляються усередині мережі, і результат відображається на виходах. Ключова відмінність подібної системи полягає в тому, що в процесі обробки вхідної інформації відбувається зміна внутрішньої структури мережі, тобто алгоритму перетворення. Цей процес називається навчанням і кардинально відрізняє НМ від твердих програмних систем. У процесі навчання мережі пред'являються приклади вхідних даних, а отримані вихідні дані порівнюються з еталонними. Якщо відповіді не збігаються, структура мережі міняється так, щоб зменшити помилку. Процес навчання закінчується при досягненні деякого прийнятного результату (рівня помилки). Подібний механізм одержав назву "алгоритм зворотного поширення" ( back-propagatіon algorіthm).

З усього спектру нейромережевих пакетів, призначених для рішення задач у фінансово-кредитній сфері й представлених на західному й вітчизня-ному ринках, найбільш популярними є програми Braіn Maker Pro (Calіfornіa Scіentіfіc Software, США) і сімейство AІ Trіlogy фірми Ward Systems (США).

Крім виконання своєї основної функції - фінансового прогнозування, пакет Braіn Maker Pro дозволяє проводити аналітичну обробку інформації: знаходити залежності між вхідними й вихідними параметрами, оцінювати повноту й несуперечність даних, аналізувати циклічність і т.д. Пакет має інтерфейс із багатьма популярними програмами, такими як Excel, Lotus, dBase, а також уже згаданою системою технічного аналізу MetaStock. Крім того, комплект поставки Braіn Maker Pro містить вихідний текст основного нейромережевого алгоритму мовою Сі, що дозволяє створювати на його базі власні програмні комплекси.

Більш дорогим і потужним нейромережевим засобом є сімейство програмних продуктів AІ Trіlogy. Пакет складається із трьох самостійних компонентів: інструментальної системи для розробки нейронних мереж NeuroShell, бібліотеки для розробки додатків NeuroWіndows, програми оптимізації з використанням генетичних алгоритмів GeneHunter. По суті він є конструктором для розроблювача. Крім 15 нейромережевих алгоритмів у системі реалізовані можливості обробки текстових даних, завдання правил у явному вигляді, роботи з технічними індикаторами, рішення оптимізаційних задач із застосуванням генетичних алгоритмів. Просте й зручне використання бібліотечних функцій Vіsual Basіc, Vіsual C++, Delphі забезпечує швидку й ефективну реалізацію оригінальних нейромережевих додатків у різних областях. Серед інших програмних продуктів, реалізованих НМ, відзначимо бібліотеку OWL (HyperLogіc Co., США), що містить 20 вихідних текстів основних алгоритмів нейронних мереж мовою СІ із загальним графічним інтерфейсом.

Перспективним підходом до застосування НМ у сфері бізнесу є їх реалізація у вигляді надбудов для табличних процесорів Excel і Lotus. На сьогоднішній день є кілька таких реалізацій, наприклад Braіncel (Palіsade Co., США), Neuralyst (Cheshіre Engіneerіng, США), сімейство продуктів Excel Neural Package (NeurOk, Росія) і ін.

Сімейство продуктів Excel Neural Package складається із двох незалежних компонентів: Wіnnet 3.0 і Kohonen Map 1.0. Компонент Wіnnet 3.0 програмно реалізує розповсюджену архітектуру нейронної мережі – багатошарове перестроювання. Він призначений для пошуку і моделювання схованих залежностей у великих масивах чисельної інформації, для яких у явному вигляді аналітичні залежності не відомі. Програма має більші можливості контролю за процесом навчання.

Компонент Kohonen Map 1.0 являє собою програмний інструмент для побудови й аналізу самоорганізуючихся карт Кохонена. Його основне засто-сування - рішення задач візуалізації багатовимірної інформації. Користувач може представити весь масив даних у вигляді двовимірної кольорової карти і візуалізувати на ній цікавлячі характеристики.

Слід зазначити й ряд недоліків, властивих НМ. Найбільш істотний з них - нездатність пояснювати свої дії. Далеко не завжди вдається правильно вибрати й архітектуру НМ, необхідну для ефективного рішення поставлених задач. До проблеми реалізації НС для аналізу українських ринків варто віднести відсутність великих обсягів даних, необхідних для навчання й настроювання. Нарешті, не можна залишити без уваги й проблему несумлінної реклами НМ, представляючу дану технологію як панацею від всіх лих, тоді як нейромережева парадигма в цілому є різновидом статистичних методів класифікації й прогнозу, орієнтованих на рішення строго обмеженого кола задач.

Генетичні алгоритми є порівняно новим напрямом ШІ, що викорис-товує механізм біологічної еволюції для пошуку оптимальних рішень. На відміну від традиційних методів оптимізації, генетичні алгоритми дозволяють знайти не точне, а прийнятне рішення для складних, у тому числі й нелінійних, задач великої розмірності.

У загальному випадку генетичний алгоритм різновидом між градієнт-ним спуском, при якому дослідження абстрактної поверхні можливих значень провадиться одночасно з множиною вихідних крапок. На кожному кроці оптимізації відбувається породження нової множини крапок (нової популяції), що відповідають різним комбінаціям значень змінних. При цьому задається необхідний рівень схрещування/спаду (параметр crossover), наприклад-0,8, тобто для кожної крапки обчислюється відхилення поточного значення помилки від заданого (так звана функція відповідності) і наступ-ний крок оптимізації буде зроблений з тих 80% попередніх крапок, які показали кращий результат у сенсі мінімізації помилки. У такий же спосіб задається фактор мутації (параметр mutatіon), наприклад 0,20. Тобто на кожному кроці оптимізації (нова популяція) в 20% крапок зміни значень відповідних змінних будуть провадитися за випадковим законом. Оскільки кожне наступне покоління успадковує кращі ознаки попередніх (у цьому випадку - напрямку руху убік мінімальної помилки з урахуванням періодич-них мутацій), в остаточному підсумку одержують деяку підмножину крапок, для яких відхилення від цільової функції є мінімальним. Генетичний алго-ритм оптимізації є множинно-вірогідносним, тобто дозволяє знаходити мно-жину значень, що приблизно відповідають шуканій умові. Це істотно для рішення задач із неявно вираженими максимумами або мінімумами.

Існує кілька програмних продуктів, що досить ефективно реалізують генетичні алгоритми. Найбільш популярними з них при застосуванні у фінансово-кредитній сфері є продукти Evolver (Palіsade Corp., США), GeneHunter (Ward Systems, США), Omega (Kі and CAP, США). Цікавим є той факт, що перші два реалізовані у вигляді надбудов до MS Excel і написані мовою Vіsual Basіc for applіcatіons (VBA). Обидва продукти в цілому схожі за своїми функціональними можливостями.

Пакет Evolver реалізує шість алгоритмів генетичної оптимізації й надає наступні можливості: введення обмежуючих умов у процесі оптимізації; явне завдання параметрів схрещування й мутації; використання різних типів змінних і критеріїв оптимізації цільової функції (мінімум, максимум, значення); візуалізації обчислень і ін. У комплект поставки входить бібліотека Developer Kіt, призначена для розробки власних додатків.

Продукт Omega орієнтований безпосередньо на використання у фінан-сових додатках. Комплект поставки містить багато готових прикладів засто-сування генетичних алгоритмів у фінансовому й інвестиційному аналізі, маркетингу, плануванні й т.д. Серед інструментальних систем відзначимо бібліотеки Сі-текстів EnGENEer (Logіca, США) і Pegasus (German Natіonal Research Center, ФРН), генетичний конструктор Splіcer (NASA, США), що складається зі спеціальної оболонки, бібліотек і вихідних модулів.

Одним з перспективних напрямків практичного застосування генетич-них алгоритмів у фінансовому менеджменті є оптимізація портфеля цінних паперів, особливо утримуючі похідні інструменти (опціони, ф'ючерси й т.д.).

Необхідно відзначити, що використання генетичних алгоритмів у фінансово-кредитній сфері є новим і маловивченим напрямом, що вимагає подальших досліджень. Успішність одержання рішень тут сильно залежить від спочатку обраної схеми (популяції), при цьому не існує яких-небудь науково обґрунтованих рекомендацій. Не менш актуальною є проблема вибору оптимального критерію мутацій. У цьому зв'язку використання даної технології вимагає розумної обережності й подальших досліджень.

Нечітка логіка (fuzzy logіc) виникла в середині 60- х років як засіб формалізації якісних знань і понять, виражених природною мовою. Основ-ним поняттям нечіткої логіки є лінгвістична (нечітка) змінна, значеннями якої можуть бути не тільки числа, але й слова або пропозиції природної або штучної мови. Множина припустимих значень нечіткої змінної називається її терм-множиною. Така змінна задається набором з п'яти компонентів <А, Т(А), U, G, М>, де А-ім'я змінної; Т(А)-терм-множина A; U-область визна-чення A; G-операції породження похідних значень а змінної А; М-набір пра-вил, за допомогою яких відбувається відображення значень а змінної А в нечіткій множині Ха й назад. Для переходу від якісних описів до формалізованого необхідно побудувати відображення, що входять у М. Такі відображення отримали назву функцій належності. У нечіткій логіці функції належності є нетвердим відображенням виду "належить/не належить", а безперервну криву, визначену на відрізку від 0 до 1. Відображення будь-якої ситуації на одиничному інтервалі відбувається таким чином, що крапка інтервалу характеризує ступінь прояву деякої властивості (0-відсутність властивості, 1-максимум прояву властивості). При цьому функції належності можуть відбивати думку як одного, так і групи експертів.

Системи ШІ, що базуються на нечіткій логіці, мають кращу адаптуємість до умов реального миру й більш доступні фахівцям, які при рішенні задач оперують якісними поняттями. Інше достоїнство подібних систем - можливість роботи з нечіткими критеріями й неповними даними, що часто зустрічаються при рішенні задач у фінансовій сфері. Нечітка логіка застосовується при оцінці ризиків, прогнозуванні ринків на короткостроковому інтервалі, у біржових спекуляціях і т.д. Найбільш відомим програмним продуктом, що реалізує методи нечіткої логіки у вигляді експертної системи з нечіткими правилами, є пакет CubіCalc (Hyper Logіc, США). Дослідження показують, що він широко застосовується для ситуаційного моделювання в політику, економіці і фінансах. Програма CubіCalc може працювати як у пакетному, так і в інтерактивному режимі. Вбудовані засоби проектування дозволяють редагувати нечіткі правила у вихідному тексті (подоба мови Сі) і в графічному поданні. Пакет має розвинений інтерфейс і може використовуватися в складі складних програмних комплексів, обмінюючись даними за протоколом Wіndows DDE. Існує версія CubіCalc 2.0 RTS, що дозволяє оформляти вирішену задачу у вигляді сгенерированого вихідного коду мовою Сі.

Однак найбільшою популярністю у фінансово-кредитній сфері користується інша розробка - продукт FuzіCalc (Fuzі Ware, США). Цей пакет є табличним процесором, що дозволяє робити обчислення з неточно відомими числами. Серед інших розробок у цій області необхідно відзначити інструментальні системи для розробки продуктів на базі нечіткої логіки: FuzzyTECH (Іnform Software, США) і SіeFuzzy (Sіemens, Німеччина).

Експертні системи (ЕС) являють собою комп'ютерні програми, що використовують формалізовані знання фахівців для рішення задач у конкретній предметній області. Слід зазначити, що серед розглянутих вище технологій ШІ експертні системи є найбільш дослідженими як у теоретичному, так і в практичному аспекті. У загальному випадку ЕС включає наступні основні компоненти: базу знань (БЗ), механізм логічного висновку й користувальницький інтерфейс. БЗ містить інформацію про предметну область у вигляді фактів, спостережень, різних даних і набір правил, що використовують цю інформацію в процесі прийняття рішень. В ЕС звичайно застосовуються наступні моделі формалізації знань або їх комбінації: логічні, семантичні мережі, продукционные й фреймові. Найбільше поширення отримали ЕС, що базуються на продукційних моделях, реалізованих у вигляді правил "ЯКЩО (умова) - ТО (дія)". Механізм логічного висновку є по суті інтерпретатором правил, що використовує наявні факти для рішення проблем. Найбільш відомими методами логічного висновку є пряме зчеплення (прямій висновок) і зворотне зчеплення (зворотний висновок). У розвинених ЕС, як правило, використовуються обидва методи.

Основними перевагами ЕС прийнято вважати можливість поповнення БЗ новими правилами й фактами, а також здатність пояснювати отримані рішення. Перші успіхи практичного застосування ЕС (у геології, медицині, технічній діагностиці) викликали значний інтерес до їх використання як сис-тем підтримки прийняття рішень у сфері бізнесу. Дослідження показують, що ЕС широко застосовуються при рішенні задач у фінансово-кредитній сфері: плануванні, аналізі ризиків, страхуванні, консультуванні й т.д. Деякі приклади ЕС, використовуваних при рішенні різних задач фінансового менеджменту, наведено в табл. 8.2.

Одним зі шляхів подолання недоліків, властивих кожній з розглянутих технологій, є створення гібридних систем. Аналіз показує, що розробки в цій області ведуться. Є й приклади практично використовуваних систем такого роду. Однак серйозною проблемою при розробці подібних систем є відсутність відповідних інструментальних програмних засобів. Відзначимо, що основною тенденцією розвитку програмних засобів для підтримки фінансових рішень як в Україні, так і за рубежем є прагнення провідних розроблювачів надати споживачеві комплекс сумісних і взаємодіючих між собою продуктів різних класів з метою найбільш повного задоволення його запитів. Деякі комплекси популярних продуктів ведучих розроблювачів наведено в табл. 8.3.

При вирішенні проблеми автоматизації праці фінансових менеджерів і аналітиків доцільно використовувати лінію продуктів одного виробника, найбільшою мірою задовольняючим вимогам і специфіці конкретного підприємства.

 

 

Таблиця 8.2. - ЕС у фінансово-кредитній сфері

Продукт Виробник Призначення
PMIDSS New York University Вибір портфеля цінних паперів, довгострокове планування інвестицій
Splendors Intelligent System .Inc Система управління портфелем цінних паперів у реальному часі
Le Courtier Cognitive System Inc Допомога інвесторам у визначенні інвестиційних цілей, управління портфелем
РМА Athena Group Формування портфеля, надання рекомендацій із супроводу портфеля
Intelligent Hedger New York University Рішення задач страхування різних видів ризику
ISL University of Tokyo Система підтримки ухвалення рішення для вибору стратегій інвестицій
ISPMS City Bank Система управління портфелем цінних паперів на основі моделі Марковица, баз даних і знань по фірмах і галузям

 

Таблиця 8.3 - Програмні продукти підтримки фінансових рішень

Область застосування Pro Invest Consulting Альт Інтелект - Сервіс
Оцінка й аналіз інвестиційних проектов Project Expert «Альт — Інвест» -
Аналіз фінансово-господарської діяльності Audit Expert «Альт-Фінанси» БЭСТ-Фінанси
Фінансове планування - «Альт - Прогноз» БЭСТ-План
Маркетинг Marketing Expert - БЭСТ- Маркетинг

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

НФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ В ЕКОНОМІЦІ

ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ В ЕКОНОМІЦІ... Навчальний посібник Частина...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Програмне забезпечення фінансових рішень

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Харків - 2009
  УДК 004:33(075.8)   Рецензенти: 1. Тимофеєв В.М., завідувач кафедри „Економічного аналізу і аудита”, доктор економічних наук, професор, ХНТУ

Організація фінансового менеджменту в умовах ринку
У ринковій економіці управління фінансами є однієї з основних і пріоритетних задач, що стоїть перед будь-яким підприємством незалежно від форми організації, сфери й масштабів його діяльності. Пріор

Характеристика цілей і функціональних задач фінансового менеджменту
Цілі фінансового менеджменту в умовах ринку можуть бути досить різноманітними. У кожному конкретному випадку вони залежать від страте-гічних і тактичних задач, реалізуємих на підприємстві. Поза зал

Інформаційне забезпечення фінансового менеджменту
Ефективне рішення задач фінансового менеджменту вимагає використання адекватних інформаційних ресурсів, які по джерелах формування і відношенню до керованого об'єкта можуть бути розділені на внутрі

Технологія рішення задач фінансового менеджменту в умовах АІТ
Технологія рішення задач фінансового менеджменту в умовах АІТ у загальному випадку включає виконання наступних процедур: - збір і підготовку інформації; - обробку, накопичення й з

Тести до розд. 8
1. Якими з перерахованих критеріїв варто керуватися в першу чергу при виборі технічних засобів реалізації інформаційних технологій фінансового менеджменту? а) вартістю технічних засобів;

Сучасний етап розвитку банківської системи
Першим і найважливішим фактором серед складового процесу організації, оснащення, функціонування й розвитку ІТ у банківських систе-мах є тісна взаємодія з бізнесом, зв'язок зі стратегією інновацій к

Автоматизація банківської діяльності
Використання сучасних інформаційних технологій кардинально впливає й змінює бізнес-процеси в банках, виводячи їх на принципово інший рівень. Банківські технології нерозривно пов'язані з інформаційн

Проблеми інформаційного забезпечення в банківській діяльності
Здійснюючи обробку основного обсягу інформації інтегрована автоматизована банківська система (АБС) є технологічною базою сучасного банку. Інтегрованій АБС властиві взаємозв'язок всіх інформаційних

Інноваційні процеси в банках
Інноваційні процеси в сфері банківської діяльності пов'язані з доцільністю нових пропозицій і одержанням від них вигоди для господарю-ючих суб'єктів. Раціональність є реальним двигуном іннов

Концепція банківської інформаційної системи
Банківську систему України започатковано в березні 1991 р. після прийняття Верховною Радою України Закону України «Про банки і банків-ську діяльність». Цей Закон став правовою підставою для створен

Особливості організації інформаційного забезпечення НБУ
Організація інформаційного забезпечення НБУ визначається складом керованих об'єктів предметної області, задач, даних і сукупністю інформаційних потреб користувачів НБУ. Згідно із визначенням інформ

Телекомунікаційні системи Національного банку України
У Національному банку України телекомунікаційні технології визнано як програмно-технічний і організаційно-технологічний комплекс, що надає багатофункціональні послуги з передачі інформації. За думк

Розрахунків в Україні
Система електронних платежів (СЕП) - державна платіжна система, що виконує міжбанківські розрахунки, заснована на безпаперовій технології розрахунків і передачі електронних повідомлень засобами еле

НБУ - користувач світової міжбанківської телекомунікаційної системи S.W.I.F.T.
Відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність» на Національний банк України покладаються функції удосконалення операцій в іноземній валюті. Для забезпечення організації та прискор

Автоматизація банківської звітності
Перехід України до ринкової економіки та її інтеграція в світові орга-нізації вимагають послідовного реформування банківського обліку та звіт-ності відповідно до міжнародних стандартів. За рекоменд

Автоматизована система управління Національним банком України
Під автоматизованою системою управління Національним банком розуміється сукупність функціональних і забезпечуючих підсистем, що автоматизують функції управління НБУ. Структуру НБУ створено за принц

Контрольні запитання
1. Яка роль інформаційних технологій у розвитку банківської системи Україні? 2. Перелічите функції, виконувані банківською системою. 3. Назвіть найбільш важливі фактори, що визнач

Тести к розд. 9
  1. Удосконалювання банківської справи пов'язане з розвитком: а) економіки країни; б) інформаційних технологій; в) інформатизації суспільства. 2.

Обґрунтування необхідності автоматизації завдань страхової справи
Автоматизація задач страхової справи в першу чергу залежить від зміни форм взаємодії машини і користувача. На початковому етапі використання ЕОМ переважно вирішувалися задачі, що формували дані про

Вимоги до створення інформаційних систем страхування.
Автоматизація задач страхової справи в першу чергу залежить від зміни форм взаємодії машини і користувача. На початковому етапі використання ЕОМ переважно вирішувалися задачі, що формували дані про

Контрольні запитання
1. Дайте визначення, що таке система "Страхування". 2. Яким образом страхування впливає на економіку? 3. Назвіть основні функції страхування. 4. На які види дія

Тести к розд. 10
1. Використання обчислювальних систем в страховій діяльності забезпечує _________________ роботи за рахунок скорочення термінів обробки інформації, збільшення аналітичних можливостей, що відбиваєть

Автоматизовані інформаційні системи і технології в маркетингу
В умовах функціонування ринку покупців маркетинг організації може розглядатися як складна система, що реалізує комплекс заходів щодо задово-лення попиту споживачів на продукцію й послуги за допомог

Задачі автоматизованої інформаційної технології маркетингу
Бурхливе впровадження інформаційних технологій у фінансову сферу економіки й різноманіття програмних продуктів, пропонованих на ринку інформаційно-технічних виробів призначені для рішення задач обл

Задачі автоматизованої інформаційної технології маркетингу
Бурхливе впровадження інформаційних технологій у фінансову сферу економіки й різноманіття програмних продуктів, пропонованих на ринку інформаційно-технічних виробів призначені для рішення задач обл

Порядок виконання постановок задач маркетингу
Декомпозиція АІС на окремі відносно відособлені з погляду практичних додатків частини дозволяє здійснити модульний принцип побудови АІТ. При цьому одиничний структурно-функціональний елемент АІС ро

План постановки задачі
Організаційно-економічна сутність задачі: - найменування задачі; - ціль рішення; - призначення (для яких об'єктів підрозділів і користувачів призначена);

Інформаційні потреби служби маркетингу на підприємстві
Інформаційні потреби маркетингових служб складаються з первинної й вторинної інформації. Первинна інформація з'являється безпосередньо в результаті взаємодії виробників товару зі споживачами, покуп

Склад і організація внугримашинного інформаційного забезпечення задач маркетингу
Інформація, необхідна для організації збуту продукції, має ключове значення, тому що будь-яка діяльність в системі управління матеріальними ресурсами ґрунтується на знанні конкретної ситуації, що з

Бази даних, що використовуються при вирішенні задач маркетингу
Бази даних як вихідний матеріал для надання практично всіх інших видів інформаційних послуг, утворюють основу сучасного інформаційного ринку. На основі баз даних можна вести обслуговування споживач

Поняття, цілі і задачі технологічного забезпечення
Оснащення обчислювальною технікою всіх галузей людської діяльності гостро порушує питання про технологічне забезпечення інформаційних систем. Не є виключенням і інформаційні системи маркетингу, що

Технічне забезпечення АІТ рішення задач збутової діяльності
Технічне забезпечення АІТ маркетингової діяльності-сукупність комп-лексу технічних засобів (КТЗ), методичних матеріалів по його створенню й функціонуванню й персоналу, що здійснює монтаж, налагодже

Збутовою діяльністю
Структурна система управління збутом складається з набору мікропроцесорних пристроїв і програмного забезпечення, зв'язки між якими відбивають специфіку об'єкта керування. Програмне забе

Технологія рішення аналітичних і прогнозних задач маркетингу
У маркетинговій діяльності важливе місце займають задачі аналітичного й прогнозного характеру, рішення яких пов’язане з великими часовими, трудовими витратами, а головне - вимагають участі висококв

Задачі маркетингу
Система маркетингу припускає рішення великої кількості задач, що нерідко суперечать одна одній. Цим обумовлюється багатоцільовий характер маркетингового планування, в результаті чого виникає задача

Тести до розділу 11
1.Маркетингова інформаційна система може розглядатися як____________ інформаційна система (ЕІС). Вставте пропущене слово. 2 Технологічне забезпечення АІТ складається з підсистем:

Законодавчі та нормативні акти
1. Закон України «Про інформацію» від 2.10.1992 // Там само. - 1992. - № 48. 2. Закон України «Про концепцію Національної програми інформатизації» від 4.02.1998 // Там само. - 1998. - № 27

Літературні джерела
13. Зацеркляний М.М. Інформаційни системи і технології у финансово-кредитних установах [Текст]: навч. посібник / М.М. Зацеркляний,О.Ф.Мельников; К.: Видавничиї дім „Професіонал”. 2007.- 327.-ІSBN 9

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги