рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ГЛАВА 1. ОСНОВИ ВНУТРІШНЬОЇ ТА ЗОВНІШНЬОЇ БАЛІСТИКИ

ГЛАВА 1. ОСНОВИ ВНУТРІШНЬОЇ ТА ЗОВНІШНЬОЇ БАЛІСТИКИ - раздел Философия, Національний Авіаційний Університет ...

НАЦІОНАЛЬНИЙ АВІАЦІЙНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ФАКУЛЬТЕТ ВІЙСЬКОВОЇ ПІДГОТОВКИ

О. І. Герасименко

 

ВОГНЕВА ПІДГОТОВКА

(навчальний посібник)

 

Київ 2006

Навчальний посібник охоплює в стислій формі найбільш складний матеріал розділу дисципліни „Військова підготовка” – “Вогнева підготовка” і призначений для допомоги студентам під час підготовки до занять та іспитів, а також самостійного вивчення розділу.

Навчальний посібник є доповненням до основних навчаль­них видань, які рекомендовані при вивченні розділу “Вогнева підготовка” в навчальних закладах та авіаційних частинах.

 

 

Навчальний посібник склав старший викладач О.І. Герасиме­нко.

Автор висловлює подяку студенту факультету телекомуніка­цій і захисту інформації Черненку Є. Ю. за активну участь у ство­ренні даного навчального посібника.

 


ГЛАВА 1. ОСНОВИ ВНУТРІШНЬОЇ ТА ЗОВНІШНЬОЇ БАЛІСТИКИ

 

Основи внутрішньої балістики

 

Внутрішня балістика – це наука, яка займається вивченням процесів, які відбуваються під час пострілу, і особливо під час руху кулі (гранати) вздовж каналу ствола.

 

Постріл і його періоди

Так, наприклад, пороховий заряд зразка 1943 р. масою 1,6г згорає при пострілі за 0,0012 с та створює при вибуху 1,6[1] л газів, тобто по об’єму… Порох містить в собі велику енергію. Заряд масою 1,45г виштовхує з каналу…  

Початкова швидкість кулі (гранати) та її практичне значення

Для польоту кулі в повітрі велике значення має швидкість, з якою куля покидає канал ствола, тобто швидкість в точці вильоту. Ця швидкість одна з… Початковою швидкістю польоту кулі називається швидкість, з якою куля покидає… Вона позначається υ0 та вимірюється в метрах за секунду (м/с). Ця швидкість трохи більша дульної, але менше…

Основи зовнішньої балістики

Зовнішня балістика – це наука, яка вивчає рух кулі (гранати) після припинення дії на неї порохових газів.

Траєкторія польту кулі (гранати) в повітрі, її елементи та форми

В момент пострілу ствол зброї займає відповідне положення. Політ кулі в… При польоті кулі, в повітрі, на неї діють дві сили:

Кут підвищення, при якому повна горизонтальна дальність (горизонтальна дальність) польоту кулі (гранати) стає найбільшою, називається кутом найбільшої дальності.

Величина найбільшої дальності для куль різних видів зброї складає біля 35.

Траєкторії, які отримують при кутах підвищення, менших кута найбільшої дальності, називаються настильними.

Траєкторії, які отримують при кутах підвищення більших кута найбільшої дальності, називаються навісними.

При стрільбі з однієї і тієї ж зброї (при однакових початкових швидкостях) можна отримати дві траєкторії з однаковою горизонтальною дальністю: настильною і навісною.

Траєкторії, які мають однакову горизонтальну дальність при різних кутах підвищення, називаються сполученими.

При стрільбі з вогнепальної зброї і гранатометів використовують тільки настильні траєкторії. Чим пологіша траєкторія, тим на більшому просторі місцевості ціль може бути уражена з одним встановленням прицілу (тим менший вплив на результати стрільби мають помилки в межах встановлення прицілу); в цьому заключається практичне значення настильної траєкторії.

 

Рис. 7. Кут найбільшої дальності; настильні, навісні, сполучені траєкторії.

 

Настильність траєкторії характеризується найбільшим її перевищенням над лінією прицілювання. При даній дальності, траєкторія тим більше настильна, чим менше вона піднімається над лінією прицілювання. Крім того, про настильність траєкторії можна судити по величині кута падіння: траєкторія тим більш настильна, чим менший кут падіння.

 

Прямий постріл

Тепер, коли ми ознайомились з польотом кулі в повітрі, не важко зрозуміти, що якщо ціль буде знаходитись на лінії продовження осі каналу ствола, то… Для того щоб уразити ціль, необхідно вісь каналу ствола зброї направити вище… Надання осі каналу ствола потрібного положення в горизонтальній і вертикальній площині називається наведенням або…

Прикритий, мертвий та простір, що уражається, їх практичне значення

Простір за укриттям, що не пробивається кулею, від його гребеня до точки зустрічі* називається прикритим простором. Прикритий простір тим більший, чим вище укриття і настильна траєкторія. Частина прикритого простору, на якому ціль не може бути уражена при даній траєкторії, називається мертвим простором. …

Питання для самоконтролю

 

  1. Що таке постріл, назвіть його періоди?
  2. Яку швидкість називають початковою, яке її практичне значення?
  3. Що називають траєкторією?
  4. Назвати форми траєкторії, дати їм визначення.
  5. Що таке прямий постріл і яке його практичне значення?
  6. Який простір називається прикритим простором?
  7. Який простір називають мертвим простором?
  8. Який простір газивають простором, що уражається?
  9. Який кут називають кутом вильоту? Що впливає на його виникнення?

ГЛАВА 2. МАТЕРІАЛЬНА ЧАСТИНА СТРІЛЕЦЬКОЇ ЗБРОЇ, ГРАНА­ТОМЕ­ТІВ І РУЧНИХ ГРАНАТ

Автомат Калашникова АК-74

  Рис. 10. Загальний вигляд автомата Калашникова АК-74.

Призначення, бойові властивості, загальна будова та принцип дії автомата

Автомат призначений для знищення живої сили та ураження вогневих засобів противника. Для ураження противника в рукопашному бою до автомата приєднується штик-ніж. … Для стрільби та спостереження в умовах природного нічного освітлення до автомата АК-74Н, АКС-74Н[8] приєднується…

Призначення та будова основних частин та механізмів автомата

Ствол призначений для направлення польоту кулі. В середині ствол має чотири нарізи, які в’ються зліва вгору направо. Нарізи призначені для придання… Основними частинами ствола є: патронник, газова камера, основа мушки, колодка… У казенній частині ствола канал гладкий і зроблений по формі гільзи; ця частина каналу призначена для розміщення…

Розбирання і складання автомата

Розбирання автомата може бути повним та неповним. Неповне – для чистки, змащування та огляду автомата. Повне – для чистки при сильному забрудненні автомата після знаходження його під дощем чи в снігу, при переході на нове…

Призначення, бойові властивості та загальна будова пістолета

9-мм пістолет Макарова (ПМ) є особистою зброєю нападу і захисту, призначеною для ураження супротивника на невеликій відстані.  

Можливі затримки і несправності під час стрільби і способи їх усунення

Пістолет при правильному поводженні з ним, уважному догляді і збереженні є надійною і безвідмовною зброєю. Однак, при тривалій роботі, через зношування частин та механізмів, а частіш… Для попередження затримок при стрільбі з пістолета і забезпечення безвідмовності його роботи треба:

Розбирання і складання пістолета

Неповне розбирання виконується для чищення, змащення та огляду пістолета. Повне розбирання - для чищення при сильному забрудненні пістолета, після… Часте повне розбирання пістолета не допускається, тому що воно прискорює зношення частин та механізмів.

Ручний протитанковий гранатомет РПГ-7

Ручний протитанковий гранатомет РПГ-7 багаторазового використання з реактивним протитанковим пострілом ПГ-7 належить до "довгожителів" (на… Сам гранатомет був розроблений під керівництвом В.В.Дегтярьова на Ковровському… РПГ-7 став найрозповсюдженішим у світі; знаходиться на озброєнні у 41 країни світу; в Єгипті, Іраку, Пакистані…

Призначення, бойові властивості, загальна будова та принцип дії гранатомета

40-мм ручний протитанковий гранатомет РПГ-7 призначе­ний для боротьби з танками, самохідними артилерійськими установками та іншими броньованими… Стрільба з гранатомета ведеться пострілами ПГ-7В та ПГ-7ВМ з надкаліберною… Найбільш ефективна відстань стрільби з гранатомета по танках, САУ та інших цілях, котрі мають висоту 2 метра і більше…

Будова гранат. Порядок зарядження гранатомета

Для стрільби з гранатомета використовуються постріли ПГ-7в (ПГ-7вм). Постріл складається з таких частин:  

Затримки, які виникають під час стрільби та способи їх усунення

У наслідок необережного поводження з гранатометом, забруднення і спрацювання частин, а також при несправності пострілів під час стрільби можуть… Затримки, які виникли під час стрільби, та способи їх усунення надані у…  

Будова гранат, поводження з ними, догляд і збереження

Ручні гранати – це боєприпаси для метання рукою. Розрізняють ручні гранати (осколкові), протитанкові й спеціальні (димові, запальні й ін.). Осколкові ручні гранати з'явилися в XVI столітті, а протитанкові - у роки 2 світової війни. Ручні гранати бувають дистанційної (вибухають через певний час після метання) і ударної (вибухають миттєво при зустрічі з перешкодою) дій.

Перед початком Великої Вітчизняної війни на озброєнні Червоної Армії була граната зразка 1914 р. (Рдултовського) і граната конструкції Д’яконова, зразка 1933 р.(ГРД-33). В 1942 р. була створена більш ефективна граната РГ-42, а військові інженери Бєдняков і Віцені сконструювали уніфікований запал для ручних гранат РГ-42 і Ф-1.

Мета даного параграфу і полягає в тому, щоб ознайомитись із призначенням, бойовими властивостями, загальною будовою, принципом дії ручних гранат, а також з порядком огляду, підготовкою гранат до зберігання та заходів безпеки при поводженні.

 

Призначення, бойові властивості, будова ручних осколкових гранат та підготовка їх до метання

Ручні осколкові гранатипризначені для ураження осколками живої сили супротивника в ближньому бою (під час атаки, в окопах, укриттях, населених пунктах, у лісі, у горах і т. ін.).

Залежно від відстані розльоту осколків гранати діляться на наступальні й оборонні.

До наступальних належать гранати РГД-5, РГН, до оборонних – Ф-1 та РГО. (Рис. 46, 47)**

 

 

Рис. 46. Загальний вигляд ручних осколкових гранат:

а – граната РГД-5; б – граната Ф-1; в – граната РГН; г – граната РГО.

 

Ручні гранати безвідмовно вибухають не тільки при ударі об твердий предмет або ґрунт, але й при падінні в бруд, сніг, воду. Під час вибуху утворюється велика кількість осколків, які розлітаються в різні боки.

 

Таблиця 9. Бойові властвості гранат.

 

Основні дані РГД-5 РГН Ф-1 РГО РКГ-3
Тип грана-ти наступа-льна насту-пальна оборон-на оборон-на протита-нкова
Середня дальність метання гранати, м 40-50 30-45 35-45 20-40 15-20
Вага, г
Запал УЗРГМ УДЗ УЗРГМ УДЗ миттєвої дії
Дія запалу дистан-ційна ударно-дистан-ційна дистан-ційна ударно-дистан-ційна ударна
Час горін-ня порохо-вого упові-льнювача, с 3,2-4,2 3,2-4,2 3,2-4,2 3,2-4,2 миттєво
Розривний заряд тротил тротил тротил тротил тротил
Вага роз-ривного за-ряду, г -
Радіус убійної дії осколків, м -

 

Будова гранати РГД-5

Ручна осколкова граната РГД-5 складається з корпуса з трубкою для запалу, розривного заряда й запала. (Рис. 47).

Рис. 47. Будова ручної осколкової гранати РГД-5:

1 – корпус;

2 – запал;

3 – розривний заряд;

4 – ковпак;

5 – вкладиш ковпака;

6 – трубка для запала;

7 – манжета;

8 – піддон;

9 – вкладиш піддона.

 

Корпус гранати призначений для розміщення розривного заряду, трубки для запалу, а також для утворення осколків під час вибуху гранати.

Корпус складається із двох частин ─ верхньої та нижньої. Верхня частина корпуса складається з зовнішньої оболонки, яка називається ковпаком, і вкладиша ковпака. До верхньої частини корпуса за допомогою манжети приєднується трубка для запалу.

Трубка призначена для приєднання запалу до гранати та для герметизації розривного заряду в корпусі. Для запобігання забруднення трубки, в неї вкручується пластмасова пробка. При підготовці гранати до метання замість пробки в трубку вкручується запал.

Нижня частина корпуса складається із зовнішньої оболонки, яка називається піддоном і вкладиша піддона.

Розривний заряд заповнює корпус і призначений для розриву гранати на осколки.

Будова гранати Ф-1

 

Ручна осколкова граната Ф-1 призначена для ураження живої сили переважно в оборонному бою. Внаслідок розльоту осколків на значну відстань кидати її можна тільки з укриття, з БТР або танка (САУ).

Граната складається з корпусу, розривного заряда й запала. При зберіганні, транспортуванні і перенесенні гранати у нарізний отвір для вкручування запалу вкручують пластмасову пробку.

Рис. 48. Будова ручної осколкової гранати Ф-1:

1 – корпус;

2 – розривний заряд;

3 – запал;

 

Корпус гранати чавунний, з поздовжніми й поперечними борознами, по яких він звичайно й розривається на осколки*. У верхній частині корпусу є нарізні отвори для вкручування запала. При зберіганні, транспортуванні й перенесенні його в нього вкручується пластмасова пробка.

Розривний заряд заповнює корпус і служить для розриву гранати на осколки.

Запал УЗРГМ

Для вибуху розривного заряду гранат РГД-5 і Ф-1 призначений уніфікований запал ручної гранати модернізований УЗРГМ.

Капсуль запала спалахує в момент метання гранати, а вибух відбувається через 3,2 - 4,2 с після метання.

Запал складається з:

- ударного механізму;

- власне запалу.

 

 

Рис. 49. Запал гранати УЗРГМ.

 

а – загальний вигляд; б – в роз­різі;

1 – трубка ударного механізму; 2 – з’єднувальна втулка; 3 – на­правляюча шайба; 4 – бойова пружина; 5 – ударник; 6 – шайба ударника; 7 – спусковий важіль; 8 – запобіжна чека; 9 – втулка уповільнювача; 10 – уповільню­вач; 11 – капсуль-запалювач;
12 – капсуль-детонатор.

 

Ударний механізм при­зна­че­ний для спалахування капсуля-запальника запалу.

Ударний механізм складається з:

- трубки ударного механізму;

- з’єднувальної втулки;

- напрямної шайби;

- бойової пружини;

- ударника;

- шайби ударника;

- спускового важеля;

- запобіжної чеки з кільцем.

Трубка ударного механізму є основою для зборки всіх частин запалу.

З’єднувальна втулка з'єднує запал з корпусом гранати.

Напрямна шайба є упором для верхнього кінця бойової пружини й направляє ударник.

Бойова пружина призначена для надання ударникові енергії, необхідної для наколу капсуля-запалювача.

Ударник робить накол і викликає запалення капсуля-запальника. (Рис. 50).

 

Рис. 50. Ударник і шайба ударника:

1 – жало;

2 – виступи для упору шайби;

3 – проточка для вилки спускового важеля;

4– шайба ударника.

 

Шайба ударника одягнута на нижній кінець ударника і є упором для нижнього кінця бойової пружини.

Спусковий важіль утримує ударник у зведеному положенні (бойова пружина стиснута). (Рис. 51).

 

Рис. 51. Спусковий важіль:

1 – вилка;

Вушко з отворами для запобіжної чеки.

Запобіжна чека служить для утримання спускового важеля на трубці ударного механізму. Вона проходить через отвори пружини спускового важеля й стінок…  

Призначення, бойові властивості, будова ручної проти­танко­вої гранати РКГ-ЗЕ, та підготовка її до метання

Ручна кумулятивна граната РКГ-3Епротитанкова граната спрямованої дії, призначена для знищення танків й інших броньованих об'єктів супротивника.

Метання гранати виконується з різних положень і тільки з-за укриття.

Бойові властивості гранати РКГ-ЗЕ:

- середня дальність метання гранати 15-20 м;

- вага спорядженої гранати 1070 г;

- бронепробійність 170 (зі сталевою воронкою), 220 (з мідною воронкою), мм;

- характер бойової дії – кумулятивна направлена;

- принцип дії механізму гранати – ударна, миттєвої дії.

При влученні в ціль граната миттєво вибухає й струменем газів високої густини й температури пробиває броню сучасних танків й інші перешкоди.

Будова гранати

Граната складається з корпуса, рукоятки, розривного заряду й запала.

 

Рис. 60. Будова ручної протитанкової кумулятивної гранати РКГ-3:

1 – корпус; 2 – розривний заряд; 3 –запал; 4 – рукоятка.

 

Корпус гранати циліндричний, призначений для розміщення розривного заряда й запала.

Корпус має: знизу ─ дно; всередині ─ кумулятивну лійку; згори - кришку з трубкою для запалу. Верхня частина кришки закінчується різьбленням для накручування рукоятки.

Зовні на корпус гранати наносяться правила метання й маркування.

 

Рис. 61. Корпус гранати (в розрізі):

1 – оболонка; 2 – кумулятивна воронка; 3 – дно; 4 – кришка; 5 – трубка;
6 – різьба; 7 – основний заряд; 8 – додатковий заряд; 9 – картонна про­кладка; 10 – кумулятивна виямка.

 

Рукоятка призначена для зручності метання гранати й приведення в дію ударного механізму.

Вона складається з корпуса, рухливої муфти з пружиною, відкидної планки, відкидного ковпака з планкою й запобіжною чекою з кільцем.

У рукоятці містяться ударний механізм, стабілізатор і запобіжний пристрій.

 

Рис. 62. Рукоятка:

1 – корпус; 2 – рухома муфта; 3 – відкидна планка; 4 – кільце;
5 – відкидний ковпак з планкою.

Ударний механізм призначений для запалювання капсуля-запальника запала.

Стабілізатор призначений для надання гранаті спрямованого польоту дном корпуса вперед.

Запобіжний пристрій включає чотири запобіжники, які забезпечують безпеку при поводженні з гранатою та під час її польоту.

Перший запобіжник – запобіжна чека, поєднує рухому муфту з відкидною планкою i забезпечує безпеку поводження з гранатою. Він вимикається перед киданням гранати.

Другий запобіжник – забезпечує безпеку гранати при випадковому падінні, якщо запобіжна чека висмикнута. Він складається з планки, відкидного ковпака з кулькою, рухомої муфти та її пружини. Запобіжник вимикається в момент метання гранати.

Третій запобіжник – забезпечує безпеку гранати після метання (другий запобіжник спрацював). При випадковому ударі в перешкоду, що розташована ближче 1 м від того, хто кидає. Він складається з стрижня з ковпачком i пружини, рухомої центральної трубки, ніпеля i двох кульок. Запобіжник вимикається стабілізатором після його розкриття під час польоту гранати.

Четвертий запобіжник – контр-запобіжна пружина. Забезпечує безпеку гранати в польоті, утримуючи інерційний тягарець від переміщення вперед.

Розривний заряд призначений для пробиття броні (бетону) і руйнування міцних перешкод.

Для утворення під час вибуху вузького струменя газів високої густини (кілька тисяч атмосфер) і направлення її на броню заряд у передній частині має лійкоподібну кумулятивну виїмку*. Крім того, між дном корпусу й кумулятивною лійкою є вільний простір (без вибухової речовини), який забезпечує найбільший ефект бронепробивності гранати. Розривний заряд складається з основного й додаткового зарядів, між якими міститься картонна прокладка.

Запал миттєвої дії призначений для вибуху розривного заряду гранати. Він складається з гільзи й втулки. У втулці поміщений капсуль-детонатор, а в гільзі – додатковий детонатор.

 

Рис. 63. Запал (в розрізі).

 

1 – гільза; 2 – втулка; 3 – капсуль-детона­тор; 4 – додатковий детонатор.

 

 

Кумулятивними снарядами (гранатами) броня пробивається енергією порохових газів розривного заряду, який вибухає при зустрічі з ціллю.

У гранат (снарядів) кумулятивної дії в розривному заряді є лійкоподібна виїмка, звернена розширенням у бік головної частини гранати (снаряда). У цю виїмку завжди ставиться металева лійка, яка підсилює бронебійний ефект.

Завдяки лійкоподібній формі заряду напрямок руху газів під час вибуху поширюється перпендикулярно до стінок виїмки, викривляється; зустрічаючись із середньою частиною струменя, гази утворюють вузький, високої густини (кілька тисяч атмосфер) пучок (кумулятивний струмінь). Найбільш вузька частина цього струменя називається фокусом кумуляції.

У цій частині збирається (кумулюється) найбільша енергія, здатна пробити броню танків.

Кумулятивний ефект:

 

Рис. 64. Кумулятивний ефект.

 

1 – запал; 2 – заряд; 3 – металева лійка; 4 - гази; 5 – фокус кумуляції (най­більш вузька частина кумулятивного струменя).

 

Робота частин і механізмів гранати

Перед метанням гранати. Дістати гранату з сумки, відкрутити рукоятку, вставити в трубку корпуса запал і вкрутити до відмови рукоятку.

Під час метання гранати. Граната для метання береться за рукоятку в руку, запобіжна чека висмикується й граната кидається в ціль.

 

 

Рис. 65. Граната під час польоту.

 

1 – пружина стабілізатора; 2 – рухома трубка; 3 – дротові пір’я; 4 – ма­тер’яний конус; 5 – відкидний ковпак з планкою; 6 – пружина ковпака.

 

При зустрічі з ціллю (перешкодою). У момент удару гранати дном корпуса або бічною частиною в ціль (перешкоду) ударник під дією бойової пружини різко просувається вперед, наколює капсуль-детонатор запалу, він запалюється й викликає миттєвий вибух гранати.

Завдяки кумулятивній лійці створюється кумулятивний струмінь, що пошкоджує броню бойової машини супротивника.

 

Заборонено!!!

Розбирати рукоятку. Торкати гранату, яка не розірвалася.

 

Питання для самоконтролю

 

  1. Призначення та бойові властивості автомата АК-74.
  2. Назвати основні частини та механізми автомата, їх призначення.
  3. На чому базується автоматична дія автомата?
  4. Призначення та бойові властивості пістолета Макарова.
  5. Назвати основні частини та механізми пістолета, їх призначення.
  6. На чому грунтується робота автоматики пістолета?
  7. Призначення та бойові властивості ручного протитанкового гранатомета РПГ-7.
  8. Назвати основні частини і механізми гранатомета, їх призначення.
  9. Призначення, бойові властивості та будова ручних осколкових гранат.
  10. Як поділяються гранати в залежності від відстані розльоту осколків?
  11. Як поділяються гранати за принципом дії механізму гранати?
  12. Призначення та будова запалу до ручних осколкових гранат УЗГРМ.
  13. Яких заходів безпеки потрібно додержуватися під час поводження з ручними гранатами?
  14. Призначення, бойові властивості та будова ручної протитанкової гранати РПГ-3 (РКГ-3Е).
  15. Принцип дії ручної протитанкової гранати.

Глава 3. Прийоми та правила стрільби із стрілецької зброї

Прийоми та правила стрільби з автомата Калашникова АК-74

Прийоми та способи стрільби з автомата

Стрільба з автомата може вестися з різних положень і з будь-якого місця, звідки видно ціль або ділянку місцевості, на якій очікується поява… При веденні вогню з місця в пішому порядку автоматник приймає положення для… При русі на БТР, БМП, автомобілі, танку й десантних переправних засобах автоматник для ведення вогню приймає зручне…

Не слід вибирати місце для стрільби поблизу окремих місцевих предметів, які виділяються, а також на гребенях висот.

Для успішного виконання вогневих завдань автоматник повинен досконало володіти прийомами стрільби з автомата. Залежно від фізичних особливостей автоматника дозволяється вести стрільбу з…  

Для прицілювання треба замружити ліве око, а правим дивитися через проріз прицілу на мушку так, щоб мушка знаходилася посередині прорізу, а вершина її була нарівні з верхніми краями гривки прицільної планки, тобто взяти рівну мушку.

 

Рис. 67. Рівна мушка.

 

Затримуючи подих на видиху, переміщенням ліктів, а якщо потрібно, корпуса й ніг, піднести рівну мушку до точки прицілювання, одночасно з цим натискаючи на спусковий гачок першим суглобом вказівного пальця правої руки.

При прицілюванні потрібно стежити за тим, щоб гривка прицільної планки займала горизонтальне положення.

Варто пам'ятати, що для здійснення влучного пострілу (черги) велике значення має точність й одноманітність прицілювання. Особливо важливо не допускати відхилення мушки в прорізі прицілу від правильного положення, тобто точно брати рівну мушку. Так, незначне відхилення мушки при стрільбі на дальності понад 300 м може призвести до того, що середня траєкторія виявиться поза ціллю. Допустимо, що автоматник недбало прицілюючись у фігуру, що перебігає, на дальності 400 м, притримав мушку в прорізі вліво на 0,5 мм. Тоді кулі розташуються вліво від точки прицілювання на 52 см, тому що зсув мушки убік на 1 мм при стрільбі на 100 м переміщує середню точку влучення на 26 см. Цей приклад наочно показує, наскільки важливо брати рівну мушку без помилок.

Для спуску курка треба, міцно втримуючи зброю й затамувавши подих, продовжувати плавно натискати на спусковий гачок доти, поки курок непомітно для стріляючого не спуститься з бойового взводу, тобто поки не відбудеться постріл.

Якщо при прицілюванні рівна мушка значно відхилиться від точки прицілювання, потрібно не підсилюючи й не послабляючи тиску на спусковий гачок, уточнити наведення й знову підсилити натискання на спусковий гачок.

При спуску курка не слід надавати значення легким коливанням рівної мушки в точці прицілювання. Прагнення дотиснути спусковий гачок у момент найкращого сполучення рівної мушки з точкою прицілювання, як правило, приводить до смикання за спусковий гачок і до неточного пострілу. Якщо той, хто стріляє, натискаючи на спусковий гачок, відчує, що він не може більше не дихати, треба, не підсилюючи й не послаблюючи натиску пальцем на спусковий гачок відновити подих й, знову затримавши його на вдосі, уточнити наведення й продовжити натискання на спусковий гачок.

При веденні вогню, особливо чергами, треба міцно втримувати приклад у плечі, не міняючи положення ліктів і зберігаючи рівну мушку під точкою прицілювання. Після кожної черги (пострілу) швидко відновлювати правильність прицілювання.

При стрільбі з положення лежачи дозволяється автомат упирати магазином у ґрунт.

При стрільбі безперервним вогнем по широкій цілі плавно переміщати рівну мушку з одного флангу цілі до іншого.

 

Припинення стрільби

 

Припинення стрільби включає відпускання спускового гачка й розрядження зброї. Воно може бути тимчасовим і повним.

Для тимчасового припинення стрільби подається команда “Стій”, а при стрільбі в русі – “Припинити вогонь”.

По цих командах автоматник припиняє натискання на спусковий гачок, ставить автомат на запобіжник і, якщо потрібно, міняє магазин.

Для заміни магазину треба:

- відокремити магазин від автомата;

- приєднати споряджений магазин.

Якщо в магазині були витрачені всі патрони, то після приєднання спорядженого магазину до автомата треба зняти зброю із запобіжника, відвести затворну раму за рукоятку назад до упору, відпустити її й знову поставити автомат на запобіжник.

Для повного припинення стрільби після команди “Розряджай”поставити зброю на запобіжник, відтягнути хомутик назад, встановлюючи в автоматі приціл на “П”, розрядити автомат.

Для розрядження автомату треба:

- відокремити магазин;

- зняти автомат із запобіжника;

- повільно відвести затворну раму за рукоятку назад, витягти патрон з патронника й відпустити затворну раму;

- натиснути на спусковий гачок (спустити курок з бойового взводу);

- поставити зброю на запобіжник;

- вийняти патрони з магазину й приєднати його до автомата;

- підібрати патрон, витягнутий з патронника.

Після розрядження, якщо потрібно командир може подати команду “Зброя до огляду”. По цій команді підготувати автомат до огляду й дати його оглянути.

Способи стрільби

Стрільба – ведення вогню з різних видів зброї.

Стрільба з автомату може вестися лежачи, з коліна, сидячи, стоячи (з руки або упору), на ходу без зупинки або з короткої зупинки, через бійниці БМП (БТР) або поверх борту автомобіля, через оглядове вікно або вхідні двері вантажної кабіни вертольоту.

З автомату ведеться автоматичний або поодинокий вогонь. Автоматичний вогонь є основним видом вогню: він ведеться короткими (до 5 пострілів) і довгими (до 10 пострілів) чергами й безупинно.

Стрільба по груповим цілям ведеться з розсіюванням куль по фронту й глибині цілі.

Розсіювання куль по фронту при стрільбі досягається кутовим переміщенням автомата по горизонту. Швидкість кутового переміщення зброї при стрільбі з розсіюванням куль по фронту цілі залежить від дальності стрільби й необхідної щільності вогню. При цьому щільність вогню у всіх випадках повинна бути не менш двох куль на кожен метр фронту цілі.

Стрільба по цілям, що рухаються під кутом до площини стрільби, ведеться способом супроводу цілі або способом вичікуванняцілі (вогневого нападу).

При веденні вогню способом супроводу цілі той, хто стріляє, взявши необхідне упередження й переміщаючи зброю у бік руху цілі, у момент найбільш правильного наведення веде вогонь короткими або довгими чергами залежно від дальності стрільби й від швидкості руху цілі.

При вогні способом вичікування цілі той, хто стріляє вибирає на шляху руху цілі, як точки прицілювання, декілька місцевих предметів. Після цього наводить зброю в точку найближчу до цілі, міцно втримує її й з підходом цілі до цієї точки на величину півтора - двох табличних упереджень, міцно втримуючи зброю, робить довгу чергу. Якщо ціль не буде уражена, то стрільба повторюється при підході цілі до наступного місцевого предмету (точки).

По повітряним цілям стрільба ведеться загороджувальним або способом супроводу.

Сутність ведення вогню загороджувальним способом полягає в тому, що на напрямку польоту літака ставиться нерухома зона зосередженого вогню з таким розрахунком, щоб забезпечити перетинання снопу траєкторії із ціллю. При цьому зброї надається кут піднесення в 45° у зазначеному командиром напрямку. Загороджувальний вогонь ведеться, як правило, відділенням або взводом по команді командира всім складом.

По повітряних цілях, що повільно летять, - вертольотам, транспортним літакам, парашутистам - вогонь ведеться способом супроводу. Упередження визначається й відраховується у видимих розмірах цілі (у фігурах).

При веденні вогню способом супроводу автоматник утримує лінію прицілювання поперед літака (вертольота) на величину потрібного упередження й робить довгу чергу.

Визначення упередження при стрільбі по повітряним цілям

 

Таблиця 10. Стрільба по вертольотам і транспортним літакам.

 

Ціль і її швид-кість Дальність стрільби
в мет-рах в кор-пусах в мет-рах в кор-пусах в мет-рах в кор-пусах
Вертоліт, 50 м/с
Транспортні літаки, 100 м/с

 

Примітка: довжина корпусу літака ≈ 15 м, вертольоту ≈ 8м

 

Таблиця 11. Стрільба по парашутистам.

 

Дальність стрільби
Виніс точки приці-лювання у фігурах парашутиста Під ноги

 

Правила стрільби з автомата

Правила стрільби з автоматів містять рекомендації з вибору цілі, прицілу й точки прицілювання, виду вогню й способу стрільби, корегування стрільби,… Загальні рекомендації:

Прийоми та правила стрільби з пістолета Макарова

Прийоми та способи стрільби з пістолета

Способами стрільби є: - стрільба з положення стоячи; - стрільба у положення з коліна;

Правила стрільби з пістолета

Військовослужбовець, озброєний пістолетом, веде вогонь в бою самостійно, відповідно до обставин. Вибір місця для стрільб

Питання для самоконтролю

 

1. З яких прийомів складається стрільба з автомата Калашникова АК-74?

2. Способи стрільби з автомата АК-74.

3. Які рекомендації містять правила стрільби?

4. Назвати способи стрільби з пістолета.

5. З яких прийомів складається стрільба з пістолета Макарова?

6. Назвіть правила вибору точки прицілювання для автомата Калашникова АК-74 і пістолета Макарова.


Глава 4. Організація та проведення стрільб

Організація підготовки та проведення стрільб

 

Основні вимоги до організації та проведення стрільб

Основні вимоги до організації та проведення стрільб викладені в Курсі стрільб зі стрілецької зброї і бойових машин Сухопутних військ (КС СЗ і БМ… Курс стрільб назначається для навчання солдатів, сержантів, курсантів,… Успішне відпрацювання курсу стрільб забезпечується:

Умови виконання вправ стрільби зі стрілецької зброї

Початкові вправи стрільби з автомата

 

Стрільба з місця по нерухомій цілі і цілі, що з 'являється, вдень

 

Цілі:

- грудна фігура з колами (мішень №4) на щиті 0,75x0,75 м., нерухома, щит встановлюється на рівні поверхні землі без просвіту;

- атакуючий (контратакуючий) стрілець – ростова фігура (мішень №8), що з'являється на необмежений час.

Дальності до цілей:

- до грудної фігури – 100 м.;

- доатакуючого (контратакуючого) стрільця – 200 м.

Кількість боєприпасів:для автоматів – 9, з яких 3 для стрільби по грудній фігурі з колами.

Час стрільби:необмежений.

Положення для стрільби:лежачи з упору, з однієї вогневої позиції.

Оцінка:уразити обидві цілі, при цьому вибити:

„відмінно"–25 очок;

„добре” – 20 очок;

„задовільно” –15 очок.

 

А вправа стрільби з пістолета

 

Навчання точному прицілюванню та влучній стрільбі по нерухомій цілі, день

 

Ціль:грудна фігура з колами (мішень №4) на щиті 0,75x0,75 м., що встановлена на висоті очей того, хто стріляє, нерухома.

Дальність цілі:25 м.

Кількість боєприпасів:патронів – 3.

Час на стрільбу:необмежений.

Положення для стрільби:стоячи зруки.

Оцінка:

„відмінно”–вибити 25 очок;

„добре"– вибити 21 очко;

„задовільно" – вибити 18 очок.

Кількість вибитих очок визначається тільки по кулях, що влучили в фігуру.

 

Підготовка та проведення стрільб

До початку стрільби керівник заняття повідомляє тему, мету та порядок проведення заняття та вказує в тирі:

- вихідне положення;

- вогневий рубіж, рубіж відкриття та припинення вогню;

- основні та небезпечні напрямки стрільби.

Після цього керівник заняття перевіряє знання тих, хто навчається, умов вправи, що виконується, заходів безпеки при стрільбі та ставить їм завдання.

 

Порядок виконання 1-ї вправи стрільби з пістолета

 

Після прибуття зміни у вихідне положення, керівник стрільби уточнює кожному з тих, хто стріляє, порядок виконання вправи (вогневу позицію, місце та положення для стрільби, мішень для стрільби та нагадує тим, хто навчається, заходи безпеки під час виконання вправи).

Переконавшись у готовності зміни до руху на вогневий рубіж, керівник стрільби дає команду „На вогневий рубіж, кроком-РУШ".За цією командою ті, хто навчається, займають у відповідності до отриманого завдання свої місця на вогневому рубежі.

Після прибуття зміни на вогневий рубіж керівник надає команду „Взяти магазини"після чого „Крок назад, кроком-РУШ".

Боєприпаси видаються зміні роздатчиками боєприпасів після команди керівника стрільби „Видати зміні по три бойових патрона".Отримавши патрони той, хто стріляє, доповідає керівнику стрільби: „Студент Іванченко три бойових патрона отримав".

Після доповіді всіх, хто входить до складу зміни про отримання боєприпасів, керівник надає команду: “Спорядити магазини”.

За цією командою той, хто стріляє, повинен взяти магазин у ліву руку, а правою рукою вкладати патрони до магазина один за одним, при цьому натискати великим пальцем, доки патрон не ввійде за верхні загнуті краї бокових стінок корпусу магазину, після чого просувати його капсулем до задньої стінки корпусу магазину.

Після спорядження магазинів студентами керівник надає команду „Крок вперед, кроком-РУШ", а далі „Заряджай".

За цією командою той, хто стріляє, повинен:

- взяти пістолет і вставити споряджений магазин в основу рукоятки;

- дослати патрон у патронник стволу, для чого зняти пістолет із запобіжника (опустити прапорець донизу), відвести лівою рукою затвор у крайнє заднє положення й відпустити його;

- доповісти керівнику: „Студент Іванченко до бою готовий".

Переконавшись у готовності тих, хто стріляє, та у безпеці стрільби її керівник подає команду „По своїм мішеням – вогонь".За цією командою ті, хто стріляє приймають положення для стрільби, прицілюються та здійснюють постріл.

У ході виконання вправи керівник стрільби повинен спостерігати за діями тих, хто стріляє. Йому забороняється втручатися в їх дії, якщо вони не порушують заходи безпеки. (Таблиця 11).

Про несправності та затримки, які виникають під час стрільби, ті хто навчається, доповідають керівнику та усувають їх з його допомогою.

Коли під час стрільби будуть витрачені всі патрони, затвор пістолета залишається позаду. Студент, у якого закінчилися патрони доповідає керівнику стрільби: "Студент Іванов стрільбу закінчив".

Після закінчення виконання вправи всією зміною стріляючих, керівник стрільби оглядає зброю та дає розпорядження оглянути мішені.

Для огляду зброї надається команда: "Зброя – до огляду".За цією командою той, хто стріляв, зобов'язаний:

- лівою рукою вийняти магазин з основи рукоятки пістолета й вкласти його під великий палець правої руки попереду запобіжника так, щоб подавач магазина був на 2-3 см вище замка;

- великим пальцем правої руки нажати на кнопку затворної затримки й звільнити замок;

- нажавши на спусковий гачок, зробити контрольний спуск курка;

- поставити запобіжник у положення „запобігання";

- вставити магазин в основу рукоятки;

- покласти пістолет (вкласти пістолет у кобуру й застібнути її кришку).

Для огляду мішеней подається команда „До огляду мішеней бігом – РУШ".За цією командою ті, хто навчається, підходять до своїх мішеней та ознайомляться з результатами стрільби. Відомість обліку результатів виконання вправи заповнює керівник стрільби.

Стрільба оцінюється „незадовільно" незалежно від влучностіякщо під час виконання вправи той, хто стріляє, допустив грубі порушення заходів безпеки.

Під час стрільби, чергова зміна знаходиться на вихідному рубежі та спостерігає за діями тих, хто знаходиться на вогневому рубежі.

Після закінчення стрільби навчального підрозділу старший керівник стрільби наказує зібрати гільзи, перевірити зброю, підводить підсумки роботи з всім особовим складом навчального взводу та оголошує оцінку стрільби.

 

Заходи безпеки при проведенні стрільб

Безпека під час стрільби забезпечується чіткою організацією стрільб, точним дотриманням порядку і правил, встановлених в тирі, заходів безпеки, високою дисциплінованістю всіх учасників стрільби.

Особовий склад, який не засвоїв правил та заходів безпеки, до стрільби та обслуговуванню стрільб не допускається.

Щоб не допустити нещасних випадків і гарантувати безпеку тих, хто стріляє, і тих, хто перебуває в тирі, забороняється: - вести стрільбу з несправної зброї; - брати на вогневому рубежі зброю, торкатися її, підходити до неї без дозволу керівника стрільби;

Питання для самоконтролю

 

1. Назвіть заходи безпеки під час стрільби. З яких прийомів складається стрільба?

2. Назвіть умови виконання 1-ї вправи стрільби з пістолета Макарова.


ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ДО МОДУЛЬНОЇ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ

2. Початкова швидкість кулі (гранати) та її практичне значення. 3. Відбій зброї та кут вильоту. 4. Траєкторія польоту кулі (гранати) та її практичне значення.

IНФОРМАЦIЙНО-МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

 

1. Курс стрільб зі стрілецької зброї і бойових машин Сухопутних військ (КС С3 і БМ СВ.-99) – К.: Варта, 1999

2. Руководство по 5.45 мм автомату Калашникову АК-74 – М.:Воениздат, 1984.

3. Наставление по стрелковому делу 9-мм пистолет Макарова. – М.:Воениздат, 1970.

4. Наставление по стрелковому делу. Ручной противотанковый гранатомет (РПГ-7 и РПГ-7Д). – М.: Воениздат,1983.

5. Наставление по стрелковому делу. Ручные гранаты . – М.:Воениздат, 1980

6. Пособие. Меры безопасности в ходе учений и занятий по боевой подготовке. – М.: Воениздат, 1988

7. Вогнева підготовка. Навчальний посібник (з методичними рекомендаціями). – К.: Вид. Палива АС., 2003-272с.

8. Наставления по стрелковому делу. – М.: Воениздат, 1985


Прийняті скорочення

АК – автомат Калашникова. АКМ – автомат Калашникова модернізований. АКМС – модифікація автомата АКМ із полегшеним металевим прикладом трикутної форми, що складається вліво, створена для…

– Конец работы –

Используемые теги: Глава, основи, внутрішньої, зовнішньої, балістики0.087

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ГЛАВА 1. ОСНОВИ ВНУТРІШНЬОЇ ТА ЗОВНІШНЬОЇ БАЛІСТИКИ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Основы планирования. Теоретические основы управления проектами. Основы планирования. Планирование проекта в MS Project 7
Использованная литература В В Богданов Управление проектами в Microsoft Project Учебный курс Санкт Петербург Питер г...

Глава I Берлинский кризис 1948 – 1949 гг. Глава II Берлинский кризис 1953 гг. Глава III Берлинский кризис 1958 – 1961 гг.
Введение... Глава I Берлинский кризис гг...

Экономические основы технологического развития тема “ Основы технологического и экономического развития”
Особенностью современного развития технологий является переход к целостным технолого-экономическим системам высокой эффективности, охватывающим… В практической деятельности экономиста и финансиста технология является… Именно за счет прибыли, полученной от своевременно и разумно вложенных в технологию средств, и достигается…

Глава 1. Статистика финансов как наука. Финансовая информация как основа статистических исследований в статистике финансов
Высшая школа бизнеса... Факультет банковского дела...

Глава I Теоретические основы методики развития речи
Оглавление... Предисловие... Глава I Теоретические основы методики развития речи...

Раздел второй. Экономика Натурального обмена. Глава 5. Чистый обмен и основы разделения труда
Экономика Натурального обмена... Глава Чистый обмен и основы разделения труда...

Глава 1. Маркетинг, его основы и концепции
В сегодняшнем сложном мире все мы должны разбираться в маркетинге Продавая... Если же речь идет о производственной деятельности то здесь маркетинг выступает системой организации всей деятельности...

ОСНОВИ ТЕОРIЇ КIЛ, ОСНОВИ РАДІОЕЛЕКТРОНІКИ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ... ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ РАДІОЕЛЕКТРОНІКИ...

Глава 1.Теоретико-методологические основы социальной защиты детства
Глава... Оглавление... Предисловие Глава Теоретико методологические основы социальной защиты детства...

Глава IY. Становление и развитие Московской Руси ХIY-ХYП вв. 139 Глава Y. Российская империя в ХYШ в
Введение... Глава I Цивилизации древности... Глава П Генезис западной цивилизации в эпоху Средневековья...

0.033
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам