рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Основні поняття, терміни та визначення

Основні поняття, терміни та визначення - раздел Философия, МЕТОДИ АНАЛІЗУ НЕБЕЗПЕК СИСТЕМИ «ЛЮДИНА –МАШИНА – НАВКОЛИШНЕ СЕРЕДОВИЩЕ» Радіоактивність – Це Здатність Деяких Природних Хімічних Еле...

Радіоактивність – це здатність деяких природних хімічних елементів (Ra,U,To і т.ін ), а також штучних радіоактивних ізотопів спонтанно розпадатися, утворюючи при цьому певні види випромінювань.

Радіонукліди –радіоактивні атоми з певними атомною масою та номером, а для ізомерних атомів – з певним енергнтичним станом атомного ядра.

Активність радіоактивного елемента – це кількість атомних розпадів, що відбуваються за 1 секунду.

 

 

  Активність радіоактивної речовини пропорційна її кількості й обернено пропорційна періоду напіврозпаду.  

 

За одиницю активності (активність нукліда в радіоактивному джерелі)-

прийнята:

¨ в системі СІбеккерель (Бк, Bq) – це така кількість радіоактивної речовини, в якій відбувається 1 акт розпаду за 1 с;

¨ несистемна одиницякюрі (Кі, Сі) – така кількість радіоактивної речовини в якій відбувається 37 млрд актів розпаду за 1 с.

Доза випромінювання – це кількість енергії радіоактивних випромінювань поглинутих одиницею об’єму середовища, яке опромінюється.

 

  Доза випромінювання (або опромінення) є мірою вражаючої дії радіоактивних випромінювань на організм людини, тварин і рослини.

Експозиційна доза, що характеризує іонізаційний ефект рентгенівського і гамма-випромінювань у повітрі.

Одиниці вимірювання:

¨ в системі СІ– кулон на кілограм (Кл/кг, C/kg);

¨ несистемна одиниця рентген (Р, R).

Поглинута доза –це кількість енергії різних видів іонізуючих випромінювань, поглинутих одиницею маси речовини.

Одиниці вимірювання:

¨ в системі СІ – джоуль на кілограм (Дж/кг, J/kg) або грей (Гр, Gy);

¨ несистемна одиниця – рад (rad).

 

  Поглинута доза більш точно визначає вплив іонізуючих випромінювань на біологічні тканини організму, в яких різні атомний склад і густина. Є окрема залежність між поглинутою дозою і радіаційним ефектом: чим більша поглинута доза, тим більший радіаційний ефект. Поглинута доза характеризує радіаційний ефект для всіх видів органічних і хімічних тіл, крім живих організмів.  

Еквівалентна доза –це величина яка враховує той факт, що різні види іонізуючого випромінювання під час опромінювання організму однаковими дозами приводять до різного біологічного ефекту.

 

Еквівалентна доза дозволяє оцінити можливу шкоду для здоров’я людини внаслідок хронічного впливу іонізуючого випромінювання довільного складу.  

 

Одиниці вимірювання:

¨ в системі СІзіверт (Зв, Sv);

¨ несистемна одиницябер - біологічний еквівалент рентгена.

Радіаційні аварії − це аварії з викидом (виходом) радіоактивних речовин (радіонуклідів) або іонізуючих випромінювань за межі, не передбачені проектом для нормальної експлуатації радіаційно-небезпечних об'єктів, в кількостях понад установлену межу їх безпечної експлуатації.

3.1. Іонізаційні випромінювання у навколишньому середовищі

 

Проникна властивість іонізаційних випромінювань залежить від їхньої природи, заряду та енергії, а також від густини речовини, що опромінюється. Основну частину опромінення населення Землі одержує від природних джерел (земна радіація, космічне випромі­нювання, внутрішнє опромінення).

Штучними джерелами іонізаційних випромінювань є ядерні вибухи, ядерні установки для виробництва енергії, рентгенівські апарати, апаратура засобів зв’язку тощо.

Різні за своєю природою випромінювання, які відрізняються від інших високою енергією і мають властивість іонізувати та руйнува­ти біологічні об'єкти, називаються іонізаційними. Взаємодія іоніза­ційного випромінювання із середовищем призводить до утворення електричних зарядів різних знаків. Розрізняють корпускулярне й фо­тонне іонізаційне випромінювання.

 

  Корпускулярне випромінювання це потік елементарних частинок із масою спокою, відмінною від нуля, що утворюються при радіоактивному розпаді, ядерних перетвореннях або генеруються на прискорювачах: альфа (α) і бета (β)-частинки, нейтрони й протони.

 

α-випромінювання має високу іонізаційну здатність. Довжина пробігу α-частинки у повітрі становить близько 10 см, а у твердих і рідких середовищах ще менше. Одяг, засоби індивідуального захис­ту майже повністю затримують α-частинки та захищають людину від їхньої дії. Через високу іонізаційну властивість ці частинки особ­ливо небезпечні при потраплянні в організм. Людина уражається як при внутрішньому, так і при зовнішньому опроміненні: внутрішнє виникає при потраплянні в організм радіоактивних речовин разом із їжею, питною водою й повітрям; зовнішнє при перебуванні на за­раженій місцевості, потраплянні радіоактивних речовин на шкіру та одяг людей, а також під час дії проникаючої радіації.

β-частинкам (β) притаманна більша, ніж α-частинкам, проник­на здатність, але менша іонізаційна властивість. Довжина пробігу β-частинок у повітрі становить близько 1,5 м, а в живих тканинах 1-2 см.

 

  Фотонне випромінювання – це електромагнітні ко­ливання, які поширюються у вакуумі зі швидкістю до 300 000 км/с.: гамма (γ) й рентгенівське випромінювання.  

 

γ-випромінювання має найбільшу глибину проникнення його може суттєво послабити лише свинцева або бетонна стіна.

 

3.2. Методи реєстрації іонізаційних випромінювань

Фотографічний методбазується на зміні ступеня почорніння фотоемульсії під впливом радіоактивних випромінювань. Гамма-промені, впливаючи на молекули бромистого срібла, яке знаходиться в фотоемульсії, призводять до розпаду і утворення срібла і брому. Кристали срібла спричиняють почорніння фотопластин чи фотопаперу під час проявлення. Одержану дозу випромінювання (експозиційну або поглинуту) можна визначити, порівнюючи почорніння плівки паперу з еталоном.

Недоліками метода є його недостатня точність, яка зумовлена залежністю чутливості плівки від енергії випромінювання та щільності почорніння від умов фотохімічноі обробки.

Сцинтиляційний метод полягає в тому, що під впливом радіоактивних випромінювань деякі речовини (сірчистий цинк, йодистий натрій) світяться. Спалахи світла, які виникають, реєструються, і фотоелектронним посилювачем перетворюються на електричний струм. Вимірюваний анодний струм і швидкість рахунку (рахунковий режим) пропорційні рівням радіації.

Хімічний метод базується на властивості деяких хімічних речовин під впливом радіоактивних випромінювань внаслідококислювальнихабо відновних реакцій змінювати свою структуру або колір. За інтенсивністю утвореного забарвлення, яке є еталоном, визначають дозу радіоактивних випромінювань. За цим методом працюють хімічні дозиметри ДП-20 і ДП-70 М.

Недоліками метода є мала чутливість і значна похибка.

Іонізаційний метод полягає в тому, що під впливом радіоактивних випромінювань в ізольованому об’ємі відбувається іонізація газу и електрично-нейтральні атоми (молекули) газу розділяються на позитивні й негативні іони. Якщо в цьому об’ємі помістити два електроди і створити електричне поле, то під дією сил електричного поля електрони з від’ємним зарядом будуть переміщуватися до анода, а позитивно заряджені іони – до катода, тобто між електродами проходитиме електричний струм, названий іонізуючим струмом і можна робити висновки про інтенсивність іонізаційних випромінювань. Зі збільшенням інтенсивності, а відповідно й іонізаційної здатності радіоактивних випромінювань, збільшиться і сила іонізуючого струму.

Калориметричний метод базується на зміні кількості теплоти, яка виділяється в детекторі поглинання енергії іонізуючих випромінювань.

Нейтронно-активаційний метод зручний під час оцінювання доз в аварійних ситуаціях, коли можливе короткочасне опромінення великими потоками нейтронів. За цим методом вимірюють наведену активність, і в деяких випадках він є єдино можливим у реєстрації, особливо слабких нейтронних потоків, тому, що наведена ними активність мала для надійних вимірювань звичайними методами.

Біологічний метод дозиметрії ґрунтується на використанні властивостей випромінювань, які впливають на біологічні об’єкти. Дозу оцінюють за рівнем летальності тварин, ступенем лейкопенії, кількістю хромосомних аберацій, зміною забарвлення і гіперемії шкіри, випаданню волосся, появою в сечі дезоксицитидину. Цей метод не дуже точний і менш чутливий, ніж фізичний.

Розрахунковий метод визначення дози опромінення передбачає застосування математичних розрахунків. Для визначення дози радіонуклідів, які потрапили в організм, цей метод є єдиним.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

МЕТОДИ АНАЛІЗУ НЕБЕЗПЕК СИСТЕМИ «ЛЮДИНА –МАШИНА – НАВКОЛИШНЕ СЕРЕДОВИЩЕ»

МЕТОДИ АНАЛІЗУ НЕБЕЗПЕК СИСТЕМИ ЛЮДИНА МАШИНА НАВКОЛИШНЕ СЕРЕДОВИЩЕ... Мета роботи ознайомитися зі змістом і сутністю основних понять і термінів... ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ Безпека стан діяльності за якого з визначеною...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Основні поняття, терміни та визначення

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ПЕРЕДМОВА
Практикум з нормативної дисципліни «Безпека життєдіяльності» призначений допомогти студентам щодо підвищення розвитку творчої особистості кожного, як майбутнього фахівця нової формації, якісно вико

ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ
Основні поняття, терміни та визначення Безпека – стан діяльності, за якого з визначеною імовірністю виключено прояв небезпек або ж відсутня надзвичайна небезпека.

Ідентифікація небезпек
Джерелами (носіями небезпек) є природні процеси і явища, техногенне середовище та людські дії. Небезпеки існують у просторі й часі та реалізуються у вигляді потоків енергії, речовини та інформації.

Таксономія небезпек
Класифікація та систематизація явищ, процесів, об’єктів, які здатні завдати шкоду людині повністю не розроблена.     Таксономія – наук

Квантифікація небезпек
З метою уніфікації будь-які наслідки небезпеки визначають як шкоду. Кожен окремий вид шкоди має своє кількісне вираження.   Квантифікація –кі

Види та характер впливу небезпек
Класифікаційні ознаки Види небезпек Характер впливу небезпек Сфера життєдіяльності Природні

Аналіз ризику виникнення небезпеки
  Аналіз небезпек починають з попереднього дослідження, яке дозволяє в основному ідентифікувати джерела небезпек. Попередній аналіз небезпек – це аналіз

Шкала для встановлення категорії небезпеки за викликаними наслідками
  Категорія Характеристика наслідків реалізації небезпеки I Небезпека, при реалізації якої значення її пара

Якісні оцінки частоти реалізації небезпеки
Частота реалізації небезпеки Якісний опис Часта реалізація Небезпека спостерігається постійно Ймо

Визначення якісних характеристик небезпек
  № з/п Елемент об’єкта Небезпека Якісний опис Категор

Методика оцінки рівня патогенної дії
Погода це цілісне утворення природи, комплекс­на взаємодія погодно-метеорологічних факторів.     До погодно-метеорологічних факторів належ

Шкала патогенності погоди
Значення J Оцінка патогенності погоди 0 – 9 Оптимальна 10 – 24 Подразнювальна

Працездатність людини
Сучасне уявлення про вплив погоди на організм людини ґрунту­ється на принципах єдності організму і середовища. Реакції людини на дію погодно-метеорологічних факторів розглядають як частину загально

Погодно-метеорологічні фактори
  Найменування фактора Значення фактора Міждобова різниця За попередній день _________________ (дата)

Результати розрахунків
  Складові індекси патогенності Загальний індекс патогенності погоди, J Ступінь подразнювальної дії погоди, R Рівень п

Класифікація дозиметричних приладів
За призначеннямдозиметричні прилади умовно поділяються на пристрої: ¨ радіаційної розвідки (для визначення рівнів радіації на місце­вості); ¨ контролю за

Для вимкнення дозиметра необхідно натиснути та утримувати в натиснутому стані протягом 4 с кнопку РЕЖИМ.
  Радіометр бета-гамма випромінювання «Прип'ять»   Прилад призначається для індивідуального і колективного користування при вимірі потужності е

Радіометр-рентгенометр ДП-5А
Прилад призначений для вимірювання рівня радіоактивного забруднення робочих поверхонь та потужності експозиційної дози γ-випромінювання (Р/год, мР/год) і складається з пошукового зонда з перем

Радіаційна безпека та принципи радіаційного захисту
Радіаційна безпека – це комплекс заходів, що спрямовані на обмеження опром інення населення та запобігання виникненню його ранніх та віддалених наслідків. Радіаційна загроза при роботі з д

Норми радіаційної безпеки населення
  Ґрунтую­чись на рекомендаціях Міжнародної комісії з радіаційного захисту, Міністерством охорони здоров'я України та Національним Коміте­том із ядерного захисту населення України роз

Результати дослідної роботи
№ показів дозиметра Результати вимірювань, мкЗв/год Дозиметр «Терра» «ДП – 5 (А,Б)

Основні поняття, терміни та визначення теми
Шкідливі речовини – це такі, які при контакті з організмом людини можуть викликати погіршення самопочуття, функціональні зміни, що виходять за межі прийнятих норм, і навіть професі

Нормування вмісту шкідливих речовин
Шкідливі речовини, які потрапляють в організм людини різними способами, особливо небезпечними стають тоді, коли їхня кількість на одиницю об’єму перевищує граничну величину для кожної речовини.

Гострі отруєння, перша медична допомога
В організм людини токсичні речовини можуть потрапляти: а) через рот з їжею, питвом або при безпосередньому ковтанні самої отрути; б)через дихальн

Загальні принципи подання першої медичної допомоги
Значну, якщо не головну, роль в успіху лікування при отруєннях грає час подання допомоги. Чим менше часу пройшло від моменту потрапляння отрути в організм до початку надання медичної допомоги, то б

Отруєння рослинами
Серед рослин, які викликають гострі отруєння і є найбільш загрозливими для життя: блекота, дурман, бліда поганка і насіння кісточкових (слива, вишня та ін.). Блекота («п’яна вишня»

Отруєння при укусах змій, комах
Укуси змій. Серед великої кількості видів отруйних змій на Україні зустрічається частіше гадюка звичайна. Отрута гадюки має нейро- і кардіо-токсичну дію, а також викликає ураження

Утоплення, перша медична допомога
Утоплення –це термінальний стан організму, при якому внаслідок потрапляння у бронхи та легені води зупиняється дихання, розвивається кисневе голодування, відбувається припинення се

Визначення параметрів зон радіаційного забруднення
При вирішенні завдань щодо підвищення стійкості роботи об’єктів господарювання (ОГ) у надзвичайних ситуаціях (НС), прогнозування оцінки радіаційної обстановки проводиться заздалегідь методом пер

Категорія стійкості атмосфери
Швідкість (V 10 ) вітру на висоті 10 м. (м/с) Час доби День Ніч Наявність хмарності

Швидкість переносу переднього фронту хмари зараженого
повітря в залежності від швидкості вітру (м/сек) Стан атмосфери Швидкість вітру на висоті 10 м. м/сек.

АЕС, годин
Відстань від. АЕС, км Категорія стійкості атмосфери Конвекція Ізотермія Інверсія

Розміри зон забруднення місцевості (прогнозовані) на сліду хмари при аварії
на РНО (конвекція, швидкість переносу хмари 2 м/с.) Вихід активності, % Індекс зони Тип реактора

Розміри зон забруднення місцевості (прогнозовані) на сліду хмари при аварії
на РНО (ізотермія, швидкість переносу хмари 5 м/с) Вихід активності, % Індекс зони Тип реактора

Розміри зон забруднення місцевості (прогнозовані) на сліду хмари при аварії
на РНО (ізотермія, швидкість переносу хмари 10м/с.) Вихід активності, % Індекс зони Тип реактора

Розміри зон забруднення місцевості (прогнозовані) на сліду хмари
при аварії на РНО (інверсія, швидкість переносу хмари 5 м/с) Вихід активності % Індекс зони Тип реактора

Визначення параметрів зон хімічного забруднення
Під оцінкою хімічної обстановки слід розуміти визначення характеру і масштабу зараження СДОР або ОР території, вплив їх на виробничу діяльність підприємств, сил ЦО, життєдіяльність населення в ціло

Робота 1. Прогнозування зон радіоактивного забруднення місцевості за слідом хмари.
  Вихідні дані: ¨ тип і потужність ядерного реактора — РБМК-1000 МВт; ¨ кількість аварійних реакторів п = 1 ¨ частка викинутих

А. Визначення розмірів і площі зони хімічного зараження.
1. Визначити ступінь вертикальної стійкостіатмосфери, що відповідає погодним умовам та часу доби : температурі шарів повітря, швидкості вітру (табл.5.9.).

Категорія стійкості атмосфери
Швидкість (V 10 ) вітру на висоті 10 м. (м/с) Час доби День Ніч Наявність хмарності

Глибини розповсюдження хмар зараженого повітря з уражаючими концентраціями СДОР на відкритій місцевості, км
(ємності не обваловані, швидкість вітру 1 м/с)   Найменування СДОР Кількість СДОР в ємностях, т

Середня швидкість перенесення хмари W, зараженої СДОР, м/с
Швидкість вітру, м/с Інверсія Ізотермія Конвекція L<10 L>10 L<10

Термічні опіки, їх характеристика
  Виникають від дії полум'я, гарячої рідини, пару та інших чинників. Тяжкість опіку і опікової хвороби визначається двома факторами: ¨ глибиною (ступенем) пошкод

ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ
Основні поняття, терміни та визначення теми   Дорожньо-транспортна подія– це подія що виникла під час руху по дорозі транспортного засобу та при його уча

Види пошкоджень при транспортних аваріях
  Незалежно від виду транспортної аварії (катастрофи), загальним для всіх є загибель багатьох десятків, сотень і навіть тисяч людей. В залежності від кількості потерпілих роз

Перша медична допомога при дорожньо-транспортних пригодах
Профілактика і допомога при екстремальних станах повинні мати комплексний характер і, по можливості, бути терміновими. Відомо, що в екстремальних ситуаціях серед потерпілих, які не отримали першу м

Зовнішні кровотечі, перша медична допомога.
Способитимчасової зупинки кровотечі: Ø надання пошкодженій частині тіла завищеного положення по відношенню до тіла; Ø притискання судини, що кровоточить в місці пошк

Варіант 9.
   

Ризик як оцінка небезпеки
Людський досвід дає підставу стверджувати, що будь-яка діяльність потенційно небезпечна. Аналіз причин виходу з ладу систем і можливих помилкових дій людини сприяє підвищенню безпеки (зниж

Види ризиків.
Ризик може бути : ¨ виправданий та невиправданий; ¨ загальний (індивідуальний), груповий (колективний), територіальний; ¨ техногенний (технічний), екологічний

Техногенний, екологічний, економічний ризики.
При аналізі небезпек, пов’язаних з відмовами технічних пристроїв, виділяють техногенний (технічний) ризик – комплексний показник надійності елементів техносфери. Він виражає

Управління ризиком
Основним питанням безпеки життєдіяльності є питання підвищення рівня безпеки, тобто зниження імовірності ризику до припустимого рівня. Це можливо досягти кількома шляхами: Ø повна а

Кількісний аналіз ризику
  Мета кількісного аналізу ризику – вибір найбільш ефективної системи захисту від небезпеки. Рішення про проведення кількісного аналізу тієї чи іншої небезпеки приймають на етапі якіс

Б. Символи подій
  Найбільш розповсюджений тип подій,

Приклад виконання
  1. Після обрання небезпеки, яка має, згідно з результатами якісного аналізу, найбільш високий ранг, будуємо дерево відмов для небезпечної події «пожежа» (рис. 8.1).

Поняття про дезактивацію, дегазацію та дезінфекцію
При вирішенні завдань щодо підвищення стійкості роботи об’єктів господарювання (ОГ) у надзвичайних ситуаціях (НС), персонал ОГ має бути готовим до організації та здійснення заходів щодо знезаражува

Спецобробка людей, техніки
Спеціальна обробка включає: ¨ санітарну обробку особового складу тобто, людей; ¨ дезактивацію, дегазацію та дезінфекцію техніки, обладнання, одягу, засобів індивідуального

Алгоритм проведення санобробки при зараженні БЗ
¨ не знімаючи протигаз, змітаючи та струшуючи вилучити БЗ, що осіли на одязі та взутті. Якщо сприяють обставини пальто і піджак знімають і струшують (роздягатися потрібно так, щоб відкритими ді

Підготовчі роботи
¨ автомобіля становлять на естакаду радіатором проти вітру; ¨ з автомобіля знімають тент і відправляють на ділянку знезаражування тентів; ¨ звільняють автомобіль від в

Знезаражування території, будівель, споруд, та майна
  Знезаражування ділянок місцевості і споруд, які заражені радіоактивними і отруйними речовинами в першу чергу проводиться у тих випадках, коли вони мають головне (важливе) значення д

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги